לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-09-2007, 19:50
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי --=TaL=-- שמתחילה ב "בסיומה, ע"פ המקורות, רק שליש..."

האמת שחששתי לענות על שאלה מהסוג הזה. אבל בכל זאת אענה, ובקצרה:

ראשית, פשט הפסוקים שאתה מצטט לא קשורים לשום מלחמת גוג ומגוג, אלא מדובר על דברי אגדה שמבואים ע"י הפרשנים שם. ועוד, שישנה מחלוקת על שתי שליש ממה מדובר? לפי פשט-האגדה מדובר "בכל הארץ" היינו ארץ ישראל(כפירוש הרד"ק). ככה שלא מדובר על שתי שליש מהעולם.

ואזכיר את דברי הרמב"ם: "וכל אלו הדברים וכיוצא בהן--לא יידע אדם היאך יהיו, עד שיהיו: שדברים סתומים הן אצל הנביאים. גם החכמים אין להם קבלה בדברים אלו, אלא לפי הכרע הפסוקים; ולפיכך יש להם מחלוקת בדברים אלו. ועל כל פנים, אין סידור הווית דברים אלו ולא דקדוקן, עיקר בדת. ה ולעולם לא יתעסק אדם בדברי ההגדות, ולא יאריך בדברי מדרשות האמורים בעניינים אלו וכיוצא בהן; ולא ישימם עיקר--שאינן מביאין לא לידי אהבה, ולא לידי יראה. וכן לא יחשב הקיצין; אמרו חכמים, תפוח דעתן של מחשבי קיצין. אלא יחכה ויאמין בכלל הדבר, כמו שביארנו."(משנה תורה, ספר שופטים, הלכות מלכים ומלחמות, פרק י"ב הלכות ד'-ה').
חזרה לפורום
ישן 20-09-2007, 21:39
  --=TaL=-- --=TaL=-- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.04.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "האמת שחששתי לענות על שאלה..."

זה עדיין לא עונה על השאלה, אז אולי הפסוקים שציינתי בנביא זכריה לא מתכוונים לגוג ומגוג אבל עדיין אומרים שתהיה לא? ואומרים שגם חלק אם לא רוב העולם יושמד לא? (תקנו אותי אם אני טועה)
אין לי כוונה להתעמק בנושאים האלה יותר מדי אבל כשלמדנו את סיפור המבול בשיעור תנ"ך, וראיתי את הפסוקים האלה היה לי קשה להבין איך אפשר לקשר את זה, אם בכלל אפשר לקשר את זה, ציינתי את השאלה בעיניי המורה אך היא אמרה שזה אחד מהרבה קשיים תיאולוגים שעוד ניתקל בהם. אבל כמו שכבר הסבירו לי לכל דבר בתורה יש הסבר, ולכן חשוב לי לשמוע הסבר לשאלה שלי, אבל אני מבינה שאין פה מישהו שיכול לענות לי עליה, אז בכל זאת תודה למי שניסה.

צום קל וגמר חתימה טובה
חזרה לפורום
ישן 20-09-2007, 22:40
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
תשובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי --=TaL=-- שמתחילה ב "שאלה הקשורה לתנ"ך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי --=TaL=--
בספר בראשית בסיפור המבול,פרק ח' פסוק כ"א כתוב: ".....ויאמר ה' אל לבו לא אסף לקלל עוד את האדמה בעבור האדם כי יצר לב האדם רע מנעוריו ולא אסף עוד להכות את כל חי כאשר עשיתי".

השאלה שלי היא:
בפסוק הזה אלוקים מבטיח שהוא לא ישמיד שוב כל חי כמו שהוא עשה בסיפור המבול.
אם מסתכלים על הפסוק הזה כיצד ניתן להסביר את מלחמת גוג ומגוג שאומרים שתהיה? הלא מטרתה תהיה השמדת עולם שלם.
אם מישהו יכול להסביר לי שאלה זו אודה לו מאוד!

שנה טובה לכולם וגמר חתימה טובה!

צריך לדייק:
כתבת: " בפסוק הזה אלוקים מבטיח שהוא לא ישמיד שוב כל חי כמו שהוא עשה בסיפור המבול."
וזה נכון יש התחייבות שהשמדה לא תהיה כמו במבול אבל
1. אין פה התחייבות שלא תהייה השמדה אחרת (למשל אש מתלקחת בתוך הברד...).
2. אין פה התחייבות שלא תהיה השמדה חלקית כמו במבול.

זאת היתה גם ההנחה של פרעה שאמר: "כל הבן היילוד היאורה תשליכוהו".
פרעה עשה חשבון שהקב"ה הבטיח שהוא לא יכה את העולם במבול ולכן הוא לא דאג כאשר ציווה על הנ"ל.
בסוף הוא חטף מכות אחרות (שלא כמו המבול). וגם טביעה בים סוף (בדומה למבול).
שנה טובה וגמר חתימה טובה.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:50

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר