לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > תוכנה ומשחקי מחשב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-06-2005, 00:33
  aloni aloni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.07.02
Grand Theft Auto: San Andreas, ביקורת.

החלטתי. כן, החלטתי. החלטתי לקחת על עצמי לבקר את אחד ממשחקיי האקשן הגדולים של השנה.
ההחלטה עברה במאזוניים דמיוניים ששקלתי את מחשבתיי לאי-כתיבת ביקורת למשחק או כתיבת ביקורת למשחק.
הרי הפאנבוייס של הסדרה לא יאהבו את החסרונות לוודאי שאני אמצא, והגיימרים ה"נטרליים" יחשבו שאני הפאנבוי. אכן דילמה מוסרית קשה. אוי, העצלנות של אי-עבודה בקיץ .
ולעניינו, סאן אנדיירס הוא הכותר החדש של הסדרה מלאת השבחים, שחוזרת על הגלולה הישנה של "משתמשי פלסטיישן 2 יעשו לכם אצבע משולשת ויקבלו משחק חצי שנה לפני" ומוציאים את המשחק המצופה בסדרה, כחצי שנה לאחר צאתו לקונסולה הפופלרית באוקטובר.
הציפוי המתמשך למשחק נגמר, והמשחק סופסוף זמין לבעליי המחשב האישי המקופחים (!!!) , כאשר הגירסא הממוחשבת אמורה להציג לנו משחקיות משופרת, גרפיקה משופרת ושליטה טכנית יותר טובה, אני נכנס לתמונה ובא לבדוק אם מה שהובטח נכון, או כרגיל, מה שהובטח היה רק בשביל לגרום לשניי עיגוליי העיינים שלי לבהוק כסיימני דולרים.

המשחק ייקח את השחקן לבן-אדם שחור, בשם קארל ג'ונסון, בשנת 1992, במדינת סאן אנדרייס בחוף המערבי של ארצות הברית. המשחק יתחיל בעיר לוס סאנטוס, המבוססת על אימה הדמיונית, לוס אנג'לס(התקלות בשדרת הווליווד, הבתים היפים בהרים, גטאות וכדומה, שיכנעו אותי בהחלטה זאת).
המשחק מתחיל כאשר CJ(התרשו לי לקרוא לו ככה?) מגיע לנמל התעופה הזנוח של לוס סאנטוס, חוזר להומייס שלו, חברייו הישנים, לאחר שעזב לשנות גלות לעיר החירות (ליברטי סיטי המפורסמת מג'ייטיא 3 ולהילך) לאחר שאחיו נרצח. CJ, חוזר ללוס סאנטוס לאחר שנגלה לו שאימו נרצחה על-ידי חבריי כנופייה יריבה. CJ ההמום חוזר ומגלה את המצב של כנופייתו האהובה, הנמצאת ונקראית במקום שנקרא THE GROOVE. סייג'י ההמום נשבע בו לא לעזוב את שכונתו שוב ואת חבריו ולהחזיר לשכונתו את הכבוד הראוי לה שקדם לה לפני שעזב. סייג'י מתחיל לעשות משימות אצל אחיו, סוויט, אצל חבריו ריידר וביג סמוק ולאחר מכן או.ג'יי לוק, ובונה את השם של הדה גרוב' מחדש, תוך הקריעה ממוות אימו וממוות אחיו, בזמן שאחותו ואחיו השני מתנקרים בו בהתחלה.

המדינה שבה תשחקו היא בעצם אי גדול, שבנוי משלושה ערים ועוד שני אזורים קטנים שמהווים מעבר ביינים בין לבין. שלא ישעמם.
העיר הראשונה שתתחילו בה, היא לוס סאנטוס, דה גרוב, הבנויה כפי שהוזכר למעלה על-פי המראה של לוס אנג'לס. האיזור השני שבו תשחקו, הוא מקום מעבר לאחר שהעלילה תתפתח בכיוון לא צפוי, תצטרכו לעבור לאיזור כפרי הנמצא בין העיר ההוליוודית לוס סאנטוס, לעיר ההררית, סאן פיירו.
האיזור הכפרי הוא בעצם איזור שמכיל (כמובן) מראה כפרי, בתים בודדים, גבעות עשב, מכוניות כפריות, והעיר,חור, הקטן שנמצא באמצע הוא מקום לקניות, אוכל, ושאר שלל שנצטרך למשחק, כמו כושר. במקום הכפרי תכירו כמה חבר'ה שתשמרו איתם קשר לאורך כל המשחק, כמו WOOZIE הסיני, וTRUTH, ההיפי. שני הדמויות האלה יפיעו באופן לא כרונולוגי ותתיקלו בהם מידי פעם, ולפעמיים לאורך זמן דיי ארוך, לאחר מכן במשחק. כמו כן, תעשו מספר משימות בשביל אישה משוגעת שתציק לכם לאורך כל המשחק, ומספר גורמים שאיני מעוניין לחשוף בשביל לא להרוס לקוראיי הביקורת שלא הגיעו לקטע המדובר. העיר השנייה שתגיעו אלייה לאחר לוס סאנטוס, היא סאן פיירו , שאמורה להיות בנוייה על אחת הערים המדהימות בעולם, סאן פרנסיסקו. בפועל-התאכזבות קשה, כאשר הסביבה פיצופנת ואין מספיק לאנד מרקס שמוכיחים לי את גדולתה של העיר. אפילו הגשר המפורסם ייפתח רק בקטע המעבר מן העיר. מאכזב. לעומת זאת, הסביבה ההררית של העיר נשמרה, כמו כן מזג האוויר המזוויע שלה.
האיזור לאחר סן פיירו, יהיה האיזור המדברי, שמזכיר איזור נאבדי (הרי שם נמצאת לאס ואגס..) אבוד, ובעיקרון, יהיה שם מספר משימות בודדות שינתנו על אותו אדם, וגם שדה תעופה מייאש שתצטרכו לעבור (יפורט בהמשך בקשר לשליטה), ולאחר מכן לעיר שלדעתי מהווה את פנינת המשחק. העיר לאס ונטורוס, לאס ואגס, נאבדה,כאן סאן אנדרייס.
העיר מעוצבת בצורה מ-ד-ה-י-מ-ה. הקזינויים נראים פשוט מעולה. הסביבה משמרת את הציבעוניות המוכרת של העיר, ולעומת סן פיירו, כל הקזינויים מעוצבים פרט אחר פרט לפי הקזינויים האמייתים. פשוט תענוג. שלא לתאר את הגודל המפליא שהיא מציגה, בין הפרברים, הקזינויים, שדות התעופה, ושאר השלל שיש בה.
בסך הכל, סאן אנדרייס מציג את הסביבה הכי גדולה שראיתי עד כה בג'ייטיאי. וויס סיטי עשה עבודה נחמדה, אך עדיין לא הציג מדינה שלמה, ולכן כל כך התלהבתי ששמעתי הכרזות על הכוונה לעשות מדינה שלמה. למרות שיש קטעים מעצבנים בגודל, כמו לסוע מסן פיירו לאיזור הכפרי וחזרה, משהו שמתברר כמשעמם. במיוחד שהמשחק מחליט לעשות באגים.

אני חושב שאחת ההקלות שהיתה לי במשחק זה היציאה מלוס סאנטוס. מעולם לא הרגשתי כזה נדחק בג'ייטיאי, ולכן באה קצת אכזבה.
מאיזה שהיא סיבה (לא להרוס) תצטרכו להידחק החוצה מלוס סאנטוס ולהתחיל במסורת ג'ייטיאי האמיתית. כלומר, מאפיה. מאפיונר. לא סתם גגסטר מזויף. אני חושב שיש קטעים נהדרים בלוס סאנטוס, ושוב, יש כמה שלא.
הרעיון של השטחים בלוס סאנטוס מייאש ומציק. כשאתה רוצה לצאת עם דניס, חברתך, זה מהווה בעיה, שאתה רוצה לעשות משימה, זה מהווה בעיה. אני מרוב טיפשותי, חשבתי שאם אשתלט על רוב העיר, אני אמגר את הבעייה וככה אשחק שקט. והתוצאה? ישיבה של שעות במלחמות השטחים הקשות(והם באמת, באמת, קשות) שמצאתי לעצמי ככמעט בלתי אפשריים לולא המגן והחיים שנזרקים שם. כלומר, קשה למי שלא משתמש בצ'ייטים. איך שתעזבו את לוס סאנטוס מסיבות שנכפו עליכם, תעזבו את כל חיי הכנופייה, הגטו, ותתחילו להבין שהדאגה היא החיים לעצמכם, תוך כדי חיפוש נקמה רעב וחזק לאלה שבגדו בכם.

תתארו את זה: אתם נכנסים עם ביג סמוק השמנמן לתוך מחוז המאפייה הרוסית בארצות הברית. עסקה. העסקה כמובן, נכשלת. אתם פורצים פנימה לעזרה של חברכם השמנמן. הרוסים מתעצבנים. אתם מתחבאים מאחוריי עצמים ויורים לכל עבר תוך התפללות לבוס שלמעלה שהם ימותו. אני רוצה כבר לעבור עיר!.
ביג סמוק וCJ מצליחים לצאת ולפרוץ לרחובות העיר. אך מה? הרוסים מאחורינו! סייג'י וביג סמוק נוסעים בספיד מלא, סייג'י יורה על הרכבים וביג סמוק נוהג, תוך מרדף מעלה אנדרנלין. אנדרנאלין בלתי נפסק. או, סוף סוף משימות שחיכינו להם בג'ייטיאי קודמים.
כמו בכל ג'ייטיאים, המשימות בג'ייטיאי האלה יכללו רציחות, דם ואוטו. הרבה מכוניות. משימות הסעה לכאן, משימות משלוחים ומשימות חיסולים. אך נוסף לזה, ישנם גם סוגיי משימות חדשים.
כמו מה שתיארתי למעלה, ומשימות שדורשות צלילה, צניחה, השתמשות במכונה שמעיפה אותך לאוויר למעלה דרך חום, וכדומה.
המשחק בצורתו לא השתנה, ואפשר להגיד שהמשימות לא השתנו בהרבה, אך הם קיבלו תוספת נחמדה מאוד של מספר סוגיי משימות, וגם קיבלו קצת אקשן נוסף להם.
המשימות מפורטות מאוד, וכוללות מערכת של צבעים המסבירה לכם לאיפה להגיע בדיוק ומה לעשות, למשל להגיע לרכב שמסומן ככחול במפה ונכתב במלל המשימה בצבע כחול, כלומר "תשיגו את המכונית בחניון" ומופיע כתם כחול במפה היכן שהמכונית נמצאת.
אם כי, אני חייב לציין שיש מספר משימות שלא אהבתי ולדעתי, פשוט מיותרות.
משימות המירוץ מהוות אנדרנלין טהור, אם הם פשוט לא בנויות טוב. הפניות החדות לפתע, הסימון הדיי גרוע, ואי היכולת להבין לאיפה לפנות במירוצים, מורידים מערכם , וכאחד ששיחק גם בגירסאת הסוני , אני חייב להגיד שהמירוצים עושים שם עבודה הרבה, פשוט הרבה יותר טובה. שלא נדבר על משימות הריקוד, למרות שמהוות לדעתי, משחקיי מיני מרעניים למדיי, רוב השחקנים שנתקלתי, ראו בזה כאב ראש, והרוב הכולל, זה הרוב המכריע.
המשחק עצמו בנוי כמו ג'ייטיאים קודמים- תעשה משימות, תתקדם בסולם, ותקבל טלפון או משהו אחר שיוביל אותך למקום הבא לאחר שגמרת את כולם.פשוט, לא?.

יש מספר תוספות חדשות במשחק, הראשונה שתפגשו, היא האופניים. האופניים הם לא משהו מיוחד, והחברה משום מה החליטה לנופף בהם במשימה הראשונה, בשביל לצעוק "אנחנו מתחדשים", אך למעשה מדובר ככלי רכב לכל דבר, רק יותר איטי .
אפשר להגיד שהשיפור הכי גדול שעשו, והשינוי הכי דרמטי, זה מערכת ה"סימס" של המשחק.
מערכת שכוללת מספר אפשרויות;כבוד, שומן, סקס אפיל, שרירים, סיבולת (סטמינה).
הכבוד הוא עוד תוסף נחמד, שמוסיף הרבה. הכבוד מאפשר לכם לקחת איתכם עוד כמה חבריי כנופייה שישחקו איתכם, ולמעשה לשחק עם מספר אנשים, תוך הגברת מד ה"כוח הכנופייה" שלך.
המקסימום שאני יכולתי, הוא בסביבות ה5-7, אם אני זוכר נכון.
הכבוד נרכב על ידי מעשים מסויימים. לרוב תקבלו אותו ממשימות, אך הוא יוסיף באופן ממש קטן ולא משמעותי. אפשר להגיד שהכבוד הגדול יבוא בקרבות הכנופיות שתעשו, שאגב, מביא הרבה כסף ונשק גם כן.
הסקס אפיל הוא תדמית הסקס שלו, שכמובן נובעת מסקס, בגדים יקרים, מכוניות יקרות, תספורות יקרות ועוד.
השרירים הם שרירים, כמובן, שאתם בונים בחדר כושר, וכך גם הסיבולת, הסטמינה, שהיא כמה תוכלו לרוץ לאורך זמן או לשחות מתחת למים.
שומן, כנשמע, זה שומן שמקבלים מאוכל, לא צריך לאכול יותר מדי, אני אכלתי רק פעמיים לאורך המשחק ושמרתי ככה על בריאות.
השרירים גם ישפיעו לכם את הכבוד, ואם תזניחו את זה, תהפכו לשמנים וככה גם תאבדו כבוד.
נשמע טירחה? ממש לא. למעשה, זה לדעתי חלק כיפי במשחק, ובניגוד לחבריי מתושלח, אני נהנהתי מהמשחקונים בחדר הכושר, שלדעתי מוסיפים טעם למשחק.
חדריי הכושר ושמירה על שאר הקריטוריונים למעשה לא תופסים חלק כל כך מרכזי, והם בונוס קטן וכייפי לדעתי.
כמו כן החברות שהוסיפו למשחק, שנותנות לשחקן ב100 אחוז, חוץ מסקס חינם, גם בגדים יפים ושלל מתנות.
וגם הריצות שתעשו במשך המשחק יעלימו את השומן, ויעלו את הסיבולת. לא צריך השקעה יותר מדי גדולה.
שמירה על הקריטוריונים האלה, יעלו את הבריאות הכללית של השחקן, ובכך יגידלו לכם את מד הבריאות, ככל שתשמרו יותר- כך יותר בריאות לבזבז עם ריבים משטרתיים ומשוגעיי הרחוב.

משחקיי ג'ייטיאי הם היכולת המחשבית המושלת לתפוס סביבה ערית או מדינית או בכלל, תפיסתית של השנים בה המשחק מבוסס. בוויס סיטי הוא עשה עבודה מושלמת בהכנסת השחקן לתקופת שנות ה80 במוזיקת רוק-נ-רול מצוינת, סביבה עירונית, לבוש, מכוניות וכדומה.
גם בסאן אנדרייס נעשית עבודה מוזיקלית מדימה. הכנסת הדיבור השחור, במבטאים ובצורת המילים היא מושלמת. הפסקול בצורת הטון של השוטרים, הדיבור, הרדיו, וכל המאמצים שנעשו, מכניסים אותך עמוק לתוך המשחק ונותנים לך תחושת גטו מושלמת, כמו שרצו המפתחים לעשות.
סאן אנדרייס למעשה גם דובק ביכולתו להתאים את עצמו לא רק לחבר'ה שאיתם תשחק, הוא גם מתאים עצמו לאיזור בו תשחקו.
האיזור הכפרי, בכל מכונית שתגנבו, יהיה מוזיקה כפרית של התחנה K-ROSE, ובכל מקום תשמעו דיבורים במבטא טקסטניי. העיצוב הכללי של איזורים אלה, גם הוא מושלם בלהכניס אותנו לאיזור בו נשחק. הכבישים ההרוסים, צרים, ערים קטנות ומגעילות באיזור הכפרי, מדבריות, כבישים מהירים, כפרים נידחים יכניסו אותנו מושלם ללאס ואגס ואווירת הגטו של הבתים הנטושים, מכוניות קופצות, וגדרות ברזל, יכניסו אותנו ישר לגטו השחור בפאתי לאס סנטוס.

בכלליות, מערכת הסאונד מדהימה גם בצורה שהיא מעבירה במכוניות. אם כי, המצב נגרע והורע במשחק לעומת גירסאת הסוני. המכוניות עושות עבודה דיי טובה בצורה שבה שומעים את המנוע עובר ממצב איטי למהיר. כל רכב מסוגו נשמע אחרת, המנוע משמיע צליל אחר, שמכניס אותנו לאווירה מהירה באוטו מהיר, לאווירה איטית באוטו איטי, והסאונד בכלליות, גם ברובים, דיי טוב, אם כי לדעתי, צריך עוד שיפור וחילוק, למרות שיפורו ממשחקיי ג'ייטיאי הקודמים. הוא פשוט לא מספק את הסחורה. במיוחד לא אפקט האש המרוח ברובה שלי.

אם כי, המשחק לא מושלם. השליטה במשחק, היא ממש רחוקה מלהיות מושלמת. ממש התרחקה בחצי עיגול מן השליטה המושלמת שיש למשחק בסוני 2 ובמשחקיי ג'ייטאיי הקודמים במחשב.
למרות שניתן להתרגל לשליטה, והיא ניתנת לשינוי בהגדרות עד שזה דיי אפשרי לשחק, מצאתי את עצמי חובט במחשב מספיק פעמים מעצבים, כאשר ניסתי לעבור את בית הספר לתעופה, בשליטה הבאמת נוראית שעשו למטוסים, וגם אפשר להגיד, לשאר כליי הרכב. כל כך נוראית,עד שלפעמים סגרתי את המשחק ליומיים פלוס בגלל העצבים שחטפתי ממנו. מבחינת השליטה, לדעתי, רוקסטאר החמיצה משהו.
שלא לדבר על משימות נדושות שחוזרות על עצמם, מסלולים ארוכים בנסיעה, שלא ממש מהנים, אלא מעיקים, ובנוסף ניתן לדבר על הבאגים, כמו שגמרתי משימה והסרטון המשיך ולא עבר, כמו שלקחתי את סייזר, החבר של אחותו של CJ, והוא לא נכנס לאוטו שלו ונאלצתי לעשות זאת שוב. וכעת אני תקוע במשימה של MADD DOOG, הראפר שגנבתי ממנו חרוזים, מאיים להתאבד בלאס ונטורוס, אך עד שאני מגיע לרכב, הוא מתאבד, בגלל באג שגורם לו לקפוץ עוד בסרטון. באופן הטכני, יש הרגשה של החמצה, אם כי הטעינות קצרות, ולא מרובות.
ולצערי, המשחק, לראשונה בתולדות ג'ייטיאי, לאחר העברות מושלמות למחשב, צועק לראשונה "אני עוד משחק שהעבירו אותו מן הסוני 2 למחשב ואני הוכחה לכך שזה לא אפשרי". השליטה פשוט פספסה. היא עברה משליטה נוחה בסוני 2 לשליטה גרועה למעשה במחשב. ואפשר להבין. קשה להעביר משחק של 6 כפתורים למשחק של מקלדת ועכבר. אבל ראבק, בשביל זה לעשות שליטה כל כך מאוסה, במיוחד בכל הזמן שהיה להם לעבוד?

בסך הכל, ג'ייטיאי סאן אנדרייס, הוא משחק מעולה, שפשוט נדפק על ידי המפתחים שלו שהעבירו אותו בצורה לא נכונה. מי שמחפש סביבה פתוחה מדהימה, משחק אקשן מדהים שלא דורש מחשב לא מהעולם הזה, משימות מגניבות, ואקשן שרק ג'ייטאי יודע להציע, יקנה את המשחק הזה. אך הערה קטנה: המשחק לא יצעק לכם "אני מחדש משהו" , כי למעשה, היינו כבר בסרט הזה. (למעשה, היינו בו פעמיים.).
ולצערי, אצטרך להוסיף את המינוס הגדול והבוז הגדול מצדי לצערי להד ארצי, שהחליטה לגנוב מאיתנו 300 שקל על משחק הג'יייטיאי, כאילו מדובר על משחק בעל מולטיפלייר, גם אם כן, לא מצדיק את מחירו. תודה.
אורך חיים: 8 מתוך 10.
הנאה: 9 מתוך 10
גרפיקה: 8 מתוך 10.
שליטה: 8 מתוך 10.
משחקיות: 10 מתוך 10
סאונד: 10 מתוך 10
סה"כ:
8.83
הטקסט נרשם ע"י אוהד אלוני, אנוכי, כל הרוצה להעתיקו או לשנות מלל צריך לפנות אליי בהודעה פרטית. כל אחד אחר שעולה בדעתו לעשות משהו עם הטקסט- שיחשוב אחרת.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:42

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר