לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2005, 22:11
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
סקירה - רוס"ר SA80

סקירה שכתב זיו בפורום הישן:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מידע
כללי
משפחת SA-80 (קיצור של "נשק קל לשנות ה-80", Small Arms for the 80s) כוללת שני כלים - רוס"ר L85A2 (הדגם העדכני ביותר), ומקלעון L86A1. כלים אלה בנויים במבנה בול-פאפ, שבו המכלול ממוקם מעל או מאחורי ידית האחיזה (גם רוס"ר תבור שייך למשפחה זו). נכון להיום, כלים אלה נמצאים בשימוש בריטי ממשלתי כמעט בלעדי - רק כמה עשרות כלים יוצאו, לרוב ליחידות מיוחדות במדינות מערביות ובמזרח אסיה.

XL70

הסטוריה
פרוייקט SA-80 החל אי-שם בשנות ה-60 המאוחרות, והדגם הראשון (שסימונו XL65) נבנה סביב קליע חדשני בקוטר 4.85 מ"מ - מבנה הנשק היה דומה לM16 שהוסב לתצורת בול-פאפ. כאשר ברית נאט"ו הכריזה בשנת 1977 על זכיית חברת FN במכרז לקליבר חדש עבור צבאות נאט"ו (5.56 מ"מ, דגם SS-109) הוסב הXL65 לקוטר החדש וסומן XL70.
הכלים הוכנסו לשירות רק בשנת 1984 (מלחמת פוקלנד עיכבה את הכנסתם), אך סבלו מתקלות מרובות והנדסת אנוש בעייתית. בשנת 1997 זכתה חברת הקלר-קוך הגרמנית (שהיתה באותה תקופה בבעלות רויאל אורדנאנס הבריטית) במכרז לשידרוג כלי הנשק, ואשר יצא לפועל בשנים 2000-2002. למרות שבפרסומים רשמיים השדרוג היה מוצלח, דו"חות מהחזית באפגניסטן (ואח"כ מעירק) פירטו בעיות קשות של הנשק - בעיות שלא נפתרו גם לאחר השדרוג, ונגעו לרגישות רבה מדי לחול ואבק וכן מיקום בעייתי של הניצרה. נכון להיום ישנו ויכוח האם להשאיר את הנשק בשימוש כמות שהוא, לשדרגו בצורה מהפכנית, או להחליפו ע"י נשק אחר (דובר רבות על הG36 המוצלח של חברת הקלר-קוך כמחליף אפשרי).

גרסאות
רוס"ר L85A2

נתונים טכניים:
קוטר: 5.56 מ"מ
אורך הנשק: 78 ס"מ
אורך הקנה: 52 ס"מ
משקל: ריק 4.13 ק"ג
קרבי 5 ק"ג (עם כוונת ומחסנית 30 כדור)
קצב אש תיאורטי: 650 כדור לדקה
טווח יעיל: ~500 מטר

מקלעון L85A2

נתונים טכניים:
קוטר: זהה
אורך הנשק: 90 ס"מ
אורך הקנה: 65 ס"מ
משקל קרבי: 7.3 ק"ג (עם כוונת מחסנית 30 כדור, ידית הסתערות אחורית ודורגלים)
קצב אש תיאורטי: 650-775 כדור לדקה
טווח יעיל: ~500 מטר

קרבין
מספר קטן של דגמים יוצר, ככל הנראה בהזמנת ממשלת תאילנד. מספר כלים, כמו זה שבתמונה, מצאו את דרכם חזרה לצבא הבריטי.

דגם לצוותי טנקים
מספר כלים בודדים יוצרו, מתוך כוונה לצייד צוותי טנקים בכלי קצר יותר לשימוש בשעת חירום. גם הכוונת בדגם זה שונה מהכוונת הרגילה - היא קטנה יותר, ומאופסת לשימוש בטווחים קצרים יותר. כלי זה לא נכנס לשימוש.

כוונות
כוונת אופטית SUSAT
כוונת ה-SUSAT, קיצור של "Sight Unit, Small Arms, Trilux", הינה כוונת ייעודית לרובי SA-80. הכוונת הינה מהסוג נטול-איפוס (בדומה לכוונת של רוס"ר AUG האוסטרי), עם מנורה פנימית לירי לילה. לכוונת אין צלב או שנתות, אלא חץ אחד בודד. מעל גוף הכוונת מותקנות כוונות ברזל לגיבוי.
הגדלה: X4
שדה ראיה: 10 מעלות
טווח יעיל לשימוש: 300 מטר

כוונת לילה CWS
ה-CWS - ר"ת של Common Weapons Sight, היא מסוג SLS בעלת הגדלה של X4 (ניתן להוסיף מכפיל). ניתן להחליף בינה לבין ה-SUSAT במהירות רבה. הכוונת מופעלת ע"י שתי סוללות AA רגילות, וניתן להפעיל ולבטל את נקודת המכוון למטרות תצפית. הגומי המחפה על העינית (העדשה עליה מוקרנת התמונה) מוטה בזוית, ומקל על "כניסה" לתוך האמצעי.

כוונות ברזל וידית נשיאה
לפעילות באיזורים לחים (אקלים טרופי, ג'ונגלים) בהם הפעלת כוונת אופטית בעייתית, ניתן להחליף את כוונת ה-SUSAT בכוונות ברזל דומות לאלו שברוס"ר M-16. הכוונת הקדמית בולטת במרכז המתפס, והאחורית משולבת בידית נשיאה מברזל - שתי הכוונות מתחברות ע"י ברגים.

עזרים טקטיים ותוספות
פנס
פנס מהסוג החדש, בעת שימוש בעירק

לפני כניסת הפנס התקני, מספר יחידות סיור השתמשו בהתקנים ארעיים ובפנסים מסחריים לנשק. תמונה זו צולמה באפגניסטן.

מטול רימונים AG36
מטול זה, מתוצרת הקלר-קוך, נחשב למתקדם ויעיל יותר מהמטול האמריקאי M-203. המטול בקוטר 40 מ"מ, שוקל 1.2 ק"ג ואורכו 35 ס"מ. כדי לייעל את הפריקה והטעינה, הקנה נפתח לצד שמאל בצידו האחורי - כך יכול יורה ימני לטעון את המטול גם בשכיבה, בצורה נוחה ומהירה.

כידון
הכידון יוצר במיוחד בשביל הנשק, והוא בנוי בצורה חדשנית: הכידון בנוי יציקה אחת אחודה של הלהב וידית האחיזה, כשהלהב מחובר בצידה של ידית האחיזה. החיבור לנשק נעשה ע"י הלבשת ידית האחיזה החלולה על (למעשה מסביב) הסתרשף.
הכידון עשוי פלדה איכותית ביותר, בעלת שילוב של קשיחות עם מעט אלסטיות - האחיזה נחשבת לנוחה ביותר. הכידון מאוחסן בתוך נדן פלסטי המכיל אבן משחזת, משור, ובורג מיוחד ההופך את הסכין והנדן יחד למספרי-תיל.

מקורות
http://world.guns.ru/assault/as22-e.htm - רוס"ר
http://world.guns.ru/machine/mg37-e.htm - מקלעון
http://www.rafregt.8k.com/rafregt.htm - תמונות מעירק
http://www.smallarmsreview.com/pdf/sa80.pdf - כתבה מפורטת
http://hkpro.com/ag36.htm - מטול

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
לגבי הכידונים

אמנם עצם הרעיון של הלבשת כידון על קנה נשק נשמע היום קצת מיותר ומיושן אך העובדות מראות אחרת !
כמעט לכל נשק מתוחכם ככל שיהיה קיימת אפשרות להרכבת כידון כשהכידונים המודרניים מיוצרים מחמרים מרוכבים ומתכות משובחות כשדוגמא מצויינת לכך הוזכרה בסקירה של סרפד.
פרט לכך חלק מהכידונים המודרניים הנם כלי עבודה "רב תכליתיים" הכוללים אביזרי עזר נוספים כגון מגזרי תייל (לרוב מבודדים מפני מתח חשמלי), מברגים, חולצי פקקים, פותחני שימורים ועוד...

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 31-08-2005 בשעה 22:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-09-2005, 18:21
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
יש לך כמה טעויות
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "רק נקודה אחת כללית מעניינת בנוגע לרובים מסוג בול-פאפ"

ראשית הP90 אינו בול פאפ אלא בעל תצורה יחודית משלו.
בנוסף התבור כבר נמכר לחו"ל (ספרד והודו).
גם הSA80 והשטייר נמצאים בשימוש מחוץ לארצות הייצור שלהם, אם כי לא במספרים גדולים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:30

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר