לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-07-2010, 04:01
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
חוסמי עורקים - שימוש מוצלח באפגניסטאן

במסגרת תוכנית NightLine הפופולרית של רשת הטלויזיה האמריקאית ABC שודרה בשבוע שעבר כתבה מעניינת שעסקה בנושא טיפול החרום הזמין לחיילים פצועים מהכוחות הפועלים באפגניסטאן.

הכתבה התרכזה בפעולת וביעילות בית-החולים הצבאי שבסביבת קנדהר.

אינני איש רפואה ואינני מתמצא בנושאים הללו אולם מכיון שמדובר בהצלת נפשות ובשיטות מעניינות (להערכתי) לכך, ראיתי לנכון להביא זאת לידיעת הפורום, ואים הידע הזה יסייע למישהו כאן - מה טוב.

שני נושאים שכדאי מאד לשים אליהם לב מוזכרים בכתבה:
  • בדקה ה- 3:24 מתואר שימוש ניסיוני בקופסה אלקטרונית השולטת בפולסים חשמליים אותם מחדירים לגוף הפצוע בעזרת קטטר למרכזי עצבים מסוימים. זאת כדי להרגיע כאבים עזים של הפצוע.
  • בדקה ה- 4:47 מתחיל תאור השימוש המעניין והמאולתר שעושים חיילים בשטח בחוסמי-עורקים ( Torniquet באנגלית), אף ללא התערבות חובש. תשומת לב מתבקשת לנאמר שם בדקות 5:18 וב- 5:42. לדברי הרופאה הצבאית המרואינת בכתבה, חיילים רבים יוצאים לשטח כשהם חובשים את חוסמי העורקים הללו (לא מהודקים), למקרה של פגיעה שמייד לאחריה הם מהדקים את החוסם במהירות בעצמם למניעת איבוד מהיר של דם.
את הכתבה ניתן לראות ב:

http://www.hulu.com/watch/158414/ab...ine-kandahar-or

כדי להגיע לדקות האמורות, יש לשים את איקון העכבר על תחתית תמונת הוידאו שתופיע.

מי שמעוניין יכול למצוא חומר נוסף בחיפוש בגוגל תחת המונח: Torniquet
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-07-2010, 05:50
  johnson11 johnson11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.09.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "חוסמי עורקים - שימוש מוצלח באפגניסטאן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
במסגרת תוכנית NightLine הפופולרית של רשת הטלויזיה האמריקאית ABC שודרה בשבוע שעבר כתבה מעניינת שעסקה בנושא טיפול החרום הזמין לחיילים פצועים מהכוחות הפועלים באפגניסטאן.

הכתבה התרכזה בפעולת וביעילות בית-החולים הצבאי שבסביבת קנדהר.

אינני איש רפואה ואינני מתמצא בנושאים הללו אולם מכיון שמדובר בהצלת נפשות ובשיטות מעניינות (להערכתי) לכך, ראיתי לנכון להביא זאת לידיעת הפורום, ואים הידע הזה יסייע למישהו כאן - מה טוב.

שני נושאים שכדאי מאד לשים אליהם לב מוזכרים בכתבה:

• בדקה ה- 3:24 מתואר שימוש ניסיוני בקופסה אלקטרונית השולטת בפולסים חשמליים אותם מחדירים לגוף הפצוע בעזרת קטטר למרכזי עצבים מסוימים. זאת כדי להרגיע כאבים עזים של הפצוע.
  • בדקה ה- 4:47 מתחיל תאור השימוש המעניין והמאולתר שעושים חיילים בשטח בחוסמי-עורקים ( Torniquet באנגלית), אף ללא התערבות חובש. תשומת לב מתבקשת לנאמר שם בדקות 5:18 וב- 5:42. לדברי הרופאה הצבאית המרואינת בכתבה, חיילים רבים יוצאים לשטח כשהם חובשים את חוסמי העורקים הללו (לא מהודקים), למקרה של פגיעה שמייד לאחריה הם מהדקים את החוסם במהירות בעצמם למניעת איבוד מהיר של דם.
את הכתבה ניתן לראות ב:

http://www.hulu.com/watch/158414/ab...ine-kandahar-or

כדי להגיע לדקות האמורות, יש לשים את איקון העכבר על תחתית תמונת הוידאו שתופיע.

מי שמעוניין יכול למצוא חומר נוסף בחיפוש בגוגל תחת המונח: Torniquet

אם אני לא טועה גם צה"ל הצטייד במשהו רפואי חדש(או לא חדש אני לא זוכר כבר במאה אחוז) והשתמשו בו בעופרת יצוקה(אני לא זוכר אם זה חוסם עורקים).
ישן 01-07-2010, 13:37
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
אנחנו גולשים לביוטכנולוגיה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "מה היא הבעיה?"

אבל אנסה להסביר על רגל אחת:

רוב הסיבים הפולימריים שאתה מכיר (אולי), בנויים משרשראות ארוכות של פולימרים עם דרגה זו או אחרת של אחידות בכיוון, וקשרים צולבים הקושרים בין היחידות השונות. לסיבים אלה תכונות כגון חוזק למתיחה, אלסטיות, קשיחות, עמידות בתנאי סביבה כגון טמפרטורה, לחות, חמרים מעכלים שונים. דוגמה אחת היא סיב הניילון שהוא אחיד למדי וקל מאד לייצרו היות ובמצבו הנוזלי הו ניתן למתיחה בקלות לכל עובי רצוי והוא מתקשה עם התקררותו (חומר טרמופלסטי). דוגמה מסובכת יותר היא סיבי הקולגן בגוף הבנויים משרשראות פוליפפטידיות ארוכות, מסודרות מאד במקביל זו לזו, ועם קשרים צולבים המאגדים אותן לאלומות. בשילוב עם סיבי אקטין ומיוזין אנחנו מקבלים מבנה מרוכב המשלב תכונות שונות של סיבים שונים לכדי יחידה בסיסית של שריר.

קורי העכביש ייחודיים בכך שהעכביש איכשהו מצליח לסנטז מספר חלבוני יסוד בסדר ובכמות מיוחדים, מפריש אותם מבלוטות מיוחדות (SPINNERETS) ואת הקורים הגלמיים מאגד בתוספת חלבוני ציפוי ואנזימים שונים - לקור. זה קצת פשטני, היות וישנם סוגים רבים של קורים, אך לא ניכנס לזה עכשיו. הפעולה הפשוטה, לכאורה, שבה העכביש אוסף כמה קורים גלמיים ומאגד אותם לקור הסופי - עדיין לא ברורה די צרכה, ולא הצליחו לחקות אותה.
ישן 01-07-2010, 21:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "מסכים איתך לגמרי, אגב רוב..."

ואני מעדיף אנשים גידעים וקיטעים מאשר מתים.
ומעדיף אנשים שידעו שבזכות הטיפול שנתנו לחבריהם החברים נשארו בחיים ולא מתו מאיבוד דם.

מי הם אלו ש"הניחו יותר מידי ח.ע.ינים מיותרים במלחמת לבנון השניה"?
די ברור שהכוונה היא לח.ע. שהניחו לוחמים ולא חובשים.

להזכירך, דווקא חייל שנחבש בת.א. נפטר במהלך הפינוי מאיבוד דם.
החייל הזה, הספיק לרוץ לאחר הפציעה, בכוחות עצמו, מהמקום שבו הוא נפגע ועד לנקודה שבה הוא קיבל טיפול.
כמה עשרות מטרים.
אני לא יודע אם ח.ע. היה עוזר לו.
אני כן יודע שהחבישה שהו קבל לא עזרה.

ישן 01-07-2010, 16:08
  Roy35 Roy35 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.10
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אחד הלקחים מלבנון 2 זה שהונחו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
אחד הלקחים מלבנון 2 זה שהונחו הרבה יותר מידי חוסמי עורקים.
הרוב המוחלט של הדימומים בגפיים יכול להעצר בלחץ ישיר. גם דימום בירך בד"כ יעצר בלחץ ישיר.
(לחץ דם ממוצע זה 100 מ"מ כספית, כמעט תמיד הדימום הוא נשלט).
חסם עורקים שהונח לזמן רב, בעיקר במתאר של פינוי ממושך, הוא בעל משמעויות קארדינאליות.

הכלל הוא:
שבשום מקרה פצוע לא ימות כתוצאה מאובדן דם מהגפיים, וחסם עורקים הנו הפתרון האחרון בהחלט לעצירת דימום.

יותר מ-20 דק' זה איבוד החלק התחתון של הגפה.....
החסם עורקים הוא פתרון בחושך או שכשאין זמן ללחץ ישיר או תחבושת אישית.
כל מקרה לגופו ואם התנאים לעצירת שט"ד הם אופטימליים והחובש עדיין הניח
ח"ע אז הוא התרשל.

ישן 01-07-2010, 22:14
  Roy35 Roy35 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "לוקח הרבה יותר מ -20 דקות עד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
לפעמים קצת מסובך לחבוש בת.א. אבל אפשר להניח ח.ע. וזו לא התרשלות.
למשל כשמי שחובש עושה זאת ביד היחידה שנשארה לו...
בעצמך כתבת שמה שחשוב זה ההבדל בין מי שעסוק בסטטיסטיקה וחקר ביצועים במשרדו הממוזג, לבין מי שצריך להתעסק עם גפיים מרוסקות ואיברים קטועים וכל השאר מיותר.
תוסיף לעצמך נקודת מבט שחסרה לך ושאפילו במד"א במהלך עופרת יצוקה לא הספקת לצבור: חבישה תחת אש שונה מאד מאירוע לבבי, מארוע טראומה ואפילו מאר"ן.

תשמע הנחתי דיי הרבה פעמים ת.א בטיפולים, גם הטיפול במד"א הוא שונה לחלוטין מטיפול בשטח אש.
אתה צודק בגדול, אבל לשים ח.ע ות.א מבחינת זמן זה כמעט אותו דבר, צריך רק לדעת להבחין.
למשל אם באור יום (גם בשדה קרב) אם חייל חטף כדור בירך, והכדור לא קרע את הפמורלי (אז לא רואים דימום מסיבי לעומת מקרה שבו נקרע הפמורלי), אז אפשר להניח ת.א, ולא להסתכן בח.ע שיכול להביא לנמק (אם הפינויי לא מהיר ומסביב יש בלגאן והראש במקום אחר).
אבל עוד פעם, כל מקרה לגופו, זו דעתי.

ולמען הסר הספק, לא השתתפתי בעופרת יצוקה, הייתי אז תלמיד כיתה יא'.

ישן 01-07-2010, 23:51
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי Roy35 שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]לפעמים קצת..."

נ.ב.
גם אם הפינוי הוא הכי מהיר שיכול להיות עדיין עצירת שט"דים חשובה (על-פי הסכמה שאתה מכיר).
אני מכיר מקרה של פצוע בהכרה עם פציעה מקליע באחת הידיים, כניסה ויציאה, הונחו ת.א. הפשטה חפוזה ופינוי מהיר מאד (עם המון מורפיום להרגעת הכאבים).
לאחר ניתוח אורטופדי וטיפול ביד, למחרת כ15 שעות לאחר הפציעה הבחינו אורחים שבאו לבקר אותו שדם מטפטף מהמיטה.
הסתבר שקליע נוסף חדר בגב התחתון והוא דימם מהפגיעה הזו.
הדימום התחיל רק אחרי שהקליע זז בתוך האגן שלו וקרע עוד משהו.

ישן 02-07-2010, 12:32
  Roy35 Roy35 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נ.ב. גם אם הפינוי הוא הכי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
נ.ב.
גם אם הפינוי הוא הכי מהיר שיכול להיות עדיין עצירת שט"דים חשובה (על-פי הסכמה שאתה מכיר).
אני מכיר מקרה של פצוע בהכרה עם פציעה מקליע באחת הידיים, כניסה ויציאה, הונחו ת.א. הפשטה חפוזה ופינוי מהיר מאד (עם המון מורפיום להרגעת הכאבים).
לאחר ניתוח אורטופדי וטיפול ביד, למחרת כ15 שעות לאחר הפציעה הבחינו אורחים שבאו לבקר אותו שדם מטפטף מהמיטה.
הסתבר שקליע נוסף חדר בגב התחתון והוא דימם מהפגיעה הזו.
הדימום התחיל רק אחרי שהקליע זז בתוך האגן שלו וקרע עוד משהו.

יש חוק במד"א שאוסר על מתנדבים מתחת לגיל 18 להתנדב בזמן מלחמה או לצאת לאירוע פח"ע.
עצירת שט"דים זה אלף כל בטיפול טראומה. השאלה איך אתה עושה את זה והאם זה משתלם לטווח הארוך (מבחינת הפצוע).
בכל מקרה אני מסכים עם מה שאתה אומר.

ישן 01-07-2010, 21:30
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Roy35 שמתחילה ב "[QUOTE=eshely77]אחד הלקחים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Roy35
יותר מ-20 דק' זה איבוד החלק התחתון של הגפה.....
החסם עורקים הוא פתרון בחושך או שכשאין זמן ללחץ ישיר או תחבושת אישית.
כל מקרה לגופו ואם התנאים לעצירת שט"ד הם אופטימליים והחובש עדיין הניח
ח"ע אז הוא התרשל.

לפעמים קצת מסובך לחבוש בת.א. אבל אפשר להניח ח.ע. וזו לא התרשלות.
למשל כשמי שחובש עושה זאת ביד היחידה שנשארה לו...
בעצמך כתבת שמה שחשוב זה ההבדל בין מי שעסוק בסטטיסטיקה וחקר ביצועים במשרדו הממוזג, לבין מי שצריך להתעסק עם גפיים מרוסקות ואיברים קטועים וכל השאר מיותר.
תוסיף לעצמך נקודת מבט שחסרה לך ושאפילו במד"א במהלך עופרת יצוקה לא הספקת לצבור: חבישה תחת אש שונה מאד מאירוע לבבי, מארוע טראומה ואפילו מאר"ן.

ישן 01-07-2010, 23:41
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "חוסמי עורקים - שימוש מוצלח באפגניסטאן"

יצא לי להתנסות, בתערוכה, "על יבש", עם תחבושת First Care שהוזכרה באשכול הזה בתור תחבושת שצה"ל כבר מצטייד בה.
השימוש בתחבושת הזו קל מהיר ופשוט.
ההידוק, הוספת לחץ והפיכת התחבושת לחוסם בלי שתצטרך לקחת "חמש אצבעות" מעל לשט"ד אלא לחבוש על השט"ד עצמו.
כל אלו הופכים את התחבושת הזו, לכאורה, לפיתרון אופטימאלי.
על פי הכתבות שהובאו באותו אשכול (מספטמבר 2006!) צה"ל כבר מצטייד ביותר ממליון יחידות של התחבושת הזו.
אישית, לא ממש יצא לי לראות אותה באפודים...
נדמה לי שיש לי איפשהו חומרים פירסומיים של היצרנים.

ישן 02-07-2010, 01:12
  TR-RN TR-RN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.06.07

טוב, אני בדרך כלל לא נוהג להגיב אבל שמדובר בבייבי שלי קשה לי לא להגיב . ברצוני להתייחס למספר דברים שהועלו פה. ולבאר את העניין קצת...
בצהל קיים מספר ת"א וח"ע. אני רוצה להתייחס לח"ע שכרגע נמצאים בתהליכי בדיקה וניסוי והיה בהם שימוש לא מועט בעופרת יצוקה שלא לדבר על אפגניסטן ועירק.ה-CAT. עכשיו יש מספר חברות שמייצרות את הדבר הנחמד הזה, וכרגע מה שיש ברובו בצהל אם אני לא טועה זה של חברת North American Rescue. יש כמה סוגים אחרים, אבל בעיקר זה של NAR שהוא בעצם מפלסטיק. עכשיו הדבר הקטנציק הזה הוא אחד הדברים הנהדרים, קל לשימוש ועוצר כמעט כל דימום אפשרי באיבר גלילי. בעירק עשו מחקרים נרחבים על הקטנציק הזה והראו שהוא הציל חיים יותר מכל CAT אחר של כל חברה (גם האלה עם העשויים ממתכות) שלא לדבר על האיכות הגובהה של העצירה ושל הפשטות של הדבר לעומת ח"ע סיליקון/גומי רגיל. מה גם הוא מתאים גם לירך ולא צריך ח"ע רוסי. למרות שבמחקרים היו דיבורים על רגליים אימתניות של האמריקאים ושצריך להאריך לפעמים את הרצועות סקוצ' של הדגם.

עוד דבר, בצה"ל כרגע בודקים במספר יחידות תחבושות ואבקות המוסטטיות שמטרתן למנוע דימום מאסיבי באיזורים שקשה לעצור ולחבוש באמצעות האצה של "הדבקות" של טסיות הדם אחד לשניה (לי אישית היו מספר תחבושות/אבקות על הציוד האישי שלי). כרגע הכי מדוברת זה ה combat gauze. ויש גם HEMCON וCELOX. אבל הcombat gauze הוא כנראה הכי יעיל ומה שיכנס בכמויות לצה"ל.. (למרות שהשתחררתי לא מזמן יכול להיות שהיו שינויים מאז). בעקרון זאת תחבושת עם חומר פעיל בדיוק כמו האבקה ולעומת האבקה היא לא מתפזרת הרעיון בתחבושת שצריך להצמיד אותה לפצע באמצעות לחץ של המטפל למשך כדקה/2 דקות ואז לחזק את התחבושת באמצעות אגד או משהו בסגנון.

עכשיו.. roy אני לא יודע על מי הנחת או מה אבל מה שאני כן יודע בוודאות שח.ע לא גורם לאיסכמיה שלא לדבר על הפרשת מיוגלובין מהשריר גם אחרי 4 שעות.. צריך קצת יותר מזה. במיוחד אם אתה חובש במד"א או מתנדב אתה אמור לדעת את ההנחיות שקיימות בכל הנוגע להמרות.

ובנימה אישית שלי - זה ידוע שבדרך כלל המטפל הראשון שפצוע בקרוב רואה הוא לא אחר מאשר החבר שלידו שהוא לא אלה מע"ר. יצא לי לראות חובשים שמרוב לחץ שמו ח"ע מצוקמק ומע"רים שמרוב רבאק עשו ח"ע מדוגם. אין ספק שכביכול לא קשה להניח ח"ע אבל רוב הפעמים אנשים נופלים בח"ע שהם שמים אותם לא במקום הנכון יחסית לפציעה - בדרך כלל קרוב מדי לפצע ובכך החסימה לא אפקטיבית ולא חוסמת את העורקים כמו שצריך - לעורקים יש נטייה בזמן קטיעה לקפוץ אחורה. הבעיה בלבנון השנייה היא לא שהמע"רים/חובשים/רופאים/פראמדיקים הניחו ח.ע. - אדרבה זה מבורך ומומלץ! הבעיה הייתה בחוסר ההמרות של פציעות שיכלו להמיר אותן ולמנוע סיבוכים והתעסקות מיותרת מאוחר יותר בבית החולים. אני לא מצפה בזמן קרב שמע"ר או חובש יניח ת"א בצורת דגל אנגליה על פצע שלא בדקו אותו כמו שצריך. מה שכן אני לא מצפה חובש/מע"ר לזהות פצע כניסה/יציאה של כדור או מה שזה לא יהיה ושיגיד לעצמו שזה צריך רק ת"א. במיוחד שיהיו מע"רים וחובשים שיראו פעם ראשונה בחייהם את חבריהם פצוע ופעם ראשונה בחייהם יראו דם/איברים ושאר הירקות.

לדעתי האישית ומהכרתי מרמת החובשים/מע"רים בצהל אני מעדיף שכולם ישימו ח"ע בזמן לחימה מתמשכת/לאחר סיום התקלות. ושיתנו לפראמדיקים/רופאים לבדוק ולראות אם צריך להמיר או להמשיך עם ההנחה של הח"ע. מה גם לפי ההנחיות בצבא ובכלל לפי גם TCCC (תורת הפעולה האמריקנית שהיא מהתורות היותר פרקטיות ואפקטיביות שקיימות) כל מה שנוגע המרות הוא מעולה רק לאחר קרב ושיש שקט ובטחון. וכל מה שנוגע ללחץ ישיר - זובי! אני רוצה לראות מישהו תוקע אגרוף למפשעה של בחור בלבנון ואז לראות אותך מפנה אותו... תחשבו גם על הקטע הלוגיסיטי.. זה סיוט! הפתרון שיגיע בקרוב הוא יהיה פשוט לתקוע לבחור המסכן מלא תחבושות המוסטטיות. לסגור את זה טוב טוב להעיף אותו כמה שיותר מהר.

ויוסיפון - מה שאתה מתאר עם הבחור הפצוע זה כנראה פספוס של הצוות המטפל שלא עשה סריקה מלאה של כל הגפיים כולל הגב ובעצם טיפול לא נכון בפצוע. סריקה מלאה - גם אם באזורים קשים שבהם קשה לראות את הפצע - צריך לדחוף אצבעות!!! כן, לסרוק עם האצבעות ולחפש חורים.
סריקת גפיים או כמו שצבא אומרים סחיטת גפיים (שזה דיי מושג מעפן לדעתי) הוא מאוד מאוד מאוד בסיסי.. מסכן הבחור.

אגב הfirst care - תחבושת מעולה! הבעיה בה שהיא לא ח"ע למרות שיש אפשרות להשתמש בה כח"ע. אבל היא כן מעולה לדימומים שבהם צריך לחץ נחמד שיעצור את זרזיפי הדם. בהחלט לא מתאים לקטיעה, אבל יכול להתאים לפציעות שהן בדרך כלל פציעות יציאה שממש "מלכלכות". או כל מיני פציעות שצריך תחבושת קצת יותר רצינית מהישנה (עם דגל אנגליה המפגר).

בכל אופן מקווה שלא חפרתי יותר מדי..
ישן 02-07-2010, 12:25
צלמית המשתמש של הנשר הקטן
  הנשר הקטן הנשר הקטן אינו מחובר  
מנהל "מה שבכיפה" בדימוס,מו"ס במיל',וסטודנטים בשוטף

חבר מתאריך: 10.06.05
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי TR-RN שמתחילה ב "טוב, אני בדרך כלל לא נוהג..."

היו כמה נקודות באשכול שרציתי להגיב עליהן....
האחת,בנושאי המרות. למיטב זכרוני,אחרי מלחמת לבנון השניה העלו את הזמן שמותר לחובש להמיר ח"ע לשעה,זמן סביר בהרבה מה20 דקות שהיו קודם.למרות זה,הרבה חובשים מפחדים לעשות המרה בגלל חוסר ניסיון,ובגלל הסיכון שכרוך בכך. למשל,במקרה מסוים שטיפלתי בו,ביצענו ניסיון להמרה בפצוע עם כדור מעל הברך,ולמרות ההכנה המעולה שעשינו להמרה (ח"ע רוסי על הרגל,עירוי מוכן בכל יד,ת.א מהודק היטב,הסרה הדרגתית של הח"ע) אותו בחור איבד יותר מחצי ליטר דם (בנוסף לכמות גדולה ולא ידועה לפני הטיפול הראשוני)במהלך ה40 שניות שלקחו לנו עד שהבנו שהפמורלי קרוע ושהוא מדמם כהוגן,וסגרנו את הח"ע הרוסי.רק במזל ועם לא מעט מאמץ הוא הגיע לבי"ח בחיים.המקרה הזה נלמד לא מעט זמן אחר כך בצה"ל בקורסים שונים כמקרה להמרה לא מוצלחת.

בקיצור,ואחרי הסיפורים,המרת ח"ע ו/או שיקול לשים ת.א במקרה גבולי,יכול להיות עסק מסוכן ובעייתי גם לצוותים מיומנים ביותר ועמוסי ציוד משוכלל,לא כל שכן לחובש צעיר בשטח,וכמו שאמר יוסיפון,עדיף לעיתים אדם חי בלי רגל,מאשר אדם מת.

לגבי הfirst care,היא אכן עוצרת דימומים בצורה טובה,כך היתה ההתרשמות שלי.בעיה אחת ששמתי לב אליה,היא שמי שלא מיומן בשימוש בתחבושת הזו,היא הופכת לחוסם עורקים בקלות רבה מאד,ובמתארי לחץ,בהם אף אחד לא יטרח לבדוק דופק בגפה,אותו פצוע עלול לאבד יד או רגל,בגלל ראבק מוגזם של חובש.הת.א הישנה יצרה פחות בעיות מסוג זה.

לגבי הח"ע החדשים,מזל טוב,הגיע הזמן שלא רק ל669 יהיה ציוד נורמלי.....

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:10

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר