לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-07-2007, 17:56
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
סגן הרמטכ"ל: "צה"ל של היום הוא צבא אחר"

סגן הרמטכ"ל: "צה"ל של היום הוא צבא אחר"שנה לאחר המלחמה בלבנון מדגיש האלוף קפלינסקי כי בצה"ל יישמו הלקחים וחוזר ומעריך שלא צפויה הקיץ מלחמה עם סוריה. "אין לי ספק שעשינו טעויות, אך התחקור הביא לקפיצת מדרגה"

מקור

אמיר בוחבוט
11/7/2007 17:01
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

במהלך השנה שחלפה מאז מלחמת לבנון השנייה, נשמעו הערכות סותרות באשר לסיכויים למלחמה נוספת שתפרוץ בקיץ הנוכחי, אך סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, מצטרף להערכות האחרונות שנשמעו מכיוון הצבא ומדגיש: "אנחנו לא צפויים למלחמה עם סוריה בקיץ הקרוב". במסיבת עיתונאים שקיים אחר הצהריים הדגיש קפלינסקי כי הצבא כבר מיישם את תוכנית העבודה שנבנתה בעקבות לקחי המלחמה. "אין לי ספק ששגינו, אבל צה"ל של היום הוא צבא אחר", אמר סגן הרמטכ"ל, שציין את החשיבות של שמירה על תקציב הביטחון על רקע האיומים הגוברים.

האלוף קפלינסקי, שצפוי לסיים את שירותו בצה"ל בעוד כמה שבועות ולצאת לעבר עתיד שעדיין אינו ידוע, סיכם היום את המצב באזור שנה לאחר העימות עם חיזבאללה והתייחס לאופן בו יישם הצבא את לקחי מלחמת לבנון השנייה. "למיטב הערכתנו אנחנו לא צפויים למלחמה בקיץ הקרוב עם סוריה", אמר סגן הרמטכ"ל. "לא ניתן להתעלם ממה שאנחנו רואים. להבנתנו, פעולות סוריה נועדו בעיקר למגננה".

לדבריו, גם צה"ל נערך לאפשרות של מלחמה. "אנחנו מגבירים את הכוננות שלנו", הדגיש. "אנחנו רואים את מעורבותה של סוריה בארגונו מחדש של חיזבאללה. איראן ממשיכה בקצב שלה לפתח את תוכנית הגרעין. איראן גרעינית זה שינוי מהותי למזרח התיכון ואולי על העולם כולו". קפלינסקי התייחס גם לשינויים שחל בשורות הצבא מאז המלחמה, בעקבות התהליך היסודי של הפקת הלקחים. "בצה"ל התקיים תהליך ארוך ומקיף - במטכ"ל ובפיקודים ובזרועות וביחידות השונות", תיאר. "המטרה לא היתה לחפש אשמים אלא לנתח נקודות תורפה, להבין את מקורן ולהגדיר תוכנית עבודה לעתיד".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

"עשינו טעויות, אבל זה קרה לצד הישגים נכבדים"

בדבריו ציין קפלינסקי כי תוכנית העבודה של צה"ל כוללת משימות רבות, לטווח הקצר והארוך, שחלקן כבר מיושמות. "צה"ל שנה אחרי הוא צה"ל אחר", הדגיש. "הייתי שותף לתהליכים במטכ"ל ואין לי ספק כי עשינו טעויות, אבל זה קרה לצד הישגים נכבדים". הוא הוסיף כי "ביצענו תהליך חסר תקדים של תחקור שהביא את צה"ל לקפיצת מדרגה. אנו פועלים נמרצות כדי לעמוד בכל אתגר שנדרש".

קפלינסקי פירט על התיקונים שנעשו במערך המילואים, בעיקר בנושא האימונים והציוד. "הדבר הראשון שעשינו הוא להחזיר את הכשירות המבצעית. האימונים כיום מותאמים לתרחישים השונים", ציין. "גם הציוד של חייל המילואים טופל באופן משמעותי. גיבשנו תוכנית חומש לשדרוג כלל ציוד הימ"ח. כבר בשנה הזו למעלה משליש מסדר כוחות המילואים יראה שינוי".

בנוסף, הסביר סגן הרמטכ"ל כי גם במערך הסדיר חלו שינויים. "אנחנו שמים דגש רב על לחימת לילה", סיפר. "מתוך מטרה להקנות ביטחון בקרב הלוחמים והמפקדים ולהגביר תחושת המסוגלות לביצוע המשימות. כל התוכניות המבצעיות של הצבא נכתבו מחדש".

בהתייחסו לקיצוץ בתקציב הביטחון אמר קפלינסקי כי "ביטחון עולה כסף, אי אפשר לעשות שום דבר, בטח לא את התוכנית היומרנית, יש מאין", לדבריו, "אני לא רוצה לומר מה יקרה אם יהיה לנו פחות כסף. אין טעם להיכנס לענין. מי שאחראי לפתור את הבעיה הנקודתית הזו יידע לתת את המענה"

__________________________________________________ ________________________________

צה"ל: אי הבנה עלולה להוביל לעימות עם סוריה

סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, אומר כי למיטב ידיעתו, לא צפויה מלחמה עם סוריה בקיץ. עם זאת הזהיר כי אי-הבנה או אירוע בודד עלולים להוביל לעימות. לדבריו, בשנה האחרונה נכתבו מחדש כל התוכניות המבצעיות בעקבות מסקנות מלחמת לבנון השנייה
חנן גרינברג

סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, אומר הערב (יום ד') כי "למיטב ידיעתנו, אנו לא צפויים למלחמה בקיץ הקרוב מצד סוריה". עם זאת ציין כי יש חשש שאי הבנה או אירוע בודד יגרום לפתיחת עימות, ולכן יש לעשות הכל כדי למנוע אי הבנות. בשיחה עם כתבים במלאת שנה למלחמה, אמר קפלינסקי כי "צה"ל בשנה שאחרי המלחמה - הוא צה"ל אחר. לאחר המלחמה, נכתבו מחדש כל התוכניות המבצעיות, שנבחנו בתרגילים שונים ובמהלך המלחמה".

באשר לאיומים בחזיתות השונות, אמר: "אנו רואים מעורבות של מדינות מחוץ לאזור בראשן איראן לעידוד גורמים קיצוניים, רואים גם את התהליכים ההתתכוננות בצבא הסורי, למרות שלהבנתנו הן לטובת מגגנה. אנו לא יכולים להתעלם ממה שקורה ולכן מגבירים כוננות והערכות. אנו מחויבים להיות מוכנים לכל אירוע ותרחיש".

סגן הרמטכ"ל קפלינסקי אמר כי כבר במהלך השנה הנוכחית כשליש מחיילי המילואים ירגישו שינוי בציודם האישי: "אנו לא במקום שאנו רוצים להיות, אך בכיוון הנכון וכך נמשיך. הנטל על אנשי המילואים גדול. זהו המחיר על סגירת הפערים. אני מעריך מאוד אותם. העומס יימשך גם בשנה הבא, ונעשה הכל כדי להקטין את העומס ולתגמל". סגן הרמטכ"ל פנה לציבור וביקש להתייחס למערך המילואים באופן ראוי.

קצין בכיר בצה"ל הוסיף כי "יש שינוי מהותי בכל הקשור לאימונים ולהכשרות בצה"ל. כל התרגילים מוכוונים לתרחישים אופרטיבים, לתוכניות מבצעיות". הקצין הבכיר אמר כי חיילי צה"ל מתאמנים היום לפי תרחישים שיהיו קרובים ככל שניתן למה שיהיה במלחמה: "אנו מנסים לקרב את האימונים ולייצר תשתיות אימונים שיהיו דומות לזירות הלחימה המתאימות לכל יחידה. בזמן הקרוב כבר יחל סבב האימונים השני, שבו תתאמן ראשונה חטיבת הצנחנים". בצה"ל מתכננים שהמערך הסדיר יתאמן 17 שבועות בשנה, אך טרם נקבעה המתכונת הסופית לכך.

הקצין הבכיר מציין כי בימים אלה הסתיימה עבודת מטה שקבעה את ממדי הכשירות של כוחות המילואים. "הנושא יוצג בימים הקרובים לאישור פורום המטה הכללי ולאחר מכן נוכל לומר לכל יחידת מילואים מהי הכשירות שלה באותה רמת ביטחון שאנו יכולים לקבוע מהי רמת הכשירות של טייס בחיל האוויר", אמר.

עד סוף 2007 מתכוון הצבא להוציא 70 אחוזים מגדודי המילואים לאימונים מקיפים. הקצין הבכיר עידכן כי בכוונת צה"ל לקבוע תוכנית אימונים תלת-שנתית לחיילי המילואים, תוך קביעת תקצוב קשיח לכך. "אני מודע לעומס הרב שמוטל על חיילי המילואים. אין לנו דרך אחרת כדי לסגור את הפערים. אנו מנסים לטפל בחיילי המילואים כמיטב יכולתנו ולתת להם את כל ההערכה על כך".

"ביטחון עולה כסף"

האלוף קפלינסקי סקר את השינויים האירגוניים שנעשו בצה"ל לאור מסקנות המלחמה. בין השינויים, הוספת שלושה קצינים בכירים באגף המודיעין, תקשוב ובאגף הלוגיסטיקה. כמו כן, יוקמו שתי 2 גייסות, יירכשו מערכות לראיית לילה ונגמ"ש ממוגנים. לדבריו, גם בתחום הלוגיסטי והרפואי נערכו שינויים והתאמות בכל הקשור לפינוי נפגעים מזירת הקרב.

"לצד איומי הטרור, צה"ל משפר את ומוכנות לתרחישים השונים - לא רק לשנה הקרובה - אלא גם לשנים קדימה. צה"ל זקוק לתקציבים ולאנשים טובים בקבע. אנו זקוקים להמשך אימונים והשקעה תקציבית. אין כאן קיצורי דרך", אמר קפלינסקי. לדבריו, היו שגיאות, אך התהליך שאותו ביצע צה"ל הוא משמעותי וכיום הוא נמצא יום במצב אחר. "למדנו מה לא היה בסדר ומה הגורמים שהביאו את מצב, ולזה בנינו תכנית מתאימה.

"ביטחון עולה כסף. שינוים שרואים בסביבה האסטרטגית מצריכים תקציב שונה למערכת הביטחון. אני מקווה שלא יהיה קיצוץ היום ולא בעתיד, כי זה יפגע בתהליכים", סיכם קפלינסקי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-07-2007, 19:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי boozi :] שמתחילה ב "חלאס עם הזלזול הזה, נכון הצבא..."

אתה יודע מה ההבדל? יש אנשים שבאמת יודעים מהם צעדי השיקום ומה באמת הצבא עושה בשביל להשתפר. מה איתך?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 11-07-2007, 20:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "אם הצבא מתאמן הרבה יותר הוא..."

יש להתאמן ויש סתם לבזבז ימי מילואים ותחמושת. חלק מהיחידות עושות את שני הדברים. היחידה שלי לא עושה אפילו את השני.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 11-07-2007, 20:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]יש להתאמן ויש..."

בא נגיד את זה ככה, ההתרשמות שלי שמצב ההדרכה ואיכות האימונים לא יותר טובה ממה שהיה לפני שנתיים, חמש ועשר. אם ממשיכים להתאמן במחסור חמור של תחמושת, בהקצאה לא מתאימה של שטחי אש ובמתארים מגוחכים ותרגילי ברמת קושי של כיתה ג' - אז באמת קשה לי למצוא איזשהו שיפור.

ישן 11-07-2007, 20:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מה עם סדרי עדיפויות?"

אם מתאמנים אז מתאמנים. להקצות 20 רימוני רסס, או 6 פצצות מרגמה לקנה לאימון גדודי מלא שמתרחש פעם ב-6 שנים זה לעג לרש. אם מחליטים להתאמן באש אז צריך לתת את המינימום. לא לשחק בקקה.

ישן 12-07-2007, 00:08
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "מסכים איתך ב 100% לגבי..."

עופר יפה כתבת (כרגיל...), ניתן לומר שהנוהג של 3 חודשי תעסוקה ו- 3 חודשי אימון היה נהוג בצבא עד לאינתיפדה הראשונה (87') ומשם העסק נמצא בירידה. בהתחלה עוד הצליחו לשמור על כשירות כלשהי, ובשנות ה- 90 המילואים שעשיתי שילבו לא מעט אימונים, אולם שנות ה- 2000 הינן שנות ה"אין אימון".

הצבא אכן מתאמן יותר עכשיו, אולם כמו בכל דבר צריך לשאול "יותר ממה ?". אין חזרה למתכונת של 3 חודשים/3 חודשים, ישנה חזרה לתרג"דים ותרח"טים - אולם כרגע רק אחד בשנה לחטיבה (לעומת לפחות שניים בשנה בעבר, ובדר"כ גם תראו"ג מלא). הבט"ש בשטחים עדיין גוזל מאיתנו יותר מדי כוח אדם, ושלא בצדק. כתבתי כבר בעבר ואני כותב זאת שוב - להגדיל את מחזורי הגיוס של מג"ב, להגדיל את יחידות המעברים ואת השימוש בחברות אזרחיות לאבטחת המעברים, ובכך לשחרר הרבה כוח אדם סדיר ולהחזיר את הצבא למתכונת האימונים השוטפת.

אין שום מניעה מלהשתמש ביחידות מילואים לתעסוקות של 21 יום, כולל אל"ל ארוך שהופך לתרגיל של כלל המסגרת, ובכך לשחרר עוד כוח אדם סדיר לאימונים (במיוחד את גדודי חטיבת כפיר).

בהצלחה לכולנו.

ישן 12-07-2007, 00:56
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
הנוהג הזה עבד פחות משנתיים, מהנסיגה מלבנון ועד האינתפדה הראשונה.
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "עופר יפה כתבת (כרגיל...),..."

אבל באופן יותר כללי אני חושב שהצבא הירוק ממשיך להתחמק מהגדרת כשירויות.

מבחינת הצבא הכשרות נקבעת לפי השיבוץ בסד"כ והמקצוע השלישותי. כאשר כתוב גדוד שריון על הלוח, לצה"ל יש גדוד שריון מוכן ללחימה גם אם לא התאמנת שש שנים. אם המקצוע הצבאי שלך "לוחם נהג טנק" אתה מוכן ללחימה גם עם לא ראית טנק מבפנים 11 שנים.

בחיל האויר יש הגדרות כשרות מדויקות. לא טסת X ימים, לא ביצעת כשרות מסוימת X ימים קיים נוהל מסודר של חזרה לכשרות.

למרות שהנושא שדנתם בו היה בעיקר הסדירים אני רוצה להשליך זאת כלפי מערך המילואים.

אני חושב שמרד לוחמי המילואים צריך להתחיל בכתיבת נוהל כזה. אומנם נכתבו כל מיני נירות דומים (מאלו שאני מכיר) אך אף אחד מהם אינו כרוך בהורדת יחידה או לוחם מהסד"כ.
פורום המג"דים והמח"טים צריך לאתגר את צה"ל בכתיבת הנוהל שאינו יכול להיות חשוף לאינטרנט.

לדוגמה מתחום השריון.
תותחן טנק לא יכול להיות משובץ בסד"כ הלוחם עם לא ביצע 3 סדרות וירי בתנועה בשנתיים האחרונות.
במידה ותותחן לא ביצע ירי כבדה מעל ארבע שנים יש לעשות X שעורים, Y אמונים יבשים תת קליבר וכו' X אימונים אחרים.

כיום, האימונים הם השארית מהתקציב והימ"מ. הדבר הראשון לקצץ והדבר הראשון לחפף בו.

מעבר לשיפור הצבא אני חושב שנוהל כזה הוא חובה מוסרית של המפקדים והמדינה כלפי המשרתים במילואים. כשם שאני מתחייב לסכן את חיי בשביל המדינה ותושביה בשעת קריאה, על המדינה להתחייב להכין אותי לשעה זאת בציוד ואימונים ראויים. כיום אין הגדרות ל"ראויים" לא באימונים ורק באופן חלקי בציוד.

נערך לאחרונה ע"י Tal53 בתאריך 12-07-2007 בשעה 01:00.
ישן 12-07-2007, 08:56
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
כשירויות ביבשה
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "[font=Verdana]הרעיון של..."

אין ספק כי הגדרת כשירויות היא הבסיס עליו צריכה להשען ההכשרה ובעקבותיה האימונים בסדיר ובמילואים. אם זה היה כל כך פשוט - זה היה כבר מזמן מבוצע.
לאורך השנים נעשו נסיונות חוזרים ונשנים לאמץ את "שיטת חיל האויר" בנושא הכשירויות.
אני זוכר לפחות 4 סבבים (ובודאי היו יותר) של הגדרת כשירויות מפורטת ביבשה בכלל ובשריון בפרט.
ה"הגדרות" וה"קביעות" לא החזיקו מעמד אפילו עד סיום הדפסת המסמכים ועריכתם....

הבעיה היא תרבות ההכשרה והאימונים ביבשה ועוד יותר מכך החינוך השונה מהותית בין חיל האויר לבין היבשה. מצב בו מג"ד ביבשה יקבל משימה ובתגובה יגיד: "מפקדי, אני מצטער - פלוגה ג' לא עשתה מטווח לילה ולכן לא כשירה לביצוע המשימה..." הוא בלתי סביר בעליל (ואנא דפדפו בפורום וראו תגובות המשתתפים ודעתם על מח"ט מילואים בשריון ש"העז" לדרוש אימון ליחידתו, שחמש שנים לא התאמנה (!!!), לפני הכניסה ללבנון).

בתרבות היבשה חונכנו ש"אין דבר כזה לא יכול". קיבלת משימה - אתה מבצע. נקודה. שינוי תרבותי כזה הוא מורכב ביותר ונושא לדיון מעמיק נפרד.

ההבדל בתרבות הוא שבחיל האויר אף אחד לא היה מעלה בדעתו לתת משימה לטייס או לטייסת אשר לא כשירה לכך (לא כשירה = לא התאמנה בהתאם להגדרות חה"א) ולכן גם אף טייס מעולם לא עמד במצב בו הוא צריך להתלבט בכלל.

ישן 12-07-2007, 18:44
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]הבדל נוסף לדעתי..."

יש הבדל קל - יותר "פשוט" לשלוט על חיל האוויר בצורה מרכזית מאשר על חילות היבשה, מכיוון שכמות הכלים המופעלת בכל זמן נתון - ובוודאי ביחס לכח שלהם - היא נמוכה.
בנוסף, לחיל האוויר אין ברירה. טנק שייתקע על הקרקע יכול לעצור או להגרר למחסה ולעבור טיפול. מטוס פשוט הולך במקרה כזה.
כשאתה חייב - אתה חייב.

אותו סיפור זה עם ההכשרה - יש הרבה מקומות בחיל האוויר שבהם הגישה היא כמו בחילות היבשה, ודברים לא זזים כמו שהם זזים במערך הטכני-אווירי או האווירי-מבצעי, פשוט כי אפשר "לוותר" על זה.

ישן 12-07-2007, 18:36
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
אתה צודק במאה אחוז
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "כשירויות ביבשה"

לכן אני חושב שהשינוי צריך לבוא מבפנים ולא עוד עבודת מטה מסודרת.
לא מהפורום כפי שהציע עופר אבל משדרת המג"דים במילואים.
למג"דים במילואים יש את הסמכות המוסרית וסמכות הידע לאתגר את צה"ל בעניין.
המח"טים "מושקעים" מידיי במערכת והמג"דים במילואים הם האנשים שבסופו של דבר צריכים להסתכל בעיני החיילים (והאלמנות חס וחלילה) והם בעליי ידע שהצבא לא יוכל לבטל בניפינוף יד.

דיברתי כבר עם שני מג"דים על הרעיון (חי"ר קל ושריון) והם מאוד בעד. מצד שני עד שלא יקום המשוגע שירים את הנושא יקבל את החומר שיש בצה"ל יעדכן אותו ויתחיל להחתים את המג"דים זה לא יקרה.

אני חושב שהכתבה הזאת מהארץ : http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/881185.html
מוכיחה את חשיבות העניין. (כשרות הרימונים, המקלעים והנהיגה הן רק דוגמה מינורית). עם היה מסמך כזה המג"ד היה יכול לשלוח מכתב לרמטכ"ל המתריע על הסיכון ומגרד לגנרלים בכסת"ח.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pashut Shiryoner
אין ספק כי הגדרת כשירויות היא הבסיס עליו צריכה להשען ההכשרה ובעקבותיה האימונים בסדיר ובמילואים. אם זה היה כל כך פשוט - זה היה כבר מזמן מבוצע.
לאורך השנים נעשו נסיונות חוזרים ונשנים לאמץ את "שיטת חיל האויר" בנושא הכשירויות.
אני זוכר לפחות 4 סבבים (ובודאי היו יותר) של הגדרת כשירויות מפורטת ביבשה בכלל ובשריון בפרט.
ה"הגדרות" וה"קביעות" לא החזיקו מעמד אפילו עד סיום הדפסת המסמכים ועריכתם....

הבעיה היא תרבות ההכשרה והאימונים ביבשה ועוד יותר מכך החינוך השונה מהותית בין חיל האויר לבין היבשה. מצב בו מג"ד ביבשה יקבל משימה ובתגובה יגיד: "מפקדי, אני מצטער - פלוגה ג' לא עשתה מטווח לילה ולכן לא כשירה לביצוע המשימה..." הוא בלתי סביר בעליל (ואנא דפדפו בפורום וראו תגובות המשתתפים ודעתם על מח"ט מילואים בשריון ש"העז" לדרוש אימון ליחידתו, שחמש שנים לא התאמנה (!!!), לפני הכניסה ללבנון).

בתרבות היבשה חונכנו ש"אין דבר כזה לא יכול". קיבלת משימה - אתה מבצע. נקודה. שינוי תרבותי כזה הוא מורכב ביותר ונושא לדיון מעמיק נפרד.

ההבדל בתרבות הוא שבחיל האויר אף אחד לא היה מעלה בדעתו לתת משימה לטייס או לטייסת אשר לא כשירה לכך (לא כשירה = לא התאמנה בהתאם להגדרות חה"א) ולכן גם אף טייס מעולם לא עמד במצב בו הוא צריך להתלבט בכלל.

ישן 12-07-2007, 08:24
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "לגבי מתאמנים יותר..."

יש לך טעות קטנה במטמתיקה: לעומת אפס אימונים, שבוע אימון שווה לגידול שלא ניתן לשיעור (לכימות) ולא לגידול של 700%.
אתה מצביע על כשל אך לא קורא לו בשם. הצבא לא חזר ממש להתאמן כפי שהוא צריך כדי להיות מוכן למלחמה, אלא, שגם מעט האימונים שמתקיימים זוכים לחשיפה עצומה בתקשורת. נדמה שתרבות הספין שהשתלטה על השיח בישראל מככבת גם פה, כאילו מישהו תיכנן זאת כך: "האזרחים לא מרגישים בטוחים כי הצבא לא מאומן? אז בואו נספר להם שמתאמנים. נביא כמה תמונות יפות וניתן לכמה חיילים מתודרכים היטב לדבר עם עיתונאים. העיתונים ירוויחו כותרת. כמה יחידות יתאמנו ויתפעלו מצורת וכמות האימון שלא הכירו כבר שנים (מדרג הסמג"דים ומטה אף אחד לא זכה לקו אימון 4-4) ואנחנו נזכה בשקט ובהרגעת הציבור הנודניק. האם נהיה מוכנים טוב יותר למלחמה? כן. האם נהיה מוכנים מספיק? לא. אבל לפחות יפסיקו להציק לנו."
אני מעריך שסקר מדעי יותר יאבחן שרוב היחידות לא התאמנו. אלו שכן התאמנו לא התאמנו מספיק. בטח במילואים. הצבא לא יאפשר סקר מדעי כזה אבל אנחנו יכולים לסקור "פארטיזנית" בין החיילים שאנחנו מכירים. התוצאות, כפי שאני מכיר אותן, עגומות.
ובזמן שהצבא לא משקיע מספיק באימונים לקראת מלחמה יש לו משאבים פנויים להשקעה בתחומים אחרים. יתכן שתחומים אלו חשובים כשלעצמם אך אין בהם תועלת למשימה האמיתית של הצבא: למנוע מלחמה ובמקרה הצורך להילחם ולהביס את האוייב. אני מדבר על פרוייקטים שמבוצעים בעיקר ע"י אמ"ש וקשורים בחברה הישראלית (כמו קליטת עליה, חינוך ושילוב חיילות נשים בתפקידים קרביים).
פעם אמרו שהצדק צריך להעשות ולא רק להאות. היום נראה שקודם כל חשוב מה נראה, לא ממש משנה מה נעשה בפועל.

ישן 12-07-2007, 01:12
  שבע קטן שבע קטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.05
צה"ל לא עבר שינוי בשנה האחרונה נקודה .
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "סגן הרמטכ"ל: "צה"ל של היום הוא צבא אחר""

יחידות שעברו אימונים של 36 שעות ברוטו וכל אחד יכול לעשותחשבון נטו של מייל .

רוב הציוד עבר מפיקוד לפיקוד לפי ערכות מצב מטכליות .

מה שהצבא התחזק בו דיבורים שחרור תמונות ומצגות לתקשורת "החוקרת" ?

מצב הציוד בצבא מחפיר מלבד פיקוד אחד . אימונים מתחתלבינוני קצרים .

לסיכום: ובמסגרת ביטחון מידע צה"ל עבר שינוי קטן מאוד ונקודתי בלבד בשנה שחלפה וגם זה על חשבון מסגרות שונות בצבא .

סגן רמטכ"ל לא אומר אמת ולצערי גם הוא חלק מכישלון מלחמת לבנון ולכן אין אפשרות שהיה חלק משיקום הצבא . כדי שצה"ל יתחיל להיות צבא טוב יש הרבה עבודה . לפרק משהוא טוב לוקח זמן קצר לבנות זה עבודה של שנים.ורמז קטן צה"ל לא ניגש לתת פתרונות לתרחישים הלא קלאסי במיוחד שתוך זמן קצר יחסית ארצות הברית תעזוב את האזור ולפי דעתי צה"ל וישראל לא ערוכה ליום זה ולא נכנסנו לבעיה הפרסית .

ישן 12-07-2007, 18:44
  שבע קטן שבע קטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.05
כל מה שנכתב .
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "סגן הרמטכ"ל: "צה"ל של היום הוא צבא אחר""

בה לאומר למקבלי החלטות חברים אין זמן אתם משחקים בגורלהמדינה .

אין זמן לתת תקציב לפי תוכניות עבודה עד שנת 2015 הזמן דוחק .

אימון של חודש לכוחות יותר טוב ממה שהיה קודם אבל לאאאא מספק .........

שאל את צנחן 1 לאיזה רמה חילות הוא הגיעה בפק"ל שלו בידע שלו בתור חייל ?

היה לו ידע יותר גדול ממ"מ של היום . רמת כושר ברמות סחיבה ויכולת לחסל מרחקי חילוץ לאחור .

ידע בהפעלת נשק אישי ופלוגתי יכולות ניווט חבלה כן בגדוד תרגלי פיקוד לחיילים . תרגילם על רטוב כולל תרגלי פלוגה מורכבים תרגלי גדוד וחטיבה ישר ברטוב . כן חיילים מפקדים על סיורים בלבנון .

מ"מ מובילים מערבים חודרים . מ"פ מובילים מבצעים חודרים קו אדום .למקבלי החלטות הגיע זמן אמת אין יותר מקום לחובבנות הרמטכ"ל גדל לתוך כל מה שכתבתי קודם והיה חלק ממנו .

שעון החול להבנתי הדלה מטפטף את גרגרי הזמן האחרונים . צריך להתייצב מול המראה ולומר את האמת צה"ל של היום צבא בינוני שדורש שינוי משורש .

החלפת צמרת הפיקוד. בנית כוח פיקודי חדש ע"י שינוי קורסי הפיקוד מקורסי הבסיס עד פו"ם .

להלחם שמי שנשאר בצבא זה הטובים יותר גם במחיר של הגדלת שכר .

הפסקת הפעילות של צה"ל בתור כוח שיטור לדוגמא מחסומים פינוי יהודים או ערבים .צה"ל יעסוק רק בעבודות קלאסיות של צבא . גן הילדים של ההורים יפסיק ויחוקק בחוק וצה"ל בתמורה יוצאי את החקירות של חבלות חמורות מהצבא ויעביר לגוף חיצוני מקצועי שיכלול גם אנשי צבא .

צה"ל יעבור להיות צבא שמאמן את כוחו למלחמה עתידית ושומר הגבולות המלחמה גבולות השלום כמו גבול מצרים ירדן ישמרו ע"י כוחות מקצועי של משמר הגבול ובמעברים גופים אזרחים .השינוי צריך להגיע גם בחברה האזרחית אבל צה"ל כגוף הגדול ביותר חייב להוביל את השינוי .
נ.ב אין לי ארץ אחרת גם עם אדמתי ..............

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:00

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר