לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-11-2005, 10:21
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ProphecY שמתחילה ב "אתה יודע...אף פעם לא חשבתי על..."

אני לא מאשים את צוות הטנק. אני בטוח שאם רק היו יכולים היו מייד מתחילים לרסס במקביל ומשגרים מדוכות, אבל מי שהיה בפנים מכיר את ההגבלות על הטנקים (ועל כוחות שפועלים בתוך בערים בכלל).
פגז טנק אי אפשר לירות בלי אישור ישיר של מח"ט ומעלה, וגם כשפלסטינים עומדים על גג הצריח, מנסים לפתוח את הפתחים או סתם לגנוב מאג, ברוב המקרים אין אישור לירות עליהם.

את מי צריך להאשים? את מי שמחליט להכניס טנק למצב שבו הוא לא יכול להשתמש ביכולתיו - ובעצם אנחנו יורים לעצמנו ברגל מבחינת התקשורת העולמית שנהנית תמיד לצלם ילד בן 13 עם רוגטקה מול טנק גדול ומאיים (שלא יכול לעשות שום דבר חוץ מלירות צרור מקביל באוויר וללזור על הילד, בתקווה שבעוד 20 שנה זה יתפתח לסרטן).
עדיף היה להכניס נגמ"ש כבד במקום שיש לו ייתרון על הטנק מבחינת יכולת תצפית ויכול נשיאת ח"יר ולא היו מפסידים את ייתרון כוח האש מפני שגם ככה לא משתמשים בו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-11-2005, 17:45
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
אין לזה סוף
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי blue_shark שמתחילה ב "??"

טנקים ושאר כלי לחימה צריך להיות מופעלים במקומות ובנסיבות שמאפשרים את הפעלתם. בהחלט מסכים עם קודמי שאם אין אישור ירי כזה או אחר אין מה להכניס את הטנק.
רוב הארועים באינתיפדה הזו וגם בקודמת נגרמו להערכתי מכשל מערכתי בהחלטה מה התגובה שהצבא צריך להגיב בארועים בהם מסכנים חיילים או אזרחים.
הפגיעה בהרתעה מסוכנת ביותר כי ברוב המקרים לא נרצה להוכיח יכולת אלא נעדיף להמנע מעימות שיש בו סכנה לשני הצדדים. הוראות הפתיחה באש היום הן כאלו שלעיתים מסכנות את החיילים ולעיתים מונעות פעילות עויינת.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 16-11-2005, 18:11
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
הסבר על התמונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "פח אשפה על זחלים"

התמונות הם משנת 2003 , פלוגת וונוס של חטיבה 188 בעיר שכם . עובדה פשוטה - אילו אותו מפקד טנק היה הולך לפי הנהלים , לא היה חתיכת לכלוך על הטנק שלו . לא היה מפקד טנק כמו שצריך , לא היה סובל שהטנק שלו נראה כמו פח אשפה .

בקשר לקודמי , אני מסכים שלהכניס טנק לתוך העיר זה כמו להכניס פיל לתוך חנות חרסינה . מה שאני לא מסכים עם קודמי - שאין מה לעשות אם הדבר .

כאשר רק התחילו לנכניס טנקים בזמן מבצעי "גאות ושפל" הפיקו כמה לקחים בקשר לטנקים . לא נכנס ללקחים המקצועים ורק נגיד שכחלק מהלקחים שהופקו היה התנהגות צוות הטנק בזמן התקרבות אנשים לטנק . הרעיון מאחורי היה לא לאבד את ההרתעה של הכלי וכמו כן , ליצור שטח סטרילי מסוים מסביב לכלי . הנהלים השתנו מספר פעמים לאחר מכן , כמובן אחרי פאקים של אותם שריונרים . פאק מפורסם ראשון היה , איך לא , בגדוד שלי , כאשר צוות קרב שהיה מורכב מגולנצ'יקים , צנפים וטנק מהפלוגה השנייה הותקף ע"י קהל זועם של פלסטינאים . הטנק דווקא התחיל להגיב וירה את כל המדוכות שלו , אבל TO LITTLE TO LATE , כאשר הפלסינאים כבר עלו על הכלים וגנבו טלפון אחורי , אלונקה ושרשירים .

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בעיקבות תמונות כאלו שונו וחודדו אותם הנוהלים בדיוק . נזכיר , שטח סטרילי מסביב לכלי וקיום הרתעה . כיום , בכל טנק שנמצא בשטח עירוני פלסטינאי קיימים אמצעי אלפה רגילים , כמו שיש לכל חירני"ק , ומספר אמצעים נוספים להרתעה .

אבל כאן נכנס אבל למשחק משהו שאני קראתי לו כבר בתחילת האשכול "תסמונת הצוללן" . כל שריונר קודם כל לוחם , כמו שמוכיח תלוש המשכורת העלוב שלו . פשר העובדה שהוא יצטרך לקחת סיכונים במשך שרות הצבאי שלו . בדיוק כמו אותו חייל נחלאווי או גולנצ'יק שגם גויס בעל כורחו לשירות קרבי רק בגלל שהיה לו פרופיל . אבל , בגלל האופי האישי של הרבה אנשים שבסוף מגיעים לשרות קרבי בחיל שריון (רצו או לא - זה לא משנה . גם אותו גולנצ'יק \ נחלאווי לא רצה) - ואחרי זה נהיים מפקדי טנקים , הם נשארים שריונרים , אך לא לוחמים . פירוש הבדלה כזאת מצידי אומרת שהם ממוקצעים טוב בתור שריונרים , אבל בתור לוחמים , משהו שאופי משחק בו תפקיד חשוב - הם לא משהו בכלל בכלל .

הצבא בגדול מצידו משחק משחקי "בונקר" מאז ימי לבנון . העיקר שלא יקרה חס וחלילה משהו לחיילים , כי אף אחד לא היה מסוגל לקחת על עצמו כזאת אחריות . זה חילחל למטה לדרגים הנמוכים . מחשבה אינסטינקטיבית ראשונה של מפקדים בשטח נהייתה יותר ויותר זהירה , כמו הערכת סיכונים מול יעילות מבצעית . ציר ממוקש ? לא ניסע עליו . יש התרעה למערב ? לא יוצאים לפעילות . עמדה נחשפה ? לא משתמשים יותר בעמדה . אחרי זה כבר נתחיל להבין מי נגד מי .

וכך , עקב הגורמים אילו אותם שריונרים בשטח פיתחו את מה שאני קורה לו תסמונת הצוללן - התנהגות הכי בזויה לטעמי שיכולה להיות לשריונר . כאשר אותו מפקד טנק (ביחד עם הטען) צולל לתוך הצריח ונועל אותו . מרגע זה כבר לא מסוכן בשבילו שום דבר . זה כאילו הוא נמצא בצוללת .
אך ברגע זה הוא גם מפסיק לראות החוצה כמו שצריך ויוצר לעצמו המון שטחים מתים (וזה מאוד קריטי בשטח עירוני . גם מבחינה מבצעית , וגם מבחינה שהנהג גם לא רואה כלום ועכשיו גם מפקד לא יכול לכוון אותו , מה שגורם שהנהג נכנס בכל דבר בעיר , מפוצץ אותם וגם את הכנפיים של הטנק) . ברגע זה הוא מפסיק לשמוע מה קורה בחוץ . ברגע זה הוא נהיה לא יעיל לשטחים הקרובים , אותם שטחים קרובים בהם מתבצעת 99 אחוז מלחימה עירונית . וברגע זה אותו מפקד מפקיר את אותם לוחמי גולני \ צנחנים , שאפילו שחלקם לא רצו להתגייס לשרות קרבי , עכשיו הולכים בחוץ בסיור רגלי , בלי נגמ"ש , חשופים לכל חלון ולכל פינה . אותו מפקד , שחירניקים סומכים עליו והוא שם עליהם פס ומעדיף את בטחונו האישי , נעול עמוק בתוך הצוללת האישית שלו .

אחד הסעיפים שהזכרתי שטנק כזה לא יכול להגיב בצורה ראויה לשטחים הקרובים . כחלק מזה , צוות כזה לא יכול להגיב באופן ראוי לאותם אנשים שמתקרבים לטנק . בסוף , אין יותר הרתעה לטנקים של צה"ל (וכראיה , תכניסו לעיר פלסטינאית טנק מרכבה 3 של צה"ל , מפלצת פלדה , אימת שדה הקרב ואחריו ג'יפ פצפון של מגבניקים . על מי לדעתכם יזרקו אבנים וממי יברחו ? ) .
אם אותו מפקד מפחד להוציא את הראש שלו בחוץ , איך הוא יזרוק הלם או גז או כל דבר אחר לעבר אילו המתקרבים לטנק ? ואם אותם אנשים יעלו על טנק , איך המפקד הזה יצא החוצה ויזרוק אותם מהטנק , כאשר הוא משקשק בפנים כמו ילדה קטנה בגן ילדים בגלל ילד פלסטינאי בן 15 , שיש לו ביצים פי אלף יותר גדולות מאותו אפס קטן שבוכה לאמא שלו שיש לו חוצפה לקרוא לעצמו מט"ק ?

הנה עוד תמונות , ממבצע בג'בליה אם אני לא טועה , שממחישות את התסמונת הצוללן הזאת . אני מעריך פי אלף את אותם הפלסטינאים על הטנק מאשר אותו חתיכת מק"ק (זה אמור להיות מט"ק ? ) חתיכת אפס פחדנית קטנה ילדה של אמא שכביכול אמור להיות מפקד של הטנק אבל כנראה באותו רגע מחרבן בתחתוניו וממהר להתקשר לאמא שלו בפלאפון , למרות שאין קליטה בתוך הצוללת בה הוא נמצא עכשיו .

ישן 16-11-2005, 18:41
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
יש דרכים יותר מוצלחות להציג עמדה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "הסבר על התמונות"

למה לקלל ? למה להשמיץ ?
התמונות לא נעימות למראה וגם אני הייתי שמח אם הוראות הפתיחה באש היו כאלו שהיו נותנים בידי המפקדים אצבע קלה יותר על ההדק במקרים כאלו, אבל מכיון שאני לא הייתי שם ואני מניח שגם אתה לא התגובה צריכה לטעמי להיות פחות מתלהמת.

ברוב המקרים ההנחיות וההוראות גורמות לחיילים וגם למפקדים לפעול כפי שהם פועלים. שוב, איני ידוע על מקרה ספציפי זה.
אני לחלוטין לא מסכים עם הקביעה שלך שהשריונרים לא לוחמים, כמו מרבית ההכללות הן בדרך כלל עושות עוול לרבים ותואמות למיעוט.
צריך להביא דוגמאות של מקרים רבים הפוכים כדי שתשתכנע שהאמירה הזו אינה במקומה ?

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 16-11-2005, 22:37
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "יש דרכים יותר מוצלחות להציג עמדה"

אני אחזור על תגובה שלי מאשכול דומה-

לפני כשנתיים פורסם ברדיו שבעת מבצע בג'נין נער בגיל העשרה החליט לטפס על נגמ"ש אכזרית.
טען מאחת מחטיבות השריון הצפוניות שהעביר את הקו כקלע שם לב למה שקורה, יצא (בהוראת המט"ק אני מניח) לעמדת חשוף בצריח וירה בנער כדור אחד בודד ומכוון היטב ששלח אותו לשינה נצחית.

חצי שנה אחרי זה, גם בג'נין, אני צופה בחדשות עם אבא שלי, קצין שריון במיל', ועל המסך ילדים בגיל חטיבת הביניים מטפסים על סימן 2 ומורידים ברוס תחמושת ממא"ג מפקד....
אף אחד לא מפעיל מיסוך, אף אחד לא מצודד, אף אחד לא מתחיל נסיעה ולא מפעיל עשן מיידי, אף אחד לא יוצא ויורה בהם עם הנק"ל...

אבא שלי מסנן משהו לגבי זה שבצבא שהוא מכיר המנטרה הייתה שכל מי שעולה על הטנק ולא אמור להיות עליו גוזר על עצמו דין מוות...

אני מקווה שישנו את ההנחיות לגבי העניין הזה כי אם ילד יכול לעלות ולגנוב זיווד אז הוא יכול גם להניח לבנת חבלה בחיבור תובה-צריח בסיפון האחורי או לשלשל רימון רסס למדף במצב חרך.
ישן 16-11-2005, 19:15
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "הסבר על התמונות"

ההבדל בין מג"בניק בגיפ לבין שריונר בטנק הוא שלשריונר אין יכולת להגיב מול חי"רניק (או ילד בן 15 עם ביצים ממש ממש גדולות - איך שאתה מעדיף) שמטפס על הטנק. אין עליו נשק והוא בנחיתות מבחינת גובה, מיקום, ויכולת לזוז בפנים (אתה צריך לראות כמה שהעמדת מפקד צפופה במרכבה סימן 2). הדבר היחידי שמט"ק יכול לעשות למי שכבר טיפס לו על הצריח הוא לנשוך לו את השרוכים. אז אפשר להיות מקק פחדן ולהתחבא בפנים ולנסות לנער/לצודד את מי שטיפס למעלה (או יותר טוב- לחכות שהטנק שכן/חי"רניק חביב ירסס את תקרת הצריח שלך), או להישאר עם תא פתוח ולאבד טנק עם 4 אנשי צוות. רימון/בקת"ב בצריח = הצתה של התחמושת בפנים ופיצוץ. אם אתה חושב שהתמונות האלה גרועות, תחשוב מה תמונה של נער בן 15 שזרק רימון או מטען צינור ופיצץ טנק תעשה.

נסיעה עם מדפים פתוחים בעיר זה טימטום מוחלט, גם אם זה עושה אותך אכבר גבר. אין צורך להסביר את המינוסים לעומת הפלוסים בנסיעה עם ראש בחוץ בשטח בנוי. הבעיה העיקרית היא אופן הפעלת הטנקים. הבעיה היא לא במט"ק שנועל את הפתח למעלה, אלא החייל / טנק שנמצא לידו ולא מקבל אישור לירות על מי שטיפס על הטנק - את הפלסטינים על הטנק היו צריכים להוריד מייד ובכלל לא היו צריכים להגיע לטווח נגיעה.
במציאות של היום אל תצפה שמט"ק ירסס וידרוס כל מי שמתקרב אליו, ובעיקר בגלל שעדיף לעלות משפט על איבוד מא"ג מאשר על הריגה (או לעבור צליבה בתוכנית "עובדה").
ישן 16-11-2005, 21:02
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "ההבדל בין מג"בניק בגיפ לבין..."

ציטוט:
נסיעה עם מדפים פתוחים בעיר זה טימטום מוחלט, גם אם זה עושה אותך אכבר גבר

אני כתבתי משהו על לנסוע במדפים פתוחים בעיר ? בטח שזה טימטום על !!
אני כתבתי שברגע שקיים צורך מבצעי , צריך לפעול לפיו ולא להתעלם ממנו בגלל שאתה מפחד . זה הכל

ציטוט:
ההבדל בין מג"בניק בגיפ לבין שריונר בטנק הוא שלשריונר אין יכולת להגיב מול חי"רניק (או ילד בן 15 עם ביצים ממש ממש גדולות - איך שאתה מעדיף) שמטפס על הטנק

מה ההבדל ? מישהו קובל אותך לדום ואתה לא יכול לצאת מהתא ? ברגע שאתה מציץ מהטנק מעל גובה כיסים עליונים אתה לא לוחם יותר ? מגבניק חסין לכדורים ואתה לא ? אתה לא יכול להתרומם עד לגובה הביצה ולדפוק איזה צרור לכיוון המטפס ?

ציטוט:
במציאות של היום אל תצפה שמט"ק ירסס וידרוס כל מי שמתקרב אליו, ובעיקר בגלל שעדיף לעלות משפט על איבוד מא"ג מאשר על הריגה (או לעבור צליבה בתוכנית "עובדה").

אני לא יודע איך זה היום , אבל אני אספר לך סיפור . אותו אחד שסיפרתי עליו מעל , בשכם שטיפסו לו על הטנק . הוא הופיע בתוכנית של ניסים משעל ששיבח אותו מעל ומעבר על ההומניות שהוא הפגין . ליקוקי תחת מצד לצד , ואחרי חצי שנה אותו מט"ק "הומני" בדיוק באותה עיר הרג ילדה קטנה (בתאונה) . על המשפט הוא לא עלה , אבל על הילדה הוא לא הצטער יותר מדי - בי עברה צמרמורת כששמעתי אותו מדבר על המקרה הזה .

ציטוט:
ההבדל בין מג"בניק בגיפ לבין שריונר בטנק הוא שלשריונר אין יכולת להגיב מול חי"רניק (או ילד בן 15 עם ביצים ממש ממש גדולות - איך שאתה מעדיף) שמטפס על הטנק

תזכיר לי מה ההבדל ? אחד במדים אפורים ואחד בסרבל ירוק ?

ציטוט:
אין עליו נשק והוא בנחיתות מבחינת גובה

מוזר , הייתי משום מה בטוח שיש לו גלילון וחמש מחסניות ..... כנראה שאני טעיתי בגדול .

ציטוט:
הדבר היחידי שמט"ק יכול לעשות למי שכבר טיפס לו על הצריח הוא לנשוך לו את השרוכים

להביא לך דוגמאות מה אפשר לעשות (דוגמאות אני מתכוון אירועים אמיתיים ) ? יעני חוץ מלנשוך שרוכים . אני למזלי הרב נפלתי בפלוגה שלנו בתקופה שהיו בה , איך להגדיר את זה , חי"רניקים ממורמרים (כולל המ"פ ) , וכולנו היינו תמימי דעים בנושא הזה . אחרת הרבה מהתקלויות שלנו היו נגמרים בצורה אחרת .

ציטוט:
אתה צריך לראות כמה שהעמדת מפקד צפופה במרכבה סימן 2)

תודה , ראיתי . ו ?

נערך לאחרונה ע"י JAVEHN בתאריך 16-11-2005 בשעה 21:09.
ישן 17-11-2005, 01:23
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "[QUOTE]נסיעה עם מדפים פתוחים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
מה ההבדל ? מישהו קובל אותך לדום ואתה לא יכול לצאת מהתא ? ברגע שאתה מציץ מהטנק מעל גובה כיסים עליונים אתה לא לוחם יותר ? מגבניק חסין לכדורים ואתה לא ? אתה לא יכול להתרומם עד לגובה הביצה ולדפוק איזה צרור לכיוון המטפס ?

אפשר לצאת מהדום עד גובה כיס תחתון (לפתוח מדף ולהרים דום 5 שניות) ולרסס בגלילון אחרי שהוצאת אותו מהמיתקון (5 שניות) הכנסת מחסנית וטענת (3 שניות). קיבלת 13 שניות שבהם אתה מסכן את עצמך ואת הצוות צריח כשאתה חושף אותם לרימון/בקת"ב/מטען. הרבה יותר חכם יהיה להיכנס לצריח ולקרוא בקשר לטנק/נגמ"ש/חירניק שנמצא ליד שירסס את מי שנמצא על הצריח. זה ייקח פחות זמן ולא יסכן אותך ואת הטנק.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
תזכיר לי מה ההבדל ? אחד במדים אפורים ואחד בסרבל ירוק ?

ההבדל הוא יכולת הפעולה. אני לא יודע באיזה טנק אתה שירתת, אבל מתוך המג"ח 7ג שאני הייתי בו קשה מאד להגיב אל מישהו שעומד על הצריח שלך. אתה בעמדה נחותה, באזור צפוף מאד (מאד מאד צפוף במג"ח 7) עם נשק ארוך מדי שמקובע למיתקון עם מחסנית בחוץ, ראות לקויה וגורמים אחרים. למה לעזעזל להילחם כמו חי"רניק כשיש לך טנק? סגור פתח, תעיף את המלוכלך מהטנק ע"י נסיעה מהירה/צידוד ודרוס/ירי מקביל/שגר מדוכות.
יש עוד כמה הבדלים בין שריונר בטנק למג"בניק בג'יפ אבל אין טעם להרחיב.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
מוזר , הייתי משום מה בטוח שיש לו גלילון וחמש מחסניות ..... כנראה שאני טעיתי בגדול .

גלילון במיתקון שלוקח זמן יקר להוציא אותו משם, מחסנית בחוץ שלוקח זמן להכניס ולטעון וחוסר מרווח תמרון - מה שיקשה מאד לירות . רוב הסיכויים שברגע שתפתח את במדף תחטוף אבן/ דקירה / כדור בראש.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
להביא לך דוגמאות מה אפשר לעשות (דוגמאות אני מתכוון אירועים אמיתיים ) ? יעני חוץ מלנשוך שרוכים . אני למזלי הרב נפלתי בפלוגה שלנו בתקופה שהיו בה , איך להגדיר את זה , חי"רניקים ממורמרים (כולל המ"פ ) , וכולנו היינו תמימי דעים בנושא הזה . אחרת הרבה מהתקלויות שלנו היו נגמרים בצורה אחרת .

אני לא יודע מה הלך בפלוגה שלך ולמה כולם היו ממורמרים. אם קרו מקרים שבהם אנשים טיפסו על הטנקים, גנבו מאגים תחמושת או סתם חגגו שם למעלה ובמקום להגיב המט"ק נעל את עצמו בצריח עד יעבור זעם ולא עשה כלום, אז הוא מטומטם. כוחות שהיו ליד הטנק היו צריכים לירות בהם על המקום, חד וחלק. לסכן את הטנק כדי להפוך לחי"רניק בעמדת נחיתות נשמע לי הזוי משהו.

אני לא יודע מה התו"ל למקרה של חי"ר על הצריח, אבל אני אשמח לשמוע את דעתך.
ישן 17-11-2005, 22:24
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "[QUOTE=JAVEHN] מה ההבדל ?..."

ציטוט:
אפשר לצאת מהדום עד גובה כיס תחתון (לפתוח מדף ולהרים דום 5 שניות) ולרסס בגלילון אחרי שהוצאת אותו מהמיתקון (5 שניות) הכנסת מחסנית וטענת (3 שניות). קיבלת 13 שניות שבהם אתה מסכן את עצמך ואת הצוות צריח כשאתה חושף אותם לרימון/בקת"ב/מטען.

אני רואה שהיית שריונר למופת . למה אתה חושב בתוך הקופסה ? למה המרובעות הזאת ? למה אתה צריך לפתוח מדף , להוציא את הנשק מהמתקון (כן , במידה והמדף סגור אב"כ , למה הנשק בתוך המתקון ? לא בריא בכלל) , להכניס מחסנית (???????? מה ?????? להכניס מחסנית ?? מחסנית לא בנק"ל כשאתה נמצא בפעילות מבצעית בתוך שטח אוייב ? אתה רוצה להגיד לי שככה באמת היה הנוהל אצלכם בפלוגה ????? ) ולטעון ? באמת ! זה בדיוק אותה מרובעות שאני מדבר עליה .
מה הבעיה בלקחת את הנק"ל של תותחן , לדרוך אותו (אוי וואוי , לדרוך את הנשק בתוך הצריח ) , לפתוח את המדף ולעבוד ?
כאשר עלה מחבל על אחד הטנקים אצלנו בחטיבה , בתא נהג היה מ"פ (חי"רניק לשעבר) . הוא לא חשב הרבה , הוציא את האקדח שלו דרך האפיסקופ והוריד את המחבל . גם המקרה שתיארתי מעל , לקחת את הנשק של התותחן קרה כאשר עמד מחבל קרוב לטנק והתחיל לירות לעבר המפקד

ציטוט:
הרבה יותר חכם יהיה להיכנס לצריח ולקרוא בקשר לטנק/נגמ"ש/חירניק שנמצא ליד שירסס את מי שנמצא על הצריח. זה ייקח פחות זמן ולא יסכן אותך ואת הטנק.

בטח זה יותר חכם . ומה יהיה אם המחבלים לא עולים על טנק , אלא הפוך , עולים על הנגמ"ש ואז תורך לעשות בננה בננה ? מה תתחיל לעשות , לשפר עמדה עד שתוכל לרסס במקביל ? אותה תמונה שהבאתי מעל , של שרשיר שנגנב - הוא לא נגנב מטנק . הוא נגנב מאכזרית של גולני שעלו עליה פלסטינאים . והטנק לא עשה כלום . כנראה שחירני"קים משום מה יכולים לסכן את התחת שלהם עבורך ולהתרוצץ חשופים בחוץ , אבל לא הפוך ? כן , העיקר שזה "לא יסכן אותך ואת הטנק" .... ועל הזין כל השאר (תסלח לי על היותי כזה בוטה , לא מכוון עליך בשום פנים ואופן , פשוט זאת צורת התבטאות שלי) .

וובמצב של כורח מבצעי , לא תמיד יהיה צק"מ ? לא תמיד היה צמד כלים ? קורה , שולחים את הטנק לבצע משימה לבד , חיפוי על בסיס עצמך . אפשר להתווכח ולצעוק , אבל בסוף תצא לבד . מה אז ? קוראים בקשר ומחכים שיבואו ? כן , זה באמת יהיה הרבה יותר מהיר ....

ציטוט:
ההבדל הוא יכולת הפעולה. אני לא יודע באיזה טנק אתה שירתת, אבל מתוך המג"ח 7ג שאני הייתי בו קשה מאד להגיב אל מישהו שעומד על הצריח שלך. אתה בעמדה נחותה, באזור צפוף מאד (מאד מאד צפוף במג"ח 7)

לא מכיר , כנראה שאתה צודק . אני מדבר מנסיון אחר ואתה מדבר מנסיון אחר ....

ציטוט:
עם נשק ארוך מדי שמקובע למיתקון עם מחסנית בחוץ

ונשאלת השאלה עוד פעם . למה ?????????? אז למה כבר שלא תשמרו אותם בפנים וזהו ? שמע , אין לי פשוט מה להגיד

ציטוט:
למה לעזעזל להילחם כמו חי"רניק כשיש לך טנק?

כמובן שלא , אתה עוד פעם מפספס את הנקודה שלי . יתרונות של טנק הם יתרונות של טנק . ואתה חייב להשתמש בכל הירונות האילו עד הסוף . ולאותו טנק יש חסרונות באותה מידה כמו שיש יתרונות . בזמן לחימה עירונית , הרבה פעמים החסרונות האילו יוצאים לידי ביטוי . ואז אתה חייב לפעול לא בצורה שגרתית , מחוץ לתח"ש , מחוץ לקופסה , להיות לוחם ולא רק שריונר . בסך הכל , זה לא ישנה הרבה . מבחן התוצאה לרוב יהיה רק מחבל הרוג או מחבל חי , ולא טנק נפגע . אבל אותו מחבל שחיסלת זה כבר אותו מחבל שלא יסתער לעבר חיר"ניקים חשופים בהזדמנות אחרת .

ציטוט:
סגור פתח, תעיף את המלוכלך מהטנק ע"י נסיעה מהירה/צידוד ודרוס/ירי מקביל/שגר מדוכות.

בוא אני אגיד לך גם איך זה יכול להגמר . אתה סוגר "פתח" , עשית לעצמך "לילה טוב" והוצאת לעצמך את העיניים ואת האוזניים . אתה לא רואה כלום , אתה לא שומע כלום , אין לך מושג איפה נמצא עכשיו המחבל . אתה יכול לנסוע קדימה ואחורה , אתה יכול לצודד , אתה יכול לשגר מדוכות (למה בכלל ? ) , אבל אין לך מושג מה הולך עכשיו מסביבך . ונניח אין אף אחד לידך שיכול לשמש לך עיניים (ותבין , אין לי בעייה כאשר מישהו כן נמצא ליד , מצידי תעשה בדיוק כמו שאמרת ) , המחבל הזה עכשיו מבחינתו יכול ליפול על הקרקע אחרי הצידוד השני , להדליק סיגריה , לצחוק עליך כשאתה נוסע קדימה ואחורה כמו עיוור באטרף , לחכות עד שתירגע מהאטרף ולעלות עליך בחזרה . מקרה שקרה למ"פ שלנו בבית חנון . רק שהוא פתח מדף (אחרי כל הצידוד ונסיעה לפה ולפה , דיניין לידו ראה שהמחבל עוד חי וקיים ומנסה לעלות מאחורה) , ראה את המחבל עולה מצד אחר (ניסה לתפור אותו אני חושב , או שפשוט צודד אותו) .

ציטוט:

גלילון במיתקון שלוקח זמן יקר להוציא אותו משם, מחסנית בחוץ שלוקח זמן להכניס ולטעון וחוסר מרווח תמרון - מה שיקשה מאד לירות . רוב הסיכויים שברגע שתפתח את במדף תחטוף אבן/ דקירה / כדור בראש.

אתה מכיר את השאלה . גן ילדים .

ציטוט:

אני לא יודע מה הלך בפלוגה שלך ולמה כולם היו ממורמרים

ממורמרים מ"שריונרים" כמוך . אגב , פלוגה שלי החזיקה את שיא הורדות מחבלים בזמנו בחטיבה (ואני חושב שגם בכל חש"ן) ואותו מ"פ שהיה אצלנו, היה אגדה בכל פיקוד דרום . וכן , "שריונרים" הוא לא סבל מעומקי עמקי נשמתו .

ציטוט:

אם קרו מקרים שבהם אנשים טיפסו על הטנקים, גנבו מאגים תחמושת או סתם חגגו שם למעלה ובמקום להגיב המט"ק נעל את עצמו בצריח עד יעבור זעם ולא עשה כלום, אז הוא מטומטם

כנראה זה טוב שלא היו לכם מקרים מיוחדים מטווחים קרובים , אחרת אני רוצה לראות באמת מה אתם הייתם עושים .

ציטוט:
אני לא יודע מה התו"ל למקרה של חי"ר על הצריח, אבל אני אשמח לשמוע את דעתך.

התו"ל הוא להוריד אותו .

ולבסוף : אחד הסיבות שאני מתעב את ההתנהלות של אותם השריונרים היא , שאני מאמין בלוחמה כירורגית . אני מאמין שכמה פחות נזק היקפי , ככה יותר טוב . לעשות את העבודה נקי ולא לערב את מי שלא רוצה ולא אמור להיות מעורב .
כל אותם הגנרלים שמדברים על זה ובשטח הדבר מאוד רחוק מלהיות קיים . איך זה מתבטא אצל אותם השריונרים ? כי לפעמים יש לך רחובות שאתה יכול לפתוח לשנייה וחצי את המדף ולראות שאתה עובר את הרחוב בשלום ולא מוריד איזה קיר , אוטו או צינור מים (ואני לא מדבר על הנזק כספי אדיר שנגרם בעיקבות פגיעה בגוף הטנק . כמה כנפיים אפשר להחליף ? ) . כי לפעמים , במקום ישר לירות פגז (שעוד פעם , שלא תבין אותי לא נכון - יש מקרים שחייבים וזה עדיף לירות פגז ) אפשר אולי לירות מקביל ? או אולי לצאת החוצה ולנהל אש אם רוס"ר או מאג ? למה כל תחקיר מבצעי שקשור לטנקים (לא רק לטנקים) , תמיד מסתיים במשפט "כמות תחמושת שנורתה אינה פרופורציונלית לגודל האיום ? "
ישן 18-11-2005, 00:35
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "[QUOTE]אפשר לצאת מהדום עד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
מה הבעיה בלקחת את הנק"ל של תותחן , לדרוך אותו (אוי וואוי , לדרוך את הנשק בתוך הצריח ) , לפתוח את המדף ולעבוד ?

אני מניח שההבדלים בין המג"ח למרכבה שונים גם מבחינת אופי נשיאת הנק"ל בטנק. הנשק של המפקד והטען משופצרים על מגן הקשר בצורה שלא מאפשרת שליפה מהירה והמחסנית לא יכולה להיות בהכנס (יש שם ברזל בדיוק מתחת לפתח המחסנית). על הנשק של התותחן אין מה לדבר - הוא תקוע מצד ימין שלו ולשם אין למט"ק גישה.
לגבי המ"פ ששלף אקדח - זה לדעתי מצב אידיאלי, שלצוות הטנק יהיה נשק קצר (כמו תמ"ק או אקדח) או לפחות SIDE-ARM שכזה שיוכל להגיב למצבים כאלה בדיוק, אבל לצערנו אין.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
הוא נגנב מאכזרית של גולני שעלו עליה פלסטינאים . והטנק לא עשה כלום .

מה עשו החי"רניקים? ישבו בצוללת והפכו בין רגע לשיריונרים מרובעים ופחדנים? הטנק היה צריך לרסס - ועוד אכזרית שהיא לא ברדלס שאינו חסין מא"ג. המקרה שציינת הוא לדעתי כשל של הטנק והחי"רניקים כאחד, אבל אני לא מכיר את הפרטים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
ובמצב של כורח מבצעי , לא תמיד יהיה צק"מ ? לא תמיד היה צמד כלים ? קורה , שולחים את הטנק לבצע משימה לבד , חיפוי על בסיס עצמך . אפשר להתווכח ולצעוק , אבל בסוף תצא לבד . מה אז ? קוראים בקשר ומחכים שיבואו ? כן , זה באמת יהיה הרבה יותר מהיר ....

לשלוח טנק למשימה לבד בשטח בנוי זאת טעות שלא צריכה להיות קיימת. כמו שמסוקים עובדים בזוגות וגם לא תשלח כוח חי"ר קטן מדי להסתערות על מוצב, כך גם צריך להיות בטנק.
הטנק הוא לא כל יכול כפי שחשבו פעם - וגם אותו צריך להפעיל בצורה חכמה.
בכל מקרה, עדיף לאבד את הכנפיים ולשפר עמדה בצורה פחדנית מאשר לאבד טנק שלם (כמו בסרטון המפורסם של הנגמ"ש warrior הבריטי שאנשי הצוות - עם מדפים פתוחים חטפו בקבוק מולוטוב, עלו באש ונאלצו להימלט ולאבד את הכלי (שלא נדבר על בזיון וכאב ראש לא קטן לדרג המדיני)).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
ונשאלת השאלה עוד פעם . למה ?????????? אז למה כבר שלא תשמרו אותם בפנים וזהו ? שמע , אין לי פשוט מה להגיד

פשוט אי אפשר- בגלל המיתקון הלא מתאים במג"ח7. עוד אחת מעשרות בעיות העיצוב פנים שקיימות בו. ככה זה כשמתכננים טנק ב 11 שעות...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
ואז אתה חייב לפעול לא בצורה שגרתית , מחוץ לתח"ש , מחוץ לקופסה , להיות לוחם ולא רק שריונר . בסך הכל , זה לא ישנה הרבה . מבחן התוצאה לרוב יהיה רק מחבל הרוג או מחבל חי , ולא טנק נפגע .

העניין כאן שהחשיבה לא צריכה להיות מחוץ לקופסה ולא שליפה מהמותן - אנשים שמטפסים לך על הטנק בשטח בנוי זה כבר נהיה עניין שבשיגרה ולדבר שכזה צריכה להיות תרגולת מסודרת (המילה "תרגולת" בטח מעבירה בך צמרמורת אבל ככה עובד השריון, ואם תשאל אותי - זה הוכיח את עצמו במשך השנים הרבה יותר מעבודה לא מסודרת שקיימת בחילות אחרים. להיות מרובע זה לא כזה נורא).
לא ייתכן שכל מט"ק יעשה מה שהוא מרגיש - זה שפוחד יסגור מדף וזה שמרגיש גבר ובמקרה יש לו אקדח מהבית יקפוץ החוצה כמו רמבו. צריכה להיות תרגולת מסודרת "חי"ר על הצריח" שגדולים וחכמים מאיתנו יקבעו (אם לא קיימת כבר היום. תרגולת מסודרת עדיפה על אילתורים, למרות שגם אני הרגשתי כמו דביל כשהעפתי חול על הבוגים עם את חפירה בתרגולת שריפה)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
בוא אני אגיד לך גם איך זה יכול להגמר . אתה סוגר "פתח" , עשית לעצמך "לילה טוב" והוצאת לעצמך את העיניים ואת האוזניים . אתה לא רואה כלום , אתה לא שומע כלום , אין לך מושג איפה נמצא עכשיו המחבל . אתה יכול לנסוע קדימה ואחורה , אתה יכול לצודד , אתה יכול לשגר מדוכות (למה בכלל ? ) , אבל אין לך מושג מה הולך עכשיו מסביבך . ונניח אין אף אחד לידך שיכול לשמש לך עיניים (ותבין , אין לי בעייה כאשר מישהו כן נמצא ליד , מצידי תעשה בדיוק כמו שאמרת ) , המחבל הזה עכשיו מבחינתו יכול ליפול על הקרקע אחרי הצידוד השני , להדליק סיגריה , לצחוק עליך כשאתה נוסע קדימה ואחורה כמו עיוור באטרף , לחכות עד שתירגע מהאטרף ולעלות עליך בחזרה . מקרה שקרה למ"פ שלנו בבית חנון . רק שהוא פתח מדף (אחרי כל הצידוד ונסיעה לפה ולפה , דיניין לידו ראה שהמחבל עוד חי וקיים ומנסה לעלות מאחורה) , ראה את המחבל עולה מצד אחר (ניסה לתפור אותו אני חושב , או שפשוט צודד אותו) .

שוב, הכל עניין של הפעלת טנקים.
אם תקועים במצב שאתה לבד וחי"ר מטפס לך על הטנק, לדעתי הדבר החכם ביותר לעשות הוא ליסוע, לנער את מי שעלה לך על הצריח ולירות בו ממרחק.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
מבחן התוצאה לרוב יהיה רק מחבל הרוג או מחבל חי , ולא טנק נפגע

מבחן התוצאה יכול להיות גם איבוד טנק, צוות הרוג ואסון מבחינת מוראל + עיסקת שבויים. הסיכון גדול מדי יחסית לרווח. גם את זה צריך לקחת בחשבון.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
ממורמרים מ"שריונרים" כמוך . אגב , פלוגה שלי החזיקה את שיא הורדות מחבלים בזמנו בחטיבה (ואני חושב שגם בכל חש"ן) ואותו מ"פ שהיה אצלנו, היה אגדה בכל פיקוד דרום . וכן , "שריונרים" הוא לא סבל מעומקי עמקי נשמתו .

קבל משאית מלאה בכבוד ומדלייה על חשבוני.
אני איבדתי חבר לגדוד בתאונה כי המ"מ שלו גם רצה להיות מבצעי כמו רמבו ולכן לא פרק את המאג מקביל, ככה שאני לוקח "קצינים עם ביצים של סוס" בערבון מוגבל ביותר. בדרך כלל הפקודים שלהם משלמים את המחיר.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
.....ולא מוריד איזה קיר , אוטו או צינור מים (ואני לא מדבר על הנזק כספי אדיר שנגרם בעיקבות פגיעה בגוף הטנק . כמה כנפיים אפשר להחליף ?

לדעתי עדיף להוריד שורה של מכוניות (אפילו של שגרירים ושרים בממשלה הפלסטינית ולעלות על זה משפט + תלונה בהאג כמו שקרה לנהג מפלוגה ח'), צינורות מים, בתים, גן חיות ברפיח ולהשאיר מאחוריך מכתש אחד גדול, עדיף להרוס כנפיים (שאני לא יודע כמה קשה להחליף אותן וכמה הן עולות, אבל זה בטח לא מסריח כמו להחליף מוט פיתול ולא יקר כמו להחליף זרוע), פלטות בזוקה וכל בורג בטנק מאשר לסכן את הצוות.
מי שמחפש לוחמה חירוגית - שלא יכניס טנק לעיר.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
למה כל תחקיר מבצעי שקשור לטנקים (לא רק לטנקים) , תמיד מסתיים במשפט "כמות תחמושת שנורתה אינה פרופורציונלית לגודל האיום ?

לדעתי זה בגלל שמי שכותב את התחקיר לא היה בתוך הטנק באותו האירוע.
הגישה שאני מאמין בה במקרה שצריך לבחור בין ירי רוס"ג לפגז היא: Better safe then sorry.

נערך לאחרונה ע"י NimDod בתאריך 18-11-2005 בשעה 00:40.
ישן 17-11-2005, 13:35
צלמית המשתמש של stealth
  stealth stealth אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.04
אני לא מכיר מקרוב את התו"ל של השריון
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "[QUOTE]נסיעה עם מדפים פתוחים..."

אבל לדעתי לפתוח מדפים זה מיותר כאשר יש לכך אלטרנטיבות:
- לפי מה שאני יודע, למפקד יש יכולת לצידוד מהיר של הצריח, במקרה כזה מי שנמצא על התובה יהפוך לרסק ומי שכבר על הצריח יעוף ממנו, לא?
- על אותו רעיון, לתת גז ואז לבלום בפתאומיות, אף אחד לא יישאר על הטנק.
- כמו שכבר נכתב פה, להשתמש במקביל של טנק אחר כדי לרסס את ה"אורחים".
- ולהשתמש במיסוך, אפילו אם זה הורג.

בכל מקרה צריך להבהיר לאוכלוסיה באותם אזורים שמי שמתקרב למרחק נגיעה מכלי של צה"ל, בין אם זה טנק, ג'יפ או דבור- דינו מוות. הזבל שמונח על הטנק יכול באותה מידה להיות מטען ממולכד שמחובר למדפים והסירה שהתקרבה לדבור לפני כמה ימים הייתה יכולה להתפוצץ עליו בלי יותר מדי בעיות. הומניות או לא- החיים של החיילים באותם כלים הם הדבר החשוב ביותר פה.
ישן 18-11-2005, 02:25
צלמית המשתמש של big1981
  big1981 big1981 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "פח אשפה על זחלים"

טוב , אני לא כתבתי פה הרבה זמן . אני שרתתי באותה פלוגה עם javehn , אני מכיר את "תסמונת הצוללן" שעליה הוא מדבר , ועוד משהו שהוזכר על רגשי הנחיתות של שריונרים שרוצים להיות חי"רניקים או בכלל לא קרביים . צריך לזכור שבסופו של דבר כולם שמשרתים ביחידות השדה הם לוחמים בצורה זו או אחרת , וצריך לחנך חיילים לחשוב בצורה כזו (ומי שאומר שהוא לא מכיר את התסמונות האלה , אין לי איך להגיד את זה רק שהוא "טומן את ראשו בחול").
אבל זה לא הדיון פה ,הנקודה היא שכשנכסים למ"פ או כל שטח צפוף אחר עם טנק , לטנק צריך להיות חיפוי לקרוב בצורת חי"ר , ותרגול עם החי"ר למצב של "בננה" (כך אנחנו קראנו לזה בכל אופן).
השאלה מה קורה במצב לא תקין שהטנק נשאר לבדו ? (לצוות שלי למשל , נשלחנו לחזור לאיזור החניון דרך כפר מסויים באיזור שכם לבד, ללא חיפוי , וכמובן שהתרברנו וכמעט רצינו לעצור ולשאול כיוונים מהמקומיים ) . אז כמו שאני מכיר את המצב ממרכבה 3 וכמו שאנחנו עשינו בפלוגה, המדפים פתוחים כל זמן שאפשר , אם צריך לסגור , סוגרים למצב חרך וזאת כדי שעדיין למט"ק יהיה אפשרות לראות (דרך אגב אפשר להשתמש בארטישוק לכיוון מבפנים לטווחים שלא עולים על 0.5 מטר מהטנק , מי שלא יודע איך, אני לא חושב שזה המקום לפרט) . בכל מקרה בטנק צריך להיות אלפ"ה זמין , חייבים להגדיר קו אדום , יש את הנק"ל של המפקד ושל התותחן למקרים ממש דחופים (ו"עשן מונפץ" למקרה ממש גרוע) ועוד שאר ירקות .
אני מסכים שזה לא אידיאלי להכניס טנקים למצבים כאלה , אבל ברגע שהם כן נכנסו צריך להפיק את המיטב מהם , ויש להם מה להציע. וגם חשוב שהדרג הבכיר ישב וחליט מהם באמת הנהלים לפתיחה באש במקרים שמישהו עולה על הטנק. באותה מידה שאפשר לגנוב שרשירים אפשר גם לפתוח כל מיני תאים , פתחים , ומקומות נוספים של לא חסר בה תחמושת נפיצה ( רימונים לדוגמא במרכבה 3 ) .

יאשה , אם רק היינו יכולים לעלות לפה לדיון את קודקוד סטאלין
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:09

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר