לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-12-2004, 11:52
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
ראש אכ"א: מלחמה אי אפשר לעשות בכפפות לבנות

"מלחמה אי אפשר לעשות בכפפות לבנות. בכל דור ודור חייב קצין בצה"ל לראות את עצמו כמי שיצא מאושוויץ בשני מובנים – לא לעשות את מה שעשו לנו, ולגרום לכך שמה שעשו לנו לא ייעשה שוב".

כך אמר היום (ב') ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, בדיון בוועדת החוקה של הכנסת שדנה היום בנושא טוהר הנשק בצה"ל, לרגל היום הבינלאומי לזכויות האדם. בדיון נשמעו דעות לכאן ולכאן, והוא עסק בשורה של תקריות קשות בתקופה האחרונה בהם היו מעורבים חיילי צה"ל מול הפלסטינים.

בדיון תקף הפרופ' מרדכי קרמניצר מהאוניברסיטה העברית את צה"ל ואת בית המשפט העליון. לדבריו, "התחושה בקרב הציבור הרחב היא שדמו של פלסטיני אינו יקר כמו דמו של אדם אחר. אם המערכת הצבאית לא תתגייס לפעול נגד זה - נקבל אצבע קלה על ההדק. מדיניות הריסת הבתים היא הפרה בוטה של המשפט הבינלאומי. אי אפשר להגן עליה מוסרית. אני בטוח כי בעוד 20 שנה לא יהיה אחד בחרה שלא יאמר כי הדבר ברברי ומביש".

האלוף שטרן, שייצג את צה"ל, הבהיר בדבריו: "יש לי את האחריות להחליט האם לנקוט פעולה שאולי ייהרג ממנה חף מפשע, לעומת השיקול למניעת הריגת 20 אחרים בעורף".

בנושא הריסת בתי הפלסטינים, שנטען כי היא מוגזמת, אמר: "אני חושב שלא צריך להרוס סתם בתים, אבל אני יודע שאת הבית הזה אפשר לבנות שוב. יש 20% מחיילי צה"ל שבאים מתרבות לפיה ערבי אינו שווה ליהודי. האתגר שלי הוא לחנך אחרת".

חברת הכנסת זהבה גלאון מיחד תקפה את האישור שהעניק בג"ץ להריסת הבתים ואמרה כי "בג"ץ מכשיר כל שרץ בנושא ביטחון". ח"כ עזמי בשארה מבל"ד טען כי הצד של ההשחתה המוסרית של החיילים הוא משני: "כי חובת המדינה להגן על האוכלוסייה הפלסטינית, כי היא הכובש ויש לה חובות".

האגודה לזכויות האזרח הציגה בוועדה נתונים לפיהם מאז החלה האינתיפאדה הנוכחית ועד אוקטובר השנה נהרגו בשטחים 2,950 פלסטינים, מהם 592 קטינים. על פי נתוני מערכת הביטחון, בין 600 ל-1,000 מההרוגים הפלסטינים היו אזרחים. על פי נתוני הפרקליט הצבאי הראשי שהוגשו לוועדה, עולה כי עד לחודש אוגוסט השנה נפתחו במצ"ח 90 חקירות שנוגעות למקרים של גרימת מוות או פציעה כתוצאה משימוש בנשק על ידי חיילים.

תגובה: "הבעיה היא קובעי המדיניות, לא החיילים"

ארגון נשי "מחסום ווטש" מסר בתגובה לדבריו של שטרן: "ראש אכ"א טוען כי 20% מהחיילים המתגייסים לצבא רואים בערבים אנשים לא שווים להם. זו קביעה בעייתית בעלת ניחוח גזעני. מה שראש אכ"א לא מספר הוא מה קורה ליתר 80% החיילים שמוצבים במחסומים – כיצד חיילים צעירים בני 18 שעברו הכשרה קרבית נאלצים לבדוק תעודות זהות של אלפי אנשים ביום ולהחליט מי מתוכם יעבור ומי לא. הגבלות התנועה שהמחסומים מטילים על האוכלוסיה הפלסטינית הם בניגוד לחוק הבינלאומי ומשמשים עונש קולקטיבי. הבעיה המוסרית היא אצל קובעי המדיניות ולא סוג זה או אחר של חיילים".

בתנועת "אומץ לסרב" אמרו כי "על האלוף שטרן לבלות שבוע במחסום בשטחים ולהבין שהמצב בו נתונים חיילי המחסומים הוא בלתי אפשרי, וזו הסיבה לכך שהם יוצאים מהשרות 'שרוטים'". מאידך, בתנועה מסכימים עם האלוף שטרן "שיש לקח היסטורי להפיק, ושעל חיילי צה"ל המשרתים בשטחים לסרב להיות בורג קטן במערכת הכיבוש. במקום זאת עליהם לשרת רק בגבולות המוסכמים של ישראל".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3014498,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:57

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר