לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-07-2007, 12:02
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
לתשובה לשאלתך כמו לכל דבר בצה"ל 3 חלקים .
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי GARFILD שמתחילה ב "האם לא נס ליחו של הקרבין???"

הקראבין הוא כלי נשק חצי אוטומטי שנתפס כמתאים יותר ויותר "פולטיקליקורקט" למשימות שיטור/אבטחה מאשר נשקים ""צבאים"" כמו M16 אוו גליל (גם אים הנ"ל הוסבו לבודדת בלבד)
(יש להם קונוטציה שלילית של נשק )

לכאורה מגוחכך אבל טיעון קיים בארה"ב ואנחנו כרגיל מחקים כל דבר כמו קופים!
יחד עם זאת יש לו טווח תאורטי (אני לא מאמין שרוב המחזיקים בו יעילים איתו אפילו בחצי הטווח) של 300 מטר בקירוב .
יש לו כדור שהוא איפה שהוא באמצע שבין ה9 מ"מ ל5.56 ונחשב עד תחילת האינטיפדה לכדור המתאים ביותר למשימות שיטור ע"י המשטרה .
ועל כן שימשו את המשטרה והמשא"ז משנת 1974 (מה גם שהגיעו בחינם מצה"ל )
על הנייר זה באמת נשק טוב קל משקל אמין ומדויק באופן סביר למשימה שאותה הוא מבצע
אלה שבפועל מרבית הנשקים שקימים בארץ יוצרו אי שם בשנות ה40 של המאה הקודמת ועשו שרות קרבי במלחמת העולם השניה ,קוראה וויטנאם תוסיף לזה שרות של מעל ל30 שנה במשטרה שאומנם לא עשתה בהם שימוש מעשי רחב אבל בהחלט טילטלה אותם לכל הכיוונים עם רמת תחזוקה
ירודה עד לא קימת .
התוצאה כלים עייפים ושחוקים עד עפר שבהחלט לפחות בחלק גדול מהמקריאים יפה היה שיפרשו
לגמלאות ויפה שעה אחת קודם .
נוסף על כך את הכוונת האחורית של הכלי תכנונו מיקצוענים עבור מיקצוענים ואותם מתכננים לא ממש
לקחו בחשבון בתכנון שימוש קרבי אמיתי בכוונת הנ"ל (עמידות במכות ,נפילות ,חול ,בוץ ושאר הפגעים) אוו שימוש ע"י אנשים עם הכרות מינימלית בתפעול הנשק ,כתוצאה מפגם תכנוני זה ו"הקילומטרז" שעברו בכלים בחלק נכבד של הכלים הכוונת פגומה רוקדת אוו עם איפוס שקשור לכלום.
בנוסף למרבית המפעילים גם אין צל של מושג איך הכוונת עובדת אוו איך צריך לאפס אותה בכלל .
מה שמותיר אותם בהרבה מיקראים עם כלי שהיעילות שלו לא גדולה בהרבה בול עץ באותו אורך.
במשטרה ניסו לשפר את המצב ע"י איפוס הנשקים (ויש במשטרה אנשים שיודעים איך לעשות את זה) וריתוך הכוונת האחורית לאחר מכן במצב מאופס, אלה שתהליך זה קיצר את הטווח היעיל ל150 מטר בלבד .
ומה עושים אים הכוונת צריכה עכשו איפוס מחדש מאיזו סיבה?
הליך זה בוצע רק חלק מהכלים שמשמשים את המשטרה והמשא"ז בכל השאר הבעיה נשארה.

נו אז רצוי היה להחליף את הכלים במשהוא יותר מודרני פשוט ותקין?
בוודאי !!!
אלה שאין במה .
הM16 שעלהם אתה מדבר שייכים לצה"ל ולא למשטרה שאחראית באופן בלעדי על
ביטחון הפנים וצה"ל מה לעשות לא ממש מעונין לתרום .
(גם את הקראבינים הם "תרמו" כדי להפטר מהנושא הזה שנקרא משא"ז וממלאי עודף של כלים שאף אחד לא רוצה ביחד).
האופציות הקימות:
1) שהמשטרה תרכוש כלים ותנפק אותם בנוהל הקיים היום לחברות השמירה
(החכרה במחיר סימלי,שהאחריות על אימון המחזיקים והניפוק הוא על חברת השמירה )
לא ישים !
למשטרה אין תקציב לציד את עצמה ולכן הקראבין ממשיך לשרת עדין ביחידות המשא"ז וביחידות משטרה בסיכון נמוך יחסית ,בטח לא לרכוש אלפי כלים ללווי טיולים ומשימות אחרות.
2) חיוב של חברות השמירה לרכוש נשק משלהם כחלק מתנאי המכרז ,מיקר את המכרזים והעלות הנוספת תהיה חיבת לבוא על חשבון משרד החינוך אוו הרשות המקומית אוו המטילים .
פלוס מגדיל את כמות הכלים ה""צבאים"" בידים פרטיות דבר שהמשטרה לא מעונינת בו בכלל (בלשון
המעטה) !
ולכן כנראה המצב ימשיך להיות כמו שהוא היום.

נערך לאחרונה ע"י סמל ראשון בתאריך 04-07-2007 בשעה 12:05.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-07-2007, 23:26
  g445 g445 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
ליווי טיולים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארי 13 שמתחילה ב "אין ללוות טיולים עם תמ"ק עוזי"

אכן היתה כזותי הוראה, לפחות עד 2002+ כאשר עוד התעסקתי בתחום.
החלוקה של נשקים ליווי טיולים היתה ע"פ הסיכון באזורים הגאוגרפיים ולפי חלוקה/שילוב בין נשקים קצרים לארוכים.
העוזי כידוע הוא נשק 9 מ"מ, "מכנס פתוח" ולכן פחות בטוח וגם לא עונה על קריטריון הטווח.
נשקי הקרבין הם נשקים חצי אוטומטיים קוטר 7.62 מ"מ (כדור לא כמו של מא"ג) ולכן יש להם טווח, אין אפשרות להשתולל איתם באוטומט.
את נשקי הM16 בליווי טיולים ואת הגליל לא רואים כמעט משנת 2000 אם אינני טועה אז יצאה הוראה שלא ניתן ללוות טיולים עם נשקים צהליים ועל הלאבטח לבצע מטווח בנשק הספציפי איתו הוא מאבטח. כך שלא מספיק שעשיתי מילואים ב 12 החודשים שלפני הטיול ולא ירית אף פעם בקרבין כמו שהיה לפני כן.

www.445.tipo.co.il
ישן 04-07-2007, 17:36
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מקרה רומם אלדובי"

על מה אתה מתבסס?
עד כמה שאני זוכר אלדובי היה חמוש בM16 הצה"לי שלו. הנשק נחטף ממנו ונטען שתרצה פורת נורתה מהנשק הזה.
יש להבחין בין טיול שמאורגן ע"י גוף מסודר כמו בי"ס או תנועת נוער לבין טיול של קבוצת חברים ליד הבית.

ישן 05-07-2007, 16:15
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
ייתכן שאני טועה ביחס לנשק
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "על מה אתה מתבסס? עד כמה שאני..."

אני כותב מכח הזיכרון בלבד. האירוע הזה היה טראומתי למדי עבורי כילד (עקבתי אחרי הדיווחים בתיקשורת על כך). אני זוכר בבהירות את הטענות של הפלסטינים המקומיים שתרצה פורת נהרגה כשניסתה למנוע מאלדובי לירות לכל הכיוונים (טענה הזויה משהו) ואת טענות כמה ממשתתפי הטיול במסיבת עיתונאים שהירי עליה בוצע על ידי מחבל חמוש. הבדיקה הפתולוגית קבעה חד משמעית שהירי בא מנשקו של אלדובי. ייתכן שעקב פליטת כדור או אחרי שנחטף מידיו. אני זוכר את צילומי הוידאו של הרגעים לאחר התקיפה, את הנערות הנסערות והפצועות מטופלות על ידי עיתונאי שהיה במקום ואת הנער הפצוע שהסתובב שם עירום למחצה (דומני שמאוחר יותר הוא היה לאחד מפצועי אסון צאלים ב'). משום מה זכרתי עוזי. בכל מקרה, יש לציין שהיה בטיול מאבטח חמוש נוסף.
אגב, אתה בטוח שאלדובי היה חייל באותו הזמן?
ישן 04-07-2007, 18:21
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
תגובה לארי 13
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארי 13 שמתחילה ב "אין ללוות טיולים עם תמ"ק עוזי"

רוב (רוב? כל!) התגובות כאן היו בלתי מדוייקות במקרה הטוב ושגויות במקרה הרע, מלבד המגיב הראשון - skydiver - שסייג ואמר שהוא מתבסס על ניחוש הגיוני ותו לא. מסתבר שהוא היחיד שצדק, מה שמוכיח שקצת צניעות תמיד טובה.
לשאלתך: סוג הנשק לאבטחת טיולים אינו תלוי במיקום הגיאוגרפי של הטיול, כפי שנאמר כאן, אלא בגודל הקבוצה. ישנן קבוצות המאובטחות ע"י נשק קצר (ה"קצר" מתייחס לטווח - אקדחים ותמ"קים כמו העוזי) וישנן ע"י נשק ארוך (ארוך טווח, כמו קרבין או M16). בתקופה ההיא נאסרה אבטחת קבוצות ע"י נשק קצר אלא ע"י ארוך בלבד, מה שגרם לאי-שימוש באקדחים ותמ"קים כאמצעי אבטחה. תוסיף לכך את העובדה שבצבא ובמשטרה השתרש המיתוס (הלא נכון!) שהעוזי הוא נשק "בלתי בטוח" (מה זה?) בגלל היותו בעל מנגנון 'מכנס פתוח' (-למנגנון זה אין שום השפעה על בטיחות הנשק!) והרי לך ההוראה שהבאת.

ישן 04-07-2007, 19:51
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "נודה לך"

יובל צודק. כך הוגדרו הדברים בחוזר מנכ"ל (של משרד החינוך). גם כיום מגדר ליווי בנשק ארוך כתלוי במספר התלמידים. על מספר מסויים יצטרכו ליווי של שני מלווים חמושים שניהם בנשק ארוך ועל מספר אחר נדרשים שני מלווים אך אחד מהם יכול לשאת נשק קצר.
באותו חוזר מנכ"ל מוגדרים אקדחים ותמ"קים כנשק קצר.
חוזר מנכ"ל מתחדש כולו בכל שנהומידי פעם יוצאים לו עידכונים.
אני מנחש שאפשר לקרוא אותו באתר משרד החינוך.

ישן 05-07-2007, 10:28
צלמית המשתמש של 760
  760 760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.07
יובל ויוסיפון
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "יובל צודק. כך הוגדרו הדברים..."

אתם לא מדייקים וחבל.
יובל, קצת מרגיזה התגובה שלך בעיקר בנושא הצניעות מכיוון שאתה לא נוהג כך ואתה גם טועה.
עיון קצר בחוזר מנכ"ל מעלה כי ישנם שלושה איזורים (וגם הם מחולקים לאזורי משנה) ויש הנחייה המפרטת איזה נשק מחוייב בכל אזור.
אתה צודק, גם מספר אנשי הקבוצה המטיילת הוא פרמטר לקביעת סוג וכמות הנשק אך גם האזור.
יתרה מכך, חוזר מנכ"ל קובע כי לא ייעשה שימוש בתמ"ק עוזי מכיוון שהוא אינו בטוח ובכלל, טיול מותר ללוות אך ורק עם נשק מסוג המשמש את הצבא/משטרה אך לא עם נשק צבאי.
הסייג הוא ששוטר יכול ללוות בן משפחה מדרגה ראשונה עם נשקו המשטרתי ואיש צבא יכול ללוות בן משפחה מדרגה ראשונה עם נשקו הצבאי (כל זאת מבלי לעבור את כל הפרוצדורה של לקיחת נשק מהמשטרה וחובת המטווח המוטלת על כל מלווה).

נערך לאחרונה ע"י 760 בתאריך 05-07-2007 בשעה 10:55.
ישן 05-07-2007, 18:50
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
תגובה ל-760

חוזר המנכ"ל עליו אתה מסתמך רצוף טעויות ושגיאות . כמה מהן: "אקדח מסוגי טופי" (-השגיאה במקור), נשק ארוך קנה והטענה המטופשת ש"עוזי אינו נשק בטוח". הערות אלה ואחרות מלמדות שלמנסח המסמך אין הבנה בסיסית בנושא ובוודאי שלא התייעץ עם גורם מוסמך וכך צריך להתיחס לכתוב בו. לגבי אזורים גיאוגרפיים: באזורים מסויימים נדרש ליווי בטחוני צבאי ו/או עמידה בתנאי אבטחה לפי דרישות הצבא, כך שלאזור הגיאוגרפי אין השפעה ישירה על סוג הנשק, ומימלא לא על עוזי, שהוכרז כאן כנשק "לא בטוח", האל יודע מדוע...

ישן 05-07-2007, 19:40
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05

שלום חברים

הכותב שימש כ 4 שנים רכז מפעלים וטיולים של תנועת הנוער המחנות העולים
ואעפ"י שסיימתי את תפקידי ב 2002 אני מצוי בנושא.
ההוראות לליווי טיולים משתנות מעת לעת והן מפורסמות בחוזר מנכ"ל משרד החינוך.
לקרוא וללמוד.

העובדות העכשוויות:
ליווי טיולים למערכת החינוך יעשה ע"י חברות שרותי שמירה שאנשיהם הוכשרו למתן שרותי שמירה במערכת החינוך (אימון ארוך יותר מהשעתיים הנדרשות ע"י משרד הפנים)
בכל טיול לפחות מחצית המלווים יהיו מחברות כאלו.
מספר כלי הנשק והליווי הרפואי הנדרשים נקבעים על פי מפתח התלוי באזור בו נערך הטיול (האזור המסוכן מכתיב ליווי מחמיר לכל הפעילות - רכזי טיולים מנוסים יכולים להגיע לסיכום על תגבור באותו יום וכך לחסוך בשאר הימים) הדרישה מופיעה באישור הניתן לטיול והוא גם מאפשר שאילת נשק מהמשטרה.
כן רשאים ללוות מורים נושאי נשק שאושרו לכך (שוב אימון ע"י קבטי"ם של משרד החינוך).
ומתנדבים נוספים לליווי הורים / אחים / מדריכים וכו.

אקדח - מורשה ללוות עם אקדח אך ורק עובד שרותי שמירה ואו מורה שהוסמכו ע"י קב"ט ממערכת החינוך והם נושאים אישור על כך. הורה מלווה רשאי ללוות רק עם נשק ארוך !!!

רובה - ניתן ללוות עם קרבין של המשא"ז - בתנאים הבאים :
המלווה הוא מתנדב משא"ז
המלווה הוא בעל רישיון בר תוקף לאקדח, המציג אישור שטווח בקרבין בשנה האחרונה. ועל סמך רישיון הטיול פונים למשטרה לשאול כלים. (יש בעיה רצינית בפיקים של טיולי תנועות הנוער אין מספיק להשאלה)
ניתן ללוות עם רובה צבאי או משטרתי בתנאים הבאים :
המלווה הוא איש קבע וקרוב בדרגה ראשונה של אחד מהמשתתפים בטיול.
ניתן ללוות עם נשק הגמ"ר (בעלי אישור צהוב בלבד - לבעלי אישור כחול אסורה הוצאת הנשק מהישוב) על סמך הסעיף המאשר על שמירה על התחבורה מהישוב ואליו, על המלווה להיות בעל אישור תקף ומטווח בשנה האחרונה.

כל מה שהיה בעבר לא תופס כיום.

כן חל איסור ללוות בכלי נשק בעלי מכנס פתוח - עוזי ודומיו (נכון גם נגב).
הרציונאל הוא שנשק בעל מכנס פתוח דורש מיומנות אחרת וכיוון שהם כיום נדירים בשימוש מעדיפים שלא יהיו כדי למנוע טעויות של חוסר מיומנות.
האגדה שמכנס פתוח הוא פחות בטוח ממכנס סגור מקורה באי הבנה מצערת.
(תשאלו את הנגביסטים והמאגיס"טים אם הם חושבים שהנשק שלהם לא בטוח)
כמדריך ירי בכיר אני מאמין שהנצרה הטובה בעולם נמצאת בין האוזניים.
נשק יחשב לעולם כטעון (גם לאחר שנבדק) וכך יש לנהוג בו - עם כל המשתמע מכך.
עוזי בידיים מיומנות הוא נשק אמין בטוח ומצויין ללוחמת תעלות ושטח בנוי בטווחים של עד 100 מ'

בעיות בשטח - מורים אחראי טיולים לא מספיק מכירים את נושא הטיולים לבוריו. חלק גדול מהסכנות טמון לא רק בנשק אלא גם בהתנהגות המטיילים בשטח.

הבעיה בהא הידיעה בליווי בנשק היא העובדה שפעמים רבות יוצאים מלווים מכל הסוגים לליווי עם נשק שמעולם לא טווחו בו (טווחו באותו סוג בנשק אחר).
אני הקפדתי מאד על הנושא ולא אחת נפרדתי מחברות שלא טרחו להקפיד על כך על פי כל דין.

חברות שרותי שמירה הם גוף מונחה ע"י משטרת ישראל, וחייבות לנהוג על פי הוראות המשטרה.
משטרת ישראל מנחה לנפק נשק רק לאחר שהאחראי לנשק ואו בעל החברה וידאו ירי בנשק ושוכנעו שהמקבל שולט בנשק שקיבל.
לצערי מה רב גם המשטרה לא מקפידה על ההנחיות שהוציאה.

כל נושא ליווי הטיולים של בתי הספר הוא אחריותה של המדינה וההתנערות מכך היא שערורוריה

נערך לאחרונה ע"י ilanb בתאריך 05-07-2007 בשעה 19:58.
ישן 05-07-2007, 19:50
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
לגבי בטיחות העוזי,
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "שלום חברים הכותב שימש כ 4..."

אני יכול רק להעיד מדברים שראיתי במטווחים שונים, למרות שאני לא בדיוק מבין *איך* הם היו יכולים לקרות,
וכללו מספר לא רציונלי של עוזים שיורים אוטומטית במצב בודדת,
עוזי אחד שירה אוטומט כשהוא היה בנצור וסירב לירות כשהוא על 'בודדת' או על 'אוטומט',
וגם עוזי-שניים שהמשבת שלהם לא ממש טרח לעבוד, והיה ניתן לירות בלי ללחוץ עליו.
יריתי יותר בכלים אחרים, אבל אף אחד מהם לא התקרב לתופעות הנ"ל, בטח לא בכמות.

סביר מאוד שמדובר ברמת תחזוקה נמוכה ועוזים שחוקים מאוד, אבל בהתחשב בכך שזה המלאי, אני חושב שאפשר בזהירות לצפות לרמת בטיחות נמוכה יותר מעוזים.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 06-07-2007, 09:56
  tuni tuni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.08.06
רק לגבי אמינות
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "שלום חברים הכותב שימש כ 4..."

לפני כמה שנים הייתי אחראי על חלוקה של נשקים בכיתת כוננות כלשהי. בתחילה, לכל החבר'ה היה עוזי, ובשלבים עברנו לM16 ארוך. בין השאר, התלבטנו אם להשאיר חלק מהעוזים מתוך מחשבה שמתאר הלוחמה הצפוי הוא לש"ב, ועדיף שלפחות לחלק מכיתת הכוננות יהיה נשק קצר. אבל אז, כמו שאמר אחד החבר'ה- עדיף לי להכנס לחדר עם נשק ארוך, ולהיות בטוח שהוא יירה, ולא עם קצר שאף פעם אי אפשר לדעת... (את זה אמר כמדומני אחרי אימון בבא"פ לכיש, או במקום אחר כלשהו בו התאמנו על לש"ב כשהעוזים נתקעו קצת יותר מדי).

ואגב, כיתת הכוננות הייתה צריכה להתמודד עם פיגוע, כשבסופו של דבר את אחד המחבלים הורידו עם עוזי: אחד מהחבר'ה נתקל ונפצע, למזלו- הקצין שלידו עבר הכשרה על עוזי ויכל לתפעל אותו במקום הפצוע. אין לי מושג למה הוא לא השתמש בנשק האישי שלו. YGH יוכל לתרום עוד פרטים למעוניינים, אני בטוח.
ארבע חברים נהרגו בפיגוע)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:09

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר