לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-09-2005, 13:21
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
ממש לא!
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]חחחחח, כמו שבתחילת..."

אם יש סוללה נייחת של תותחנים היא מבצעת ירי ראשון לאיפוס (טיווח) כך בירי הבא עולה הסיכוי שהיא תפגע בדיוק במטרות. מבצעים את טיווח הזה לנקודה קבועה, רואים היכון פוגעים, מתקנים את הסטיות ועכשיו, כשאנחנו יודעים היכן הסטיות שלנו נוכל לתקן אותן אוטומטית.
מה עדיף? כשיצטרכו לירות למטרת נקודה (+-200 מטר!) יפספסו במאות מטרים? להזכיר לכם את הנזק של ירי הפגז לכפר כנא?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-09-2005, 16:58
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
אחלה של מחזורית יש להם...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Jehosh שמתחילה ב "סוללה א' (מחזורית) מגדוד רשף (402)"

אני רק אוסיף למה שנכתב על ההבדלים בין טיווח לרישום.
טיווח נעשה בדרך כלל סמוך לזמן המשוער של הירי עצמו, רישום נעשה פשוט כדי לבדוק את התנהגות הפגזים ביחס לעמדה שבה נמצאת הסוללה.

טיווח נעשה בדרך כלל ע"י פלגה אחת או ע"י קנה אחד כאשר קנה סמוך אליו מגבה אותו וזה משום שטיווח צריך להיות ממש מדוייק אם לא רוצים "אאוט" של מאות מטרים.
ברישום הדיוק פחות קריטי.

אני אתן דוגמה מנסיוני האישי:
כשהגענו למוצב בצפון רמת הגולן החולש על גזרת הר דוב ביצענו ירי לרישום של השטח, ירינו מספר פגזים לשטח פתוח בתחומי ישראל. הרישום היה תקף לכל אותו יום.
כשהיה חשש לפעילות ארטילרית באותו יום קיבלנו נ"צ מדוייק באותו שטח אש וביצענו טיווח בעזרת הגורמים באזור (שילם/תא"ט) והם תיקנו אותנו לפי הצורך.

רק להדגיש דבר קטן- נפילה של פגז ברדיוס של עד 50 מ' מהמטרה נחשבת לפגיעה במטרה.
"אאוט" זה נפילה במרחק של מאות מטרים מהמטרה (לצורך העניין עד 200 מ' לא נחשב אאוט).
עד כמה שאני זוכר הפגיעה בכפר כנא לא היתה כתוצאה מאאוט, פשוט לא לקחו בחשבון שיש מחנה של האו"ם בסביבת הירי ולא הכניסו אותו למשפך הבטיחות. מה גם שמדובר היה בארוע של אש לחילוץ- כוח (של מגלן?) נחשף ונפתחה עליו אש. התותחנים פשוט ירו לאן שאמרו להם.

ישן 25-09-2005, 23:12
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בלבלת
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "לא..."

רישום אינו מייתר את הצורך בטיווח, ולעולם אינך יורה ישר אש לתכלית.
רישום פירושו מיקום מדוייק של הקנים בכדי לייצר אש מדוייקת, וכי למה ? סוללת תותחים נפרסת ע"פ שטח נרחב יחסית (בהתאם לסוג התותח ולתו"ל, ולא ארחיב על כך). מן הסתם, מיקומו של הצוותה הקיצוני משמאל אינו זהה למיקומו של הצוות הקיצוני מימין, ושניהם שונים ממיקומו של המפי"ק (נגמ"ש הפיקוד) ושל קצין הסיור. הרישום נועד להעביר את האר"ז (אזימוט, רוחק, זווית) של כל קנה מהמכוון של קצין הסיור והמפי"ק. אנו, אנשי הרוכב העתיקים, עושים זאת באופן ידני מול הק"ס. אנשי הדוהר המצויידים במערכות מתקדמות יותר עושים זאת עצמאית. רישום עושים בכל מיני סיטואציות, מן הסתם בעמדה חדשה - אך לא רק.
טיווח משמעו בדיקת נתוני הרישום, ביחד עם נתונים נוספים (תחמושת, מטאורולגיה) באש חיה.
ישן 25-09-2005, 23:39
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
תוספת:
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הממ..."

במילון הקטן הזה למונחי ארטילריה:
http://www.gutenberg-e.org/mas01/mas12.html
תחת REGISTERING (רישום) :
Register/registration: The procedure of adjusting the fire of guns onto their targets by observation, and recording (hence "registering") the final data of elevation and deflection needed to hit particular targets. This meant that, if the climate conditions were roughly similar between the time the targets were registered and a subsequent bombardment, the targets should be hit a second time. The disadvantage of this procedure was that the enemy could calculate the quantity of artillery in a sector, could divine some of the plan of bombardment, and could take countermeasures.

שזה פחות או יותר מה שאמרתי שזה.
בכל מקרה אני אוודא מול קש"א.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 26-09-2005 בשעה 07:16.
ישן 25-09-2005, 19:03
צלמית המשתמש של יוסיפון

כינון ישיר?
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "תמונות מירי סוללת התותחים בנחל-עוז"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
בזווית כזו הכינון קרוב מאד להיות ישיר. בעין הבלתי מקצועית שלי נראה הקשת הבליסטית לא תהיה ממש גבוהה והנפילה תהיה מאד קרובה, כמה קילומטרים בודדים.
עידו, אני צודק?
(אגב, נפלא לראות אותך פה)

ישן 26-09-2005, 01:06
צלמית המשתמש של עידו403

ביום שישי הקרוב אני בבית !!! יש הרבה תמונות ויש למה לצפות...
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "כינון ישיר?"

בהתייחסות לתמונות ולהערה שלך יוסי

זה לא כינון ישיר, אלא כינון עקיף. אני לא אכנס להבדלים ביניהם כי אני לא יודע אם כדאי.
מה שכן אפשר לראות בבירור זה את הפגז במעופו, מה שמצביע על מטען חנ"ה נמוך.
מטען חנ"ה נמוך יגרום למהירות נמוכה יחסית של הפגז במעופו.
מה זאת מהירות נמוכה יחסית? ההבדל בין 600-700 מ' בשנייה ל 300 מ' בשנייה בערך.

תמונות יפות, מדובר בסוללה מחזורית המורכבת מביני"שים. בכל פעם במחזור מרץ גדוד אחר מקבל את סוללת הביני"שים, ב 2005 זה היה גדוד "רשף". מהיכרות עם ביני"שים ששירתו איתי ותחתיי אני יכול לציין שמדובר באחלה חבר'ה, מגובשים מאוד, חברותיים מאוד, ערכיים מאוד וחיילים למופת.

מפתיע אותי שמרשים להם לתלות דגלים על אנטנת הקשר. בפעם האחרונה שתליתי דגל על האנטנה חטפתי צרחות מהמג"ד ומרע"ן יסוד בשיבטה (היום שניהם אל"מים, אחד מהם מפקד אגד). הם טענו שאפשר לזהות אותי מקילומטרים ולא עזר לי שאמרתי להם שאנחנו באימון בשיבטה (שת"פ יסוד).
איזה דגלים היו לי אתם שואלים? בהתחלה דגל ישראל, מאוחר יותר נוסף לו גם דגל של מכבי חיפה...

בתמונה הזאת רואים פגזי נפיץ עם מרעומי הקשה.

תמונה קצת מפתיעה. מצד שמאל פגזי נפיץ, מצד ימין פגזי מצרר...

יפה יפה, מאג חש"ן למפק"צ? לי היה 0.3

ישן 26-09-2005, 07:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "ביום שישי הקרוב אני בבית !!! יש הרבה תמונות ויש למה לצפות..."

התותחים נמצאים שם כחלק מל"פ (לוחמה פסיכולוגית) ולכן ככל שיזהו אותם יותר כך ייטב. הדגל גם נותן רושם טוב על צלמי העיתונות.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 26-09-2005 בשעה 12:18.
ישן 24-10-2005, 20:27
  שולה מוקשים שולה מוקשים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.03
אם תשאל אותי.. ירי הרתעתי בלבד.. כי אף אחד לא נמצא בשטח הזה כבר שעות ואם נמצא אז
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי יונתי שמתחילה ב "מה הם מפגיזים שם?"

זה בטח איזה חקלאי שבא לעבד תאדמה שלו או משו.. המחבלים לא מטומטמים מן הסתם הם יודעים שהתגובה למה שהם עשו תבוא מהאויר או מסוללת התותחים שפרוסה כבר חודש מול עזה...הם התקפלו משם כבר מזמן.. הירי זה סתם כדי להראות שעושים משהו...
וכמובן מונע מהמחבלים להתקרב ולירות לאיזה שבוע... לא כזה ביג דיל בשבילהם..

בתכל'ס.. האמצעי היחיד להוריד את משגרי הקאסמים זה להרים 24 שעת ביממה מסוקים באויר או משו בסגנון... שיאתרו את היורים ויורידו אותם..הבעיה-תקציב.

נערך לאחרונה ע"י שולה מוקשים בתאריך 24-10-2005 בשעה 20:35.
ישן 24-10-2005, 21:07
  שולה מוקשים שולה מוקשים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.03
אם זה כ"כ מרתיע..
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "מדובר בצילום ארכיון"

תסביר את זה שכמה שבועות אחרי שדפקו שם הפגזות מטורפות שהרעידו את כל האזור...
ושעכשיו אין זכוכית אחת שלמה בעזה....(אפרופו פגיעה באוכלוסיה אזרחית..)
הם שוב יורים...
הסיבה פשוטה רווח מול הפסד.. יש להם מספיק אנשים שהולכים מרצון להתאבד פה... אני לא חושב שמשנה להם אם 20 קילו חומר נפץ תקני או טון וחצי חומר נפץ תקני מפזר את איבריו לכל עבר...

ההרתעה היחידה שלנו היא כנגד אלה שיש להם מה להפסיד..היום זה המנהיגים הפוליטיים שעומדים לפני בחירות אם עכשיו תדפוק את האוכלוסייה האזרחית ותפגיז שטחים לידם תפוצץ כל חלון בעזה הם יעשו נו נו נו לגיהאד והגיהאד יפסיק לירות ליום יומיים
ישן 28-10-2005, 12:12
  תומר123 תומר123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.03.05
שלום אני חדש פה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב "תותחים ירו אל שטחים פתוחים ברצועה "לצורך איפוס""

דבר ראשון, חייב לציין שהפורום הזה מעולה, אני מעיין בו כבר שנה והוא עזר לי הרבה בהבנת המערכת של צה"ל.
התגייסתי לגדוד רשף באוגוסט 05 וכרגע סיימתי קורס מ"ט (מסע כומתה עוד 18 יום סוף סוף). אל אף צעירותי הרבה אני בכל מקרה יודע דבר או שניים על טיווחים, ומעולם לא הוזכר המושג רישום (הרישום היחידי שאני מכיר זה רישום של מטרות מוכנות לירי תכלית בדלי).
אם אפשר הסבר ממצה על הרישום שנעשה ע"י סוללת אילן (אם אני לא טועה בשם הסוללה) פלוס השוואה לטיווח.

ובנימה אישית יותר - תודה רבה לעידו שעזר לי בצורה פאסיבית המון בכל תהליך הגיוס שלי והסתגלותי לצבא בעזרת המידע שלו בפורום מתגייסים וסדירים.

נ.ב.
מי ייתן וירבו הדיונים המרתקים בפורום הזה!
ישן 29-10-2005, 12:38
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
אני אנסה לסדר את הבלבול... קצת ארוך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב "תותחים ירו אל שטחים פתוחים ברצועה "לצורך איפוס""

דבר ראשון יש פה מספר אנשים "ותיקים" שככל הנראה מבלבלים נושאים בגלל שינוי הגדרות בתו"ל או הכרת תו"ל שונה שכבר לא רלוונטי.

אני לא יודע מה הסוללה עושה בידיוק אבל אני מכיר את התו"ל מספיק טוב כדי לשער כמעט במדוייק מה היא מבצעת.

הבלבול הכי גדול שהופיע כאן הוא בין טיווח לרישום שטח.

טיווח - תהליך הבאת הפגז אל המטרה. על מעוף הפגז יש מספר גורמים אשר משפיעים עליו, לדוגמא: מזג האוויר, ניקיון הפגזים, איכות החנ"ה (חומר הנפץ שמעיף את הפגז מהקנה) ועוד גורמים רבים. חלק מהגורמים הם מדידים וניתנים לחיזוי מוקדם כמו כיוון סיבוב הארץ. חלק מהגורמים הם בלתי מדידים, כמו איכות החנ"ה או טעויות אנושיות (אי דיוק ברישום מיקום הקנה או כל נתון שגוי אחר) הגורמים הלא מדידים הם אלו שגורמים לנו לא לפגוע במטרה בפגז הראשון. לכן מבוצע הליך הטיווח אשר נועד להזיז את הפגיעות לכיוון המטרה ובכך להבטיח יותר דיוק בפגזים הבאים.

רישום שטח - רישום שטח, מושג נפוץ יותר אצל התצפיות ונפוץ פחות בשפת התותחנים, משמעותו שלאחר שביצענו טיווח על מטרה מסויימת נפתח "דלי" במרחק מסויים מהמטרה, נגיד 20 ק"מ (מספר דימיוני כמובן) שנוכל לירות בתוכו לאיזה מטרה שנחפוץ. זאת אומרת - אם טיווחנו על מטרה מסויימת נוכל לירות על כל מטרה שרחוקה ממנה עד 20 ק"מ וככל הנראה נפגע במטרה (אני אומר ככל הנראה כי ככל שאנחנו מתרחקים מהמטרה לטיווח רמת הדיוק תרד - לכן נקבעו גדלים לדליים). לא כל הטיווחים מאפשרים לנו לפתוח שטח, ככל שהטיווח מבוצע בצורה מדוייקת יותר (כל טיווח יוביל בסופו של דבר לפגיעה במטרה, אך הדרך להגעה למטרה חשובה ויש דרכים שנחשבות "טובות" יותר) כך הדלי יהיה גדול יותר. כל דלי מוגבל בזמן, אם טיווחנו היום אנחנו לא נוכל להשתמש בדלי גם מחר, בגלל השינוי התמידי בגורמים הבלתי מדידים, לכן כתוב בעיתונים שכל כמה זמן התותחים יורים כדי לרשום שטח.

זהו, אני מקווה שמה שרשמתי ברור- זה פחות או יותר הבסיס של הבסיס, לוקח שבועות ללמוד את זה בצורה רצינית, וכמובן שהכל נכתב בכלליות רבה כדי לא לפגוע בביטחון מידע.

עוד הערה -
במספר פורומים נרשם כאילו כל הצבת התותחים היא הצגה כדי לרצות את האזרחים הישראלים, אחד הפורומים טען כי הסוללה יורה רק פגזי אימון, השערה שלי, מדובר ב"הדלפה" של חייל מהסוללה. נתחיל מזה שאין דבר כזה "פגזי אימון", החייל המדליף הוא פשוט לא מקצועי מספיק כדי להבין את היעוד של כל פגז ואת יכולות השימוש בו. מעבר לזה מהסתכלות מהתמונות ומקריאת הכתבות אני יכול להסיק בוודאות שצה"ל השקיע הרבה יותר ממה שחושבים בהצבת התותחים - כל מי שמכיר את החיל ויודע לקרוא את הכתוב בעיתון יכול להבין שהצבא מוכן לתגובה אמיתית למקרה שיצטרך להשתמש בתותחים ולא מדובר ב"הצגה".
ישן 29-10-2005, 16:06
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
מאוד יפה
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "אני אנסה לסדר את הבלבול... קצת ארוך"

רק שתי הערות:
1. יש בהחלט פגזי אימון - פגזים בצבע כחול המלאים חול, ומיועדים לאימון יבש. כמובן שאין מה לירות אותם, אבל הם בהחלט פגזי אימון ...
2. התו"ל שאתה מדבר עליו הוא תו"ל דוהר/דורס. כפי שהסברתי לעיל, בסוללת רוכב מבצעים רישום. גם ביחידת הקנה (לפחות ברוכב) יש פונקציה כזו, וגם מפקד הצוות מודיע בסיום הרישום למפי"ק "קו אפס רשום" - אני בטוח שעידו מכיר את זה, כיוון שהוא מדווח זאת בקווי (רישום כל כלי שאינו דוהר/דורס, היינו אין לו מערכת ניווט עצמאית, נעשה באותו אופן - אני רשמתי כך M-71, רוכב, מכמ"ת 160 ו-120).

הנה מצאתי, מתוך פנקס כיס למפק"צ רוכב, סד"פ מפקד הצוות בכניסה לעמדה:

נערך לאחרונה ע"י amirsgv בתאריך 29-10-2005 בשעה 16:23.
ישן 29-10-2005, 17:01
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
צודק פעמיים
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "מאוד יפה"

שכחתי לגמרי מהפגז הכחול. בהחלט מדובר בפגז אימון, חשוב לציין שלא יורים אותו ולא טוענים אותו. הוא נועד כדי לתרגל את הצוות (מבצעים את כל תרגולות הצוות עד טעינת הפגז) לאחר שהפגז על המגש מורידים אותו וממשיכים את התרגולות ללא פגז, חנ"ה ותחל. בכל מקרה לא יורים את הפגזים האלו ואין סיכוי שיעשו את זה בעזה.

בקשר ל"ק.א רשום" - כאשר הדוהר נכנס לשירות עדיין היה חוסר אמון במערכת החדשה. אנשים פשוט לא רצו להשתמש בשיטה של לשלוח נ.צ למפי"ק. אז הם שלחו את הנ.צ בטופס הישן (ק.א רשום) בשיטה שנקראה "שורש", אני לא אסביר את השיטה, בעיקר בגלל שהיא דיי משעממת אבל בשורה התחתונה מדובר בהזנת הנ.צ על ידי שימוש בטופס שמשמש למדידת מרחקים ואזימוטים, המפי"ק היה מקבל את הנתונים, מבצע חיבור פשוט ומקבל את הנ.צ. השיטה נעלמה עם הזמן עד שיום אחד החליט מפק"צ גאון להשתמש בה שוב, בלי להודיע למפי"ק על ההתחכמות. הפגז פגע באאוט וכתוצאה מכך יצאה הוראה שאסור להשתמש בשיטת השורש יותר.
ישן 30-10-2005, 16:49
צלמית המשתמש של עידו403

דוהר
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי sza שמתחילה ב "האם זה תומ"ת דוהר? או דורס?"

אני רק לא מבין למה החניך שבצריחון המפקד יושב על מכסה הצריחון.
לפני ארבע וחצי שנים (בערך יוני 2001) יצאה הוראה שאסור לשבת על מכסה הצריחון בעקבות כשל בפין האבטחה שלו, כשל שגרם לפציעתו הקשה של מפקד צוות בסוללה "אילן" של גדוד "רשף".
המפק"צ- נ.ג. ישב על מכסה הצריחון, הפין נשבר והמפק"צ נפל לאחור. בדרך הוא פגע עם ראשו בדלת התומ"ת ונפצע באורח קשה. הוא פונה באמבולנס לנפח (הארוע התרחש ברוויה ג') ומשם במסוק לרמב"ם.
לאחר שיקום ממושך בן כמעט שנתיים הוא חזר ללכת ולתפקד כמעט כרגיל.

זה דבר שאני שם לב אליו מאוד משום שהייתי נוכח באותו ארוע שבו נפצע המפק"צ- זה קרה במשטח הצמוד למשטח של הסוללה שלי באמצע טפל"ש.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:30

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר