לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-05-2006, 10:08
  Uri Leizin Uri Leizin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.03
נקודות מנגד:
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "כמה סיבות:"

1)צרור קצר (2-3 כדורים) נותן פיזור נמוך, שמגביר הסתברות הפגיעה יותר מאשר מסיט נשק. לכן במצבים מסוימים ירי כזה (צרור קצר מכוון) יהיה יותר יעיל מירי בודדת.
2)זה נכון, אם מרססים בצרורות ארוכים לטווח ארוך. אבל בשביל זה יש בודדת. לעומת זאת, בהיתקלות מטווח קצר (25 מטר או יותר) לירי אוטומאטי פשוט אין תחליף, מכמה סיבות די מובנות.
3)אם זה סיבה אמיתית, היא די טיפשית. רוב אויבינו משתמשים בקלאץ', שהצרור שלו נשמע אחרת, ואלה שמשתמשים ב-M16 - מודעים גם לתו"ל צה"לי ולכן יכולחם לירות בבודדת.

ואגב:
כשבדקו את המצב במלחמת יום כיפור גילו פחות או יותר אותו דבר. (יחס ההרוגים\פצועים מול כדורים שנורו היה כ1 ל10,000 , אם אני זוכר נכון).

זה מתייחס רק לM16, או לכל סוגי תחמושת בכלל? אם הראשון - מה היה בכלל שימוש בM16 ביום כיפור? הרי הם הגיעו בסוף המלחמה ונופקו ליחידות בצורה רחבה רק אחריה. אז איפה נצברה הסטטיסטיקה? ואם כוונה לכלל התחמושת נק"ל במלחמה - הרי נשק תקני של צה"ל לא היה לרוב אוטומאטי, אז בזבוז תחמושת במימדים כאלה כנראה לא קשור לצרורות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-05-2006, 10:21
  DJ ESH DJ ESH אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.09.04
בכל מקרה, החסרונות גדולים יותר.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Uri Leizin שמתחילה ב "נקודות מנגד:"

1. לגבי הנקודה הזאת, באמת במקומות רבים בצה"ל מלמדים לשחרר 2-3 כדורים בהיתקלות, אבל לא עושים זאת באוטומט (שם גם קשה לשלוט במדוייק על מס' הכדורים), אלא בלחיצות מהירות על ההדק, והמהירות מספקת בהחלט. מלבד זאת, כך גם לא צריך לשחק כל פעם עם מצבי הנצרה בין בודדת לאוטומט (וזו הערה הנוגעת לכל העניין).

2. זה נכון בכל מקרה, כי "בזבוז תחמושת" זה להוריד מטרה בצרור של 5-7 כדורים כשאתה יכול לעשות את זה בכדור אחד בלבד, ובפרט בטווח קרוב (בשביל זה המציאו את כוונת ההשלכה, כדי לאפשר כניסה מהירה למצב+כיוון, ושחרור כדור מהיר ביותר ומדוייק).

3. זו סיבה משנית, אבל קיימת גם ברשמי (בדומה לצבע המדים השונה), ומאפשרת בשטח לדעת אם ירי מסויים הוא ירי אויב או לא, וזה עובד הן בטווחים של קילומטרים עמומים (ואגב, כך מבדילים השומרים בעמדות בצורה הקלה ביותר בין זיקוקים ל"ילקוטים") והן בטווחים קצרים עמוסים בירי.

4. זה נתון שמעלים בדרך כלל כשבאים לפרט את השינוי במערך הקליעה הצה"לי לאור הפקת הלקחים בעקבות המלחמה, כשההקשר הישיר איננו הירי בבודדת אלא שיפור רמת הקליעה. אני מניח שהוא לא עוסק בסוג נשק אחד בלבד, במיוחד לאור העובדה שM16 בקושי הספיק להגיע לארץ באותו זמן. אגב, אני לא חושב שדבריך לגבי הנשק האוטומטי ביוה"כ הם כ"כ מדוייקים...

ובסופו של דבר, בשביל המקרים שבהם צריך ירי אוטומטי, הן בטווח הרחוק (מא"ג ככלי רתק) והן בטווח הקצר (נגב ככלי חוד), משתמשים בצה"ל במקלעים.

נערך לאחרונה ע"י DJ ESH בתאריך 21-05-2006 בשעה 10:27.
ישן 21-05-2006, 12:35
  Uri Leizin Uri Leizin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.03
ירי בודדת וירי אוטומט
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "בכל מקרה, החסרונות גדולים יותר."

זה כלים. חייל צריך לנצל כל הכלים שברשותו, כל אחד - במצבו המתאים. גם אני חושב שקליעה מדויקת חשובה ויעילה יותר ולכן צריכה לקבל מקום גבוה יותר, אבל ויתור מוחלט על אחד הכלים (לא חשוב איזה) זה שגיאה.

עכשיו - לנקודות:

באמת במקומות רבים בצה"ל מלמדים לשחרר 2-3 כדורים בהיתקלות, אבל לא עושים זאת באוטומט (שם גם קשה לשלוט במדוייק על מס' הכדורים)

קשה לשלוט - כי לא מתאמנים בזה. מי שמתאמן - יכול ללא שום בעיה לתת גם כדור בודד מנשק אוטומטי ("נגינה" כזאת ואחרת).

מלבד זאת, כך גם לא צריך לשחק כל פעם עם מצבי הנצרה בין בודדת לאוטומט (וזו הערה הנוגעת לכל העניין).

ומה בעיה לשחק עם הנצרה? בייחוד בM16, שם נצרה נמצאת במקום נוח מאוד.
חוץ מזה, זה לא נדרש בכלל - אם האויב צפוי להופיע בטווח קרוב - שמים אוטומט, אם לא - שמים בודדת.

זה נכון בכל מקרה, כי "בזבוז תחמושת" זה להוריד מטרה בצרור של 5-7 כדורים כשאתה יכול לעשות את זה בכדור אחד בלבד, ובפרט בטווח קרוב (בשביל זה המציאו את כוונת ההשלכה, כדי לאפשר כניסה מהירה למצב+כיוון, ושחרור כדור מהיר ביותר ומדוייק).

כל זה טוב ויפה, אם מדובר בפעולה קצרה, כשבמשך כל הזמן ניתן להחזיק נשק עם קת בשקע הכתף ולעקוב עם הקנה אחרי כל תנועת עין. אחרת, ,כדי להישתמש בכוונת ההשלכה, צריך להרים נשק לכתף ולכוון אותו על האויב. שניות, אבל לא רצוי לבזבז אותם, כשהאויב יורה אלייך מטווח קרוב. יותר קל (וגם נותן סיכוי להישרדות) לירות אליו צרור, ולבנות על כך שגם אם הוא לא ייפגע - לפחות ינסה להיסתתר או יפספס.

זו סיבה משנית, אבל קיימת גם ברשמי (בדומה לצבע המדים השונה), ומאפשרת בשטח לדעת אם ירי מסויים הוא ירי אויב או לא, וזה עובד הן בטווחים של קילומטרים עמומים (ואגב, כך מבדילים השומרים בעמדות בצורה הקלה ביותר בין זיקוקים ל"ילקוטים") והן בטווחים קצרים עמוסים בירי.

לא קונה. ואם מחר האויב יתחיל לירות גם בואטומט וגם בבודדת - נפסיק לירות לגמרי?

זה נתון שמעלים בדרך כלל כשבאים לפרט את השינוי במערך הקליעה הצה"לי לאור הפקת הלקחים בעקבות המלחמה, כשההקשר הישיר איננו הירי בבודדת אלא שיפור רמת הקליעה.

ומה היה נתון זהה בקדש או ששת הימים?
זה נתון שמעלים בהקשר "למה בצה"ל לא יורים בוטומט", ולא סתם הוא קפץ באשכול זה. באשר לשיפור רמת הקליעה - יש אומרים שהמצב הפוך רמת הקליעה הייתה בהידרדרות קבועה עד השנים האחרונות (ובתחומים מסוימים ממשיך להידרדר).

אני לא חושב שדבריך לגבי הנשק האוטומטי ביוה"כ הם כ"כ מדוייקים...

תחשוב שוב. רוב חיילי חי"ר "רגילים" (לא פק"ליסטים) היו חמושים ברומ"טים. חלק גדול מהעוזים היו אצל פק"ליסטים כנשק משנה, ורוב הזמן לא היו בשימוש. קלאצ'ים היו בעיקר בגדס"רים סדירים (3 גדודים מתוך.. כמה?), וגם שם - לא אצל כל לוחם.
אגב, התחמשות "פרטית" בקלאצ'ים במלחמה נבעה לא רק מחוסר אמינות של רומ"ט, אלא שם מצורך בירי אוטומטי. ועדיין, זה היו טיפות בים.

ובסופו של דבר, בשביל המקרים שבהם צריך ירי אוטומטי, הן בטווח הרחוק (מא"ג ככלי רתק) והן בטווח הקצר (נגב ככלי חוד), משתמשים בצה"ל במקלעים.

בצה"ל, כרגיל, יש תו"ל ויש מציאות. לא רק שבניגוד לרומ"ט, לא בוצעה חסימה פיזית של יכולת ירי אוטומטית, אלא שבהיתקלויות, אם המצב דורש ומאפשר - יורים באוטומט. לפעמים - אפילו אותם קצינים עצמם, שלפני זה הירצו לחייליהם על כך, ש"בצה"ל לא יורים באוטומט".
ישן 21-05-2006, 13:07
  DJ ESH DJ ESH אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.09.04
זה מלל נחמד, ה"לנצל את כל הכלים שברשותו"
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Uri Leizin שמתחילה ב "ירי בודדת וירי אוטומט"

אבל די מיותר במציאות.

1. נכון, אפשר ללמוד "לנגן", על מא"ג למשל, ואפשר גם על M16 (למרות שלא באותה מידה של קלות, עקב המנגנון השונה המשפיע על רגישות ההדק). אבל אפילו אם על זה היתה עומדת הסוגיה, כנראה שבצה"ל "משום מה" מעדיפים שלא להתחיל להתאמן על נגינה באוטומט של M16, אלא להשיג את אותו אפקט בדיוק בירי מהיר של 2-3 כדורים בבודדת, ומרוויחים תוך כדי כך את המעבר המיותר בין מצבי הירי השונים, העשוי לבלבל יותר מדי את היורה שמעדיף לעשות עוד דברים חוץ מלהתחיל את ההתקלה באוטומט ואח"כ להעביר לבודדת, ולזכור באיזה מצב הוא; הוא מעדיף, בפשטות, את החילוק "נצור" ו"לא נצור".

2. ואם אתה מתכוון שההיתקלות כולה צריכה להתנהל תחת מצב אוטומט, הרי שאני מציע לבחון האם במציאות יש רגליים להנחה שחייל שנתקל מטווח קרוב ינגן בכל פעם צרורות קצרים ומדוייקים, או שמא המציאות תהיה 'טיפה' שונה.

3. לגבי נושא הכוונון: ראשית, הרשה לי לעדכן אותך שבאמת הנוהל בלש"ב ובכלל כשיש צפי להתקלה הוא לנוע עם הנשק בשקע כתף (או לפחות חלקו התחתון, כך שניתן בשבריר שניה להכניסו לשם), וקנה מלווה מבט. שנית, נדמה לי מהדברים שלך שאתה מדבר על ירי מהמותן (או כל ירי בלי לכוון יותר מדי), ואם אני צודק אז תעשה לי טובה, אפשר כמעט באותה מידה של יעילות לירות בעצימת עיניים תוך שימוש ב"שיטת ההצבעה".. קודם עוד לפחות טענת שהירי האוטומטי אמור להיות יעיל אף הוא, אבל לירות מהמותן (וכיוצא בה) זו בדיחה גרועה, ומתכון בדוק לבזבוז תחמושת כשהסיכויים לפגיעה באוייב נמוכים ביותר; במילים אחרות, אתה מציע ירי שכלל שסיכוייו לפגוע באוייב נמוכים עד כדי כך שרוב מטרת הירי היא להפחיד את האויב. אם כן, מדוע לבזבז תחמושת כשאפשר להשיג את אותה המטרה על ידי ירי של כדור או שניים בבודדת?

4. אפשר גם לשאול - ואם האויב יתחיל ללכת עם מדי זית, אז לא נלבש מדים בכלל?.. השאלה הזאת לא יותר מגוחכת מדבריך. ציינתי כבר שהסיבה הזאת היא משנית ולא עיקרית בסיבות לירי בבודדת. שוב, דיבורים זה יפה, אבל דבריך לא מספיק תופסים במציאות (מנסיוני האישי).

5. הנתון הובא באשכול זה כדוגמא לבזבוז כדורים עצום, גם אם סיבות הבזבוז אינן מסתכמות בירי באוטומט. לא מסובך. עוד לגבי חיילים או קצינים שבזמן אמת יורים באוטומט - גם אם יש כאלה שנהגו כן במצבי לחץ, מדובר בחוסר מקצועיות, וכל תחקיר שיבדוק את יעילות הירי במקרים הללו יגלה זאת.

נערך לאחרונה ע"י DJ ESH בתאריך 21-05-2006 בשעה 13:14.
ישן 21-05-2006, 21:24
  eladg eladg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
בהחלט כן
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "יכל להיות שפספסתי את הנקודה אם היא נכתבה כאן..."

השימוש העיקרי שלי ברוס"ר/תמ"ק היה כנשק גיבוי, והברירה היתה רחבה.
משום הצורך לנטרל מטרה (ולא, חברים - לא תמיד אפשר בקליע בודד) במהירות, נבחרו או שונו כלי הנשק לירי של מטחי 2-3 כדורים (ישנם מספר כלים בהם זו אופציה BUILT IN) - יותר אפקטיבי כפשרה בין שני צרכים מנוגדים (דיוק וכח אש).

לגבי ירי באוטומט, אני חושש שפיספסתי את הכוונה של g.l.s.h (טרקטור חורש בבוץ? ) אבל בכל מקרה הוא מעלה נקודה נכונה - בקרב לעיתים קרובות תמצא את עצמך במצב אליו לאו דוקא התאמנת, ואני יכול לספר על התקלות אחת שבה הPK'יסט תפר חוליה מטווח כמעט אפס, כשכל שאר הכח מבועת מזה שעולים עלינו 4 חיזבלונים ואנחנו בבודדת.
יחד עם זאת, אם צריך לטהר חדר מאוכלס כולו ב"רעים", יש אמצעים טובים יותר.

כמובן כמובן כמובן שללוחם החי"ר במתאר הפעילות הממוצע ירי בבודד הוא יתרון, אך בואו לא נשלול מראש את התכנון המקורי של האמריקאים, רוסים, גרמנים ומי לא.
גם היום על M4 יש כוונות OH SHIT (דרך אגב, כבר מזמן לא ראיתי תבור. על החדשים יותר יש כוונות ברזל?) וזה רק כדוגמא לכך שהחוק שאומר ש"כשמשהו יכול להשתבש - כנראה שזה אכן מה שיקרה" הינו נכון.

מעבר לכך, יש יתרון פסיכולוגי להשתנת מחסנית או שתיים, כל אחד שנמצא בצרה רוצה לכסות עצמו בתיבת/ארגז/קופסת אש, ואסור לשכוח את העובדה שעם ציין הסיפור קצת שונה...
אצלי בכל מקרה אוטומט היא מילה שקרובה לקללה, אבל אין ספק שיש יתרונות במצבים מסויימים ואני חושב שלהזניח את היכולת זו טעות.
ישן 21-05-2006, 20:55
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
ירי באוטומאט ברוס"ר "קונבנציונלי" זה כמו:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YEHUDAF16 שמתחילה ב "שאלה בקשר לצה"ל ולאמ 16"

לשכב עם אשתך בתקופה שבה שום אמצעי לא טבעי לא מונע הריון: לא מומלץ ב"תו"ל", לא מומלץ לחנך אחרים לזה ולא שאי אפשר בלי... המציאות היא שלא תמיד התו"ל עונה על הכל ובכלל מטרה אחת של תו"ל היא יצירת מכנה משותף רחב שקל ללמוד/ללמד אותו וללא יותר מדי חריגים. לפעמים אין ברירה וגם לשם הבטחון העצמי כאשר אין בסביבה מדריכת חי"ר, יש מקום לאמצעי הבזבזני הזה שבתנאי מטווח הוא לא יעיל. לאחר מספר טבילות אש שבהן הייתי מוגן, מוכן ומגובה, ושבכולם "קל" היה לדבוק בתו"ל, יום אחד אתה מוצא את עצמך חלק מחפ"ק מוקטן שדוהר אל חורשה שאליה נעו חמושים שירו מן המארב על סיור. עם כל הכבוד לתו"ל, ברגע האמת שבו המחבל מדלג בהפתעה מתוך איזה חריץ 30 מטר ממך, אתה מוצא את עצמך עם אצבע עצבנית שיורה במקצב שונה מזה שהמח "קר הרוח" מכתיב לה, ולמרות שאיך שהוא אתה מיושר וסוחט יחסית לפי הספר, הירי מתבצע אל האוויר שלפני שניה היה בו המחבל. אין מה לעשות אבל בשלב הזה, גם המ"פ, שאומרים שבסדיר היה "איש תו"ל רציני", פתאום יורה בצרורות...

אני בטוח שבנסיבות כאלה או אחרות, רבים מהמילואימניקים מכירים את הסריט הזה מהשנים האחרונות. יכול להיות שהסדירים מנגנים "סולואים" טוב יותר, אבל לצערי אלה שכבר חלודים מרגישים טוב ונוח עם מה שגורם להם להרגיש כך... והאמת שכמתאמן קבוע באקדח שזנח מזמן את "ריר הלוט"ר" עם הרגליים הכפופות והירי בהצבעה, לטובת יציבה טובה ועוד שבריר שניה לטובת דיוק, בכל זאת אני לא פוסל שימוש מסויים בירי אוטומאטי, במיוחד עבור מי שהמח שלו מתפקד ויכול לתפעל ניצרה, אבל אפאס האצבע לא סוחטת במקצב הנכון.

ישן 23-05-2006, 01:24
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YEHUDAF16 שמתחילה ב "שאלה בקשר לצה"ל ולאמ 16"

ראשית, אני מסכים עם חלק מהכותבים, לעיתים קרובות עדיף לתת "מטח" של 3 כדורים מאשר כדור בודד - אגב, זהו גם התו"ל באקדח, וצודק ליבני זוהי אופציה שניתנת בנשקים מסויימים (כמו בדגמים של MP5) ע"י מצב הניצרה. לדוג' :

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שנית, הסיבות של חיסכון בתחמושת או "אויבנו יורים צרורות" וכו' מוכרות, מצד שני אני לא מכיר הרבה חבר'ה ותיקים שהיו חמושים בעוזי ולא ירו בצרורות - ואני לא מתכוון לירי מהמותן אלא למצב הירי הרגיל בלוחמה, צרורות קצרים.

האנטי לירי בצרורות כל כך מושרש היום לחיילים עד שאני מוכן להתערב שיש בין חברי הפורום חיילים צעירים שמעולם לא השתמשו באופציה הזו, אפילו לא במטווח. אין שום דבר רע בלהתאמן בירי במטח של 3 כדורים, זה אפילו רצוי, לא בשכיבה כצלף או קלע אבל בהחלט בשלב הלוחמה בשטח פתוח.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:28

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר