לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-12-2004, 14:53
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
תלמידים נקשרו בשלשלאות למנוע הרצאת קצין

מחאת השמיניסטים: תלמידים המתנגדים למתן במה לערכים צבאיים בבתי ספר ניסו היום (ג') למנוע קיום הרצאת אורח של תת אלוף איתן לוקר מחיל האוויר בתיכון עירוני א' לאמנויות בתל אביב בפני שמיניסטים לפני גיוס.

הכוונה לערב קצינים בכירים בצה"ל בהרצאות בבתי הספר נחשפה לראשונה ב-ynet לפני מספר שבועות, ועוררה גל מחאה ששיאו היה במכתב של אנשי רוח לשרת החינוך, לימור לבנת. כמה עשרות תלמידים שהפגינו חיכו מחוץ לכניסה לבית הספר כשהם מחלקים חומר הסברה לכל השמיניסטים. שלושה מהתלמידים אף קשרו עצמם בשלשלאות לשער. על השלט שהוצב לידם נכתב "אין כניסה לצבא".

"הערכים שהצבא מתנהל על פיהם הם ערכים של אלימות, דיכוי, ציות לחוק וקונפורמיזם, אמורים להיות מיוצגים רק במסגרת הצבאית, בפני אנשים שבחרו להיות במסגרת זו", אמר אחד השמיניסטים ממארגני המחאה.

לדברי התלמידים, ארבעה שוטרים שהוצבו בבית הספר מהבוקר, הרתיעו תלמידים רבים מלהשתתף בהפגנה. אחד ממארגני המחאה אמר ל-ynet: "אנחנו ניסינו לארגן את ההפגנה הזו בשקט, ללא פרסום, על מנת שלא ינסו לטרפד לנו אותה אבל אני בטוח שהבלשים צותתו לנו לטלפונים כי אחרת אני לא יודע איך הם היו יודעים את זה. אני רואה כאן את אחד הקצינים שעצר אותי בהפגנה לפני חודש".

אין זו הפעם הראשונה שתלמידי תיכון עירוני א' מארגנים מחאה כנגד פעילות לקראת גיוס. בית הספר גם ידוע במספר רב של תלמידים מדי שנה שבוחרים לא להתגייס לצבא ומוציאים פטור. לפני מספר חודשים זרקו תלמידים פליירים מהכיתות הקוראים לסרבנות, ובשנה שעברה פרצו מספר תלמידים לבית הספר באישון ליל ותלו שלט בכניסה הקורא לתלמידים לשקול סרבנות בצמוד לשלט בית ספרי המסביר עקרונות שונים לקראת הגיוס.

בנוסף להרצאות מגורמים צבאיים, באופן קבוע אחת למספר שבועות מתקיימים בבית הספר שיעורי חינוך במסגרתם מחנך הכיתה או מד"נית (מדריך/ת נוער), מעבירים שיעור שעוסק בהכנה לצבא והתלמידים, גם אלה שאינם מתגייסים, מחויבים להגיע ליום חילות שמארגן הצבא. לאחרונה אף הודיעה עיריית תל אביב כי היא מקיימת שיעורים לתלמידי י"ב בעיר כיצד להתנהג במחסומים בשטחים באמצעות כרטיסיות ובהן תרחישים שונים.

"רוצים להפוך אותנו למכינות קדם צבאיות"

אחד התלמידים הסביר את האידיאולוגיה מאחורי ההפגנה: "אנחנו מוחים על הגישה של מדינת ישראל בכלל ומערכת חינוך בפרט, שהופכים את בתי הספר שלנו למכינות קדם צבאיות. השנה יש נטייה של הגורמים הבכירים עיריית תל אביב ומנהל בית הספר להכניס את נושא הצבא בצורה אינטנסיבית, כולל נושא הגיוס לצבא. השתלטות תכני הצבא בשיעורים לא כוללים שום אלטרנטיבה, שום אלמנט של חשיבה שאמורים לעודד בבתי ספר וזה מעורר אצל התלמידים אסוציאציות מאוד לא נעימות.

"מכניסים לבית ספר, שזו מערכת ערכית, קצינים מהצבא. מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, אמרה שהקצינים הם הכי מוסריים בישראל, וזה לא מקובל עליי. יש לי ערכיות שונה. זה בסדר שלרונית תהיה ערכיות שלה ולנו את שלנו אבל, יש הגדרה של בית ספר ולהכניס צבא לא כולל אותה. אנחנו לא חושבים שעניין הגיוס לצה"ל הוא דבר פעוט, זה משהו אידיאולוגי ואנשים שמתגייסים מתים בשבילו".

"אנשים מתבגרים באופן נורמלי גם בלי צבא"

אחת התלמידות סיפרה: "ביקשתי ממחנך הכיתה להראות בשיעורי חינוך צילומי הפגנות מהשטחים, אבל הוא לא הסכים וטען שזה מגמתי. מצד שני בטקס רבין ובנאום פתיחת שנה, המנהל הטיף לנו למה אסור לסרב לשרת בצבא. אנחנו גם מחויבים להגיע לשיעורי מדריכת הנוער, שמתחילת שנה מעבירה פעולות 'אני מאמין' של הצבא וזה מגוחך כי 7 ילדים מתוך 25 תלמידי הכיתה שלי הוציאו פטור משירות צבאי בצה"ל.

אני ממש מתנגדת לזה שיוצאים נגד וחושבים שזה מגעיל להשתמט ממניעים אישיים. מסגרת של צבא לא אמורה להתאים לכל אחד, זו מסגרת של דיכוי אפליה ושוביניזם ואני לא מסכימה לאימרה 'הצבא מחשל' כי בכל העולם איפה שאין גיוס חובה אנשים כן מתבגרים ונורמליים".

במקום נכחו גם תלמידים שלא הסכימו עם המחאה: "בזכות מי הם חושבים שהם נמצאים כאן? גדלו פה, אכלו פה, אז למה שלא ישרתו בצבא. בלעדי הצבא אנחנו נמות פה. האחים שלנו נמצאים בגבול כדי לשמור עליהם וזה מה שהם אומרים", אמר אחד מהם.

מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, מסרה בתגובה: "דווקא בתקופה של משבר ערכים, שחיטת פרות קדושות ודילמות שעולות, יש מקום לחזק את שיתוף הפעולה עם גורמים מקצועיים בכירים מתוך הצבא. השיתוף שנעשה אינו על בסיס מיליטנטי אלא מקצועי, הנסמך על ידע עשיר של גורמים בכירים בצבא ומחוצה לו".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3024826,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-12-2004, 17:07
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
"בפני אנשים שבחרו להיות במסגרת זו"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי העכבר ששתק שמתחילה ב "תלמידים נקשרו בשלשלאות למנוע הרצאת קצין"

האידיוטים האלה שכחו שהשירות בצבא בישראל עדיין אינו בחירה (למעט אוכלוסויות מסויימות) אלא חובה (ומבחינתי גם זכות גדולה).
ועל מה בדיוק הם מתקוממים? "הערכים שהצבא מתנהל על פיהם הם ערכים של... ציות לחוק"... אכן - איום ונורא: צה"ל, חצוף שכמותו, מעז לחנך לציות לחוק. איפה נשמע כדבר הזה?!
במקום המדינה, לא הייתי ממהר לשחרר את החארות האלה מכל חובה. אומנם בצבא הם לא ראויים לשרת, והוא יסתדר היטב גם בלעדיהם, אבל הייתי מחייב אותם בשירות לאומי של 3 שנים לפחות: בבתי-חולים, בבית לוינשטיין, בבית הלוחם - בכל מקום בו יוכלו לשרת את אותם פראיירים שהלכו לצבא ושילמו בגופם כדי להגן עליהם.
ישן 28-12-2004, 18:25
  Daysleeper1985 Daysleeper1985 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.09.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי העכבר ששתק שמתחילה ב "תלמידים נקשרו בשלשלאות למנוע הרצאת קצין"

גם אני נגד תופעת אנשי הצבא שמגיעים להרצות ולהחדיר מוטיבציה בבתי הספר, כשהם מכניסים את התלמידים לעולם בו הם עוד לא צריכים לחיות, ומקצרים עוד קצת את הילדות שלהם (וזה באמת ככה. אני יכול להבטיח לכם שיש לא מעט אנשים שנכנסים לחרדות כאלו ואחרות מהצבא והסנוניות הראשונות המבשרות את בואו, כמו זו. ולא, הם לא בהכרח משתמטים או פרזיטים או כל מושג אחר - הם אנושיים והגיוס עשוי להיות צעד מפחיד מאוד).
מה שאני כן תומך בו, בהתחשבה בעובדה שזה בכל זאת עולם שנכפה על כל אותם בני נוער, והם ודאי ירצו לדעת עליו כמה שיותר - הוא פתיחת מרכזי מידע איזוריים והרצאות כגון אלו, כל מדי פעם, שיהיו פתוחות לקהל התלמידים הרחב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:54

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר