לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-06-2007, 07:41
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
שאלה חץ וירי תלול מסלול - תיאוריה בחץ וקשת ויישום בפגזי ח"ש מנעל

הערת הנהלה: מומחי ירי טנקים ואווירונאוטיקה מתבקשים לשים לב לשאלה בתגובה 30 ולדיון שבעקבותיה. תודה.

בכמה מסרטי המלחמה של העת העתיקה שעלו לאחרונה על המסכים ("אלכסנדר", "300", נדמה לי גם "טרויה" וכו), רואים שימוש כמו "ארטילרי" במטחי חיצים שנראים כמו ענן שחור ומפחיד שנורה ב"תלול מסלול" ולא בכינון ישיר, ואני סקרן לדעת את התשובה לשאלה הבאה:
נאמר שמדובר באותה קשת ואותו חץ, כך שמבחינה אוירודינמית ומומנט (ככה קוראים לזה?) אין הבדל, ונאמר שמדובר בטווח הסביר לירי מכ"א מהסוגים - דהיינו - 30-50 מטר לכינון ישיר ו - נאמר 200 -300 מ להשגת מהירות אפקטיבית סופית לירי תלול מסלול.

מתי המהירות הסופית גבוהה יותר - כשהכוח בא מהמיתר - או כשהכוח בא מהגרויטצייה? ("נפילה חפשית" קוראים לזה בפיזיקה של בי"ס תיכון) ובמילים אחרות -אם אתה חייל בעת העתיקה - ממה היית חושש יותר? מכוחו של חץ "ארטילרי" או מכוחו של חץ שנורה ישירות אליך?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 25-06-2007 בשעה 12:18.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-06-2007, 07:55
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
השאלה היא יותר "מה חזק מספיק", ולא "מה יותר חזק".
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "חץ וירי תלול מסלול - תיאוריה בחץ וקשת ויישום בפגזי ח"ש מנעל"

חץ שנורה בכינון ישיר היה חזק יותר, אבל חץ חד שנופל לך על הראש או הכתפיים, גם אם לא באותה מהירות, נהנה ממספיק מהירות, מסה (וחדות) כדי להפוך את העניין לחוויה לא במיוחד נעימה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 24-06-2007, 14:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "חץ וירי תלול מסלול - תיאוריה בחץ וקשת ויישום בפגזי ח"ש מנעל"

אני משער שדווקא החץ הארטילרי יהיה מאיים יותר.

עצמתו של חץ שנורה "בכינון ישיר" הולכת ופוחתת עם הטווח. לעומת זאת, חץ "ארטילרי" רק הולך ומאיץ את מהירותו לקראת הפגיעה, עד הגעה כמעט למהירות ההתחלתית.
אני משער שזו התשובה לאמירה של רמי אורון.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-06-2007, 14:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "המהירות ההתחלתית של החץ נובעת..."

אתה טועה בעניין זה. החץ שנע במסלול בליסטי מאיץ כתוצאה מכוח המשיכה. החץ שנע במסלול שטוח, מאבד ממהירותו עם הטווח.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-06-2007, 15:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "כשהוא עולה הוא מאיט, כשהוא..."

נכון, אלא שעדיין - החץ בסיום מעופו מגיע מהיר יותר מאשר חץ הנורה אופקית שרק מאבד ממהירותו.

ישן 24-06-2007, 17:06
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "מה שמבלבל פה..."

הגרביטציה היא "אויבת" או "ידידה" רק לפי מבנה שדה הקרב: אם אתה קשת מגן הניצב על חומה- ידיד, ולמתקיף אותך- אויב....

בפירוט:
- בכל מיקרה בו נק' הפגיעה בגובה נק' הירי החץ נורה מעל האופק בזוית a ולא "ישר".
- לחץ יש רכיב מהירות קבוע בכיוון אופקי V0*cos_a ורכיב מהירות משתנה בכיוון האנכי V0*sin_a-g*t
כלומר- בכיוון האנכי החץ מאיט (מהירות חיובית קטנה-"גרביטציה "אוייב"), עד לשיא, ואז מאיץ מטה (מהירות שלילית גדלה- גרביטציה "ידיד"). אבל מה שקל יותר להבין זה שימור אנרגי- בשתי נקודות באותו גובה לאורך המסלול תהיה לחץ אותה מהירות (בכיוון אחר).

בכלל, בקרב הכרעה-כוח רגלי יכול לכסות טווח "ישיר" של ירי חץ בשניות בודדות , בהן הקשת יספיק לירות חיצים בודדים, כניראה לפספס- ואז להיטבח. לכן היתה משמעות טקטית בעיקר לירי "ארטילרי" של קשתים באגפים/ מאחורי מסך רגלים מגינים.
ישן 24-06-2007, 15:44
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
הבה נפשט:

וכאן אולי יוכל תלמיד תיכון 5 יחידות בפיזיקה לענות.
חץ נורה בעצמה של 30 ג'אול (אם אני טועה במדד, תקנו אותי חפשי, נדמה לי שג'אול זה המדד , אבל אולי אני טועה) ובמהירות יציאה של 100 מטר לשניה . משקלו של החץ 300 ג"ר וצפיפות האויר היא "סטנדרטית", טמפ. סטנדרטית, אין רוח. חשב את מהירותו הסופית של החץ למרחק של 30, 50, 70, ו-100 מטר.

ועכשיו:

לאיזה גובה עלינו לירות את אותו חץ, מאותה קשת, באותם תנאים, כדי שמהירותו הסופית בטווחים של 150, 180, 250, ו-300 מטר, תהיה זהה בהתאמה למהירויות שהושגו בירי בכינון ישיר.
אם הגבהים יצאו "דמיוניים" - נבין שכינון ישיר חזק יותר. אם הגבהים יצאו סבירים , נראה לי שהפוטנציאל של ה"ארטילרי" גדול יותר, בין השאר משום שעם זויות הירי ניתן לשחק. על כל מקרה, אם זה משיג מהירות סופית דומה רק בטווחים קצרים, דומים לאלו של כינון ישיר - שבהם הוא לא יירה - זה סיפור אחר, והארטילרי "מפסיד" כי הארטילרי נורה רק לטווחים כאלה שלא ניתן לכוון ישירות למטרה ועיקר כוחו היא במסות הרבות שלו.
לא בטוח שהצלחתי לפשט...

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 24-06-2007 בשעה 16:09. סיבה: הגהה
ישן 25-06-2007, 09:26
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
שאלה ועכשיו לשאלה הקריטית באמת

(אם נתעלם מקיומו של מחשב הירי) כיצד עדיף לירות פגז חץ (ח"ש מנעל) לטווחים ארוכים (מעל לחמישה ק"מ): בכינון ישיר או עקיף (ברור שלכינון הישיר יש את יתרון התיקונים בכוונת, אך לשם השאלה ההיפוטית בואו נתעלם מהם ונתמקד בשאלה לאיזה חץ סיכוי גדול יותר לחדור: לעקיף או לישיר)?

ישן 25-06-2007, 20:08
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
זויות הגבהה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "האם גם עכשיו, אחרי עריכת..."

מדע הבליסטיקה עוסק בין השאר בקשר בין זוית ההגבהה ונקודת הפגיעה. בעיקרון, לכל טווח דרושה זוית הגבהה. ירי בזוית הגבהה 0 יגרום לקליע להשאר באויר בדיוק בזמן שלוקח לגוף ליפול נפילה חופשית מגובה הקנה לריצפה.

מסלול בליסטי ללא גרר ניתן לחשב באמצעות נוסחאות המסלול הבליסטי הנלמדות בתיכון. לכל טווח קימים שני פתרונות, האחד בזוית הנמוכה מ45 מעלות והשני מעל. מאחר וטנק לא מסוגל לירות בזוית הגבהה מעל 45 מעלות (הרבה פחות) הרי שקיימת רק זוית הגבהה אחת לטווח מסויים (הנ"ל נכון גל לחץ).

הנתונים הבליסטיים (כולל השפעת הגרר) נמצאים במחשב הטנק וקובעים זוית הגבהה לכל טווח וסוג פגז (תוך התחשבות בהרבה גורמים נוספים). בטנקים הישנים ההגבהה היתה נתונה ע"י תוף טווחים או שנתות בליסטיות בטלסקופ לכל סוג פגז.

דרך אגב, במרגמות משתמשים בדרך כלל בפתרון התלול לזוית ההגבהה. יש לי רעיונות למה. אבל הכי כיף לשאול את חברנו התותחנים.
ישן 25-06-2007, 21:32
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
לא יפה לקלקל לבנאדם את האשכול
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ועכשיו לשאלה הקריטית באמת"

ועכשיו שאמרנו את זה.

מעל לחמישה קילומטרים אתה יכול לירות חץ בכינון ישיר . במידה ואתה רואה את המטרה . לא תמיד תוכל לפגוע בפעם הראשונה (סיכוי טוב שלא) , אבל אפשר לבצע תיקון ולפגוע . וככה עד בערך למרחקים של אפילו ל7 או 8 קילומטר . צוואר הבקבוק זה הייצור הנאלח הפחמי הזה שמאייש את הגויסטיק , ועד כמה הוא יכול לזהות את המטרה ולשים אותה בעיגול כינון , ועד כמה הטווח שמתקבל באמת נכון.

לירות חץ בכינון עקיף - לא פרקטי , וחסר טעם .
לירות חלול בכינון עקיף - לא כל כך פרקטי , אבל יותר מירי חץ . לצורך כך יש לדעת להשתמש במחשב בק"ש ובאפשריות שהוא נותן לך , וכמו כן ,לדעת קצת תורת תותחנות (לא של טנקים ) בסיסית . כיום לא מכיר מישהו שיכול לעשות את זה , למרות שזה אפשרי .
ישן 25-06-2007, 22:19
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "כן כן"

ההסבר שלי מהפיזיקה הבסיסית המוכרת לי עם הסייג הפשוט "אינני מומחה"

האנרגיה המשתתפת בתהליך של פגיעת החודרן- זאת המומרת לאנרגיית חום המרככת ואף מתיכה את השריון ולאנרגיה קינטית של חלקיקי שריון שווה לאנרגיה הקינטית של החודרן (המכפלה של מחצית המסה שלו בריבוע מהירות- Ek=1/2mv^2 ), ועוד הנאריגה הקינטית של חלק המסה של הטנק עצמו המשתתף בתהליך (כשכאן המהירות הרבה יותר קטנה ולכן החלק הזה זניח). במילים אחרות- ככל שהאנרגיה של החודרן היא יותר גדולה, כך האנרגיה ה"משתתפת" בתהליך החדירה. האנרגיה הזאת, המתבטאת בעליה של חום המיגון ובאנרגיה קינטית שלו- כשחלקים ממנו עפים לתוך הטנק ולשאר כיוונים- ככל שתהיה יותר גבוהה, כך יחדר יותר מיגון. כיוון שהאנרגיה תלויה במהירות החודרן*, ככל שהחודרן מהיר יותר החדירה תהיה עמוקה יותר.

*למעשה, מדובר במהירות החודרן ביחס לטנק (חיבור וקטורי של המהירויות), אבל בגלל שהטנק כל-כך איטי ביחס לחודרן אני לא יודע כמה משמעות יש לזה.

ישן 25-06-2007, 22:20
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "כן כן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי JAVEHN
חץ שנורה לטווחים גדולים גם בכינון ישיר מאבד חלק טוב מחדירות שלו (ופה אנחנו צריכים בנאדם בפורום שבאמת מבין את זה ויוכל להסביר את הנושא במקום קשקשן כמוני).

כמו שרשמתי למעלה , היה איזשהו קרב טנקים בין אברמס לT-72 עירקיים מהמשמר הרפובלינקי . אני חושב , אני לא בטוח כי קראתי את זה לפני זמן רב (משהו כמו 7 שנים) שזה היה קרב על רכס מדינה או משהו כזה . ששם הטנקים האמריקאים פשוט טבחו בעירקיים מטווחים העולים על 5 קילומטר עוד לפני שאילו ראו אותם .
אם אני לא טועה , גם קראתי שהיו בעיות חדירות מפעם הראשונה . וזאת על אף החץ המחוזק המכיל אורניום מדולל .

ואני קראתי עוד משהו מעניין- במלחמת המפרץ הראשונה, נגמ"שים מסוג בראדלי השמידו יותר T-72 מאשר טנקי אבראהמס.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:45

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר