לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-07-2007, 07:10
  eGod eGod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
מפקד חיל הים, בן בעש"ט, פורש - כנראה על רקע הפגיעה באח"י חנית במלחמת לבנון ה-2

מפקד חיל הים, האלוף דודו בן בעש"ט, ביקש היום (חמישי) מהרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ומשר הביטחון, אהוד ברק, לסיים את תפקידו. בן בעש"ט יפרוש מצה"ל באוקטובר בתום שלוש שנים בתפקיד. אף שהדבר לא נאמר רשמית, נראה שההתפטרות היא על רקע מחדל הפגיעה בספינת הטילים אח"י חנית בפתיחת מלחמת לבנון ב-14 ביולי אשתקד. באסון נהרגו ארבעה חיילים.

בן בעש"ט פנה במכתב לאשכנזי ולברק, וביקש לפרוש מתפקידו. השניים נענו לפנייתו והודו לו על 37 שונות שירותו בצה"ל. טרם נקבע מי יחליף את בן בעש"ט.

על תפקודו של בן בעש"ט בפרשת הפגיעה בסטי"ל אח"י חנית נמתחה ביקורת חריפה, בעיקר על רקע העובדה שספינות חיל הים שטו מול חופי ביירות מבלי שהפעילו מערכות הגנה כנדרש. מפקד החיל אמר לאחר האסון כי הימצאותו של טיל החוף-ים האיראני T82 בידי חיזבאללה נחשבה בחיל ל"תרחיש בדיוני ומופרך".

צוות התחקיר שמונה בחיל לא מתח ביקורת אישית על אחריותו של בן בעש"ט לאסון, אולם בדו"ח הביניים של ועדת וינוגרד נאמר כי בכוונתה להתייחס לפרשה בדוח הסופי. בצה"ל רווחו ההערכות כי הוועדה צפויה לתקוף את תפקודו של מפקד החיל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-07-2007, 11:58
צלמית המשתמש של looopy
  looopy looopy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.04.02
אם מתחשק לך לקרוא, קבל עוד פן בסיפור
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי eGod שמתחילה ב "איזה חסד?"

חרפת האי היווני

את יוחנן דנינו ואת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז - שני האנשים שאמורים עד היום לשמש כשחקני המפתח במלחמה בשחיתות הציבורית - פגש מזרחי גם בפרשת האי היווני. באותה פרשה נחשד אריאל שרון בקבלת שוחד מאיש העסקים דוד אפל. מזרחי עדיין היה אז ראש אגף החקירות, דנינו עמד בראש היאחב"ל ומזוז רק מונה ליועץ המשפטי לממשלה.

ישיבה אחת במשרדו של מזוז, שעסקה בתיק, לא נמחקה עד היום מההארד-דיסק של מזרחי, בעיקר בגלל התנהגותו של דנינו. "זו היתה ישיבה פורמלית ראשונה בסיפור עם היועץ החדש", אומר מזרחי, "ואני ודנינו ישבנו שם יחד עם צוות החקירה והפרקליטות הבכירות. מזוז ביקש מדנינו סקירה כרונולוגית של הפרשה, והפלא ופלא מלותיו הראשונות שאותן שמעתי ישירות לראשונה בחיי היו שאין ראיות בתיק הזה. אני נפלתי מהכיסא! זה בא ללא הודעה מוקדמת. ומזוז אומר לו: אני ביקשתי סקירה, לא סגירה. מזוז רק רצה לשמוע על לוח זמנים, ודנינו גם לגמגם אותו כהלכה לא ידע. היינו בהלם שם כולם. אז אני נבחתי עליו כשהוא אמר את מה שהוא אמר. זה היה קטע הזוי לגמרי כי מעולם לא הבענו עמדה עד אז, לא הוא ולא אני לגבי הראיות בתיק, וחלקנו הסתכם בדיונים עם הפרקליטות בהבאת ראיות וניתוחן שם. מצדי, על המעמד הזה יכולים כולם ללכת להתנשף בפוליגרף. נו, לימים אי אפשר לומר שהעמדה הזאת לא שירתה את מי ששירתה".

אתה מינית את דנינו להיות ראש יחב"ל אחריך?

"לא. המפכ"ל דאז אהרונישקי. אני רציתי אותו למקום אחר, הוא ביקש לקדם אותו באגף. אמרתי: האיש חסר ניסיון, אני דווקא חשבתי שהוא יכול לשמש כסגן של ראש יאח"ה שזה תהליך הכשרה די ארוך, הוא גם משפטן, לא הכרתי אותו קודם, אבל גם לא היתה לו איזה שהיא עשייה שבגללה הייתי צריך לרקוד הורה. יכול להיות שהבחור מוכשר, אני לא יודע, לא ראיתי את זה".

אתה מסכים איתי שחקירת האי היווני נוהלה באופן לא טוב.

"אני יכול להסכים שלא היתה זו שעתנו היפה ביותר".

אתה היית ראש אגף החקירות. מדוע לא בוצעה חקירה יותר מקיפה ואינטנסיווית? זה כישלון שלך?

"כישלון זו מלה מרחיקת לכת. אני מודה שהיתה לי בעיה קשה, הייתי נתון בו-בזמן בחקירת מח"ש, שחקרה באותה עת גם את אנשי היאחב"ל. היה לי קושי מול היחידה לנהוג כפי שנהגתי קודם, כלומר לשלוט באופן מאוד צמוד בחקירה, אם אני רואה שלא מנהלים את הדברים כהלכה, לעשות את מה שאני תמיד הייתי עושה, מושך אלי ומנהל את זה מטעמי והיינו גומרים בחודש את מה שלקח חודשים. אני אומר לך את זה באחריות. ולצערי הגדול לא יכולתי לנהוג כך, למעט פעם אחת שנאלצתי להשתמש בזה כאיום, כדי שהחקירה תתנהל כהלכתה ובזמן הנדרש".

גם כיום מתקשה מזרחי להתפעל מביצועיו של דנינו, שבינתיים טיפס למעלה ומונה לתפקיד ראש אגף החקירות. לאחרונה קרא כי דנינו ביקש לפתוח בחקירה דווקא נגד מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בחשד לשיבוש חקירות. מזרחי: "קראתי את זה, וממש סמרו שערותי מעצבים. פתאום יש גיבורים גדולים? פתאום יש אומץ לב? לא ראיתי שאומרים: תביאו לנו את החומר הקשור לראש הממשלה כדי לחקור. איך אתם מוציאים אמירות כאלה החוצה? זה התפקיד של משטרה? לשחק לידיים של היריבים? את מי אתם משרתים פה?"

התנהגותו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, האיש שמחפש בכל תיק את האקדח המעשן וההרשעה הבטוחה, מקוממת גם היא את מזרחי: "אחרי הדחתי ראיין דן שילון את מזוז ושאל אותו 'איך נתת יד להדחה של מזרחי?' עונה מזוז: 'תראה, יש רבים שטוענים שבתקופתו התגברה השחיתות לאין שיעור. אם בתקופתי תתגבר השחיתות, אני אראה בזה כישלון גם אם אני אעשה הכל כדי להיאבק בה'.

"כשקראתי את זה, אמרתי: האיש הזה לא מבין כנראה מה זה שחיתות. מה זאת אומרת בתקופתי התגברה השחיתות? השחיתות הרי זה כמו עבירת סמים. זו עבירת חשיפה לעזאזל. אין פה מתלוננים, אין קורבנות, אין עדים, ואם יש כאלה, אז הם נשכבים על הגדר והולכים לכלא, או חוטפים את התיק במקום אלה שמעליהם. אין בתיקים האלה אקדחים מעשנים. הימים שבהם שמו מעטפות בכיס של איש ציבור נגוזו, היום יש פטנטים אחרים, טובות ההנאה הן מסוג אחר, ההקלות באות ממקומות אחרים, ההטבות חוצות גבולות מדינה. תסתכל על כל הפרשיות של העשור האחרון ומעלה, ואתה תראה משטרת ישראל טורס, משום שאתה צריך לטייל ברחבי הגלובוס כדי לסגור את קצוות החקירה. אני לא צריך אפילו להסביר את הקושי ואת משך הזמן, ואת שיתוף הפעולה שלפעמים לא ניתן לך במקומות האלה. זה לא פשוט. אז מה זאת האמירה הזאת, שבתקופתי השחיתות גברה? המבחן הרי של עבירות החשיפה זה היוזמה. אם אתה לא תיזום, אלוהים אדירים, לא תהיה שחיתות".

בסופו של דבר בפרשת האי היווני, קיבל מזוז את עמדתו של דנינו, וסגר את התיק נגד שרון מחוסר ראיות.

"כשהתפרסמה חוות הדעת היה צריך הרבה אקונומיקה לשפוך לחומר החקירה, כדי שכך ייראה הדו"ח. מי שמכיר את החומר, לא בדיוק זיהה אותו בדו"ח היועץ. היועץ מצטט למשל עד שאומר שלקחו את גלעד שרון לעבודה בגלל כישרון, אגב, כשמדברים על כישרון, תמיד הייתי שם מקף: כי-שרון. אבל אם תקרא את המשך המשפט של אותו עד תמצא שהוא מוסיף שכל עניין ההתקשרות עם אפל היה מופרך מבחינת גובה התשלום. ואני שואל את מזוז: למה אתה לא הולך עוד שתי שורות קדימה? למה הוא לא נותן אותן לציבור? איפה כל התמונה ההיא שבאמת החרידה אותנו? אז זה שסגרו, ניחא, ואני בוודאי לא בסטטוס להשיג על זה. אבל איך שסגרו היה סימן דרך בהיסטוריה של מערכת אכיפת החוק".

האם היה קושי מיוחד לחקור את משפחת שרון?

"אכן כן. זו תקופה שאני שמח שהיא חלפה. היו אז דריסות רגל בכל מיני מקומות, שלא דרכו בהם ככה. דרכו תמיד, אבל לא כך. לא בעוצמות כאלה. הימים האלה, ימי מרכז הליכוד, כמו שנראה אז, הבחירות הפומביות של המינויים הפוליטיים. היתה אז מעין חצר ביזנטית, חצר מאוד קטנה וסגורה, שהשפיעה כמעט על כל מהלכי החיים שלנו. זה לא תקין במדינה דמוקרטית. היה לזה אפקט שאני מקווה שלא ניגרר איתו לאורך שנים".

http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...SubContrassID=0

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:20

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר