לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-04-2007, 08:23
  GilBates GilBates אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.07
שרידות של נושאות מטוסים

לאחרונה (כמו תמיד?) ישנו דיון מעניין על כך שארה"ב נמנעת מהתקפה על איראן בין השאר בגלל חשש לנושאות המטוסים וליכולת שלהן לפעול בתנאים במיצרי הורמוז.

למרות שלדעתי החשש העיקרי הוא מפגיעה במטרות כלכליות ומחסימת המיצרים, האם מישהו ממכובדי הפורום בקיא בקרבות ימיים ויוכל להרחיב קצת?

בנוסף מצ"ב חומר קריאה: http://www.lexingtoninstitute.org/docs/591.pdf

אבל אני בטוח שישנן גם דעות לצד השני ובשל כמות הכסף הקשורה בנושא, דרושה מומחיות רבה כדי להפריד בין המוץ לתבן.

ועוד משהו מעניין, אם יהיה מישהו שירחיב עליו: http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Challenge_2002

פה יש משהו שאני ממש לא מבין: כדי לרכוש מטרה, לא מספיק שיש לך ספינה קטנה שמסוגלת לראות אותה. ואם לספינה יש אמצעים לרכוש מטרה, לא צריך להיות מספיק קל לאתר ולהשמיד אותה עקב שידור הרדיו שלה? כמה כלי שיט אזרחיים משדרים אות מוצפן חזרה אחורה (או אות לא מוצפן שמכיל קואורדינטות של ספינת אוייב)...
(Military Incompetence, הוצאת מערכות)

נערך לאחרונה ע"י GilBates בתאריך 15-04-2007 בשעה 08:30. סיבה: עדכון
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-04-2007, 10:58
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "שרידות של נושאות מטוסים"

המסמך שקישרת עונה בסה"כ על השאלה שלך ודומני שהסיכון לנומ"ט באזור מיצרי הורמוז מהווה שיקול שולי יחסית במכלול שיקולי הממשל האמריקאי ביחס לתקיפת איראן.
כדאי אולי להדגיש שוב את יכולתן של נומ"ט לספוג פזיעות קשות ולשרוד אותן. תאונת ה"אנטרפרייז" הוזכרה בסוף המאמר, אבל אתמול שודר פרק בסדרה הקופצנית והמעצבנת - אך מעניינת - "השניות האחרונות" על אסון ה"פורסטל". למי שהחמיץ, מומלץ לעקוב אחר לוח המשדרים של נשיולנל ג'אוגרפיק ולמצוא שידור חוזר. בין השאר טופל בפרק בהרחבה נושא בקרת הנזקים - עניין שהאמריקאים הפכו למדע מדוייק באוניות גדולות. במקרה של ה"פורסטל" בקרת נזקים יעילה הצילה כנראה את האוניה לא רק משריפה קשה, אלא גם מהתהפכות, וזאת למרות טעות קשה שנעשתה סמוך לתחילת האירוע.
ישן 15-04-2007, 13:07
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
נומ"ט
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "אני הרי קישרתי רק מסמך אחד,..."

זה לא רק נשק צבאי, זה גם נשק פוליטי.
במקרים מסויימים רק הנוכחות שלה במקום מסויים עשויה לגרום לשינויים, זו הגדולה שלה אבל, זו גם החולשה שלה.
פגיעה (ובעיקר השמדה) בנומ"ט מצד האוייב תיחשב להישג צבאי גדול המעודד המשך לחימה ותורם למוראליזציה ומצד שני גורם לדה-מוארליזציה אצל האמריקאים ובעלי בריתם.

לכן האמריקאים דוגלים בשיטת הפעלה שתנטרל כל איום אפשרי על הנומ"ט לפני/תוך כדי הפעלתה.
אבל, גם במקרה של פגיעה הנומ"ט ברמה הטכנולוגית מסוגלת להתמודד עם רצף גדול של אירועים מורכבים ועדיין להמשיך לתפקד בגלל שהיא מצויידת במערכות מיוחדות עם גיבוי על גיבוי וכו'.
הבעיה תמיד היא הגורם האנושי (מחדלים מודיעיניים ומבצעיים), כך היה באסון האוריסקני, כך היה באסון הפורסטל, כך היה גם באסון המשחתת אילת וכך גם היה בפגיעה באח"י חנית.
ישנם עוד הרבה דוגמאות שבגללם יוצרו אמצעים טכנולוגיים שניכתבו בדמם של אלה ששגו ו/או היו קורבנות טעויות של אחרים.

בפרויקט נומ"ט העתיד ה CVN-21, לקחו את כל הפרטים האלה בחשבון מתוך כוונה להסתמך פחות ככל שניתן על הגורם האנושי, אבל כמה אפשר?

הצעה ל CVN-21
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 15-04-2007, 20:20
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "אני הרי קישרתי רק מסמך אחד,..."

המאמר שקישרת הוא אמנם מאמר עם מגמה מסויימת (שים לב גם לדגש על סין), אבל הוא מציב את השאלות החשובות, נותן את התשובות וגם מסייג.

כפי שציינו כאן, שרידות של נושאת נובעת לא רק מנתונים טכניים יבשים, אלא מהפעלה טקטית ואופרטיבית נכונה. כניסה למפרץ הפרסי אינה בהכרח הפעלה שגויה. במלחמת המפרץ הראשונה היו שתי נומ"ט כל הזמן בתוך המפרץ והן מעולם לא אויימו בצורה משמעותית.
המאמר מדגיש את אופיו השונה והחלש יותר של האיום כיום, ואני חושב שיש לשים לכך לב כאשר מנסים להכניס את האיום הנוכחי לפרופורציה. בעבר האיומים הגדולים ביותר היו:
1) טילי שיוט משוגרי אויר ענקיים שהסובייטים פיתחו במיוחד לתקיפת קבוצות של נומ"ט. ע"פ הדוקטרינה הסובייטית קבוצות מטוסים נושאי טילים היו אמורים לתקוף את קבוצת הנומ"ט מטווח רחוק וממספר כיוונים כדי להתגבר על ההגנות השונות ומבלי להפוך את התקיפה למשימת התאבדות.
2) צוללות גרעיניות מצויידות בטילי ים-ים שוני. גם כאן הכוונה היתה לשגר מספר מטחים ממספר צוללות מטווחים ארוכים. למטרה זו פיתחו הסובייטים צוללות דוגמת "צ'ארלי" ו"אוסקר".

שני האיומים הללו, אשר כללו כלי נשק בעלי רש"ק גדול מספיק כדי לגרום נזק כבד לנומ"ט נעלמו פחות או יותר מן העולם או שהתיישנו.
ישן 15-04-2007, 21:35
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "שאלת תם - לאיומים האיראניים..."

כל איום איראני אינו מתקרב איכותית וכמותית לאיום הסובייטי. שים לב, לאיראנים צוללות דיזל מעטות חמושות בטורפדו; הסובייטים תכננו להפעיל נגד קבוצות הנומ"ט שייטות שלמות של צוללות גרעיניות נושאות טילי שיוט גדולים.

היות וחלק ניכר מתורת הפעלת הנושאות המודרניות כוון להתמודדות עם איום זה, ניתן לצאת מנקודת ההנחה שהאיום האיראני על קבוצות הנומ"ט אינו כה משמעותי.
איום יותר מעניין ושלא הוזכר פה בכלל הוא האיום הלא קונבנציונלי על קבוצות נומ"ט. בזמנו הסובייטים החזיקו באופציה לתקוף נומ"ט באמצעות נשק גרעיני טקטי מסוגים שונים - למשל טיל השיוט KH-22N. כמו כן, האמריקאים לקחו בחשבון התקפה בנשק כימי וביולוגי. ותכננו את חלפית המיגון של האוניות שלהם בהתאם.
בהערה מוסגרת: גם בנחילי הסירות שהוזכרו פה לא הייתי רואה איום רציני על קבוצות קרב, אלא יותר ובעיקר על אוניות בודדות.
ישן 16-04-2007, 13:46
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אם הבנתי נכון דווקא צוללת דיזל שקטה יותר
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Fox450 שמתחילה ב "כל איום איראני אינו מתקרב..."

(כשהיא לא בשינור) מצוללת גרעינית.
כבר ידוע על התקרבויות של צוללות דיזל אל נומ"טים (וכלים אמריקאים אחרים) מבלי שהתגלו ע"י אמצעי הנצ"ל של קבוצת הקרב.
מאחר והאירנים מסוגלים ליישם את תורת הגיהאד והתאבדות ע"מ לפגוע בכופרים האמריקאים למה שלא ימלאו צוללת בחומרי נפץ וישיטו אותה במהירות אל גחון הנומ"ט?
ההיתי אפילו מהמר על בניית רש"ק לצוללת.
מה יותר מונחה וקטלני מטורפדו ענק מושט ע"י אדם?
אם אני מבין נכון אז יש יותר סיכויי הצלחה לפגיעה כזו מכל האפשרויות העומדות לרשותם.

ישן 15-04-2007, 21:12
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
הגנת נומ"ט מבוססת על תפקוד משולב של קבוצת קרב
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "בעת מלחמה, אני בספק אם כלי..."

ולא על היכולות של הנומ"ט לבדה.

כך למשל, מסקפות לה ספינות אחרות הגנת נ"מ, נצ"|ל וכו'.

התסריט המבריק של גנרל Van Riper נועד לעקוף את היכולות של כלים כמו ה- AGEIS ואחרות, וכן את יכולות הצוללות בקבוצה.

"נחיל" או נחילים המונים מספר רב של סירות מהירות וקטנות, שתוקף קבוצת קרב מכיוונים שונים עם חימוש מתאים יכול לעשות בהן שמות. זה תסריט הייחוס של הגנרל - וזה מה שהטביע את הצי.

נחילים כאלו לא רגישים לגילוי מוקדם, מבוזרים, לא פגיעים לתקיפת מנע, לא זקוקים ללוגיסטיקה מסובכת, וכו'. יש להם כל היתרונות של יתרון ההפתעה, חסינות גבוהה לשיבושי קשר ואלקטרוניקה, מחיר זול, טקטיקת הפעלה פשוטה ויעילה, ללא מורכבות מיוחדת ולא צורך בתיאום מסובך לצורכי סנכרון: מסכימים על אות מסוים, האות ניתן - ויאללה לדרך.
אפילו את הניווט המדויק חסכו להם האמריקניים בעזרת מכשירי GPS חינם...

כלי הנשק של היום כלל אינם מתאימים לסוג הלוחמה המבוזרת: נחיל כזה שתוקף, נניח שמונה כמה עשרות סירות מהירות, הנעות בדבוקות קטנות, מעסיק כמות עצומה של אמצעי גילוי ומיעקב- ולא בטוח שניתן יהיה ליירט את כולם בזמן.

באופן אבסורדי, נושאת מטוסים וקבוצת הקר שלה יכולה ליירט ביתר קלות טייסת שלמה של מטוסי קרב מהירים חמושים עד לשיניים - כי לשם כך הן נבנו, ולא תדע להתמודד עם נחיל של זויאקים שבקושי אפשר לגלות בראדר. שלא לדבר על נעילה וירי לעבר מספר רב של מטרות התוקפות במקביל מכוונים שונים.

זה תסריט היייחוס המפחיד באמת, ואם אינני טועה -הוא צוטט לא מזמן פה בפורום ואף תורגם לעברית.
ישן 16-04-2007, 08:35
  שטורס שטורס אינו מחובר  

העברת הודעות באמצעות אופנועים- מופרך? למה?
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "[font=Verdana]עם כל הכבוד..."

לדעתי, החמצת פה את הנקודה העיקרית:
לא מדובר על זודיאק (או סירה מהירה אחרת עשויה מחומר עם חתימת מכ"ם נמוכה) אחד - אלא על "נחיל" - הרבה מאד סירות כאלו, שתוקפות קבוצת קרב מכיוונים שונים.
ברור מאד שחלק יושמדו - אבל בל נשכח שמדובר בהתקפת התאבדות. זה ממש לא משנה לאירנים למשל אם יושמדו להם 20 או 200 סירות. העיקר שאחת או שתיים תצלחנה לפגוע עם מטען של נניח חצי טון חומר נפץ חזק בדופן של נומ"ט. זה אולי לא יטביע אותה -אבל יגרום לה נזק כבד בדומה ל"קול" שנגררה הביתה לשיפוצים.

התסריט שמגולגל בכתבה הנ"ל מפחיד יותר: שילוב של תקיפות התאבדות קומנדו עם סירות מהירות, ירי טילים נגד ספינות, תקיפות אוויריות בגובה נמוך, צוללות ננסיות, ועוד. אם כל הנ"ל מופעל במקביל על נומ"ט אחת - הסיכויים שלה לשרוד ולא להיפגע קשות יורדים דראסטית.

ההשערה האישית שלי היא שהתסריט של Van Riper נשקל, ואולי נמצא שהוא "לא סביר" במובן שלנא נראה אויב המסוגל לשגר התקפה מתואמת כזאת. אבל האם האירנים לא מסוגלים לכך? הצפון קוריאנים? הרוסים?
שים לב לתמונה של ה- B52 הטס מתחת לגובה נוןשאת המטוסים עצמה - וכך חומק מהמכ"ם שלה:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=302265

בל נשכח שהגנת הנומ"ט מבוססת על יכולות קבוצת הקרב שלה, ויש סימביוזה ביניהן. אבל שיטת ההצפה והרוויה יכולה להיות יעילה מאד נגד טכנולוגיות מתקדמות דווקא: על זה מבוססים טילים שמשגרים פתיונות, מערכות ל"א שמייצרות מטרות, מלטים טיפשים שמדמים מטרות, טנקים מדיקט, ועוד.

יכול מאד להיות שמערכות ההגנה של נומ"ט לא נבחנו בתרחישי קיצוןם מעין אלה כי מישהו חשב שזה לא סביר או פשוט לא העלה אותם על דעתו. אני מאמין שאם מישהו ינתח לעומקה את האסטרטגיה שהציג van Riper, הוא יגבש אסטרטגיית נגד, שתוביל אולי לפיתוח אמצעי לחימה חדשים וטקטיקות שנועדו לתת מענה לתרחיש מעין זה. למשל - ריכוז מסה של תותחים אוטומטיים מהירי ירי ומדויקים, שייירטו התקפה של נחיל כזה בעודו בשלב ההתקרבות שלו. או מערכת מסוג מצרר כלשהו שתכסה שטח ימי נרחב בפצצונות -להשמדת נחילים כאלו.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 16-04-2007 בשעה 08:40. סיבה: הוספת חומר
ישן 16-04-2007, 10:13

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "העברת הודעות באמצעות אופנועים- מופרך? למה?"

משום שכמות המידע שצריכה לעבור גדולה מדי והמידע לא מועבר באופן דיגיטלי. זה ממש לא מתאים לשום צבא מודרני שהוא, ובטח לא בשביל לסנכרן התקפה מוצלחת של נחיל ספינות. זאת הנחה לא מציאותית, זה הכל. כבר עדיף להעביר מידע בעזרת One-Time Pad - ואז אין לאוייב אפשרות לפרוץ את ההצפנה אלא אם יש לו גישה למפתח המקורי (בהגדרה מתמטית, זאת הצפנה חסינה לגמרי). זה לגבי העברת הודעות באמצעות אופנועים.

לגבי הנחילים אני חושב שאתה פשוט טועה. קיום נחיל יתגלה מהר מאוד על ידי מערכות ההגנה של קבוצת התקיפה - בין אם זה חיישנים אקוסטיים או מטוס התראה. אולי קשה להינעל על כלי מסויים, אבל קל לזהות את הנחיל עצמו.
נחילים כאלו מאוד רגישים לתקיפה או תקיפת פתע על ידי מסוק - אני לא מאמין שיש להם יותר מדי אמצעי הגנה כנגד מסוקים שחמושים בתותחים.

לגבי האמצעים שמלווים את הנחיל:

טילים נגד ספינות - כאן הסיפור בכלל בעייתי לתוקף. כמובן שאם מישהו מכניס את הספינה שלו לטווח טיל קרקע-ים לפני שצוותי התקיפה השמידו את רוב מתקני המכ"מ, הוא בבעיה. אבל בד"כ זה לא ככה. ולנחיל (אלא אם הוא מתוחכם ביותר) אין יכולת להכווין טיל קרקע-ים ששמשוגר מהחוף. צריכות להתמודד נגד מערכות Aegis ו Phalanx.

מטוסים ומסוקים בטיסה נמוכה - קשה לי להאמין שזה עדיין עובד כראוי נגד מטוסי התראה בעלי מכ"מ של 360 מעלות. כמובן שצריכות להתמודד מול מערכות Aegis ו Phalanx.

מיני צוללות - צריכות לעבור מתחם של גלאים אקוסטיים. כאן אולי טמונה סכנה יותר גבוהה.

מעניין אם למישהו יש יותר פרטים על מקרה ואן-ריפר ואיך הצי 'הושמד', כי קצת קשה לי לקנות את זה. במשחקי מלחמה הרבה דברים קורים, זאת לא הדמיה אחד לאחד עם תוצאות מדוייקות.

ישן 16-04-2007, 11:33
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "משום שכמות המידע שצריכה לעבור..."

אתה קצת שבוי בקונספציות. כמויות גדולות של מידע דיגיטלי? ממתי צבא הפך לתלוי בזה עד כדי חוסר יכולת לתפקד?
היום שבו מפקד בצה"ל יגיד שהוא חסר אונים בגלל חוסר יכולת לקבל מידע דיגיטלי בכמויות גדולות הוא היום שבו אפשר יהיה לסגור את הבאסטה.
כרמה ממונה מעבירה פקודות למפקד זה יכול להתבצע בכמה משפטים - מטרה, משימה, כוחות חבירים (אם יש), גבולות גזרה ועוד כמה ירקות. מפקד שלא יודע מה לעשות עם פקודה פשוטה, מפות נייר ומודיעין שהוא מייצר בעצמו הוא מפקד לא מתפקד. אפשר להחליף אותו ישר בטירת האגם שתגיד לכל חייל ישר למוח מה צריכה להיות תגובתו לכל מצב.

מה הבעיה בלהעביר פקודות על אופנוע? מה הבעיה בלשלוח נחיל ס"גים לתקיפת נומ"ט בלי שלכל אחד יהיה מסלול מתואם ומוגדר מראש (ומופיע על הפלאזמה של המפקד בעזרת וזידיה, כמובן)?
זה לא מופרך בכלל. כל הצבאות בעולם עבדו כך, ורובם עדיין עובדים כך.
ישן 16-04-2007, 12:21

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אתה קצת שבוי בקונספציות...."

אני חושב שאתה טועה. לא שאני מזלזל באמצעים לא קונבנציונליים ופשוטים, אבל אני גם לא שותף ל"חגיגה הגדולה" סביבם כאילו האמצעי הכי פשוט יכול כל כך בקלות לנצח מערכות מתוחכמות.

זמן התגובה של שליחים עם אופנועים הוא מאוד נמוך והשיהוי בין הודעה להודעה הוא מאוד בעייתי עבור הרבה אופרציות. בוא נניח למשל (סתם) שלוקח לאופנוען להעביר הודעה 10 דקות נסיעה. בעשר דקות מיקום של נושאת מטוסים יכול להשתנות ב 5.6 קילומטרים (למשל). זה יכול לשנות המון עבור נחיל. שלא לדבר על כך שאתה בכלל לא יכול להעביר הודעות לכוחותיך במים ככה.

בקיצור, יש המון מגבלות. קל לזלזל באופנועים אבל באותה מידה קל לעשות 'רומנטיזציה' שלהם. אפשר הכל - אבל הרבה יותר קשה ואסור לשכוח את זה.

ישן 16-04-2007, 12:39
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "[font=Verdana]אני חושב שאתה..."

בכמה משתנה מיקום של שייטת שמקיפה נומ"ט ב-10 דק'? את השינוי הזה במיקום יכול נחיל של ס"ג וספידבואוטס לסגור בשתי דקות.
להעביר פקודות מבצע בעזרת אופנועים אפשר גם כשזמן הנסיעה הוא שעתיים. כל מה שצריך זה לבנות ולסנכרן שעון לחימה בצורה המתאימה. להעביר מודיעין טקטי בצורה כזו זה קצת קשה (למרות שגם בשעתיים שייטת נומ"ט לא זזה מי יודע מה) אבל אפשר לנהל מלחמות שלמות כשאת המודיעין מייצרים הכוחות שבשטח לעצמם ומניידים אותו בין מפקדה בשטח לכוחותיה באמצעות שליחים. זה עבד כך בעבר ויכול לעבוד בהווה.
אמנם טוב ויפה כשיש לכל קשר מ"מ פלזמה 42" על הגב שהמ"מ יכול לקבל עליה ישירות מהבור בקריה צילומי לווין תרמיים צבעוניים בוידאו כולל פיענוח וסימנים טקטיים של המחבל שנמצא מהצד השני של הבטונאדה, אבל צבא לא תלוי בדברים הללו כדי לעבוד.
למעשה, אני מאמין שבכל העימותים שארה"ב וישראל מפסידים בשנים האחרונות לאויב אין אמצעים להעברת מידע דיגיטלי בנפחים גדולים בין הפיקוד לדרג המבצע אבל עדיין הם מסתדרים עם אופנועים, נל"ן ופאקינג יוני דואר (בלבנון נעשה שימוש ביוני דואר).
ישן 17-04-2007, 12:22
  שטורס שטורס אינו מחובר  

כנגד מערכות מתוחכמות, עקרון ה- KISS וההצפה
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "[font=Verdana]אני חושב שאתה..."

יכולים להיות יעילים מאד.
KISS = Keep It Simple, Stupid - בלי לפגוע בכבודו של אף אחד מהנוכחים פה, ח"ו.
הצפה, רוויה- שימוש במספר רב של אמצעים פשוטים וזולים ליצירת איומים אמיתיים ומדומים במערכות הגילוי והשו"ב של היריב עד כדי נטרולו המעשי.

ולעניין הגנת הנומ"ט:
הנומ"ט נבנו לתרחישים של מלחמה עלמית אולי. או לתרחיש של שליטה במים במצבי שלום. הבאת כוחות ממקום למקום. לוחמה נגד צוללות. השמדת ציי אויב. פגיעה באתרי טילים וכו'.
הנומ"ט המודרני מעולם לא נבחנו בתנאי קרב אמיתיים, נגד אויב נחוש ומתוחכם.
מה שטוב למלחמה הקרה, או להפגנת שרירים - לא בטוח שטוב ללוחמה נגד נחילים, התקפות פתע של מטוסים בגובה נמוך, ללא כל התרעה מודיעינית, ועם התראה של שניות או דקות ספורות להתכונן.
ובדיוק בשל כך התסריט של van Riper מדיר שינה.

עוד לא נולד האייווקס שיכול לשבש נסיעה של אופנוע מנקודה א לנקודה ב.
עוד לא נולד האמצעי שיכול לשבש שיטות איתות פרימטיביות, יוני דואר, איתותי מורס בפנסים למשל, וכו'. כמה שיותר פשוט - כך יותר חסין.
והכי חשוב: יתרון חשוב של שיטת התקיפה בנחיל היא שכמות האינפורמציה הנדרשת לצורך ביצוע המשימה (המוגדרת!) אינה גדולה כלל וכלל. והפרטים בנחיל יכולים להסתנכרן מול המטרה תוך כדי תנועה אליה. הם לא חיבים כפי שציין קודמי מערכות פלזמה ופס רחב ושאר ירקות.
מספיק להם כיוון כללי. הפרטים בנחיל תוקף מסוים יכולים להפגין תלות הדדית חלשה, לקבל החלטות ושינויי משימה זמן אמת על פי המצב בשטח -ו הכל בלי שום צורך בהכוונה מרכזית שאותה ניתן לשבש או לחסום.

מפקד סירה מהירה כזו יכול לקבל פקודה כללית בנוסח: נוע לאזימוט X, חפש מטרת אויב כלשהי - והשמד אותה על ידי התקרבות מהירה והתנגדות התאבדותית בה.
זהו. כל יתר הפרטים ממילא נקבעים מאליהם: דלק? לא בעיה. זו משימה של טווח קצר.
חזרה? הוא לא ממש רוצה לחזור. זו התאבדות.
מודיעין זמן אמת? לא ממש צריך. אם הוא לא מוצא את המטרה שלו - הוא נסוג ומנסה להגיע הביתה, - ואז יוכל לנסות שוב. יש לו סבלנות.
איכות הצוות? יכולה להיות ירודה ביותר. אם בכלל צריך צוות למשימה כזאת. אדם אחד מאומן אימון בסיסי בסירה מהירה יכול להספיק.
פשטות. פשטות. פשטות.
הטבע מלמד אותנו שפרטים בנחיל יכולים להפגין התנהגות טיפשית למדי, חסרת תחכום. אבל הנחיל כולו מתנהג כחיית על בעלת אינטיליגנציה אדירה: החל מבניית כוורות אצל דבורים, ניווט, יצירת חלות דבש, טיפול בצאצאים, הגנה על הכוורת...וכו'. משימות מורכבות שדבורה פועלת קטנה אחת, ואפילו מלכה, לא מסוגלת להבין ו/או לבצע לבדה.
השמדת נושאת מטוסים היא משיה מורכבת מדי לאדם אחד.
אבל נחיל של כמה עשרות או מאות, שכל אחד מיומן בלעשות משימה שפציפית בצורה יעילה, והתזמור נעשה מראש בלי צורך בשליטה שוטפת - נחיל כזה יכול בהחלט לבצע משימה כזאת, ולו משום שגם אם הנומ"ט תפגין את שיא ביצועיה - יכול מאד להיות שמספרם של התוקפים מחד, והזמן שייקח לנומ"ט וקבוצת הקרב שלה לטפל בכל איום בנפרד יהיה גדול / ארוך מדי, ובחשבון אחרון - מס' פרטים מהנחיל יצליחו לחדור את מערכות ההגנה של הנומ"ט.
ובל נשכח שמדובר באויב (איראן) שמחפש הישג מורלי: שהטבעת/גרימת נזק ואפילו עצם התקיפה של נומ"ט הוא כבר נצחון כביר בעיניהם שאותו הם יכולים למנף בדעת הקהל של העולם המוסלמי.
שלא לדבר על האסון שתהיה הצלחה בתקיפה כזאת מבחינתם לעולם המערבי.

לגבי שיטת ההצפה/הרווייה:
טיל חץ אין פתרון בכלל נגד פתיונות. לא מזמן, כששאלו את אחד ממפתחיו מדוע זה כך, הוא ענה בתשובה שראויה להיכנס ל"שווה ציטוט" הבא: "אמרו לי לפתח טיל נגד טיל אחד - וזה מה שעשיתי".
דהיינו, החוכמולוג בעצם אומר לנו שפתיוונות זה הבעיה שלנו...אם יגיע ראש חץ אחד -הוא יירט אותו. תסמכו עליו...
ואם יגיע טיל אמיתי אחד + 10 פתיונות דומים להפליא? זבשנ"ו.
וזאת, בתמצית, החולשה העיקרית של הטכנולוגיה המערבית: היא רגישה מאד לשינוי יעדים, להצפה. לחריגים.
מערכות שלמות שעולות מילארדים נבנות לאיום ספציפי, כי זה מה שהמהנדסים יודעים לעשות הכי טוב.
הם יבנו טיל יקר מאד שיודע להפיל טיל רוסי זול מאד. אבל אז הרוסים יוסיפו עוד כנפון אחד לשלב הביות הסופי שיגרום לטיל לבצע תנועה ספירלית בצלילה אל המטרה (ממילא מדובר בטיל גרעיני - הדיוק לא ממש חשוב!| -והופ! על מערך ההגנה שווה כלום.
שלא לדבר על רגישות מערכות החץ למשל לפגיעה במכם שלו.
דומה כי אף אחד לא מקדיש מספיק זמן לשאלה האם כדאי לפתח מערכת שעולה מיליארדים, כשלאויב עולה בסדר גודל אחד או יותר פחות לשבש אותה כליל, או להפוך את תפקודה לבדיחה גרועה.
ישן 17-04-2007, 13:11

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "כנגד מערכות מתוחכמות, עקרון ה- KISS וההצפה"

הזלזול שלך במהנדסים הוא לא במקום וגם הכבוד שלך לפשטות הוא לפעמים לא במקום.

עוד לא נולד האמצעי שיפרוץ הצפנה חד-פעמית (וגם לא יוולד, מתמטית) וגם לא נולד האמצעי שישבש מרחוק תקשורת על סיב אופטי (וספק אם יוולד).

ולענייננו - לגבי התקפה בנחיל של ספינה שנמצאת מרחק של 200 מייל ימי מהחוף, אתה צריך הרבה יותר מסתם פקודה של לנוע לכיוון X. כדי שנחיל יהיה יעיל הוא צריך להגיע באותו הזמן (פחות או יותר) ומכיוונים שונים, אחרת הוא לא ממש נחיל. פריטים בנחיל צריכים להסתנכרן איכשהו - ואם הם לא בטווח ראיה אחד מהשני, אז קל ליירט את התקשורת ביניהם.

אני לא נגד פשטות, אבל אני גם לא מוריד בפניה את הכובע מעצם היותה פשטות, כמו שלדעתי הרבה אנשים עושים.

שיטת ההצפה מתייחסת לכך שחימוש מונחה הוא לא זמין במיוחד. אבל תותחים או מקלעים על ספינות/מסוקים הם כלי מספיק זמין כדי ליירט נחילים והם גם כלי שנמצא בקבוצת תקיפה של נומ"ט בזמינות לא רעה בכלל.
ואגב, מתוך http://en.wikipedia.org/wiki/E-2_Hawkeye - מסוגל לגלות באופן סימולטני 20000 מטרות, לעקוב אחרי 2000 ולהכווין 40-100 בטווח 400 מייל. נראה לי שאתה צריך נחיל די גדול ומאוד מתואם בשביל זה...

ישן 17-04-2007, 13:35
  שטורס שטורס אינו מחובר  

לא מזלזל במהנדסים-אני עצמי אחד כזה...
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "הזלזול שלך במהנדסים הוא לא..."

ולגבי שיטת ההצפנה שציינת - ייתכן וזה יעבוד. או שלא. זה לא העניין כאן.
מה שחשוב שלא משנה איזו שיטת תקשורת תיבחר לבסוף - כמות המידע שיצטרכו להעביר במונחי bit/s למשל, תהיה זניחה למדי. ייתכן ובמהלך ביצוע הפעולה עצמה, בתלות במודיעין טוב על מיקום השייטת, לא יצטרכו מודיעין נוסף. למשל, ישדרו את הנ"צ ברדיו או בטלוויזיה האירנית...

היכולות שציינת של הוקאיי אם אכן אמיתיות מרשימות בהחלט...
השאלה היא אם הוא יהיה באוויר, ובכוננות מלאה בציוות מלא בעת מבחן.
וכנ:ל מערכות ההגנה של הנומ"ט.

קח תסריט למשל של תנועה בים סוער, בלילה. הנומ"ט ממקום אי שם שט לו בבטחה.
את המודיעין על מיקומו המדויק יכול להביא למשל מטוס נוסעים, או תצפית קרקעית או סתם כלי שיט, או צוללת ננסית. ומה מהות המודיעין הזאת? זה בסך הכל נ.צ. + אולי כיוון התנועה ומהירותה. זה הכל.

בשופי ובנחת הם יכולים לאכן את הנומ"ט - ולשלח אליה את הנחיל.
זה פשוט - ולפחות עד כאן, זה יעבוד.

מרגע שהתחילו בתנועה, סיכויי הגילוי עולים דרמטית עם קיצור הטווח אל השייטת.
כעת, מתצנהל למעשה מירוץ בין תהליכים מקבילים ועוינים: האם מהירות התנועה של הנחיל התוקף, ועוצמתה המירבית היעילה תספיק לגרום נזק משמעותי לשייטת לפני שזו תספיק להפעיל את מערכות ההגנה שלה - או לא?

van Riper ב- מיליניום צ'לנג' הוכיח אולי שלא...

ושים לב: בתרחיש אמיתי, יכול מאד להיות שלעיתוי התקיפה יכולה להיות משמעות קריטית.
כמו כן, האויב יכול לנפק גם פעולות הטעיה במקביל: למשל ירי טילי ים-ים או טק"ק מצרר (ואגב, מפקד משמרות המהפיכה אף התבטא במפורש לגבי האפשרות של תקיפת קבוצות הקרב האמריקניות בנשק מצרר חדש שפותח על בסיס שיהאב 3 , כך שלא מדובר בתסריט שאני המצאתי) או תקיפות מטוסים בגובה נמוך שיתגלו, ובעוד אלו עושים רעש ומהומה - הנחיל מתגנב.
ויכול להיות שילבו של הכל...רק הדימיון פה מגביל.
שים לב שיתרונה העיקרי של נומ"ט בתנאי הלוחמה במפרץ הפרסי נעלם כליל: היא לא יכולה להעלם במרחבי האוקיינוס. יש לה מרחב מצומצם מאד יחסית לתמרון -ורובו ככולו ניתן לצפייה ונצפה בפועל על ידי כוחות עוינים או סתם מוסלמים מאמינים...

האם תסריט של התגנבות נחיל כזה בתוך הרעש והמהומה והכאוס שתגרום התקפת טילי מצרר או מטוסים מנמיכי טוס סבירה יותר בעיניך?
אם כן - אתה יכול להבין מה מטריד את van Riper ומדוע הפסיקו לו את התרגיל והכריזו על הספינות שטובעו על ידו כעל refloated (-;
ישן 17-04-2007, 14:02

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לא מזלזל במהנדסים-אני עצמי אחד כזה..."

הבעיה בשיטת ההעברה היא לא רוחב הפס (כמאמר הביטוי המוצלח: Never underestimate the bandwidth of a station wagon full of backup tapes) אלא השיהוי (Latency) שהוא גבוה מדי בשביל להכווין טיל, למשל, והוא גם לא מספיק טוב למול קבוצה בתנועה.

כולנו קיבלנו תזכורת מה קורה כשמערכות הגנה של ספינה לא מופעלות. הנקודה היא שאני מאמין שלקבוצת תקיפה יש דרך יחסית פשוטה להתמודד עם תרחיש כזה. בהיעדר נתונים נוספים על מה באמת קרה ב Millenium Challange, קצת קשה לקדם את הדיון הזה.
אם פועלים לפי תו"ל הפעלה נורמלי של קבוצת נומ"ט (אליבא דלקסינגטון מצורף), תצפיות חוף לא יכולות לאכן נומ"ט ואפילו צוללת או סתם כלי שיט/טיס לא מסוגלים לעשות זאת לפני שיתגלו. כמובן, אם הן מתגלות אבל לא עושים נגדם כלום, או שמפעיל מסויים לא זהיר/מיומן מספיק, אז באמת יש בעיה. בתו"ל גם הספינה אמורה לנוע ככה שאתה צריך לעקוב אחריה באופן פעיל ולהכווין את הכוחות/טילים אליה שזה כבר הרבה יותר קשה לעשות בלי להתגלות (פליטה אלמ"ג).

ישן 17-04-2007, 14:03
צלמית המשתמש של spritz
  spritz spritz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
כמה הארות,ברשותך :)
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לא מזלזל במהנדסים-אני עצמי אחד כזה..."

-קשה לי להאמין שקבוצת קרב אמריקאית תעבור את מיצרי הורמוז בדרכה לתקיפות האירן.
בניגוד לעירק,לאירן קו חוף הרבה יותר ארוך ואפשר להגיע להמון מטרות באירן גם מהאוקיאנוס ההודי (מהים הערבי,ליתר דיוק).
-בניגוד לחיל הים הישראלי במלחמת לבנון השניה(למרבה הצער) הNAVY לוקח מאוד ברצינות את עניין האיומים הפוטנציאליים על הספינות שלו ועוד יותר ברצינות את המטרות שהוא תוקף. ז"א ,אחרי התקיפה הראשונית לא יישארו לאירן מכ"מים ימיים\אויריים ובשאיפה לא ספינות מלחמה\צוללות\מטוסים .
יש סבירות לא רעה בכלל שגם הנמלים הימיים יופצצו בצורה כבדה מאוד מה שיקשה,כנראה, לאסוף ולאחסן את סירות של הנחילים האלו בהמתנה ליום פקודה.
לאחר ההפצצה לא יישארו לאירן "עיניים" בים והנחיל יצטרך לעבוד מאוד קשה כדי לאתר אחת מספינות הקרב האמריקאיות,שלא לדבר על נומ"ט עצמה,במיוחד בים סוער,במיוחד הרחק מהחוף(על קצה טווח הפעולה של הסירות הנ"ל).
-האופציה היחידה של טקטיקת הנחיל הזאת להצליח תיהיה באמצעות מתקפת פתע .קשה לי לתאר תרחיש כזה,שוב,כי האמריקאים שומרים בקנאות על השטח הימי והאווירי סביבם,במיוחד ליד אירן.
-אבל,אופציה של תקיפת פתע תת מימית (ע"י צוללת ) נראית לי די ריאלית ,כי מדי פעם צצים דיווחים על צוללות שחודרות את מעטפת ההגנה של קבוצת הקרב (האחרון),
יש ספר נחמד של פטריק רובינסון שנקרא "הפיגוע הימי" שמדבר בדיוק על תרחיש זה.

ישן 17-04-2007, 15:56
צלמית המשתמש של spritz
  spritz spritz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי boozi :] שמתחילה ב "ומה קורה אם זה לא בעת מלחמה..."

בניגוד לס"ג עם חיילים נומ"ט לא תתקרב לטווח ה-12 מייל מהחוף (שטח ריבוני עפ"י הגדרות בינלאומיות).אין שום סיכוי.
לא יודע אם יש לאירן כמה עשרות סטי"לים,וגם אם כן,עדיין צריך לעבור כמה משחתתות אמריקאיות בדרך לנושאת המטוסים.שלא לדבר על הכנף האווירית שללא ספק תוקפץ,כשהאמריקאים יגלו יציאה של עשרות סטי"לים מהבסיס שלהם.בשביל לירות טיל מונחה מכ"מ (לא GPS,שעד כמה שאני יודע אין לאירנים טילי ים-ים כאלה) צריך להיות ציון חיצוני כלשהו.(מסוק\מטוס\whatever).הסיכויים שלו לשרוד בסביבת קבוצת הקרב אפסיים.
אגב,דווקא טווח ירי גדול כמו 120 ק"מ מהמטרה שהאירנים יצליחו לזהות (כנראה לא הנומ"ט,שממוסכת ע"י קבוצת הקרב ) יאפשר לאמריקאים להפיל הרבה מהטילים לפני שיצליחו לרכוש את המטרה שלהם.הרבה יותר מסוכן תרחיש ירי מטווח קצר-כמו אח"י חנית למשל,שעד שהצוות הבין מה הולך, הטיל כבר היה בדופן.

ישן 16-04-2007, 16:50
  moshayov moshayov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.11.06
תודה לשביט על המפה
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "הנה מפה נחמדה דרך-אגב, של..."

בו ננסה לסכם את כול האיומים שהאירנים יכולים לעשות לנומ"טים אמרקאים שמשיטים במפרץ הפרסי. אני מתעלם מכול איום שהסינים הרוסים או כול מדינה אחרת יכולים לעשות.

לדעתי יש שלושה איומים עיקרים:
הראשון טילי חוף ים בעוד שלטילים התת קולים כדוגמת ה-C-802 יש פתרון טוב בצורת משחתות האיגיס. לטיל SUNBORN אני בכלל לא בטוח שיש מענה טוב. הטיל הזה כבר נדון בפורום הזה בעבר ומהירות השיוט שלו שהיא פי 2.5 ממהירות הקול מציבה אתגר שאני לא בטוח שיש למישהוא פיתרון טוב עבורו. האסתרטגיה העיקרית להתמודד מולו היא לא להיות בקרבת החוף האירני ובמהלך מלחמה ראשון לנטרל את כול מכמי החוף. דבר שלא יתכן במקרה של תקיפה ראשונה של האירנים.
השני צוללות, לאירנים 3 צוללות מסוג KILO שהם צוללות דיזל שקטות. קשה לי מאוד להאמין שהם יצליחו להתקרב לנומ"ט בלי שהם יושמדו קודם.
השלישי התקפה של כול כלי הטיס של חיל האוויר האירנים אשר מסוגלים לשאת טילי שיוט נגד ספינות. פה יכול להתרחש תרחיש בדומה להתקפה שקלנסי תיאר בספר סערה אדומה עולה. אם הם יצליחו לשגר הרבה טילים בו זמנית ולהציף את המירטים של האגיס.

שאר המקרים והתרחישים נשמעים לי דימיונים במקרה האירני. כמובן שהם ינסו למקש את המיצרים אבל יש דרכים וספנות בקבוצת הקרב שיכלה לטפל באיום זה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:33

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר