לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-06-2007, 13:48
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אוסף יפה של תמונות גדוד 52 של גבעתי בתש"ח

במגרת ראיונות עם איש יקר, רב מעללים וצנוע (וגם שכן שלי...) בעניינים שונים הקשורים בתש"ח, קיבלתי את רשותו להעתיק ולפרסם חלק מאוסף התמונות שלו מתקופת שירותו בגדוד. רוב התמונות מצויות, אני מניח, בידי הרבה מוותיקי הגדוד והחטיבה (לבדוק את החותמות והמידע על גב התמונות זה מחקר כיפי בפני עצמו...) אבל לי היה היתרון לשמוע פרטי פרטים על כל אדם ופרט...

אני מקווה להעלות כאן הרבה סיפורים מעניינים אודות התמונות בהמשך, אבל בתור התחלה נתחיל עם התמונות ה"כלליות" יותר:

כפר אוריה - הפלוגה חנתה שם, נצורה פחות או יותר, כדי לשמור על היישוב המבודד והנטוש ברובו. האספקה הגיעה בחלקה בדרך האוויר. תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 29-06-2007 בשעה 14:10.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-06-2007, 18:16

אני חושב שבמסטינג השתמשו עוד הרבה הרבה אחרי 1970...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "יופי של תמונות"

כשהייתי בסדיר ראיתי כמה פעמים מסטינגים - אמנם לא שימשו לאכילה אבל רישמית הם היו במצבת הציוד של צה"ל.

מהתמונות האלה ניתן לפעמים ללמוד לא מעט פרטים שלא עולים לראש ביום יום:

1. בניגוד לתדמית של תש"ח כמלחמה של "מוט'קה, יענקל'ה ומאירק'ה" שירתו בגדודים הרבה חיילים שהיו יוצאי עדות המזרח (בעיקר תימנים במקרה של גבעתי) או ספרדים. שאלתי על זה (העדינות) כמה פעמים והרושם שלי היה שבעקרון ילידי הארץ משתי העדות היו קרובים זה לזה הרבה יותר מאשר לעולים חדשים מהעדות שלהם. לדפים הקרביים של אבא קובנר, לדוגמא, התייחסו כאל משהו "שמופנה לעולים החדשים".
2. הנשק עצמו היה לא פעם לא רע בכלל, אבל הציוד הצבאי המשלים היה מאולתר מאוד על לא קיים. ממה שבדקתי הרבה מאוד חיילים פשוט קנו מדים וציוד אחר מעודפי הצבא הבריטי מכספם שלהם.
3. אנשים היו רזים!
4. אולי בפלמ"ח נתנו לבלורית "להתפרע" אבל בגבעתי נראה שאנשים דאגו לשמור תספורת כמו שצריך...
5. אנשים מחייכים! חלק מהתמונות הללו הן מהזמנים השחורים ביותר מלחמת השחרור - כאשר הבריטים עמדו להסתלק ואיש לא ידע מה יהיה אחרי.

ישן 25-06-2007, 06:57
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
בתקופת מחמת העצמאות היוו המזרחיים למינהם כ 10% מן הישוב
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אני חושב שבמסטינג השתמשו עוד הרבה הרבה אחרי 1970..."

איני יודע בדיוק מה הייתה ההעדפה הפוליטית המקובלת אצלם, אולם היא לא תאמה את ההעדפה הפוליטית אצך האשכנזים. אצל האשכנזים הרוב הלך עם מפלגות הפועלים והמיעוט עם הימין של אותה התקופה - האצ"ל, בעוד שמזרחיים היו פחות קרובים לשמאל ויותר לאצ"ל.
לכן, היו מספר לא גדול של מזרחיים בפלמ"ח ובחי"ש בעוד שבאצ"ל מספרם היחסי היה גדול יותר. כאשר מוזג האצ"ל בצה"ל הגיעו גם המזרחיים שבאצ"ל לצה"ל, אבל עדיין היוו כעשירית מהכח.
ויש לי סיפור על כך. אבי היה בגולני בתש"ח. כאשר פורק האצ"ל הגיע לגדוד שלו פלוגה של אנשי אצ"ל שמרביתם היו מהשכונות הדרומיות של תל-אביב. אבי, שהיה ותיק בארץ משום שעלה ב 1946, ידע מעט יותר עברית מן העולים החדשים שזה עתה עלו, ושימש כתורגמן מאידיש לעברית. לאחר שהגיעו אנשי האצ"ל, שרבים מהם היו מזרחיים, פנה אחד העולים החדשים לאבי ושאל אותו : "אמור לי לייב, זה הצבא הקולוניאלי שלנו?"
ישן 25-06-2007, 08:13

למיטב הבנתי יש הבדל עצום בין 4 "סקטורים" של יהודי א"י אז
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "בתקופת מחמת העצמאות היוו המזרחיים למינהם כ 10% מן הישוב"

1. המושבות
2. ההתישבות העובדת
3. הערים וערי הגנים
4. ירושלים (חרדים + יישוב ישן)

בכל שיחה שאני עושה אני טורח לשאול על הנושא הזה שמאוד מעניין אותי במקביל לכל השאר. ההבדלים בין 4 הסקטורים האלה מצויים בנושאים רבים, כולל ביחס שלטונות המנדט שליהם, שאלות של עדתיות ופוליטיקה, דת ואידאולוגיה.

מבין כל הנ"ל במושבות הייתה ההפרדה העדתית הנמוכה ביותר: ההפרדה הייתה על רקע אידאולוגי בעיקר: בגבעתי שירתו אנשי אצ"ל ודי ברור לי שלא התייחסו אליהם כאל "מהחבר'ה" - גם לא היום אחרי 60 שנה. בדקתי סיפורים של כמה אנשי אצ"ל כאלה שנהרגו (כולל סיפור של חוליה בת 4 אנשים שנעלמה כאילו בלעה אותה האדמה כשהייתה ת"פ פלוגה אורגאנית של הגדוד) וכל אלה שמצאתי היו אשכנזים. בין הלוחמים ה"אורגאניים" של הגדוד (יליד המושבות, או ילידי ת"א בגדודים המקבילים של גבעתי) הייתה ערבוביה ללא הבחנה מיוחדת בין עדות: בטוח שהיו מעל 10% לא אשכנזים (רק תימנים היו יותר מזה. במושבות דרום יהודה היו אורפלים, סלוניקאים, בולגרים ויוצאי מדינות ערב שסביב לא"י במספרים גדולים) והיו גם פה ושם אנשיםשהיו "חצי חצי".

בתש"ח כמעט כל האנשים היו מן הזרם ה"מרכזי" ובשום אופן לא אנשי אצ"ל - למרות שהיו ביניהם אנשים ממשפחות דתיות (אשכנזים ומזרחים). מבין האנשים ששוחחתי אתם ושהיו יוצאי עדות המזרח, הרבה היו אז "חילוניים" וחלק גם היום מחזיקים בחילוניות גמורה. אני יודע גם שהיו מקרים שאנשים צדו תוך כדי המלחמה, או אכלו חזירים שנותרו בבסיסים בריטיים ואיש לא עשה מזה עניין גדול.

באמצע המלחמה הגיעו לגדודים כבר הרבה עולים חדשים ומעניין לגלות שלא הייתה התחברות בין יוצאי אותן גלויות ותיקים עם עולים, אלא ריבוד של "ילידי הארץ אל מול עולים חדשים" (מבחינה חברתית: רואים את זה היטב בתמונות שצולמו ע"י אנשים באופן פרטי).

כמה אנשים מגדוד 52 (מפקדים) הפכו אנשי חרות אחרי המלחמה (שלמה להט ועוד מ"מ אחד לפחות) והיו פעילים פוליטיים. מצד שני ליוצאי משפחות של איכרים בעלי אדמות הייתה קירבה לזרמים כאלה מסיבות פוליטיות.

הייתי אומר גם (ע"ס הרגשה) שבקרב משפחות מהמעמד הבינוני ומטה היה גיוס נרחב יותר ולמשך ארוך יותר. בקרב כמה מהמשפחות המיוחסות ובעלות האמצעים (והיו כאלה הרבה במושבות) היו אחוזי גיוס נמוכים יותר.

ישן 27-06-2007, 14:45
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
יש לנו עדויות רבות על בעיות עדתיות במושבות.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "למיטב הבנתי יש הבדל עצום בין 4 "סקטורים" של יהודי א"י אז"

אמנם החלוקה ל4 סקטורים תואמת את המציאות, אך יש לי בעיה עם המסקנות.
1. במושבות הייתה עדתיות חזקה מאוד. ידוע לנו על מכות וטינה בעיקר בין תימנים שהגיעו למושבות עוד לפני מלחמה"ע ה-1. בין המלחמות המושבות היו די מאובנות מבחינת קליטת עליה ומתיישבים חדשים.
2. מעט מאוד מזרחיים נמצאו בהתיישבות העובדת. זו ברובה הגדול הייתה אשכנזית.
3. אפשר היה למצוא מזרחיים בערים הגדולות והמעורבות, אולם חלקם לא התערה בחיי הישוב, הם היו בני הישוב הישן.
4. חלק נכבד מהצבא של 1949 היה צבא מגויס חובה. לא כל חיילי תש"ח היו פלמ"חניקים מתנדבים. היה גיוס חובה בארץ, וגם במחנות העקורים בחו"ל.אפילו בפלמ"ח, בחודשים האחרונים של המלחמה היו חיילי חובה. ברוך ג'מילי, מקוה שהוא עדיין זכור, היה מגויס חובה.
5. לכן, פרט למספר קטן מאוד של מזרחיים שהיו בהתיישבות העובדת והתנדבו לפלמ"ח, היו מזרחיים בצבא כחלק מהאצ"ל שנטמע בצה"ל, ומגיוסי חובה.
ישן 09-06-2007, 22:47

כבר קיבלתי שטיפה ידידותית בפרטי על יכולת הזיהוי האפסית שלי לכלי טיס...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תבורך !!! תמונות נהדרות !..."

ותודות לסולואוויה יש זיהוי של כלי הטיס בתמונות:

המטוס הקל הוא RWD-13 מתוצרת פולנית (כן, כן... הפולנים עשו - כך מסתבר - מטוסים). התמונה היא מראשית מלחמת העצמאות כשהבריטים עוד נכחו בכל מקום.

ה"דקוטה" היא C-46 קומנדו ומאחוריה סקיימאסטר.

המטוס הדו מושבי (שחסכתי לעצמי אפאדיחה ולא קראתי לו "מטוס ריסוס של כימאוויר") הוא BT-13 (שהיה רק אחד כזה בארץ). מלבד המוני הפרטים שיש לברר בכל עניין כמעט, מסתבר שהגדוד הזה הוא שכבש את בסיס עקיר-תל נוף ועזר בתפעולו בימים הראשונים: הם אפילו סילקו משם כוח בריטי שבא לחפש מים יום אחרי הפינוי... אמרו להם "שכחתם שהרסתם את כל מתקני המים"???

מסכנים הבריטים: בטח זה היה כוח אחר לגמרי מזה שהשמיד תשתיות בתל נוף...

אני מקווה לראיין אותו עוד כמה פעמים ואז לעבור לעוד כמה "שכנים" שלי. מסתבר שאצל החבר'ה האלה מסתתרים תילים של סיפורים בפרטי פרטים... מבין האנשים של גדוד 52 יצאו לא מעט "מפורסמים" בשנים שבאו, אולם ב-48 כולם היו חבר'ה ממושבות דרום יהודה ולא פעם בשיחות מספרים על איזה קרב ומזכירים מישהו שעשה משהו ("למוט'קה היה מעצור והערבי עמד לירות בו! יע'נקלה הציל את המצב וירה בערבי צרור והרג אותו!") ואז אתה עוצר אותו ושואל האם זה האיש הידוע ("אתה מתכוון ליעקב חודורוב השוער"??? - מדובר על רגע פריצת חוליית החבלה למפקדת חסן סלמה...)...

בין הידועים (פרט ליעקב חודורוב) היו שלמה להט (רחובותי), שמואל שפר (מי שאחר כך הפך לטייס חי"א והיה מעורב העריקת המיג העיראקי), אביו של האלוף דורון אלמוג (אברוצקי) ועוד לא מעט אנשים שעשו חיל.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 29-06-2007 בשעה 14:13.
ישן 16-03-2008, 20:24

עוד שתי תמונות יפות מתוך כמה שהזדמנו אלי לאחרונה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אוסף יפה של תמונות גדוד 52 של גבעתי בתש"ח"

שמה שמעניין בהן הוא שצולמו בתנאי קרב, תמונות שמלחמת העצמאות די עניה בהן. אחת צולמה בשעת אחד הקרבות על "הבית הבודד" (משלט בדרך לכפר אוריה והר טוב שהיה נתפס לסירוגין כאשר עברו שיירות) והשניה ככל הנראה בכניסה לקרב.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ולצערי, גם אם בדרך הטבע, ממש על שפת שנת ה-60 ובדיוק כאשר מלאו 60 להתגבשות גדוד 52, עושה רושם שהטבע מתחיל לעשות את שלו בקצב מהיר מאוד. בשבועות האחרונים הלכו לעולמם לא מעטים מוותיקי הגדוד, כולל כמה שהיו אחראיים לתמונות וכמה עדויות ששימשו אותי. גם מוליק אייל - מפקד ההגנה בראשון ואיש גבעתי בעצמו, הלך לעולמו בשיבה טובה לפני קצת יותר משבוע...

עצוב.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 16-03-2008 בשעה 20:29.
ישן 13-04-2008, 21:39

אך כמה פשוטים היו החיים ב 1947/9...
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "כמה שלבי אבולוציה באדמיניסטרציה הצבאית בתש"ח-תש"ט"

האיש שיחד עם יהודה מונק יצא מביל"ו לטיפול במרפאה ברמלה, היה גם בן דוד של איש אצ"ל. זה עלה לו במעצר ושליחה למחנה המעצר בלטרון. אחרי שחטפו מכות מהכלניות, חטף גם חטיפה (בתוך המחנה) ע"י אנשי אצ"ל כלואים שהאשימו אותו בקשר להכאת איש אצ"ל ע"י אנשי הגנה בשעריים... מרוב מכות וכור מגיעים בסוף לאישפוז בבית חולים צבאי בבאר יעקב (היום "שמואל הרופא") ושמה, בחדר סמוך, שוכבים כמה חיילים שנפצעו בפעולת אצ"ל זמן קצר לפני כן... תודות לשני חיילים איריים שתפקידם היה לשמור על אסירים יהודים מאושפזים, הפצועים האנגלים נאלצו להסתפק בקללות ואיומים.

בכל מקרה, מסתבר שקשרים של האב יכלו לסייע במשהו לשחרור עצורים גם אז:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אמנם אני זוכר שרשמית היה צריך כזה ברישון גם בשנות ה-80, לא זכור לי ששמעתי על מישהו שהוציא רשיון כזה...

אולי אספני תגים יתעניינו בזה..

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 13-04-2008 בשעה 21:42.
ישן 06-05-2008, 10:06

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אוסף יפה של תמונות גדוד 52 של גבעתי בתש"ח"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
במגרת ראיונות עם איש יקר, רב מעללים וצנוע (וגם שכן שלי...) בעניינים שונים הקשורים בתש"ח, קיבלתי את רשותו להעתיק ולפרסם חלק מאוסף התמונות שלו מתקופת שירותו בגדוד. רוב התמונות מצויות, אני מניח, בידי הרבה מוותיקי הגדוד והחטיבה (לבדוק את החותמות והמידע על גב התמונות זה מחקר כיפי בפני עצמו...) אבל לי היה היתרון לשמוע פרטי פרטים על כל אדם ופרט...

אני מקווה להעלות כאן הרבה סיפורים מעניינים אודות התמונות בהמשך, אבל בתור התחלה נתחיל עם התמונות ה"כלליות" יותר:

כפר אוריה - הפלוגה חנתה שם, נצורה פחות או יותר, כדי לשמור על היישוב המבודד והנטוש ברובו. האספקה הגיעה בחלקה בדרך האוויר. תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מאלמנתו ובנו של אחד הלוחמים שחיכו למטוס המסכן הזה שמעתי אתמול סיפור: הכלב הזה לא סתם מככב בתמונה (לצלם בטח היה חוש תיעודי ודרמטי מפותח). מסתבר שהכלבים האלה היו לומים בעצמם וגם את המטוסים הכירו. כאשר הושלכה אספקה החל מאבק נחוש בין אנשי הפלוגה לעדר הכלבים, על מי ידיע ראשון לאוכל... לא פעם נצחו הכלבים. הלוחם ז"ל, עד יום מותו, נשא על פרק ידו "שעון" יפה - זכר למאבק עם אחד הכלבים האלה: כלב שלא וויתר בקלות.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:14

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר