לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-08-2005, 15:31
  Dark Knight Dark Knight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Dark Knight
שאלה הפיכת מסה לאנרגיה

שלום לכולם,
אני מניח שמרבית האנשים שגולשים פה בפורום מכירים את הנוסחא המפורסמת של אינשטיין E = mc² , ואף יודעים מה היא אומרת.
זה בעצם אומר שמסה ואנרגיה אילו שני הביטים של אותה התופעה הפיסיקלית, היכולים להתחלף בינהם (הגדלת המסה עם המהירות לדוגמא).
זה עוד אומר, שמסה אוגרת בתוכה כמות אנרגיה עצומה!
מטבע של 5 אגורות השוקל 5 גרם לדוגמא, אוגר בתוכו אנרגיה של 4.5*(10^14) ג'אול, אנרגיה עצומה שמספיקה למחוק עיר בגודל קטן עד בינוני מהמפה.
2 דברים חשובים יש בעניין:
1. כמות עצומה של אנרגיה נגישה בפשטות.
2. האנרגיה הזו אינה מזהמת את הסביבה.

אני מכיר דרך אחת להפוך מסה לאנרגיה - מפגש של חלקיק חומר עם החלקיק המנוגד שלו מקבוצת האנטי-חומר, אלקטרון ופוזיטרון למשל, שניהם הופכים לאנרגיה.
הבעיה היא שיצור פוזיטרונים כרוח בתהליכים גרעיניים מסובכים, ואין לי בכלל מושג איך לאכסן אותם.
השאלה היא האם אפשר להפוך מסה לאנרגיה בצורה אחרת, כי אם כן, זה מצד אחד יכול לפתור את בעית האנרגיה העולמית, מצד שני את בעית הזיהום, ומצד שלישי למצוא פתרון לערימות הזבל האדירות!

אשמח לקבל מעט מידע בנושא.... תודה!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-08-2005, 17:48
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
גאון אתה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Dark Knight שמתחילה ב "הפיכת מסה לאנרגיה"

קודם כל נתחיל מההבהרה החשובה ביותר.
אין נוסחת איינשטין קובעת ש"מסה יכולה להופך לאנרגיה ולהיפך", אלא שמסה שקולה לאנרגיה.
מסה הינה אנרגיה. בדיוק כמו שיש אנרגיה קינטית, ואנרגיה פוטנציאלת המקושרת לכל סוג של
שדה, יש סוג נוסף של אנרגיה: "אנרגיית מסה". זו הדרך להתייחס לכך.

שנית, יש מספר דרכים להשיג למהיר מסה לסוגי אנרגיה אחרים. הדרך היעילה ביותר, שנותנת
נצילות של 100% היא אנהילציה, איון של חלקיק ואנטי-חלקיק. הדרכים הבאות מגיעות לנצילות
של אחוזים בודדים בלבד(וגם זה לא רע): ספיחת חומר לחור שחור(ופליטת קרינה בדרך), והיתוך
גרעיני(שנותן כבר נצילות ממש נמוכה, ועדיין לא רע).

הקטע שאתה מפספס, הוא שכל תהליך גרעיני שאנחנו מסוגלים לבצע(פירוקים והיתוכים גרעיניים)
משאיר אחריו פסולת גרעינית, שקשה מאוד להפטר ממנה(אא"כ תשגר אותה לחלל או משהו), כך
שאין זה ממש פותר את בעיית הזיהום...
(וכדאי גם להזכיר שכשל בתחנה כזו יכול להיות מסוכן מאוד, ע"ע צ'רנוביל)
ישן 24-08-2005, 20:04
צלמית המשתמש של Kill-Machine
  Kill-Machine Kill-Machine אינו מחובר  
מנהל פורום חומרה

חבר מתאריך: 27.05.02

לקחת את הנוסחה של איינשטיין, הסקת את המסקנות של איינשטיין, אז אני מניח שאתה איינשטיין?

איינשטיין עצמו "עלה" על הרעיון הזה, על זה מבוססת פצצת האטום, שאיינשטיין הוא אביה הפיזיקלי...

לגבי האנטי-חומר - בתיאוריה זה עובד מעולה, וזה אפילו הרבה יותר חזק ממה שאתה חושב, אם לצטט את אחד המאמרים שהבאתי בפורום הישן:

"אניהלציה של קילוגרם אחד של חומר משחררת כמות פנטסטית של 2.15x10^13 קלוריות. זוהי כמות הגדולה פי 133 מאנרגיה המשתחררת מכמות מתאימה של פיצוץ פצצת מימן!"

שתי הערות:
א. אניהלציה זה התהליך של מפגש חומר ואנטי חומר, בו שניהם נעלמים ומשתחררת אנרגיה.
ב. פצצת מימן חזקה בהרבה מפצצה גרעינית...

לכן בהחלט זה מפתה מאוד, אבל אם תחשוב טוב, גם אם תצליח לייצר אנטי-חומר, איפה תחזיק אותו? אי אפשר להחזיק אותו במגע עם שום חומר (כולל אוויר, כמובן...), כי הוא יגיב איתו - וישמיד את העולם בכל אופן, לשאלה הזאת יש תשובה, גם היא מאותו המאמר:

"השאלה הראשונה היא - היכן לשמור את ה"דלק" הנפלא הזה, הרי הוא יגרום לתגובה עם כל כלי - כאילו ניסינו לשמור אבקת שריפה בתנור לוהט. אך המדענים מצאו פיתרון גם לכך. כידוע משפיע שדה מגנטי על מסלול תנועתם חלקיקים טעונים. לכן, אם ניצור סביב לאנטי-חומר "בקבוק" הבנוי מקווי שדה מגנטי, יישאר האנטי-חומר בבקבוק ובעת הצורך נוכל להשתמש בו. בקבוקים כאלה שימושיים כבר היום בשמירת "פלסמה" - חומר שחומם לטמפרטורות עצומות ואין אפשרות לשמור אותו בשום כלי אחר, כי הוא ימיס אותו..."

בכל אופן, כמובן שאם זה אפשרי, זה ייקח שנים עד שהמנגנון המגנטי הזה יהיה בטוח מספיק כדי להתחיל לנצל את האנרגיה האצורה באניהלציה, אל תשכח - דליפה הכי קטנה, קטסטרופה...

The only certainty in life is that there are no certainties.

ישן 25-08-2005, 02:53

אז בוא נבהיר, שאין דבר כזה "פצצת אטום".
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Kill-Machine שמתחילה ב "אז בוא נבהיר for the sake of the argument שפצצה גרעינית היא פצצת אטום, מבוססת ביקוע"

אין מדובר בתהליכים כימיים(שמערבים תגובות בין אטומים), אלא בתהליכים גרעיניים(המערבים
תגובות בתוך גרעין האטום). "פצצת אטום" הוא מיסנומר, שגיאה, בח"מ.
ניתן לראות זאת גם באנגלית: פצתת ביקוע גרעיני נקראת nuclear fission bomb ופצצת היתוך
גרעיני נקראת nuclear fusion bomb - אבל שתיהן הן nuclear bombs ואינן atomic bombs.
פצוות גרעיניות, פשוט כי אין דבר כזה "פצצת אטום".
אם לפצצת היתוך גרעיני אתה קורא פצתת מימן, אתה מוזמן לקרוא לפצצת ביקוע גרעיני "פצצת
אורניום" או "פצצת פלוטוניום" בהתאם למקרה. "פצצת אטום" הינו מונח שגוי, ואילו ההערה שלי
נכונה לחלוטין: גם פצצת מימן היא פצצה גרעינית.
ישן 24-08-2005, 22:08
  Dark Knight Dark Knight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Dark Knight
עד כמה שאני זוכר..
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Kill-Machine שמתחילה ב "לקחת את הנוסחה של איינשטיין,..."

פצצת מימין זה למעשה נפץ גרעיני, שמנצא סביב כפסולה של מימן(או ההפך... לא זוכר), ובכל מקרה, הנפץ הגרעיני נותן את אנגרית השפעול לתגובת המימן, בדומה לתגובה שקוראת בשמש...

בכל אופן, את העניין של האיניהילציה של חומר-אינטי חומר אני יודע, שאלתי בקשר לתגובות אחרות בהן יש המרה ישירה של מסה לאנרגיה...
אני יודע מהו תהליך גרעיני שיש בכור או בפצצה, זו היא לא המרה ישירה אלא שבירה של קשרים תוך-גרעיניים של יסודות כבדים, ולכן לא מתאים בכלל לשאלה שלי.

בקשר להיתוך קר, שמעתי פעם את המושג, אשמח לקבל קצת יותר מידע בנושא.

תודה מראש לכל העונים.

ישן 25-08-2005, 00:34

גדול עלי, אבל אני מאמין למה שאני קורא... :)
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי פאלינדרום שמתחילה ב "תוכיח"

אני יכול לנסות לספק הסבר: כדי לקבל נצילות של מאה אחוז - אנחנו חייבים שכל המסה
המקורית "תיעלם" ובמקומה נקבל משהו אחר(פוטונים לדוגמה). עכשיו למסה, אין שום
סיבה להיעלם. עפ"י התיאוריות העכשוויות היא יכולה "הלתחף" בקרינה בשני מקרים:
  • איון עם אנטיחלקיק
  • קריסה ספונטנית (כמו שפרוטונים יכולים לעבור), אבל במקרה כזה הוא לא הופך
    כולו לקרינה, אלא מתפרק לקוורקים, אנטי-קוורקים, נייטרינים, אנטי-נייטרינוים,
    ניירטונים ואנטי-נייטרונים ואלקטרונים ואנטי-אלקטרונים. (קיימות מספר אופציות
    לפירוק).
אין ניבוי לשום מנגנון אחר שמאפשר את זה, כך שניתן לומר, כי במסגרת התיאוריות
הנוכחיות - זו האופציה היחידה. רוצה לחשוב "מחוץ לקופסה"? אתה מוזמן, אבל זה גדול
עלי.
ישן 25-08-2005, 00:50
צלמית המשתמש של Kill-Machine
  Kill-Machine Kill-Machine אינו מחובר  
מנהל פורום חומרה

חבר מתאריך: 27.05.02
פצצת מימן זה בערך מה שאמרת, רק ממש לא מה שאמרת...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Dark Knight שמתחילה ב "עד כמה שאני זוכר.."

פצצת מימן מבוססת על התהליכים שקורים בלב השמש - היתוך גרעיני. היתוך גרעיני זה התהליך שבו מימן הופך להליום ומשתחררת כמות עצומה של אנרגיה. יש כמה דרכים לעשות את זה, אני לא ממש זוכר את התהליך הכימי המדוייק, אבל בדרך נוצרים דאוטוריום וטריטיום, ומשתחררת כמות עצומה של אנרגיה. הבעיה היא שצריך טמפרטורות עצומות בשביל לגרום לתהליכים האלה להתרחש, הרי הטמפ' בלב השמש היא כמה מיליונים של מעלות... לכן כדי להגיע לכזו טמפ', משתמשים בפצצה גרעינית כנפץ לפצצת המימן...

The only certainty in life is that there are no certainties.

ישן 27-08-2005, 21:32
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
פצצת מימן
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Kill-Machine שמתחילה ב "פצצת מימן זה בערך מה שאמרת, רק ממש לא מה שאמרת..."

אז ככה:
פצצת מימן נוצרת בדרך של היתוך בשונה מפצצת אטום רגילה הנוצרת מביקוע.
בפצצת אטום רגילה לוקחים אטום בלתי יציב- עם הרבה אלקטרונים ופרוטונים ויוצרים עם התפרקותו ליסוד יציב יותר תגובת שרשרת היוצרת את הפיצוץ המסיבי (למרות שגם התגובת שרשרת מתבצעת במעט מאוד חומר) ופצצת מימן נוצרת בדרך של היתוך= לוקחים יסוד עם מספר נמוך של אלקטרונים (ומימן הוא היסוד הקטן ביותר מבחינה זו) ומצמידים את הגרעין שלו לגרעין של מימן אחר. עכשיו, בגרעין יש את הפרוטונים -החלק בעל המטען החיובי באטום) והם דוחים את הפרוטונים בגרעין השני, אבל מקרבים אותם אחד לשני עד כדי כך שחוקי המשיכה של הגרעינים חזקים יותר מחוקי הדחייה הללו. כדי להגיע למצב שאפשר לאחד גרעיני אטומים ולהפוך אותם ליסודות כבדים יותר ולשחרר תוך כדי כך המון אנרגיה (בגלל חוק שימור המסה) צריך 3 כפול עשר בחזקת עשר (נראה לי), כדי להגיע לטמפ' כאלו צריך אנרגיה וחום המשתחררות בעת פיצוץ פצצה אטומית רגילה.
פיצוץ פצצת מימן הוא הרסני בהרבה מפצצת אטום רגילה
ישן 25-08-2005, 02:40
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01

אני חושב שפיספסת פה נקודה חשובה, שאולי קודמיי כאן באשכול לא הדגישו מספיק:
כל פעולה שגורמת לפליטת או קליטת אנרגיה במערכת, משנה את המסה שלה. גם שימוש בנר, פעולה שמשחררת אנרגיה, בעצם מקטינה את המסה. מאסת התוצרים (בניגוד למה שמלמדים אותנו בשיעורי כימיה בסיסיים) במקרה הזה קטנה ממאסת החומרים המגיבים.

בפעולות כימיות רגילות לרוב לא נשים לב לכך, משום שההבדל במאסה הוא מזערי. אבל ככל שנצליח להוציא יותר אנרגיה ממערכת (כמו בכורים גרעיניים, שבהם הופכים יסוד אחד לאחר), נוכל בעצם להפוך יותר מאסה לאנרגיה... אבל זה לא בהכרח הופך את האנרגיה לנקיה יותר (כורים גרעיניים היא שוב דוגמה מעולה).
כמה הפקת האנרגיה נקיה, תלויה בתהליכים ובחומרים המשמשים בה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:04

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר