לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-08-2007, 23:02
  אישגדול אישגדול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Avinoam666 שמתחילה ב "עד כמה הנשק הזה מעפאן? (ברטה 0.22 משטרתי)"

האקדח הוא מוצלח מאד - אמין, מדוייק, לחיצת הדק טובה, ובסך הכל אקדח טוב מאד.
הכדור שהאקדח הזה יורה - זה כבר ספור אחד.
הבעיה היא שכדי שהכדור יהיה אפקטיבי להגנה עצמית (כלומר כדי לעצור תוקף), אתה צריך לפגוע בצורה מדוייקת באזורים הרגישים - מה שמכונה אזורי הריגה - ראש ומרכז חזה. פגיעה בין העיניים תעצור תוקף, גם בכדור 0.22. אבל אתה צריך להיות מיומן מאד כדי להיות מסוגל לפגוע באזור כל כך קטן כשאתה במצב לחץ, והתוקף "קצת" יותר נייד ממטרת הקרטון הממוצעת עליה התאמנת בבסכ"מ.
הסכוי שהכדור שלך יעצור את התוקף, גדל בכדור חזק יותר, כמו 9 מ"מ.
אבל - העובדה היא שבתקרית ציריך בתחילת שנות ה - 70, שם הותקף מטוס "אל על" ע"י מחבלים ליד המסלול, המאבטח (מרדכי רחמים)קפץ מהמטוס והרג 2 מתוך 4 המחבלים עם ברטה 0.22. אבל שוב - זו שאלה של מיומנות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-08-2007, 08:26
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
מרדכי רחמים הרג מחבל אחד בציריך
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "[font=Verdana][b]האקדח[/b]..."

ואותו מרדכי רחמים ירה כמה פעמים באחד המחבלים ב"סבנה" - המחבל המשיך לרוץ חצי מטוס והתמוטט רק ליד תא הטייס - רחמים סיים את ייסוריו בעוד כמה כדורי 0.22.

ובאותו אירוע: כדור 0.22 שנורה לתוך המחבלת (תרז חלסה) מטווח 0 (אחרי שמישהו הכה בה עם האקדח) חדר את פלג גופה העליון ונתקע לאחד בנימין נתניהו ביד (או בישבן - אני לא בטוח). תרז חלסה נראית בצילום מפורסם כשהיא יורדת מהמטוס ברגל. זה נותן לכם מושג מסויים על כמה נזק מתמשך כדור 0.22 גורם במידה ולא היה ליורה מזל לפגוע בכלי דם ראשיים, צמתים עצבים וכו.

אישית במשך שנים, ועד ללפני שנה, הייתי נושא בדיוק אקדח כזה ביום יום, מוסלק לחלוטין. בסופו של דבר החלפתי אותו לאקדח 380 באותם מימדים ואותה תכולת כדורים. פעם אחת רוקנתי כמה מחסניות בטווח 0 לתוך אפוד מגן נגד רסיסים. כל הקליעים נותרו תקועים בו בלי שחדרו אפילו חצי משכבות האריג הצהוב.

ישן 06-08-2007, 09:30

חוסר ה"יציבות" בתוצאות והשלכות הפגיעה בתוקף עם 0.22 רק מחזקת את המסקנה שזה נשק
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מקרה טראגי ומיוחד נוסף הקשור לאקדח זה...."

חוסר ה"יציבות" בתוצאות והשלכות הפגיעה בתוקף עם 0.22 רק מחזקת את המסקנה שזה נשק לא ראוי לשימוש בידי איש כוחות הבטחון שזקוק לנשק אפקטיבי (וזכור לי עדיין שביום הראשון שלי כמתנדב במשמר האזרחי - כהקדמה לסקירה מאוד יפה עם הקרבין - אמר לנו קצין המשטרה שלמעשה הנשק בידי המתנדב הוא בשביל לתת לו בטחון ולכן לא ממש חשוב עד כמה הוא יעיל, מאופס או קטלני!).

אי שם באמצע שנות ה-90 היתה איזו קטטה זוטא בנתניה על מקום חניה. איזה אמן אחד הותקף, באופן שהיה נראה לו מאיים, ע"י אב ובנו. האיש שלף (או שהלך הביתה והביא - אני לא זוכר) אקדח ברטה 0.22 בדיוק כזה, וירה כדור אחד על האב - גבר בשנות ה-50 לחייו. האיש נעמד, הלך כמה מטרים והתיישב על המדרכה. אחרי 5 דקות של שיחה עם הסובבים, הוא נפל ואחרי כמה דקות נוספות גם מת.

באירוע מפורסם אחר ב-1991: בפורים נכנס מחבל ענק (ראיתי אותו בדרך לחדר הניתוח מאוחר יותר...) עם סכין למועדון ביפו שבו סילו תלמידי ביה"ס. הוא השתולל שם במשך דקות ארוכות, רצח תלמידה וגם מוסכניק שניסה לעצור אותו. נהג מונית חמוש באקדח "סטאר 0.22: ירה בו כמה פעמים וזה פשוט לא הזיז לו... את המוסכניק הוא רצח אחרי שנורה. לבסוף ירה בו מגב"ניק עם M-16 וגם זה לא עצר אותו במקום. לאיכילוב הוא הגיע כשהוא עדיין צורח. הוא מת בכניסה לניתוח.

הדוגמא השניה שימשה זרז אדיר להגדלת הרווחים של חנויות הנשק בארץ. יבואני הגלוק עשו קופה טובה מאוד בעקבותיו (ובעקבות זה שאחד חמוש בגלוק 17 הרג מחבל בתחנה הישנה ב-16 יריות...) וכל מי שבא לחנות עם הטוטו הישן שלו, סיפרו לו המוכרים על האירוע ביפו ולמה חשוב להחליף ל**** (האקדח שעליו הייתה להם העמלה הגבוהה יותר). אתה בטוח זוכר את הימים שבהם מטווח ר"ג עשה לעצמו פרסומת ע"י הצגת פוסטר מטרה עם דמות של ערבי עם כפייה...

ישן 09-08-2007, 01:07
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
ביבי נפגע ביד והיורה היה לא אחר מעומרי פדן, לימים מראשי שלום עכשיו
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מרדכי רחמים הרג מחבל אחד בציריך"

ביבי נתניהו היה מי שהמליץ על פדן לסיירת, אגב. לימים, פדן סיפר (בצחוק, אני מניח) שחבריו רוטנים מדוע לא כיוון יותר טוב...
התאונה נבעה מכך שהידע של אנשי היחידה באקדחים שאף לאפס באותם ימים. לפחות חלקם ירו בו לראשונה באירוע זה (או לפחות בהכנות לקראת הביצוע). לכן הזעיקו את מרדכי רחמים שהיה יוצא היחידה ומאבטח מטוסים מנוסה שהבין היטב באקדחים. הוא גם זה שקיבל לפיכך את התפקיד המרכזי במבצע. מרדכי רחמים היה גם זה שצעק לפדן לא להכות את המחבלת עם האקדח (פדן ניסה להוציא מימנה מידע על מיקומם של מטעני נפץ במטוס). למיטב ידיעתי הכדור חלף לה בסה"כ בלחי ופגע לנתניהו ביד.
ישן 06-08-2007, 10:36
  T a u r u s T a u r u s אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.03.04
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי IndigoBlue שמתחילה ב "שאלה על FiveSeven:"

ה-FiveSeven יורה כדורים בקוטר 5.7x28 מ"מ, שצורתם היא כמו הצורה של 5.56x45 מ"מ. הוא תוכנן כאקדח שיורה כדורים חודרי שכפ"ץ. בארה"ב הוא זכה לכינוי cop killer, ואולי זו הסיבה שלא מפיצים אותו... אולי הוא פחות עוצמתי מה-Desert Eagle, שמסוגל לירות כדורים מפלצתיים לגמרי עד קוטר 12.7 מ"מ, אבל המפלצת טובה בעיקר לסרטי הוליווד, כי היא גדולה מדי, כבדה מדי, בעלת מחסנית קטנה מדי, ועושה רעש כ"כ חזק עד שהיא מסוגלת לשתק לזמן-מה גם היורה, וגם כל מי שנמצא מסביב.

בשביל כוחות שיטור רגילים ה-FiveSeven, שהוא בהחלט נשק איכותי מאוד, לא טוב, בגלל עודף האנרגיה של הכדורים, אבל בשביל כוחות מיוחדים... ואז לך תדע... אולי לסיירת מטכ"ל דווקא יש אקדחים כאלה, מי יספר לנו?

מצד שני, ל-FiveSeven יש אח גדול: תמ"ק FN P90, שיורה את אותם הכדורים בדיוק, ונמצא בשימוש בבלגיה, ארה"ב, דנמרק, ערב סעודית, פרו, תאילנד... ול-FN P90 יש גם מתחרה גרמני: תמ"ק HK MP7A1 PDW, שיורה כדורים חודרי שכפ"ץ בקוטר 4.6x30 מ"מ, והוא נמצא בשימוש בגרמניה. הגדולים מתחרים על תואר התמ"ק העיקרי של ברית נאט"ו, שיכניס מיליונים לחברה שתזכה.
ישן 10-08-2007, 08:50
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
לא בדיוק
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "האקדח נמכר רק לכוחות..."

למשל בארה"ב הכלי נממכר גם כנשק ברכישה פרטית עבור אנשי צבא ואכיפת חוק וגופים נלווים שזאת
הגדרה מאד רחבה להגבלה .
זכאים לרכוש אותו חברות אבטחה במתקנים רגישים ,חילי מילואים ומשמר לאומי ,שוטרים ,סוכנים פדראלים שריפים ועוזרהם "שוטרי מילואים" (שזה שוטרים מתנדבים) ועוד, כל עוד הוא מציג אישור מהמוסד בו הוא חבר שהכלי מקובל עלהם.
אם תיקח ותגזור את ההגבלה הזאת לארץ אז כל שוטר, איש קבע, חברת שמירה,קב"ט במוסד מוכר
איש מילואים ומתנדב משא"ז יוכל לרכוש אותו הנה קיבלתה שוק לא רע בכלל .

התחמושת חודרת השריון זה כבר סיפור אחר והיא נמכרת אך ורק למוסדות רשמים.

ישן 06-08-2007, 02:19
  משתמש זכר whoracle whoracle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.05.07
סיפור קצר על הברטה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Avinoam666 שמתחילה ב "עד כמה הנשק הזה מעפאן? (ברטה 0.22 משטרתי)"

הייתי בבריכה פומבית בברזיל וראיתי שם איזה בנאדם, אולי בן 25, עם צלקת ענקית בערך מהחזה העליון ועד הפופיק. זה באמת היה מראה לא אסטטי והחלטי לגשת אליו ולשאול אותו מה קרה לו.

הוא סיפר שהיה מעורב באיזה קטטה, ואחד רץ אליו עם סכין ביד. הוא הוציא את הברטה 0.22 והספיק להכניס מחסנית שלמה לתוך הגוף של זה עם הסכין (והוא באמת מת בסוף,) אבל הוא עדיין הספיק להגיע אליו לחתוך אותו בצורה כל-כך ברוטלית.

אני לא מבין באקדחים אבל אבא שלי, שהיה במשרד החוץ הרבה שנים ושירת במדינות עולם שלישי עם רמת סיכון גבוה, תמיד היה מסרב לקבל 0.22 מהקב"ט בשגרירות. הוא אמר או שתתנו לי אקדח אמיתי, או שאני לא מסתובב עם שום דבר.

ישן 06-08-2007, 07:06
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
כוח עצירה
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי whoracle שמתחילה ב "סיפור קצר על הברטה"

קיים מדד של כח עצירה לכדורים - תלוי במסת הקליע ומהירותו וגם במכפילי כח כמו "פתיחה" של קליע ראש חלול, תכלס, המדד הזה צופה את יכולת הקליע לעצור אדם גם ללא פגיעה באיזורים חיוניים. לקליע 0.22 כח עצירה אפסי ואילו 9מ"מ פרבלום ("ארוך") עם ראש חלול או יותר טוב, 0.45 נחשבים לבעל כח עצירה מספיק.

(עד כמה שידוע לי, ה-0.45 פותח ע"י האמריקאים כפיתרון לבעייה של מוסלמים פנאטיים בפיליפינים שקליעי האקדח שהיו בשימוש אז פשוט לא עצרו אותם)

לגבי מאבטחי מטוסים, אני חושב שהיום הם משתמשים ב-Galser Safety Slug
http://www.dakotaammo.net/products/glaser/glaser.htm
בקליברים גדולים מ-0.22, הקליע מורכב ממעטפת רכה ממולאת בכדוריות עופרת קטנות כדי למנוע נזק סביבתי.

בקיצור, 0.22 לא נחשב היום קליבר מספיק להגנה עצמית.
ישן 07-08-2007, 10:10
  183 183 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי אוקטבה שמתחילה ב "[b]כח עצר זה הפרמטר הכי חשוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אוקטבה
כח עצר זה הפרמטר הכי חשוב באקדח להגנה עצמית.

זה לא משנה מה יכולת החדירות של הקליע המטרה שלך היא לא תחרות מי עושה חורים יותר בקלות אלא איך לעצור תוקף.

כח עצר של 100% מוגדר כ"עמוד חשמל (זה מהעץ) פוגע בך במהירות האור"

המטרה הינה גם בפגיעה באיבר לא חיוני תעצור תוקף שרץ לעברך עם גרזן לדוגמא.

האם פגיעה ביד או ברגל תעצור אותו או לא?

אגב זה בכלל לא משנה מה מחזיק גוף בטחוני זה או אחר היות ורמת האימון וההכשרה שונים,

כמו גם הדרישות והצרכים.

אהמממ
מאין המקור לגיבוב הזה ?
כח עצר 100% זה לא עמוד חשמול שפוגע בך.... אולי 357 מאגנום כפי שוהוגדר בעבר.
אני אשמח אם תוכל להצביע על קוטר מסוים שפגיעה ביד של תוקף אחוז דיבוק ונושא גרזן בידו השניה אכן תעצור אותו......
כמובן שההגדרה (שצריך להתווכח עלייה) של כוח עצירה דנה האחוז היחסי לעצור (לא להרוג דווקא)בפגיעה בודדת במרכז המסה של התוקף.
9 ממ FMJ נע סביב 63%. ה HP לסוגיהם מקרבים ל 90% את ה 9 ממ.
פרמטר חשוב יותר באקדח להגנה עצמית הוא צורת הנשיאה (כדור בקנה?) התאמת הקוטר לצורך האישי שלך וליכולות שלך, יחסי הגודל בין המחלק/צינה לגוף האקדח...ועוד פרמטרים רבים.

אבל למרות הציניות שלי אני חייב להסכים איתך על זה :"זה בכלל לא משנה מה מחזיק גוף בטחוני זה או אחר היות ורמת האימון וההכשרה שונים, כמו גם הדרישות והצרכים"

כמו שכתבתי כבר אימרה של מרשל & סנאו: "כח עצר הוא אשליה"
ישן 07-08-2007, 22:08
  אוקטבה אוקטבה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.06
כח עצר
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי 183 שמתחילה ב "[QUOTE=אוקטבה][b]כח עצר זה..."

למרות נימת דבריך ואולי בגללם אני חוזר ומנסה להאיר את עיניך כמו את עיני שאר הגולשים בנושא זה.
ההגדרה שנתתי לגבי עמוד החשמל היתה מטפורה לפגיעה שתעצור כל תוקף בפגיעה באיבר לא חיוני(שזו ההגדרה של כוח עצר ולא הקשקוש לגבי מרכז המסה שהרי בפגיעה בלב גם עם עפרון משרדי ניתן להרוג) המטרה להגדיר ליורה לא מיומן ובלחץ מה יקרה אם הוא לא יפגע בין העיניים כמו שהמליצו לו אלא בגוף.
כן כדור שמוריד לך יד (קוטע) או רגל יעצור תוקף.
ההגדרה האחוזית מדברת על האחוז שיעצור תוקף בפגיעה באיבר לא חיוני.
50% לדוגמה FMJ 9מ"מ אומר שיש סיכוי של 50% שהתוקף ימשיך לכוון שלך.
90% לדוגמה 0.44 מגנום אומר ש90% תעצור את התוקף בכדור אחד.
לגבי ההגדרות האחוזיות האחוזים שציינת לא מדויקיים בלשון המעטה.
גם עם כדור של +P+ לא מגיעים ל90% עם 9 מ"מ.
לידיעתך 0.44 מגנום גדול יותר וחזק יותר מה357 מגנום שציינת.
מקווה שזה ברור יותר כעת.
ישן 07-08-2007, 23:18
  183 183 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי אוקטבה שמתחילה ב "כח עצר"

גם אם נניח באופן תיאורטי שביכולתך לגרום לתוקף לאבד (להעלים) את הלב-ריאה שלו (או אם תרצה עפרון משרדי) גם אז עם רמת האדרנלין שלו יש לו עוד כחצי דקה 20 שניות. זמן ממוצע לתוקף לעבור 12 מ הוא כ 2-3 שניות.....אתה יכול (אני מניח) לעשות את המשך החשבון לבד.
לכן מדובר בפגיעה במרכז המסה. גם 44 מגנום ביד אינו עוצר!!! הסיכוי מול 022 מחושב כך שסטטיסטית תוכל לעוצרו. אבל באירוע. כל כדור (גם 022) הוא פוטנציאל ל 100 אחוז.

לגבי מדד ה 100 אחוז. הקליעים מתנהגים סינוסית. כלומר לא תמיד יותר גדול יותר טוב. 044 מאגנום לא תמיד יותר טוב מ 357 מאגנום אפילו שהוא קטן יותר בקוטר.
אבל צר לי בליסטיקה סופית לא מלמדים בהתכתבות. נושא מורכב מאוד.

למרות האמור לעיל אני חוזר: STOPPING POWER IS AN ILLUSION
Marshal & Sanow
שתפנים את זה תבין שזה באמת קישקוש
ישן 06-08-2007, 08:49
צלמית המשתמש של IndigoBlue
  IndigoBlue IndigoBlue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי whoracle שמתחילה ב "סיפור קצר על הברטה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי whoracle
הוא סיפר שהיה מעורב באיזה קטטה, ואחד רץ אליו עם סכין ביד. הוא הוציא את הברטה 0.22 והספיק להכניס מחסנית שלמה לתוך הגוף של זה עם הסכין (והוא באמת מת בסוף,) אבל הוא עדיין הספיק להגיע אליו לחתוך אותו בצורה כל-כך ברוטלית.
.

אין צורך במחסנית שלמה,הוא רק היה צריך לכוון טוב טוב לקודקוד שבין העיניים,או לאיזור הלב(קשה יותר)ואחרי יריה אחת בנקודה הזו גם אם התוקף היה אורק מ"שר הטבעות" עם גרזן של 3מטר הוא היה נופל על המקום.

גם אל תשכח,שבזמן שאתה מסתער על מישהו,או הולך מכות וכ'ו הגוף שלך מזרים אדרנלין בכמויות מסחריות-אשר גורמות לך לתחושת סיפוק,וכוח-ולכן יוצא שבן אדם עם כמות אדרנלין גדולה יכול לספוג כדורים ובכלל לא להרגיש אותם-רק כמה דקות/שניות אחרי-בזמן הזה עדיין אפשר להמשיך להתקיף וכ'ו.
ישן 06-08-2007, 06:51
  פקפק פקפק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.04
את מי בדיוק אתה רוצה לחסל בשירות שח"מ?

שוטרי שח"מ (בסיור), בד"כ לא מצוידים באקדח הזה. וגם אם כן, בניידת יש בד"כ מג"ל/ קרבין או M16 כך שאין מחסור בכוח אש לניידת. אם מדובר ב "קרב" מול עבריין תעדיף לא לירות, תן לו לברוח או שהשוטר שאיתך יבצע ירי.
אנקדוטה : בשנות שירותי הארוכות ראיתי מספר מקרים רב יחסית שבו האקדח הזה ספציפית הוכיח קטלניות גם בירי של הכדור התקני במשטרה.דוגמא אחת הינה מקרהו של הפורץ רב המעללים (דאז) י"מ שברח מבלשים באזור ראש העין, הנ"ל נורה ממרחק של 30 מטר לערך לאחר שהסתובב לעבר השוטרים כשבידו מה שנראה כנשק בו נופף לעברם ומת במקום. אין לזלזל באקדח הזה גם אם כוח העצירה שלו לא גדול (אפילו קטן מאוד), בירי מטווח קצר הוא בהחלט קטלני.
ישן 07-08-2007, 21:12
  primo primo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.06
הברטה 0.22 בדיעבד

בתחילת/ אמצע שנות השבעים היתה עדנה בארץ לכלי זה. הוא נמכר במאות אם לא יותר (גם אני קניתי..).
היו כמה סיבות: הסיפור של מרדכי רחמים, השמועות שמאבטחי אל על ומחסלי "כידון" של המוסד משתמשים
בנשק זה.
היו גם ספרים/מאמרים שהללו את הקליבר 0.22 , לא רק בשל חוסר רתע, אלא גם היה מי שהפיץ תאוריה
של- 0.22 יש מהירות לוע גבוהה ולכן הוא יותר קטלני מאחרים...... בדיעבד אני חושב שהענין לא היה תמים.
בפועל יש היום די הסכמה שקליבר 0.22 הוא בעל כח עצירה דל ומה שיותר משמעותי, קליעי 0.22 הם
ללא פיקה. המשמעות שטיפה לחות הופכת את הכדור לעקר.
התודיתי לענין זה שיריתי פעם כדורים שהיו אצלי שנה וכמחצית היו כדורים עקרים. ואז הסביר לי יודע
דבר (אגף אבטחה בשב"כ) שכדורי 0.22 צריך להחליף כל כמה חודשים אם רוצים להבטיח ירי חלק.

חיזוק נוסף להתפכחות מאקדחים אלו כשבאתי לסוחר נשק להחליף לקליבר גדול, הוא בקושי היה
מוכן לתת לי 200 ש"ח זיכוי עבור האקדח (במצב מעולה, כולל קנה נוסף - ארוך) לתמיהה שלי הוא הראה
לי עשרות אקדחים כאלה שאין לו מה לעשות איתם.

האקדח עצמו (ברטה 0.22 ) אמין מאד. אבל עצתי למי שאינו מאבטח מקצועי או חובב מושבע להיות שמרן ומהרבה שיקולים ללכת על קליבר 9 מ"מ פרבלום (כלומר סטנדרטי - לא קצר) ועל אמינות
רבה במחיר סביר (גלוק, ברטה, אף אן משומש, סי זד וכו').
ישן 08-08-2007, 08:33

בלי להכנס להגדרה "מה זה פיקה", נציין שאין לו את הגוף הנפרד השתול באחורי התרמיל
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כדור ללא פיקה?! אם כך, מה יוזם את אבק השריפה?"

והמכיל את החומר היוזם (גוף שניתן להוציא אותו מחוץ לתרמיל ולהתקין במקומו פיקה חדשה במקרה של מחזור כדורים, מה שנפוץ מאוד בארה"ב) אלא איזשהו חומר יוזם הנמצא בתוך התרמיל גופויחד עם אבד השריפה. הוא ניזום ע"י מכת נוקר כרגיל, אלא שיש לו נטיה ברורה מאוד - ככל הנראה בשל אי אטימותו והעובדה שהוא חשוף לתכולת התרמיל - שלא ליסום ולגרום לכדור עקר. כדורים כאלה, לרוב, ניתן לירות אם טוענים אותם שנית למחסנית ונוקרים שוב (לא מומלץ מסיבות בטיחותיות, אני מניח, אבל כולם עושים את זה).

לך לכל מטווח בארץ אחרי יום עמוס של חידושי רשיון ותראה כמה וכמה כדורים עקרים של 0.22 מונחים בצד. תופעה נפוצה מאוד היא גם של כדורים שאבק השריפה שלהם "זוהם" ויוצר הדף חלקי מאוד. במקרה זה הקליע אמנם נורה, אבל אתה נשאר עם מעצור.

למי שנושא את האקדח יום יום, אכן מומלץ להחליף תחמושת לעיתים קרובות, אפילו פעם בחדשיים.

ולגבי "זה מספיק" - מה שנאמר כאן הרבה. פרט לאזרח שאכן מחזיק אקדח בשביל הסיכוי הקלוש מאוד שיזדקק לו להגנה עצמית, כל השאר להגיד להם ש"אם תתאמן, תדייק, תהיה קר רוח, תחזיק תחמושת נכונה וכו' וכו'" אז "זה יהיה מספיק" משול בעיני ללהגיד למי שעומד להפוך לסייר שטחים בהר הנגב על בסיס יומיומי שפיאט אונו יספיק לו כי "הבדואים מסתדרים עם פחות; אם תנהג טוב, לאט ובזהירות תסתדר בלי בעיה; אין דבר כזה עבירות נמוכה יש רק נהג גרוע וכו' וכו'".

אני מאמין שבכלי רכב יש כאן פי כמה מבינים מאשר בשימוש טקטי באקדח.

ישן 09-08-2007, 00:44
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

אני מדבר על הגנה עצמית נטו
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "בלי להכנס להגדרה "מה זה פיקה", נציין שאין לו את הגוף הנפרד השתול באחורי התרמיל"

ראשית, אין ספק שעניין הכדורים העקרים שתיארת הוא בעיה רצינית מספיק על מנת שלא ארצה להתחמש בו לצורך הגנה עצמית. די מטריד אותי שכשעברתי הדרכה על האקדח הזה במשטרה אף אחד לא טרח לספר לנו את כל זה. אני אישית לא נתקלתי במטווחים במעצורים אצלי או אצל אחרים, אבל זה לא אומר כלום.
שנית, אני מדבר על הגנה עצמית וזהו. הסיכוי שתשמש באקדח לצורך זה הוא נמוך עד אפסי. מוטב שהיה לך קל לשאת אותו (ואז הסיכוי שבמצב החירום הנדיר הוא יהיה עליך עולה להדהים...), שיהיה קל לך, היורה הלא מיומן ובעל היד הקטנה, לתפעל אותו ולפגוע בעזרתו. כאמור, רוב התוקפים שתפגע בהם (וב-0.22 היה לך יותר קל לפגוע לדעתי) ינוטרלו.
ישן 09-08-2007, 08:31

השורה התחתונה היא שמשטרת ישראל מנפיקה את האקדחים הללן - בדיוק כמו עם הקרבין
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני מדבר על הגנה עצמית נטו"

משום שיש להם אותם! גם מלכתחילה הסיבה שהם הגיעו לידי המשטרה לא קשורה לבחירה בקור רוח.

נכון שכשתלמד עם הקרבין יספרו לך על מעלותיו בידי המתנדב ("קל לתפעול, אמין (עם מחסניות טובות וקפיץ מחזיר שלא מתוצרת 1942...), מדוייק, קטלני אבל לא רצחני") אבל השורה התחתונה היא שב 1973 "זרקו" לנו האמריקאים את כל מה שהיה להם, ואנחנו לקחנו והטמענו (אגב: לקרבין ה"אישי" שלי, לפני שעבר כל מיני הסבות, נוספה פונדת מחסניות ועליה כתוב "US-1942"!!! מראה משהו על מקור מה שיש למשטרה). כשאני הייתי טירון בגולני סיפרו לנו המ"כים בהתלהבות על יתרונותיו העצומים של הגליל ""איתו אני לא אהסס לדפוק על דלת ברזל בשטחים"). שנה אחרי זה, סיפרו לטירונים על מגרעותיו העצומות של הגליל לעומת המקל החדש. פה עוד היה מדובר על שני כלים שבסה"כ מי שיירה מהם גורלו יהיה דומה.

מכיוון שהברטה 0.22 אינו קטן במיוחד (כלים עד ל 0380 יהיו באותו הגודל פחות או יותר), אין לו שום יתרון למעשה - חוץ, אולי, מזה שהנושא אותו - אם אינו מיומן כלל - לא יסכן את סביבתו במידה שבה יסכן אותה עם קולט מוסטנג 380 (אקדח קטן יותר, אגב). אם אני זוכר נכון אז ב"סבנה" שיקול אחד לתת כלים כאלה בידי הלוחמים היה שחלק מהם מעולם לא החזיקו אקדח (נתניהו טען שמעולם לא החזיק, או ירה, באקדח לפני כן). מכיוון שנוסעת אחת נהרגה מיריות המחלצים, ברור שזה עוד היה נס... נוסע אחר - הראשון שהפורצים ראו אותו - נורה כמה פעמים בידי אחד הלוחמים. הוא היה "בסדר" - מספיק בסדר כדי להתלונן במרירות בפני היורה, שבא לבקר אותו למחרת, "למה ירית בי?".

ישן 09-08-2007, 17:06
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

אתה גנב חסר בושה :)
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "השורה התחתונה היא שמשטרת ישראל מנפיקה את האקדחים הללן - בדיוק כמו עם הקרבין"

אני כבר כתבתי באשכול הזה את הסיפור על כך שלוחמי מטכ"ל לא ירו באקדחים לפני סבנה, בן בליעל שכמוך...
וברצינות: תוצאות האירוע בסבנה מלמדות שהבחירה באקדח הזה הייתה נבונה-הנזק מ"אש ידידותית היה מינמלי והמחבלים נוטרלו מבלי שגרמו נזק.
אותי לפחות לא ניסו לשכנע במשטרה שהקרבין או הטו טו הם נשקים טובים. נהפוכו, ניסו בזמני להחליף את כל הקרבינים במיקרו גליל או M16. ולגבי האקדח, בתחילת כל משמרת מסרו לי אותו בהבעה של גועל ובתמיהה מדוע אינני מביא את אקדחי הפרטי (שאין לי) שכן ה0.22 הוא לא ממש אקדח. אבל היה לי מאוד נוח לשאת אותו במשמרת. אחר כך, במטווח, גיליתי שמאוד נוח לי גם לתפעל אותו ושאני פוגע בו מצוין, למרות שכישרוני הטבעי כקלע הוא בינוני ומטה. לכן התרשמתי מימנו לחיוב. אבל אני חייב לומר שמידע על הקליעים העקרים מאוד צינן לי את ההתלהבות.
בגדול, לכל נשק יתרונות וחסרונות וטיבעי שתרצה להתמקד ביתרונות כשאתה מוסר אותו לחייל או שוטר. ולו מסיבות של חיזוק הביטחון העצמי של החייל. ובמאמר מוסגר: אני עד היום חסיד נלהב של הגלילון עבור רוב התפקידים בצבא (למעשה, כולם חוץ מחי"ר).
אני לא מכיר את ה-38 אבל זה נשמע לי כמו תחליף הולם. האם הוא מדויק ונוח לירי באותה מידה? איך המחיר שלו יחסית ל-9 מ"מ (נאמר, גלוק או יריחו)?
ישן 09-08-2007, 18:35

ב 38 אני מתכוון למה שהאמריקאים מכנים 0.380
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה גנב חסר בושה :)"

או "9 קצר" בארץ ובאירופה.

ישנם דגמים מאוד מוצלחים של CZ, לדוגמא, שהם גם אמינים, גם קלים לדריכה (רוב אקדחי ה-9 קצר קשים יחסית לדריכה) ומאוד נוחים. למיטב זכרוני מדובר על משהו גדול רק בקצת מה-71 ברטה.

כמובן שישנם קטנים יותר, אבל עדיין לא "אקדחי כיס", כמו הקולט גוורנמנט, וולטר PPK. הקולט קצת קטן מכדי "לשבת" טוב בידיים של מי שפעם בחודש מקבל אותו בנשקיה וה PPK קשה לדריכה - קשה מאוד אפילו. למשטרה, אגב, יש המוני כלים כאלה שנחלטו או נמסרו ע"י אזרחים.

אגב: באיזו יחידה שעבדתי אתה פעם (יחידת "חצי" שושו) החליטו המש"קים פעם ללחוץ כדי שגם להם יהיו "תותחי צד" כמו לעמיתים לבסיס. אמרו "כשאנחנו עולים בחדר מדרגות ברמאללה לתצפית, ה M-16 (היו שם יותר מנוסרים מאשר ביחידות יותר "מובחרות") לא ממש יעיל. עשו מעשה וגירדו להם איזה 10 ברטות 0.22... איש לא חתם! הן נשארו נעולות בארגז בטחון בקרון שבו ישב הסמב"צ שלהם... אפילו משחקים בנשק לא רצו לעשות אתם!

ישן 08-08-2007, 08:44

אינם קיימים כמעט בישראל
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "הצתת כרכוב.מה עם קליעי 0.22..."

אולי אפילו הכלים הנושאים אותם אינם חוקיים פה (לא בטוח).

בארה"ב הכלים החמושים ב 0.22 מאגנום נחשבים כשייכים למשפחת הכלים המשמשים ל"פלינקינג" - ז"א לירי "פראי" למטרות הנאה על פחויות, מטרות מאולתרות וכו'. יש גם רובים כאלה שאמורים לשמש לציד חיות קטנות. ראיתי פעם אקדחים תופיים כאלה, אלא שהם היו באותם מימדים כמו אקדחים עם קליבר גדול בהרבה.

בסה"כ המצאה די סתמית, גם קראתי אחד שניסה להכיו שזה קליבר מאוד יעיל בתנאים מסויימים.

אגב: עד ל 1995 היה די קל בארץ להוציא רשיון על רובי 0.22 שחומשו בכדור ה 0.22 הרגיל. מה שמצחיק הוא שבעוד מטרת האחזקה הייתה אך ורק לאימוני קליעה, רוב הרובים שנמכרו לא יכלו לשמש לכך, אלא היה ברור שהם כלי ציד או צעצועים. משום מה בני מיעוטים רבים מחזיקים בכאלה ופה ושם ראיתי בחנויות כאלה שבאו לרכוש חדשים. ישנן גרסאות של כלים חצי אוטומאטיים - לקליע הנורה מהן מהירות לוע גבוהה והוא יכול להיות קטלני בידי קלע טוב. תודות ליגאל עמיר אין רשיונות יותר לכלים כאלה, פרט לחברי מועדון קליעה.

למיטב זכרוני בפיגוע ירי באוטובוס בי"ם אי שם בשנות ה-90, אחד המחבלים היה חמוש בכלי כזה (אני חושב שזה היה רובה 0.22 דמוי M16). ככל הנראה הוא ירה בטעות בעמיתו בראש והותיר אותו צמח. כמה שנים מאוחר יותר מדינת ישראל שלחה את הצמח חזרה לעזה ושם, אלוהים יודע איך, הוא קם לתחיה...

שני המחבלים האחרים חטפו אישה ומכונית. חיילי מג"ב במחסום הדרומי של י"ם ירו למוות בכל השלושה.

ישן 08-08-2007, 09:51
  RedGti07 RedGti07 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.07.07
חרא של דבר!!!

אני מתנדב ביחידת הסיור. אני יכול להגיד לכם שזה אקדח ביזיוני! לא חודר כלום ראיתי פעם ירי והוא לא חודר רכב סובארו !! הכדורים חרא כי התרמיל משתחרר מן הקליע בקלות והוא מאוד רך! תחמושת ישנה
היא בעייתית מאוד לעומת ה9ממ. דרך אגב באירוע שקרה לא מזמן בזבוטינסקי בני ברק לאחר מרדף
אחר גנב רכב גדול מימדים אשר ניגח את הניידות עם טרקטור, הוא נורה עם גלוק 19 בירך ואחד בבטן בפגיעה צידית כאשר אין פגיעה קשה באיברים פנימיים הנ"ל עוד נאבק עם שוטרים ואפילו הצליח לפצוע שניים ולרסק לשוטר סיור את ידו !!! ועוד אירוע שקרה במסובים כאשר ערבי תושב שטחים הגיע לגנוב רכב מתושב סביון וכניכנס לגינה נתקל יחד עם שותפו לגניבה בבן של בעל הבית וניסה לדקור את הבן.
הנ"ל הצליח לקחת מן הגנב את המברג שלו ולדקור אותו כ 5 פעמים בגב! דקירות עמוקות !!
הנדקר הצליח להמלט על רגליו !!! לא תאמינו מה אדרנלין מצליח לעשות לבני אדם !!! גם 9 ממ לא תמיד יעצור אדם הרץ לעברך !!!
ישן 08-08-2007, 10:27
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
"חרא של דבר"...
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי RedGti07 שמתחילה ב "חרא של דבר!!!"

"חרא של דבר"? (בעצם, גם הכותרת "אקדח מעאפן" לא בישרה טובות...)אתה באמת מאמין שהמהנדסים של ברטה יוציאו מהמעבדות "חרא של דבר"? הבעיה היא שיש לנו "חרא של יורים" שלא יודעים שלכל אקדח היעוד שלו, משתמשים בו לא לפי הוראות היצרן ומאשימים את כולם חוץ מאת עצמם. אם תנסה לדפוק מסמר עם MP3 והוא ישבר-האם זה "חרא של MP3"? ברטה 0.22 הוא אקדח מעולה עם תחמושת מעולה גם היא-כל עוד זוכרים מה היעוד שלו. זהו לא אקדח לחימת רחוב אלא אקדח ללחימה בחללים סגורים, בהם הטווחים קצרים ואין חדירות יתר.
לגבי כושר עצירה: צריך להפריך פעם אחת ולתמיד את השטויות על ה"אדרנלין" שממריץ פושעים. ישנן כמה נקודות בגוף שפגיעה בהן תגרום לקריסה פיזיקלית של היורה-"אדרנלין" או לא. הקלה ביותר והפחות קטלנית היא עצם השוק. ירי מכוון לעצם השוק ושבירתה (ע"י הכדור) תגרום לקריסת התוקפן - וככל שמשקלו יהיה גדול יותר האפקט יהיה רב יותר.

ישן 08-08-2007, 11:14

הברטה 0.22 מן הסוג ששימש (ומשמש) את כוחות הבטחון אינו מיועד ללחימה בחללים סגורים
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב ""חרא של דבר"..."

אלא לקליעה למטרה. למיטב ידיעתי ישראל היא פחות או יותר המדינה היחידה שבה אומץ כלי כזה לשימוש סדיר (ואני מבקש לא להביא לי תמונות של איזה קרבינרי מנמנם בבית קפה באיזו עיירה בקלבריה...). יש לכך סיבות היסטוריות שונות ומשונות, אבל השורה התחתונה היא שזה אינו כלי שיוצר למטרת הגנה עצמית: ברטה ייצרו אקדח באותם מימדים (וצורה) בקליבר 7.65 שהוא היה ה,מותג" המקביל להגנה עצמית.

ככלי להגנה עצמית הוא אכן "חרא של אקדח" בדיוק כפי שכילה של יתושים המיועדת לשימוש כרשת דיג למי שנזרק לאי בודד היא "חרא של רשת". בחברת ברטה בכלל לא הבינו בתחילה מאיפה לכל הרוחות כמות ההזמנות המתגברת מכוון מדינת ישראל לכלי הזה.

אגב: בסרט הראשון של ג'יימס בונד הוא מחזיק ברטה 0.22 מדגם אפילו קטן יותר!

אגב 2: האיטלקים היו בערך היחידים במלחמת העולם ה-2 שכברירת מחדל (למרות שהייתה להם תעשיית נשק מפותחת) חימשו לוחמים באקדחי 7.65. אני לא יודע על המהנדסים את ברטה, אבל אפשר ללמוד משהו על התפיסה של האיטלקים בקשר לכוח עצירה. ידוע גם שהיו להם הכלים היפים ביותר, גם אקדחים, גם תמ"קים וגם רובים.

בתקופת המנדט רובה איטלקי נופק לאנשי משטרת היישובים העבריים. הוא היה מכונה "רובה שיורה בנס ופוגע בנס". במלחמת השחרור רוב היחידות העדיפו שלא להשתמש בו גם אם המחיר היה להסתמך על סטנים תוצרת תע"ש שהיו כלים מאוד נחותים מבחינת אמינות, דיוק וטווח. לא תמיד צריך להסתכל עליהם כ"כ מלמטה. אתו באמת יכולת לדפוק מסמרים.

ישן 08-08-2007, 10:32
  יובל. יובל. אינו מחובר  

אדרנלין וכושר עצירה

נדמה לי שהתגובה הזאת שייכת לאשכול ניפוץ המיתוסים וההנפצות...
קורס מזורז באנטומיה: הלב הוא משאבה, וככל משאבה הוא מייצר לחץ, די גבוה (הלחץ הזה מכונה, בטעות, "לחץ דם"). עכשיו, דמיינו בלון מלא מים. בתוכו יש לחץ. אם ננקב אותו בסיכה יופיע "שפריץ" של מים ואט אט הלחץ בבלון ירד והוא יהיה "מידלדל". אם ננקב את הבלון במברג, ירידת לחץ הדם תהיה מיידית והבלון יהפוך לסמרטוט באופן מיידי. כך גוף האדם. ככל שמסלול הקליע בגוף רחב יותר, ה"חור" גדול יותר ולחץ הדם יורד מהר יותר. כשלחץ יורד, תפקוד המשאבה (הלב, במקרה זה) היוצרת אותו נפגע. ירי ב-9 מ"מ גורם לירידת לחץ איטית יחסית. קריסתו של התוקפן היא עניין של זמן, עד שהלחץ בגוף ירד מתחת לרמה הפוגעת בתפקוד הלב. ה"זמן" הזה הוא המאפשר לתוקף להמשיך ולעשות מה שתוקפים עושים. לא אדרנלין ולא נעליים...
(אגב, כל האמור לעיל מתיחס לירי שלא פגע במערכת חיונית. בפגיעה כזאת יש משמעות מישנהית ללחץ הדם).

ישן 08-08-2007, 22:52

כמה הערות לכמה תגובות באשכול:
א. אדרנלין: מה שנכתב כאן נכון. עם זאת, במצב לחץ, רמת האדרנלין בגוף עולה, וכן רמת הפרשת האנדורפינים, שהם למעשה משככי כאבים.לכך מצטרף כווץ כלי דם פריפריאליים, כך הגוף הופך להיות פחות "פגיע". אם שמעת פעם מורשת קרב, שבה הלוחם מספר "רצתי, הרגשתי מכה ואחרי כמה דקות שמתי לב שנפצעתי" - זו בדיוק השפעת המצב הפזיולוגי של לחץ (סטרס) על הגוף. כמובן שבסופו של דבר ירידת נפח הדם (היפוולמיה) תכריע את התוקף, אבל זה יקח יותר זמן. (מי שראה את אל פצ'ינו חוטף עשרות כדורים בסצנת הסיום של "פני צלקת" - זה מדגים, בצורה קצת קיצונית אמנם, את המצב אליו ניתן להגיע תחת השפעת סמים או במצב של סטרס). אם אדם רגוע שיושב בבית קפה יפגע פתאום מכדור, סביר שהוא יתחיל מיד לצרוח מכאבים ויפסיק לתפקד. מכאן באה ההנפצה על האדרנלין.
ב. דיוק מול תוקף: כמה כותבים פה הגיבו שפשוט צריך לכוון יותר טוב. זאת עצה טוה מאד, בתנאי שמדובר ביורה מיומן וקר רוח. למי שכבר אימון בסיסי (והאימון שהמשטרה מעניקה הוא בסיסי מאד), זו עצה קצת לא ריאלית.
ג. כח עצירה: אמנם ההצהרה של מרשל וסנואו STOPPING POWER IS AN ILLUSION נכונה, בהתחשב בכך שאנשים מצפים שהכדור מגנום .357 שירו יפיל את התוקף גם אם הוא עבר לו ליד הראש, (אלה מהמגיבים שמתארים איך תוקף כזה או אחר המשיך לתקוף גם אחרי שנפגע מגלוק! - לזה מרשל וסנואו מתכוונים!) אבל עדיין הסכוי שהתוקף יעצור מפגיעת כלשהי של כדור 0.22, קטן מהסכוי שהוא יעצור מפגיעה כלשהי של כדור 9מ"מ, מאחר והנזק לרקמות שהכדור יגרום בפגיעה דומה יהיה גדול יותר. כלומר - יש יותר סכוי שפגיעת מטח של כדורי 9מ"מ יעצור את התוקף, מאשר מטח של כדורי 0.22. או כמו שאומר פתגם אמריקני אחר - "he who makes the bigger hole, wins the fight" . אך שוב - כמובן ששום כדור אקדח לא מבטיח עצירה מוחלטת תמיד, בכל פגיעה.

נערך לאחרונה ע"י אישגדול בתאריך 08-08-2007 בשעה 22:58.
ישן 09-08-2007, 07:43
  jesh jesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.05
אישגדול, לגבי שורת הסיכום שלך -
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "כמה הערות לכמה תגובות..."

אני יודע שקשה להשיג תוצאה כזו ברגע האמת, אם זאת, ובכל זאת:

יש מקום אחד בגוף שאם תכניס לתוכו כדור - עצרת את האדם שמולך., וזה המוח.

לי קשה עם הגדרות כוח העצירה מכיוון שאני מאמין שאדם עד שהוא לא נכבה סופית, הוא לא נעצר.
גם מחבל שחטף מטח נכבד בגוף, שוכב ומחרחר, אבל יכול לגרור את ידו לעבר רימון מתחת חולצתו, עדיין לא נעצר..

כשאומרים כוח עצירה למה מתכוונים? שמחבל עם סכין לא יכול לרוץ "דוח" לכיוונך? שהמחבל נעצר מתיישב ובוכה? או שהוא לא יכול יותר בשום דרך, להוות איום?

בפרוש מה שנאמר מעליי, נכון. (לגבי התופעות הפיזיולוגיות, "לחץ הדם" סטרטס וכו..) ומכאן,
שכאשר מכבים את השאלטר (זה שמחבר בין שתי האוזניים).. סוגרים את הסיפור.

בהצלחה.

נערך לאחרונה ע"י jesh בתאריך 09-08-2007 בשעה 07:50.
ישן 09-08-2007, 15:33

מניסיוני הבאמת דל
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי HotChillis שמתחילה ב "תרגול תרגול תרגול"

(בסך הכל שלפתי אקדח לקרב 3 פעמים ,הראשונה ,אני מקווה שהאחרונה והיותר מידי)
למרות כל התרגול והלימוד(ירי מבצעי ,ירי מעשי,קורסי אבטחה שונים ועוד) שהחרא פוגע במאוורר זה באמת משחק שונה לגמרי !
למשל באימון שליפה לוקחת לי בין 1.3 ל2 שניות תלוי בנרתיק,מצב נשק וכ"ו
במציאות אין לי מושג כמה זה לקח אני זוכר רק שתי תחנות יד לופטת את הקת ונשק דרוך כיוון מטרה
מנסה לכוון לראש (חשד למחבל מתאבד) בכל כוחי מ5 מטר ,הידים עושות מה שהן רוצות והכוונת הקידמית
רוקדת לי צרקסיה .

נערך לאחרונה ע"י סמל ראשון בתאריך 09-08-2007 בשעה 15:36.
ישן 09-08-2007, 21:14

לא יודע
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי HotChillis שמתחילה ב "כל יום לומדים משהו חדש!"

אני מוכן ללמוד ממי שיש לו מה ללמד!
גם אני היתי פעם בדיוק כמוך חשבתי שכל דבר אני יודע את התשובה .
נו מה ?
בתעסוקות בשטחים השכבתי מארבים לחולית צוריף שהיתה בזמנו ההחוליה באזור הר חברון
עד היום צוחקים עלי שהמשכתי לאכול פיצה באמצע התקפת קטיושות בקרית שמונה .
עברתי קורס ירי מבצעי אצל מדריך לוט"ר ותיק ,ירי מעשי ,אמונים מיקצועים ביחידות אבטחה אמונים ביחידת אבטחת תחבורה ציבורית (משטרתית) בה היתי חבר שנה וקצת עד שפורקה אני עוצר עברינים על ימין ועל שמאל מבלי להניד עפעף שלוף וירה פוגע במשתרצה.....
מי יכול עלי ?
והארוע הזה שבו אתה עומד בסכנת חיים (שבאותו רגע היתה מוחשית) במצב שהצד השני יכול
בוודאות להשמיד אותך (לא לירות ירי סתמי לכיוון הכללי שבו אתה נמצא) בהרבה יותר קלות ממה שאתה יכול להשמיד אותו ,שאתה נכנס לאותו מצב "אדום" שתיאר ג'ף קופר ושאני קראתי בזמנו במבט מלמעלה (זה לאמריקאים שלא רגילים לזה ,אנ?י ,מה אני תותח ,מה תותח מלך אני ילחץ?),ואז ל"שחור" .
זה מלמד אותך ענווה בהחלט!!

לגבי אימון : כולנו יודעים שעם קצת רצון וקצת אימון גם פיל ....את כל הלול
חשוב בהחלט ואצלי בדיוק קרה מה שמספרים בתאוריה כאמור אני לא יודע עד היום מה קרה בין
במצב שיד נשלחה לנשק עד שהנשק היה מול המטרה כל זה קרה כאינסטינקט אבל אבל וזה אבל גדול מאד ,לא כל מה שמצליח לך במטווח מול מטרות קרטון אוו מתכת שבסך הכל אתה תוקף אותן, הן לא עשו לך כלום ולא יעשו לך כלום גם אחרי זה אפשר לישם במצב אמת !!
וזאת מנקודת מבט של מי שהיה שם (בניגוד אגב לחלק לא מבוטל מכל התאורטיקנים למנהם)

נערך לאחרונה ע"י סמל ראשון בתאריך 09-08-2007 בשעה 21:19.
ישן 11-08-2007, 20:44
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "מניסיוני הבאמת דל"

גם אצלי.
השליפה היחידה במצב אמת (שגם אני מקווה שהייתה האחרונה) האקדח פשוט רקד לי.
הטווח היה כ10 מ' כשאני מאחורי מחסה והמחבל לא מבחין בי (היה עסוק בלירות על אחרים). את האקדח ניסתי לכוון למרכז מאסה (בהצבעה, מי בכלל יכל למצוא את הכוונות). יותר משהייתי עסוק במטרה הייתי עסוק בלראות שאם אני מפספס אותו אני לא פוגע באף אחד אחר. מאחוריו הייתה חומת מפגע טובה (קיר לבנים מאבן וקיוסק סגור מברזל).
יריתי שני כדורים שאלוהים יודע היכן פגעו (הראשון היה 9 ארוך רגיל, כל שאר המחסנית הידרה שוק. לא סמכתי על הראשון).
ירדתי חזרה למחסה (ג'יפ כשאני מאחורי המנוע וגלגל) ופשוט התחלתי לדבר על עצמי בקול כמו אל חניכים במטווח תוך כדי שאני מציץ לראות שהוא לא מתקרב אלי (המחבל היה כנראה מסומם לגמרי כי הוא בכלל לא הסתכל לכיווני) : זו מטרת קרטון, לא בנאדם, קח אוויר, תכוון, תוציא אוויר, עצור נשימה עם מעט אוויר בריאות, כוון שוב, תירה, תכוון למרכז מאסה, פרק אמצעי של האצבע, סחיטה עדינה, לחכות לחידוש קשר, ללחוץ שוב.
עליתי מעל למכסה המנוע וביצעתי כל מה שאמרתי לעצמי. אז הגיח גם שוטר על אזרחי עם כובע זיהוי מאחורי המחבל. שנינו ירינו ביחד. המחבל נפגע אבל המשיך כרגיל. יריתי שוב (שתיים מהירות) והוא נפל.
השוטר רץ אליו ולא שמתי לב אם וידא הריגה. מה שבטוח זה שהוא בעט את הM16 של המחבל ממנו.
לא ניגשתי לגופה וכל מה שרציתי זה לברוח משם.
עד שלא רוקנתי את המחסנית וגיליתי שחסרים לי חמישה כדורים בכלל לא הייתי בטוח שיריתי.

ישן 13-08-2007, 13:00
  יובל. יובל. אינו מחובר  

אתה טועה ומטעה, איש גדול
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "כמה הערות לכמה תגובות..."

מקורה של התגובה שלך באמונות סרק עממיות וחבל שאתה טועה ומטעה. אדרנלין אינו חומר מאלחש ותפקידו אינו להפחית כאב. זהו חומר מעורר שתפקידו להגביר את ייצור הסוכר בגוף ולהגביר את קצב הלב, על-פי רוב במצבים הדורשים עוררות יתר, כגון לחץ, התרגשות ושמחה. הגוף מסוגל אומנם להפריש חומרים שתפקידם לעכב הולכה עיצבית ולכן לגרום לאלחוש,אולם בכמויות קטנות מאוד - הרבה הרבה פחות ממה שנחוץ כדי לאלחש פציעת ירי, או כל פציעה. מלבד זאת, הייתי מצפה שאם לגוף היתה יכולת - כמו שאתה מתאר -של בית מרקחת טיבעי - מדוע ה"אדרנלין" שלך לא מופרש בזמן עקירת שן, למשל? הרי זהו אירוע מלחיץ ומדאיג לא פחות (לדעתי, כמובן...).

נערך לאחרונה ע"י יובל. בתאריך 13-08-2007 בשעה 13:02.
ישן 14-08-2007, 11:37

האיש הגדול חוטא אולי המינוח עממי אך לא בתופעה עצמה
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "אתה טועה ומטעה, איש גדול"

התופעה הזאת שאנו קוראים לה בלשון עמך "התקפת אדרנליון" נקראת בלשון המיקצועית יותר
תגובת "ברח אוו הילחם " (FIGHT OR FLIGHT ) ובתופעה זאת בין היתר מופרש אדרנלין למחזור הדם
שמעלה את קצב פעימות הלב והנשימה וכפועל יוצא את הדופק.
אבל זה חלק קטן מסה"כ הפעולות שקוראות בגוף .
אפשר לשבת ולהסביר את התופעה בספרים שלמים אבל בוא נסתפק כמה דוגמאות שממחישות את הענין .
אתה בוודאי יודע מניסיונך שאם אתה נדקר במחט תפירה למשל באופן בלתי צפוי היד שלך נרתעת לאחור האופן לא רצוני .
אבל תראה את הדוגמה של יוסי :הוא מכניס בבן אדם שני כדורים שהם ממש לא פריאירים בקוטר 9מ"מ והמחבל בכלל לא מגיב לפגיעה!
למה?
בגדול בגלל שה בני אדם הם מכונה הרבה יותר מורכבת מבלון מים אוו גוש ג'לטין וזאת בדיוק מסכנתו של המחקר של מרשל וסנאו .
לאמור אתה יכול למשל להשיג במזל פגיעה בגזע המוח עם 0.22 ולהפיל את היריב במקום מצד שני אתה יכול להשיג פגיעת לב עם כדור BUCKSHOT 00 והיריב ימשיך לרוץ לכיוון שלך.
לאותו כדור 9מ"מ יהיה אפקט מסוים אם הוא יפגע באדם שעומד באופן נינוח ואפקט אחר אם הוא יפגע במחבל שמצוי באמצע התקפה פנטית.
אבל באופן סטטיסטי יש לך הרבה יותר סיכוי להפיל את היריב עם BUCKSHOT 00 מאשר עם 0.22 .

ישן 14-08-2007, 17:10
  יובל. יובל. אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "האיש הגדול חוטא אולי המינוח עממי אך לא בתופעה עצמה"

אני לא מכיר את המקרה אותו תיאר יוסי (אם כי התיאור היה די מעניין) ולכן לא ברור מה היה שם. בדר"כ אנחנו מצפים למוות מאוד דרמטי ומלא פירוטכניקה, כמו שניתן לראות בסרטים (הידיים מונפות אל על, הגוף ניזרק לאחור בעוצמה, והנפגע צווח בכל כוחו, כשליטר של דם פורץ מחזהו...) אולם במציאות מוות כתוצאה מירי הוא הרבה פחות דרמטי. לאחר ירי, (במערכת שאינה חיונית כמו מערכת העצבים למשל), הגוף קורס בהדרגה, ככל שלחץ הדם בגוף יורד. ייתכן ובזמן ירי במחבל אנו מצפים למוות מיידי ודרמטי -מה שלא קורה. בפועל, לאחר הפגיעה, מתחיל שעון החיים לאזול באיטיות והמוות הוא די מדורג. מאחר והנפגע עדיין "מתפקד" אנחנו לא מבינים איך הוא שורד את הפגיעה...ניקח לדוגמה את מקרה הרצח של צחי באשי ז"ל מראשל"צ. הנער נידקר דקירה ישירה בליבו, ובכ"ז עמד לו הכח ללכת עוד כמאתיים מטרים(!) עד שהתמוטט. זו דוגמה לאותה קריסה הדרגתית של הגוף כתוצאה מהירידה בלחץ הדם.

ישן 14-08-2007, 19:31

אכן אכן
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "אני לא מכיר את המקרה אותו..."

עכשו תשווה את זה למקרא של אותו שוטר מג"ב (לא זכור שמו) שנפגע בליבו בשכונת גילו בירושלים .
הוא נפגע מכדור אחד בודד שהגיע ממרחק של מאות מטרים ועדין הוא קרס ע"פ עדיות אזרחים במקום
"כמו שק תפוחי אדמה "
בשני המקראים פגיעה לב משמעותית לאמור דו לב מידי (ברשל"צ בנוסף יש עוד 3 פצעים שכל אחד מהם קטלני בפני עצמו ) ועדין אחד רץ לאורך מעל ל100 מטר והשני נופל כמו שק ,מה השתנה?
האחד עומד בעמדה סטטית ,לא מצפה להיפגע הגוף לא נמצא במצב "ספיגה" ולכן דום לב מביא להרפיה מידית של טונוס השרירים ולקריסה .
במקרא השני לעומת זאת הבחור ז"ל נכנס לקטטה הגוף שלו במצב "כוננות ספיגה" דופק גבוהה נשימה
מהירה הפרשה של סוכר לדם מוגברת ..................
במצב הזה יש התאי השריר כמות גדולה של חמצן +סוכר והשרירים +מוח מסוגל להמשיך לתפקד עוד X שניות גם ללא הזרמת דם סדירה.
בנוסף החלק הרציונאלי של המוח מתרכז במשימה העיקרית קטטה אוו בריחה ממנה ומתעלם המידע
שמגיע מהעצבים ומראה על פגיעה .
וגם זאת תופעה שאנחנו מרגישים "בקטן" בחיי היום יום :אני בטוח למשל שיצא לך להתקל במקראים שבהם קיבלתה מכה והתחלתה להרגיש בה רק לאחר דקות ארוכות למשל במשחק כדור .
נכון !
לקצב איבוד הדםולכמות הרקמה הפגועה יש חלק בעצירת תוקף (אחרת כדורי הHP למנהם לא היו מצליחים כל כך) אבל הוא רק חלק מהתמונה הכוללת.
והתפיסה המודרנית אומרת שכדי לעצור תוקף אתה צריך לנסות לפגוע פגיעה רב מערכתית חוזרת
ונישנת בכל המערכות:
מערכת עצבים, מערכת דם, מערכת השלד ומערכת הנשימה ביחד.

ישן 10-08-2007, 21:03

אני רוצה להסביר קצת יותר את נושא "כושר העצירה".
המחקרים של מרשל וסנואו בעיקר, בדקו את תוצאות אלפי מקרים של ירי בחשודים בארה"ב.
אם נפשט את התוצאות, אז הם אמרו שאם באלף מקרים ירו על חשוד כדור 9 מ"מ, ובחמש מאות מתוכם הוא נעצר = הפסיק לסכן את היורה, ולכן כושר העצירה של כדור 9מ"מ FMJ הוא 50%.
הבעיה שבגללה הם אמרו שכל העניין הוא אשליה, עד כמה שהבנתי, היא שאנשים התחילו ללכת עם תחמושות שנתנו כושר עצירה גבוה, וציפו שעקב כך הם יוכלו לעצור כל תוקף, בכל מצב, רק כי הכדור שלהם הוגדר כבעל כושר עצירה של 87%. בפועל, גם הכדור החזק ביותר לא מבטיח תמיד עצירת התוקף, כי כמו שנאמר כאן למעלה, אם הפגיעה לא היתה כזו שתגרום לפגיעה מיידית בתפקוד איברים חיוניים, יתכן מאד שהתוקף ימשיך לרוץ אליך. פגיעה ברגל, אפילו עם כדור 0.44 מגנום, לא תהיה יעילה לעצירת תוקף בסטרס - אלא אם כן היא ריסקה את עצם הירך וגרמה לכך שהרגל פשוט תקרוס. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא בתקרית הירי במיאמי, בה סוכני FBI פגעו בתוקף מספר פגיעות שאמורות להיות קטלניות, כולל כדור שחדר לחזה ונעצר 2 ס"מ מהלב, אבל עד שהתוקף לא נפגע פגיעה קטלנית הוא לא הפסיק לירות (יש לי איפהשהוא את הדוח המלא, אני פשוט לא זוכר בצורה מלאה את כל הפרטים).
לכן - כושר העצירה של כדור הוא אכן אשליה, ועם זה - אני מעדיף את הכדור שיעשה חור יותר גדול, כי סטטיסטית יש יותר סכוי שהוא יגרום לחורש רעתי להפסיק לחרוש.

ישן 11-08-2007, 20:23

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי שלמה30 שמתחילה ב "שאלה- האם יש הבדל מהבחינה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שלמה30
שאלה- האם יש הבדל מהבחינה הזאת בין אקדח לבין רובה, כאשר שניהם באותו קוטר?
אם כן, למה?

השאלה היא לא אם הם באותו קוטר (0.22 ו - 5.56 זה למעשה אותו קוטר, רק שהשני הוא כדור של M16), אלא אם הם יורים את אותו כדור. כלומר - השוואה בין אקדח 0.22 לרובה 0.22. סביר שהכדור שנורה מרובה יהיה מעט יותר אפקטיבי, מאחר ולרוב מהירות הלוע שלו תהיה יותר גבוהה, כלומר, הכדור יעביר יותר אנרגיה לרקמה הנפגעת. לא מצאתי כרגע טבלאות בליסטיות להשוואה, אבל לדעתי ההבדל יהיה זניח.
כשמדובר בכדור 5.56, האפקט יהיה גדול בהרבה, מאחר וכאן מהירות הלוע גבוהה בהרבה. כדור M16 יוצא במהירות לוע של כמעט 900 מטר בשניה, לעומת כ - 300 מטר בשניה בערך של כדור 0.22. המשמעות בפגיעה תהיה שהכדור, בגלל מהירותו, יעביר הרבה יותר אנרגיה לגוף הנפגע, יגרום נזק לנפח רקמה גדול יותר, יצור רסס משני (ע"י פגיעה בעצמות) גדול בהרבה, ולכן יהיה יעיל יותר מהכדור הקטן.

ישן 12-08-2007, 14:11
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "אני רוצה להסביר קצת יותר את..."

רק השבוע אירעה תקרית ירי בעיר העתיקה- מאבטח ירה בצעיר ערבי שחטף את נשקו של חברו:
ציטוט:
כתוצאה מחילופי האש נפצעו 10 עוברי אורח שהיו באזור.. אנשי המשטרה סרקו לאורך כמה עשרות מטרים את הדרך שעברו המאבטחים והצעיר. בסמטאות נמצאו פזורים תרמילי אקדח, שסומנו על-ידי החוקרים.. חמישה מהפצועים שגבה הקרב הזה נפצעו באורח בינוני, והשאר קל.

כלומר- כושר עצירה של כ- 50%; קושי ניכר לירות במטרה נעה תו"כ תנועה, גם ליורה מאומן; למותר לציין שרוב נושאי האקדח לא מסתובבים עם תחמושת שדי בה כדי לפצוע 10 אנשים (וגם לפספס מדי פעם...), וממילא לא היו עוצרים את המחבל.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 12-08-2007 בשעה 14:14.
ישן 12-08-2007, 15:16

מאיפה הגעתה למסכנות הללו?
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "רק השבוע אירעה תקרית ירי בעיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור

למותר לציין שרוב נושאי האקדח לא מסתובבים עם תחמושת שדי בה כדי לפצוע 10 אנשים (וגם לפספס מדי פעם...), וממילא לא היו עוצרים את המחבל.

1)מאיפה אתה יודע כמה כדורים נורו סה"כ? (כמה ירה המחבל שמילא יש לו אינטרס לירות לכל עבר לגרום למקסימום נפגעים וכמה ירה המאבטח)

2)האים כל הפצועים נפגעו באופן ודאי מירי אוו מסיבות אחרות ?(אם למשל אזרח ניסה לברוח נפל ונחבל
הוא עדין פצוע מהארוע אבל לא פצוע ירי) .

3)אפשר גם לגרום ל10 פצועי ירי בפחות מ10 כדורים ,וגם את זה יש למרבית האזרחים שנושאים איזה שהוא אקדח מודרני ,בעיקר אם הוא לא מרסס לכל עבר אלה מנסה להשיג פגיעה במחבל .

ישן 12-08-2007, 18:10

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "רק השבוע אירעה תקרית ירי בעיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
רק השבוע אירעה תקרית ירי בעיר העתיקה- מאבטח ירה בצעיר ערבי שחטף את נשקו של חברו:

כלומר- כושר עצירה של כ- 50%; קושי ניכר לירות במטרה נעה תו"כ תנועה, גם ליורה מאומן; למותר לציין שרוב נושאי האקדח לא מסתובבים עם תחמושת שדי בה כדי לפצוע 10 אנשים (וגם לפספס מדי פעם...), וממילא לא היו עוצרים את המחבל.

לא ברורה לי כאן המסקנה של 50%.... ובכל מקרה, להסיק מסקנות על סמך תקרית ירי אחת זה לא נכון. המחקרים של מרשל וסנואו התבססו על בדיקה של אלפי תקריות בכל רחבי ארה"ב.
מבחינת כמות הכדורים שהיתה למחבל, עד כמה ששמתי לב בעיר העתיקה המאבטחים נעים עם אקדחי יריחו ו - CZ75, מה שאומר למחבל היו כ - 15 כדורים. למאבטחים יש עוד מחסנית או שתיים (שוב - מהסתכלות עליהם).

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:59

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר