לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-12-2004, 14:45
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
כתבה טכנאי מחשב וחנויות - על הכוונת של BSA

לאחרונה התבשרנו שהמשטרה פשטה על חנויות מחשבים באזור המרכז והשרון. מדובר בחנויות גדולות ומוכרות בתחום, בהן אייבורי מרמת גן, ענק המחשבים מהוד השרון, TDC מתל אביב, מורטק מתל אביב, נטווקס מרעננה ואלוף מחשבים מראשון לציון.

מי שעומד מאחורי הפשיטות האחרונות הוא ארגון BSA (או Business Software Alliance - ברית התוכניות העיסקיות), שנלחם בזיופי תוכנה בכל העולם. הארגון הוקם על ידי חברות התוכנה הגדולות בעולם, כמו מיקרוסופט, אפל, אדובי ואוטודסק, כדי לחשוף העתקות תוכנות ושימוש בתוכנות בצורה לא חוקית.

לטענת ה-BSA, בפשיטות האחרונות נמצאו תוכנות מזויפות והוחרמו מחשבים. הפשיטות נערכו בעקבות מידע מודיעיני שהעביר הארגון על כך שחנויות מחשבים שולחות לכאורה לבתים פרטיים טכנאי מחשבים, המבצעים התקנות של תוכנות לא חוקיות.

החשד העלה לכותרות את ענף שירותי תמיכת המחשבים הביתיים - ענף שמתנהל, רובו ככולו, בניגוד לחוק. מדובר בתחום שמפרנס אלפי אנשים, המגיעים לבתים פרטיים, מטפלים בבעיות במחשב האישי, מתקינים תוכנות (לרוב פיראטיות) - ומגלגלים לכיסם סכומים גבוהים ללא כל דיווח לרשויות המס ומבלי לשלם מסים. אם יש לכם מחשב ביתי, רוב הסיכויים שגם אצלכם ביקר פעם טכנאי כזה.

נלחמים במתקינים, לא בלקוחות

עו"ד ערן סורוקר, הנציג המשפטי של הארגון, טוען כי קיים שיתוף פעולה בין חנויות המחשבים לבין הטכנאים. "בחנויות המחשבים מוכרים ללקוחות מחשבים 'ערומים' ללא מערכת הפעלה וללא תוכנות, ובסוף הקנייה מפנים את הלקוחות לטכנאי שיבצע עבורם את ההתקנות. 'תפנה לשוקי בטלפון זה וזה והוא יעשה לך התקנה'".

לדברי סורוקר, הטכנאי מגיע עם מזוודה עמוסה בשלל תוכנות גנובות ומתקין ללקוח את כל התוכנות שהוא מעוניין בהן. במקרים אלה הטכנאי גובה תשלום על ההתקנה בלבד והלקוח חוסך את מחיר התוכנה החוקית, שיכול להגיע למאות עד אלפי שקלים. הוא מדגיש שהמאבק אינו נגד הלקוחות הפרטיים, שחלקם עוצמים עין או פחות מודעים לבעיה. "חוד החנית שלי במאבק הוא נגד הטכנאים ונגד בעלי החנויות שמוכרים מחשב 'ערום'".

אבל לפי החנויות הסיפור שונה לגמרי. אייל דרוקמן, מנכ"ל רשת אייבורי מחשבים, המונה שישה סניפים ברחבי הארץ ומעסיקה כ-100 עובדים, טוען כי בפשיטה לא נמצא דבר. "הם באו לחפש מחשבים עם מערכות הפעלה לא חוקיות ולא מצאו כלום, לא החרימו שום דבר ולא מצאו דיסקים עם תוכנות מזויפות", טען.

לדבריו, אין לו אינטרס כלכלי לסייע לטכנאים שעליהם מדבר ה-BSA. "אני מרוויח ממכירת מערכת הפעלה, למה לי להפנות את הלקוח לטכנאי שגם יקח ממנו 300-400 שקל על מערכת הפעלה גנובה, במקום שהוא ישלם אותם לי על מערכת הפעלה חוקית?", שואל דרוקמן.

הוא טוען שהעסק לא משתלם גם בראייה עתידית. "במידה שהטכנאי הזה מתקין תוכנה בצורה לא נכונה והמחשב לא פועל כמו שצריך, הלקוח בא אלי בטענות ואני צריך לספק לו שירות שעולה לי כסף. לעומת זאת, אם הטכנאי עשה עבודה תקינה, הלקוח שומר איתו על קשר ואני מפסיד אותו מבחינת מכירות עתידיות של ציוד נוסף, שמעכשיו ירוויח אותן הטכנאי".

גם בחנות המחשבים מורטק בתל אביב הכחישו את הטענות, ומסרו: "לא היה ולא נברא. לא נמצאו תוכנות מזויפות למכירה בחנות, אלא מספר עותקים ששימשו את הטכנאי במעבדה לצורך תיקונים. מעולם לא התקנו מערכת הפעלה לא חוקית ללקוחות. עורכי הדין מטעם מיקרוסופט התנהגו בברוטליות ואיימו שיקחו לנו את השרת של החברה".

מאות מיליוני שקלים

כמעט בלתי אפשרי להעריך במדויק את היקף שוק טכנאי המחשבים העצמאיים. לפי BSA, פועלים בישראל כ-2,000 טכנאי מחשב עצמאיים, אך בענף מדברים על מספר כפול מזה. ברוב המקרים מדובר בסטודנטים או באנשים עצמאיים אחרים, חלקם חובבי מחשבים חסרי הכשרה מקצועית, שמספר הטלפון שלהם עובר מפה לאוזן בין חברים, ומספקים שירותי תמיכה והתקנה.

בעקבות המצב הכלכלי הצטרפו לענף גם טכנאי מחשבים המועסקים בצורה מסודרת בחברות תמיכה גדולות ועובדים ב"משמרת שנייה" כטכנאי מחשב פרטיים. מכיוון שרוב התשלומים בענף נעשים "מתחת לשולחן", ללא דיווח לרשויות המס, קשה לאמור את היקף הכספים המתגלגל בו. על פי שיחות עם טכנאים, אפשר לבצע כ-3-4 "ביקורי בית" בממוצע ביום ולגבות בכל אחד כ-200 שקל בממוצע.

לפי הערכה זו, הענף מגלגל לפחות מאות מיליוני שקלים בשנה. אבל השוק השחור לא נעצר כאן. אותם טכנאים גם רוכשים ציוד חומרה (מסך, זיכרון או כל רכיב מחשב אחר) עבור לקוחותיהם. כאן משתפות איתן פעולה חנויות מחשבים, שמוכרות להם את הציוד במזומן ללא מע"מ. הטכנאי, החנות והלקוח מרוויחים מחיר נמוך יותר - והיחידה שמפסידה היא המדינה.

הכתבה המלאה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3022153,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:05

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר