לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-06-2007, 16:40
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "אקדחים בעימות מוגבל"

למה לא עושים את זה:

א) כסף כסף וכסף: אקדחים עולים כסף, ואקדח לכל חייל דורש השקעה מאפס ברכישת אקדחים, חלפים לאקדחים, תחמושת בקוטר שונה וכמובן - הכשרת מספיק אנשי חימוש לתחזוקה תקינה של האקדחים האלה. בהתחשב בעובדה שרוב תחזוקת השליטה בשטחים מתמצית בעמידה במחסומים ומידי פעם מעצרים של כל מיני טיפוסים שלא ממש מגלים התנגדות מרשימה (בשביל לעצור את החבר'ה המסוכנים באמת שולחים יחידות שלאנשיהן יש ממילא אקדחים) ולא בקרבות ירי, רובי הסער הקצרים די מספיקים למשימה.

ב) גניבות ומשחקים: אקדח הוא פריט קטן יחסית, שהרבה יותר קל ומפתה לגנוב, והרבה יותר נוח לשחק איתו מאשר ברובה סער קצר או ארוך. ברור שרוב החיילים רוב הזמן לא ישחקו בקאובואים, ישימו לב שלא שולפים להם את האקדח מהחגורה בזמן שהם מחטטים בתאי מטען של מכוניות חשודות ולא ישכחו אותו בשירותים של התחנה המרכזית, אבל די במיעוט שיעשה את זה והנה לך גם תאונות נשק וגם אקדחים שנעלמו לשוק הפלילי.

ג) קלות השימוש באזרחות: חייל בחופשה לא יסתובב על אזרחי עם רובה הסער שלו, אבל עם אקדח סביר שכן. זה יוצר הזדמנויות נוספות לגניבה ואובדן, וגם סיכוי שכל סוף שבוע שניים-שלושה חבר'ה שלא הכניסו אותם למועדון ריקודים ישלפו את אקדחיהם על המאבטח. יותר מידי כלי נשק שמסתובבים בסקטור האזרחי הם מתכון לצרות. אפשר כמובן לדרוש הפקדה של האקדחים בטרם יציאה הבייתה, אבל זה יוצר עוד טרחה ארגונית.

ד) חוסר מקצועיות: לירות ברובה הרבה יותר קל ופשוט מאשר לירות באקדח. כדי לעשות באקדח שימוש יעיל, צריך להתאמן די הרבה. אימונים דורשים זמן וכסף, שבשנים האחרונות הוקדשו למשימות לאומיות חשובות בהרבה כמו מחסומים וגלבי"ם, והצבא הסדיר לא התאמן כראוי אפילו על כלי נשקו הרגילים כמו רימונים, מקלעים וטנקים. עכשיו יש בולמוס של אימונים, אבל הללו הם אימונים למלחמה עם כלי נשק קונבנציונליים, לא על כלי נשק כמו אקדח שתועלתו רבה רק במתארי בט"ש מסויימים בשטחים. בזמן שלוקח ללמוד לשלוט באקדח כדי לבצע מעצר אלגנטי לאיזה בחור משופם שמחביא קלצ'ניקוב בדוד השמש שלו, אפשר לעשות עוד תרגיל מחלקה בשריון וללמוד כל מיני דברים לא חשובים ולא רלוונטיים למשימות הלאומית החשובות של אחזקת מחסומים ומעצר מבוקשים - כמו הפעלת מיסוך, חיפוי הדדי וזמני שהייה בעמדות אש.

לסיכום, מבחינת עלות-תועלת אין הרבה טעם בהנפקת אקדחים לחיילים סדירים. מוטב להותיר את הללו היכן שהם נמצאים עכשיו - יחידות מובחרות וכיתות כוננות ישוביות, שגם זוכות לאימונים מסודרים והכשרה מקצועית מהסוג שבגדודי הבט"ש (סיירות המעצרים, שריונרי המחסומים ותותחני הגלבי"ם למיניהם) יכולים רק לחלום עליהם הן במתארי הבט"ש המוכרים והן בכל מיני דברים מיותרים ולא חשובים כמו התכוננות למלחמה נגד אויב חמוש של ממש.

אבל מה, להסתובב עם אקדח על המדים נראה ממש מגניב. אני בטוח שאם הייתי עדיין בסדיר הייתי תומך בחום בהנפקה של אקדחים לחיילים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-06-2007, 14:44
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
לגבי סעיפים ב' וג'
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "למה לא עושים את זה: א) כסף..."

לגבי סעיף ב':
אני מכיר כמות לא מבוטלת של אביזרים אחרים שהם הרבה יותר קטנים מאקדח והרבה יותר קלים ל"שתיה" (בין היתר בגלל שבניגוד לאקדח אינם צל"מ ולכן הרבה יותר קשה לעלות על אובדנם) ,והנזק הפרוטנצאלי שלהם גדול עשרות מונים מאקדח .
דוגמאות :רימון רסס ,אצבעות תן ,נפצים ,לבנות חבלה ...........................
ובכל זאת הנ"ל מנופקים בשפע לכל היחידות !
מצד שני הבחנתי בפריטים גדולים בהרבה מרוס"ר שהגיעו לידים לא להם למשל רקטות לאו ,מרגמות
RPG וכ"ו,תחמושת אווירית ,מוקשים .....................................
מזה אומר לנו?
אולי שלא הגודל קובע אלה יותר חשוב מי האנשים לידהם ניתנים הנ"ל?

מזאת אומרת "הרבה יותר קל לשחק איתו" ?
יותר קל להכניס מחסנית מאשר ברוס"ר?
הרבה יותר קל לדרוך?
אוו שאולי משחק בנשק בכלל מתחיל בין האוזנים ולא בסוג הנשק?
ולראיה חזור אחורה בעיתונות על השנתים שלוש האחרונות ותראה כמה משחקים בנשק ארוך הסתימו באסון מה שמראה שלא כל כך משנה מה הנשק ברגע שיש נשק יהיה מטומטם שישחק בו
והדרך למנוע היא חינוך וענישה ולא שום דרך לסדר את הסטטיסטיקה .

לגבי "קלות שיכחה" בוא לא נשכח שאתה מדבר על צבא שהצליח ל"שכוח" שתי אכזריות וטנק עם 3 מגים בשטח אל לא ישכחו רוס"ר ?
עם הפוך האקדח נמצא בנרתיק וסביר להניח שאתה לא מוריד אותו ממך במסעדה אוו אוטובוס למשל מה שלא נכון לגבי רוס"ר .

לגבי סעיף ג':
גש וראה מה הנימוק שמעלה צה"ל כדי להצדיק את ההחלטה שלו לצמצם את כמות החילים שיוצאים הביתה עם הנשק .
הפלא ופלא דווקא כאשר הנשק נשאר ללא השגחה בבית (אפילו אם מאוחסן ע"פ הנהלים) נוטע להגנב יותר מאשר נשק שנמצא על בעלו (אגב זה גם הצידוק של משרד הפנים נגד ריבוי נשקים לאדם פרטי) כלומר לאקדח יש פה יתרון דווקא .
לגבי שימוש לרעה ................
קח כמה דוגמאות קטנות
לפני שנתים אוו שלושה מסרב מאבטח להכניס 3 חברה לא חשוב מאיזה עדה למועדון באיזור עמק האלכול בחיפה הנ"ל חוזרים חצי שעה יותר מאוחר עם M16 וסוגרים חשבון עם המאבטח
איזה יופי הערכנו את חיי המאבטח בחצי שעה אין ספק כבוד למדיניות המצמצמת !!!!!!!
שבועים מאוחר יותר באותו איזור מועדון אחר מספר מאבטחים מונעים כניסה מחבורה לא חשוב מאיזה עדה אך נזכיר שזאת היתה עדתם של המאבטחים גם כן ושהיא נפוצה באיזור שבו נמשך הארוע מאוחר יותר .
מכל מקום זה אומר את דעתו על אוחותו של זה וזה אומר את דעתו על אימו של זה ובקיצור סוגרים להפגש למחרת "בדשא" רק שהפעם מביאים איתם מאבטחנו שאמורים להיות "המבוגרים האחראים
לאבטחתנו" בפועלם כעלה התאנה של משטרת ישראל את האקדחים שנמסרו להם לצורך זה
והחברה מהצד השני באים אם נשקים ארוכים שנמסרו להם במסגרת שרותם הצבאי .
הפלא ופלא קב יריות בקנה מידה שלא מביש את חומת מגן באמצע קרית ים.
ביום אחר באיזור ת"א יוצא חייל חה"א לחופשה עם M16 ארוך ושתה לשוכרה ואז מחליט לקחת את הרכב של קצין צה"ל שנזדמן למקום שהנ"ל לא מאפשר לו הוא יורה בו למוות .
וזה רק צבר קטן בשליפה מהירה .
כן מצטער שוב אני לא מביא כלל סטטיסטי בומבסטי אלה סתם כמה דוגמאות קטנות ו"מיקראים חריגים " מהווי חינו פה בישראל .
שמה לעשות מלמדים אותנו על נכונות המשפט האמריקאי במקור שאומר ש"נשק לא הורג אנשים
,אנשים הורגים אנשים".
ושה הגאולה לא תבוא מצימצום גורף של כמות הנשק ברחוב אוו מהגבלת סוג אלה אך ורק מפיקוח הדוק על מי שמחזיק בנשק ,ואכיפה כנגד מי שמחזיק אותו בניגוד לדין!!

ישן 23-06-2007, 23:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי נשר 101 שמתחילה ב "קיימות יחידות לוט"ר בעולם..."

מי שיכול להצטייד בP90 וב5.7 כבר עשה זאת. יש עוד רבים שישמחו לרכוש אותם אם הבלגים רק יסכימו למכור.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ידיעות אחרונות 21.2.03
לא חשוב מי בדיוק כתב את הידיעה, רק שאלו ממש לא השניים שחתומים עליה.

אם כבר, אז הרי הידיעה המקורית:

היחידה לאבטחת אישים של השב"כ (יחידה 730), הייתה אמורה להצטייד בימים הקרובים ברובי סער מסוגFN-p90 תוצרת בלגיה שיחליפו את התתי מקלעים מסוג מיקרו עוזי מתוצרת ישראל ואת הרוס"רים הקצרים מסוג קולט קומנדו (M4) תוצרת ארה"ב שנמצאים בשרות.
בשל המשבר הדיפלומטי שבין בלגיה לישראל סביב החלטת בית המשפט הבלגי בנושא הקשר שבין רוה"מ אריאל שרון לטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה, החליטה בלגיה לעקב את אספקת התמ"קים והעיסקה כולה כנראה שתבוטל.
הp90 שהינו אחד הרוס"רים הקטנים המתקדמים בעולם, נבחן בשב"כ לפני כחצי שנה והוחלט להצטייד בו בשל מידותיו הקטנות, קצב האש המהיר שלו, אמינותו הרבה, דיוקו ובעיקר משקלו הנמוך. מספר קטן של רובי
p90 נרכשו והועמדו למבחן אל מול המיקרו גלילון והמיקרו עוזי מתוצרת ישראל והmp5 מתוצרת הקלר אנד קוך הגרמנית, אולם, כאמור, לבסוף נפלה הבחירה על הp90 שנמצא כמתאים ביותר לצרכי היחידה.
בצה"ל נמצאים בשרות מספר מערכות נשק מתוצרת בלגיה, כמו: אקדחים מתוצרת FN, מקלעוני מיני מי, ומקלעי מא"ג (שאף מיוצרים בארץ ברשיון). בעבר גם רובה השירות הבסיסי בצה"ל היה רובה מטען מתוצרת FN בלגיה.
באמצע שנות התשעים נבחן הp90 ע"י היחידות המיוחדות בצה"ל אולם הוחלט שלא להכניסו לשרות בשל בעיות אמינות. כפי הנראה, הדגם שנבחר ע"י השב"כ הינו חדיש יותר ופתר את הבעיות שהיו לדגם שצה"ל פסל.
אחת הסיבות לבחירה בp90 היא היכולת להכניס דמות נעה למצב 'בין כוונות' באמצעות מערכת הכינון המשוכללת שלו, דבר זה מאפשר ירי יעיל בתנועה (של היורה ו/או של המטרה).
בינתיים עד לחידוש המו"מ עם הבלגים הודיע השרות כי אם יתקבלו הצעות אטרקטיביות חדשות מהתעשיה הבטחונית בארץ הן ישקלו בחיוב.
רקע:
כשהp90 פותח בשנות ה-80 הוא יועד לשמש כנשק קטן ליחידות הזקוקות לכזה (כמו שריון, תותחנים, טייסים וכו'). ברוב הצבאות, חיילים אלה משתמשים בתתי מקלעים (דוגמת עוזי, מיקרו עוזי, mp5 וכו') או באקדחים, לכלי נשק אלה בעיה קשה של כח אש קטן מאד שאינו מספיק לעצירת אוייב הממוגן באפודי מגן. הp90 הציע ליחידות אלה חידוש מהפכני, רובה סער שיהיה מצד אחד קטן מאד ומצד שני בעל עוצמת אש אדירה ודיוק רב שאמנם נופל מרוב הרובים הגדולים אך המידות הקטנות ומשקלו המועט מפצים על כך.
לצורך כך פיתחה FN תחמושת יחודית 5.7X28 מ"מ, SS190. תחמושת זו אומנם דומה מאד ל5.56 נאט"ו הנפוץ, אלא שעם "ליבת הפלדה הממוקדת" של הקליע היא מסוגלת לחדור שכפ"צים אפילו מטווח של 50-100 מטר.
לכן, מיד עם הצגתו נקנה הp90 ע"י מספר צבאות בעולם, אולם, התחמושת הייחודית שלו הפכה אותו לנשק בעייתי. באותה תקופה יוצרה התחמושת רק ע"י FN (החברה המייצרת גם את הנשק עצמו). לאחר שניתן רשיון יצור של תחמושת זו לחברת אולין בארה"ב, הפך הp90 לנשק מועדף על יחידות לוחמה בטרור ולוחמה זעירה בעולם.
בנוסף לתחמושת היחודית, לp90 יש תכונות נוספות יחודיות:
1. שלוש המסילות שמובנות על הנשק מאפשרות לחבר לו עזריים טקטיים בקלות:
o המסילה העליונה- על מסילה זו ניתן להתקין מגוון רחב של כוונות אופטיות. הכוונות יכולות להיות ממוקמות כך שיהיו בדיוק בשדה הראיה הטבעי של היורה בלי שהוא יצטרך לאבד את המיקוד במטרה כדי להתרכז בכוונות. בזכות המסילה העליונה החלפת כוונת יום בכוונת לילה היא פשוטה מאד והכוונות לא יוצאות מאיפוס בהחלפה זו. כך נחסך מטווח איפוס במעבר בין יום ללילה.
o שתי מסילות הצד מאפשרות חיבור של מגוון אביזרים כמו מציין לייזר ו/או פנס (יראור) המשתמש יכול לבחור איזה אביזר להתקין ובאיזה צד.
2. ניתן בקלות להרכיב על הנשק משתיק קול.
3. העיצוב היחודי מאפשר שימוש לימניים או לאיטרים ללא צורך בהתאמות מיוחדות מאחר והתרמילים הריקים נפלטים מתחתית הנשק (בזכות העיצוב שלו, הוא נחשב לאחד מכלי הנשק היפים בעולם).
4. המחסנית מחוברת על גוף הנשק מלמעלה בצורה שטוחה ומקבילה לו ואינה חורגת ממנו. חיבור זה מתאפשר בזכות פיתוח יחודי.
5. הרובה בנוי בשיטת בול-פאפ, (בדומה לרוס"ר העתידי של צה"ל ה"תבור") שמרכזת את המשקל בחלק האחורי של הנשק, ולכן הכינון שלו קל מאד ומהיר.
6. יתרון נוסף לשיטת הבול-פאפ טמון בקנה הארוך שנמצא רובו ככולו בתוך גוף הנשק ומאפשר דיוק למרות שהנשק עצמו קצר מאד.
הp90 נותן גמישות מקסימאלית של תצורת הנשק ומאפשר שימוש במנעד גדול של אביזרים וכוונות בהתאם למשימה אליה הוא מיועד.
יתרונות:
· מאפשר שימוש ברוב הכוונות המודרניות הנפוצות.
· מאפשר החלפה מהירה של כוונות ללא יציאה מאיפוס.
· מאפשר שימוש באביזרים כמו: צייני ליזר, מצביעי נקודה ופנסים.
· מאפשר התאמה של הנשק למשימה ספציפית אותה הוא מיועד לבצע.

נתונים:
עקרון פעולה: נדרך רתע, מכנס סגור.
אורך כללי: 50 ס"מ.
אורך הקנה: 26.3 ס"מ.
רוחב מקסימאלי: 5.5 ס"מ.
גובה מקסימאלי: 18 ס"מ
משקל: 2.540 ק"ג ללא מחסנית. 2.580 ק"ג עם מחסנית ריקה. 3 ק"ג עם מחסנית מלאה.
תכולת מחסנית: 50 כדור.
מצבי ירי: בודדת (חצי אוטומטי), צרורות (אוטומאטי מלא).
קצב אש מקסימאלי: 900 כדור בדקה.
טווח יעיל מירבי: 200 מטר. טווח מעשי לחדירת אפודי מגן: 50-100 מטר.
קוטר הקליע: 5.7 מ"מ. אורך הכדור: 28 מ"מ.
סוג התחמושת: SS190.
מחיר: 900 $.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 23-06-2007 בשעה 23:46.
ישן 24-06-2007, 09:26
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
לא מבין את כל ההתברברויות....

...בלי קשר לאם כן ישחקו או לא ישחקו, לאם זה דאווין או לא דאווין, צבא ברמה גבוהה, צריך שייתן ללוחם שלו את אפשרות הגיבוי. למקרה שהנשק נתקע על מעצור או על תחמושת שאזלה או על קלקול מכני אחר או השד יודע מה.
יותר מידי פעמים קראנו על מקרים שבהם עמדו 2 לוחמים זה מול זה ומה שהציל את אחד היה המעצור של השני. אז במקום לעמוד כמו גולם ולהתחיל לתפעל מעצור, אתה תופס מחסה, שולף את נשק הגיבוי , ו...כן, למרות שלא צברת שעות ירי באקדח כמו ברוס"ר שלך, אתה משתמש בו.

די מעליב לחשוב שנותנים מספיק אמון בחיילים שיגנו על מוצבים ו/או יסתערו ו/או יתפעלו מערכות נשק מתקדמות, אבל אקדח לגיבוי? זה לא. למה? כי הם הרי ילדים שישחקו ב"שליפות". בחייכם.
ישן 24-06-2007, 10:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "אולי אני טועה...."

אלה רק האמריקאים, שחלק מהחיילים בכלל רכש את האקדח בכספו. יתרה מזאת, הם עוברים אימונים הרבה יותר מושקעים באקדח ממה שהחי"רניקים מקבלים היום ברוס"ר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-06-2007, 12:24
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "הרבה יותר קל..."

[QUOTE=טירון ואז החייל (המאומן) שולף את הגיבוי ויורה בהם מטווח אפס. נכון. לפחות כדור אחד אולי ייפגע גם בו. אבל האלטרנטיבה גרועה יותר.
ואם נחטף האקדח - לחייל יש את הרוס"ר, לא? והאם המוח היהודי לא יכול להמציא נרתיק שמקשה על "חטיפת אקדח"?[/QUOTE]

שלא תבין אותי לא נכון! אני לא בא ללגלג, אבל מה שאתה מתאר הרבה פחות מעשי מעשר שיטות ותגובות אחרות. אני חושב שלפני שעברתי הכשרה על אקדח (וזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שנגעתי בכלל באקדח) גם חשבתי בערך כמוך: מקור המחשבה הזו הוא, לא צריך להתבייש, בדרך בה מוצב האקדח בתרבות הפופולרית - דהיינו בסרטים. בפועל עבור מי שמצוי ב"פאזה" של לוחם חי"ר ומצוייד בהתאם קשה מאוד לעבור ל"פאזה" של ירי (יעיל) באקדח. פסיכולוגית: אם חטפו לך את הנשק מטווח קצר/חוטפים אותך באופן שמונע ממך להשתמש בו - תשתמש בשיניים, ברגליים ובציפורניים: אני לא צוחק! עדיף לאמן אותן להלחם כמו חיה פצועה מאשר "לזוז אחורה, לשלוף את האקדח (מהנרתיק המאובטח!), לדרוך ולירות ביעילות על התוקפים".

קח גם בחשבון כמה מאפיינים של אקדח שמורידים מאוד מיעילותו המבצעית:

1. במצב לחץ (המצב הטבעי בלחימה) הוא יעיל לטווח קצר מאוד. בהרבה מקרים התוקף שלך יהיה מעבר לטווח הזה.
2. כוח העצירה שלו - ובמיוחד כנגד תוקף שמצוי על אנדרנלין - נמוך
3. בסדר הפעולות האינסטיקטיבי שלוחם חי"ר מאומן להם, שימוש בנשק קר הוא שלב טבעי יותר מאשר שליפה/דריכה/ירי מדוייק באקדח.
4. הסיכוי שאקדח יועף מידך בשל הפרעות שונות גדול בהרבה מאשר שיעוף כל נשק אחר
5. קשה מאוד לפגוע עם אקדח במטרות נעות ובעלות צללית לא חזיתית, מטרות מוסתרות חלקית ומכלל קשה לתפעל אותו כאשר היורה מוסתר מאחורי מחסה (ותרשה לי שלא להתייחס לירי מאחורי מחסה שמאומנים עליו שוטרים או שפועל במתאר אורבאני נורמאלי. בקרב "אמיתי" המחסות אינם כאלה וגם אתה עמוס בציוד שמפריע לך). אגב: זה אני אומר מנסיון!
6. בכל הצבאות בעולם אקדחים היו אחראיים לתאונות ירי הרבה מעבר לתפוצתם בקרב הלוחמים לעומת תפוצת נשק ארוך. בלחימה ב,עצימות נמוכה, אי אפשר להזניח את מימד הנפגעים בתאונות. הנצחון נמדד לא מעט בהמנעות מנפגעים.
7. קליע שנורה מאקדח יעיל במשהו רק אם פגע "היטב" במטרה: אקדח לא יכול "להוריד ראשים" (הירי שלו מרתיע הרבה פחות מזה של רוס"ר), הוא מזיז פחות למטרה אם פגע בה בחדירה נקיה וכמו שכבר אמרתי: הוא לא נשק פלא לעצירת אותם אוייבים שאתה מדבר עליהם: אלה שנלחמים בכך בשיניים ובציפורניים.

לא סתם לאורך כל המאה ה-20 היו מעט מלחמות שבהן חומשו חיילים באקדח כנשק משני לנק"ל "קונבנציאונלי".

קח מצב מעניין למחשבה: במלחמת העולם השניה בשני צבאות שנחשבו ל"מעולים" לא היו אקדחים ככלי נשק לחימתי וגם אלה שהיו לא היו אקדחי לחימה מהטובים שנמצאו - בצבא הבריטי והגרמני לא שמו דגש מיוחד על לחימת אקדחים (בצבא הגרמני אפילו לא היה תקן מסויים לאקדחים ושימשו שם עשרות סוגי אקדחים כולל וולטרים 7.65 כאקדחי שירות של קצינים לוחמים!). לוחמי צבאות אלה חומשו ברובים בריחיים ותמ"קים שהיו לא מדוייקים או שירו רק אוטומאט (אני מדבר על עיקר המלחמה).

לעומתם עומד הצבא האמריקאי: צבא שבו מונפקים אקדחים "מורשים" ללוחמים רבים ועוד המוני לוחמים נושאים אקדחים "לא מורשים". הלוחם האמריקאי חמוש ברובים מעולים וחצי אוטומאטיים או בתמ"ק מעולה. נחש מה? למרות שלכאורה הנ"ל היו אמורים לתת יתרון עצום - פסיכולוגי ומעשי - לאמריקאים, התוצאות ממש לא בהתאם. במחקרים שנעשו נמצא כי בלחימת חי"ר מול חי"ר היו האמריקאים נחותים לעומת הגרמנים והבריטים השיגו - במקרה הטוב - תוצאות דומות לאלה של האמריקאים.

כל אחד שיסיק את המסקנות שלו.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 24-06-2007 בשעה 12:27.
ישן 02-07-2007, 08:35

גם אני לא חושב שכל לוחם צריך אקדח
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[QUOTE=טירון ואז החייל..."

אבל למה לשנות את ההסטוריה כדי להוכיח זאת ?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
שלא תבין אותי לא נכון! אני לא בא ללגלג, אבל מה שאתה מתאר הרבה פחות מעשי מעשר שיטות ותגובות אחרות. אני חושב שלפני שעברתי הכשרה על אקדח (וזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שנגעתי בכלל באקדח) גם חשבתי בערך כמוך: מקור המחשבה הזו הוא, לא צריך להתבייש, בדרך בה מוצב האקדח בתרבות הפופולרית - דהיינו בסרטים. בפועל עבור מי שמצוי ב"פאזה" של לוחם חי"ר ומצוייד בהתאם קשה מאוד לעבור ל"פאזה" של ירי (יעיל) באקדח. פסיכולוגית: אם חטפו לך את הנשק מטווח קצר/חוטפים אותך באופן שמונע ממך להשתמש בו - תשתמש בשיניים, ברגליים ובציפורניים: אני לא צוחק! עדיף לאמן אותן להלחם כמו חיה פצועה מאשר "לזוז אחורה, לשלוף את האקדח (מהנרתיק המאובטח!), לדרוך ולירות ביעילות על התוקפים".

קח גם בחשבון כמה מאפיינים של אקדח שמורידים מאוד מיעילותו המבצעית:

1. במצב לחץ (המצב הטבעי בלחימה) הוא יעיל לטווח קצר מאוד. בהרבה מקרים התוקף שלך יהיה מעבר לטווח הזה.
ע"פ הנתונים צה"ל מפרסם למעלה מ80% של תקריות הירי בעימות המוגבל מתרחשות בטווחים של
פחות מ25 מטר ,בטווחים הללו לוחם עם הכשרה בסיסית פלוס יכול להיות מאד יעל עם אקדח.
2. כוח העצירה שלו - ובמיוחד כנגד תוקף שמצוי על אנדרנלין - נמוך
היתי אומר בינוני ולא נמוך למעשה ע"פ הסטסטיטיקה שנצברה ע"י הFBI וגורמי אכיפה אחרים בארצות הברית כ60% מהתוקפים יעצרו ע"י כדור 9מ"מ מעטפת מלאה אחד ו80% אחרי 2 כדורים
נכון ! רוס"ר זה לא ,אבל אף אחד לא מתכוון להחליף את הרוס"ר באקדח אלה להוסיף אותו בנוסף לרוס"ר
3. בסדר הפעולות האינסטיקטיבי שלוחם חי"ר מאומן להם, שימוש בנשק קר הוא שלב טבעי יותר מאשר שליפה/דריכה/ירי מדוייק באקדח.
4. הסיכוי שאקדח יועף מידך בשל הפרעות שונות גדול בהרבה מאשר שיעוף כל נשק אחר
בשביל זה בדיוק המציאו את מיתרי האבטוח למנהם שמאד מקובלים בנשיאה צבאית.
5. קשה מאוד לפגוע עם אקדח במטרות נעות ובעלות צללית לא חזיתית, מטרות מוסתרות חלקית ומכלל קשה לתפעל אותו כאשר היורה מוסתר מאחורי מחסה (ותרשה לי שלא להתייחס לירי מאחורי מחסה שמאומנים עליו שוטרים או שפועל במתאר אורבאני נורמאלי. בקרב "אמיתי" המחסות אינם כאלה וגם אתה עמוס בציוד שמפריע לך). אגב: זה אני אומר מנסיון!
השאלה היא למה לנסות בכלל לירות למטרות כאלו?
אקדח נועד ללחימה בטווחים קצרים ומקומות צפופים שמגבילים את התנועה כמו סמטה צופופה / טיהור תעלת חי"ר /רכב לא לירי בקרב למאה מטר .
שאגב מניסויני הדל גם עם נשקים יותר ארוכים חיילי צה"ל לא ממש מוכשרים בתחום שאתה מציע !
6. בכל הצבאות בעולם אקדחים היו אחראיים לתאונות ירי הרבה מעבר לתפוצתם בקרב הלוחמים לעומת תפוצת נשק ארוך. בלחימה ב,עצימות נמוכה, אי אפשר להזניח את מימד הנפגעים בתאונות. הנצחון נמדד לא מעט בהמנעות מנפגעים.
מאיפה המידע הנ"ל?
אני מסתובב ומתענין בתחום הנשק הקל והאקדחים קרוב ל20 שנה ומעולם לא נתקלתי במאמר אוו מחקר מבוסס שהוביל למסכנה כזאת בטח לא "בכל צבאות העולם"
אשמח להפניה למאמר שכזה
למעשה הדבר הכי קרוב לזה שאני מכיר היה טענה של גורמים בצה"ל שהאקדחים הפרטים בקרב
אנשי הקבע ביחידות עורפיות גורמים לפלטות מרובות .
טענה שאני בהחלט מקבל בעיקר אחרי שהצבא עשה כל שביכולתו להיפתר מחובת הכשרה של אותם נגדים והעביר אותה לידים אזרחיות נטו .
מה שהותיר את אותם נגדים עם הכשרה לא מספקת בהפעלת כלי נשקם .
והסיבה שהם פלטו יותר עם אקדחים היתה הרבה יותר פשוטה מהנראה פשוט ביחידות עורפיות הנגדים לא ממש נגעו בנשק ארוך ,אולם מאז שהם התחילו לשמור ולבצע תעסוקות אבט"ש
מסתבר שהם מצליחים לפלוט בנשק ארוך בלא פחות כישרון ואפילו בתדירות יותר גבוהה ע"פ המדגם
הקטן עלו אני חשוף ביחידתי (2-3 פלטות כל חצי שנה באקדח וברובה ,עכשו אם תיקח בחשבון שאקדח נישאה על הנגדים עד לאחרונה בצורה יום יומית ורובה יום בחודש בממוצע תגיע למסכנות שלך ).
7. קליע שנורה מאקדח יעיל במשהו רק אם פגע "היטב" במטרה: אקדח לא יכול "להוריד ראשים" (הירי שלו מרתיע הרבה פחות מזה של רוס"ר), הוא מזיז פחות למטרה אם פגע בה בחדירה נקיה וכמו שכבר אמרתי: הוא לא נשק פלא לעצירת אותם אוייבים שאתה מדבר עליהם: אלה שנלחמים בכך בשיניים ובציפורניים.
להזכיר לך את הטענות של החילים האמריקאים נגד השילוב של M4 עם תחמושת M855 ?

לא סתם לאורך כל המאה ה-20 היו מעט מלחמות שבהן חומשו חיילים באקדח כנשק משני לנק"ל "קונבנציאונלי".
טוב אם שתי מלחמות עולם וכל העימותים הקטנים בנהם ואחריהם נחשבים למעט ,אז כנראה שאתה צודק !
כי עד היום כמות לא מבוטלת מצבאות אירופה מוצאים לנכון לצייד כל קצין ונגד,בלדרים ,שוטרים גדודים ,צוותי נשק מסיע צוותי מפקדה נהגים בלדרים צוותים טכנים ועוד באקדח כנשק משני ולפעמים אפילו כנשק יחיד!

קח מצב מעניין למחשבה: במלחמת העולם השניה בשני צבאות שנחשבו ל"מעולים" לא היו אקדחים ככלי נשק לחימתי וגם אלה שהיו לא היו אקדחי לחימה מהטובים שנמצאו - בצבא הבריטי והגרמני לא שמו דגש מיוחד על לחימת אקדחים (בצבא הגרמני אפילו לא היה תקן מסויים לאקדחים ושימשו שם עשרות סוגי אקדחים כולל וולטרים 7.65 כאקדחי שירות של קצינים לוחמים!). לוחמי צבאות אלה חומשו ברובים בריחיים ותמ"קים שהיו לא מדוייקים או שירו רק אוטומאט (אני מדבר על עיקר המלחמה).
למען הדיוק ההסטורי במלחמת העולם השניה היה רק צבא טוב ומאומן אחד (לפחות בהתחלה)
הבריטים לא ממש עשו הרבה עם הצבא שלהם בין המלחמות .
למעשה כל בעלות הברית
החליטו באופן מפתיעה שמלחמת העולם הראשונה היתה המלחמה שתסים את על המלחמות
ועשו כל מאמץ להתעלם מעובדות הסוטרות בשטח מה שהותיר רק צבא "טוב" אחד, וזה הצבא הגרמני !
ולצבא הזה כן היה אקדח שרות סטנדרטי (וולטר P38 ) קוטר האקדח הסטנדרתי נקבע עוד לפני מלחמת העולם הראשונה כ9 מ"מ פרבלום .
נכון אומנם האקדחים הללו לא היו בנמצא בכמות מספקת (לא מעט בגלל מגבלות ועידת ורסי
שאסרה על גרמניה ליצר "כלי נשק צבאים" וקליבר 9מ"מ נחשב לכזה בניגוד ל7.65)
ולכן נופקו גם אקדחים מיושנים יותר כמו הלוגר .
נכון ! בצבא הגרמני אכן הסתובבו כמויות לא מבוטלות של אקדחי 7.65 ו380 אולם ע"פ רוב (למעשה אני מכיר רק דוגמה נגדית אחת ) היה מדובר ברכש פרטי של קצינים בכירים וקציני בקווים עורפים
כמו אנשי הגסטפו שלא ממש התכוונו להכנס לקרב "אמיתי" ובשביל לחסל אדם כנוע על הברכיים ביריה לראש לא צריך יותר מזה .
ובאורך פלא גם אצלם בדומה לצבאנו שלנו ככל שהיה לאדם כלי יותר קטן זה היה יותר נחשב ולכן הוולטר PPK זכה להערכה רבה .
והצבא הזה גם בחר לציד כמות גדולה של חיילים באקדחים החל מקצינים ונגדים עבור דרך צוותים טכנים צוותי מפקדות ,צנחנים מיקלענים ועוד רבים באקדחים בנוסף לנשק השרות אוו כנשק יחיד.
נכון לקראת סוף המלחמה היתה אלדרמוסיה שלמה של אקדחים אבל זה היה המצב גם בשאר הכלים בשלב הנ"ל.
אגב בימי מלחמת העולם השניה התפיסה של ה7.65 וה380 היו שונות מהמקובל היום וצבאות שלמים צוידו בקליברים הנ"ל כמו צבא ברית המועצות ,צכיה ואיטליה .
הגדילו לעשות הצרפתים שבחרו בשנת 1935 באקדח הM1935 בקוטר 7.65 ע"פ הFN בקוטר 9 מ"מ.
ואפילו בצבא ארה"ב החסיד הגדול של 0.45 נופקו קמויות גדולות של אקדחי 7.65 ו 380 תוצרת קולט
ואפילו לידדך משכבר הימים פאטון (שלכל הדעות ראה את עצומו כמפקד קרבי) היו שתי כלים כאלו .

כל אחד שיסיק את המסקנות שלו.

ישן 24-06-2007, 11:32
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "ולמה?"

אז עדיף שירו 8 כדור ברובה. יש דילמה דומה בנוגע לאימון פק"לים. אם מחלקה מקבלת 2 RPG חי לאימון, מה עדיף? לתת לכל חוליה RPG אחד או לתת לחוליה אחת את שניהם בשביל שלפחות לאחת יהיה סיכוי לפגוע כמו שצריך?

אני בדעה שעדיף שפחות יהיו מאומנים כיאות מאשר שיותר יתנסו בנשק.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-06-2007, 11:19
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בהחלט לא כל חייל אמריקאי חמוש באקדח
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "אולי אני טועה...."

וגם אם כן, קח בחשבון שני גורמים:

1. האמריקאים - איך להגיד בהכללה גסה - "משוגעים על אקדחים".
2. בצבא האמריקאי משרתים לוחמים שמשך שירותם/הכשרתם ארוך, יקר והכי חשוב: לא מעט מהם חשופים לאקדחים בחייהם האזרחיים. זה לא המצב בארץ וללכת ולהגיד "אז צריך שכל יהיה וכו' וכו' זה לא מציאותי: כרגע זה המצב ויש המון מה לשפר בכל רמה לפני שנגיע ללשנות את ישראל כך שללוחם יהיה אקדח.

כמי ש"משוגע" על אקדחים ונושא כאלה כבר 15 שנה כמעט, אני חייב לציין שלדתי לאקדח יש הרבה פחות יעילות בידיו של לוחם חי"ר מצוייד. הכלי הזה פשוט לא יעיל לשימוש מהיר בתסריטים שאתה מתאר: לא מסיבות "פיסיות" ובטח לא מסיבות של רצף תגובות. רק לידיעתך: בשתי מלחמות העולם היו יחידות שנחשפו הרבה מאוד לקרבות פנים מול פנים והיו מוכנות לכך. הנשק ה,ארוך" שלהם לא התאים לירי מהיר או ירי במקומות צפופים ובטווחים קצרים. נשק ה"גיבוי" שהם בחרו (ואני מדבר על אנשים שלמדו מנסיון) היה תמיד נשק קר והרבה פחות מכך אקדח. ה"קנופברי" - אלה קצרה עם ראש מתכתי ועליו מסמרים/שיפודים קצרים נחשב בעיני "שועלי הקרבות" ככלי הגיבוי המושלם. במאות עדויות שישנן או חוברות הדרכה מתודרך הלוחם לתקוף ]יסית את מי שעומד מולו אם אינו יכול להשתמש בנשק ארוך.

ישן 24-06-2007, 12:34
  טירון טירון אינו מחובר  

מעניין....
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "בהחלט לא כל חייל אמריקאי חמוש באקדח"

האמריקנים "משוגעים" על אקדחים. מעניין למה. האמריקנים הם אומה מאוד פרקטית. מעשית. בזבזנים הם לא, והם נראים לנו לפעמים קמצנים על הדולר שלהם שחבל"ז... אז מאיפוא השגעון? לא נראה לי שמהקולנוע. נראה לי בכ"ז , מנסיונם, אקדח הוא גם יעיל וגם לא "יותר קשה לפגוע בו מאשר ברוס"ר" כפי שהמומחים פה טוענים.

כמובן שאתה צודק שכשהם מגיעים לצבא הם מיומנים כבר באקדחים, כי זה חלק מהתרבות שלהם,אבל יוצא שאני ואולי עוד אחד כאן, הם היחידים שתומכים בלשקול הכנסת אקדחים כגיבוי לm16 שבכל מטווח סטנדרטי של 3 כדורים לאיפוס יש לפחות 2-3 חיילים עם מעצורים.

אתה כותב שגם אתה "משוגע" על אקדחים. אז למה? רק לתסריטי לוט"ר? כי הרי סוכם כבר מזמן וידוע שלהגנה עצמית (מחוץ לצבא) הם לא שווים כי לאזרח אסור לפתוח באש אלא אם כן ירו עליו. רק שאם ירו עליו הוא בד"כ כבר מת. אז בשביל מה בכלל אקדחים?
ישן 02-07-2007, 09:45

שוב נכון חלקית
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "בהחלט לא כל חייל אמריקאי חמוש באקדח"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h

.

רק לידיעתך: בשתי מלחמות העולם היו יחידות שנחשפו הרבה מאוד לקרבות פנים מול פנים והיו מוכנות לכך. הנשק ה,ארוך" שלהם לא התאים לירי מהיר או ירי במקומות צפופים ובטווחים קצרים. נשק ה"גיבוי" שהם בחרו (ואני מדבר על אנשים שלמדו מנסיון) היה תמיד נשק קר והרבה פחות מכך אקדח. ה"קנופברי" - אלה קצרה עם ראש מתכתי ועליו מסמרים/שיפודים קצרים נחשב בעיני "שועלי הקרבות" ככלי הגיבוי המושלם. במאות עדויות שישנן או חוברות הדרכה מתודרך הלוחם לתקוף ]יסית את מי שעומד מולו אם אינו יכול להשתמש בנשק ארוך.

נכון אני לא שמעתי על הרבה אנשים שהיה להם מעצור בכידון אוו באלה אבל
לא יהיה זה נכון לומר שהבחירה בנשק הקר היה ענין של בחירה חופשית יותר נכון הוא היה קורח המציאות יותר מכל דבר אחר .
את הכידון כל חייל קיבל כציוד סטנדרטי ,את האלה ניתן ליצר לבד, אקדח זה כבר ענין אחר
אוו שאתה נמנע על אוכלוסית הזכאים אוו שאתה קונה אוו שאתה אוסף בשטח שלל.
לא כולם נמנו על אוכלוסיות זכאיות, לרכוש אקדח בזמנו היה יותר יקר באופן יחסי להכנסה מאשר היום
ואים תיקח בחשבון שבמהלך המלחמה רוב החילים לא היו משפחות צבאיות אוו אצולה כמו בתחילתה אלה נמנו על משפחות פועלים ואיכרים קשות יום ולחלק לא מבוטל של החילים היו משפחות משלהם
שהיו תלויות בכן לפרנסה (והמשכורת הצבאית לא היתה משהוא גם אז) אז אופציה של קניה לא ממש באה בחשבון.
מה שמותיר את השלל ואכן מי שתפס נשק כזה שלל לא נפרד ממנו בקלות.
דווקא השימוש הנרחב יחסית של האקדח המלחמת העולם הראשונה הניב את מרבית התובנות אותם אנחנו מקבלים ומישמיים עד היום .
למשל במלחמה הזאת צמחה התאוריה שנשק אוטומטי יעיל יותר מנשק תופי בשל האפשרות לטעון אותו מחדש במהירות רבה יותר (תפיסה שגרמה למרביתה המדינות להחליף את הנשקים התופים
בנשקים חצי אוטומטים אחרי המלחמה) תפיסה שרירה וקימת גם היום
תפיסה נוספת היתה שהאקדח צריך "כוח אש" גדול יותר מ6-7 כדורים מה שהביא ללידת המחסניות המאורכות והמחסניות הדו טוריות תפיסות שקימות גם היום.
ולבסוף הביא ללידת התת מיקלע שנועד לעשות לאקדח את מה שהמקלע שעשה לרובה.
ועל כן עד היום נקרא הכלי בגרמנית MACHINE PISTOL אוו בקיצור MP.

ישן 24-06-2007, 10:54
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
טיעון חזק מאוד.
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לא מבין את כל ההתברברויות...."

בעיני זו הדילמה הכי רצינית- מה קורה כשהנשק שלך לא יעיל, ולא כי לא ניקית אותו.
מה קורה כשהטנק שלך נדפק ואתה פשוט קופץ ממנו בלי הנשק (יצא לי לראות כבר גלילון מותך אחרי נ"ט שפגע בסביבתו)... מה קורה כשה-M16 צעצוע מחליט שהוא קם על צד שמאל?
מצד שני- באקדחים משום מה תמיד יש נטיה למשחקים, ויש יותר פליטות, ויותר וואסח- בקיצור, ענין תרבותי.

משום מה אני חושב שהלוחמים שלנו אנשים מספיק אחראיים כדי שיסמכו עליהם עם עוד אמצעי לחימה. אנחנו נותנים להם לתפעל טנקים, נגמ"שים כבדים, מקל"רים, מקלעים, דחפורים... זו פחות אחריות? להיות מפקד חולית רתק בתרגיל איגוף רטוב זו פחות אחריות? להיות החפ"ש ששומר על מחסנית בטיחות זו פחות אחריות?
ישן 24-06-2007, 11:30
  טירון טירון אינו מחובר  

האמנם?
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ואין אימונים באקדח כי זה דורש..."

האמנם כ"כ מסובך לפגוע באקדח חצי אוטומטי בלוחם שנמצא 5 מטר ממך? לא מבין מאיפוא הרעיון ש""כדי לירות כמו שצריך באקדח צריך יותר אימונים מברוס"ר". מה הגלוריפיקצייה של הירי באקדח? הוא טוב למרחקים הקצרים, הוא יודע להרוג, הוא מאפשר ירי מטווח 0 במקרה של התקלות בתך מרחב צר או כשהרוס"ר שלך נתקע וכו וכו.
דווקא ירי ופגיעה בתנאי קרב ברוס"ר נראה לי הרבה יותר מסובך. במטווח המטרות הקופצות היחיד שעשיתי ב-3 שנות הסדיר ו-20 שנות מילואים, פגעתי בכדור אחד מתוך 20, בקצה המטרה, במטווח הלילה , למטרות לא קופצות, לא פגעתי בכלל, אז בבקשה, אל תספר לי שלרוקן מחסנית אקדח על חייל מטווח 5 מטר אני (או דודתי בת ה-74) לא ניפגע בכלל.

כמובן שאם צה"ל אינו יכול לעמוד במעמסה הכלכלית לנפק אקדחים ואימונים מינימליים לחיילים, אין לי מה לומר, מלבד שזה נראה קצת מוזר.
ישן 24-06-2007, 11:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "האמנם?"

בהחלט כן, הרבה יותר קשה לפגוע כיאות באקדח מאשר ברוס"ר (ולהחזיק את הכשירות הזו).

ישן 24-06-2007, 12:16
  טירון טירון אינו מחובר  

לא מבין
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בהחלט כן, הרבה יותר קשה לפגוע..."

ורוצה להבין!
לעמוד מול חייל ממרחק של טווח אפס עד נאמר 5 מטר עם אקדח חצי אוטומטי, ולירות בו את כל המחסנית (גם בחושך) - סיכוייו לשרוד רבים יותר מאשר לירות בו ברוס"ר מ-150 מטר? זה מה שאתה אומר? הרי לא מדובר על לירות מטרה באותו טווח! צריך להיות באמת "בר מזל" כדי לפספס מישהוא מטווח זה, אלא אם כן אתה מדבר איתי על אקדחים שהרתע שלהם הוא כזה שאני ודודתי מתעופפים איתם אחורה אחרי כדור אחד .
אימוני הרוס"ר שלי כללו תמיד ירי ביום למטרות דמות דרך הכוונות, (כ-5 כדורים, עם עונש הולם למי שירו יותר) בעוד שתנאי קרב מחייבים ירי "מעל הכוונות". בליילה. תקן אותי אם אני טועה - אבל בירי "אינסטינקטיבי" - לטווח 5 מטר אתה פוגע ב-99 אחוז. בירי "המותן" או "מעל הכווונות" ל-100 מטר או ל50 מטר, אתה פוגע ב.... 20 אחוז גג.
כל זה לא בא להפחית במאומה מחשיבות האימון וההכשרה בירי באקדח. אבל תודה שההגיון מתקשה להסתדר עם התזה שלך.
ישן 24-06-2007, 11:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "טיעון חזק מאוד."

זה לא העניין. לתפעל אקדח ביעילות (בניגוד לתמ"ק, אגב) דורש אימון רב - וזה יבוא על חשבון אימון אחר. במצב בו גם כך אין מספיק תחמושת אימונים לבסיס, למה להעמיס עוד דברים שתועלתם השולית לא גדולה?

ישן 29-06-2007, 13:39
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
קודם כל, מניסיוני הדל באקדח אני מאוד מסכים איתך
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "זה לא העניין. לתפעל אקדח..."

והשיקול הכלכלי גם הוא חשוב... ועדיין.
לא נראה לי שזה סיפור להכשיר מישהו להכניס כדור מחמש מטר בלוחם אויב שעומד מולך, ועדיין השאלה מה עושים במצב שיש מולך אויב ויש לך מעצור עומדת.

מבחינת עלויות-
נניח במערך הטנקים- 4000 טנקים (תיאורטית, בכוונה נתון מוזר), 4 אנשי צוות = 16000 לוחמים בסדיור ומיל. 1000 דולר לאקדח (שוב, נניח)- 16 מיליון דולר. אפילו אם העלות כפולה זה פסיק בתקציב הבטחון.

אני מאמין שצריך לכוון גבוה מבחינת הכשירות המבצעית והציוד של הלוחמים. צריך לדבר על סטנדרט מקצועי, רק אחר כך על תקציבים ועלויות. בקשר לזמני ההכשרות והאימונים- אין ספק שגם שם צריך רפורמה רצינית.
ישן 02-07-2007, 07:13

נתונים מוגזמים מאד
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "קודם כל, מניסיוני הדל באקדח אני מאוד מסכים איתך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
.

מבחינת עלויות-
נניח במערך הטנקים- 4000 טנקים (תיאורטית, בכוונה נתון מוזר), 4 אנשי צוות = 16000 לוחמים בסדיור ומיל. 1000 דולר לאקדח (שוב, נניח)- 16 מיליון דולר. אפילו אם העלות כפולה זה פסיק בתקציב הבטחון.

.

קודם כל אף אחד לא מציע לצייד את כל מערך השריון באקדחים (ללא קשר למספר טנקים ) אלה לציד את כוחות התעסוקה שפועלים בשטחים .
ואם נניח אפילו שנהיה זקוקים ל20 אלף כלים עדין מחירו של אקדח ללקוח גדול כמו צה"ל לא יעלה על 400-500 דולר לאקדח סביר .
כלומר עסקה שתכלול את הכלים ציוד נלווה וחלקי חילוף תגיע לסביבות 10-12 מליון דולר
ניתן לחלק את הרכש ע"פ כמה שנים ואז ההוצאה בהחלט אפשרית השאלה נשארת האם צריך?

ישן 02-07-2007, 09:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "הגזמתי בכוונה למעלה, כדי שיהיה ברור שזה לא כסף עבור משהב"ט וצה"ל"

מה עם תחמושת אימונים? מה עם זמן לשמירת הכשירות?

ישן 02-07-2007, 21:00

הבעיה של זמן האמונים היא יותר מדאיגה
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מה עם תחמושת אימונים? מה עם..."

מבחינת עלות תחמושת גוף בסדר גודל של צה"ל רוכש 1000 כדור במחיר של סביב 140-160 דולר
נאמר שכל חיל יורה במהלך הקורס הבסיסי 500 כדור ולאחר מכן יורה 50 כדור לשמירת כשירות כל חודש
אז יש לנו 1100 כדור בשנה הראשונה ועוד 600 בכל שנה שאחריה .
נצא מנקודת הנחה שרוכשים 20 אלף כלי אז עלות שנתית ממוצעת תעמוד סביב סביב ה2 מליון לשנה
שוב לא משהוא שימויתת את מדינת ישראל .
וכמובן שמערכות דימוי ירי כמו המיני רידס שנכנסת בימים אלו לצה"ל יכולה לשמש גם לאימון ירי באקדח
מה שמוריד את העלות עוד יותר (עשרות אגורות ל1000 "כדורים").
מה שכן בשל המשך האינטיפדה החילים ממילא לא מתאמנים מספיק בנשקם האישי והרמה בהתאם
לכן גם אים יש עתודות תקציב וזמן אימון עדיף להפנותם לשיפור היכולות עם הנשק הארוך.

ישן 24-06-2007, 12:37
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לא מבין את כל ההתברברויות...."

בהחלט!
כל חייל זקוק לנשק גיבוי, למקרה שיהיה לו מעצור בנשק העיקרי בדיוק ברגע הקריטי. אני בעד לאו לכל חייל!
נשמע לך מוגזם?
אז קרא מחדש את מה שכתבת אתה.

יש המון סיבות למה לא אקדח נדמה לי שעבדול נקב ברובן. מעל הכל נמצאת הסיבה שירי באקדח דורש מיומנות גבוהה יותר מירי ברוס"ר ואפילו יותר משיגור לאו. אין לצבא היום את האפשרות לאמן ברמה הדרושה למעט בכמה יחידות בודדות שעוברות "לוט"ר ארוך" וקורס אקדח ולא מסתפקות בשני אלו, אלא ממשיכות לאמן כחלק מהמסלול ואחריו.

אני נשאתי אקדח עלי בסדיר והיום באזרחות ובצוות הכוננות.
בסדיר עשיתי זאת בניגוד לפקודות הצבא, אבל לאור ניסיונות החטיפה של טנקיסטים מטנקים ובטרמפים ראיתי בזה האמצעי היחיד שיוכל להגן עלי. בכל מקרה לא הסתובבתי עם האקדח לפני שעברתי המון אימונים עליו, כולל בירי ושליפות בתוך ומתוך רכב ומהפאוצ' בשכפוד.
היום בצוות הכוננות האקדחים הם פרטיים. הצוות שלנו עבר כמה אימוני אקדח ייעודיים כנשק גיבוי (לדוגמא: מה עושים עם הנשק הארוך, לו"ז וכניסות לבתים וכו') כן בכל מטווח מוקצים כמה כדורים גם לירי אקדח. אך, עדיין, אנחנו לא מיומנים כמו כיתות כוננות אחרות שעברו קורסים ארוכים באקדח והאקדחים ישמשו רק במצב קיצוני ביותר.
כשאני יוצא למילואים האקדח נשאר בבית!

ישן 24-06-2007, 19:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לאו?"

מצטער שהגחכתי את האמירה שלך (לא אותך!), אך נראה שהשגתי את המטרה: הבנת שלתת אקדח כנשק גיבוי זה לא הגיוני בדיוק כמו לתת לאו כנשק גיבוי.
ההגיון שגרם לי לשאת אקדח בסדיר אינו רק דומה להגיון שלך, הוא זהה! אתה בהחלט צודק: היה רצוי מאד שחיילים יוכלו לשאת אקדח לשימוש במקומות צפופים וכנשק גיבוי. אולם, אני עושה הבחנה בין המצב שלי כבעלים של אקדח פרטי שגם זכיתי להתאמן בו הרבה מעבר לרגיל (לפחות שנתיים לפני שהתחלתי לשאת אותו בצבא, ובחלק מתקופת השירות אימון יומיומי בהדרכה מעולה וכמעט בלי הגבלת תחמושת) לבין מצבםשל שאר החיילים.
ולכן, עם כל היתרונות של אקדח בנוסף לנשק אישי, אני חושב שהחסרונות רבים יותר ועדיף שלא לחלק קדחים באופן גורף.
אני שמח שלאחר קריאה מחודשת הגעת למסקנה דומה.

אגב, מרנ"ט אישי לכל חייל באמת יכול להיות יעיל יותר (בלוחמת שטח פתוח) מאשר אקדח.

ישן 24-06-2007, 10:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "אקדחים לפקלים"

עדיף במקרה זה רוס"ר, אחרת כמויות החיילים שלא יהיו מסוגלים להעסיק אויב בטווחים שעולים על טווחי המגע תוריד את היעילות של היחידות. אין שום בעיה לתת לכל אחד מאותם פק"ליסטים נשק מקוצר.

ישן 24-06-2007, 11:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "או קיי... נושאי מטל"ר חמושים..."

לצלפים יש נשק מקוצר. למקלענים (נגביסטים) הרבה יותר קל לנפק קנה קצר מאשר מענ"ש נוסף.

ישן 24-06-2007, 11:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "חולק עליך בנקודה. לסחוב עוד..."

1. צלפים גם כך נושאים את הנשק על גבם עש לנקודת הירי. מכיוון שהצלף צריך להיות מוכן לירי גם בשטח פתוח, הרי שנשק מקוצר עונה יותר טוב על הדרישות המבצעיות. מנסיון - אין שום בעיתיות בשילוב הזה.
2. החלפת קנה בנגב הינה פעולה מאוד מהירה והרבה פחות בעייתית מאשר לזרוק את הנגב בהצלב ולהמשיך להלחם איתו על הגב. בנוגע למאג, למרות הבעייתיות של הנשק, הרבה זה כמעט בלתי אפשרי "לזרוק" אותו בהצלב ולהמשיך להלחם בצורה אפקטיבית - אני אישית, כמאגיסט גדול מצאתי את זה מאוד קשה להתנהל עם מאג מאחורה בהצלב.

ישן 24-06-2007, 21:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "צלפים הם לוחי חי"ר לכל דבר, עד כאן אני מסכים איתך"

דווקא האמריקאים עוברים לשילוב של רוס"ר-רוב"צ

ישן 25-06-2007, 12:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "את זה אני יגם יודע... ובכל..."

או אולי, כפי שכתבתי, אנחנו צודקים - שהרי האמריקאים עוברים לשימוש ברוס"ר כנשק משני של הצלפים.

ישן 25-06-2007, 13:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "מתוך עניין נטו, יש לך איזה..."

אתה יכול לשאול את הרס"ל מהמדור, אני משער שהוא יוכל להרחיב בנושא הזה.

ישן 03-07-2007, 08:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "ביטיס, למה לא להסתמך על רובה שמספק יכולות ראויות בשני המתארים:"

ההבדלים הם גדולים - כמה מאות מטרים כשמדובר בצלפים מיומנים.
כמה זה קריטי? במתארים של שטח פתוח, ואפילו במתארים מסויימים של שטח בנוי, טווח ודיוק הם קריטיים מאוד.
עם זאת, ישנה וקיימת נישה של רובה צלפים לטווח בינוני שהוא חצי אוטומטי אותו ממלא ה M14 בעירק, וחבל שלא רואים זאת גם בארץ.

ישן 25-06-2007, 06:40
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.07
או קיי

אז הגענו למסקנה המושכלת שאקדח הוא לא הפיתרון לנשק גיבוי ללוחם הממוצע בצה"ל. אבל בואו תשמעו סיפור:
במלחמת ששת הימים בכיבוש הגולן נשלח גדוד של גולני לכבוש את תל פאחר, יעד מבוצר מאוד, לאורך כל היום התנהל הקרב כאשר כל שדרת הפיקוד הגדודית מתה או נפצעת קשה. לקראת שעות אחר הצהריים מפנה המח"ט, יונה אמיתי, את הפלס"ר לכיוון התל והוא ממתחיל בהשתלטות. רובק'ה, מפקד הפלס"ר נכנס לתעלות והתחיל לטהר כאשר לפתע מעבר לזיג יוצא אליו חייל סורי. שתיהם מכוונים אחד על השני וסוחטים את ההדק אך לאחד היה גמר תחמושת ולשני מעצור. הם התחילו ללכת מכות, פשוטו כמשמעו, כאשר מפקד הפלס"ר שובר את ידו תוך כדי. חייל אחר שמבחין במתרחש קופץ לתעלה לעזור אך שובר רגל תוך כדי אולם הוא מצליח בעזרת נשקו לנטרל את הסורי.(הסיפור הוא מתוך עבודה שהכנתי על הקרב- יש ברשותי ראיון שנערך בשטח עם רובק'ה ע"י דן שילון- אז כתב כל ישראל בחזית הגולן שהתלווה ללוחמים)
הסיפור הובא כאן ע"מ להמחיש שיש צורך בנשק גיבוי- קרב המגע המפואר שעוברים הלוחמים הרגילים בצבא לא מספיק לעניות דעתי.
וכאן באה הפניה לחברי הפורום- אז מה כן הפיתרון??? סכין? גרזן?אלה עם מסמרים בראשה?...

ישן 25-06-2007, 11:29
  טירון טירון אינו מחובר  

לדעתי...
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "או קיי"

מי שיש ברשותו אקדח באזרחות, והוא מיומן בהפעלתו - אקדחו הוא הגיבוי האופטימאלי. לדעתי.

מי שאין לו - אחד מה-folders של spyderco - כמו police , או גרזן כלשהוא - הציצו באתר של-american tomahawk company
וראו את המודלים, ואת החיילים שמצטלמים איתם בעיראק. המחירים בשמיים, כמובן, אבל לכיוונים האלה יש לשאוף. (אפשר להשיג מחברות זולות יותר). כלים כאלה ישמשו לא רק כגיבוי אלא גם ככלים לשימושים דחופים כמו חיתוך של כלדבר שאתה או חברך הסתבכתם בו, או שהציוד שלכם הסתבך בו.

וכמובן שאני לא חושב ששימוש טקטי בסכין או בגרזן אינו דורש הכשרה. אבל בטח עדיף על ללכת מכות, או על לתת לכלים האלה את הסטטוס של "כלים ליחידות מיוחדות" "סכין קומנדו" ושאר ביטויים והתייחסויות לא לעניין, שהופכות סכין לסמל סטטוס ולא לכלי שיכול להציל את חייך.

ו...לא, אסור לצאת עם זה הביתה. כמו שאסור לצאת עם רימון יד. כי אם ייצאו הביתה, חלק זעום יקחו את זה למועדון.

ובבקשה לא ללגלג ולהציע חרבות סמוראים למיניהן, מ-kill bill הן ארוכות מידי ולא פרקטיות.

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 25-06-2007 בשעה 11:32.
ישן 25-06-2007, 13:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לדעתי..."

סכין הוא אפילו פיתרון גרוע יותר מאקדח כנשק גיבוי. קרב סכינים דורש מיומנות גבוהה וסיבולת לב ריאה שנדיר למצוא אפילו אצל חייל מיומן.
בקרב סכינים ניצחון מושג בד"כ ע"י התשת היריב ואז דקירה משביתה. אני משער שהחבר'ה של פורום אומנויות לחימה יצליחו להסביר את הנושא טוב יותר. אני רק יכול לצטט את התשובה של המדריך שלי ב"דניס הישרדות" כשביקשנו ממנו ללמוד על שימוש בסכין אחרי שנתיים של אימונים "אם ליריב יש סכין ולך סכין, עדיף שתברח. אם אתה לא יכול לברוח עדיף להשתמש במקל ולא בסכין".
ובהשלכה על המקרים שאתה מציג: עדיף להשתמש בגוף הנשק, כפי שכל חייל אמור ללמוד לעשות, או במכות עם הקסדה ולא בסכין.

ישן 25-06-2007, 15:20
  טירון טירון אינו מחובר  

צודק, אבל...
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סכין הוא אפילו פיתרון גרוע..."

...בכ"ז יש סיכוי שלאוייבך אין סכין, או שהוא לא הצליח לשלוף... וראה המקרה שתואר למעלה.
אז אחת מן השתיים: אם ידוע לנו שאוייבינו מצויידים כגיבוי בסכין - מתחדדת השאלה מה הגיבוי שאנחנו נותנים לחיילים שלנו.
מצד שני -
אם ידוע שאין להם סכין, אז עדיף סכין (ואימון!) על שומדבר. אני בהחלט חושב שסכין שלופה מול שומדבר יוצרת גם אפקט הרתעתי ולא בטוח שהאוייב ישמח להתנפל בידיים ריקות על מי שבידו להב של -15 -10 ס"מ, גם אם הוא לא למד את אמנות הלחימה בסכין במשך שנתיים.

מה שדניס אמר הוא נכון לקרבות רחוב, (שם נכון תמיד לברוח מסכינאים ) לא בטוח למצב של מלחמה. שם לא תמיד יש לאן לברוח, וגוף הנשק יכול להרחיק ממך את האוייב ולעכבו , אולי גם להכאיב לו, אבל לא לבלום אותו.

גוף הנשק כאלה (baton) הוא לא גיבוי, אלא ברירת המחדל כשאין גיבוי.

וייתכן ש"גיבוי" הוא בכלל לא נחוץ ו/או אפשרי.
ישן 25-06-2007, 18:48
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
לא בהכרח
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סכין הוא אפילו פיתרון גרוע..."

אין ספק שבמקרים רבים הנשק עצמו הוא הנשק הקר הטוב ביותר ולו משום זמינותו, מאסתו הפיזית ואורכו, ואם מוסיפים לו כידון (וכבר לא מוסיפים לו...) אזי הוא יעיל מאוד. אולם, יש מצבים רבים שבהם אין אפשרות להשתמש ברובה כנשק קר. כך במצבים שבהם עקב גורם הפתעה או רצון לאחוז קודם כל בנשק של היריב החמוש נוצר מגע בטווח מיידי שמונע שימוש בנשק הארוך. במצבים כאלה (בניגוד למצבים של "דו קרב סכינים" נוסח מועדוני הערסים) סכין בשליפה מהירה הוא דווקא פיתרון מצוין.
דוגמא ידועה למדי היא של לוחם סיירת גולני שנתקל בלבנון במחבל חיזבאללה בדיוק כשהיה מעצור בנישקו. המחבל הצליח לירות בו מספר כדורים (שלא פגעו למרבה המזל בשום איבר חיוני) בטרם הספיק הגולנצ'יק לאחוז בקלצ'. הם התגוששו על הקרקע עד שהחייל הצליח במכות אגרוף להגיע ליתרון זמני שהספיק לו לשליפת סכין ודקירת המחבל. אותו לוחם, אגב, התאושש והיה אח"כ למ"פ בגבעתי ואז נפצע שוב, בעזה. זמן קצר אח"כ הוא הודח מהצבא אחרי שחיילים ותיקים תחת פיקודו קיימו "משפט חברים" לחייל צעיר ופעור לדעתם, ושבעקבותיו התאבד ה"נאשם".
ישן 16-07-2007, 23:26
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "תודה, אבל.."

אני לא מתעניין עד רמה כזו בפקודות הצבא.

תמיד נשאתי עלי סכין, ואפילו אחרי הצבא בעבודה כמאבטח ועד היום אני תמיד עם סכין עלי.
לשיטתי, קודם כל כשיש סכין ניתן לבחור לעשות בו שימוש.
וגם- אם נתקלתי באדם שאינו סכינאי מיומן, אטרף ועוד אמצעי דקירה\שיסוף יועילו אולי יותר מאיברי גופי בלבד.

ורק אוסיף שרוב החיילים בכוחות האויב ורוב המחבלים עמם היו היתקלויות לא היו סכינאים מיומנים, ולרוב אף לא בעלימיומנות מקצועית באומנויות לחימה (חוץ מהבן זונה המאבטח של חאלד משעל שלא רק שהיה מאבט טוב, הוא גם היה נחוש ובעל ידע באיזושהי אומנות לחימה וניצח למרות שהמאובטח שלו בסיכום כן חטף).

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 25-07-2010, 21:01
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כבר היה שם מי שטרח לטקבק..."

מזמן, בעבודה בשטחים,הועלה הנושא של חוסר היכולת של חייל חמוש ברוס"ר,לשתמש בנישקו כשהוא לדוגמא,בודק רכב מקומי,
אחד האילתורים שנעשו משום שלא היו אקדחים, היה שימוש באגרופן.
לדתי הסיבה שלא היו לנו אקדחים, הינה קודם כל צורת החשיבה,
בענפי ספורט השונים,שם חשוב כל שניה, ס"מ,גרם,או גול בודד,מחליפים כל הזמן שיטות,ציוד וכו',על כל טעות,ציוד נחות....מיד משלמים.
מה שלא קיים בצבא,שם מספקים לחייל נעל שהיא קודם כל חזקה,והשניה יותר שהוא ירוץ מאה מטר, לא מעניינת אף אחד,
אותו הדבר אי אפשר לשכנע בנחיצות אקדח ,כי מחליטי ההחלטות לא מבינים את ההבדל בתוצאה,דבר שלא היה קורה בספורט השיגי,שם מי שלא היה מספק לכדורגלניו כמה סוגי נעליים, לתנאים שונים, היה צריך למצוא לעצמו עיסוק אחר.
בספורט השיגי אין דבר כזה אין כסף,כי אם אין לך אתה צריך לעשות דבר אחר,
וכשמדברים על חיי חיילים ואזרחים, לאנשים אין בעיה לומר 'זה חשוב,אבל זה לא בסולם עדיפויות'.
בחיי הצבא אין את התחרות המגלה חד משמעית את תרומת הציוד.
ואין הגישה הנכונה ,כתחליף,שתביא לכך שבכל זאת יהיה הציוד האופטימלי.
ישן 08-08-2011, 19:52
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הכול אישים - כתבה מבמחנה על היחידה המטכ"לית לאבטחת אישים

אשכול רלוונטי נוסף
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=496003

http://www.idf.il/1485-12563-he/Dover.aspx

מבט חטוף אל תוך משרדו של סא"ל חיים, מפקד היחידה המטכ"לית לאבטחת אישים, חושף סממני עיצוב צה"ליים מובהקים, כאלה שאף לשכה אינה שלמה בלעדיהם. החרב הממוסגרת על מצע קטיפה אדומה כאן, וכמוה מגיני הזכוכית החרוטים וההקדשות האישיות. גם תמונות של קצינים בכירים יש פה, כמובן, אלא שדווקא הן מגלות שמדובר במפקד יחידה מעט שונה. בעוד יתר הקצינים בצבא ממסגרים בגאווה תמונות בהן בולטים הרמטכ"ל או אלוף הפיקוד, הרי שאצל סא"ל חיים במשרד נראה שעונדי החרבות נקלטו בעדשה כמעט במקרה - ובמרכז הפריים מככבים שלל לובשי אזרחי אלמונים עם משקפי שמש אטומים ואוזנייה מתפתלת. אלו החיילים שלו, והוא מרגיש שהוא חייב לפרגן להם.

"בדרך כלל לא מתייחסים למאבטחי האישים, אז לפחות כאן אנחנו עושים את זה", הוא אומר. "בסופו של דבר, חוסר הבולטות הזה הוא אחד העקרונות הבסיסיים ביותר ביחידה, אפשר לומר שזה הלחם והחמאה שלנו. הרי בתור מאבטח אתה נחשף להרבה דברים, חלקם סודיים מאוד או אישיים מאוד, ואתה צריך ללמוד לכבד אותם ולשמור עליהם, להיעלם. הבכיר שאנחנו נמצאים איתו אמנם יודע שאנחנו שומרים על חייו, אבל אנחנו גם שקופים לחלוטין. כשאנחנו איתו אנחנו לא קיימים".

לא עוד קצין
יכולת ההיעלמות הזאת של חיילי יחידת האבטחה המטכ"לית עזרה להם לא מעט לאורך השנים גם בהתמודדות עם התקשורת. בעשור האחרון, במהלכו הפכה היחידה מכוח מבוסס מילואים לגוף סדירניקי למהדרין, נכתב עליה מעט מאוד - ונראה שמלבד אסופת שברי מידע לא מתואמים באינטרנט, בשום מקום לא באמת יודעים לספר על האנשים ששומרים על בכירי הצבא. המצב הזה מוזר במיוחד לנוכח העובדה שבשנים שחלפו, על אף השקט התעשייתי, התפתחה היחידה באופן משמעותי והתרחבה הרבה מעבר לחבורה מצומצמת של לובשי חליפות המקיפים את הרמטכ"ל. היום תוכלו למצוא את מגיניה האנושיים פוקחים עיניים גם לצד סגן הרמטכ"ל, לצד רמטכ"לים זרים בעת ביקורם בארץ, לצד גנרלים אמריקאים ובכירים אחרים - ובשנתיים וחצי האחרונות אף בסביבת משלחות צה"ל לחו"ל. ככה זה כשאגף המבצעים, אליו היא כפופה, לא מוכן לקחת סיכונים.

"זה נכון, יש כאן סוג של דיסוננס", מודה סא"ל חיים. "מדוע הצבא, שאמור להגן ולתת תחושת ביטחון לאזרחים שלו, צריך לאבטח את עצמו? אבל מה לעשות שבכירי הצבא הם מטרה? פגיעה בקצין זה לא איזה משהו מינורי - זה אירוע, זה יעד, ואנחנו כאן כדי לדאוג שזה לא יקרה".

הגישה הרצינית של מפקד היחידה, וההבנה שעל מאבטחי האישים מוטלת אחריות כבדה, מקבלת ביטוי גם בעבודה בשטח - ומתחילה עוד משלב המיונים ליחידה. עד לפני כשנתיים אמנם הורכב הכוח הזה כמעט כולו מאנשי שב"כ שחזרו אל שורות הצבא וזכו לדרגות סרן, אבל עכשיו לא רק יוצאי שירות הביטחון הישראלי מורשים לחרף נפשם למען אלופי צה"ל - גם חיילים מובחרים משורות צה"ל מגיעים לכאן כסדירניקים.

בני המזל המתקבלים ליחידה עוברים הכשרה ארוכה, הכוללת קורס אבטחה בשב"כ וקורס אבטחת אישים בצבא, הדואגים לשמור אותם תמיד עם יד על הדופק. או על ההדק. היום, למשל, מתרכזים שמונה מהם לאימון שגרתי במתקן אדם. בלבוש אזרחי סטנדרטי הם נעמדים מול מטווח מספר 8 ומנצלים את ההמתנה לפקודת הירי כדי להחליף צ'פחות וצחוקים זה עם זה. כשמגיע רגע מתן הפקודה, אין כבר זכר לחיוכים - ומיד מתחילים בעבודה.

בתיאום מושלם מופנים שמונה אקדחי דמה לכיוון מטרות מרוחקות, ובזה אחר זה מתחילים לפלוט כדורים. כשמחסנית אחת נושרת אחרת תופסת את מקומה בתחתית האקדח במהירות, ואם קודם היה מקום לספק אז עכשיו כבר ברור: החבר'ה האלה יודעים מה הם עושים.

"אין ספק, זו יחידה מיוחדת מאוד", אומר סא"ל חיים. "היום המצב הוא שקצינים לוחמים יכולים להציע את עצמם, או להיבחר על ידינו, ולצאת למה שנקרא 'קורס אחיד' בשב"כ. אחרי תשעה שבועות הם חוזרים אלינו לקורס מאבטחי אישים, לאחריו הם נכנסים ליחידה, לשירות של שבע שנים, ומתחילים לטפס מתפקיד מאבטח, למאבטח בכיר, ומשם למפק"ץ ולבסוף מפל"ג. היחידה הזו מאוד שונה מיחידות אחרות בצבא - כולם כאן לוחמים מקצועיים, פה אתה לא עוד קצין".

שנייה לפני שאתם רצים למלא טופס מעבר יחידה, סא"ל חיים מדגיש שדרישות התפקיד כוללות הרבה יותר מקורס וחתימה על שירות קבע לא קצר. "כמאבטח, אתה נדרש לשלב ידע טכני רחב עם מיומנות, אחריות והרבה מאוד תבונה - וברוב המקרים אתה צריך לעשות את זה לבד", הוא מספר. "כשאתה אחד על אחד עם בכיר, אין איתך את היחידה לאבטחת אישים. אתה היחידה. אני גדלתי בכמה וכמה מקומות בצבא, ואני לא מכיר הרבה גופים שמתנהלים כך מבחינה מבצעית".

באותה נשימה הוא גם מבקש להבהיר שלמרות מה שנדמה, המאבטחים הם הרבה יותר מפרצוף קשוח - ושכדי להתקבל לכאן לא מספיק רק גוף שרירי ומבט רציני. "אבטחה היא היערכות להתמודדות עם כל תרחיש שעשוי לקרות, והיא דורשת הרבה", הוא אומר. "המאבטח לא מתחבא אלא גלוי לגמרי, וכיוון שהוא לא יכול להפתיע את האויב הוא צריך לחפש כל הזמן סדקים שימנעו מצב בו היריב מפתיע אותו. בתפקיד הזה חשוב מאוד לשמור על דריכות גבוהה כל הזמן, כי אם קורה משהו והמאבטח לא מגיב - אין הזדמנות שנייה".

להעיף לו את הראש
בינתיים, במתקן אדם, לובשי האזרחי מורידים את האקדחים האדומים ומשיבים אותם למזוודה גדולה. חלקו הראשון של האימון הטכני נגמר, וכעת מגיע תורם של אקדחי הגלוק השחורים להישלף. הקבוצה מתחלקת לארבעה זוגות, כשאחד מבני הזוג הוא המאבטח, ואילו השני מדמה את האישיות הבכירה.

"בחמשת הכדורים הראשונים אתם לא נכנסים לכוונות, אבל כן מכוונים לאויב לראש", מודיע שי, מדריך מטעם רשות שדות התעופה והנמלים, איתה עובדת היחידה באופן תדיר. "אם זה מחבל, לפגוע לו בסנטר או בגרון זה ממש לא רלוונטי. אנחנו רוצים להעיף לו את הראש".

המאבטחים ממשיכים לעמוד בנינוחות, כאילו כרגע קיבלו הוראות פיסול בפלסטלינה ולא פקודת חיסול, ורק האצבעות התזזיתיות מעידות שמשהו עומד לקרות. רגע של שקט ואז שי נותן את ההוראה. מיד צועקים המאבטחים "שכב!" ומזנקים לפני ה"בכיר", חוצצים בינו ובין המטרה.

קולות הירי שלהם נטמעים בקלות במתקן למוד אבק השריפה, ולרצפת המטווח נוספת שכבה דקה של קליעים ריקים. אבל שי לא לגמרי מרוצה.
"עוד לפני שאתה מתחיל לירות, תיכנס יותר מהר לפני המאובטח שלך", הוא מתקן את אחד המאבטחים וצועד במהירות לעברו. "זה כל העניין באבטחת אישים - קודם כול להגן על הבן–אדם".

כמה עשרות מחסניות מאוחר יותר, המדריך מפנק את היורים בחמש דקות מנוחה. כשהם מנסים להסדיר את נשימתם, מסכימים הקצינים לסדוק את מעטה השתיקה, ומגלים שעבודת המאבטח דורשת הרבה יותר מהיזרקות אל מול כדור תועה. לא מעט איפוק ודיסקרטיות, למשל.
"אנחנו שומעים הכול, עשרים וארבע–שבע, והבכיר צריך לסמוך עלינו במאה אחוז", מספר סרן סרגיי, אחד המאבטחים, שבדיוק סיים לחורר את מטרתו עד לשד קרטונה. "הוא חייב לדעת שמה שהוא אומר לא מעניין אותנו, ויותר מזה, לא נשמר אצלנו בכלל".

כשמדובר בפרטים רגישים או אישיים, מספרים המאבטחים, ההקשבה שנכפית עליהם הופכת לקשה עוד יותר. "אנחנו יודעים על הרבה דברים ואסור לנו להגיד כלום כי זה אופי התפקיד", אומר סרן עוז, מאבטח נוסף. "זה בכלל לא קל".

גם למפקד הפלגה ברור על מה הם מדברים. "מי אוהב לשמור דברים בבטן?" אומר רס"ן אודי, ואז ממהר להציג את הגישה המנחה אותו בעבודה היומיומית. "אנחנו צריכים לשדר למאובטחים שמבחינתם אנחנו ממש לא אמורים להיות קיימים. הסיבה היחידה שאנחנו שם היא לאותה סיטואציה שתקרה פעם ב–20 שנה, זהו. לפעמים הבכירים מדברים איתנו, אבל אני משתדל להימנע מזה. מבחינתי, מאובטח אידאלי הוא מישהו שמתעלם ממך ואתה ממנו. ברגע שאתם מדברים ונהיית לכם מערכת יחסים, יותר קל לו להגיד לך 'אני רוצה ככה' או להתחיל לשאול למה אתה עושה את מה שאתה עושה. אם לא תהיה את ההפרדה הזאת בינינו, יהיה להם יותר נוח להתערב לנו בעבודה".

שמור על האמונה
אנשי יחידת האבטחה מתעקשים שדיסקרטיות ומקצועיות מושרשות עמוק במסלול הכשרתם, אבל רק לפני כשנתיים, התדמית הטובה הזו החלה להראות סימני היסדקות, והכול בגלל אדם אחד.

לפני שהוא מתחיל לדבר על סרן ארז אפרתי, מאבטח הרמטכ"ל שנידון לשמונה שנות מאסר לאחר שהורשע בניסיון לבצע מעשה סדום בצעירה, סא"ל חיים ממתין כמה רגעים. הוא נשען לאחור בכיסא העור השחור ומשחרר נשיפה עמוקה. "הפרשה הזאת היא פרשה קשה", הוא אומר לבסוף. "מדובר בקצין שגדל בדובדבן, שלחם ארבע שנים בשב"כ וגם אצלנו כשנה. זה אירוע שהוא די מזעזע. רק שלושה ימים לפני המקרה ארז ישב פה מולי והזמין אותי לחתונה שלו באופן אישי", הוא מספר ומצביע על כיסא ריק מצדו השני של השולחן. "זה הזוי לגמרי. היחידה שלנו היא צנועה, ובסופו של דבר את עיקר הפגיעה הרגישו האנשים המשרתים כאן".

"ברור שדבר כזה פוגע בך בפן האישי", מסכים סרן אלון, ממאבטחי היחידה. "אף אחד לא מבין בדיוק מה קרה שם, ואנחנו מדברים פה על מישהו שכולנו הכרנו מאוד טוב. מעבר לזה, אותי עצבן שפתאום התחילו גם להשמיע ביקורת על היחידה - אנשים באו בכל מיני אמירות לא הגיוניות".

ובאמת, מלבד תחושת העלבון שצרמה למאבטחים, מפקד היחידה מודה שהפרשה כולה גם פגעה ממשית במעמדו של הכוח עליו הוא מפקד, ושקשה מאוד להתגבר על מכשול כזה.

"בכנות, גם כמה חודשים אחרי המקרה, כשרצינו לגייס אנשים ליחידה, הרגשנו שאין התלהבות", הוא מספר בפנים חתומות. "מוניטין זה לא משהו שמטריד אותנו אמנם, אבל אין ספק שאירוע כזה הוא מכתים. האתגר שלי כמפקד היחידה היה לראות איך המצב שנוצר לא פוגע במשימה שלנו. לשמחתי, אנשים גילו פה תעצומות נפש אדירות ולא נתנו לדברים להשפיע עליהם. האיש הזה הביא את עצמו משיא לשפל, אבל אני מאמין שעל היחידה עצמה אין השלכות".

את הסברה של סא"ל חיים מחזקות עדויות המגיעות מהמאבטחים עצמם. "זה נכון שצצים כל מיני קשיים לאורך הדרך, אבל כדי להיות מסוגל לעשות את העבודה המוטלת עליך ברגע האמת, אתה חייב להאמין - גם במטרה וגם בעצמך", קובע המאבטח סרן אריאל. "אתה צריך להאמין שהפעולה הזאת חשובה לך, ואצלי בכלל אין ספק: אני מאמין"
ישן 28-05-2013, 22:18
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
MARSOC בחר אקדח חדש

M45A1: A New Colt .45 for the 21st Century

http://www.defensemedianetwork.com/...e-21st-century/

הוזמנו 4000 אקדחים בעלות של 1800~ דולר, הדרישה לאקדח חדש

The requirement for a new pistol became more pronounced, especially when the new Marine Corps Forces Special Operations Command (MARSOC) battalions were created, and the Close Quarter Battle Pistol (CQBP) program was started, with a number of submissions from various firearms manufacturers. The actual CQBP requirement itself was long and involved, initially calling for a level of parts interoperability with the original M1911 pistol. However, as the procurement moved along, features like a seven-round magazine and overall system reliability began to take hold in the minds of the USMC evaluators. On July 20, 2012, the USMC Systems Command announced that the winner of the new CQBP pistol contract was Colt Defense LLC of Hartford, Conn., the original manufacturer of Browning’s classic M1911 more than a century ago.

For anyone who has ever fired one of the older M1911 pistols and has felt “beaten up” by the weapon, the M45A1 should prove a much more pleasant pistol to use, in addition to reducing wear and tear on the pistol itself. In addition, the new weapon also has a number of detail upgrades that should greatly enhance pistol marksmanship by users of the M45A1. These include:

· Novak™ “three dot” Tritium night sights, and a Wilson Combat seven-round magazine;

· 5-inch National Match™ barrel, lightweight enhanced hammer, beveled magazine well, and a lowered and flared ejection port;

· G10 grips, an ambidextrous safety, a solid aluminum trigger (with a 5-pound pull), lanyard loop, and improved cocking grip separations;

· Mil Standard 1913 “Picatinny Rail” on the under side of the weapon for mounting flashlights, laser sights, and other accessories; and

· Cerakote™ Firearms Coating finish in desert tan on the slide and frame to prevent corrosion and wear.

ישן 29-05-2013, 03:35
צלמית המשתמש של big1981
  big1981 big1981 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.04
1911
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי Fxtrage שמתחילה ב "אשמח אם מישהו יוכל להסביר לי..."

בוא נתחיל מזה שהאמריקאים ידועים בחיבה שלהם ל1911, ובמיוחד לקולט. בנוסף, הדעה הרווחת פה היא שקליבר 0.45 יותר טוב מ9 מ״מ (זוהי הדעה הכללית פה, ואני לא נכנס לדיון אם זה נכון או לא, פשוט עובדה בארה״ב). אקדח ה1911 מאפשר נשיאה מאובטחת אם כדור בקנה (ניצרה סגורה) מה שמאפשר ירי מהיר מנרתיק, במיוחד כאשר מדובר על נשק משני (הייתי ממליץ לראות בYouTube את Ron Avery ואיך שהוא יורה ב1911, פשוט תענוג).
לגבי האקדח עצמו, החומרים ממנו הוא עשוי הם top of the line וההדק פשוט חמאה. הוא עומד ברמה של ירי מעשי/תחרותי עם תוספות מצוינות ( כמו משבת הדק (אני חושב שכך קוראים לזה בעברית, החלק שצריך ללחוץ כדי לירות בדומה לעוזי) מאורך וגדול) . האקדח יושב ביד בצורה נוחה ופשוט אקדח טוב. אם מוסיפים להנ״ל את החיבה ל1911, מובן למה הם בחרו בו לעומת גלוק שלא ממש תפס בצבא האמריקאי מסיבות שונות אלא יותר אם כוחות המשטרה.
אאל״ט, האקדח מסופק רק לmarines recon ולא לכולם. בנוסף, אין זה נכון שלכול חייל מסופק אקדח בנוסף לרוס״ר, אלא רק לחיילים מסויימים או קצינים. אין ספק שירי באקדח, ובפרט כנשק משני, דורש המון תרגול ועובדה מאומצת, זאת הסיבה שאפשר לראות המון חיילים שלוקחים קורסים פרטיים (כמוTravis haley) בנוסף להכשרה הצבאית.
ישן 29-05-2013, 21:52
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "זו לא בורות גרידא כשאתה רואה..."

בוא אני אגלה לך סוד קטן- כל כלי נשק בעולם נידון למעצורים שחלקם אינם קשורים בכלל לטיב היורה או הנשק. הדבר הזה נכון על אחת כמה וכמה בכלי נשק חצי אוטומטיים מוזנים מחסנית.

עכשיו אני שמח שלך יש נסיון רחב מאוד עם גלוק עד כדי שראית שני דגמים עושים מעצור אצל שני יורים. אני אישית יכול לספר לך סיפורי זוועות גרועים בהרבה על מעצורים ב1911.
אבל הנסיון הקולקטיבי המצטבר על פני עשרות שנים, מאות אלפי כלים ויורים וכמה וכמה דגמים מצביע על מגמה הפוכה לחלוטין.

מה שאתה עושה פה שווה ערך להנפצה האורבנית אודות המעצורים של הM-4.

אני מדגיש- לא מדובר פה על נסיון אישי בגלוק ש(בניגוד למה שאתה מציג) הוא כמעט וחסר משמעות בפרספקטיבה הרחבה. יש לי נסיון גם עם גלוק וגם עם 1911 ואני בעליו של שני הדגמים. אני מדבר על עובדות אובייקטיביות שמסתכלות על נתונים רחבים.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 30-05-2013, 12:17
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי yotman שמתחילה ב "בואו נשים את רגע את הדברים על..."

1. אני לא טענתי לרגע שהגלוק הוא הכי-הכי ואין עוד מלבדו. אני טענתי שהבחור זרק הערה דמגוגית, מופרכת ומוגזמת (מילא אם מישהו כמו אילן היה אומר כזה דבר, למרות שברור לי שבנאדם שמבין באקדחים גם מחצית מאילן יודע שלא מתנסחים ככה).

2. שוב - אתה מסיק מסקנת "אם ורק אם" - המארינס ישתמשו בגלוק אם ורק אם הוא מתפקד טוב בשטח, ולכן מכיוון שהם לא משתמשים בגלוק אז הוא בוודאות לא מתפקד טוב בשטח. אני טוען שהמצב יותר מורכב ושיש פה הרבה שיקולים אחרים מלבד אמינות האקדח בתנאים אליהם הוא נדרש.

3. סיירת מטכ"ל, שייטת 13, שלדג, ימ"מ, היחידה לאבטחת אישים לא מספיקות לך? אתה חושב שבימ"מ או ביחידה לאבטחת אישים לא לוקחים בחשבון שייתכן ועליהם יהיה לפעול גם בתנאים שהם לא אמצע דיזינגוף?
ישן 30-05-2013, 11:33
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "לא, מה שאתה מנסה לעשות זה..."

זה.

מר רוג גם מתעלם מנתונים אחרים שהועלו, כמו למשל כשנאמר ששני דגמי האקדחים עומדים בסטנדרט ומעבר לכך כבר נכנסים שיקולים אישיים, שמשתנים בין מדינות, יחידות וכו'.

למשל, MARSOC אכן בחרו ב1911, אבל האם זה נכון להסיק מכך שגלוק הוא סתם חתיכת פלסטיק חרא? כנראה שלא.
בדיוק באותה מידה שאם אני אגיד שבגלוק משתמשים בשב"כ, בימ"מ, בשייטת ובעוד הרבה יחידות אחרות זה לא אומר שה1911 הוא סתם חתיכת גוש ברזל מחורבן ששוקל טון.

זה אומר ששני האקדחים מעולים ועם קבלות ושלכל יחידה יש את השיקולים שלה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:03

הדף נוצר ב 0.32 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר