לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-01-2006, 20:04
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
יש ספר מצויין בנושא הנקרא "וזאת הברכה" (אם אינני טועה)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי zokri_segal שמתחילה ב "שאלות על ברכות שונות בארוחות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי zokri_segal
הייתי רוצה לדעת מתי ארוחה נחשבת ארוחה, מה צריך לברך במקרה והארוחה נחשבת ארוחה ...
ואם אני נגיד בבית ספר ורוצה לברך על -פרוסה עם שוקולד, תפוח ,מים מה אני צריך להגיד והאם על כל אכילה צריך להגיד ברכה ...
כמה שיותר שתוכלו לספר לי אני אודה לכם מקרב לב תודה

באופן מאד כללי:
על פרוסה עם שוקולד - נטילת ידיים ברכה "...על נטילת ידים", ברכת "המוציא לחם מן הארץ" (כשהידים יבשות לגמרי)לפני, וברכת המזון אחרי.

על פרי העץ (עץ מוגדר כמה שמוציא פירות כל שנה מאותו צמח, אדמה כל מה שלא - לכן לדוגמא בננה, מלון, מלפפון וכו' זה פרי האדמה) "בורא פרי העץ" לפני.

על פרי האדמה "בורא פרי האדמה" לפני.

על פרי האדמה או פרי העץ אחרי: אם זה לא משבעת המינים "בורא נפשות רבות..."
אם זה משבעת המינים - ברכה מעין שלוש.

על פת הבאה בכיסנין (עוגות וכו') פחות משיעור - "בורא מיני מזונות" לפני ו"על המחיה" אחרי.
אם יש שיעור - נטילת ידיים, המוציא וברכת המזון (כמו בלחם רגיל).

על מים "שהכל נהיה בדברו" לפני ו"בורא נפשות רבות" אחרי.
על תה חם או קולה או כל דבר שאי אפשר לשתותו מהר - שהכל נהיה בדברו לפני ושום דבר אחרי!

כמובן שכל ברכה צריכה להיות בידיים נקיות.

עכשיו, ישנן דרגות
ברכה על הלחם פוטרת את כל המאכלים בסעודה.
ברכה על היין פוטרת את כל המשקין.

כלומר אין צורך (ואסור) לברך על כל דבר שהוא בתוך הסעודה (גם כאן זה לא מדוייק ואני מציע שתקרא את הספר הנ"ל).

חזרה לפורום
ישן 26-01-2006, 23:32
  ישראל K ישראל K אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי zokri_segal שמתחילה ב "ואם אין לי אפשרות לנטול ידיים..."

דברים נכונים או לא נכונים נקבעים לפי אמיתותם, לא לפי מידת הדתיות...

אם אוכלים שני מאכלים ואחד מהם הוא עיקר והשני טפל לו, כגון הדוגמא הידוע על דג מלוח שאוכלים אותו עם קרקר כדי שלא יהיה מדי מלוח, אז הקרק נחשב לטפל (אלא אם התצכוונתו לאכול את הקרקר גם בלי קשר לדג).
בכל אופן גבינה או כל מרח אחר לא הופך את הלחם לטפל, גם בגלל שמאפה חיטה (או כל דגן אחר מחמשת מיני הדגן) כמעט שאינו נהפך לטפל, לדוגמה עוגת גבינה עם כמות מספקת של קמח ספק רב אם מברכים על זה ברכת שהכל בגלל הגבינה, או בורא מיני מזונות בגלל הקמח שבה, למרות שהעיקר הוא כמובן הגבינה.

ויותר מזה, זה פשוט לא נכון, כל ילד מבין שהעיקר זה הלחם והממרח בא רק כדי שיהיה טעים יותר, אבל גם אם זה באמת היה כך (לו מישהו היה אוכל לחם רק כי בא לו ממרח שוקלד ולא טעים לו לבד) זה מאד ספק אם הלחם יכול להפך לטפל.

למה אינך יכול ליטול ידיים ?
אם בגלל שאין ספל, תוכל לשטוף את היד לסירוגין [אני לא זוכר בדיוק מה הדין במקרה זה, אך כמדומני שזה מה שתריך לעשות כשאין כלי].
ואם אין כלל מים צריך להחזיק את הלחם עם השקית, לא להחזיק את הלחם בידיים (בשעת האכילה).
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:42

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר