לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-01-2005, 17:29
צלמית המשתמש של תוהו ובוהו
  תוהו ובוהו תוהו ובוהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.10.04
סא"ל אפי איתם:"כך השתחררתי מפינוי ימית"

כך השתחררתי מפינוי ימית

לפני 22 שנה הצליח סא"ל אפי איתם להשתחרר מהפינוי בסיני. "הייתי חוזר היום על אותו דבר"

22 שנה אחרי, מגלה מנהיג המפד"ל, ח"כ אפי איתם, כי בהיותו סא"ל בצה"ל הוא השתחרר ממשימת פינוי העיר ימית בסיני, שהוטלה עליו ועל פיקודיו בביה"ס לקצינים, בטענה שהפינוי נוגד את השקפותיו "כקיבוצניק חילוני בן קיבוץ עין גב".

בראיון לשבועון הימין "בשבע", שיפורסם מחר, מדגיש איתם כי לא הכריז על סרבנות, מפני שהוא התנגד ועדיין מתנגד לסרבנות, אך באותה מידה הוא טוען כי הוא מוכן להבין את מי שאינו יכול להשתתף במשימה של פינוי יהודים מביתם.

איתם, שהשתחרר מצה"ל בדרגת תא"ל לאחר כמעט 30 שנות שירות קרבי, סיפר כי בעת פינוי ימית, באפריל 1982, הוא שימש כמג"ד בבית הספר לקצינים. "אני והגדוד שלי היינו אמורים להיות חלק מהכוחות המפנים. באישורו של מפקדי דאז, האלוף שמואל ארד, פניתי לרמטכ"ל רפאל איתן ואמרתי לו: 'אני את המשימה הזו לא יכול להוביל. היא נוגדת את כל מה שאני מאמין בו וחונכתי עליו, ולא בשביל זה באתי לצבא. גדלתי כחילוני בקיבוץ עין גב, שלימד אותי שבית לא עוזבים, גם לא תחת אש'".

לדברי איתם, הרמטכ"ל הבין את טענותיו וידע שאסור לו למתוח את החבל למצב שאי אפשר לעמוד בו. "הוא אמר לי: 'יהיה בסדר'. בסופו של דבר, הגדוד שלי בבה"ד 1 לא השתתף בפינוי".

איתם מדגיש כי גם היום היה חוזר על אותה ההתנהלות. "הייתי משאיר את העניין לשיחה רצינית בין מפקדים לפקודים. אני שומע היום את הדיבורים על הדחות וכדומה. כל ניסיון לפתור את הבעיה בגישה כוחנית ופשטנית גורם יותר נזק מתועלת". לדבריו, "בסופו של דבר אסור ולא נכון לדבר על סירוב פקודה. זה לא נכון ועלול לפגוע קשות בצבא". ואולם איתם מדגיש כי כמי שפיקד על חיילים, הוא מבין "שאם מגיע שלב הדיבורים על סירוב, היחידה פשטה את הרגל".

"אמנות הפיקוד"

בראיון נדרש איתם להתייחס לאפשרות שהרמטכ"ל היה דורש ממנו לבצע את המשימה. "רפול שקל נכון, אבל יתכן שסביב חוסר רגישות וחוסר הבנה מצידו, הייתי מסיים את השירות הצבאי שלי אז כסא"ל בבה"ד 1. אני לא יודע לומר בוודאות שהייתי משתחרר, אבל אני יכול לומר בוודאות שאת המשימה הזו לא הייתי יכול לבצע".

איתם מציע בראיון לחיילים שעשויים להתמודד עם דילמת הפינוי לנהוג בדיוק כמו שהוא נהג. לדבריו, עליהם "לדבר עם מטילי המשימה, ולהבהיר להם את הקושי שיש להם בביצועה, לפני הרמת נס סירוב הפקודה" במקביל, מציע איתם לפרקליטות ולגורמי החוק להפסיק את ההסתערות על "כל חייל עם כיפה שפותח את הפה, ולהחזיר זאת לדו שיח אינטימי בין מפקד לפקוד".

השר לשעבר פונה גם למפקדים, וקורא להם, במידה וניתן, להפעיל חיילים במשימות משניות. "זה דבר שמסור לכל מפקד ביחידתו, זו אמנות הפיקוד. כל ניסיון להפוך את אמנות הפיקוד לאוסף פעולות כוחניות ומאימות, מעיד על שלב של פשיטת רגל במנהיגות הצבא".

nrg

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:34

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר