לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-01-2006, 11:25
  פין פציל פין פציל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
איזו צמרמורת.....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "תמונות מלבנון- מוצב ריחן"

יצא לי "לבלות" בריחן קצת לפני הנסיגה,מחודש נובמבר 1999 עד חודש מרץ 2000.
אין לי אף תמונה משם(לא נהגתי להסתובב עם מצלמה),והתמונות שהועלו כאן מחזירות אותי אחורה,אל המוצב המטורף הזה ואל הלילות של המארבים המקפיאים של אותו חורף מקולל,במזרעות שבתמונות,בקאסרה,ובביקורים במוצבי צד"ל שבסביבה-רזלן וסוג'וד.

איזו תקופה מטורפת- פצמ"רים נוראיים,טילים על העמדות הצופניות והמזרחיות,מטענים במטווחים שמטווחים שמצפון מזרח למוצב.

אחרי קו לבנון בתור חייל צעיר "ביליתי" כמעט 3 שנים בתור חייל ועד תפקיד מ"פ באיו"ש,בכל הגזרות.

הפעילות באיו"ש הייתה אינטנסיבית הרבה יותר,מבחינת התקלויות,פעילות יזומה וכמו שחיילים צעירים מתגאים ב "X-ים" על הנשק,

אבל לך תנסה להסביר לחיילים הצעירים ששירתו תחתיי את חווית לבנון כמו שאני זוכר אותה.
זה לא בר השוואה....כל תקופה והייחודיות שלה..
לריחן יש לי פינה חמה(או שאולי קפואה...) בלב,

זו חוויה שהשפיעה עליי מאוד בתור חייל ובעיקר כאדם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-01-2006, 20:36
  נירוונה נירוונה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.03
חוויות מריחן

רציתי להודות לך על התמונות מריחן!!
התמונות מעלות אצלי זכרונות מהשרות שלי ככלבן-חנ"מ במוצב ריחן ובעוד מוצבים לכל אורך רצועת הביטחון.בין השנים 96-99.
מהתמונות שהבאת זיהיתי את הכפר ריחן אשר נמצא למרגלות רכס הכסרה (תמונה11)
אני זוכר שיצאנו לסיור לעבר רכס כסרה לאיתור נקודות רביצה של מחבלים אשר ע"י מודיעין השתמשו במקום כנק' תצפית לעבר המוצב.
בדרך לנק' הסריקה עברנו בפאתי הכפר הגשש זיהה נק' חשודה שלחתי את הכלב שלי שאיתר מס' פצצות RPG מחסניות ומס' בטריות,נראה כמו של מכשירי קשר.
המשכנו במעלה הרכס אשר צפה על מוצב צד"ל (נראה לי רזלן) לצערי לא איתרנו דבר.
כשהיינו בפסגה ירד עלינו שלג.
מה שיפה זה שמתוך כל הערנות והסכנה באזור מה שאני זכרתי מהאזור היה מזג האויר הקפוא באזור וברכס בפרט.
לחברי הפורום אשמח לענות על שאלות בנוגע לפעילות/חוויות של כלבנים ברצועת הביטחון.
ישן 07-01-2006, 21:43
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
משאלה....

תמונות יפות ומענינות מאד !!!! - תודה.

בשם עם ישראל ש"לא ידע את יוסף..." יש לי בקשה חוזרת אליכם מפרסמי התמונות (גם אלייך - יוסיפון...) - העבודה הזאת באמת ברוכה וטובה אולם אל נא תהפכו את הנושא לקלוב סגור ל"יוצאי לבנון". יש רבים המתעניינם ואינם מבינים את הסלנג שייצרתם ואין להם ממש מושג היכן "שם בצפון הרחוק..." נלחמתם וחוויתם את חוויותיכם. אני ביניהם ידידי.

א. מונחים כמו: "שיירה מוסלקת..." שו הדא... ? "הר צפייה"... בוודאי יש סיבה לשם כזה....?

ב. התמצאות בשטח: במידת האפשר מפה של 1:50,000 או 1:100,000 נא לסמן עליה את הגזרות ומספר מנקודות הציון המופיעות בתמונות - בבקשה !!!!!!!!!!! - קשה להבין היכן המקומות, היכן הכפרים, לאיזה כוון האויב.... הראתי את התמונות הללו לידידים קצינים למודי קרבות. מייד עלו וצצו השאלות הללו - "מישהו יודע היכן זה בדיוק ? היכן האויב? מה הבעייה שהיתה להם וכו"...."

ג. כדי שלא תישאר הרגשה פסטוראלית למתבונן (שהרי לא באלפים השוויצרים ביליתם...) נא לסמן את אזורי העימות. אם היה קו גבול מסוים - אפשר להוסיפו בתמונה. היכן היה האויב...? - נכון בזירה הזאת קשה היה כנראה להגדיר אולם אני בטוח שטנק שעלה לעמדת ירי או מארב ידע היטב לאיזה כוון עליו "לשים לב"... הצבת מוצב באיזור זה או אחר גם היא תולדה של הבנה טקטית האומרת "האויב שם ולכן אנחנו כאן....".

כלל חשוב בכל עבודה מבורכת כזאת - הצג בצורה כזאת שגם מי שלא היה שם יוכל להבין מה משמעות המצגת.

נא ראה ההערות כחיוביות וברוח טובה. עזרו לנו להבין מה עברתם ולא רק מה ראיתם דרך העדשה.

תבורך - ותודה.
ישן 09-01-2006, 02:33
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
זכרון שלי מעורפל במקצת
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אתן דוגמא -"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
בתמונה שהבאת כאן, מתעוררות השאלות הבאות:

א. היכן בדיוק המוצב הזה?
ב. מדוע הוא ממוקם בשיפולי הר ולא בעמדה שלטת ?
ג. מאיזה כוון הסכנות (סבירות תקיםה של אויב) ?
ד. בתי הכפר (ריחן) שבקדמת התמונה למי הם שייכים ?
ה. מוצב סוג'וד - למי שייך ?
ו. רכס הכסרה - מה משמעותו הטקטית? מי התמקם עליו ?

ועוד ועוד....סקרנות !!!

המיקום המדוייק של ריחן היה אחרי עישייה כ 15-20 דקות נסיעה בספארי שבקושי סחבה שם בעליות ..השיירות הללו בציר זה חטפו לא מעט סגארים .. עד שצה"ל הניח שם בטונדות ענק דומות לאלו שהיו בשכונת גילה כדי למנוע את הפגיעה בשיירות
כלי תחבורה נוסף שם היו אבירים ומוסלקות
המוסלקות אגב רכבים מסוג מרצדס אם אני הזוכר נכון הדגם היה 230 { מוניות ישנות } רכבים אלו היו ממוגני ירי אבל לא מטען .. מטען צד או כלימגור שהיה מופעל על המוסלקת היה מעיף אותה לכול הרוחות .. כולל הסאגרים הלא מדוייקים יחסית את הסגרים עפ"י גרסת המפקדים היו מזהים "כסיגרייה בוערת" ..וזאת הייתה האינקצייה היחידה לשיגורם לכיוון השיירות
לא זכור לי כול רכב אחר שימש כמוסלקת ,רכב יחסית מהיר עם כול המשקל שהיה עליו ..
אם כי אני לא יודע כמה מהר ניתן לנסוע בציר הזה אפילו אחרי ריחן לכיוון שאר מוצבי צה"ל וצד"ל מדובר בציר נסיעה צר מאוד ומפותל מאוד ותאונות היו תתפלא לשמוע גם שם
היו 4-5 ברמת גדוד שאחת מהם הייתה מסולקת שעליה היה "השלגון" .. שבראשונה ישב המג"ד עם הנהג והקשר ..ובשאר הרכבים חובש , קצין שיתוף ארטילרי , קמ"ן , קמב"ץ , ועוד ולוחמים אחרים בגולני אני יכול לומר שלוחמים ותיקים מפלוגות הרובאית והמסייעת נפל בכבודם לעת שחרור להצטרף למשימות המג"ד
בריחן ..
עד כמה שאני זוכר הייתה הסכנה מכיוון הכסרא .. משם היו מעיפים לכיוון המוצב מכול הבא ליד לכיוון ריחן
בתי הכפר , היו שיכיים חלקם ללוחמי צד"ל שהעדיפו לשרת קל"ב וחלקם לכפריים תושבים לבנונים
מיקום המוצב במורדות ולא על גבעה שולטת לדעתי היווה יתרון .. רוב הרכסים הקרובים היו נשלטים שם ע"י צה"ל וחיל מודיעין קשתות וכ"ו
מלבד הכסרא ששם זה שוב זכור לי כבעייתי מאוד מבחינת ירי על המוצב
סוגוד .. זאת עיירה .. ידועה בכינויה בזמנו הנטושה .. שם בעיקר היו פועלים חיל האוויר .. ירי לכיוון ריחן היה מתבצע גם משם ..
במוצב עצמו היו בעיקר צד"לניקים אם כי יחידות מסויימות בצה"ל גם לקחו שם חלק במה שכונה אז
"פעילות מבצעית חוצה קו -אדום "
על הכסרא
התמקמו בעיקר מחבלים שכאמור ירו משם ..בד"כ נגמר העסק שם בתגובה של טנקים והמרגמות שהיו בתוך המוצב
אם כי זכורים לי מארבים קצרים של 12 שעות על חלק מהרכס בנסיון למנוע את הירי הזה

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 09-01-2006 בשעה 03:02.
ישן 07-01-2006, 22:07
  yotam_l yotam_l אינו מחובר  
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

חבר מתאריך: 26.05.04
למיקיטל- תודה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "משאלה...."

חשובה לי מאוד תגובתך כמו גם תגובתם של אלה שהיו שם ן"שוחים" בחומר. היום הצלחתי לסרוק מפה של 1:50,000 של האיזור. אני אערוך אותה ואעביר אותה ליוסיפון כדי שיוכל להוסיף דברים משלו וגם לכווץ אותה עוד כי הקובץ גדול מאוד ואז להעלותה לאתר.
לגבי השאלות שהעלית:
1. שיירה מוסלקת- זוהי שיירה שבה נעו אל ומהמוצב ברכבים "קלים" ולא ממוגנים. בד"כ במרצדסים בעלות לוחיות זיהוי מקומיות. זו גם השיירה בה עלינו בזמנו למוצב ריחן הצפוני. היו שיירות ממוגנות עם רכבי ספארי אבל הן היו איטיות בהרבה ומסורבלות. את אופי השיירה קבעו אופי האיומיים שהיו בדרך למוצב. זה על רגל אחת.
2. הר צפייה- זה פשוט שמו של ההר שצמוד ממערב למטולה.
שאלת שאלות רבות ולצערי עלי ללכת ולכן אקווה שאחרים יענו על שאלותיך שלחלקן גם לי אין תשובות.
אני לוקח את דברייך ברצינות ומקווה שכבר בימים הקרובים נעלה לאתר את מפת האיזורים המדוברים עם סימונים של כל המוצבים והנקודות שרואים בתמונות.
אני מאוד שמח שהנושא מעורר עניין ואני מתחבר לדבריו של "פין פציל" על מה שהמקום הזה השאיר אצלו בלב. גם אני מאותם שרוטי לבנון (אל דאגה- אני לא סובל) והטריגר שלי הוא ספרו המעולה של רון לשם "אם יש גן-עדן".
ושוב- תודה על הערותיך. חשוב לי מאוד לעזור בכל מה שאוכל.
ישן 07-01-2006, 22:58
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
תגובות שלי...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי stealth שמתחילה ב "לגבי השיירה המוסלקת"

לגרשטיין לא היה עוזר אם היה נוסע בהאמר ממוגן או במרצדס המוסלקת בה נסע - בכל מקרה התוצאה הייתה זהה.

ל"מוסלקות" היו עוד הרבה סממנים מזהים ולא הייתה בעיה לדעת שמדובר בשיירה צבאית של צה"ל.

מה שאני לא מבין, זאת הסקרנות של אנשים לתקופה הזאת של לבנון - מוזר שבתור אחד שהיה שם כמה שנים ואפילו שהה בבופור בתקופה חופפת לזו שבה נכתב עליה בספרו של רון לשם ,לא הרגשתי שום צורך לקרוא את הספר (אני מניח שמתישהו אני אקרא ואני משוכנע ע"פ התגובות כי הוא כתוב היטב).
מה הופך את לבנון למשהו מיוחד או מעניין יותר מהשטחים? מה הקסם של הבופור, רותם , דלעת וכו' שרבים כ"כ מתעניינים בהם גם היום?
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 07-01-2006, 23:49
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "תגובות שלי..."

desertowl,
אני אנסה לענות לך מנקודת המבט שלי.
היציאה מלבנון התרחשה כשהייתי בתיכון, עד אז לא ממש ידעתי מה קורה שם, כמובן שקראתי בעיתונים מדי פעם על ההרוגים שם אבל לא היה לי מושג מה בדיוק עושים שם ומה עובר על מי ששירת שם, אני מניח שלרוב העם היושב בציון לא היה מושג. אפשר לומר שגדלתי בצל לבנון והדור שנלחם שם.
אז קודם כל זה הרלוונטיות, לא יוה"כ לפני 32 שנה אלא דברים שקרו כשאני ישבתי בכיתה בבי"ס, אני יותר מזדהה עם זה.

ביציאה מרצועת הבטחון כשהנושא זכה לסיקור רציני ובתקופה שאחרי הנסיגה כשהחלו לצוץ כל מיני 'אבא אמר לי לצלם' ו-'הר הקללה' (שאת שניהם שמרתי עד היום ד"א) התחלתי להבין מה היה שם ומי האנשים ששירתו שם.
דווקא העדר המידע גורם לרצות יותר לדעת מה היה שם.

מלבד זאת התחכום של החיזבאללה וכל האמצעים הטכנולוגיים ותורות הלחימה הייעודיים לגיזרה מעצימים עוד יותר את ההבנה שהתרחש שם משהו גדול, כל צה"ל למעשה הופנה להילחם בארגון קיקיוני. לחימה אמיתית, לא בט"ש.

מעל הכל יש את הנופלים- אנשים שמתו שם ואף אחד בארץ לא ממש עצר לבדוק מי הם היו כי כולם היו עסוקים בדברים אחרים. אני לא מתכוון בהכרח כהכרזה פוליטית, פשוט נראה ששכחו את החיילים ששלחו לשם, אולי כי זה היה נוח. להתעניין ולחקור מה קרה שם ומי האנשים שאיבדנו שם זה לתת לחללים את הכבוד שלדעתי הם לא קיבלו.
ישן 08-01-2006, 00:00
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
מסכים ומבין...
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "desertowl, אני אנסה לענות לך..."

אני באמת זוכר את ההרגשה המוזרה של לרדת מה'רכס' (עלי טאהר - בופור/דלעת) אחרי חודש ולמצוא את עצמך בלב ת"א השאננה - שלפני כמה שעות ספגת פצמ"רים ופה אתה רואה אנשים שותים קפה.
הניגוד של הצבעים - הבוץ של לבנון לאדום-צהוב של מקדונלד'ס שנראה חי מתמיד .
אבל אז אני נזכר שככה זה גם עכשיו - ילדים תקועים במוצבים, נלחמים וחווים מצבים בלתי אפשריים (לדעתי יותר אינטנסיווים בהרבה מבלבנון) וחוזרים לעורף מנוכר ושאנן.
בכל מקרה - מכיוון ותפקידי היה שונה משל רוב החיילים והמפקדים שהגיבו פה - אני זכיתי לראות ולחוות את לבנון מזוית קצת שונה,לפעמים מנוכרת ולפעמים אינטימית יותר.

למיקיטל אלעד ושאר המתעניינים - אני אעלה גם כמה תמונות שלי מהתקופה (גם לי אין יותר מידי לצערי) ואם הזמן יאפשר - גם התייחסות לאופי הפעילות והתנהלות הלחימה.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 08-01-2006, 00:28
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

אלעד - העורף...
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "desertowl, אני אנסה לענות לך..."

ההרגשה שהעורף "כמנהגו נוהג..." הינה אמיתית ומובנת.

מובן גם שהחייל הצעיר שיצא לפני שעות מהחזית חש בבואו הביתה שהעורף איננו ממש "מבין" אותו ואת הסכנה הרבה ממנה הוא הגיע זה עתה.

אומר לך - גם כשיצאנו מהתעלה או הביקעה "לארץ" במלחמת ההתשה , (אז היה דיזנגוף המרכז), חלקנו לא הוריד מדים, לא הסרנו את כנפי הצינחה והסיירות, לא הורדנו דרגות, לפעמים לא ציחצחנו את הנעליים האדומות (או השחורות) - למען יראה העם בעורף, כדי שיתפחו לנו על שכם, כדי שהחברה (בקמץ) תיראה. גיבורים היינו. וכאב לנו שלא ממש שמים עלינו, שבתי הקפה מלאים, שבתי הקולנוע מלאים. היינו "גברים" פתאום. ולא הבננו כיצד לא מפרגנים לנו.

זו איננה המצאה של תקופת לבנון. למרות שההתנגדות בעם בזמן השהייה בלבנון היתה רבה וגברה ככל שסבלתם יותר. זהו סינדרום ההרגשה שהווה כמעט כל לוחם צעיר בקו. זוהי גם מציאות התגובה בעורף. אולי אף תגובה בריאה - שאם לא כן, כל העם היה נכנס למרה שחורה....

היום, במבט אחורה - חשוב שנבין מה באמת היה שם. עד כמה היה זה מצב ללא פתרון ומדוע כך. חשוב שיהיו לנו כלים להעריך ולשפוט, לטוב ולרע. מעין תחקיר לאומי שלאחר קרב.

אתה וחברייך - עזרו לנו.
ישן 07-01-2006, 23:30
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

יותם...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "למיקיטל- תודה"

אני שמח מאד שהתייחסת להערותי באופן חויבי.

דומני שרוב העם לא ידע בדיוק מה עבר עליכם, ולא ממש הובן היכן הייתם ומה היתה הבעייה הצבאית-טקטית שלכם שם. היינו עדים להרג הרב שם. אנחנו שידענו מלחמות ברורות ומוגדרות, קרבות של צבא מול צבא, מרדפים בביקעה ובסיני שהכרנו היטב, לא הבננו מי בדיוק האויב בלבנון, היכן הוא יושב היכן הוא לא נמצא, מה בדיוק עושה הצ"דל לצידנו, מה משמעות המוצבים והיכן לעזאזאל הקו. האם הליטאני . - ואם כך היכן ואיך ישב האויב ? האם צבא לבנון היה שם והיכן היכן בדיוק היה הצבא הסורי ? ועוד ועוד.

חלקנו גם לא ממש הבין איך הישיבה שם פותרת את הבעייה שלשמה נכנסנו פנימה.

זו היתה מלחמה - לא מלחמה בתודעתנו.

אתה וחברייך יכולים לעזור לנו להבין. אם דרך חוזי שבתמונות , אם דרך מפות והסברים, אם בסיםורת כדוגמת הספר (שעדיין לא קראתי !). אל תתינו לנו לשכוח. עזרו לנו להבין מה שהמדינה לא השכילה לעשות. אולי גם לא רצתה לעשות.

תודה לכם.
ישן 08-01-2006, 00:13
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

שיירה מוסלקת...?
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "למיקיטל- תודה"

עזור לי להבין. נעתם במרצדסים למוצב זה או אחר...?

הרי לא היה זה רכב בודד אחד ובו 4 או 5 נוסעים. שיירה הינה שיירה. אז לבן תמותה כמוני קשה להבין כיצד עזרה ה"טכניקה" הזאת להגן על החיילים. אחרי פעם או פעמיים של תצפית אפשר היה להבין מהיכן יצאה שיירת המכוניות ולאן היא מגיעה....???? אינני מבין את הסיכון שלקח צה"ל בכך.

אלא אם החלפתם מדי פעם ונסעתם ב"סובארו...." - או אז באמת התבלבל האויב.....

אני לא מנסה להיות סארקאסטי - פשוט לא מובן לי תסריט הוליוודי כזה כשמדובר בחיי אדם.
ישן 09-01-2006, 21:43
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

..
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "שיירות מוסלקות - תמונות"

אותם אנטנות שאותם הראת על המוסלקת הראשונה ..
הראשונה משמאל זו האנטנה של המכשיר קשר במוסלקת למיטב זכרוני הקשר היה מסוג vrc ..
והשנייה שנפתחת שם מימין על גג המוסלקת הגדולה יותר זהו "השלגון" עד כמה שזכור לי הדבר הזה תפקידו היה לנטרל מטענים הייתה ממוקמת גם בנגמ"שים ואבירים
חבלני משטרת ישראל גם משתמשים בהם או השתמשו בהם .."לבני" יוכל להרחיב כאן יותר ממני ..
ביחס לשאר הרכבים שהצגת .. אני מציע לבדוק זאת שוב .. כי עוד קצת אני יתחיל לחשוב שמדובר שתמונות שצולמו בעזה או במתקן אדם ..
רכבים כאלו לא ממוגנים כפי שאתה מתאר היו נעים ברצועת הבטחון אבל לא כשיירה מוסלקת שימשו בעיקר את אנשי 504

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 09-01-2006 בשעה 21:50.
ישן 08-01-2006, 00:17
  promhe promhe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.09.05

התמונות באמת מחזירות אותי אחורה. כמי ששירת בלבנון בתקופת 1997-2000 ושהיה מעורב עם היבטים נוספים חוץ מהיבט הלחימה, כגון צד"ל ויתר הגופים הנתמכים על ידנו, אשמח לנסות לתרום מהידע שלי.

לגבי השאלות לגבי המיקום של מוצב ריחן צה"ל, אכן זהו הדבר הראשון שכל אחד שכף רגלו דרכה במוצב שואל. המוצב היה נשלט כמעט מ360 מעלות עם 2 נקודות בולטות במיוחד, כמו סוג'וד דרום והכסרא, מהם היינו חוטפים דרך קבע סאגרים, tow, fagot ותול"רים. בנוסף לפצמ"רים(שהיו מטווחים מנק' אלה).

המיקום הינו על ציר ראשי צפונה לכיוון ג'זין, צמוד לכפר ריחן, כפר מוסלמי (בניגוד לנכתב למעלה) אך לא עוין. צמוד למוצב היה את ריחן צד"ל שאיכלס את המפקדה של גדוד 10 של צד"ל , שהיה אחראי על מספר מוצבים באזור (אם מישהו מעוניין אני אפרט יותר).

אם יש שאלות יותר ממוקדות אשמח להשיב. בנוסף אשמח לראות עוד תמונות מהאיזור אם יש לאנשים.
ישן 08-01-2006, 21:03
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

מספר תשובות והתייחסויות שלי

שוב- אני שמח שהנושא מעורר עניין. על חלק מהשאלות קל להשיב ועל חלקן קשה יותר.
מיקיטל- אין לי ממש מושג למה בחרו לשים את המוצב בעמדה נשלטת. ככל הנראה היה חשוב לקובעים שהוא ישלוט בתצפית ובאש על הציר העולה צפונה למובלעת ג'זין. ככל הנראה שגם קירבתו לכפר היוותה שיקול (אם כי אינני יודע מה יכול להיות היתרון בקרבה שכזו) כיוון שגם מוצב עישייה שהיה דרומית לריחן היה נשלט מרחוק ומקרוב וצמוד לכפר. הופתעתי לקרוא שהכפר היה מוסלמי. אני לא מתווכח עם promhe. כנראה שהזכרון שלי לא משהו... מוצב ריחן נשלט (והותקף) מכיוון רכס הכסרה ו"המיוערת" שמצפון, וגם חטף טילים מצד מזרח מכיוון אל קטראני שרואים בתמונות. בעקרון היתה נוכחות כמעט מתמדת של כוח כזה או אחר על רכס הכסרה בכדי למנוע התקפות כאלה- לא תמיד בהצלחה. גם מוצב סוג'וד המערבי אמור היה לכסות בתצפית חלק מהמדרון שעולה לכסרה מכיוון צפון ומערב ובכך לחפות על מוצב ריחן. גם מוצב ר'זלן מצפון היה אמור לסגור את רכס הכסרה מכיוון זה. כאמור- זה לא תמיד עבד.
בתי הכפר שהיו צמודים למוצב היו נטושים (ככל שאני זוכר).
מוצב סוג'וד- היה שייך ברוב הזמן לצד"ל. היו תקופות שהוא היה מוצב צה"לי וגם בתקופות שהיה מוצב צד"ל הוא הוחזק רבות ע"י צה"ל.
stealth- לגבי סוגיית השיירות אני מניח שזה הכל עניין של סיכוי מול סיכון. ככל הנראה שמקבלי ההחלטות הגיעו למסקנה שעדיפה שיירה מהירה לריחן מאשר אחת איטית שרבים הסיכויים שתפגע מטילים שנורים עליה מהרכסים השולטים. שלא תטעה- היו שיירות מוסלקות שנפגעו ממטעני צד או ממארבים כמו שהיו שיירות איטיות וממוגנות שנפגעו מטילים. אני זוכר שכשהייתי בלבנון שאלתי את עצמי לא פעם למה פשוט לא משתמשים במסוקים? זה היה נראה לי הכי הגיוני. את התשובה קיבלתי (יחד עם כל עם ישראל) ב- 4/2/97 באסון המסוקים. שוב- סיכוי מול סיכון.
לגבי ה- T-55 שעומד ליד המרכבה- באיזו תמונה מדובר? אין דבר כזה בתמונות שהעליתי. לצד"לניקים היו טנקי T-55 שקיבלו מצה"ל והם היו רק שלהם ובמוצבים שלהם.
desertowl- שאלת לגבי הסקרנות והעניין שתקופת לבנון מעוררת אצל אחרים. קודם כל- אצל כל אחד זה מתקבל אחרת. באופן אישי אני חושב שהצבא היא אחת התקופות המשמעותיות בחיי ולבנון היא המשפיעה ביותר מתוך חוויות הצבא. אני דוגמא לחייל "ממוצע"- לא נהרגו לידי אנשים אבל כן איבדתי שם חברים ועמדתי במבחנים אישיים שלי מול עצמי. אני מתגעגע לנופים ורוצה לחזור לשם כתייר ולחוות את המקום שנית. למה זה עניין של אופי? כי אני מוצא את עצמי "מתגעגע" לימי סיני, מלחמת ששת הימים, ההתשה ויוה"כ ואני הייתי רק בן חצי שנה שפרצה מלחמת יוה"כ. בכל זאת- זה מסקרן אותי מאוד הלך הרוח והאווירה שהיו באותן תקופות. בשום אופן שלא יתפרש כאילו שאני מחפש קרבות ודם. פשוט האווירה מרתקת אותי בכל זה. אני לא חושב שלבנון מרתקת יותר או פחות ממה שקורה בשטחים. אלי זה מדבר יותר (וגם שטחים חוויתי ואני חווה כל שנה במילואים).
מיקיטל- אני מזדהה עם כל מילה שכתבת בתגובתך ל Elad E. הלוואי ויכולנו להחליף בינינו זכרונות בנוסח :לבנון תמורת ההתשה. אני מניח שמה שעברתם אז מרתק אותי לא פחות ממה שמרתקות אותך חוויותינו בלבנון.
ושוב בעניין השיירות- היה ברור לכל עיוור שהשיירות המוסלקות הן צה"ליות. אף פעם לא נעו טורים של מרצדסים על כבישי לבנון (למעט במקרה השיירות שלנו). לגבי ההגיון- ראה מה שכתבתי ל stealth.
פרט מעניין- בתמונות שהעלה סירפד רואים את הציר שסללו מריחן למעלה הכסרה. ציר זה לא היה קיים עדיין בזמני ולכן אינני יודע גם את שמו.
u-367- תוכל להוסיף היכן צולמה כל תמונה מאלה שהעלית? את הנופים הנראים מחלקן אינני זוכר/מכיר.
אשמח לשמוע. האם יש למישהו תמונות מסוג'וד? לא הייתי שם ואני מאוד סקרן לגבי הנוף הנשקף מהמוצב לכיוון מערב וצפון.

נערך לאחרונה ע"י yotam_l בתאריך 08-01-2006 בשעה 21:07.
ישן 09-01-2006, 01:31
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

צילום לדעתי לא .. המקום נראה גבוה מידי בשביל להיות עישייה ומעבר לזה
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "מוצב לא מזוהה - מי מכיר?"

מה שזכור לי מהנוף של המוצב זה המון ירוק וחורש
זה המוצב עישייה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מימין רואים את המגורים של המסייעת ואת בניין החמ"ל { "בזלת" } המוצב היה גדודי
המג"ד שם היה שלומי כהן מג"ד 12 ..חורף 98 .. 12 החליפו שם את 101 עד כמה שאני זוכר במרס או באפריל
במוצב ישבו פלוגה רובאית ומסייעת ועורב גולני .. פלוגת המסלול ישבה אז במרגע עיון
היו בעישייה למיטב זיכרוני 3 טנקים { דב 1-3 }
מה שהצלייה מסתירה שם זה את הכניסה ל"צוללות" של הפלוגה המסייעת ואחרהם בנין המטבח והחדר אוכל ..מימין להם מה שלא נקלט היו החדר תדריכים ומגורי לוחמי עורב
הש"ג מוסתר שם ע"י בניין החמ"ל
שמאל רחוק השירותים ובהמשך היציאה לכיוון הכפר וחניית הטנקים והמטווחים
ימין רחוק מגורי רובאית, סגל , רס"פ .. מאחריהם מה שלא רואים .. מגורי חיל הקשר ואנשי המודיעין
למטה מימין היכן שרואים את ראש החייל היו מגורי חש"ן ..לא זכור לי מאיזה גדוד
לגבי כרטיס טווחים של המקום .. אל תשאל כי אנני זוכר
אגב,
רובאית 12 נתקלה בקו הזה רשמו לזכותם 3 "מלוכלכים" הרוגים ..פרטי התקרית אני לא זוכר אם כי המיקום שלהם היה איפה שהו בגבל זקן
אבידות לגדוד היו אפס בכול הקו מלבד לוחם רובאית שנחבל מנפילה בדרך למארב

ריחן :

מה שרואים שם ..

את המוסלקות שעליהם דיבר יותם ובניגוד אליו אני טוען שהם לא שימשו את אנשי חיל השריון במקום אלא רק את את החפ"ק ועוד מ"ס גורמים אחרים ..שאר החיילים ירדו ועלו מפאטמה עם השיירות ספארי
רואים באופן ברור את הרגמים שם בתוך הנגמ"ש .. נגמ"ש נוסף עמד בפינה לכיוון הכסרא אם אני זוכר נכון מהרכס הזה בעיקר פיצמרו את המוצב
התא מתכת הקטן הוא התא טלפון ששימש את לוחמי המוצב { ליד הפחי זבל }
ליד הקסיקל הכניסה לחמ"ל ..
וכול מה שימין מה שלא נראה .. היה מגורי הלוחמים
וחניית הטנקים שהייתה מעל המגורים {טנק אחד נפל שם כבר שם לכיוון המגורים בנס לא קרה כלום }
במקום בזמנו ישבו חה"ן גולני מפקדם היה סרן עשור למי שזוכר את השם הזה המאוד מפורסם בחטיבת גולני ..עם תגבור נוסף של לוחמי הרובאית

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 09-01-2006 בשעה 01:50.
ישן 13-03-2006, 00:04
  nadavgolani nadavgolani אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
הרובאית הורידו מחבל אחד,
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לדעתי לא .. המקום נראה גבוה מידי בשביל להיות עישייה ומעבר לזה"

הייתי בקו המדובר כחובש בחפ"ק של שלומי,
הרובאית הורידה "מלוכלך" אחד בעיקול המעלב, מי שמכיר וזה בא לאחר מארב ארוך של הצוות של עשור בזמן שהיה מפקד על החה"ן (אם אינני טועה).עשור השתגע היות והם נטחנו בנקודה, והמחקה שלקדוש הגיעו ולאחר זמן קצר יחסית פגעובחוליה
(אבל הדבר העצוב הוא שס"פ צד"ל הגיעו לעיקול לסלק מטען שהונח ע"י החולייה והמטען התפוצץ...
2 צד"לניקים נהרגו במקום, אחד מהם מהטובים שהיו ביחידה הזאת.
המחבל שנהרג הובא לריחן, הוא היה מדוגם ברמה מטורפת, עד רמת הגומיות והאיבטוחים בווסט, יש לי איפה שהוא תמונה עם אחד מהרובאית ,ברקן אם אני לא טועה יחד עם הקוראן...
את הפאדיחה עם הקלאצ' נחסוך הפעם...מי שהיה זוכר...)
חסר בתמונה את אולם החתונות שנבנה במקום מי שיש לו תמונות שיוסיף כי זה היה מבנה ממוגן בטירוף ושסגר את כל הרחבה עד רמה של צפיפות בשביל השיירות הנכנסות והיוצאות.
אגב רזלן...יומיים לפני שהייתי אמור לצאת לחפש"ש, עלינו עם המוסלקות לשם לטובת אספקת ציוד כוננות לצוות מסויים שהיה שם במקום צד"ל, נסענו עם אמר"לים, ללא אורות וכשהגענו מול הש"ג, הסתנוורנו ועלינו על סלעים שהונחו במרכז הכביש...
ראיתי את החפש"ש בורח לכיוון בירות...ודמיינתי איך אנחנו נדפקים שם עד שיוכלו לחלץ אותנו... 2 מרצדסים נדפקו , אחד שבר תפוח קידמי והשני אגן שמן...
למזלנו היה לגשש מעט מושג ועם לא מעט אילתורים ובאור ראשון דהרנו חזרה לריחן והגענו בקושי עם הרכבים המקרטעים.
מה שכן...ריחן פוצמרה כהוגן...
זכורים לי מקרים של פצועים מהכפר כתוצאה מירי מרגמות שפיספס את המוצב...

נערך לאחרונה ע"י nadavgolani בתאריך 13-03-2006 בשעה 00:10.
ישן 09-01-2006, 19:37
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

מס' התייחסויות ל- u367
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "עוד כמה תמונות .."

קודם כל תודה על התמונות הנוספות שהעלית. את מוצב ריחן כמעט ואינני מזהה כיוון שהוא השתנה רבות מאז שאני הייתי שם. זה גם מסביר מדוע אתה טוען שהמוסלקות לא שימשו את אנשי השריון- אנחנו פשוט מדברים על תקופות אחרות ולכן אתה צודק נכון לסוף שנות התשעים. אנחנו, ב- 95' נכנסנו ויצאנו מהארץ לריחן וחזרה עם המוסלקות האלה (אנחנו= שריונרים, חי"ר, לוחמים, כוחות תומכים ובקיצור- כולם). הסכנה המוחשית והגדולה ביותר במוסלקות היו נהגי המכוניות (צד"לניקים לרוב) שנהגו במהירויות מטורפות בכבישים הצרים והמפותלים. תאמין לי שאם חששתי בשיירות המוסלקות זה מתאונה לא ממטענים/מארבים/טילים ושאר מרעין בישין...
גם את מוצב עיישיה קשה לי לזהות מהתמונות שלך. בזמני היו שם עוד כמה מבנים ועושה רושם שהם "גולחו" עם השנים ונדמה כי אפשר לזהות את שרידיהם בתמונות שהבאת.

אני מוסיף שתי תמונות שהעלית עם עריכה והסברים שלי:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 09-01-2006, 22:10
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

ורבות עוד יסופר על גולנציק שבציר זה בדיוק פתח באש על צל"נדיק וכמעט הרג אותו
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "מס' התייחסויות ל- u367"

שמע יותם ,
ב 98 כבר הייתי משוחרר ..אבל עדיין נהלי המקום זכורים לי בוודאות .. מי נסע לאן איך ..
יתכן מאוד שבאמת מדובר בתקופה שונה ונהלים אחרים ..
אבל זכור וידוע כי אמצעי התחבורה העיקרי היה השיירות סאפרי .. ולעיתים אפילו מסוקים { יסעור }
שהיו עוברים בין מנחת למנחת כדי לקחת את החיילים הבייתה צוות אוגוסט 95 פלח"יק גולני בזמנו שישב בבופור איבד בשיטה זו 8 חיילים מהצוות ביחד עם 65 חיילים אחרים ..
ופרט חשוב ששכחת לציין .. התמונות שלי שאותם ערכת .. צולמו מתוך אחת עמדות השמירה של עישייה

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 09-01-2006 בשעה 22:18.
ישן 09-01-2006, 22:56
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

תשובתי ל- U-367
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "ורבות עוד יסופר על גולנציק שבציר זה בדיוק פתח באש על צל"נדיק וכמעט הרג אותו"

אני השתחררתי ב- 96' ובלבנון הייתי פעם אחרונה במאי 95'. מה שאני רוצה לומר זה שהנהלים השתנו גם בתקופה קצרה זו מהר ובאופן תדיר. אתה למשל לא זוכר שהמוסלקות שימשו את הלוחמים (ובצדק) ובזמני זו היתה הדרך בה נכנסנו ויצאנו מריחן (לשאר המוצבים נכנסתי עם ספארים ממוגנים). אתה כן זוכר (ובצדק) את הכניסות ללבנון עם מסוקים. בזמני זה עוד לא היה קיים וכבר כתבתי שלא הבנתי מדוע לא משתמשים במסוקים. שים לב שכל ההבדלים האלה הם בטווח של עד שנתיים. ללמדך באיזו מהירות השתנו התפיסות והמענים של צה"ל למציאות המשתנה. Tal53 זוכר שהם עלו לבופור בשיירה של שלושה רכבים קלים או רכים בשנת 91'. כשאני עליתי לבופור רק שנתיים אחרי כן מי בכלל העז לחשוב על רכבים קלים? הציר כבר היה סלול ועלינו בשיירות כבדות וממוגנות.
דוגמא טובה נוספת לשינוי שחל במהירות בשנים אלה: בזמני אף מוצב צה"לי לא היה ממוגן עם גג בטון. הפעם הראשונה שנתקלתי בזה היתה כשהייתי במוצב גמבה והתחילו שם העבודות למיגונו בגג. במוצב טייבה במאי 95' היינו 4 צוותי טנקים שהוקפצו לשם בהתרעה קצרה וישנו באוהלי 12. כמה זמן אחרי כן היה המוצב מבוטן עם גג? בקיצור- הדברים השתנו שם במהירות.
ישן 30-05-2012, 00:52
  mosheeshel mosheeshel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.06
מגעיל סליחה שאני מגיב רק עכשיו
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תצפיתן? באיזה עת"ף? באילו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
תצפיתן?
באיזה עת"ף? באילו שנים?

הרבה שנים לא הייתי פה ופתאום אני רואה שכן שלחתי פה הודעה בעבר והגיבו לי ואני לא הגבתי חזרה...

עטף 11 כמובן, שנים מלקראת סוף 96 (ביני"ש מגיוס מרץ 2006 - הכשרה של 4-5 חודשים במקסימום והופ ללבנון - צעיר וירוק בכל המובנים) ועד בטח סוף 97 (באסון המסוקים הייתי עדיין בדלעת וחיכיתי לקצין שלי לשוא)? לא זוכר בדיוק, אחר כך קורס מכי"ם, קורס סמלי יחידה שהות קצרה (חודשיים) לתצפית בטייבה כתגבור לצוות שהיה צריך להכשיר הרבה דם חדש, וחזרה לרכס עלי-טהר להיות סמל צוות בצוות העטף של הבופור עד סוף השירות כמעט (ירדתי לפלוגה לקצת קבע לעשות דברים מעניינים).

אני מבין שבטח היינו יחד איזה תקופה בדלעת, אבל עברו שם כל כך הרבה קווים ואנשים וקרו כל כך הרבה דברים....
ישן 17-07-2006, 10:56
  חטמזוני חטמזוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.07.06
שירתתי בין 98 לנסיגה. הו הימים...

הייתי איש קשר ביק"ל. בחטמ"ז למי שזוכר. זו הייתה החטמ"ר שאחראית על : שני, חצבייה, מאר'ג עיון, דמשקיא, וכמובן ריחן ועישייה. שלא לדבר על מוצבי צד"ל.
הייתי לכמה תקופות גם מש"ק קשר במוצב ריחן.
אכן, התמונות האלה לוקחות אותי אחורה לתקופה ההיא. מי שרוצה לשאול שאלות, או להעלות זכרונות מוזמן....
כמה נקודות שעלו פה: הנהלים באמת השתנו כל הזמן אבל ברוב התקופה שהייתי שם השיירות היו בעיקר "חומות" היינו: ספארים מלוות באבירים סופות והאמרים ממוגנים. ככה נעו רוב המסות של של החיילים. מי זוכר את הספארי הישנות לפני שהביאו את הפרייטליינר? איך שהוא היה מעביר הילוך כולם היו עפים כמו גפרורים בפנים :-) ה"מוסלקות" שימשו רק את החפ"קים. מהמג"ד והסמג"ד(שהיו מגויי'פות כי עבדו המון וגם כי החיילים לא ידעו לדגם אותן) דרך המח"ט והסמח"ט שלנו (למשל אביב כוכבי המח"ט הגאון) וכלה במפקד וסגן מפקד האוגדה (היק"ל). היו גם חפק"ים לרסא"ז (ראש סיוע אזרחי) ולקמ"ן אוגדה. - פלצנים עם הרבה וואסח למי שזוכר.

זה מביא אותי לנקודה נוספת, שאלו פה למה טובות המרצדסים. אז חלק לא מבוטל מזה זה בשביל הוואסח והפינוק של המפקדים, בחיי. מרגע שהכניסו את כל הל"א (שלגונים למיניהם) כל המוסלקות הלכה לפח. נשארה בעיקר המהירות של הרכבים האלה על כביש סלול (ביחס לסופות או האמרים).
אבל זו רק דעתי. לא שיתפו אותי בהחלטות. אגב הן היו מסוג E240 - שזה אומר 2400 סמ"ק, ממוגנות ומוגבהות. זו ששימשה כשלגון היתה חזקה יותר. בסה"כ זה מדהים שהפכו פרייבט לרק"מ והוא עמד בזה.

בנוגע למיקום של ריחן. לדעתי ריחן היווה בעיקר בסיס יציאה למבצעים יותא מאשר מוצב להגנה. צריך לזכור שאת רוב ההגנה והספיגה (בשנים שלי) עשו הצד"לניקים המסכנים.

זהו בינתיים, כמובן שיש לי עוד טונות של זכרונות לא מסווגים. רק תשאלו...
ישן 20-07-2006, 08:50
  חטמזוני חטמזוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.07.06
אני כמובן לא הכרתי
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "היק"ל איבד את גרשטיין בתקופתך ..אחלה מפקד היה לך"

הייתי חייל קטן, לא הכרתי את גרשטיין. רק שמעתי עליו וראיתי מרחוק.
אבל זוכר טוב את היום ההוא, את אביחי הסמב"ץ פורץ בסטנטופון לכל החטיבה: "הרכב של המפקד בוער בוואדי". את החפ"ק מח"ט שלנו מוקפצים - יוצאים החוצה בקושי רוכסים את המכנסיים, אביב כוכבי כמובן ניגש רגוע לרכב, מאיץ בחייליו. כשחזרו הביאו לי את המצפין שהיה ברכב שלו - מרוסק ושרוף. מצפין נייד אחד נעלם. הנחנו שהוא על גופו של הקשר (עומר אלקבץ ז"ל) אבל בסוף התברר שהוא היה בבגא'ז.
הם עלו על מטען קלע, המומחיות של החיזבאללה. זו הייתה בעצם זירה שלמה של מטענים שגם פגעה ברכבים של הסגן מפקד (שאול קמיסה הנצחי). עד היום לא בטוח אם הם ידעו שזה מפק"ד היק"ל. מה שבטוח זה שהם ידעו שזה מישהו בכיר. גזרת חצביא היתה אז גזרת "פיגועי האיכות" של החיזבאללה. כולם מכירים את ריחן ועישייה, אבל האויב ביצע פעולות איכותיות דווקא במזרח. מאז הגישה למוצב חצביא נעשתה רק במסוקים.
אני אישית אהבתי את הנסיעות לחצביא, במיוחד במרצדסים כשאפשר לראות את הנוף הפסטורלי.
עד אותו ארוע נסעתי די הרבה פעמים לשם בלי לדעת כמה אני מסתכן.
ישן 19-08-2010, 08:40
  ArchimedesTheGreek ArchimedesTheGreek אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.07.10
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי חטמזוני שמתחילה ב "שירתתי בין 98 לנסיגה. הו הימים..."

היו לי הרבה חוויות בגיזרת חצביא - כאואכבא
ישנו גשר עץ על המיים בין חצביא לכאוכבא סמוך למעבר זומריה. בלילה קריר וסגרירי עבדכם הנאמן שהיה בחפק הוריד שם את *פלסר צנחנים בפיקודו של מוטי ברוך למבצע "מרכבות האלים" הידוע לשמצה, מהמבצע לא חזרו 3. זומרפלד מזומן וערן שמיר. זוכר את הפרצופים שלהם כאילו זה היה אתמול. לא אשכח את ליל ההתקלות (יומיים אחרי) דם אש ותמרות עשן. השמיים היו בצבע אדום של הנמ של חיזבאללה, אחרי שהבלק הוקים פינו אותם (גיחה מבצעית ראשונה למסוקים האלה אם אני לא טועה, טייס ועוד מכונאי קיבלו צלש אבל תבדקו אותי )טייסת פאנטומים כתשה את ההר עד הבוקר. הוא שינה את צורתו בבוקר שאחרי
ישן 05-12-2006, 17:09
  משתמש זכר mp_phonix mp_phonix אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.11.06
-
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לא כדאי שנהיה כ"כ תמימים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
עובדתית , החיזבאללה הצליח לעלות גם על העניין הזה - לראייה , שיירת המוסלקת של גרשטיין ז"ל
כול התוספות שהולבשו על המוסלקת שאת חלקם רואים כאן באשכול , שלגון וכדו , דווקא תרמו לעניין הזיהוי של חיזבאללה, עד אשר נראו בדרום לבנון שיירות כאלו, נקיות לגמרי מכול תוספת,שנעו באופן מבודד על הצירים ולא כשיירה.

עדין לא ממש הבנתי.

צה"ל היה כ"כ חסר אונים שהמחבלים ירו/פוצצו/תקפו שיירות של צה"ל עד שהיו צריכים לנוע ברכבים שנראים כמו רכבים אזרחיים ?

[לא שאני בא בטענות או בזלזול חס וחלילה, פשוט תמיד חשבתי שהיה שם כמו "עוצר תמידי" והרבה מחסומים וכו' . .משהו דומה למה שיש בגדה]
ישן 05-12-2006, 17:27
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

לא , צה"ל ניסה לפתח שיטה שתגן על העולים למוצבים בדרום לבנון
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי mp_phonix שמתחילה ב "-"

השיירות ספארי , עם כול זה שחטפו עדיין היו אמצעי התחבורה העקרי שם
היה רעיון נוסף , מסוקי "יסעור" ששימשו כמעין תחבורה ציבורית של הכוחות הלוחמים , היו נוחתים במנחתי המוצבים ואוספים את החיילים הבייתה , נוהל היציאות בלבנון היה לרוב 21 יום בבסיס שבוע בבית ,אחת לכול יציאה כזאת היו מגיעים המסוקים , לוקחים מהארץ - {מנחת גיבור} למוצבים והמוצבים הבייתה .
מי מבין החברים כאן ששירת בזמן נפילת המסוקים בשאר ישוב ,בטח זוכר את המתח שנוצר אצל המשפחות בארץ ,שאלו לא ידעו אם מדובר במסוקים שהיו בדרכם למוצבים או בדרך חזרה לארץ .
שיירות המרצדס { מוסלקת} נקראו ככה בכלל היכולת שלהם כרכבים אזרחים לנוע ולהתמע בתוך צירי דרום לבנון ובתוך הכפרים מבלי יכולת לזהותם , אבל גם זה נמשך לזמן קצר , והייתה פגיעה בשיירות המוסלקות .עם כול זה , מדובר עדיין בשיירה מהירה מאוד יחסית לכלי הרכב הצבאים שהיו שם , כך שזמן התגובה , ההגעה לזירות התקלות , מודיעין ותנועה בין מוצבים הייתה די יעילה
בלבנון ,אין דבר כזה עוצר כמו בשטחים
היו מבצעים עוצר על כפר מסויים בגזרה מסויימת
לא ניתן היה להקיף את כול רצועת הבטחון ולהגדירה כגיזרה תחת עוצר
אם כי היה נוהל אחר , כול עוד היו חיילים הולכים רגלית חשופים על הצירים שום רכב מקומי לא הורשה להתקרב אליהם , כנ"ל לגבי השיירות , ההנחייה זו נאכפה ע"י הראשונים בכוח ,שהוטל עליהם לפתוח בירי לאוויר כול עוד התקרב רכב חשוד או תנועה חשודה .

ישן 18-07-2010, 09:42
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
צילום תמונות מאזור עיישיה ריחן- 1992-1993

לאחר חיטוט באלבום התמונות מצאתי מספר תמונות מאזור עשייה ריחן. התמונות משנים 1993-1992 חלקן ממש לפני מבצע דין וחשבון. באותם ימים עיישיה וריחן היו מוצבים פלוגתים, ת"פ יק"ל (גרשטיין היה המח"ט ואשכנזי היה האוגדונר). התמונות עברו חידשו מסויים בפוטושופ. אמשיך להעלות עוד תמונות, ברגע שהן יהיו מחודשות כמו שצריך

תמונה ראשונה- רגע של מנוחה בטווס באזור חאלת חאזן, מזרחית לריחן

תמונה שנייה- עמדת שמירה דרומית בעיישיה- הרכז הנמוך הוא הרכס עליו עבר ציר דרשנות אפשר לזהות אותו על פי החורשות המיוערות, הרכס הרחוק השמאלי הוא רכס עיון והרכס הרחוק הימני הוא רכס עלי טאהר(מבט מצפון)

תמונה שלישית- סיום פתיחת ציר בגשר החרדלה, מתחת למוצב האו"ם, על ציר חנף (הציר הישן אותו היינו פותחים לפחות פעמיים בשבוע- משהו כמו 20 ק"מ)- מצד ימין משהו כמו 5 מטר זה נהר (יותר נכון תעלת ביוב) הליטאני

תמונה מתוך נגמ"ש כאשר מאחורה ריאו של צד"ל- התמונה צולמה על ציר חנף, קצת דרומית למנצוריה- ברקע ניתן לראות את ג'בל רפיע וחלק קטן מהשמיס.

תמונה חמישית- עמדת יום באחד מהצרצרים (צרצר 12 אם אני לא טועה) לפני כניסת שיירה. הצרצרים היו על רכס מזרחית לשמיס, והטנק (במקרה כאן מג"ח של חטיבה 401) היה מכסה את פתחת הג'רמק וכפר רומן. כל כניסה כזו לעמדה היתה מחייבת פתיחת ציר חום של נגמחון וחי"ר+טנק כמו גם מארב ארטישוק לילה לפני.

תמונה שישית- רגע של מנוחה לפני סיום פתיחת ציר חנף- ברקע ניתן לראות את השמיס, גבל רפיע ופתחת הג'מרק, משם איום הסאגרים היה הגדול ביותר בגיזרה באותם ימים. כל הציר שנראה ברקע אשר עולה לו לאיטו למעלה הוא ציר חנף אותו היינו פותחים רגלית. אגב, שימו לב לשכפץ אותו לובש החייל- שכפ"ץ כבד שמזכיר את השכפץ של החבלנים.

תמונה שביעית- פתיחת ציר מכיוון עיישיה לכיוון ציר דרשנות, שני האחרויים זה הגשש והקצין (נחשו מי זה מי) ושני הקדמיים אלו סורקי התיילים. הטנק מן הסתם, נמצא מאחורינו. התמונה צולמה מייד עם היציאה מהמוצב לכיוון מזרח. ניתן לראות את השילדה של הטנק מתחת לחורשה. בימים יותר מאוחרים זה היה הציר הראשי לעיישיה אולם בזמני עדיין טיילנו על חנף.

נערך לאחרונה ע"י lior432 בתאריך 18-07-2010 בשעה 10:08.
ישן 18-07-2010, 10:51
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תמונות מאזור עיישיה ריחן- 1992-1993"

תודה ליאור!
אני אנסה להביא כמה תמונות מתוך אותן החורשות שמסתכלות בחזרה אל הצירים.

אני אתייחס לרגע לתמונה האחרונה דווקא.
הגשש הוא זה שיש לו מעיל בפאוץ.
עם הנעליים האדומות ושהראש שלו תקוע בקרקע.
הקצין הולך עם הראש למעלה (שאנן מידי?) ומחפש איומים .

מימין לסורק התיילים הימני יש כבר רחבה?
באיזשהו שלב מנחת המסוקים של המוצב עבר לשם.
כמו שהיה אפשר לראות בקליפ שהעליתי כן לא מזמן הרחבה הזאת הפכה לגן שעשועים עם מתקנים לילדים.
גם שתי העליות אל תוך החורשה (שלוש אם סופרים את זו שלוקחת חזק למזרח וחוזרת לצפון ושוב פוגשת את דרשנות מצפון למוצב, ליד הכנסיה) מופיעות באותו קליפ.
העליות לתוך החורשה נמצאות משמאל לשילדת הטנק (שרמן?!) שמופיע בתצלום שלך.
ובקצה העליה: צרצר 19!

ועכשיו שאלה לטנקיסטים ששירתו בעישייה: אני מכיר טנקיסטים שנהרגו ונפצעו בצרצר הזה, מישהו מכיר טנק שהצליח לירות מהעמדה הזאת?

במעט זמן שהייתי בעישייה היו לנו מעט זיהויים בעמדה ואפס אישורים כולל המכ=קרה הלא נעים הזה:
זיהנו חולייה שעולה אל מארג' עיון בזחילה עם תיקים גדולים ולא קיבלנו אישור (למען האמת, הטווח היה די גדול בשביל ירי נ"א, אבל לא נראה לי שזו הייתה הסיבה).
זהינו אותם חוזרים בלי התיקים, שוב בזחילה ואז קמים ועוברים לריצה מהירה.
שוב לא קיבלנו אישור.
חזרנו למוצב.
היו צעקות.
ביקשנו שלפחות יוציאו התראה לכוחותינו במארג' עיון על הזיהוי שלנו.
צעקו עלי ללכת לישון.
הלכתי לישון.
בזמן שישנתי התפוצצו המטענים שאותה חוליה שזיהנו בלילה נשאה.
בפיצוץ הראשון נפגע כח בהתארגנות לקראת פעילות מבצעית.
שיירה של קצינים מההנדסה חטיבה שהייתה בדרכה לארץ הסתובבה וחזרה לסייעה בטיפול ופינוי הפצועים.
במהלך הטיפול בפצועים התפוצץ המטען השני.
בפיצוץ המטען השני נהרגו:
סמ"ר יצחקי שפירא סא"ל יורם דהאן, סרן משה הרוש וסגן יצחק מזרחי.
יהי זכרם ברוך

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 18-07-2010 בשעה 10:56.
ישן 18-07-2010, 11:05

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תודה ליאור! אני אנסה להביא..."

תהיה בריא- לי יש את התמונה ב- 600dpi ואני לא מצליח לראות למי יש מעיל ולמי יש נעליים אדומות. בכל מקרה, הימני הגבוה זה הקצין. משמאלו זה הגשש, שים לב איפה הידיים שלו- לא על הנשק.

המנחת באותם ימים היה ממערב למוצב, צמיד לרחבת הרק"מ ו המבנה של המנהל האזרחי. משמאל לציר, בתמונה האחרונה היתה גבעה שהשקיפה על המוצב, מעל המטווחים- זו היתה עמדת השמירה הצפון מזרחית שהיתה מתחת לגבעה הזו נקראה פסגת הפחד (בדיוק הסרט יצא באותם ימים). מימין לסורק הימני לא היה כלום. המוצב היה אז מוצב פלוגתי וככזה הוא גם ככה היה די גדול. היו שתי צוללות פלוס חד"ב מסיבי בו ישנה כיתת הכוננות (מה שאומר שלאור צעירותי באותם ימים, ישנתי בעיקר שם)

לגבי הצרצר- אכן 19 היה ממזרח למוצב והשקיף על העיזאקן - וכל מערב רכס עיון בואכה כפר בלאט. לומר לך שהיינו שם הרבה? ממש לא- רוב העבודה היתה לכיוון הג'רמק ופתחת רומן.

נערך לאחרונה ע"י lior432 בתאריך 18-07-2010 בשעה 11:07.
ישן 18-07-2010, 11:51
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תהיה בריא- לי יש את התמונה ב-..."

אני חשבתי שזה בלי הידיים על הנשק זה הקצין.

נראה לי ששכחת את המבנה של החמ"ל ואת המאורה שמתחתיו שאליה זרקו את כל הנספחים (חימוש, תא"ט, טנקים וכו') נראה כמו מבנה לבנוני, בכל מקרה הוא לא היה מבנה ממוגן.

כשאני הגעתי למוצב ב96 המנחת צמוד לרחבת הרק"ם כבר נקרא "המנחת הישן"

עד 96 מול שתי הצוללות שהזכרת נבנו מחסות כניסה (לקח מתקרית אביחי דנוך הי"ד) רחבה גדולה ובתוכה חד"א, מקלחות, משרדי מ"פ (כולם מבטון מזויין)

בכל תקופת עישייה שלי קיבלנו לילה קולה אחד. בלילה הזה "התנדבנו" לסייע בשמירות במוצב.
איכשהו הגענו לשמור ב2-4 בעמדה הזאת ליד פסגת הפחד.
זה קרה בצוות שלי.
זה קרה בצוות הטנק השני מהפלוגה שלי.

צרצר 19 היה עמדה כמעט בלעדית של טנקים.
חי"רניקים, אם הגיעו לשם, באו כדי לאבטח את הטנק מאחור.
הטנק צפה בעיקר אל טווחים שאליהם לא יכל לירות (מי אמר עת"ף נייד?)
ולעומת זאת, העמדה יכלה לחטוף טילים ממקומות שאליהם הטנק (כמעט ש) לא יכל לירות בגלל בעיות הנמכה ושלא עייינו את המוצב ואת משימת הטנק בגלל שהיו מחוץ לגיזרת המוצב/חטיבה או שהמטרה נגעה לציר דרשנות וציר בונטקס/ניקרס (הצירים הנכנסים מהארץ לעישייה) וכל מה שקורה ממזרח לעמדה לא ממש היה חשוב (לצירים. כן היה חשוב לטנק. טיל שעף משם יסכן אותו. את השיירה שתעבור על הצירים הטיל הזה לא מעניין).
היו לנו כל מיני מזרעות בטווחים טובים לטילים (ואני לא מדבר על מזרעת חלת חזן שאתה בטח זוכר מצפון אלא על) אל ורדיה, מזרעת וזניה, מזרעת זייתונה ועד כמה מזרעות ששמן כבר ברח לי (ובטח גם בשמות הנ"ל טעיתי או שהערתי כמה ממקום למקום).
הכל היה בטווח טוב לטילים כשהמחבלים יכולים לטפס מתוך האפיק של הליטאני, להתארגן, לירות, לרדת חזרה אל הליטאני וללכת הביתה בשימחה.

ישן 18-07-2010, 23:45
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=lior432] ...לי יש את..."

כמו שאמרתי קודם:
כל הגולנצ'יקים עם שרוולים מקופלים ועיניים באוויר. הקצין בלי גומיות (וכנראה נעליים שחורות).
הגשש עם שרוולים מופשלים, מעיל בפאוץ' (למקרה שיתקלו, יתקעו עד הלילה ויהיה לו קר. כשזה היה קורה כולם היו מסתכלים על הגששים בעיניים מעריצות "איך הוא חשב על זה מראש?"), נעליים אדומות ועיניים באדמה.

ישן 18-07-2010, 12:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "לא יודע- לא בזמני.היה איסור..."

אצלנו עישייה היה מוצב גדודי (מסייעת, רובאית ופל' מסלול + הרבה נספחים).
אם אני זוכר נכון, עדיין היו שלושה נגמחונים שאחד מהם תמיד עם נוכרי.
אבל, לרוב שניים היו מושבתים.
אתה בטח זוכר מה קרה בסוכות ושמחת תורה 95 במסייעת 51 כשהנגמחונים היו מושבתים...
חוליית החימוש מיק"ל כללה בד"כ נגד בודד שעבד בלי הפסקה על הנגמחונים, די9 אחד או שניים, הטנקים והנגמ"שים (כולל נגמ"שי מרגמות 81 ו120. ה120 היה אסור בירי במשך תקופה ארוכה. נפרט אח"כ).

ישן 18-07-2010, 13:33

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אצלנו עישייה היה מוצב גדודי..."

או קיי..כאמור- עד 94 עיישיה היה מוצב פלוגתי, כאשר הגדוד אליו שייכת הפלוגה היה ת"פ 769 והפלוגה עצמה היתה ת"פ יק"ל.
את המוצב תפסה כמעט תמיד הפלוגה הרובאית של אותו הגדוד, או אחת מהיחטיות, (כאשר המסייעת כמעט תמיד ישבה בכאוכבה) בריחן ישבה תמיד יחטית. למעשה פלוגת עיישיה ופלוגת ריחן היו במתכונת מאוד דומה לדלעת-בופור כלומר אולי שני כוחות נפרדים אבל כמעט תמיד היו משימות משולבות בין שני הפלוגות כמו גם גבולות גיזרה די עמומים.

כיוון שתמיד היו שלושה נגמחונים לא היתה בעייה של רק"מ כבד ולכן לא זכורה לי אפילו ירידה אחת של נגמ"ש לציר חום, מה גם שציר הצרצרים היה משופע במטעני גחון ומוקשים. אגב, גם חולית החימוש כללה יותר מאחד- למעשה אני זוכר שתמיד היו שני חימושניקים. (מצד שני- למפג"ד אמור להיות חימוש משלו).

ישן 19-07-2010, 02:17
  MoranDa MoranDa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.12.06
תמונות דמשקייה-ריחן-רזלן 1998-1999
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תמונות מאזור עיישיה ריחן- 1992-1993"

תמונה 1: קו ראשון שלנו בלבנון. צולם בעמדה צפונית בדמשקייה לכיוון צפון (ניתן לראות את הציר לכיוון עיישיה). בנוסף היו איתנו במוצב שיריונרים שיצאנו איתם מידי פעם למארב ארטישוק הקצין שלהם אייל שמעוני ז"ל תמיד דיבר על זה שהוא רוצה לעבור ריחן... לאחר שנה ב 18.9 (לא אשכח את התאריך בגלל שזה יום לפני היום הולדת שלי) אנחנו היינו במארב בשמיס ושמענו בקשר שטיל פגע בטנק בריחן...

תמונה 2: גם כן צולם בעמדה הצפונית בדמשקייה אבל הפעם לכיוון דרום (ניתן לראות את הבופור).

תמונה 3: צולם מדמשקייה ניתן לראות את הליטאני וגשר לאחד.

תמונה 4: עדיין בקו הראשון שלנו, הקפיצו את חלקנו לרזלן לטובת מבצע משולב של חה"ן גולני ואגוז. במבצע זה נהרג רונן כהן ז"ל מחה"ן עד כמה שאני זוכר הסיפור היה שעברו מעל העמדה (מידרון מערבי של נבי אבו ראכב) שלהם כמה מחבלים בדיוק בזמן שהוא קם להשתין.

תמונה 5: המטבח ברזלן (אמ"ל)

תמונה 6: ריחן 1999 אולם החתונות.

תמונה 7: צולם מהעמדה המזרחית.
ישן 19-07-2010, 08:09
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי MoranDa שמתחילה ב "תמונות דמשקייה-ריחן-רזלן 1998-1999"

הקו הראשון שלכם שלכם הוא במאי 96 לכל המאוחר, מיד לאחר ענבי זעם. יצא לנו לעבוד ביחד.
אתה זוכר את מפקד הנק המאד מאד גבוה שהיה איתכם בדמשקיה ואת הטנקיסט שקיבל פגז תול"ר בג'נטקס?

הקו שבו נהרג רונן כהן ואייל שמעוני הוא בקיץ 97 (רונן באוגוסט, אייל בספטמבר)

ישן 19-07-2010, 17:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי MoranDa שמתחילה ב "אני התגייסתי בנובמבר 96. נראה..."

OK
אייל היה בדמשקייה, עם הצוות שלו, כמ"מ בפלוגה ח' של גדוד 77 בקיץ 97.
זכרת נכון, הוא באמת רצה מאד להכיר כמה שיותר גזרות בלבנון ולהגיע גם לריחן.
לכן כשהצוות שלו היה בבית הוא עלה לריחן והצטרף אל צוות אחר על טנק שלא היה שלו למארב בכסרא.
בבוקר הותקף מוצב סוג'וד מכיפת הסלע ואייל עלה עם הטנק אל העמדה.
כשעלו לעמדה בפעם השניה פגע בהם הטיל שהרג את אייל ופצע את חבריו לצוות.
זה קרה ב18.9.97

רונן כהן נהרג ב10 באוגוסט 97.
אני זוכר היטב את היום הזה מסיבות שאני מעדיף לא לפרט אך כבר כתבתי עליהן בעבר כאן.

ישן 02-08-2010, 22:58

צילום תמונות נוספות- אזור חאלת חאזן, צרצר 19 והמוצב

תמונה ראשונה- חזרה ממארב בסמוך לליטני. המארב עצמו מוקם מצפון לכפר בלאט. התמונה צולמה לאחר קיפןל המארב לכיוון דרום. (זה היה חתיכת פיסטון)

תמונה מטווס באזור חאלת חאזן. נוף אין מי יודע מה , מצד שני אפשר להתרשם מפק"ל מאג. הכוננות היתה 4 תופים של 125 כדור באפוד+1 על המאג ושני סרטי נותבים של 50 כדור+ ערכת כלבו, וקנה ספייר.

ציר דרשנות שיורד מעיישיה לכיוון הרחדלה- זה היה לפני סלילת הציר השחור והקמת מפג"ד צדל בדמשקייה. ליוונו באותו הים כמה D9 שביצעו עבודות עפר. חדי העיין יבחינו במג"ח של 401 מחפה מרחוק.

תמונה מעיישיה לכיוון דרום מערב- רכס עלי טאהר ברקע עם הדס וולנסייה מציצים להם. ניתן לראות היטב את פתחת רומן ואיום הנ"ט שהיא הציבה לשיירות שעלו לעיישיה-ריחן הרכס השמאלי זה השמיס.

שתי התמונות הבאות צולמו באזור צרצר 19, מזרחית לעיישיה- ניתן לראות את כפר בלט, את הערו. שהליטני מתפתל בו וחדי העיין יבחינו בחרמון ברקע.

ישן 19-08-2010, 02:45
  ArchimedesTheGreek ArchimedesTheGreek אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.07.10
התמונה החמישית לפני הסוף מצמררת

הציר המיתולוגי בין ריחן לסוגוד הייתי שם קרוב לשנה במצטבר הזכרונות הכי טובים שלי מהצבא
3 קמ של הליכה שהיה לוקח לנו 9-10 שעות לעבור אותם שיח שיח, שוחה שוחה.
כמה דם נשפך כאן אני אישית זוכר 7-8 התקלויות בתקופה שהייתי שם

עורב גולני - על הכסרה שנת 97 הופתעו בידי חיזבאללה היה שם חייל שהרכיב את הנגב הפוך ולא ירה מאז הייתה חובה לירות כדור בודד ביציאה למארבים כדי לראות שהכל דופק
עורב הצנחנים בסוגוד שנת 98- צוות טל אם אני זוכר טוב - שני מחבלים ישנו לידם בשיח כל הלילה התקלות מטווח של מטר בשעה 2:50 בבוקר 2 מחבלים הרוגים .

אגוז והבן של נסראללה באורן הישן קצת מאחורי המוצב לא רואים בתמונה
רובאית 890 גם באורן הישן מארב מקלר - 4 חיזבלונים שבקו שם
שוב אגוז בהיתקלות על הרפיע - מטען שהתפוצץ באמצע הכח הרג חובש ולוחם מודיעין אם אני זוכר טוב

דרך אגב עמדת הטנק בריחן ספגה בשנים 97-98 כמה פגיעות ישירות שעלו בחיי אדם

ועוד התקלות היסטורית בציר הזה
הרצי הלוי בתור מפ עורב צנחנים בפתיחת ציר מריחן לסוגוד שנת 91 ? , קרב גבורה גדול שלהם נהרגו לנו 3 או ארבעה

זו חתיכת תמונה - ככ הרבה היסטוריה.

נערך לאחרונה ע"י ArchimedesTheGreek בתאריך 19-08-2010 בשעה 02:48.
ישן 11-07-2011, 15:32
  nadavgolani nadavgolani אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
דווקא עכשיו כשסופרים שנים למלחמת לבנון ה 2... זכרונות וחוויות חזרו ובגדול

אני אשמח לשמוע אם מי מהפורום זוכר פעילות שביצענו על הציר בין עישייה לריחן כשגולת הכותרת היתה פיצוץ מרצדס כהונאה? ואת רוב הפרטים אני בינתיים אשמור קרוב לחזה כי אני לא בטוח ששייך לפרסם אותם...
אני כבר מתחיל לחשוש שזה לא היה אלא דמיון ... צילמתי במהלך האירוע אבל לדאבוני המצלמה נגנבה ביחד עם הפילם מהמושב האחורי של המוסלקת...
והאם מישהו זוכר את יממת התאונות שהיו לנו במהלך 24 שעות ?
אחת בירידה מריחן לכיוון עישייה ? מסולקת עם השלגון התנגשה בריאו של צד"ל והרכב האחרון התנגש בה?
האמבולנס הממוגן מעישייה נתקע לנו בכפר עישייה תוך כדי הפינוי הרכוב ?
או את המוסלקת שלגון החלופית שהתהפכה בעליות לכיוון מארג' עיון אחרי אותו לילה לבן... והגשש מצא את עצמו על הנהג בפוזה לא נוחה במיוחד ?
היום מצאתי את עצמי עובר על התמונות ובעיקר מתרגש, נזכר בריחות בחוויות, בסיפורים של ברקן מהרובאית שחוזר מההיתקלות וכולו נרגש, של חווית בדיקת המים כל 4 שעות והחלפת המיכלים כדי שיוכלו לשתות ולהתקלח, ואיך כל פעם שנגמר המים במיכל אתה שומע צעקות מהמקלחת " חובשים, מי בודק את המים " ? אני עם הסבון...
ואת אותו יום מגוחך שהגיע נציג של החטמ"ז עם ערכת גז"ר מפוארת בתיק ג'יימס בונד עם עשרות ערכות בדיקה ותכנית עבודה לחודש של בדיקות שלא תאמו בכלל את המציאות של המקום התנאים ו... גולני... איך נפלו עלינו עם הערכת מעבדה הזאת שאף אחד לא השתמש בה מהיום שחתמנו עליה ועד ליום שהזדכנו עליה חוץ מכמבון השימוש הנפוץ בגפרורי המעבדה הארוכים שסייעו רבות בכל הנחוץ לשיפצור, גירוד באוזן ועישון כמובן... הרבה עישון...
אז אם יש פה מישהו שזוכר את האירועים הנ"ל , אמשח לשמוע... זה מתחיל להיות רחוק... ואם הפילם שלי אצלך... תהיה נחמד ולפחות תעלה את התמונות, יש שם בוודאות דברים מעניינים, ובקרוב אם יסתדר אני אשב לסרוק עוד תמונות.
בואו ונגיע מוכנים יותר לאתגר הבא, בהצלחה

ישן 30-05-2012, 01:01
  mosheeshel mosheeshel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.06
סוג'וד היה מקום מאוד לא פשוט
בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי talkin2000 שמתחילה ב "שאלה לגבי הגזרה ולגבי מוצב סוג'וד"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי talkin2000
יש כאן איזשהו סרט בהפקת החיזבאללה שעוסק בהיסטוריה של נבי סוג'וד:

http://www.shiatv.net/view_video.ph...0ca0588de0840ae

באמצע הסרט ישנם מקבץ של סרטי וידאו שצולמו בעת התקפות על המוצב,בקטעים נראה כי כוחות חיזבאללה עושים באזור המוצב ככל העולה על רוחם,השאלה היא כיצד הם הגיעו לכזאת דרגת חופש פעולה באיזור במיוחד כאשר המוצב קרוב מאוד לכוחות צה"ל בריחן והרכסים סביבו נצפים מאזור רזלן ומכיוון עלי טאהר?.האם לא היה איזשהו נוהל חירום שבו מוקצפים כוחות צה"ל לעזור לצד"לניקים או שהם פשוט עזבו את המוצב במצבים מסוימים?מי היה נותן את ההוראה בעת ההתקפות האלה?.

המוצב אומנם נצפה מכל המקומות שהזכרת, אבל הוא ממש לא קרוב ונשלט על ידם.
מדובר במוצב שהוחזק רוב הזמן על ידי צד"ל ומדי פעם נתפס על ידי כוחות שלנו על מנת לתת להם קצת חופש... המקום הוא מעין מובלעת צפונית שהקשר הרצוף איתה לא היה ברור, ולמעט המוצב האיזור היה די נגיש לחיזבאללה ולכל השאר.
מדובר בהר מיוער וסבוך, התצפיות שכן רואות אותו רחוקות, אבל לא מכסות אותו בצורה יעילה כלל, שלא לדבר על הצד הצפוני של ההר שבכלל לא נראה לעיינים שלא שייכות לציפורים וטייסים.

תחפש פה ותמצא ים של מידע על כל מיני התקלויות על ההר מכל מיני מבצעים ומארבים - החלום של חייל קרבי והפחד הכי גדול שלו לדעתי (אם יש קצת שכל בקודקודו ) זה להגיע למקום מעין זה.

על ההר הזה וג'אבל צאפי/צפי שמשום מה ראיתי פה שקוראים לו צפייה נאמר "קן שורץ מחבלים"
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:16

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר