לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-08-2005, 09:34
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
הונאה במלחמת העולם הראשונה - שיחזור אשכול מהמערכת הישנה

שח מט פתח הונאה במלחמת העולם הראשונה
הנה 2 תמונות שמצאתי במסגרת שוטטות בלתי מוסברת בארכיוןתמונות ממלחמת העולם הראשונה (אוצר בלום לחלק מהגולשים כאן) :

בראשון רואים דמוי תותח צרפתי 240 מ"מ עשוי מנייר

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בשני רואים מרגמת דמי צרפתית שנועדה להונות את הכוחות הגרמנים

זוהי העדות המצולמת המוקדמת ביותר שאני מכיר להונאה חזותית בכל הקשור לאמל"ח (הונאה כתחבולה צבאית החלה כבר בתקופת התנ"ך בסיפורי כיבוש העי ועוד).

מקור לתמונות
כניסה ראשית לאתר

maor404 הוסיף הונאות ממלחמת העולם השנייה
הונאה 1: ארה"ב לפני הפלישה לנורמנדי(D-DAY)...פרסה חיל קטן מאוד של אנשים איפושהוא בדרום צרפת על מנת שהגרמנים לא יחשדו בפלישה או משהו.. והם שמו שם דמויי טנקים והעבירו הודעות בקשר על ש"חסר" לההם נשק..ואוכל וכו'...כדי שזה יהיה אמין יותר...
הונאה 2: לפני פרוץ מלחמת העולם ה-2...היטלר ערך מפגן אווירי קטן בגרמניה לראש ממשלת צרפת...הוא הציג מולו את מטוס המסר שמיט העל קולי הראשון(שהיה יחיד,אב טיפוס)..והמטוס עבר ממש ממש נמוך וקרוב אליהם והשמיע בום אדיר שהבהיל את ראש ממשלת צרפת..היטלר התפאר יותר ויותר והסביר על היכולות שלו וכשראש ממשלת צרפת שאל:כמה יש לכם כאלה...?
היטלר אמר לו:יש לנו הרבה מאוד... באותו רגע ראש ממשלת צרפת הודה שהם יפסידו במלחמה(אם תהיה)...
שתי הונאות אלו זכורות לי במעורפל..רשמתי את מה שאני זוכר בערך...אם יש טעות אנא תקנו אותי!
S13 אכן תיקן
בעלות הברית לא יכלו להציב כוחות דמה בדרום צרפת בשל העובדה שהם בכלל לא הגיעו לצרפת לפני הפלישה לנורמנדי. אם אינני טועה הם עשו זאת בצפון אפריקה לאחר הניצחון הבריטי שם. הצבת כוחות דמה בצפון אפריקה נעשתה כדי לגרום לגרמנים לחשוב שפלישה תבוא מדרום (מכיוון אפריקה) כאשר במציאות הפלישה באה מצפון (מכיוון בריטניה).
עוד דוגמא להונאה כזו היא מאמץ הבריטים לשמור על עיר הנמל אלכסנדריה מפני הפצצות אויריות שבוצעו בלילה ע"י האיטלקים. כדי לעשות זאת הם בנו עיר דמה סמוך לאלכסנדריה והציבו מנורות כדי למשוך את המפציצים ולגרום לטייסים לחשוב שזו אלכסנדריה. ואכן כאשר האיטלקים הגיעו להפציץ הם רק ראו את המטרה שהבריטים בנו בשבילם משום שאלכסנדריה עצמה היתה שרויה בעלטה. באותו לילה אלכסנדריה בכלל לא הופצצה...
drichy הוסיף על ההונאה באלכסנדריה
נעשה ע"י איזה קוסם בריטי מפורסם שהתנדב לשרת ולתרום מעצמו למאמץ המלחמה, הוא השתמש בבסיס של טכניקות תרגילי הקסמים לביצוע הונאות והסוואה. הוא שינה לגמרי את התפיסה של הונאה והסוואה בצבא, הוא עשה עוד המון דברים מדהימים, אך רובם עדיין נחשבים "סודי ביותר" (איני מצליח להיזכר בשמו).
עוד דבר שהוא עשה כשהגרמנים רצו להפציץ את תעלת סואץ הוא הוראה להציב זרקורים משני צידי בתעלה (לאורכה), ובעזרת אותו ה"טריק" שמשתמשים כרי "להעלים" חפצים גדולים (מכוונים את הזרקורים עליך ובגלל הפרשים בכמות האור החפץ נשאר בעלטה ולמתבונן נראה שהוא איננו) הוא "העלים" את התעלה. ובאמת המפציצים הגרמנים לא הצליחו למצוא את התעלה וחזרו בלי כלום.
כשאני אצליח להזכר בשמו אנסה למצוא עוד חומר.
(היה אשכול נוסף שפתח drichy על הקוסם הזה, כשאמצא אותו הוא יובא כאן)

Echo_ הוסיף עוד הונאה בריטית: במלחמת העולם השניה גגות של מפעלים נבצעו כרחובות וכבישים כדי להטעות מפציצים גרמנים.

ori
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/dcforum/Images/new_admin_icon.gif]
פירט הונאות ותחבולות במאה העשרים על קצה המזלג
  • בעיר הטורקית סמסון תכננו הבריטים להנחית כוח גדול כדי לסייע לצבאם
    שנתקע בחצי האי גליפולי. המפקד הטורקי מצטפא כמאל אתתאטורק החזיק בגזרה רק שני גדודים, ולא היו לו כוחות נוספים לבלימת נחיתה, ולכן הביא סוגים
    שונים של מדים, וכל פטרול שנעשה על החוף (והוא דאג שכאלה יהיו בלי סוף),
    יחליף מדים מפעם לפעם, כדי להראות שיש הרבה יחידות שונות על החוף.
    הבריטים, שהיו גם ככה קצרים בכוח אדם, העדיפו שלא להסתכן וביטלו ת'מבצע.
  • תכנית שלייפן, התכנית הבסיסית של הגרמנים ללחימה בשתי חזיתות במלה"ע הראשונה (הגם שתוכננה 20 שנה קודם לכן), גרסה פלישה לצרפת במסלול עוקף, דרך בלגיה, במטרה לפרוץ דרך גבול לא מוגן. ההטעייה כללה גם הפרת נייטרליות בלגית שהובטחה 84 שנים קודם.
  • במלחמת העולם השנייה התחבולה המפורסמת ביותר היא זו שביצעו האמריקנים והבריטים כדי לגרום לגרמנים להאמין, שהם ינחתו בקאלה ולא בנורמנדי. לשם כך הוחזקו יחידות דמה ליד דובר (בדרום אנגליה), וגופת טייס הולבשה בבגדי קצין מודיעין שבכיסו הוטמנו מסמכים מודיעיים מפוברקים בנושא, הושלכה ליד החוף הספרדי, שם שלט פרנקו, בן ברית של הנאצים.
  • התחבולה הצבאית המצליחה ביותר במלחמה הייתה זו שנקט בה המרשל הרוסי ז'וקוב, שניהל מלחמת-חזית בסטאלינגרד, בזמן ששלח כוח גדול בהרבה מאחורי הקווים הגרמניים, ובמכה אחת ניתק מהעורף, וחיסל אותם, למעשה.
  • תחבולה מפורסמת ממלחמת קוריאה (שכללה הונאה), היא הנחיתה האמריקנית באינצ'ון, ליד סאול, שהייתה אז במרחק של מאות ק"מ מעבר לחזית. לקראת הנחיתה עשו האמריקנים מאמץ גדול כדי לדמות הערכות לפריצה בקו החזית, בעוד שבמציאות דולל רוב רובו של הכוח בחזית, והוחלף במצגי-שווא שיצר הצבא האמריקני.
  • יומיים לפני מלחמת ששת הימים שוחררו אלפי חיילים ישראלים ממילואים, ודיין הצהיר בתקשורת שיראל איחרה ת'מועד למלחמה. בפועל החיילים הסירו ת'מדים רק לצורכי צילום, ומייד אח"כ לבשו אותם חזרה וחזרו ליחידותיהם...
  • התחבולה הערבית במלחמת יוה"כ: תרגיל צבאי גדול ששימש מסווה להערכות הכוחות, הוצאת קצינים למכה לכבוד הרמצ'אן, נאום פייסני של סאדאת בפרלמנט המצרי. כל אלה עזרו למודיעין הישראלי ליפול בפח שטמן לעצמו בעקבות יצירת קונספציה מוטעית בדבר אי מוכנות הערבים למלחמה.
hendrix33 שאל: למדתי איפשהו שגם הפלישה לסיני ב-67' התחילה בהעברת כוחות שריון מדומים לדרום הגבול כדי לגרום למצרים להסיט את מאמץ ההגנה שלהם דרומה בעוד שהתקיפה העיקרית התבצעה מצפון. אני לא זוכר יותר מידי פרטים על זה - תוכל להרחיב?
oriהשיב: חטיבת אלברט הוזזה לכונתילה
למצרים היה בדרום הגזרה כוח עצמאי בשם כוח שאזלי (שהפך לרמטכ"ל מעולה של מצרים לקראת מלחמת יוה"כ).
מטרת שאזלי הייתה ניתוק אילתוביתור הנגב לשניים, ע"י חצייה עד לירדן.
לאלברט (אלברט מנדלר, שנהרג במלחמת יוה"כ כמפקד אוגדת סיני) היה תפקיד כפול - גם להגן על הגזרה מפני שאזלי - וגם לעשות מספיק רעש כדי לעכב פעולה של שאזלי, ולגרום לו לבקש תגבורות.
הוא עמד במשימה בצורה פנטסטית, כוח שאזלי הותקף מהאוויר ונפגע קשות אחרי שסולק האיום האווירי הערבי - וכוח אלברט פרץ קדימה, וחבר לאוגדת שרון בנח'ל, שבמרכז סיני.

ואני נזכר רק עכשיו במבצע סינירמה שהיה כנראה בהתשה או בהמתנה שלפני מלחמת ששת הימים.
במסגרת המבצע הועברו אותם טנקים מרמת הגולן לסיני ובחזרה. ומכאן השם סיני-רמה. ההעברה שנצפתה ע"י הסורים והמיצרים יצרה רושם כאיולו ישראל מעבירה כוחות גדולים לחזית.
אודה לכל מי שיוכל לפרט ולהוסיף.
נכון שלא רצוי לכתוב על הונאה בצה"ל של היום אבל זו כבר נחשפה והיא מזכירה את מבצע סינירמה: בתחילת אירועי גיאות ושפל הועברו טנקים בין הערים ומחנות הפליטים הפלסטינים. יכול היה לקרות שאותו טנק יעבור בין שלוש גזרות שונות תוך שבוע. הדבר נועד ליצור רושם שהרבה יותר טנקים מופעלים מאשר הכמות האמיתית. זה עבד עד שהפלסטינים למדו להבחין בין שילוטי הטנקים.
כנפי עטלף13 ענה בטעות על שיירת הקשר במלחמת יו"כ: בעיקרון גייסו חבר'ה מילאומניקים ותחת סיווג רב השיגו רכבי שטח ונגמשי'ם ומשאיות וכל הבא ליד,והתקינו עליהם ציוד רב מאוד של אנטנות ומכשירי רדיו,ואז ה"שיירה" עם המיכשור המיוחד יצא לנגב לכיוון מצרים{לתעלה}ובקשר כל הזמן שידרו אותות דומים כמו לקשר רגיל בין פלוגה של טנקים,על כמה כלי רכב הותקנו רמקולים מיוחדים שיוצרים קולות של מנועים של טנקים,ואז כשנשמע הרעש מרחוק חשבו המצרים כי מדובר בפטרול טנקים ישראל גדול מאוד,ועקב כך הם ביטלו מבצעים רבים שהיו מתוכננים לכיבוש סיני. (ראו פירוט בספר "מלחמת יו"כ זמן אמת" של רונן ברגמן וגיל מלצר)

ori
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/dcforum/Images/new_admin_icon.gif]
הוסיף תכסיסים נוספים
לא הרבה מכירים ת'שם ז'יאפ, אבל זהו אחד מגדולי המצביאים בהסטוריה. האיש פיקד על המחתרת הקומוניסטית הוויטנאמית, ואח"כ על צבא דרום וויטנאם. הוא ניצח בשתי מלחמות, שתי מעצמות גדולות: צרפת וארה"ב, והשתמש לשם כך בתכסיסים של מלחמת גרילה ומלחמה גלוייה, לפי הצורך - תוך שהוא עושה זאת במיומנות מופלאה. אסקור כמה מביצועיו:
  1. התבוסה המשפילה ביותר של מעצמה קולוניאלית הייתה ב-1954, כאשר צרפת החליטה למשוך את כוחות ז'יאפ לקרב גלוי בדיאן ביין פו. בחירת מקום הקרב נעשתה אחרי הטעייה גאונית של ז'יאפ שדאג לייצר תדמית של נקודת תורפה באותו מקום. בפועל, הוא נערך שם למצור סביב יחידה צרפתית שתגיע לשם. הוא הצליח לנתק כוח של 25000 איש. 10000 מתוכם נהרגו במצור, ו15000 נשבו. אבדותיו היו כבדות יותר - אבל מי זוכר זאת?...
    הנצחון הביאה לעצמאות צפון וויטנאם.
  2. מתקפת הטט ב-1968 הייתה מיועדת לדעת הקהל הבינ"ל. היא לא נועדה למוטט את צבא ארה"ב, אלא רק לחולל מהומה נוראית. ביום אחד, בחג הקדוש ביותר לוויטנאמים, תקפו כוחות גרילה של הוויטקונג (המחתרת הקומוניסטית בדרום וויטנאם), מאות מטרות אמריקניות. כמעט בכל מקום, נהדפו התוקפים ע"י האמריקנים, תוך ספיגת אבדות כבדות - אבל ז'יאפ לא ירה אל הצבא בוויטנאם, אלא אל הציבור בניו יורק, לוס אנג'לס, וושינגטון - הוא פגע בול. תמונות הברדק שהלך שם, כשהצבא טען שהוא "מסתדר עם צ'רלי (כינוי לוויטקונג בצבא ארה"ב)" - סייעה לחיזוק התנועה נגד המלחמה, שהביאה בסופו של דבר לפינוי כוחות ארה"ב מהארץ בתחילת 1973, ולהפקרתה המוחלטת ב1975.
הפטריוט ולא לשכוח את קולונל מיינרצאגן
קצין מודיעין בצבא הבריטי שביצע פעולות הסחה והונאה נגד הצבא העות'מאני ערב הפלישה הבריטית לא"י.
הוא דאג שחיילים בריטיים "יאבדו" מסמכי מודיעין סודיים, שלפיהם הבריטים מתכוונים לתקוף בפעם השלישית את עזה. העות'מאנים "קנו" את התרגיל, והיו מופתעים כהוגן כאשר אלנבי תקף וכבש את באר שבע, ומשם התקדם לעזה וכבש גם אותה.

Wicked אם כבר מזכירים הטעיות ויזואליות...
היה את הפטנט הידוע של בנות הברית במהלך מלחמת העולם השניה-
במהלך מלחמת העולם השניה, הצוללות הגרמניות היו חתיכת קוץ בישבן בנות הברית, הן היו יוצאות ופוגעות בספינות, וכשהיה מוזנק מפציץ ימי לכיוונם הן היו צוללות מבעוד מועד, כיוון שיכלו לראות אותו ממרח רב יחסית, ובכך לצאת בשלום.
עכשיו חשבו טובי המוחות של בעלות הברית מה עושים והגיעו לפתרון- הם צבעו את תחתית המפציץ בתכלתף וחיברו זרקורים לכנפי המטוס, כך שבאור יום, נבלע המטוס באור השמים.
מסתבר שזה עבד, ובעלות הברית הצליחו להשמיד כמה וכמה צוללות ככה, והמקרה המפורסם ביותר היה שריתקו צוללת גרמנית (שאת שמה שכחתי) ומנעו ממנה לצלול עד שבאה ספינה ולכדה את הצוללת וצוותה.

אני מבקש פירוט נוסף על הונאות:
מהי הונאה?
מה ההבדל בין הונאה לתחבולה?
האם הטעיה והונאה הם שני שמות לאותו המושג?
מה ההבדל בין הונאה ללוחמה פסיכולוגית?
דיברת על הונאה חזותית, יש עוד סוגי הונאות?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-08-2005, 09:38
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
drichy קוסם במלחמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הונאה במלחמת העולם הראשונה - שיחזור אשכול מהמערכת הישנה"

(האשכול נמצא)
לגבי מה שדיברנו לפני בשרשור על ההונאות במלחמה, קבלו את האלוף בהן.
ג'ספר מסקלין:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.channel4.com/history/microsites/R/real_lives/images/jasper1.jpg]

נולד בבריטניה ב 1902 למשפחת קוסמים של שלוש דורות, במהרה נהיה קוסם בעל שם עולמי והמוביל באנגליה (נחשב לקוסם הטוב ביותר אחרי הודיני).עם פרוץ המלחמה התגייס לחיל ההנדסה במטרה לתרום מכישוריו למאמץ המלחמתי, אך מפקדיו לא העריכו אותו נכון ותפקידו העיקרי היה לבדר את שאר החיילים.
בינואר 41, גנרל וול (מפקד הכוחות הבריטיים באפריקה) הקים יחידה מיחדת למודיעיו נגדי והונאה "כוח A" (בזמן הזה הבריטים הבינו עד כמה הולכת שולל חשובה במלחמה).
מסקלין הוצב ביחידה, שם הוא פשוט פרח, הוא אסף חבורה של אנשי מקצוע (כימיאים, מהנדסי חשמל, מקימי תפאורה), שמם הלא רשמי היה "חבורת הקסם", אחד הקריטריונים החשובים בבחירת האנשים היה לא רק יכולת הביצוע שלהם, אלא גם הדמיון.
פעולותיו של מסקלין:
  • כאשר מטוסים גרמניים רצו להתקיף את הכוח של הבריטים, מסקלין בעזרת ידע בבניה קלה, מהירה וחסכונית בנה טנקי דמה מעץ ואף זייף עקבות של טנקים כדי שיראה כאילו הם זזו. באותה השיטה השתמשו כדי להסוות את הטנקים האמיתיים למחסנים נטושים.
  • לפני התקפת מטוסים גרמניים על אלכסנדריה הוא הוראה לכבות את האורות בנמל שלה ובנה הרחק משם נמל דמה עם בניינים, מגדלור ואפילו תותחי נ"מ שירו פרצי אור.
  • לפני התקפה על תעלת סואץ הוא הוראה לשים לאורכה זרקורים ומראות ובעזרתם "העביר את התעלה 9 מייל הרחק כך במשך שלושה ימים הגרמנים הפציצו שומקום.
  • באל אלמיין הגנרל הגרמני רומל ידע שהבריטים מצכננים מתקפת נגד, לכן מסקלין הסוואה 1000 טנקים מצפון לכוח הגרמני, וממזרחו בנה 2000 טנקי דמה עם אפקטי נפץ מיוחדים, נבנה גם מסילת רכבת לא אמיתית ושודרו הודאות בקשר כדי לחזק את האשלייה. השיא היה שהוא הציב צינור אספקת מים ל"כוח" שהיה בבניה, והגרמנים ידעו שאין טעם לצפות למתקפה עד שהבנייה של הצינור תושלם, ביינתיים המתקפה באה מצד אחר ב23 באוקטובר, הגרמנים היו מופתעים ולא מוכנים טונאלצו לסגת.
לאחר אל אלמיין "חבורת הקסם" פורקה וומסקלין שוחרר מהצבא ללא כל עיטור או אות, אך עם תודה אישית של צרצ'יל (שבאה מאוחר יותר) רוב הפעולות של מסקלין עדיין נחשבות לסודיות ולא פוסמו ע"י הבריטים.

ישן 21-08-2005, 11:46
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הונאה במלחמת העולם הראשונה - שיחזור אשכול מהמערכת הישנה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
במלחמת העולם השנייה התחבולה המפורסמת ביותר היא זו שביצעו האמריקנים והבריטים כדי לגרום לגרמנים להאמין, שהם ינחתו בקאלה ולא בנורמנדי. לשם כך הוחזקו יחידות דמה ליד דובר (בדרום אנגליה), וגופת טייס הולבשה בבגדי קצין מודיעין שבכיסו הוטמנו מסמכים מודיעיים מפוברקים בנושא, הושלכה ליד החוף הספרדי, שם שלט פרנקו, בן ברית של הנאצים.

יש כאן בלבול בין שני מקרים שונים. המקרה הראשון הוא ההטעיה לגבי מיקום הנחיתה בצרפת, שבו אכן רוכז צבא דמה שלם בדרום מזרח אנגליה על מנת להטעות את הגרמנים לחשוב שבעלות הברית ינחתו בקאלה. מלבד צבא הדמה נעשה שימוש רב גם בסוכנים כפולים, דיסאינפורמציה ואמצעים רבים אחרים. גופת הקצין הבריטי לא היתה אחת מאמצעים אלו, מדובר במקרה אחר לגמרי - מבצע mincemeat שנועד להטעות את הגרמנים לגבי הנחיתה בסיציליה באמצע 1943, ולגרום להם לחשוב שהנחיתה עומדת להגיע בסרדיניה וקורסיקה.

עוד כאן : http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=15378

ישן 25-08-2005, 09:18
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
דמיים בשימוש צה"ל
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "היו לי בעבר תמונות של מטוסים..."

כפי שניתן לראות, הדמיים (או איך-שלא-קוראים-לזה) עשויים בדרגות איכות שונות, החל בפרופילים המחוברים במוטות וכלה בדמיים תלת-מימדיים מדוייקים. הדמיים הפחות איכותיים מיועדים להצבה בכמויות גדולות, וליצור רושם של ריכוז כוחות (בעיקר עבור תצ"א/תצ"ל של האויב) - הדמיים האיכותיים מיועדים מאפשרים להונות גם תצפיות קרקעיות ומצלמות ברזולוציה גבוהה, ויש להניח שכיום גם יש להם יכולת הונאה בתחום הטרמי.

דמה באיכות גבוהה של מטוס פאנטום - שימו לב לברזל בצורת T התומך בחופה הפתוחה ויותר מצג-שווא של מטוס בפעילות

דמה איכותי ומפורט של נגמ"ש "ברדלס" M113

הרכבת דמה טנק פשוט - לפי המזקו"מ והמימדים, ככל הנראה דמה שרמן

דמה פשוט של משאית קלה

דמה איכותי של משגר טילי הוק

דמה של ממסר קשר נגרר

התמונות צולמו בביתן חה"ן שבמוזיאון בתי האוסף והוצגו כאן בעבר, ובגלל מצבן בגרוע נאלצתי לשפץ אותן ככל-האפשר. יש לזכור שמוצגים בהן דמיים בני 20-40 שנה - כיום הטכנולוגיות בתחום התפתחו ולראיה נזכיר את כל משגרי הסקאדים שהושמדו בשנת 91, שהיו כולם דמיים.

ישן 21-08-2005, 21:34
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.05
מספר הגדרות (לא שלי)

תחבולה - שיבוש יכולתו של האויב להביא לידי ביטוי את מלוא עוצמתו.

סוגים של תחבולה:
הונאה - פעולה להחדרת מידע או רושם מגמתי, שתכליתו להשפיע על מושגי האויב ותפישתו, ולהביאו לידי הערכה מוטעית של המצב ולגרום לו למחדל.
הטעיה - פעולות אמיתיות שתכליתן להסתיר פעולות (אחרות), להסיח את תשומת לב האויב מגזרת המאמץ העיקרי ולהוליכו שולל.
הפתעה - פעולה הנוגדת את ציפיות האויב באשר לעיתוי, למקום, לעוצמה, לאמצעים או לדרך הפעולה בה נוקטים כוחותינו.
טכסיס - פעולה המנצלת או יוצרת את תורפות האויב.

ההגדרות הנ"ל כאמור אינן שלי ואיני מסוגל לציין את מקורן במדויק. אולי המילון למונחי צה"ל או ספרות צבאית אחרת. גם אם ההגדרות לקוחות מחומר שאינו בלמס"י לא נראה לי שאמורה להיות איתן בעיית ב"ש.
ישן 21-08-2005, 22:23
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05

כמה תוספות קטנות:
1. עוד אלמנט של הונאה בהכנות לפלישה לנורמנדי הייתה הקמת מפקדת דמה לכח הפלישה לקאלה, שבראשה עמד פאטון.
2. ממה שאני שמעתי, במלחמת יום כיפור היה סד"כ של שתי מפקדות אוגדה דמה, אך רק אחת הופעלה. כפי שנכתב כבר - מדובר היה ביחידה שכולה קשרים ונהגים, ותפקידה היה לעשות קולות של אוגדה בקשר. לא ידוע לי על דמיים או רמקולים שהופעלו, כי היא לא הופעלה בקו החזית אלא בתפר בין כוחות.
מניתוח של המודיעין המצרי מהמלחמה עלה שהמצרים קלטו תקשורת של המפקדה הזו אך אנשי ההערכה שלהם חשבו שמדובר בחטיבה. בכל מקרה, ההנחה שקיים כח חטיבתי בשטח מנעה מהם לנצל את התפר הזה כך שהייתה הצלחה.
3. יחידת "דב לבן" - אין לי יותר מדי מידע עליה. האם נועדה גם להונאה?
4. בתקופת מבצע קדש פעלה יחידה שהורכבה מדמיי טנקים מפח על גבי ג'יפים. ידוע לי שהיחידה ביצעה תמרון הונאה באיזור עזה ואף ספגה אש. אין לי עוד פרטים, ואשמח ללמוד עוד. שמעתי זאת בזמן שירותי הסדיר ממילואימניק ששירת ביחידה הזו. הוא סיפר שהוא התנדב אליה מהצנחנים ואפילו לא סיפרו לו למה הוא מתנדב. לא שמעתי עוד על היחידה הזו, אבל מדובר באדם מאוד אמין ומאוד מיוחד, כך שקשה לי להאמין שלא היו דברים מעולם. מישהו יודע עוד?
ישן 21-08-2005, 23:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
דב לבן.
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "כמה תוספות קטנות: 1. עוד..."

ממה שידוע לי היחידה נועדה בראש ובראשונה לביצוע פעולות לא הונאה אלא ליצור הפתעה טקטית, וליצור אי וודאות ו"רעש" בקרב מקבלי ההחלטות המצריים. עד כמה שידוע לי (וזה לא הרבה כ"כ) היחידה לא נוצלה. הסיבה העיקרית היתה מכיוון שהיחידה נזקקה למיטוט קו המגע, על מנת לחדור לעומק המערכים המצריים, והזדמנות זו באה רק מיד לאחר חציית התעלה.
עם זאת, כפי שזכור לך, היתה פשיטה משוריינת בגדה המערבית של התעלה ע"י כוח עם ציוד מזרחי.

בנוגע לפאטון - אחת הסיבות לכך שפאטון קיבל את "הפיקוד" היתה שהגרמנים היו משוכנעים כי פאטון יקבל את הפיקוד על הכוח העיקרי בפלישה. המצאותו בדר' מז' אנגליה, חזקה את האמינות של "עצבת הרפאים"...

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-08-2005 בשעה 23:30.
ישן 26-08-2005, 16:20
צלמית המשתמש של דג עם מאג
  דג עם מאג דג עם מאג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל דג עם מאג שלח הודעה דרך MSN אל דג עם מאג
עוד כמה דברים

בפלישה לנורמנדי הוצנחו בצפון בובות של חיילים עם רמקולים שעשו קולות ירי וסופר שהם ריתקו יחידה פלוגה גרמנית למשך שעה
כמו כן מפציצים הפילו מוץ מהשמיים שדימה אוניות קרב (לא זכור לי היכן בדיוק)

ולזה שאמר שלא היה כזה דבר עם גופה של קצין מודיעין - אז כן היה,ודווקא לקצין הזה היו מסמכים אמיתיים,אך כיוון שבפלישה לסיציליה נמצאה גם גופת קצין שהכילה אז מידע שגוי,הגרמנים האמינו כי גם בנורמנדי המידע היה שגוי... זה לפי מיטב זכרוני,מצטער אם טעיתי .

כמובן איך אפשר לשכוח את השרמנים המתנפחים?
היה מצחיק לראות טנק שרמן קופץ באוויר ...

כמו כן הגנרל האהוב פאטון פיקד על יחידה שכלל לא הייתה קיימת והייתה אמורה לפלוש במקום אחר ,אם אינני טועה (מצטער,יש לי זכרון פגום ביותר).

בסיבוב השלישי של קרב אל עלמיין נלחמו כוחות בדרום כדי שרומל יחשוב שמרכז הכובד יהיה שם,אם כי זה היה בצפון...
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:21

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר