לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-03-2007, 13:22
  yneta1 yneta1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.06
שאלה בנוגע לשחרור גלעד שליט

איך זה מתקבל על הדעת שאחרי 9 חודשים בשבי ברדיוס מקסימלי של 5 קילומטרים מישוב ישראלי יושב בשבי חייל בשירות צה"ל שהיה בשליחות המדינה ולא יודעים מה הוא מיקומו הרי ברור שהוא זקוק לאוכל ומן הסתם משנים את מיקומו. האנשים שמחזיקים בו מדברים מידי פעם... החייל חי וכוחות הביטחון עם כל האמצעים הטכנולוגים והמודיעינים: אלקטרונים ואנושיים (סיגנט, יומינט). לא יודעים את מיקומו. זה פשוט ביזיון של כוחות הביטחון. שמתמשך ואופף את רשויות המדינה בזמן האחרון.
איך את מיקומו של נחשון וקסמן גילו תוך 4 ימים מיום חטיפתו.
אבל אולי ישנה עוד אפשרות שכן יודעים מהו הוא מיקומו אבל רה"מ משיקולים פוליטיים קרים (כבר טעמנו מלחמה אחת יותר מדי לאחרונה עקב שיקולים פוליטיים של רה"מ )
מעדיף רה"מ לא להביא לחילוצו של גלעד שליט באמצעים צבאיים
ואם כן יודעים מה הוא מיקומו כבר פורסם שהוא הוחזק באוניברסיטה האיסלאמית בעזה, למה לא מבצעים מבצע לחילוצו. יש מספיק יחידות עילית לשם כך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-03-2007, 13:35
  aditsaba aditsaba אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.07
תשובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yneta1 שמתחילה ב "שאלה בנוגע לשחרור גלעד שליט"

קודם כל - אני חייבת להגיד לך כי אני מאוד מבינה לרחשי לבך. ובאמת ברור למה אזרחי המדינה לא מבינים מדוע הצבא לא פותר את הבעיה . אך מצד שני בתור אחת ששירתה בבור בתפקיד רלבנטי לחטיפתו של גלעד שליט אני לא יכולה להסביר לך אם יודעים את מיקומו ולמה לא עושים שום דבר או מדוע לא יודעים את מיקומו.
אבל אני כן יכולה לומר כי הצבא לא פועל משיקולים פוליטיים קרים ואתה יכול לסמוך על הצבא כי ייעשה את הדבר הנכון בעיתוי הנכון.
http://soldierstips.wordpress.com/

ישן 30-03-2007, 17:53
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אל תעשה לחברך מה ששנוא עלייך..
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי SNimrod שמתחילה ב "וואו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי SNimrod
לא נעים להשתמש בשפה בוטה, אז לא אספר מה אתם עושים למוח.

אף אחד לא יודע איפה נמצא גלעד שליט. יש בעזה מעל מליון אזרחים, ואין מידע מודיעיני על כל חדר וחדר בעזה.

אם היו יודעים איפה הוא נמצא, היו מנסים לחלץ. נקודה.

ישן 30-03-2007, 22:08
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
//
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "תרגע, בני המשפחה יודעים יותר פרטים."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pshahar
ואתה ממש לא חייב להגיב לכל דבר (לא שזה ישנה במשהו את העובדות). את פרץ האמוק שלך - שמור למקומות אחרים.
מאחר ואני שם לב שהגבת מתוך בורות לעניין, אני חייב לציין שאחד מחוטפי גלעד שליט (אחמד ראנדור) חוסל- זה אומר שיש פירצה מודיעינית, וכאן אפסיק.
אני חושב שבשאר העניינים, אין לך ולא כלום, להעיר לי.

נדלג על שלל המילים החמות שרשמת , ונתמקד בעיקר-

העובדה שרנדור(מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בצפון הרצועה) היה מעורב (אולי כדרג מאשר/מתכנן בלבד?) בחטיפה , ונפגע במהלך ניסיון התנקשות בחייו של מוחמד דף המפורסם , לא מאשרת ולא תומכת ב"סקופ" שהבאת בנוגע לכך שהיתה אינדיקציה מובהקת בנוגע למקום המצאו של שליט ותוכנן בהתבסס עליה מבצע חילוץ.

להזדרז ולפרסם בפורום אינטרנטי פתוח מידע שלא פורסם בנוגע לשליט , זה-איך לומר בעדינות- לא חכם ולא אחראי (ואולי אף עבירה על חוקי המדינה וחוקי השכל הישר?....)

שחר
ישן 30-03-2007, 21:34
  J-R J-R אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
חילוץ בני ערובה
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "!!"

מבלי להיכנס לשאלה "האם צה"ל יודע היכן מוחזק שליט" (שאלה שאין לי תשובה עליה, וכך גם לאף אחד אחר כאן) - אני מציע לפותח האשכול ללמוד את נושא חילוץ בני הערובה במישור המקצועי: אני חושב שכדאי קודם כל להבין שהסיכויים של מבצע חילוץ בני ערובה בתנאים הנידונים הם נמוכים ביותר, וסביר להניח (אף כי אין בידי כל הנתונים והפרטים) ששלומו של גלעד שליט בטוח יותר במצב הנוכחי מאשר תחת מבצע חילוץ.
קצת על חילוץ בני ערובה:
במבצע חילוץ קלאסי הבסיס הוא שליטה והפתעה: השליטה מתחלקת למספר גורמים כמו
*מודיעין (בראש ובראשונה): קרי הכרת המבנה בו מוחזקים בני הערובה, מיקום של בני הערובה בתוך המבנה, מספר החוטפים, סממניהם, אמצעים שבידיהם, מצבם הנפשי וכו'.
*הקפאת מצב: היכולת לבודד את האירוע (כדי למנוע את החמרתו ע"י ריבוי בני ערובה המאויימים) או התפתחותו הבלתי יזומה (מצד המחבלים או גרומים חיצוניים). הבידוד (או "הכלה" בלשון מקצועית) הוא אלמנט מרכזי במתאר בני ערובה כיוון שהוא מאפשר שליטה פיזית בסביבת האירוע, וקיומו של שטח סטרילי לפעילות החילוץ. השליטה הפיזית מאפשרת גם תצפית באש על כל פתחי המבנה.
* תחת שליטה נכנס גם נושא המשא ומתן, שתפקידו הלא פחות חשוב (מלבד המו"מ עצמו שעשוי להביא לשחרור החטופים) הוא גם לדלות מידע, להבין את כוונות ומצבם הנפשי של החוטפים, וכן להתישם ולמשוך זמן.

ההפתעה היא הגורם החשוב ביותר מרגע שהוחלט על פעולת חילוץ אלימה. ללא גורם ההפתעה פעולת החילוץ נידונה להיכשל- ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בבן ערובה יחיד. יש לזכור כי מטרת פעולת החילוץ אינה להרוג את החוטפים כי אם לשחרר את בני הערובה בשלום (דבר שאנשים נוטים לשכוח).
חשוב לציין כי גם בהינתן שני הגורמים הנ"ל, רחוק הדבר מלהבטיח את שלומם של כלל בני הערובה במהלך החילוץ או את הצלחתו. אבל בלעדיהם- חבל על הניסיון.

לגבי גלעד שליט - מהמידע שאני מכיר (ושמוכר לכולם) האפשרות לביצוע מבצע חילוץ בלב השטח הפלסטיני באופן שיאפשר את שני תנאי הבסיס הללו (שליטה על מרכיביה, והפתעה) אינה פרקטית. למחבלים עדיף להרוג את גלעד ברגע שיתעורר חשדם לפעילות כלשהי הקשורה אליו מאשר להסתכן באפשרות של חילוץ מוצלח מידיהם. וגם אילו ידענו את מיקומו המדוייק של גלעד, קשה מאוד לחשוב על דרך להגיע אליו מבלי ליצור התרעה מוקדמת לחוטפים.
להוציא מבצע חילוץ מבלי שיהיו בידך שני המרכיבים הנ"ל (שוב- שליטה והפתעה) תהיה פעולה חסרת אחריות שתגזור ככה"נ את דינו של החייל השבוי ותסכן את ישראל בהסתבכות ביטחונית נוספת.

ישן 30-03-2007, 22:36

ll
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "תגובה תיאורטית יפה מאוד... רק חבל שמקרה אנטבה מפריך אותה מכל וכל."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pshahar
מה היה לנו שם? היה קשה להגיע אליהם.. אכן, קשה מאוד- אבל בכל זאת בצעו זאת יפה מאוד.
בקשר לפרקטיקה במקרה גלעד שליט(אני חושב ששכחת לשים שם, במסקנתך, "לדעתי"...) - לדעתי מצבור המרכיבים שם יותר פשוט מאשר אנטבה.
לפי תגובתך מזלם של אותם בני ערובה באנטבה שלא היית בין מקבלי ההחלטות, הם היו יכולים להשאר שם עד עצם היום הזה.

עומר פירט באופן יפה את העקרונות - לפי הספר, במצב אופטימלי ואף ציין זאת בפירוש כשכתב "במבצע חילוץ קלאסי"

המציאות,לצערנו, לא מתנהגת לפי הספר וכאן נדרש הדרג המדיני להחליט, האם לתת ירוק לפעולה שתנאי ההתחלה שלה רחוקים מתנאים אופטימליים.

בנוגע לאנטבה - לא היה חסר הרבה כדי שהמבצע לא יסתיים בהצלחה מסחררת, אלא בכשלון צורב , שמותיר קרנפים בוערים על אדמת אוגנדה ומסביבם עשרות רבות של גופות.

לחייל אוגנדי בודד, שהתכופף או הלך לשירותים ברגע הנכון , יכולה להיות משמעות אדירה על מהלך המבצע. די היה בצרור מדוייק, בכדור קלאץ שמנקב את הבידון בכנף הקרנף וכ"ו , בכדי שהמבצע יסתיים אחרת לגמרי...

ובנוגע להערתך כי מכלול התנאים במקרה שליט , ידידותי יותר לצה"ל מאשר התנאים באנטבה.
לדעתי אתה טועה . אופי הארועים שונה לחלוטין, אין דין חייל בודד במחסן בלב מחנה פליטים הומה , כדין עשרות אזרחים הישובים בלב מתקן אזרחי.
באופן מעניין , רמת הסיבוכיות הולכת ויורדת ככל שהמרחק מת"א הולך וגדל. הרבה יותר קשה להפתיע בשייח רדואן , מאשר להפתיע באוקלנד/ניו זילנד. (כמובן שכל מקרה לגופו)

נערך לאחרונה ע"י שחר אדום בתאריך 30-03-2007 בשעה 22:40.
ישן 30-03-2007, 22:59
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "ll"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחר אדום
עומר פירט באופן יפה את העקרונות - לפי הספר, במצב אופטימלי ואף ציין זאת בפירוש כשכתב "במבצע חילוץ קלאסי"

מי/מה מחייב את המחלצים- במידה והיו פועלים לשחרורו של שליט - לעבוד לפי תו"ל "מבצע חילוץ קלאסי" ??? זהו, מישהו המציא ספר אז חייבים לעבוד לפיו, גם שהוא אינו תואם את תנאי ומרכיבי האירוע? מה השטויות האלה??

המציאות,לצערנו, לא מתנהגת לפי הספר וכאן נדרש הדרג המדיני להחליט, האם לתת ירוק לפעולה שתנאי ההתחלה שלה רחוקים מתנאים אופטימליים.

על זה אין ויכוח, ולא היה גם מלכתחילה.

בנוגע לאנטבה - לא היה חסר הרבה כדי שהמבצע לא יסתיים בהצלחה מסחררת, אלא בכשלון צורב , שמותיר קרנפים בוערים על אדמת אוגנדה ומסביבם עשרות רבות של גופות.

סיכון חייבים לקחת- איך הסיסמה של אותה יחידה? אה, "רק המעז מצליח"

לחייל אוגנדי בודד, שהתכופף או הלך לשירותים ברגע הנכון , יכולה להיות משמעות אדירה על מהלך המבצע. די היה בצרור מדוייק, בכדור קלאץ שמנקב את הבידון בכנף הקרנף וכ"ו , בכדי שהמבצע יסתיים אחרת לגמרי...

אין ויכוח גם כאן.

ובנוגע להערתך כי מכלול התנאים במקרה שליט , ידידותי יותר לצה"ל מאשר התנאים באנטבה.
לדעתי אתה טועה . אופי הארועים שונה לחלוטין, אין דין חייל בודד במחסן בלב מחנה פליטים הומה , כדין עשרות אזרחים הישובים בלב מתקן אזרחי.

בוא נראה יחד- עשרות בני ערובה שעליהם שומרים כמה וכמה מחבלים, שכל המבנה מוקף חיילים אוגנדים, שהמבנה עצמו צמוד לבסיס חיל האויר האוגנדי בו היו מטוסי קרב פעילים - אתה קורא לזה מתקן אזרחי, המציאות הייתה אחרת.

באופן מעניין , רמת הסיבוכיות הולכת ויורדת ככל שהמרחק מת"א הולך וגדל. הרבה יותר קשה להפתיע בשייח רדואן , מאשר להפתיע באוקלנד/ניו זילנד.

הפתיעו באוגנדה, בבקעה בלבנון, בביירות (הגברת הבלונדינית ) ,עם התחבולה והעורמה המתאימה -יפתיעו גם בזייתון וגם בטהרן.
(כמובן שכל מקרה לגופו)

אין יותר מוסכם מזה - כל מקרה לגופו, ומכאן שהתו"ל לא אחיד ולא כל חילוץ מחייב להיות "חילוץ קלאסי" - מונח קצת מטופש, לטעמי.

ישן 30-03-2007, 22:36
  J-R J-R אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
נו, אז אמרת.
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "תגובה תיאורטית יפה מאוד... רק חבל שמקרה אנטבה מפריך אותה מכל וכל."

ובכל זאת כל מה שאמרתי, לא רק שהוא עובדות המובאות מתוך התו"ל הצה"לי (שאתה יכול להסכים איתו או לא) אלא גם יושם היטב באנטבה. החל ממודיעין (על כל הסעיפים שמניתי), דרך בידוד ושליטה על אזור הטרמינל וכלה (ובעיקר) עקרון ההפתעה. מה גם שבאנטבה היה מספרם של בני הערובה רב משל החוטפים (גם אם נחשיב את החיילים האוגנדים). אם היה מדובר במספר חוטפים המחזיקים בבן ערובה בודד, אני בספק אם הפעולה היתה זכורה היום לטוב..
ציטוט:
"לדעתי מצבור המרכיבים שם יותר פשוט מאשר אנטבה"

- כל עוד עצם היותו של היעד מרוחק לא מפריעה לעיקרון ההפתעה (וזה לא הפריע באנטבה כזכור, שכן לא היתה לאוגנדים כל התראה על חדירת מטוסי חיל האויר לשטחם וגם כשנחתו והרכבים יצאו מכבש ההרקולס, עדיין סברו האוגנדים כי מדובר ברכביהם והישראלים הם שהחליטו לפתוח באש) אין כלל חשיבות למרחק בק"מ מן היעד. כן ידידי- אבסורדי ככל שזה ישמע לך, קל להטיס 4 הרקולסים לשדה באנטבה מבלי להתגלות (לפחות באותם ימים) מאשר להביא כוח חילוץ (רכוב רגלי או מוטס) לבית בלב שכונת זייתון.
- כמו שאתה בוודאי יודע (ואם לא- אז תדע) הסיכויים להצלחת מבצע חילוץ הולכים ופוחתים ככל שעובר הזמן, (בדיוק כפי שמלמדים במילוט משבי). להזכירך גלעד שליט נחטף ביוני 2006.
- מקרה של בן ערובה יחיד מסבך את המבצע עשרות מונים ואינו דומה לחילוץ עשרות נוסעי מטוס.

זאת ידיד, לא תיאוריה, זאת פרקטיקה של חילוץ בני ערובה. ולכן נא הימנע ממשפטים כגון "מזלם של אותם בני ערובה באנטבה שלא היית בין מקבלי ההחלטות" - לפחות לא עד שלמדת את כל הפרטים.

ישן 30-03-2007, 22:47
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
רק שכחת שהטרמינל באנטבה היה מוקף בנוכחות צבאית אוגנדית
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "נו, אז אמרת."

וגם צמוד לבסיס חיל האויר האוגנדי...
כוח רכוב/מוסק/ רגלי שיגיע לזייתון יכול גם להגיע על טויוטות חמאסיות , כדוגמת המרצדס והלנדרוברים המוסווים.. ועדיין יכול להצליח, אין הוא חייב להכריז טרם הגעתו, על הגעתו. הגיעו לאנטבה בהסוואה וברעש מאוד גדול, אין שום סיבה שלא יצליחו להגיע גם לזייתון בתחבולה ובעורמה.
להזכירך מקרה נחשון וקסמן לא נכשל בשל גילוי תנועת הכח, אלא בשל מודיעין לקוי על פתח הכניסה של הכח העיקרי.
מי/מה מחייב שהתו"ל הצהלי במקרה בני ערובה יהיה אחיד? אגב, התו"ל באנטבה- אם אפשר לקרוא לזה תו"ל- היה אלתור מעולה על בסיס המודל.
הפרקטיקה של בני ערובה לא אחידה, והיא מתשנה מאוד ממקרה למקרה שאינם בהכרח דומים.
המשפט שכתבתי בגין מזלם של בני הערובה הוא לנוכח תגובתך מקודם, והוא מאוד מתאים לתגובה שלך בה קבעת שמבצע חילוץ בלב עזה אינו פרקטי - בלי שראית את המודיעין הקיים ואת תוכנית ההגעה ליעד.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 30-03-2007 בשעה 23:03.
ישן 30-03-2007, 23:49
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "רק שכחת שהטרמינל באנטבה היה מוקף בנוכחות צבאית אוגנדית"

שחר מה שעומד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות אינו מקרה אוגנדה אלא מקרה נחשון וקסמן.

בפעולה לשחרורו של נחשון וקסמן היו כל הסממנים לפעולה מוצלחת - מודיעין מדוייק, יכולת הכלה, הגעה בהפתעה, מודיעין אנושי (המשת"פ שנתפס עוזב את הבית), ובסוף המקרה נגמר בטרגדיה בגלל דלת ברזל אחת.

אני חושב שאם היתה מתבצעת פעולה בימים הראשונים ניתן היה לקבל אפילו מקרה של כשלון (אני מתכוון כמובן לדעת הקהל), היום לאחר כ"כ הרבה חודשים לא תתקבל תוצאה אחרת פרט לשחרורו של גלעד שליט בריא ושלם, ודעת הקהל בשלה כבר למסירת מחבלים תמורתו.

אם נסכם, אני בטוח שלא יהיה מבצע לשחרור גלעד שליט, אלא אם כן נדע שהוא נמצא כרגע ברכב באזור סטרילי עם שומר אחד ללא נשק, וגם אז לא יגיע אישור.

לצערי זהו המצב, הדיון כרגע הוא על גובה התשלום ולא על האם יהיה תשלום.

ישן 01-04-2007, 22:12

//
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "שחר מה שעומד לנגד עיניהם של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
שחר מה שעומד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות אינו מקרה אוגנדה אלא מקרה נחשון וקסמן.
מה שעומד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות זו מתמטיקה בסיסית- עלות מול תועלת. רווח מול הפסד. מה המחיר המוערך שנצטרך לשלם עבור המוצר (שליט חוזר הביתה , תשואות לממשלה...) וכך צריך להיות (בהנחה ,כמובן, שיש מודיעין איכותי וסבירות מסויימת לבצע בהצלחה)

בפעולה לשחרורו של נחשון וקסמן היו כל הסממנים לפעולה מוצלחת - מודיעין מדוייק, יכולת הכלה, הגעה בהפתעה, מודיעין אנושי (המשת"פ שנתפס עוזב את הבית), ובסוף המקרה נגמר בטרגדיה בגלל דלת ברזל אחת.
לא הבנתי - היה גם מודיעין וגם מודיעין יומינטי?... בלבלת קצת, ידידי... בכל מקרה - טרגדיית הדלת(כהגדרתך) לא מסתדרת לי עם הקביעה כי היה מודיעין מדוייק. אינני מכיר את כל הפרטים של מקרה ווקסמן ונראה לי שגם אתה... בוא נעזוב את זה.

אני חושב שאם היתה מתבצעת פעולה בימים הראשונים ניתן היה לקבל אפילו מקרה של כשלון (אני מתכוון כמובן לדעת הקהל), היום לאחר כ"כ הרבה חודשים לא תתקבל תוצאה אחרת פרט לשחרורו של גלעד שליט בריא ושלם, ודעת הקהל בשלה כבר למסירת מחבלים תמורתו.

אם נסכם, אני בטוח שלא יהיה מבצע לשחרור גלעד שליט, אלא אם כן נדע שהוא נמצא כרגע ברכב באזור סטרילי עם שומר אחד ללא נשק, וגם אז לא יגיע אישור.
מדף "יחידות מיוחדות" בכספת של ענף הסטוריה בצה"ל , מלא עד אפס מקום במקרים שהוגדרו כ"בלתי אפשרי" . המציאות והיכולות, מתברר , עולות על כל דמיון. אני במקומך הייתי בוחר להתבטא בצורה פחות נחרצת וחד משמעית

לצערי זהו המצב, הדיון כרגע הוא על גובה התשלום ולא על האם יהיה תשלום.

ולעצם העניין שהקפיץ אותי - ה"סקופ" שהביא פ.שחר. אם התאוריה שלך גלויה - נא הבא מקורות והאר את עינינו , אם מקורו של הסקופ בשמועה ששמעת דרך בן גיסתו של סרן(מיל.) שמועתי - הרי שזו נורמת התנהגות שהנהלת הפורום צריכה לשרש . אם זה מידע נכון שהבאת מבלי להעבירו בצינורות המקובלים - הרי שזו פגיעה חמורה בכל מה שיקר וחשוב לנו ועלייך לתת על כך את הדין. בכל מקרה - אתה בנחיתות במקרה זה...
ישן 28-08-2007, 11:06
  10Gaz 10Gaz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.05
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "//"

יש לך מושג כמה מל"מ לא מנוצל יש לישראל?
כנראה שלא.

סוגיית החילוץ תלויה בהמון גורמים - החל מהמיקרו-טקטיים ועד הרמה האסטרטגית.
ברור לך שהאינטרנט הוא לא המקום לפרט את הסוגיות האלה, ולכן קביעה לכאן או לכאן היא לא חכמה,
כי פשוט אין לך את כל המידע כדי לקבל החלטה.
כשאתה מקבל החלטה, היכולות הן לא מה שעומד לנגד עינך אלא ההשלכות של המבצע על כל היבטיהם.

פעם מקבלי ההחלטות היו מחליטים הרבה יותר על סמך יכולות.
אולי בגלל זה נוצרה כאן תרבות של "אם אנחנו יכולים, אז למה שלא נוריד חצי מעזה ונשחרר אותו?".
אני לא יודע אם מקבלי ההחלטות התלהבו מהמודיעין והיכולות המבצעיות שישראל הפיקה, אבל בכל מקרה, בעבר ההחלטה אם לחסל או לא הייתה מושפעת יותר מהיכולות מאשר על ההשלכות (לדעתי הלא מלומדת).
למשל כשחיסלנו ב92' את עבאס מוסאווי, מזכ"ל חזבאללה, קיבלנו במקומו מישהו גרוע יותר - חסן נסראללה.
אם היום נחסל את נסראללה נקבל מישהו עוד יותר גרוע - עימאד מורנייה, שהוא אחד מהטרוריסטים המתוחכמים והאכזריים ביותר (ומבוקש מאוד ע"י האמריקנים).
זה מעגל שכמעט תמיד הולך ונעשה גרוע יותר.
ברוב המקרים, לישראל תהיה את היכולת להוציא כל מבצע אל הפועל, השאלה היא אם רוצים להוציא את המבצע לפועל.
ישן 31-03-2007, 23:54
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
לדעתי, נפלת בכשל חשיבה ישראלי קלאסי: חילוץ בכוח
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yneta1 שמתחילה ב "שאלה בנוגע לשחרור גלעד שליט"

אני מציע לך להסתכל על העניין מזווית שונה: מזווית ראייתו של האויב. החמאס.

גלעד שליט נחשב בעיניהם לקלף אסטרטגי. ועל שום מה?
משום רצונם לחלץ את האסירים שלהם מבתי הכלא הישראלים. ששפוטים לשנים רבות.
מבחינה זאת יש סימטריה: הם לא יכולים לחלץ את האסירים שלהם דרכים אחרות, למשל בכוח...ואנחנו לא יכולים לחלץ את שליט בכוח.
דרוש, אם כך, שובר שוויון.

ופה נכנס האינטרס הישיר שלהם:

אילו היתה בישראל ממשלה עם ראש ממשלה חזק ונחוש, הוא היה אומר לפלשטנים משהו כמו זה:

חברים יקרים,
חטפתם לנו חייל, אתם מחזיקים בו כבן ערובה בחור שחור, מונעים ביקורי צלב אדום, מונעים אות חיים למשפחה, מנסים לסחוט אותנו? סחתיין.
הרגתם לנו בפועלת החטיפה עוד שני חיילים? הרגתם.

כעת הסכיתו ושמעו היטב: על שני החיילים ההרוגים תשלמו במאות הרוגים שלכם (וזה אגב בוצע בפועל בפעולות צה"ל ברצועה לאחר החטיפה. הפלשטנים שילמו ישירות במאות הרוגים ופצועים.ץ אז את החשבון על שני ההרוגים שלנו סגרנו).

אבל מה שיותר חשוב: רוצים שחרור אסירים? תשכחו מהם. תמורת רב"ט שליט תקבלו במקרה הטוב רב"ט מהחמאס כזה שלא רצח ולא פצע. רב"ט תמורת רב"ט.

ומה שיותר חשוב: האסירים שלכם נכנסים מעכשיו - ועד להודעה חדשה - לחור שחור בדיוק כמו זה שנמצא בו גלעד שליט. אבל בדיוק!
מה שאומר: תשכחו מביקורי משפחות. אין ביקורי צלב אדום. אין טלוויזיה ותנאים של 5 כוכבים בתאים. אין לימודים. האוכל מינימלי. הביגוד והשמיכות כנ"ל. אין חופשות או השד יודע מה הם מקבלים. טיפול רפואי רק בתוך בתי הכלא ועל חשבון המשפחות שלכם והרשות. אין התארגנות בתאים לפי ארגונים.
חור שחור מוחלט, מידה כנד מידה.
זה נראה אולי נחנחי - אבל האמינו לי: זה יעבוד. כרגע הם נהנים מכל העולמות: סוחטים ולא נסחטים.

לאסטרטגיה הזאת קוראים "מידה כנגד מידה" - והיא יעילה מאד. מאד!
אסטרטגיה של מידה כנגד מידה היא גם הפשוטה ביותר להסברה ודברור: אנחנו פשוט מעתיקים את הצעד האחרון שעשה האויב.
נתן חור שחור לשליט? קיבל חור שחור לאנשיו.
נתן אות חיים? יקבל אות חיים.

יתנו אות חיים מגלעד שליט? תקבלו אות חיים מהאסירים שלכם, אלו שנשארו בחיים.
יתנו צלב אדום? תקבלו צלב אדום.
יתנו לשליט טלוויזיה? יקבלו טלוויזיה.
ישחררו את שליט? נשחרר אסיר אחד שלכם. בשום פנים ואופן לא יותר. אחד ויחיד. וגם הוא - לא כזה שנשפט ונכלא על רצח או פיגועים. אלא אחד שהיה חבר במנגון - כמו ששליט הוא חייל מן השורה בצה"ל. תשחררו רב"ט - תקבלו רב"ט.

אלא מאי? היא דורשת ביצים קשות.
היא דורשת תחכום מבצעי ותקשורתי. עצבים חזקים. נחישות.

ואלו בדיוק כל הדברים שהמדינה הזאת איבדה, כפי שהוכיחה המלחמה האחרונה.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 01-04-2007 בשעה 00:00.
ישן 01-04-2007, 21:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
זאת התיפיפות. מידה כנגד מידה אינה אכזריות!
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "למרות אי ההגינות שבדבר - זה ההבדל בינינו לבינם."

והיא קלה מאד להסברה בעולם - אם יימצאו דוברי האנגלית המתאימים...

זוהי אסטרטגיה פשוטה, קלה לביצוע - שתמיד תמיד עובדת.

ואיפה ראית שהצעתי לפוצץ מסעדה בשכם?!

הצעתי להכניס את האסירים שלהם לחור שחור - כתגובת נגד לחטיפת שליט והחזקתו בחור שחור.
חור שחור כנגד חור שחור.

אז נכון: נספוג ביקורת ונו נו נו מהצלב האדום.
אפשר לחשוב כמה הם עוזרים לנו בשנים האחרונות.

לדעתי, הגיע הזמן לכללים חדשים במו"מ על שבויים וחטופיםץ

אחרת - הסחיטה תהיה אינסופית.
גלעד שליט הפך לקלף אסטרטגי ממש. כזה שעבורו דורשים כסף, אסירים, השפעה, הכרה, ושנוי עמדות ישראלי. ועם כל הכבוד לשליט - הוא רק חייל אחד. ואם רוצים לשחרר אותו - כניעה ומו"מ פחדני אינה הדרך, כי אם לחיצה אכזרית על הביצים של האויב עד שיצרח מכאב.
ישן 19-06-2008, 04:39
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
האם זה מספיק ומספק?

האם זה עונה על פניית המשפחה: "האלוף (מיל') עמוס גלעד: אם גלעד שליט לא ישוחרר, מעבר רפיח לא ייפתח" ? או עוד מריחה ועבודה בעיניים ועל המשפחה לפנות לבג"צ?
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3557522,00.html
ציטוט:
עמוס גלעד: רגיעה - אפשרות יחידה לשחרור שליט

רגע לפני תחילת הרגיעה התראיין עמוס גלעד ל-ynet והדגיש כי מעבר רפיח לא ייפתח כל עוד גלעד שליט בשבי. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, סבור כי הרגיעה תסכן את בנו, אך שליח ישראל לשיחות על הפסקת האש מבהיר כי אין כוונה לאפשר זאת: "הרגיעה היא האפשרות היחידה להגיע לשחרור שליט"
רוני סופר
"אם גלעד שליט לא ישוחרר, מעבר רפיח לא ייפתח" - כך הבהיר אמש (יום ד') בראיון ל-ynet ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, המשמש כשליח ישראל לשיחות עם מצרים על הפסקת האש עם חמאס והארגונים הפלסטינים בעזה, שעות ספורות לפני תחילת הרגיעה ב-6:00 בבוקר.

דברי גלעד מקבלים משנה תוקף על רקע טענות אביו של החייל החטוף, נועם שליט, לפיהן ממשלת ישראל הזניחה את בנו בהסכם הרגיעה. שליט טען כי הסכמה לפתיחת מעבר רפיח מעמיד את בנו בסכנה, אך גלעד מבהיר כי אין כוונה לאפשר זאת. "לדעתי, הרגיעה היא האפשרות היחידה להגיע אולי לשחרור שליט", הוסיף גלעד.

גלעד מעיד כי נושא שחרור החייל החטוף תפס חלק נכבד משיחותיו עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, אתמול בקהיר שנועדו לקדם את ההסכמה הישראלית לרגיעה. "בדיון האחרון הקדשנו שליש מהשיחה לסוגיית שליט ועמדנו על כך שהשחרור יהיה חלק מהסכם הרגיעה", טען גלעד.

"הרעיון הוא לשוב ולנסות למקד את המאמץ לשחרור החייל. תחושתי היא שהסכם הרגיעה יקדם את השחרור. היתה זו המדיניות המוצהרת של הקבינט ואמרתי דברים ברוח זו למצרים. שליט הוא חלק מהסכם הרגיעה", ציין גלעד בראיון.

הוא התייחס בנוסף לנושא הרגיש של פתיחת מעבר רפיח והדגיש: "זו סוגיה מורכבת ומסובכת. צריך לזכור שפתיחת המעבר עלולה להיות מעין הכרה דה-פקטו במדינת חמאס, שכן יהיה זה המעבר הבינלאומי הראשון שלה למצרים. פתיחת רפיח היתה עניין שקם בהסכמה בין הרשות הפלסטינית לישראל, לארה"ב ולאיחוד האירופי, ששלח את הפקחים. לכן, מדובר בתהליך מורכב שמותנה בראש ובראשונה בהתקדמות בעסקת שליט".

"כל הפרה תוביל לשינוי עמדת ישראל"

ורגע לפני הרגיעה - ארגוני הטרור הגבירו את שיגורי הרקטות לעבר ישראל. שורת מטחים כבדים נורו משעות הצהריים, במהלכן התפוצצו עשרות רקטות וכמה פצצות מרגמה. במטח האחרון נפגע בית בשדרות מקסאם, כמה בני אדם לקו בחרדה.

גלעד תיאר את התנאים שבהם ייבחנו ארגוני הטרור במהלך הרגיעה. "חייבים הפסקת אש מוחלטת - כולל הכל. אם מחר בבוקר יירו רקטה אחת, תהיה זו הפרת ההבנות. אין כאן מקום לפרשנויות, ולא צריך גוף בורר. לא נקבל ירי של קסאם אחד.

"מצרים, מצדה, מחויבת למניעת הברחות מעזה. זה פשוט, למצרים יש גבול עם עזה שממנו מוברחים אמצעי לחימה ומחבלים. הברחה היא פגיעה מהותית בהסכמות. כל הפרה כזאת תוביל לשינוי עמדת ישראל כפי שהוצגה למצרים", אמר.

בהמשך לדברים דומים מפיו של ראש הממשלה אולמרט, השליח גלעד אינו אופטימי בנוגע להצלחת הפסקת האש, או הפסקת הטרור, כפי שהוא מעדיף לקרוא לה. "חמאס הוא ישות אלימה, ישות של טרור, ששמה לה מטרה לחסל את מדינת ישראל. אנחנו יודעים את זה, והם יודעים את זה. אני איש מציאותי ולכן אני לא מדבר על תחושותיי באשר להסכמה על רגיעה. אני מזהה את חמאס כאיום אסטרטגי על ישראל".

לדבריו, "בסופו של דבר מדובר בבחירה בין אופציות. אם היינו יוצאים למבצע צבאי נרחב עכשיו, ההערכה היא שהיינו מגיעים לאותה תוצאה כמו ברגיעה. התיווך של מצרים נותנת מענה לצורכי הביטחון החשובים והדחופים של ישראל, כמו הפסקת הירי, הפסקת ההברחות. כמו כן, יש כאן נוסחה לקדם את שחרור שליט. לכן ראוי למצות את האפשרות הזאת. במקביל, צה"ל נערך לפעולה הצבאית. אם הם לא יפסיקו את הטרור - צה"ל יצטרך לפעול", סיכם גלעד.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:34

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר