לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-09-2007, 23:14
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
כתבה ציידי הרקטות - הכתבה ממעריב על יח' מגלן ומבצע נערי החוף

הקטיושה נחתה באזור נהריה, פגעה בבית מגורים והחריבה את חיה של משפחה שלמה כמה דקות אחר כך הפך המשגר שירה אותה לכדור אש במשך שבועיים נטמעו לוחמי מגלן בעומק השטח, סמוך לעיירת החוף הלבנונית ראס-ביאדה, והשמידו עשרות משגרי רקטות שירו לעבר הגליל המערבי מבצע "נערי החוף", הסיפור שלא סופר

חן קוטס בר/צילום - ראובן קסטרו

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-09-2007, 11:56
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי stinger360 שמתחילה ב "בדיוק נגעת בעניין שעיצבן אותי..."

למה דחוף לנו לרוץ ולחשוף?

לא טוב בעיניכם שבסוריה ואיראן יהיו מופתעים ומזועזעים מן היכולות של צה"ל?

לא טוב בעיניכם שרק מי שצריך לדעת ידע, וכך ימנע את הידיעה מן האויב? ראו כמה קשקשנים ופטפטנים יש לנו, ליהודים, שרצים לכתוב ולצעוק ולספר על "טיל" ו"טיל יותר גדול" ו"טיל הכי גדול". בשביל מה?

אם תרצו לספר על דבר מסוים, שבפרסומו יש תועלת מובהקת כדי למנוע הסתרה טיוח או מחדל, אפשר להבין.
אבל יחידה או אמצעי תקין ומצליח, סתם לחשוף לשמש כדי להתהדר? מה יש לנו להרוויח?!

בבקשה, להתבגר.

כשסודותינו מתגלים לוחמינו נהרגים.

נא לשנן.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 14-09-2007, 13:00
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
שוב חוזר הניגון..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "ציידי הרקטות - הכתבה ממעריב על יח' מגלן ומבצע נערי החוף"

לדעתי האישית בלבד, כל הכתבה הזאת נוטפת חשיבות עצמית מופרזת ומיותרת.

שוב אנו נוטים להלל ולשבח את היחידות המיוחדות שהשפעתן הישירה על תוצאות הלחימה מועט, במקום לטפח ולחזק את הכוח הלוחם העיקרי של צה"ל - זה שלא "מיוחד" והוא הוא זה שמכריע האם המלחמה הסתיימה בניצחון מוחץ או ב-"ניצחון בנקודות" .

למען האמת, כבר די נמאס לי מהילדותיות הזאת. אין לי טענות לגבי מגלן שעושים את עבודתם כמו שאין לי טענות כלפי יחידות מיוחדות אחרות , לעומת זאת אם היו טורחים לאמן ולהכין אוגדות מילואים משוריינות/חי"ר למלחמה כמו שצריך ולתקצבן בהתאם - על חשבון תקציבי היחידות המיוחדות המנופחים (אין טעם להתלהם, אני עוד מגיע מיחידה מיוחדת "רגילה" וראיתי את ההבדלים בהקצאות ובמתירנות) לא היה צריך מבצע נקודתי שהשפעתו זניחה גם בהיבט המוראלי עבור חיזבאללה (, הרי ארגון עם אלפים על גבי אלפים של משגרים לא מושפע באמת מאובדן של 50-100 משגרים, משול הדבר בעיני לכך שצה"ל יזדעזע אם קומנדו סורי ישמיד לו תותח או שניים ויהרוג כמה חיילים- אני נוטה לתת לחיזבאללה קצת יותר קרדיט מזה)

יואב

עריכה:
נ.ב. אני מציע שיועבר העתק של הכתבה גם לפורום מו"ס ובאשכול צו"ב להתמקד בעניינים מהותיים הקשורים לכתבה. תגובות של שורה בסגנון "איזה תותחים!!111" אינן הולמות את רמת הדיון בפורום לעניות דעתי.

נערך לאחרונה ע"י YoavG בתאריך 14-09-2007 בשעה 13:04.
ישן 15-09-2007, 12:03
  krivbass krivbass אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.03.07
השאלה אם צריך את היחידה במאפיינים שלה היום...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "ציידי הרקטות - הכתבה ממעריב על יח' מגלן ומבצע נערי החוף"

ממה שפורסם עד היום עולה כי מגלן היא יחידה שהייעוד שלה הוא נ"ט, אך במהלך שנות ה-90 בלבנון הפכה ליחידה בעלת מאפיינים הדומים לאגוז, קרי הסוואה ופעילות מיוחדת באזורי צמחייה. במהלך האינתיפאדה ביצעה היחידה מעצרים של פעילי טרור, כפי שעשו פחות או יותר כל היחידות המטכ"ליות/מיוחדות, למעט אולי נמחק היחידה שייכת נמחק, ויחידת האם שלה זה נמחק. השאלה היא - הסיכוי למלחמה קונבנציונאלית נראה לא גבוהה במיוחד, לוחמה נגד טנקים הפכה לפעילות שאין צורך בה בהכשרה רבה (ע"ע חיזבאללה ופעיליו החמושים בנ"ט רוסי), אז האם לא כדאי למשל למזג אותה עם אגוז/להכפיף אותה לפצ"ן או לעשות משהו בסגנון, כי נראה שהיחידה מחפשת לעצמה את הדרך...

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 15-09-2007 בשעה 12:09.
ישן 15-09-2007, 18:30
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אחי אני סה"כ חפ"ש. ולא השתחררתי לפני 20 שנה ואנילא אוכל סרטים לגבי אף אחד
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי הקגב שמתחילה ב "לא יודע איזה סרטים אתם אוכלים על היחידה, אבל זה מה שמגלן עושים."

רק לא נראה לי שאתה מדבר בצורה מקצועית, אלא יותר כצרות עין.. (אולי אני טועה) ואתה זה שלא מביא טיעונים הגיוניים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הקגב
תגובות כמו "איזה חיות" ו"הלוואי והייתי לוחם במגלן" רק מראות על הרמה של רוב האנשים כאן.

ואגב, אם אתה סולד מהביטויים הללו, וזה מראה בעינייך את הרמה של רוב הפורום, בשביל מה מלכתחילה נרשמת?

ישן 15-09-2007, 18:55
  הקגב הקגב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.05
גם אני סה"כ חפ"ש, אחי, סה"כ לוחם.
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אחי אני סה"כ חפ"ש. ולא השתחררתי לפני 20 שנה ואנילא אוכל סרטים לגבי אף אחד"

אני לא יודע מה זה לדבר 'בצורה מקצועית' אבל ככה אני מדבר, לא בפלצנות ולא כמו פרופסור- אלא בשפה פשוטה, כמו בנאדם רגיל. (במקרה יצא לי גם לעבוד עם אנשים מאוד מקצועיים ולמרבה הפלא כולם מדברים ככה- הם אפילו מקללים ומתעצבנים.)

ולISHPUZ - אחי, זה לא סרט מדע בדיוני פה, אין שום "יעודים מלאים וסודיים", הדברים יותר פשוטים ממה שאתה חושב. היעוד של אגוז מפורסם וידוע ולמגלן בקיצור יש כל מיני אמצעים שכרגע מסווגים, זה הכל.

זהו, לשמחתכם סיימתי לכתוב פה. לא התכוונתי להעליב אף אחד או משהו, פשוט מעצבן אותי שלוחמים ויחידות מתרברבים ככה, לאן נעלמה הצניעות והענווה?
ערב טוב וחג שמח.
ישן 15-09-2007, 19:12
  T630 T630 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.04
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי הקגב שמתחילה ב "גם אני סה"כ חפ"ש, אחי, סה"כ לוחם."

מצטער אחי לומר לך אבל יש ייעודים סודיים ומסתוריים ליחידות מסווגות, מה לעשות - יש סיבה שלא מדברים על זה.
אל תחשבו שהכל מטורף (לרוב) ולא יודע מה.. אבל זה בהחלט דברים מאד מעניינים.

היחידה יחידה מצויינת ולא מתיימרת להיות יותר ממה שהיא, מצד שני, כל מה ששומעים עליה לא משקף את הפוטנציאל האמיתי שקיים ביחידה.

מה שבאמת חבל זה שיש אנשים בפורום שעם כל הכבוד להם (ויש כבוד..) החליטו שהם הגורם המקצועי בטעם יחידות מיוחדות וחושבים שצריך לאחד יחידות.. שהן עושות את אותם הדברים וזה ממשיך וממשיך לדברים יותר מונפצים ולא קשורים אחד לשני - וכל זאת, בביטחון מלא שהם צודקים.

גם אני לא מדבר על אגוז לדוגמא, למרות שגם היא כיחידה - הרבה יותר ממה שנראה לעין הציבור (והצבא) אז אני לא נוגע בזה כי אני לא מבין גדול.

תשאירו את העצות והביקורות לאנשים שבאמת מחליטים את ההחלטות והם המבינים.
שבוע טוב לכולם.

נערך לאחרונה ע"י T630 בתאריך 15-09-2007 בשעה 19:16.
ישן 15-09-2007, 19:34
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי הקגב שמתחילה ב "גם אני סה"כ חפ"ש, אחי, סה"כ לוחם."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הקגב
ולISHPUZ - אחי, זה לא סרט מדע בדיוני פה, אין שום "יעודים מלאים וסודיים", הדברים יותר פשוטים ממה שאתה חושב. היעוד של אגוז מפורסם וידוע ולמגלן בקיצור יש כל מיני אמצעים שכרגע מסווגים, זה הכל.
מצחיק שאתה אומר את זה כי במקרה אני גם חבר האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה, וגם חתום על שו"ס במגלן...
תתפלא, אבל יש לכל מיני יחידות בצבא ייעוד ספציפי לעת מלחמה, וכן - הוא סודי. ייעוד זה דבר שמורכב מיותר מרק אמל"ח ויכולות. אמל"ח ויכולות (גם אם הם מסווגים ומאאגניבים) הם רק כלי למילוי המשימה, ניתן לעשות שימוש ביכולות ואפילו באמל"ח של יחידה למטרות שונות מייעודה (המלא והסודי...) במתארים אחרים, אבל זה רחוק מאוד מלהעיד על היחידה ככלל ועל האופציה למזג אותה ביחידה אחרת עם ייעוד אחר על סמך ספקולציות וניחושים.
ישן 15-09-2007, 20:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי הקגב שמתחילה ב "לא יודע איזה סרטים אתם אוכלים על היחידה, אבל זה מה שמגלן עושים."

הנה קונספט מעניין ו"מתנשא" בשבילך - יש דברים שאתה לא יודע. ויש דברים שמי שיודע לא ידבר עליהם. לא כאן, לא בפומבי, ולפעמים גם לא בשיחה פנים אל פנים.

אתה יכול לקבל את זה, אתה יכול לא לקבל את זה, אבל ככה זה. בכל מקרה, לנסות לפתח בנושא הזה דיון לגבי יעוד ותו' פשוט לא ילך - כי מי שבאמת יודע, לא יעז לדבר על זה.
אם אתה קורא לזה התנשאות - זבש"ך.

ולמי שרוצה ללכת לאתר "היחידה" - שיבוסם לו. עד כמה שזכור לי, לא קושרים כאן אף אחד בחוזה בתנאים מגבילים...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-09-2007, 18:31
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
תגובה כללית

תגובות ללא תוכן, כמו "איזה ג2רים פ33תיים. מגלן שולתתטטת!!!!1" מקומן בפורומים אחרים ולא אצלנו. כל מי שהגיב כך מוזהר כאן לפני חסימה.

לאחרונה התרבו בכתבות שבכל אחת מהן מאדירים את שמה של יחידה מסויימת ש"ניצחה" במלחמה. זאת בנוסף למבול הכתבות סביב הענקות הצל"שים.

במסגרת הטרנד הזה שלהלן אקרא לו "הנצחנות הפרטיים" נכתב בכל פעם על יחידה אחת/לוחם אחד/קבוצת לוחמים שהשיגו ניצחון וגרמו לחיזבאללה אובדן משמעותי. מה שמעניין זה שאם מחברים בסה"כ את: כל המשגרים שהושמדו, המחבלים שחוסלו, הבונקרים שנחשפו, החימוש שנורה/הוטל ומעשי הגורה שבוצעו לפי הכתבות הללו הושמדו יותר משגרים ממה שהושמדו בפועל, חוסלו יותר מחבלים ממה שיש בחיבאללה כולל כוחות המילואים שלו, נחשפו יותר בונקרים, נורה הרבה יותר חימוש ובוצעו הרבה יותר מעשי גבורה.
אצל יחצ"נים זה נקרא "לייצר נפח". אצלי זה נקרא ספין. ע"י התמקדות בגורמים ספציפיים מייצרים הרבה יותר נפח ממה שהיה בפועל. כך שאם בפעולה מסויימת השתתפו כוחות חי"ר, שריון, הנדסה וחי"א. אם תראיין את כולם ביחד תוכל להגיע לתיאור די מציאותי. אם תראיין כל אחד בנפרד ותפרסם במקומות שונים תייצר אירוע הרבה ניותר גדול ממה שקרה בפועל.
הכתבה הנדונה באשכול זה היא דוגמא מצויינת לכך. עפ"י האמור בכתבה מגלן בעיקר הכווינו חימוש ו/או ירי של יחידות אחרות, אולם הם סופרים משגר שהושמד בשל הירי הזה כהשמדה "שלהם" גם אם הם ירו וגם אם הירי היה של תותחנים/חי"א או כוחות שכנים. בצורה כזו את אותו המשגר השמידו: מגלן, טייסת הכת"במים והטייס שהטיל בפועל את החימוש. כלומר, לא משגר אחד הושמד אלא שלושה.
אם גם ירו תותחנים לגיזרה הרי שגם הם יספרו לעצמם השמדה, וכבר במקום משגר אחד שהושמד בפועל "יצרנו" השמדה של ארבעה משגרים!

האם מישהו בדו"ץ התעורר והתחיל ליחצ"ן את "המערכת שכשלה, אבל דו"ץ לא כשל"?
אם כך, אז ברכות לאבי בניהו ולכל העוסקים במלאכה.
גם אם הם מייצרים ספין, או במשפטית "מצג שווא", הם עושים זאת בשירות המדינה.

ושאלה אחרת לדו"ץ: למה לתת כתבה כזו לחן קוטס-בר (להלן: חק"ב) ולמעריב ולא לכתבים קצת יותר מקצועיים בתחום? אם כדי לייצר חשיפה היה עדיף לתת את הכתבה ליעל לוי מידיעות שקשורה היטב למגלן (החבר שלה משרת ביחידה ואולי אפילו מרואיין לכתבה), אם יעל צעירה מידי אז היה אפשר לצרף אותה לכתב ותיק כמו יוסי יהושוע ואם צריך "רגשי" כמו שחק"ב יודעת לייצר אז היה אפשר לצרף את יעל לנאוה צוריאל. נראה לי ששתיהן יותר מכירות ומבינות את היחידה מאשר חק"ב. מה גם שנאווה כבר ביקשה בעבר אישור לחשוף משהו ביחידה ונדחתה.
ובכלל יש עיתונאי מעולה שמכיר היטב את היחידה: חנן גרינברג מYNET ששירת בה (כקצין?).
חשיפה לא יכולה להיות הסיבה. לידיעות יש חשיפה גדולה בהרבה מלמעריב.
יכול להיות שמערכת ידיעות לא הסכימה לכתוב על היחידה בלי "ללכלך עליה"?

אגב, אם כבר חושפים משהו על מגלן למה לא לזרוק איזו עצם גם על יחידת הניוד?

נאמר בכתבה:
ציטוט:
ההערכה היא שהפחיתו בכ-40 אחוז את הירי תלול המסלול לאזור נהריה ועכו.
(שורה חמישית בפיסקה השניה)

נשמע בומבסטי. עד שנזכרים שהכניסות הקרקעיות המאסיביות מול דובב-אביבים הפסיקו לגמרי את הירי לאזור צפת ומירון.
פתאום פחות מ40% נשמע מעט לעומת 100 %!
הכתבה מאדירה את כבודה של מגלן שהצליחה לעשות מה שחיל האוויר לא הצליח:
ציטוט:
לוחמי מגלן השמידו את המשגרים הקטנים, הפשוטים והזולים, אלה שחיל האוויר לא יכול להם והמלחמה בהם בלי אפשרית כמעט סיזיפית. "מגלן הצליחה לעשות בכמה ימים מה שחיל האוויר לא הצליח לעשות בתוך שלושה שבועות", אמר קצין בכיר מאוד, בעצמו בוגר יחידה מובחרת. (סוף הפיסקה השניה)

אמנם חיל האוויר הודיע כי יהיה לו מאד קשה להתמודד עם המשגרים לטווח קצר ובינוני. אולם, ראוי היה לפחות לציין שהמשגרים הללו בכלל לא הוגדרו כמשימה לחיל האוויר. חי"א קיבל אחריות הרבה צפונה מטווח המשגרים הללו.
בנוסף גם מגלן לא ממש הצליחו לאתר את המשגרים הללו לפני שירו:
ציטוט:
אתה רואה משגר של רקטות מעיף עשר קטיושות במכה, ואז אתה מפוצץ אותו. או שבא בן אדם עם טוסטוס, מחבל, מדליק משגר ועף. חצי דקה אחרי שהוא זז , מתחילות לעוף קטיושות. אנחנו מזהים את הנקודה.. אחר-כך משמידים. (פיסקה עשירית וכן במקומות נוספים)

קשה לי לראות דווקא את היתרון של מגלן באיתור משגר אחרי שהוא ירה. את אותה העבודה עשו אמצעי חוזי אחרים (כמו כטב"מים) בסיכון נמוך בהרבה. אפילו לי יצא להכווין תקיפה אווירית על משגר קצר טווח אחרי ששיגר. ואני עשיתי זאת מתוך ישראל באמצעות מפה ומשקפת בלי לשכב בשיח.
בנוסף, מתוארת בכתבה פעילות היחידה ברכס שקד (ולא "השקד"). בהחלט עבודה מרשימה אולם, שוב, ראוי לציין שעוד במשך שבועות לאחר שמגלן יצאו מרכס שקד התנהלה בו לחימה עד להפסקת האש. טנקים וחי"ר מגוד המילואים שלי נלחמו שם, איתרו והשמידו מחבלים.

יש סכנה מסויימת ביצירת ספין "ניצחונות" שכזה והילה מסביב לראשם של גיבורים ספציפיים, בייחוד כשמסתכלים על העובדות ומגלים שמדובר בעיקר על ספין ולא במציאות. לא רק העם והאוייב קוראים את הכתבה הזאת/הכתבות הללו גם אנשי הצבא קוראים אותן ומקבלים רושם מוטעה על מה שקרה במלחמה. חשוב לזכור שעם כל הכבוד למגלן:

1. הם לא חיסלו את שיגור הרקטות.
  2. הם אפילו לא הפחיתו אותו משמעותית.
  3. מגלן אמנם פגעו במשגרים אך הם עשו זאת בעיקר ע"י השגת חוזי, סגירת מעגל והכוונת חימוש. את אותה עבודה עשו טוב יותר אמצעים אחרים.
  4. מי שבאמת הפסיק בגיזרתו את ירי הרקטות הם דווקא כוחות רגילים, גדודי חי"ר הנדסה ושריון.
  5. מאד מפתה לחשוב שיחידות מיוחדות ועוצמת אש מנגד (ח"א וחת"ם) מסוגלים להתמודד עם האיום. אך צריך להיזהר מפיתוח אשליה שכזו. זו אותה מחשבה שהפילה את צה"K וקברניטיו בתחילת המלחמה ובשנים שקדמו לה.
אמנם בכתבה לא נחשף יעוד היחידה ושיטת הפעולה שלה, אבל כדאי לשים לב למה שכן נאמר:

ציטוט:
"מגלן" - היחידה המיוחדת של זרוע היבשה בצה"ל, שמתמחה בהפעלת אמצעים מיוחדים לאיתור אוייב בעומק השטח ולהשמדתו..
מגלן רוויה בסנסורים מסוגים שונים, שמאתרים אויב מכל סוג שהוא, גם אם הוא תצפיתן החיזבאללה שיורה על נהריה. אנחנו רוויים במערכות חימוש שיודעות לקטול את זה. מטיל עורב פשוט ועד טיל יותר מתוחכם ואמצעי לחימה שאסור לכתוב עליהם.
אנחנו נכנסים לשדה הקרב, מאתרים מטרות ומשמידים אותן - בעצמנו או באמצעות 'חברים' אחרים...
פתאום אתה מוצא את עצמך בעומק השטח מזמין מטוסי קרב, מכווין אותם, משמיד מטרות...
יחידת מגלן הוקמה לאור לקחי מלחמת יום כיפור ועל בסיס אמצעי לחימה יחודיים. סגן-אלוף דני הרמן, האיש שהקים אותה, דיבר על "מעט שמחזיק את המרובה". כוחות קטנים שיתמחו בפעילות עומק ובהשמדה.
אחר-כך עם השינוי באופי המלחמה, התחדדה גם סוגיית האיתור. זה בא לידי ביטוי במבצעים "ענבי זעם" ו"דין וחשבון" (נראה לי שיש כאן בילבול מסויים בין מגלן לשלדג - יוסי).
בהמשך הלך הייעוד הנקי של היחידה והיטשטש. במהלך האינטיפאדה עסקו שם בעיקר בביטחון שוטף...
תוכנית הפעולה שלהם כללה כניסה חשאית לשטח, היעלמות בתוכובצורות הסוואה שונות, איתור מטרות והשמדתן...

וראו גם פרטים בכתבה לגבי יכולת ההסוואה וההיטמעות בשטח.

על עבודה חריגה של היחידה, מבלי לחצות קו אך עם שימוש בשיטות לחימה שלה נאמר:
ציטוט:
"פרשנו את עצמנו על הקו, כל היחידה היתה פרושה על קו כחול, מקצה לקצה, מנסה לפגוע כמה שהיא יכולה. עוד לא היה אישור לעבור את הקו. את כל מה שיש לנו נתנו מהקו, וזה לא מעט.
קיבלנו כל מיני מטרות, בטווחים של חמישה קילומטר, טווחים שחיל האוויר לא עובד בהם (ראו הערה שלי לעיל - יוסי), והשמדנו אותן.
עבדנו, ירינו. מאתרים, מסתכלים עם משקפת, רואים משאית שמבחינתנו מופללת? היא מושמדת. רואים משגר? משמידים. נתנו אז כוח אש משמעותי, מדוייק, חזק לגיזרה. הכל מהקו".

ישן 16-09-2007, 19:03
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06
כל הכבוד ליוסיפון!
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תגובה כללית"

כרגיל, מצליח לבטא בכתיבה מחשבות של רבים.

מבצע "נערי חוף"...
בהחלט מעניין למה "חושפים" רק את "ההצלחה"... (הצלחה?) של היחידה.
במבצע נערי חוף היו לכל הפחות שני אירועים שלא היו צריכים לקרות - הראשון, כשל מודיעיני חמור שגרם למותם של החיילים. (מפקד היחידה יכול לכתוב בעיתון הרבה דברים, עובדתית - היה כשל מודיעיני).

לדעתי האישית - תפקודם של המפקדים בשטח מנע אבידות גדולות בהרבה. אילולא קציני היחידה היו בפיקוד על המבצע אלא קצינים פחות...טובים, אפשר היה למחוק כפלוגה מהסד"כ.

הכשל השני היה במהלך אותו מבצע, גם הוא נובע מבעיה מודיעינית ומחוסר תשתית. לצערי אין ביכולתי לפרט על האירוע (ביטחון מידע).

כשל נוסף, הוא של יחידה שהייתה אמורה להשתתף במבצע זה ולפתע קיבלה "רגליים קרות" ומגלן נאלצו/קפצו על המציאה (לא בטוח מה האמת).

כמו שיוסי כתב -
ציטוט:
ושאלה אחרת לדו"ץ: למה לתת כתבה כזו לחן קוטס-בר (להלן: חק"ב) ולמעריב ולא לכתבים קצת יותר מקצועיים בתחום? אם כדי לייצר חשיפה היה עדיף לתת את הכתבה ליעל לוי מידיעות שקשורה היטב למגלן (החבר שלה משרת ביחידה ואולי אפילו מרואיין לכתבה), אם יעל צעירה מידי אז היה אפשר לצרף אותה לכתב ותיק כמו יוסי יהושוע ואם צריך "רגשי" כמו שחק"ב יודעת לייצר אז היה אפשר לצרף את יעל לנאוה צוריאל. נראה לי ששתיהן יותר מכירות ומבינות את היחידה מאשר חק"ב. מה גם שנאווה כבר ביקשה בעבר אישור לחשוף משהו ביחידה ונדחתה.
ובכלל יש עיתונאי מעולה שמכיר היטב את היחידה: חנן גרינברג מYNET ששירת בה (כקצין?).
חשיפה לא יכולה להיות הסיבה. לידיעות יש חשיפה גדולה בהרבה מלמעריב.
יכול להיות שמערכת ידיעות לא הסכימה לכתוב על היחידה בלי "ללכלך עליה"?

אולי יש צורך פשוט לעשות לנו מנהג ולא לדון בכתבות כאלה כאן. בפשטות, אם אין כאן חומר עיתונאי ראוי (ובמקרה הזה, אין) אולי, אין צורך לדון בכתבות שכאלה?..

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 16-09-2007 בשעה 19:21.
ישן 16-09-2007, 19:55
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תגובה כללית"

לטעמי, גם הכוונת אש של יחידות אש אחרות, ואפילו רק העברת מודיעין בזמן אמת, מזכה יחידה בקרדיט על התוצאה.
ניהול אש נכון ויעיל מחייב שיתוף פעולה של גורמים שונים. כך, למשל, השמדת מטרה ע"י אש ארטילרית מחייבת שיתוף פעולה של בעלי תפקידים שונים, החל מהקת"ק בשטח, דרך המשנה הטכני ואפילו המודד, וכלה באנשי צוות התותח שגם הם בעלי תפקידים שונים. לכולם מגיע הקרדיט. על כן, העובדה שהיחידה לא היתה גורם יצור האש, אין בה , לדעתי הצנועה כדי לפגום בקרדיט שניתן לה. עובדה כי היא היתה בשטח והיא אשר הביאה ליצור האש שגרמה להשמדת מטרות. על כן, איני רואה מקום לגרוע מהקרדיט שניתן ליחידה. מובן שאין בכך כדי למעט מחלקן של יחידות או מתפקידם של אמצעים אחרים.
ישן 16-09-2007, 20:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "לטעמי, גם הכוונת אש של יחידות..."

איני בא לגזול מהקרדיט של היחידה על השגת מודיעין וחוזי זמן אמת וסגירת מעגלים. להפך.
הטענה שלי היא כנגד ה"ספין" שבו סופרים השמדת כל משגר לטובת כל מי שהשתתף בהשמדה שלו. וכך במקום לספור משגר אחד שהושמד וחמישה משתתפים בהשמדה סופרים חמישה משגרים מושמדים.

ישן 18-09-2007, 22:24
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי שקנאי שמתחילה ב "עם כל הכבוד ליוסיפון ויש כבוד...."

איפה ראית שכתבתי שהניוד היא בתוך יחידת מגלן (והיא לא גם אם יש קשר מסויים)?
השם "יחידת הניוד" והשיוך החטיבתי שלה נחשף בכל כלי התקשורת בארץ כשהוכרז שהיחידה מקבלת צל"ש רמטכ"ל על פעולה במלחמת לבנון השניה.
בטקס חלוקת הצל"שים נאמר (ושודר בטלוויזיה וברדיו) שמו המלא ודרגתו של מפקד היחידה הנוכחי ונחשף סמל היחידה.
כתוב יחידת הניוד בגוגל וצפהבבתוצאות.

ישן 16-09-2007, 19:27
צלמית המשתמש של ניקוס
  ניקוס ניקוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.05

מה יש למגלן מה אין למגלן, מה היה למגלן, מה יהיה למגלן ומה אוהב מפקד היחידה לעשות אחה"צ..

כל אלה הן קושיות מאד כבדות שבוודאי יושבות על כתפינו שלנו יום יום שעה שעה.

בטח שקושיה גדולה כמו עד כמה מגלן דומה או לא דומה לאגוז.

מגלן יחידה מסווגות. נקודה. מה שנחשף בכתבה הוא באמת באמת קצה הקרחון. זה לא אומר שמגלן מטורפת או שכולם שם חיות. זה אומר שצה"ל לא רוצה כרגע לפרסם את היכולות של מגלן (או כל יחידה מסווגת אחרת לצורך הענין) וטוב לו עם זה שהיתרון היחסי של מגלן נשאר בצללים. מי שעדיין תקוע בבועה שמסווג זה מגניב וסודיות זה וואסח - שיתקדם מעבר לכיתה ג' ויצא מהקיבאון הרקטלי שלו. אותו כנ"ל לגבי מי שחושב שמפקד היחידה (או מפקד כלשהו לצורך הענין) לא חושף כי עמימות יוצרת האדרה והיחידה "נחשבת" יותר.

ממש לא מתכוון להתכווח עם כל מיני סוכני קגב או רוננים למיניהם שבטוחים שהם יודעים משהו מעבר ללספור עד 7.

לענין הכתבה, נחמד לקרוא כתבה שמייצגת את האמת שצורה נאמנה כמו הכתבה הזאת. לא בטוח ב100% לגבי הנתונים שהובאו בה, אבל הכתבה מזכירה לי מאד את מה שבאמת היה.

אם זה יחצ"נות? כן, כנראה. אם זה נכון לפרסם כתבות כאלה? הדעה שלי חלוקה, אבל אני מאמין שבטווח הארוך זה לא פוגע ביחידה.

רק דבר אחרון רציתי להגיד ליוסיפון, אותרו משגרים לפני שהם ביצעו. זה נכון שרוב המשגרים אותרו לאחר שהם ירו, אבל בחיי שהיית צריך לראות את המשגרים האלה כדי להבין שאם אין כח בשטח שמתצפת וסוגר מעגל אז המשגרים האלה יעבדו ללא הפסקה.
'Choose life, choose a job, choose a career, choose a family, choose a fucking big television. Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments, choose a starter home, choose your friends. Choose leisure-wear and matching luggage. Choose a three-piece suite and higher purchase and a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you've spawned to replace yourself. Choose your future, choose life. Choose Canon.
Canon 350D Gripped
Sigma 17-70 2.8-4.5
Sigma 70-300 APO DG Macro
LowePro Orion II

ישן 16-09-2007, 19:35
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי ניקוס שמתחילה ב "מה יש למגלן מה אין למגלן, מה..."

אני לא מצליח לאתר כרגע את תמונות המשגרים שהמחס"ר של גדוד המילואים שלי חשף באותו רכס שקד בתחילת אוגוסט. גם הם היו מוסווים היטב. בשביל זה לא צריך להיטמע. עדיף לשטוף ולסרוק.
אם היו צריכים לאתר משגרים בסוריה ולהשמיד אותם בלי שהסורים ידעו שהיינו שם ניחא. אבל תוך כדי מלחמה? בשביל מה להיטמע? למה להסתכן בכוחות קטנים? הטענה אינה דווקא כלפי היחידה עצמה אלא כלפי העיוורון בפיקוד של צה"ל ובעיקר אצל מפקד האוגדה שהיה כ"כ גאה בביצועים שלה והכריז לנו בשיחת סיכום המלחמה "זו המלחמה שנעשו בה הכי הרבה פעולות של יחידות מיוחדות אי פעם מאז ומעולם".

ישן 16-09-2007, 20:43
צלמית המשתמש של ניקוס
  ניקוס ניקוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.05
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא מצליח לאתר כרגע את..."

למה להיטמע? אם אתה מוצא עמדה ששולטת על הרבה מאד (מאד!) שטח, ומסוגלת לייצר סגירות מעגלים מבלי להיחשף לדעתי זה אידיאלי. הכתבה לא מתארת את המשימה במלואה, הענין הוא שלא נחשפנו. הסיכון ביחס לתוצאות היה יחסית נמוך ואת כל זה עשינו בעומק הרבה לפני שהיו שם חי"רניקים "פשוטים (כביכול, לכאורה וכל מילה דומה..!!). מה גם שלאזור שבו הושמדו המשגרים לא הגיעו בכלל.

לא צריך להיות כזה נחרץ, עיוורון היה גם היה אבל הצלחות גם היו. בוודאי שלא רק למגלן.
'Choose life, choose a job, choose a career, choose a family, choose a fucking big television. Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments, choose a starter home, choose your friends. Choose leisure-wear and matching luggage. Choose a three-piece suite and higher purchase and a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you've spawned to replace yourself. Choose your future, choose life. Choose Canon.
Canon 350D Gripped
Sigma 17-70 2.8-4.5
Sigma 70-300 APO DG Macro
LowePro Orion II

נערך לאחרונה ע"י ניקוס בתאריך 16-09-2007 בשעה 21:00.
ישן 18-09-2007, 20:36
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
משהו על תיקשורת, צבא וביטחון...

לפני שאני קונה רכב, חשוב לי לדעת מי היצרן. יש הרבה שטורחים ומבררים מי היצרן אפילו של הבגד שהם לובשים. לפני שאני ניגש לקרוא כתבה, אני בודק מי העיתונאי שחיבר אותה. יש כתבות שאני קורא ברצינות ובשקיקה, כי הכותב בקיא מאוד בתחומו (אלכס פישמן, נחום ברנע, אלון בן דוד ורונן ברגמן לפעמים) ואני סומך על המקצועיות ועל ההבנה שלו בתחום הצבאי-בטחוני. ישנם עיתונאים, שרמת ההבנה שלהם בנושא הצבאי-בטחוני לוקה בחסר, והבורות הזאת עולה מכל שורה בכתבה.
אין ספק שחן קוטס בר, או "חק"ב " כפי שכינה אותה יוסיפון, קיבלה מטלה לכתוב כתבת תדמית נוצצת (הרי המילים "מגלן", "שחיתות" או "עירום" תמיד יקפיצו את המכירות בעוד כמה אחוזים) ואחת היא בשבילה אם זה על להקת מיומנה, מכבי ת"א כדורסל או יחידת מגלן. רמת הכתיבה, ההשתפכויות מרטיטות הלב והפאתוס א-לה "חשופים בצריח" גורמים לי לחשוב שמקומה של הכתבה היה צריך להיות ב"שבע לילות" או ב"פרומו", ככל כתבת בידור אחרת. רבותי, אם אנחנו באמת אוהבים ומתעניינים בתחום הצבאי והבטחוני, מומלץ בחום לקחת בעירבון מאוד-מאוד מוגבל כתבות תדמית מסוג זה המתפרסמות בתקשורת הישראלית, שמתגלות ברובם המכריע של הדברים כבלון נפוח ותו לא (זוכרים את תוכניתו המיוחדת של גדי סוקניק על ה"יחידות המיוחדות" בצבא?) ושזוכות לתשומת ליבם של בני 16 פחות או יותר ואליהם הן מיועדות מלכתחילה. לא זה המקום ללמוד ברצינות על נושאים צבאיים ובטחוניים. אם אנחנו מתעניינים בבידור ותו לא, אני ממליץ על "רייטינג" או "פנאי פלוס". שם גם הבחורות יפות יותר...

ישן 28-10-2010, 08:52
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
עשרים שנה למגלן\ מאת יוסי יהושע ונאוה צוריאל

עשרים שנה למגלן\ מאת יוסי יהושע ונאוה צוריאל
http://www.gvura.org/a5311-%D7%95%D...%99%D7%99%D7%9D

איש לא הכין את לוחמי מגלן, שבוע אחרי פרוץ מלחמת לבנון השנייה, למה שציפה להם ליד מרון א ראס. אבל דווקא שם, בקרב הדמים מול החיזבאללה, הוביל אותם הקצין עמית זאבי לניצחון בולט. בולט במיוחד על רקע כישלונות צה”ל במלחמה. עכשיו, רגע לפני הצל”ש היחידתי ורגע אחרי חגיגות ה 20 להקמה, חושפים ציידי הרקטות של המלחמה האחרונה את סיפור הקרב בלבנון ואת הסיפור הגדול יותר: יחידה שידעה שנים קשות של תאונות ותקריות, יחידה שחיפשה תהילה גם בימים של שגרה. ”סופסוף רואים עכשיו את מה שאנחנו מוכנים לתת בשביל המדינה."

"זה לקח 24 שעות. יממה אחת בדיוק חלפה בין הרגע שבו נחטפו אלדד רגב ואהוד גולדווסר, לבין הרגע שבו החליטו בצה”ללהקפיץ את לוחמי מגלן לגבול הצפון. בדיוק בשביל רגעים כאלה, ידעו בצמרת הצבא, קיימות יחידות מובחרות מהסוג הזה. בזמן שהמלחמה שבדרך התבשלה, התייצב מפקד היחידה, סא”ל אליעזר, בפני מפקד עוצבת הגליל דאז, תא"ל גל הירש, והודיע לו שהוא והלוחמים שלו כאן - והם יותר ממוכנים להיות הראשונים להיכנס אל תוך לבנון. ביום רביעי ה־ 19 ביולי 2006 , שבוע אחרי החטיפה, הם גם עשו את זה. צוות לוחמים מהיחידה נשלח למשימה בתוך שטח לבנון, בסבך שלמרגלות מרון א־ראס. בין החיילים היה גם מילואימניק אחד - רס”ן (מיל&#1523 עמית זאבי, שקנה את שמו כאחד הלוחמים הנועזים שגדלו ביחידה והוזעק מיד בתחילת הקרבות להצטרף אל הלוחמים הצעירים בשטח. כולם היו אז חדורי מוטיבציה, רצו להיות חוד החנית של המלחמה כולה. אלא שלתמונה שחיכתה להם בשדה הקרב, איש לא הכין אותם: שם, ממש בעמדת התצפית בה התמקמו, ציפתה להם מה שמכנים בצה”ל ”שמורת טבע” - מערכת בונקרים ומנהרות של החיזבאללה. "לא ממש ידענו לקראת מה אנחנו הולכים", מודה גורם ביחידה. "היה ברור שהחיזבאללה הקים ׳שמורות טבע׳, אבל אף אחד לא תיאר לעצמו שככה היא נראית. נכנסנו לתוך חורשה מיוערת של עצי אלון סבוכים, וגילינו את הבונקרים. פוצצנו את הבונקר הראשון, ובפיצוץ השני המחבלים זיהינו אותנו”. הכניסה לעומק השטח הפכה במהרה לקרב קטלני שהשפיע על הדרך שבה פעל צה"ל ב"שמורות הטבע" במהלך המלחמה כולה. קרב שבו איבדה היחידה שניים מלוחמיה, סמ”ר יונתן הדסי וסמ”ר יותם גלבוע; קרב שבו הפגין קצין המילואים זאבי גבורה נדירה. הקרב הזה, על תוצאותיו הקשות, היה נקודת מפנה עבור מגלן. הרבה תהפוכות עברה היחידה הזו מאז הוקמה לפני 21 שנה, הרבה עליות ומורדות -אבל אף אחת מהן לא הצליחה ליצוק בלוחמיה גאווה ומורשת כפי שעשתה המלחמה הזו. היחידה שהקים צה”ל כחלק מלקחיה המאוחרים של מלחמת יום־הכיפורים כדי לנצל יכולות טכנולוגיות מתוחכמות בשדה קרב מלחמתי קלאסי, מצאה את עצמה מתרחקת והולכת לאורך השנים מייעודה המקורי, ובמקביל מסתבכת בשורה של תאונות ותקלות מבצעיות כואבות. נדמה שדווקא המלחמה האחרונה - שממש לא כללה מאפיינים של מלחמה כוללת מהסוג שאליו מותאמות היכולות המיוחדות של היחידה - הצליחה לשקם את הגאווה הפצועה של מגלן.חגיגות ה־ 20 ליחידה שנחגגו אתמול בערב באיחור של שנה - בגלל המלחמה - נפלו בקרבה מפתיעה להכרזה על הענקת צל”ש לשלושה מלוחמיה: שני ההרוגים, הדסי וגלבוע, ורס"ן עמית זאבי. היחידה כולה זכתה אף היא לצל"ש על פעילותה לאורך כל ימי הלחימה. המעגל נסגר - אחרי שנים שבה נאבקה על מקומה בהיררכיה הצבאית לצד יחידות ותיקות וזוהרות ממנה, הבת החורגת של צה”ל זכתה סופסוף לכבוד המיוחל.”עד היום", אומר לוחם שהשתתף בקרב, "שמעו רק על הכישלונות שלנו. לא שמעו על העבודה הסיזיפית היומיומית של היחידה, זאת שיש בה דברים שאי־אפשר לספר. המלחמה האחרונה חשפה סופסוף את היכולת האמיתית של הלוחמים שלנו - את העמידה, את ההקרבה, את מה שהאנשים האלה מוכנים לתת בשביל המדינה".
דמות לסמוך עליה
בקרב הגורלי ההוא, הלוחמים עוד לא יכלו אפילו לחשוב על ההשפעות בהמשך. באותם רגעים הם יכלו רק לנסות להגן על עצמם בתנאים הבלתי אפשריים. "הסבך לא איפשר לראות מטר קדימה”, מספר אחד מהם. ”לא יכולנו בכלל לזהות מאיפה נפתחה לעברנו האש". "התפתח שם קרב קשה”, מוסיף קצין שהשתתף באירוע. ”עמדנו מול המחבלים פנים אל פנים, ב׳בית׳ שלהם, כשהם מבוצרים עם המון רימונים”. המצב היה קשה. המחבלים פתחו באש, ואף אחד מהלוחמים לא יכול היה לזהות מאיפה בדיוק היא מגיעה. בשלב מסוים החל יונתן הדסי לנוע בתוך שטח הקרב, ונורה למוות. ”יונתן חטף כדור בראש, ויותם החובש הבין שהוא חייב לעזור לו”, משחזר לוחם ”הוא החליט לרוץ ישר אל תוך האש, ואז גם הוא חטף כדור ונהרג. אני הגעתי אליו, אבל כבר לא היה לי מה לעשות. ואז זאבי לקח את העניינים לידיים”. כן, ברגעים האלה, כשכל התוכניות השתבשו אל מול הדם והאש, היה זה איש המילואים זאבי שהתעשת ראשון. בנו של האלוף (מיל&#1523 אהרון זאבי פרקש, בניגוד ללוחמים הצעירים, צבר הרבה ניסיון בלחימה בשטח הלבנוני הסבוך בתקופת שירותו הסדיר, בימים בהם היה בן טיפוחיו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל. את כל מה שלמד אז, הוא יישם בזמן אמת ב”שמורת הטבע” למרגלות מרון א־ראס. ”חיפשנו איזו דמות לסמוך עליה, וזאבי היה בדיוק האיש הזה”, אומר אחד הלוחמים. ”למרות שלא היה לו תפקיד פיקודי, הוא התחיל לחלק פקודות, אמר לנו מה לעשות, לאן לירות ומתי להסתער. זאת הייתה היתקלות מעשרה מטרים, לא יותר. אחרי כמה דקות הוא לקח את הנגביסט והמ"מ ושלושתם יצאו להסתערות לבד. זאת הייתה ההסתערות שניצחה את הקרב. כל הניסיון שהוא צבר בלבנון בא לידי ביטוי בקרב הזה. הוא הציל את הקרב ואותנו”. חמישה אנשי חיזבאללה נהרגו בסופו של הקרב הזה. מאוחר יותר שבו אנשי היחידה אל מקום ההיתקלות וחיסלו את מערכת המנהרות. ”עברנו פתח־פתח ופוצצנו את ׳שמורת הטבע׳”, מספר הקצין. ”שלא יישאר שריד". המידע שהביאה היחידה מההיתקלות הראשונה היה רב ערך: הוא חשף את שיטת ההתבססות של חיזבאללה לאורך קו המגע, ומאותו הרגע שינה הצבא את שיטות ההתקפה על ”שמורות הטבע” ונזהר שלא לשלוח אליהן לוחמים לפני שתקף מהאוויר ובארטילריה. למרות המכה הקשה, במגלן לא עצרו. מפקד היחידה סא"ל אליעזר המשיך ללחוץ על הדרגים הגבוהים לשלוח את לוחמיו אל עומק לבנון ולנצל את היכולות המיוחדות שלהם. "לדרג הפיקוד הבכיר לקח זמן עד שהם הפנימו את העובדה שהם עושים טעות בזה שהם לא משתמשים בנו, אבל בסוף הם השתכנעו", אומר גורם ביחידה. האסימון נפל, לדברי אותו גורם, רק אחרי שהבינו בצמרת צה"ל שחיל האוויר לא מצליח להתמודד עם משגרי הרקטות קצרות הטווח, ודרוש פתרון אחר לטיפול בהם. צוותי היחידה בסדיר ובמילואים קיבלו על עצמם את המשימה, על אף שבשנים האחרונות, עם ההישאבות ללחימה היומיומית בשטחים, הזניחה היחידה את האימונים במתאר הלבנוני. צוותי מגלן נטמעו לאורך כל הגזרה המערבית בעמדות הסוואה בסבך הלבנוני. במשך ימים ארוכים הם המתינו עם אמצעי האש המיוחדים למשגרי הרקטות, ובזה אחר זה הצליחו לפגוע בחוליות. באחד המקרים הצליח כוח של היחידה לפגוע במשאית תופת של חיזבאללה שעשתה את דרכה לכיוון גדר המערכת. סמוך מאוד לצור ביצעו כמה לוחמים בודדים פעילות מסוכנת במיוחד, כשהמתינו בלי כוחות מעטפת למשגרים. "דפקנו כמעט כל חוליה שיצאה מהמרחב לירות קטיושות", מתגאה גורם ביחידה. בפיקוד הבכיר של צה"ל היו מרוצים. סוף־סוף מישהו מספק את הסחורה. כדי להבין את הגאווה הגדולה שהציפה את הלוחמים והמפקדים של מגלן אחרי המלחמה, צריך לחזור אחורה. במשך שנים היא חסתה בצילן של האחיות הגדולות - סיירת מטכ”ל, שלדג, השייטת. בזמן שהן נהנו מתהילה ומקרדיט בלתי נגמרים בצמרת הצבא, מגלן נחשבה תמיד לזו שהכללים והחוקים בה רופפים במיוחד, זו שמאפשרת לחייליה חופש פעולה מוגזם, זו שמסתבכת שוב ושוב בתאונות ותקלות.
את היחידה האדומה הזו הקים בכלל גולנצ׳יק: סא"ל דני הרמן, קיבוצניק מגבעת חיים, לוחם בסיירת גולני שהספיק להשתחרר מהשירות, לחזור ולפקד על פלוגת העורב בחטיבה החומה, ושוב להשתחרר מצה"ל. בינואר 1986 פנה אליו ראש חטיבת תורה ופיתוח דאז, תא"ל דורון רובין, וביקש ממנו לחזור לצבא כדי להקים יחידה חדשה. יחידת שלדג כבר השלימה את המעבר שלה מזרוע היבשה לחיל־האוויר, ובצה"ל הבשילו הטכנולוגיות החדשות לפגיעה בטנקים ובמטרות נוספות בדרכים מתוחכמות. ”כשהוא בדק את העניין”, מספר אחד מוותיקי היחידה, ”הוא העלה למפקדת חילות השדה שתי אפשרויות: האחת לצרף אותה לחיל התותחנים, והשנייה להקים יחידה מיוחדת חדשה. מהרגע שקיבלו את ההצעה להקים יחידה מיוחדת, הוא הסכים לחזור לצבא". בסיס היחידה הוקם בדרום הארץ. את הלוחמים הראשונים קיבץ הרמן מחטיבת גבעתי, מהנח"ל, ממערך המילואים ומיחידות נוספות, תחת מעטה כבד של חשאיות. "נתוני הפתיחה היו קשים. התחלנו מאפס", מספר אחד הקצינים. "לא היו תשתיות, לא מסלול הכשרה מסודר, לא תיקי ניווט – פשוט כלום". אחד ממפקדי הצוותים הראשונים ביחידה היה חבר הכנסת לשעבר ממרצ מוסי רז, קצין צעיר שסיים בה"ד 1 ונבחר להיות בצוות ההקמה. "באותם ימים לא היו לנו מ"פים ולא קציני מטה”, משחזר רס”ן (מיל&#1523 רז. ”הכל נפל עלינו, הקצינים הצעירים, וביצענו אלתורים מכל מיני סוגים. כל האמצעים המיוחדים היו סוד כמוס. רמת הסודיות הייתה בלתי רגילה. עברנו תחקירים ביטחוניים, ומי שיצא לחו"ל נמנע מלבקר במקומות רגישים. אני זוכר שלפני אימונים בדרום קיבלנו לוח שעות ובו ידענו מתי עובר מעלינו הלוויין הרוסי, ואז היינו ממהרים לכסות את האמצעים ביריעות ברזנט". מגלן של ימי ההקמה הייתה יחידה כמעט חוץ צה”לית: חיילים הסתובבו על אזרחי, עם נעלי ספורט, ואף אחד לא ממש הקדיש תשומת לב מיוחדת לתקנות הצה”ליות הרשמיות. הרוח, מספרים ותיקי היחידה, הייתה כמעט פלמ”חניקית. "לא היו מ"פים ולא רס"ר”, מספר רז. ”הכל היה תלוי במפקדי הצוותים, שלא תמיד הקפידו על ההופעה. גם דני, המג"ד, התמקד בהקמת היחידה ולא בחולצה במכנסיים". הרמן, מספר אל”ם (מיל&#1523 מוטי יוגב, מי שהחליף אותו בתפקיד מפקד היחידה, נחשב בצבא ל”משיגנע חיובי”. "כשאורי שגיא מינה אותי לתפקיד הוא אמר ׳הרמן הוציא את היחידה ממצרים, ואני מבקש שאתה תכניס אותה לארץ". הוא מספר. "במובנים מסוימים, בגלל שהמגבלות של הצבא לא הלמו את רוחו, הרמן גרם לכך שגורמים מסוימים יראו בלוחמים ׳משוגעים׳, מעין צה"ל של פעם, ללא גבולות. זה גרם קצת לאנטגוניזם בצבא". בשנת 89 ׳, ההתנהגות הזו גם עלתה לחיילים ביוקר: למסיבת הפרידה של אחד ממפקדי הצוותים שהשתחרר מצה"ל, הביאו החיילים בשר חזיר. בדרך שאינה ברורה עד היום דלף המידע והגיע עד ללשכתו של הרב הצבאי הראשי של צה"ל, שהנחה לסגור באופן מיידי את המטבח. העונש: סגירת המטבח היחידתי למשך שנה שלמה. יוגב, שהגיע מסיירת מטכ”ל, ניסה לשנות את התמונה וליישם במגלן נורמות מיחידת האם שלו. הוא ביקש למסד בה מסלול הכשרה מסודר שהיה מקובל על הקצונה הבכירה. המפקד הצליח לרכוש את אמונם של בכירים בצבא, ואלה החלו לשלוח את היחידה לפעולות מסוכנות בעומק לבנון וברצועת עזה. "כשבוע לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, ב־ 87 ׳, נכנסנו למחנה פליטים גדול וצפוף, היינו אחראים למגר את כל ניסיונות הטרור בצפון הרצועה”, נזכר יוגב. ”בצפון היחידה הייתה שותפה למארבי גדר ולמארבים בתוך שטח לבנון. כל זה תרם המון לניסיון המבצעי”. את יוגב החליף נועם בן־צבי, ששירת כמפקד היחידה במשך שנתיים.
בתחילת שנות ה־ 90 הגיע לפיקוד על היחידה טל רוסו, היום ראש אגף המבצעים. "לאחר תקלות משמעתיות ומבצעיות הוחלט להקים את היחידה במתכונת אחרת", מספר דוד זונשיין, ששימש כמפקד צוות ביחידה. "רוסו הצליח לשקם את היחידה ולהפוך אותה למה שהיא היום, ועד היום הצלחתה מיוחסת לו". גם נפתלי בנט, מפקד פלוגת לוחמים במגלן בעבר וראש הלשכה של בנימין נתניהו כיום, זוכר לטובה את ימי רוסו. ”הוא הצליח לעשות שינוי גדול”, הוא מספר. ”היו לנו הצלחות אדירות בלבנון. חיסלנו עשרות מחבלים בשיטות חדשות ומפתיעות שהחיזבאללה לא ידע להתמודד איתן”. הפיקוד על היחידה הפך למינוי נחשק במיוחד, שהיה ברוב המקרים קרש קפיצה לתפקידים בכירים הצה”ליות. "המפקדים שלנו תמיד היו תאבי הצלחה", מסביר זונשיין. "הם ניחנו ברצון בלתי נלאה להשיג הצלחה בלחימה. המפקדים כאן מעולם לא היו מפקדים אפורים". בין מפקדי היחידה לאורך השנים אפשר למנות את אל”מ דרור ויינברג, מח"ט חברון שנהרג בהתקלות עם מחבלים בציר המתפללים, את מוטי ברוך, לימים מח"ט חברון, ואת תא”ל יוסי בכר, מפקד אוגדת הגליל. אבות ובנים לאחר מלחמת המפרץ הראשונה הוסב חלקית הייעוד של היחידה, לטובת משימות בעורף האויב. בתקופה הזו החל השם של מגלן לתפוס תאוצה גם בקרב המתגייסים הצעירים. היחידה אמנם לא הצליחה להגיע אל הזוהר והתהילה של הסיירת והשייטת, אבל לאט ובעקביות היא בנתה את עצמה כיחידה נחשבת ומבוקשת במיוחד. "זו יחידה שהחיילים בה מאוד חכמים, מאוד מקצועיים”, קובע זונשיין. ”בדומה למטכ"ל, יש בה שילוב של יכולות לחימה גבוהות, לצד יכולות חשיבה גבוהות. כמות המבצעים לאורך כל השנים הייתה עצומה. זו יחידה שתמיד לקחה על עצמה המון עומס. ממצב שבו אנשים שואלים ׳מה ייצא ממנה׳, נוצרה יחידה עם איכות של חיילים ומפקדים”. אולי הסימן הטוב ביותר לשם שקנתה לעצמה היחידה, הוא העובדה שבשנים האחרונות מתגייסים אליה יותר ויותר ”בנים של”. מעבר לעמית זאבי, בנו של ראש אמ”ן לשעבר, אפשר היה למצוא בשורות הלוחמים במהלך השנים גם את שני בניו של האלוף (מיל&#1523 יפתח רון־טל, עידו ועמרי, שהיו מפקדי צוות ביחידה; את בנו של האלוף אלעזר שטרן, אילן, שיקבל בקרוב מינוי של סמ"פ, ואת בתו, עדי, קצינת חינוך ביחידה; את בנו של אלוף פיקוד המרכז לשעבר יאיר נוה, איתן, המשרת כמפקד צוות; ואת בנו של תא"ל (מיל&#1523 דוביק תמרי. גם מתן ויינברג, אחיו של דרור ויינברג ז"ל שהיה בעבר מפקד היחידה, משרת בה היום בתפקיד בכיר. "אני לא אוהב להתערב בהחלטות של הבנים שלי, וגם הפעם לא אמרתי לו לאן ללכת", מסביר האלוף(מיל&#1523 פרקש, שמספר שבנו, כמו כל הלוחמים, לא ידע ממש בתחילת הדרך מה תפקידה של היחידה. "בבית הוא היה שואל אותי מה היחידה עושה, אבל הוא לא קיבל מידע. אמרתי לו: ׳תמתין, כשיגיע זמנך תדע׳". זאבי־פרקש נזכר איך באמצע ביקור בבה"ד 1 הכניסו לו פתק שבו נכתב כי שני חיילים מהיחידה נפצעו בהיתקלות בדרום לבנון. "ידעתי שעמית בפנים וביקשתי מהרל”ש שיביא לי את השמות. זה לקח 20 דקות, שהיו הארוכות ביותר בחיי. ברגע הזה אתה מבין שאתה בדיוק כמו כל אבא אחר". גם לאלוף יפתח רון־טל היו לא מעט רגעי דאגה כששני בניו שירתו ביחידה. "אני זוכר שקיבלתי דיווח על פיגוע בבסיס הטירונים של הצנחנים. היה דיווח על קצין הרוג מפלגת ההכשרות. ידעתי שהבן שלי שם, אבל השמות לא היו ידועים. פתאום הכניסו לי פתק שהרמטכ"ל מחפש אותי דחוף. נשמתי פרחה. הבטן שלי התהפכה. הייתי בטוח שהוא בא להודיע לי שהנורא מכל קרה, ואז הוא אמר לי שהאירוע חמור וצריך לתחקר אותו. אחרי כמה דקות הגיעו השמות ונרגעתי". רון־טל אומר כי במהלך כל שירותו לא ניצלו אנשי היחידה את הקשר המשפחתי, ולא פנו אליו אפילו פעם אחת בבקשה לעזרה. הבן עמרי ( 29 ), מצידו, מדגיש שהוא הגיע ליחידה "לא בגלל אבא". "שמעתי על היחידה דברים טובים מחברים. זו יחידה עם דרישות גבוהות, אנשים איכותיים, עושה פעילות מעניינת. לא היה לחץ מההורים לשרת דווקא שם. אני לא חושב שיש קשר אותה להגיע ליחידה. "כשעדי התגייסה כולם שאלו אותה אם העובדה שאביה קצין הביאה אותה להיות קצינה”, מספרת חברה קרובה שלה. ”היא אמרה שזה בעיקר חינוך, שהיא לא מרגישה צורך לרצות את אבא. יש להם בבית הרבה פעמים שיחות בנושאים צבאיים, גם האב מתייעץ לא פעם עם הילדים הקצינים בנוגע לנאומים שהוא מתכנן לשאת. גם על אחיה, אילן, כולם ניבאו עוד לפני שהוא התגייס שהוא יגיע רחוק”.
שורת תקלות
לצד ההצלחות והיוקרה, היו למגלן גם שנים קשות יותר. עם הזמן שחלף החל שמה של היחידה להישמע בהקשרים נעימים הרבה פחות. המעבר ללוחמה בשטחים במהלך שנות ה־ 90 , לא התקבל באהדה - לשון המעטה - בקרב הלוחמים שהתגייסו ליחידה המובחרת. זה היה הכי רחוק שאפשר מהיכולות המיוחדות שאליהן הם אומנו לאורך תקופה ארוכה כל־כך. "פתאום התחילו להוריד אנשים ממבצעים מיוחדים בלבנון לקו בשכם”, מסביר זונשיין. ”התגובות ביחידה לא היו קלות. אתה מתגייס כדי לעשות פעילות שנושקת לשלדג או מטכ"ל, ופתאום אתה מוצא עצמך בקסבה. זה פשוט פחות אטרקטיבי לאנשים שמגיעים ליחידות האלה". באינתיפאדה השנייה היה השינוי למהפך של ממש, כשהלוחמים יצאו למבצעים בשטחים כמעט מדי לילה. "היה צריך לשנות את כל דפוסי החשיבה, את המבנה, את ההכשרה של היחידה”, מסביר עמרי בן־טולילה, סמ"פ לשעבר שנפצע לפני כשלוש שנים בג׳נין ונותר מאז משותק בפלג הגוף התחתון. ”כחיילים קיבלנו את זה כפקודה. זו המציאות שאתה נכנס אליה”. "כבר במסלול נכנסנו לפעילות מבצעית שטחים", מספר נועם, לוחם לשעבר. "עיקר השירות כלל מעצרים, אלמנות קש, פשיטות. העבירו לנו את המבצעים המורכבים יותר. אתה יוצא בלילה, לפעמים חוזר ליחידה, ולפעמים נח בשעות הצהריים וחוזר בלילה לעוד מעצר. זו הייתה תקופה מאוד שוחקת". אלה, מסבירים ביחידה, היו גם השנים שבהן החלה הכשירות המקצועית של הלוחמים להישחק. ואת תוצאות השחיקה הזו, ראו גם בשטח. אחרי שנים ארוכות שבהן לא דבק ביחידה רבב, החלו להצטבר עוד ועוד מקרים קשים בהם הייתה מעורבת. התקלה החמורה ביותר אירעה לפני כארבע שנים, כשכוח של היחידה בדרום הר חברון זיהה בטעות שני מאבטחים של חברת חשמל, יואב דורון ויהודה בן־יוסף, כמחבלים - והרג אותם. זו לא הייתה התקלה המבצעית הראשונה: בשנת 2000 נהרגו חמישה ילדים פלסטינים מזירת מטענים שהטמינה היחידה באזור חאן יונס. ההרוג הראשון של היחידה היה אבי סספורטס, לוחם מאחד הצוותים הראשונים, שנחטף ונרצח עלידי מחבלים בעת שהמתין לטרמפ ב־ 1986 . בשנת 2002 נהרג קצין היחידה טל צמח, כשמחבלים פשטו על מאהל טירונים בו שהה בחמאם אל מליח שבבקעה. בנובמבר 2005 ספגה היחידה את האבידה הראשונה של לוחם בעת פעילות מבצעית: סמ”ר יונתן עברון נורה על־ידי מחבל בעת פעילות מבצעית, ונפטר כתוצאה מפצעיו בדרך לבית־החולים. רק שלושה חודשים חלפו, והצוות של עברון איבד חבר נוסף. הפעם לא היה מדובר במוות במהלך פעילות מבצעית: בתאונה צניחה מחרידה מעל חוף ניצנים התנגש לוחם היחידה יוסף גודמן במפקדו, וצנח אל מותו. זונשיין משוכנע כי התקלות - לפחות אלה המבצעיות - לא היו מקריות. "מגלן זו יחידה שלא מגלן זו יחידה שלא יכולה לעשות שטחים, בגלל שהיא חייבת לשמור על כשירות", הוא טוען. "הייתה שורה של תקלות, כאילו חוסר מזל מתמשך, שלטעמי לא היה מקרי. מי שמכיר את היחידה יודע שהשהות שלה בשטחים לא מתאימה לה".
אלא שהשערוריות במגלן לא נשארו רק בתחום המבצעי. כבר בתחילת הדרך התעצב אופייה של מגלן כיחידה אליטיסטית, ”צהובה” כפי שקראו לה אז בצבא. את שורות הלוחמים מילאו קיבוצניקים, עירוניים מהמעמד הבינוני ומעלה, רובם בעלי עמדות פוליטיות שמאליות. הרוח החופשית שהייתה נהוגה אז נתנה את אותותיה גם כשהחיילים חשו צורך לפתוח את הפה: בשנת 90 ׳, אחרי שירות מילואים בג׳בליה, התאגדו עשרה קצינים מהיחידה, ובמכתב שעורר אז סערה אדירה קראו מכתב לראש הממשלה יצחק שמיר לצאת מעזה. "כתבנו את המכתב לשמיר אחרי שירות של חמישה שבועות בעזה", נזכר מוסי רז, לימים איש ”שלום עכשיו”. ”התחושה שלנו הייתה קשה מאוד. לא הבנו מה אנחנו עושים שם וחשבנו שאין מנוס מנסיגה חד צדדית". השנים חלפו, אבל הרוח המגלניסטית נותרה בעינה. ב־ 2002 היו אלה זונשיין וסרן יניב איצקוביץ׳, שניהם קציני מילואים ביחידה, שהובילו את מכתב הסרבנות כנגד השירות בשטחים. בעקבות המכתב הזה אף הוקמה תנועת ”אומץ לסרב”. "היינו 15 סרבנים ממגלן, שזה לא פרופורציונלי ליחידה", אומר זונשיין. "מדובר ביחידה טובה מדי, באנשים חכמים מדי, שכל הזמן נמצאים עם היד על הדופק. זו יחידה שמחנכים בה את האנשים לחשיבה, להמרות את פי המפקד אם הוא טועה. לא בשביל לסרב פקודה, אלא כדי לטעת בך הרבה ביטחון בזה שבזמן מבצע אסור לך לפחד לומר את דעתך. באופן טבעי, חינוך כזה מוביל גם לסרבנות. היחידה הזו הייתה אמורה לתת מענה צבאי מאוד מתוחכם בזמן חירום, ומה שהיא יודעת לעשות היום זה בעיקר להרביץ לערבים בשטחים. לא כל \האנשים ביחידה הסכימו עם הייעוד הזה". "ביחידה לא קיבלו את זה בעין יפה", אומר קצין לשעבר. "אתה, קצין, טוען שיש אלימות כלפי ילדים? תבוא, תהיה שם ותגרום לזה שזה לא יקרה. אל תעשה שימוש בדרגה שלך לטובת משהו פוליטי. אני ניסיתי להסביר להם שאם יצאת עם הכוח לשטחים, אתה הבן־אדם השקול, המבוגר. אתה זה שעושה את ההבדל". בשנים האחרונות שינתה היחידה את פניה. כמו כל היחידות הלוחמות בצבא גם למגלן הצטרפו יותר ויותר צעירים דתיים, ובחלק מהצוותים כבר יש מניין של לוחמים דתיים לתפילה. "אם חס וחלילה ייצא ממגלן מכתב סרבנות בשנים הקרובות”, אומר אחד הקצינים, ”הוא לא יהיה נגד השירות בשטחים הכבושים, אלא נגד פינוי יישובים".
ליצור מורשת
כך או כך, עכשיו מרימים במגלן את הראש. 21 שנה אחרי שהוקמה, היחידה נמצאת היום, למרות הכל, במעמד הבכיר ביותר בו הייתה מאז ומעולם. "היו למגלן הרבה מאוד פאשלות", מודה עידו רון־טל. "זה היה צירוף של אירועים מצערים, לא היה מזל. לפעמים כשיחידה נכנסת לגל כזה של אירועים זה יוצר חוסר אמון כלפי היחידה מצד הצבא, פגיעה במורל, ושם רע שמתחבר אוטומטית לכך שהאנשים הכי טובים לא ירצו להגיע ליחידה. רק המלחמה בלבנון הצליחה להחזיר ליחידה את היוקרה שלה". בן־טולילה משוכנע גם שהמלחמה עשתה את השינוי. "בניגוד להרבה יחידות שיש להן מורשת מיוחדת, במגלן עדיין מנסים ליצור אותה", הוא אומר. "לחימה כזו היא גורם שמאוד מדרבן את היחידה. מגלן זו יחידה שמנסה להתחדש כל הזמן בהתאם למציאות. באיזשהו מקום, היחידה גם שילמה את המחיר. מי שעושה יכול לטעות - ובמגלן עושים."
" (מתוך "ידיעוות אחרונות" ב- 2007\08\24)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 28-04-2013, 08:27
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
נפתלי בנט ומגלן - פרטים מתוך הארץ וידיעות אחרונות

מיהו נפתלי בנט: פרופיל של היורש של ביבי
http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1909265

לא פלא אם כן, שכשהגיעה שעתו להתגייס, באוגוסט 90’, הצטרף בנט לסיירת מטכ”ל. הצוות שאיתו עשה את המסלול המפרך ב”יחידה”, צוות “גיורא”, כונה אז בפני חלק מהחיילים “צוות הדוסים”. יחד עם בנט היו בו עוד שלושה חובשי כיפה, בהם סא”ל עמנואל מורנו, שנהרג במלחמת לבנון השנייה בפעולה של סיירת מטכ”ל בבעל־בק שהתקיימה לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקף, והיה לקצין הבכיר ביותר שנהרג באותה מלחמה, וסא”ל מתן, שביקש לעבור קורס טיס לאחר תקופת הקבע במטכ”ל ושימש לאחר מכן מפקד טייסת מטוסי קרב. “צוות הדוסים” היה אז מראה חריג ביחידה, עד כדי כך שהם ניסו שלא להימצא כל הזמן ביחד, שלא יהיו “יותר מדי דתיים” במקום אחד, כפי שאמרו.

בהמשך יצא בנט לקורס קצינים בבה”ד 1, יחד עם חבר נוסף מהמסלול בסיירת מטכ”ל, עופר אוגש. באופן חריג, בוודאי ליחידה קטנה כמו סיירת מטכ”ל, שובצו השניים לאותו צוות בבית הספר לקצינים - ומאז כמעט לא נפרדו. במבט לאחור, אומר כיום אוגש, היה צפוי שבנט יילך לפוליטיקה, גם אם לא דיברו על כך באופן ישיר. “אני חושב שזה היה ברור, המשך טבעי למי שהוא מנהיג בצבא וציוני”, מספר אוגש. “אמרתי לנפתלי שהוא צריך להיזהר, שהכוח לא ישחית אותו עם הזמן. היום הוא חריג בנוף, ובגלל זה אני חושב שהוא כל כך מצליח, עם המסר הכל כך צברי הזה של האמת, שמחבר אותנו לארץ ישראל ולערכים”. כמעט כל מי ששירת עם בנט בצבא מתאר לוחם וקצין יוצא דופן.

הוא רצה לחזור ליחידה בסוף קורס הקצינים, אך במהלך הקורס, באחד מימי שישי, פגש אותו ואת אוגש טל רוסו ‏(כיום מפקד פיקוד דרום‏), שהיה אז מפקד יחידת מגלן, ליד תחנת הרכבת ארלוזורוב בתל אביב, ושיכנע את השניים להגיע ליחידה המתגבשת. בנט היסס בהתחלה, אך לאחר שיחות עם רוסו הסכים לבוא למגלן, והפך למפקד צוות ביחידה. בנט מסר בתגובה כי לאחר קורס קצינים עמדה בפניו ההחלטה להיות קצין־לוחם בצוות שלו או מפקד צוות ביחידת מגלן, יחד עם עוד ארבעה קצינים שעברו מסיירת מטכ”ל, והוא העדיף אפשרות זאת.

זו היתה תקופה רווית מבצעים למגלן בלחימה בלבנון. בראיון ל”ידיעות אחרונות” שסקר את פעילות היחידה דאז, אמר בנט כי “היו לנו הצלחות אדירות בלבנון. חיסלנו עשרות מחבלים בשיטות חדשות ומפתיעות שחיזבאללה לא ידע להתמודד איתן”. באותה התקופה גם הוריד בנט את הכיפה מראשו. כפי שמסבירים מי ששירתו יחד עמו באותה העת, היה זה פועל יוצא של השירות הצבאי האינטנסיבי - הקושי להמשיך להתפלל “כפי שמצופה מאדם דתי” גם לאחר מסעות מפרכים בלילה, כשיתר חבריך ליחידה מנצלים את הזמן למנוחה קצרה. החיילים שלצדו מספרים כי אל מול יתר חבריו ליחידה, מרביתם יוצאי קיבוצים ומושבים המזוהים עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית, בנט זוהה כ”סמן הימני” של מגלן, יחד עם כמה חיילים בודדים נוספים. הוריו מעידים שלא ידעו דבר על משבר האמונה שחווה אחרי קורס הקצינים. “אלינו הביתה הוא הגיע עם כיפה. אני מניח שהוא לא רצה את התווית הזאת שהוא דתי”, אמר ג’ים בנט ל”הארץ”.

שיחות עם פקודיו לשעבר ועם בעלי תפקידים ביחידה אז מגלות יחס הגובל בהערצה לבנט הלוחם, שהפגין נחישות ודבקות במטרה. בתוך זמן קצר, בגיל 23, הוא הפך להיות מפקד פלוגה מבצעית ביחידת מגלן ודחף לבצע עוד ועוד משימות ומבצעים מעבר לגבול הצפוני. יש האומרים כי היה משימתי מדי, כזה שמסתכל רק על המטרה עצמה ופחות על האנשים סביבו. אחד מפקודיו לשעבר הגדיר זאת כך: “כשנפתלי רוצה משהו, הוא משיג אותו, גם באופן חסר עכבות”. מילות המנון מגלן שחיבר, מתארות את פעילותו של לוחם היחידה כמי ש”טורף את טרפו”, ובעיקר את המסתורין והחשאיות שצריכים לאפוף את פעילותם. רצח רבין בנובמבר 95’ היה זה שגרם לבנט להחזיר את הכיפה לראשו. ביום ראשון שלמחרת רצח ראש הממשלה, היו אמורים בנט ופלוגתו לעלות לפעילות מבצעית בלבנון. לשם הוא כבר הגיע חבוש כיפה, כשאת המהלך הסביר לחבריו אז כתגובה לביקורת על הציבור הדתי באותה תקופה.

חצי שנה לאחר מכן הוביל בנט את הפלוגה המבצעית של היחידה בלחימה במבצע ענבי זעם. בראיון שנתן בעבר ל”זמן חיפה” תיאר איך התוכנית המבצעית של הפלוגה, שכללה הליכה ממושכת בציר שהיה אמור לקחת יומיים, השתנתה בהחלטתו: ללא תיאום עם הדרג מעליו, לקח את 67 לוחמי הפלוגה לדרך, והחליט כי הם יבצעו את המשימה בתוך לילה אחד, ולא בתוך שני לילות כמתוכנן. אחד מחייליו, שנקע את רגלו, החל לצלוע ועיכב את שיירת הלוחמים כולה. בנט הציב בפני החייל הפצוע שתי ברירות: או שהוא חוזר לישראל, או שהוא הולך עם הלוחמים בקצב המהיר עליו החליט, מבלי לפצות את פיו. לבסוף, הגיעו הלוחמים בן לילה לנקודה שנקבע מראש. החייל הפצוע פונה במסוק, והתברר כי הוא שבר את רגלו בפעילות אך למרות זאת המשיך במסע בהרי דרום לבנון. יו”ר הבית היהודי לעתיד, שגאוותו על פעילותו המבצעית ושירותו הצבאי ניכרת גם בתעמולת הבחירות שלו, אמר אז בראיון: “זה מסמל את מה שאני דורש מעצמי ומאנשי”.

לאחר המבצע בנט גמר אומר לסיים את תפקידו בצבא כמפקד פלוגה. מראש הוא חתם על שלוש שנות קבע, שהיו אמורות להסתיים כמה חודשים לאחר סופו של מבצע ענבי זעם. באותה תקופה חלה אצלו “ירידת מתח”, כפי שמגדירים זאת חבריו. חלק מהם אומרים, כי פשוט “נמאס לו מהצבא” - ובחלק מהזמן הוא פשוט לא היה ביחידה עצמה, בתיאום עם מפקדיו. לאחר שהשתחרר ב–96’, הוצב בנט ביחידת מילואים של אוגדה מובחרת בצה”ל. חבריו מספרים כי גם בתקופה שבה התגורר בארצות הברית, דאג להגיע לכל קריאת מילואים. במבצע חומת מגן למשל, הוא הגיח במיוחד כדי להשתתף בלחימה בערי הגדה המערבית. במלחמת לבנון השנייה שימש כסגן מפקד פלוגה, והוביל מבצע נוסף ביחידת הסיור בגזרה המערבית בלבנון, תחת פיקודו של מפקד הגדוד במילואים, חברו הטוב מהשירות, אוגש. לאחר המלחמה, הוא פירסם מאמר נוקב ב”TheMarker”, שבו ביקר את הקצינים הבכירים וכתב כי התוכניות המבצעיות של צה”ל היו “שבלוניות וצפויות ולא היתה התמודדות אמיתית עם היערכות חיזבאללה”.

שימו לב לכתבה בידיעות... מגלן הייתה במצב קטטוני ולמעשה נסגרה... והאזכור של רוני בלקין, לימים מח"ט הבקעה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אשכול אחר על מגלן
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=544595
ישן 15-04-2020, 19:49
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "ב-0:36 חשפו בכוונה טיל מסוים...."

מניח שמי שיודע לא יגיב.
עד כה כל העיסוק הנ"ל כמו תו"ל, ייעוד, אמל"ח ומשימות לא הותרו לפרסום לרוב, ומה שפורסם היה מיותר מאד.

ציטוט:
מה שכן, זה דומה לטילי נימרוד הישנים יותר של תעשייה אווירית, שהם טילים מונחי לייזר.

לא מבין איך הגעת לכל המסקנות הנ"ל מתמונה מטושטשת מאד. אני לא יכול להיות שותף לקביעה הנ"ל.

זה פחות או יותר כמו שאטען שב-1:12 נראית הוכחה ברורה וחותכת שיחידת מגלן מבצעת בדיקות קורונה ללוחמיה בזמן אמת ע"י מכשיר סודי פרי פיתוח של מכון ויצמן ושעצם קיומו מוכח דווקא בסרטון נ"ל ב-1:12. כמו שידוע לכל שבאמצעות מכשיר זה ישראל הצילה את סינגפור, בחריין ואזרבייג'אן מהקורונה וגםם מדדה ללוחמי מגלן את רמת האלכוהול בדם!

בהערת שוליים אציין שטילי "נמרוד" לא מסווגים כבר זמן רב. וייצוא לחו"ל של הנ"ל, לדעתי לקולומביה אומת ע"י תע"א כבר מזמן. צירוף של הנ"ל לתמונה מ-0:36 הוא סוג של wishful thinking מצדך ותו לא.

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 15-04-2020 בשעה 19:59.
ישן 15-09-2007, 23:14
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

הדיון ננעל.

לא כל המידע מולבן, ישנם דברים שלא כותבים, ובטח שדיון בתורת ההפעלה של היחידה לא יתבצע כאן. נקודה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-09-2007, 20:52
  BushMaster BushMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.05
בעיה ב"תפישת ההפעלה"
בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני פותח את הדיון תחת..."

ייוסיפון שלום!
כבוגר היחידה וכלוחם במילואים אני חייב לציין בפניך מספר נקודות:
1. אני מצדיע לכל לוחמי החי"ר שריון הנדסה - מה שתרצה - כל לוחמי ה"צבא הרגיל" שהשתתפו בלחימה. אני בעצמי נלחמתי כלוחם חי"ר רגיל לכל דבר.
2. הוויכוח מה יעיל יותר כנגד הרק"ק של החיזבאללה - או כל מתאר דומה אחר - סריקת השטח עם טנקים וחי"ר רגיל או שימוש ביחידות שנטמעות בשטח הוא לא נכון. מה שצבא מודרני וחכם היה עושה זה שילוב - סינרגיה בין השניים ובכך משיג ניצחון מהיר במלחמה. למה צה"ל לא עשה זאת? התשובה בחתימה שלך.
3. מבלי להיכנס לתפישת ההפעלה של היחידה, מבין השורות בכתבה, אתה יכול להבין את אוזלת היד וקוצר הראות של הקצונה הבכירה של צה"ל במלחמה האחרונה - אתה יכול לתאר לעצמך מפקד גדוד טנקים או כל יחידה אחרת לצורך העניין,שמציע בעצמו מבצע בעומק באויב, מבצע שאיננו קשור בכלל לאיזשהי תוכנית אופרטיבית של הצבא, והגנרל המופקד על הזירה מאשר את זה. עם יש מקרים דומים בהיסטוריה אני אשמח לדעת.
4. "המעז מנצח" קבע דיוויד סטרלינג, ואני אוסיף "הפחדן מפסיד". כישלונה של היחידה - ולדעתי היה כישלון שלה, הוא בכך שלא הופעלה במלוא יכולתה. ההתפארות במבצע בודד שתוצאותיו שנויות במחלוקת , במקרה הטוב, אינו תואם את רוח היחידה ומוטב היה שלא היה קורה והיחידה הייתה נשארת באלמוניותה.
5. לא התבלבלו בכתבה, היחידה פעלה גם ב"ענבי זעם" וגם ב"דין וחשבון". לגבי שלדג - אין לי מושג וטוב שכך...
ישן 16-09-2007, 21:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי BushMaster שמתחילה ב "בעיה ב"תפישת ההפעלה""

2. בדיוק! היה צריך לשלב בין פעילות של יחידות מיוחדות ושטיפה של "צבא רגיל". זה לא קרה. מאחר ולא נקבעו יעדים היה מאד קשה למצוא את השיטה ואת המשימות להשגת אותם יעדים.

3. דווקא דיוויד סטרלינג "האבא של היחידות המיוחדות המודרניות" שמגלן שואבת הרבה מהרעיונות שלו יזם מבצעים תוך כדי מלחמה בעורף האוייב והציע אותם לפיקוד הבכיר שאישר אותם. עיין ב"מפקד הרפאים"?

5. אני יודע שהיחידה פעלה בענבי זעם. בחלק מהפעילות הזו לקחתי חלק. לא נוכל להיכנס כאן עד כמה היחידה פעלה אז בשיטת ההפעלה שלה, אבל היא לא. קשה לומר שמשהו התחדד דווקא בענבי זעם ודין וחשבון ביחידה הספציפית הזו. בשלדג בהחלט היו חידושים אחרי ענבי זעם (גם איתם יצא לי לעבוד אז). את תוצאות אותם חידושים בשלדג ניתן בהחלט לראות בפעילות שלה במלחמה האחרונה. אם כבר יש יחידה שעשתה עבודה מעולה באיתור וסגירת מעגלים (וגם בהשמדה ממש) הרי זו שלדג. נסה להשיג לקריאה את התחקיר של כוחות אוויר מיוחדים להתרשמות.
אני לא חולק על כך שתחום האיתור התחדד במגלן (ובכל שאר הצבא) בתקופה שישבנו בלבנון. אך אני לא רואה כיצד זה קרה דווקא בענבי זעם.

4. צודק לגמרי! אם כבר להתפאר במשהו, לא עדיף שזה יהיה בהצלחה כלשהי? כמו שאמר כאן מישהו פחות מ40% משגרים מושמדים (וחלקם לאחר הירי) זה כישלון לא הצלחה. וכמו שאמרת אתה: "ומוטב והיחידה הייתה נשארת באלמוניותה". טולדאנו לא צריך לדאוג החבר'ה של עלי ימשיכו לרוץ בגיבוש כדי להגיע למגלן גם בלי הכתבה הזאת.

ישן 16-09-2007, 21:49
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "2. בדיוק! היה צריך לשלב בין..."

וכאן המקום לשאול שוב (בדמעות תסכול) היכן היה אותו מוד"ש מפואר שהוקם בדיוק ע"מ להיות מסוגל להיכנס לעמדות תצפית קרקעיות מוסוות ולייצר מודיעין ולסגור מעגלים.

הקימו גדודים שלמים (לא "יחידה מיוחדת"), יש אומרים "חיל", הרסו את הפלס"רים, ומה קיבלנו ? $%^$# בלבן.

ושתי מילים לגבי מגלן :
1. שאפו לטולדנו, שהגיע מתפקיד מ"פ בגדוד 101 עד לפיקוד על היחידה. נקווה שיעשה רק דברים טובים.
2. היחידה חייבת להמשיך ליזום, כי אם היא לא תדחוף את עצמה אף אחד לא יעשה זאת במקומה, ולצערי כמו שאף אחד לא יודע להשתמש נכון ביכולות של ה"גיל", כך אף אחד לא יודע להשתמש במלוא היכולות של מגלן.

ישן 17-09-2007, 18:05
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי הכל בסדר שמתחילה ב "גם אם תניח את מוד"ש בצד"

מה שלא הבינו באוגדה ובפיקוד זה שלא צריך להגיע ספציפית כדי למנוע את הירי ממנו.
צריך למנוע מהאנשים שמפעילים את המשגר מלהגיע אליו.
לצורך כך יש לשטוף במהירות את השטח שממנו מבוצעים השיגורים. לייצר אימה בקרב לוחמי האוייב, שיפחדו להוציא את האף מהמחבוא, לנתק קווי תיקשורת ואספקה.
אחרי ששטפת את השטח והתמגנת בתוכו תוכל לסרוק כל מטר ולאתר משגרים, פעילים ומצבורים.
נכון שאז תצטרך להתמודד עם כיסי התנגדות קטנים שילחמו כנגד הצבא. אבל האם זו לא המטרה בדיוק? לאתר את האוייב, לזרוע אצלו בילבול ואימה, לפורר אותו ולמנוע קשר בין חוליות שלו (בינן לבין עצמן ואל המפקדות שלהן) ולהשמיד אותו? כשבאותו הזמן האוייב עסוק בהתגוננות והתמודדות עם הכוחות ששוטפים דרכו וסורקים את תחום המחייה שלו במקום להתעסק בשיגור ובפגיעה באזרחים שבעורף?

עובדתית במקומות שבהם בוצעה פעולה קרקעית מהירה ואחריה סריקות הפסיקו השיגורים. האוייב היה עסוק בלברוח ולהתחמק. מאסטרטגיה של תקיפת העורף שלנו הם עברו להישרדות (קשה אפילו לקרוא למה שהם עשו קרב נסיגה והשהייה).
אחר כך כששלטנו בעייתרון, ברכס שקד ובמארון א-ראס יכלת לסרוק בכיף כל סנטימטר ואז להשמיד משגרים, בונקרים, מצבורים וכו'. אם מישהו עוד העז להפגין התנגדות הוא חטף מיד.

העיוורון האישי שלך (שאתה וגם ניקוס ממחישים בתגובה הנ"ל) לא נובע מטיפשות או מחוסר מוכשרות צבאית. הוא נובע מכך שלמדת לפעול כיחידה מיוחדת: נכנסים, פושטים נודתית, מחסלים, חוזרים ויוצאים חמשוש. הצבא לא יכול לעבוד כך ולא להסתמך על שיטת הפעולה הזאת, בטח לא במלחמה. בטח לא כשנפגעים אזרחים בעורף.
צבא צריך לשטוף דרך שטח, לתפוס שטחים שולטים ושטחי מפתח ואח"כ לחסל את האוייב שעוד נותר.
העיוורון הזה הוא לא רק שלכם, הלוחמים ביחידות המיוחדות. גם צמרת צה"ל לקתה בו. בטח ובטח קצינים שצמחו ביחידות מיוחדות. גל הירש הוא רק דוגמא. יש עוד הרבה קצינים כמותו.

נ.ב.
העיוורון של הצבא והדרג הפוקד המשיך כשדווקא שצה"ל שלט על הרבה שטח ויכל לסרוק אותו ולהשמיד כל שריד חיזבללאי נתנו להם הפסקת אש ויצאנו. טוב שעוד המשיכו קצת בפעילות.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 17-09-2007 בשעה 18:07.
ישן 17-09-2007, 18:54
  הכל בסדר הכל בסדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.07
החכמתי
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מה שלא הבינו באוגדה ובפיקוד..."

אתה צודק, רק שסוג כזה של לחימה גורר הרבה יותר נפגעים בתחילתה, והרי ניסו לעשות מלחמה סטרילית.

מן הסתם סריקה שיטתית כזו אפשר לעשות בצורה יעילה רק באור יום, וכפי שאתה זוכר הוגבלנו לתנועה לילית בלבד ( אגב אני בכלל לא בטוח שהיה לנו יתרון באמצעים עליהם, נגביסט חוד הלך אמנם עם חד עיני, אבל ללא ציין לייזר.. )..
מתוך המשגרים שבכל זאת הצלחנו לאתר, רק אחד נמצא בלילה, וזה גם לאחר שחוליית החוד ממש נתקלה פיזית בטנדר שהוביל אותו.

אם זו המלחמה שרצו לנהל, ופה מן הסתם ההחלטות הן בדרג אפילו יותר גבוה מהפיקוד הצבאי, אזי לטעמי היה צריך לנצל יותר את היכולות הקיימות ולפרוס צוותים בנקודות שולטות, אגב מחלקות גיל קיימות בכל גדוד חי"ר, והיו עושות את העבודה יופי.
ישן 17-09-2007, 19:20
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי הכל בסדר שמתחילה ב "החכמתי"

אגב, זה לא שצה"ל לא מכיר את שיטת "שטיפת השטח" כפי שהזכיר יוסיפון - ראה צבא סוריה ברמה במלחמת יום הכיפורים ועוד - פשוט לא הופנמה ההבנה שזו מלחמה עם כל המשמעויות, ורוב הפיקוד היה עסוק ב"פשיטות" ובלוודא שהוא יצא בסדר.

יחידות מיוחדות במלחמה אמורות לבצע שני דברים :
1. להביא מודיעין איכותי ע"י ביצוע תצפיות חודרות, וסגירת מעגלי אש כפועל יוצא מכך.
2. לבצע פשיטות יזומות נקודתיות - כגון אותה פעולה בבעל בק.

מעבר לשתי המשימות הנ"ל אין ליחידה מיוחדת מה לחפש בשדה הקרב.

פלס"רי החטיבות אמורים לבצע הכוונה של כוחות החטיבה וביצוע תצפיות להענקת מודיעין איכותי לתא השטח הבא, יחידות יחמ"מ ברמת האוגדה וכו'.

מי שהכניס פלס"ר לתפיסת בתים בכפר, והכניס יחידות מיוחדות לביצוע כיבוש של יעדי חי"ר .... "דעותי בנושא ידועות"

ישן 17-09-2007, 19:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי הכל בסדר שמתחילה ב "החכמתי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הכל בסדר
אתה צודק, רק שסוג כזה של לחימה גורר הרבה יותר נפגעים בתחילתה, והרי ניסו לעשות מלחמה סטרילית.

מן הסתם סריקה שיטתית כזו אפשר לעשות בצורה יעילה רק באור יום, וכפי שאתה זוכר הוגבלנו לתנועה לילית בלבד ( אגב אני בכלל לא בטוח שהיה לנו יתרון באמצעים עליהם, נגביסט חוד הלך אמנם עם חד עיני, אבל ללא ציין לייזר.. )..
מתוך המשגרים שבכל זאת הצלחנו לאתר, רק אחד נמצא בלילה, וזה גם לאחר שחוליית החוד ממש נתקלה פיזית בטנדר שהוביל אותו.

אם זו המלחמה שרצו לנהל, ופה מן הסתם ההחלטות הן בדרג אפילו יותר גבוה מהפיקוד הצבאי, אזי לטעמי היה צריך לנצל יותר את היכולות הקיימות ולפרוס צוותים בנקודות שולטות, אגב מחלקות גיל קיימות בכל גדוד חי"ר, והיו עושות את העבודה יופי.

הבעיה היא שהדרג הפוקד (גם קברניטי המדינה וגם ראשי הצבא) היה שבוי בקונספציה שבעבודת איתור, סגירת מעגל והשמדה של יחידות מיוחדות (כמו שביצעו מגלן ושלדג) אפשר לנצח את המלחמה בלי אבידות לכוחותינו.
ניסו לייצר מלחמה סטרילית על חשבון העורף ובחוסר הצלחה.
אם בכל זאת רוצים להפעיל שיטת פעולה כזו (צוותי תצפית-השמדה של יח' מיוחדות) חייבים להפעיל הרבה יותר צוותים כאלו. כך פעלה שלדג (בהיקף גדול בהרבה ממגלן) והתוצאות שלה מדברות בעד עצמן.
אתה צודק שהרבה מחלקות גיל היו יכולות לעשות זאת טוב לא פחות.
אבל השיטה הזאת אולי טובה לעימות מוגבל, לא למלחמה, לא כשנופלות רקטות עמוק בעורף.

בנוגע לעבודה ביום/בלילה - לקראת סוף המלחמה, ככל ששלטנו יותר בשטח, עבדנו יותר ויותר בשעות היום.
השטיפה שעליה אני מדבר יכולה להעשות בלילה - נסיעה לילית, תפישת שטחי מפתח ושטחים חיוניים והתבצרות בהם לקראת בוקר. הסריקות יכולות להתבצע באור יום. אין הרבה מאד חשיבות לאמר"ל בסריקות בסבך ובמבנים.
בנוסף, לדעתי האישית והלא מספיק מלומדת כל נושא הלחימה רק בלילה היה פיקציה כי חיזבאללה היו מצויידים באמר"ל לא פחות טוב (כמותית ואיכותית) מיחידות מילואים שלנו (לא כולל האוגדה שלך).

ישן 17-09-2007, 19:59
  הכל בסדר הכל בסדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.07
אתה יודע מה הבעיה
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=הכל בסדר]אתה צודק, רק..."

שלצערי לא נראה לי שמישהו באמת מפיק את הלקחים הנכונים שאתה מעלה.
במקום לבחון את הדוקטרינות הקיימות ובאמת לשנות את מה שדרוש הולכים ועובדים על מה שקל :
- קראתי באיזה עיתון שהחליפו את כל הארוכים בקצרים ( מנוסרים אם להיות מדוייקים ), נהדר, אבל מה עם האמצעים ( ואגב, גם באוגדה "המהוללת" שלי, נשק מקוצר אמנם היה, אבל חוץ מכמה אקילות לקלעים, השאר סרקו בלילה עם כוונות ברזל.
- החליפו את הווסטים ( ואני מודה שאצלנו גם היו ווסטים ), אבל ת'אמת שלי אישית אין בעייה ללכת עם אפוד.
- אייל אייזנברג עשה קורס מאו"גים סוף סוף, מזל טוב, אבל מה עם איזה תראו"ג ?.

הייתי בתע"מ לא מזמן, והמ"פ שלי חזר מישיבת פקודות אופרטיביות לתרחישים לא סימפטיים בצפון ( לא עלינו ).
הפנים שלו אמרו הכל, בלי להיכנס לפרטים, לא למדו כלום.
יהיה טוב.
ישן 18-09-2007, 00:02
  משתמש זכר Malchi Malchi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
לגבי מגלן, היחידה עצמה
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "וכאן המקום לשאול שוב (בדמעות..."

הערה - הכל דעה אישית שלי
1. טולדנו היה סגן מפקד היחידה לפני ומג"ד 101 (בדרך כלל זאת הדרך לפקיוד על היחידה) אבל כמפקד
יחידה, וזאת מתוך האנשים שבתוך היחידה ועם מישהו שעובד עם היחידה, הוא מתעסק בעיקר בשטויות
בתדמית שלו כמפקד היחידה ובחשיפת היחידה לתקשורת (מאז כניסתו לתפקיד היו כבר 2 או 3 כתבות
על היחידה), דבר שקודמו, אמיר ברעם, שנתן את הפיקוד על היחידה שבועיים לפני תחילת המלחמה
(ויש שמועות שבזמן המלחמה הוא הגיע לגבול עם נשק ווסט ועמד על כך שיתנו לו להכנס) ניסה להמנע
ממנו כל עוד אפשרי היה הדבר. כשאומר הכתב "...אם זה היה תלוי בטולדנו, היחידה לא הייתה נחשפת
גם עכשיו...." שטות, לפחות לפי דעתי..... הוא די קוטף את הפירות שברעם השאיר לו....

2. אכן, מגלן כמו יחידות רבות מנסהוצריכה להפוך את עצמה לרלוונטית או ממלאת צורך מבצעי.
נושא תפעול הגיל הוא נושא כאוב כשהעיה העיקרית של הכלי היא שמפקדים בשטח לא יודעים להתמודד
איתו (גם כן אחד מלקחי המלחמה האחרונה).

ישן 16-09-2007, 22:13
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "2. בדיוק! היה צריך לשלב בין..."

לדעתי Bushmaster דווקא צודק בנקודה שהעלה לגבי אישור המבצעים שלא כחלק מתוכנית מסודרת במקרה הפרטי המדובר.

לפעילויות בעורף האוייב צריכה להיות מטרה מוגדרת - הטלת אימה ובלבול בשורות האוייב , איסוף מודיעין , השמדת מתקנים אסטרטגיים וכו' לכן לטעמי מראש הייתה בעייתיות בהגדרת המשימה (ולא בפעם הראשונה במלחמה המדוברת )

מגלן לכאורה נשלחה על-מנת להתמודד עם איום רקטות קצרות הטווח, מטרה מבורכת כשלעצמה אבל עם זאת הדרג המאשר היה צריך להבין , כמעט באופן טריוויאלי, שלמעט נזק מקומי זניח (ובאמת כל הכבוד למגלן , בלי ציניות) למערך הרקטות באזור , לא היה למגלן או לכל סד"כ גדודי אחר, מיוחד או לא, סיכוי להתמודד בצורה יעילה עם אותן רקטות ולהנחית עליהן מכה אנושה. לראיה, מערך הקסאם בדרום פועל ללא הפסקה כבר הרבה מאוד זמן ושם וניסו הרבה דברים עם יחידות כאלו ואחרות ולבסוף הבינו הרבה לפני מלחמת לבנון השנייה שלמעט מבצע רחב היקף ברצועה לא נוכל למנוע את הירי - מדוע אותו לקח לא הופק בפצ"ן? האם בשביל כתבה סקסית (שוב) על יחידה מיוחדת (שוב) והתרברבות בפעילות של היחידות המיוחדות (שוב) שווה להזניח את המטרה האמיתית שרק כח גדול, חזק שמסוגל לכבוש ולהחזיק שטח יכול להתמודד איתה?

לדעתי המשימה הייתה גדולה על מגלן (או כל יחידה מיוחדת אחרת) והתוצאה, שלדעתי לא משביעת רצון , בהתאם - הפיקוד היה צריך לחשוב על כל הדברים האלה אפריורית וגם אולי להפיק לקח מה-"חזית" הדרומית שלנו.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 20-09-2007 בשעה 08:41.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:40

הדף נוצר ב 0.33 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר