לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-04-2006, 15:18
צלמית המשתמש של gal perel
  gal perel gal perel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.02.06
עיטורים ואותות מערכה בצה"ל? מי קיבל אחד כזה בשנים האחרונות

חשובה בעיני שאלת העיטורים ואותות המערכה בצה"ל. מדוע זה בצה"ל אין אותות מערה מאז של"ג?

על 18 שנה בלבנון משום מה לא נין אות שכזה ואף לא על חמש שנות הלחימה בשטחים. בשני המקרים היו מעורבים בלחימה חיילים רבים והיו מבצעים גדולים וקטנים . אם כן מדוע לא? שכן מלחמת ההתשה בסיני ובפתחלנד בשנים 1969 עד 1971 זכתה לאות כזה. הדבר גם לא יגרום לסלט פירות על חזהו של החייל או משהו דומה בכמה מערכות כבר השתתפו חיילינו המשרתים כרגע בצבא. מה יקרה אם יכירו בעימותים הללו כמערכות?
ואני לא היחיד המתרעם על כך גם תא"ל משה תמיר מגולני הוציא ספר על שנות הלחימה בלבנון ושלא במפתיע קרא לו "מלחמה ללא אות". בנוגע לעיטורים הדבר מטריד עוד יותר. על פשיטות כמו זו בפיקוד שאול מופז לסוריה ביום כיפור או למשל מבצע אנטבה היו מקבלים הלוחמים אילו היו משרתים בצבא ארה"ב לפחות את כוכב הארד (הרביעי בחשיבותו ). ניתן לנמק זאת על ידי ההנחה שצה"ל מצפה מחייליו לנצח והביא לתוצאות הרצויות ובעשותם כן הם בסך הכל מבצעים את תפקידם ותו לא .
חייל שלא נפצע שבע פעמים תוך סחיבת פצוע וחיסל עמדת מקלע לא יזכה להכרה על אומץ ליבו. מה גם שלא חסרים סוגי עיטורים מצל"ש מח"ט ועד לרמטכ"ל וכמובן עיטורי המופת העוז והגבורה. מדוע רק אותו קצין ימ"ס זכה לעיטור המופת ועימו גם יחס"ר גבעתי. אין לי ספק בגבורתם ועובדת היותם ראויים אולם מה אם האחרים. מה לגדוד 51 של גולני לא מגיע ומה עם גדודי השריון שפעלו בעזה.
חנן שוורץ ד"ר ללימודי צבא ובעל צל"ש מיום כיפור אומר "זה בהחלט מעודד. זה מעיד שתוכניות הצבא הן באופן כללי חכמות ,שהסטנדרטים המקצועיים גבוהים .כל אלה מונעים הסתבכויות פאשלות והפתעות ואז לא צריך להישען על פרטים שיצילו את המצב תוך חירוף נפש".
כל זה טוב ויפה אבל עדיין לא מבהיר לי את כל הסיפור. למשל סגן ריצ'רד וינטרס מחטיבת הצנחנים
ה506 מאוגדה 101 זכה בנורמנדי ב1944 בצלב השירות המצוין (המדליה השנייה בחשיבותהלאחר עיטור הכבוד של הקונגרס) על כיבוש והריסת סוללת תותחים גרמנית. המעשה כשלעצמו הינו הרואי ונלמד מאז בווסט פוינט לשם הדגמת ניהוג נכון של כוח קטן המתמרן ופעילאש נכון לכיבוש יעד.
בצה"ל לא בטוח שהוא היה מקבל צל"ש מח"ט וניתן לראות את זה למשל
בכך שלאף לוחם\מפקד מחטיבת הצנחנים לא הוענק צל"ש על מסע המלחמה שביצעו בשל"ג מחופישפך האוולי לבירות. מסע שנחשב לנקודת אור בודדת של ניהוג טקטי נכון במלחמה שבההבלגאן שרר ואף אוגדונר לא מצא את ידיו ורגליו (ראו למשל קרב סולטאן יעקב) .
הרי אם כבר הוכיח צה"ל כי הוא מעריך דבקות במשימה חתירה למגע והשלמתה במינימום נפגעים האפשרי ונותן על כך צל"שים( הצל"ש של רפול לשייטת על רוח הקודש ומוטה גור שזכה בעיטור העוז על פעולת חאן יונס ב1955) אז למה לא ניתנים כאלה גם היום . אגב ביום כיפור על הקרב הגדודי המוצלח ביותר שנוהל במלחמה (ואדי מבעוק של גדוד 202 בפיקוד ו של דורון רובין) לא ניתן אף צל"ש. שוב שאלתי למה זוהי התפיסה בצה"ל?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 25-04-2006 בשעה 16:15.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-04-2006, 16:27
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gal perel שמתחילה ב "עיטורים ואותות מערכה בצה"ל? מי קיבל אחד כזה בשנים האחרונות"

בהחלט נראה שהשקעת מחשבה ואני מסכים איתך שיש להעניק אות מערכה על תקופת הלחימה בלבנון.
אבל, אתה מבלבל בין עיטור לאות מערכה.
צל"שים: אין צל"ש מח"ט יש צל"ש מפקד אוגדה, אלוף ורמטכ"ל. מעליהם עיטור העוז, המופת והגבורה.
צל"שי מפקד אוגדה ואלוף חולקו בשנים האחרונות, גם על הלחימה בלבנון ובשטחים, בין השאר גם לצוות שלי:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מתחת לצל"ש מפקד האוגדה יש תעודות הערכה (מרמות פיקוד שונות, החל באלוף הפיקוד וכלה במפקד הפלוגה.

אותו מערכה: ניתנים על מה שהוגדר כמלחמה. אם אתה מתחיל להחתים על עצומה לטובת אות מערכה ללוחמים בלבנון אני אהיה ראשון החותמים. חבל שנחכה 30 שנה כמו לוחמי ההתשה.

ישן 25-04-2006, 17:03
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "מתברר שיש דבר כזה צל"ש מח"ט"

אכן יש.
טעות שלי (כבר פעם שלישית לפחות שאני שוכח מקיומו)
הנה:
http://www.aka.idf.il/smalim/html/10.asp

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.aka.idf.il/smalim/images/body/sik/zalash_mahat.gif]

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:10

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר