לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-02-2005, 08:41
צלמית המשתמש של המוח
  המוח המוח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
גם החרדים צורבים את "אושפיזין", אבל שולחים כסף בדואר על כל צפייה..

ותודה להשם יתברך

יוצרי וכוכבי הסרט זוכה האוסקר הישראלי "האושפיזין", הזוג שולי ומיכל רנד, היו אובדי עצות נוכח תופעת הצריבות הפיראטיות. אבל במגזר החרדי, כך מתברר, צריבות הן עניין מוסרי והלכתי רציני, והצופים פשוט החלו לשלוח כסף לזוג רנד עבור כל צפייה בסרט במחשב הביתי

תופעה: חרדים שצפו באופן פיראטי בסרט הקולנוע הישראלי "האושפיזין" שולחים ליוצרי הסרט כסף עבור הצפייה. יוצרי הסרט פירסמו לאחרונה מודעות בהן הם מבקשים "להביא לידיעת הציבור שסבלנו נזקים כספיים רבים מהצריבות הלא חוקיות. מיראי השם אשר אינם חפצים להיכשל חס ושלום עם איסור חמור לשלוח תשלום של 25 שקל על כל נפש אשר צפה בזה". לחרדים המעוניינים לשלם ניתנה כתובת ת.ד ומספר טלפון לתשלום באמצעות כרטיס אשראי.

המודעה אף נפתחת בציטוט "אזהרת פוסקי הדור", שכבר הביעו בנחרצות את עמדת ההלכה היהודית נגד "אלו שעושים מעשה ומעתיקים תקליטורים ותוכנות מחשב ומשיגים את גבולם של אלה שהשקיעו עמל שנים וכספים רבים בתוכנות אלו".

"האושפיזין" הוא זוכה פרס אופיר 2004 (האוסקר הישראלי) בקטיגוריית שחקן השנה עבור שולי רנד. רנד, שכתב את התסריט ומככב בסרט לצד רעייתו מיכל, עורר תגובות רבות בטקס חלוקת פרסי אופיר כשעלה על הבמה בתלבושת חרדית של חסיד ברסלב והודה ל"השם יתברך שמו, שלכבודו נעשה הסרט".

תופעת הצריבות אמנם הסבה לזוג רנד צער רב, מספרת הכוכבת הנשית של הסרט, מיכל, אבל מאז שהחל להגיע תשלום עבור הצפייה "זה היה שווה את כל הצרובים האלה". לדבריה, היוזמה לפרסום המודעות עלתה רק לאחר שהתקבלו פניות מצופים חרדים שמצפונם ייסר אותם.

"זו תופעה מדהימה", היא אומרת, "אנשים שמעו שהתבאסנו מהצרובים ואז התחלנו לקבל פניות מאנשים שרצו לשלוח כסף". לדבריה , היו גם צופים חרדים שצפו בסרט באופן פיראטי וכדי לשלם עבור הצפייה התקשרו לבתי הקולנוע, הזמינו כרטיסים, שילמו בכרטיס אשראי ולא באו. "זה כזה מתוק", היא אומרת.

יונתן דנינו, שחקן נוסף בסרט, נתקל גם הוא בתופעה. "בכל מקום שהלכתי ניגשו אליי חרדים וביקשו לשלם", הוא מספר.

צפייה בסרטים הצרובים על תקליטורים באמצעות המחשב היא הדרך המקובלת לצפות בסרטים במגזר החרדי, בו החזקת מכשיר טלוויזיה אסורה. בשנים האחרונות אף קמו חברת הפקה המצלמות סרטים מיוחדים עבור המגזר, בעיקר קומדיות ודרמות עם מוסר השכל, שמופצים על גבי תקליטורים בלבד.

פותחים דיון באינטרנט

הדיון בשאלת המוסריות שבצפייה בעותק צרוב של "האושפיזין" אף עושה גלים באינטרנט. בפורום האינטרנט החרדי הפופולרי "בחדרי חרדים" פתח לאחרונה אחד הגולשים דיון תחת הכותרת: "אני שולח כסף ליוצרי'האושפיזין' מי מצטרף?". הכותב הסביר כי "זה מציק לי כבר כמה זמן וכעת החלטתי לעשות מעשה. מכיוון שאני ועוד שניים מבני משפחתי צפינו ב' האושפיזין' אני שולח 100 שקל ליוצרים - אפילו בלי להיכנס לעניין ההלכתי, רק בגלל שהסרט נגע ללבי והייתי רוצה שהיוצרים (שהם גם השחקנים) יהיו עשירים. לפחות שלא יפסידו מהיצירה שגרמה לי כל-כך הרבה הנאה. מי מצטרף?".

התגובות היו אוהדות בדרך כלל, עם זאת הגולש "פינוקיו" התפלפל והסביר למה אינו מוכן לשלם: "ראשית אין ספק שמי שמעתיק ומוכר, מפיץ וכו' הוא משיג גבול. יש הרבה פוסקי הלכה מהגדולים בדור הזה והדור הקודם שעם חלקם דיברתי באופן אישי ואמרו לי שמי שמעתיק לא בשביל למכור אלא בשביל לתת לחבר באופן חד-פעמי אין בזה שום איסור הלכתי! אני צפיתי באושפיזין באמצעות דיסק שקיבלתי מחבר (והחזרתי לו כבר). . . מה שכן, רק בגלל שהתלהבתי מאוד, אני מוכן לתת לשולי ולאשתו ישר כוח! כסף? שהם יתנו לי, יש להם הרבה יותר ממני!".

פותח הדיון השיב לו: "פינוקיו תעשה טובה, אל תהיה פתאום הסבא או הסבתא מקלם (דמות מוסרית ידועה, א.ב.ח) ותמציא כל מיני היתרים לא לשלם. אם לא בא לך לשלם - זכותך אבל אל תצדיק את זה בלומדעס (בלמדנות א.ב.ח)".

גולש אחר סיפר כי התקשר אל שולי רנד כדי לשלם אבל הוא "ענה לי: 'מחול, מחול, מחול'. אבל אין לראות את המחילה שלו כהיתר לכולם ולכלל".

http://www.nrg.co.il/online/11/ART/864/285.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-02-2005, 13:11
  ad99 ad99 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.05.03
חח כל בני ברק הלא חיה על תקליטור אחד
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "לא לדאוג, אני בסדר גמור. רק לא כל כך נלהב וגם לא כל כך "לחוץ""

הכתבה הזו היא סיפור מעשיות. החרדים הלא הם אלופי גניבת זכויות היוצרים. בכל בני ברק, אלעד ובית"ר עילית לא תמצאו - חוץ מקומץ עסקים ומוסדות חינוך - אפילו מערכת הפעלה חוקית אחת, שלא לדברעל סרטים ומוזיקה שנצרבים שם חופשי ומועברים מאחד לאחד.
הכי מצחיק שהם עוד מתלוננים על התוכנות הגנובות על כך שהיצרנים לא דאגו להם למימשקים בעברית. על כך אני עונה להם שיתלוננו לרבנים על שהשאירו אותם בבורותם ללא ידיעת שפות, ושאם היו רוכשים את התוכנות, היה צידוק כלכלי להכין להם מימשק עברי..
הם אגב גם מעתיקים ומצלמים ספרים ללא בושה. כולל ספרים של תלמידי חכמים. אז במקרה היו כמה צדיקים שריחמו על הזוג רנד החרדים ושלחו להם כסף..ומה עם שאר היוצרים הנגזלים? הם לא צריכים לאכול?
העיקר שהם מטיפים מוסר לכל העולם.
ישן 03-02-2005, 16:43
  NOTA NOTA אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.01
זו דווקא פואנטה מעניינת
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי juda שמתחילה ב "זה מה שנקרא "שחרור קיטור"..."

נחמד היה לראות כי לזוג רנד הם דואגים, אבל מעניין אם היו מתנהגים בצורה דומה ליוצרים שאינם חרדים. בתוך החברה החרדית יש גמילות חסדים שיכולה ללמד את כולנו שיעור בסיוע הדדית, וגם כלפי חוץ הם מקרינים לעיתים קרובות את העזרה הזאת.
אממה, נושא "עניי עירך קודמים" נלקח אצלם ברצינות מוגזמת משהו ולפעמים נוצרת התחושה כי למערכת הכלכלית "הנורמלית" המחזיקה את המדינה הם מתייחסים כחוקי הפריץ, ועושים הכל על מנת לקבל ולא לתת לה.
לדוגמא: שכיר סטנדרטי המשלם את מיסיו נותן - דה פקטו - צדקה בשיעור שכמה משפחות חרדיות ממוצעות ביחד (ומבחירה) אינן מגיעות אליו, אבל אף אחד לא יספור את זה כ"עזרה הדדית" ויצביע על זה כ"יפה שבחברה הישראלית".
זה, להבדיל אלף אלפי הבדלות, דומה לספר תורה שנתרם ע"י מעלים מיסים סידרתי.

כמובן שהדוגמא החיובית שפתחה את האשכול אינה הנסיבות המתאימות להעלות את הביקורת
ישן 03-02-2005, 15:38
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
lol , בטעות ראיתי את הסרט ...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי המוח שמתחילה ב "גם החרדים צורבים את "אושפיזין", אבל שולחים כסף בדואר על כל צפייה.."

בסרט לקח חבר של שולי רנד סכך לסוכה שהיה שייך לחסיד אחר , מתוך מחשבה שהסכך "הפקר" (כלומר שבעליו אינו מעוניין בו עוד ) כשרנד גילה זאת הוא דרש מחברו ללכת לאותו חסיד ולשלם לו . החבר הגיע לחסיד והחסיד מחל , אבל רנד עדיין התעקש , בא בעצמו אל החסיד והתחנן שימחל לו במילים "מחול מחול מחול" . החסידים ששלחו לרנד כסף על צפייה פיראטית השתמשו באותו הביטוי .

מעניין אם מצפונם התעורר בגלל הדרך המרגשת בה מציג הסרט את רנד הנזהר שלא לגזול את ממון חברו , או שיוצרי הסרט השתמשו ביחס היפה לזולת ששורר בתוך החברה החרדית כדי לרגש את הצופים ..

מה קדם למה , הדמיון למציאות , או המציאות לדמיון ?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 03-02-2005, 17:12
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
מעשה שהיה כך היה
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב "למה "בטעות"?"

הייתי בדייט עם מישהי ולא היה לנו כ"כ מה לעשות , אז החלטנו לצפות בסרט . ניגשנו לקופה ובחרנו סרט מסוים , אלא שהסרט כבר לא היה מוצג , הכרטיסים היו שגוים .

כשנסנסנו לאולם בו הוקרן הסרט החלופי "העולם המימי " (משהו כזה , מי זוכר ) הבנתי כבר שעשיתי טעות . ממוצע הגילאים במקום כבר פרש לפנסיה מזמן . הסרט התחיל . צילומים של דגים נעים אנה ואנה באוקיינוס . והקשישים באולם מתמוגגים מהמראות המרנינים , יודעים שטוב שהגיעו לסרט כזה , בגילם כבר אסור להם להתרגש . ואני , לי אין אפילו אקווריום בבית . מה לי ולדגים ?

יצאנו משם אחרי רבע שעה ועברנו לאולם בו היה מוצג אושפזין , כך ראיתי בטעות את הסרט

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:38

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר