לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-09-2007, 19:59
  a1948 a1948 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "למיטב ידיעתי - 3000 סל"ד ומעלה."

אכן מעל יחס אורך לקוטר מסוים היציבות נפגמת בגלל כוחות צנטריפוגליים.

בתותחי טנקים עם השנים עלה היחס בין
אורך לקוטר בכדי לאפשר חדירות יותר טובה
(ריכוז של יותר מסה על חור כניסה יותר קטן)
בין השאר על ידי שימוש במנעלים המשתחררים מהקליע לאחר שהוא עוזב את הקנה.

לאחר הגדלת היחס בין הקוטר לאורך התגלו בעיות דיוק
בגלל התופעה שהוזכרה לעיל.

הפתרון היה יצוב הפגז על ידי סנפירים ולא סיבוב הקליע.

בסופו של תהליך זה ויתרו על הסלילים בקנה
וייצרו תותחי טנקים חלקי קנה.

מכיון שבתותחי ארטילריה המשמעות של חדירות הפגז כנגד שריון יותר קטנה
אין צורך בהגדלה של יחס אורך הקליע ביחס לקוטר.
פרוט רב כולל חישובים יש בספר
Rheinmetal Handbook of Weaponry

אגב ספר זה הוא אחד הספרים הטובים ביותר לגבי חישובים
הקשורים לתכנון תותחים !
חלק ניכר מהנוסחאות הנדרשות לתכנון תותח על מערכותיו
(כגון מנגנון רתיעה) מופיעות שם !
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-09-2007, 14:22
  a1948 a1948 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.04
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "ברור שהפתרון האופטימלי הוא..."

כאן אתה פתאום מדבר על הגדלת טווח ולא על הגדלת נפח פגז.

בדרך כלל, בקוטר נתון,
אחת מתכונות אלו באה על חשבון התכונה השניה (אם כי לא תמיד)

בכל מקרה הוספת זנב ייצוב תגרום להקטנת הטווח.

ספר נוסף שאני יכול להמליץ לך עליו הוא הספר "תותח על" שיצא בהוצאת ספריית מעריב
ומספר על מהנדס התותחים דר' ג'רלד בול.
זהוא ספר פופולרי ונחמד אך לא יסייע לך לתכנן תותחים.

בכדי לנסות להתגבר על הסתירות בדרישות שאתה מציג בפני הפגז שלך אני ממליץ לך על הספר
"חשיבה המצאתית שיטתית ופתרון בעיות טכנולוגיות"
מאת דר' אלכסנדר צרנובלסקי.

בכל מקרה המידע הבסיסי על
נתונים של
תותחים ופגזים מופיע במדריכי ג'יינס

הספר המרכז את נוסחאות התכנון של נשק הוא
Rhienmthal handbook of Weaponry.

קריאה נעימה
ובהצלחה בפרוייקט !
ישן 30-09-2007, 09:18
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
O.K.....
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "אני מדבר על מנוע מגח סילון..."

אני מעלה את השרטוט מאתמול ואני מדגיש שאני מתעלם כרגע מחישובי עלות "ושאר ירקות" וכי מדובר ברעיון של "אחד אשר רחוק מחישובים פיזיקאליים והנדסיים" אז סליחה מראש...

רק ברמת הרעיון בלבד ולצורך הדיון !!!

דמיין לרגע מבנה של בלוט של עץ אלון, ואם נשליך זאת לתחום האמל"ח את מבנהו הכללי של חרטום טיל ה"יאחונט"/"יאקונט" או איך שלעזאזל קוראים לו ....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

דמיין כי החלק המחודד של חרטום הטיל לצורך העניין הנו קלע 155 מ"מ נפיץ סטנדרטי לחלוטין שאותו "עוטף" נחיר היקפי בקוטר גדול יותר (לצורך העניין 175 או 203 מ"מ בהתאם למצאי הקנים הקיים במערב).....
יחידת ההנעה ממוקמת מאחורי טבלת הבסיס של הקלע ומסתיימת בנחיר פליטה (היות ואני לא ממש יודע לשרטט מבנה של מגח סילון ציינתיי את מיקומו בשרטוט כ"מכלול ההנעה")...

שתי תוספות לפיתוח הרעיון:

1 - מכלול ההנעה לא יתחיל לפעול מרגע השיגור אלא רק לאחר השהייה מסויימת מה שיגרום לקלע כבר להמצא במרחק של קילומטרים אחדים (בגדול - הרווחנו כאן כבר טווח) לאחר תום ההשהייה ובעוד הקלע נע יופעל המנוע וייתן לקלע "בוסט" נוסף של מהירות (והגדלה נוספת של הטווח), עם תום פעולת המנוע ייהדף הקלע מהמכלול העוטף אותו (או לחליפין יתנתק ממנו באמצעי פירוטכני כזה או אחר) וימשיך לנוע לעבר המטרה באופן חפשי.....

2 - לא התעמקתי עדיין בסוגייה אך מעניין מה יכולה להיות ההשפעה אם במקום פייה וונטורית אחת תורכב טבלת בסיס עם מספר פיות היקפיות מוטות כפי שקיים לצורך העניין ברקטת ה 107 מ"מ וברקטות אחרות (לצורך הקניית סחרור במעוף).....

והנה השרטוט (מקווה שהכתב לפחות ברור)....

ישן 30-09-2007, 17:32
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.04
רעיון מעניין
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "O.K....."

הציור שלך מאוד דומה לצורה המקובלת לפגזים כאלו (יש עוד צורות )

לסוג הכונס קוראים כונס עכברי ואתה מציע שהעכבר יהיה המטען המועיל.
ובשרטוט אפשר לראות שהתכנון המקובל הוא שחומר הנפץ מרוכז סביב המעטפת.

השאלה היא עד כמה אפשר להעריך את העכבר יחסית למנוע. יכול להיות שאפשר לקחת את הרעיון
קצת יותר רחוק כשהעכבר הוא מעין חץ שנמצע לאורך רוב המנוע עד לתא השריפה ובסוף הבעירה מעטפת
המנוע תתפרק כמו מנעלים.

בכל התכנונים שראיתי עד עכשיו הנפח של העכבר היה קטן מאוד וכמות חומר הנפץ שהיתה יכולה להכנס
פנימה היא קטנה מאוד. אבל אני לא יודע אם זו צורה שמתחייבת מזרימת האויר או שפשוט אף אחד לא
חשב להשתמש בנפח הזה.

רק לפני שאתה מתלהב אני חייב לציין שהבעיה של הפגזים האלו היא לא היעילות אלה שהמנוע פשוט לא
עובד כמו שצריך. רק אם יצליחו לבנות מנוע כזה יעיל ועובד אז היה אפשר לדבר על שיפור יעילות הפגז.

לגבי הטיל: אני קורא לו בראמוס, לרוסים זה לא ישנה ולהודים זה יגרום להרגיש טוב

.
ישן 30-09-2007, 19:00
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.04
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "רעיון מעניין. בהנחה שמגח יעיל..."

מגח יעיל יותר ממנוע רקטי אבל נחשב לשיטת הנעה בעיתית מאוד שלרוב לא רוצים
להסתכן ולעבוד אתה.

המטרה של פיתוח פגזי מגח היא בעצם כדי להחזיר לארטילריה הקנית את הבכורה שנגנבה
ע"י הארטילריה הרקטית. כשהרעיון הוא שאותה סוללת 155 תוכל לפגוע במטרות גם במרחק
של 10 קילומטר וגם 100 קילומטר ( בהגזמה כנראה ) בלי שיהיה צורך להחזיק שני מערכי כלים.

לגבי שילוב מנועי מגח ברקטות ארטילריות. תאורטית זה רעיון טוב. מעשית יותר פשוט להגדיל את הרקטה.
אם תסתכל על משגרים של תע"ש הם יכולים לשגר סוגים שונים של רקטות לטווחים שונים לפי הצורך.

בכל מקרה כל הרעיון הוא חצי תאורטי כי הסוג הזה של מנועי מגח עדיין לא עובד.

לגבי ההיסטוריה של הרעיון: אין לי מושג. מדובר ברעיון ישן שלמיטב ידיעתי רץ במקביל לפיתוח מנועי מגח
מאז ומעולם כשכל כמה שנים מישהוא חושב שהפעם זה יצליח.

ולבני גם לי אין מושג לגבי ההפרעה האפשרית לפעולת המנוע ולהפך זה שהסקיצה שלך כלכך דומה
למבנה קיים שתוכנן ע"י אנשים שעבדו שנים בתחום רק יכולה להזקף לזכותך.

לגבי העיתוי. פגז מבצעי כזה הוא הרבה הרבה יותר מורכב. מהשירטוט אפשר לראות שבתוך הפגז יש
הרבה מקום ריק. במגח אמיתי יכניסו לאותו חלל מנוע רקטי ואולי גם שתת.
תהליך הירי יהיה: ירי, שתת, מנוע רקטי, מגח ומסכן מי שיצטרך לתכנן את הבלגן הזה.

בכל מקרה אני אשאל אם יש מגבלות מעשיות לאורך העכבר במנועי מגח.
ישן 30-09-2007, 18:05
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
ני מעולם לא ראיתי תצורה של פגז שכזה ! (כמו בשרטוט שצירפת)...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "רעיון מעניין"

יש אולי עוד קצת פרטים לגבי העניין?
מי פיתח ומתי?...

וכפי שטענתי - אין לי ממש מושג במנועי מגח סילון כך שבהצעה שלי לא נלקח בחשבון עניין ההפרעה האפשרית לפעולת המנוע.....
כמו כן - בהשוואה למה שמופיע בשרטוט שצירפת אצלי ה"עכבר" הוא למעשה החלק הקדמי של קלע/רש"ק סטנדרטי כולל המרעום הווה אומר - אותה כמות חנ"ם /מילוי + העובדה שנעשה כאן שימוש בפריט שכבר קיים....

אגב - שים לב גם לאופן ועיתוי הפעולה של מכלול ההנעה שהוא רק לאחר שהקלע כבר "גמע" מרחק מעוף של כמה קילומטרים ולאחר מכן מתנתק ממנו....

אני מתנחם בכך שהעסק לא נפסל על הסף.....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 30-09-2007 בשעה 18:16.
ישן 01-10-2007, 08:32
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 02.06.07
מצטרף מאוחר לדיון
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ני מעולם לא ראיתי תצורה של פגז שכזה ! (כמו בשרטוט שצירפת)..."

א. לגרמנים היה פרוייקט לפגז ארטילרי עם מנוע מגח סילון. כאשר יהיה לי קצת זמן - אנבור בספרות, כי אני זוכר גם צילומים של תצורה מיוחדת של פגז זה.

ב. לאמריקנים יש פרוייקט שכבר מתחיל לעבור לפסים מעשיים, של תותחים ימיים בקליברים 127, ו- 155 מ"מ, לירי לטווחים של כ- 120 ק"מ. מבין חלופות רבות, מה שהתקבל בסוף הוא תותח ארוך קנה (כנראה שבסוף יוקפא התכנון על 60 קליברים), עם פגז רקטי מונחה, שנורה בצורה קונבנציונאלית, ובעלותו לגובה מספיק גדול (= התנגדות אוויר קטנה) מופעל המנוע הרקטי.

ג. אינני יודע באם דנו כאן בעבר בנושא - אך היו בעבר ניסיונות רבים להארכת טווח ארטילרי: RAP, BB, ופגזי מנעל הוזכרו כאן, כמו כן יש לזכור את האורך ההולך וגדל של הקנה. אם נתרכז ב- 155 מ"מ הנפוץ - אזי אורך הקנה צמח עם הזמן מכ- 20 קליברים ל- 52 שזה הסטנדרט כיום, ובעתיד אף יתארך. המטען ההודף גדל בהתאם. נוסו הודפים נוזליים עטירי אנרגיה, ואף נוסו שיטות שונות של מטען אלקטרו-כימי, המשלבים בין אנרגיה כימית למטען חשמלי (למעשה פריקה של סוללת קבלים גדולה) להעצמת האנרגיה המושקעת בבית הבליעה של התותח. ישנן עבודות בתחום ההנעה החשמלית הטהורה (RAIL GUN - ולא במובן של תותח על מסילת רכבת, אלה שיגור פגז ממסילה חשמלית ולא מקנה רגיל). ישנן עבודות שבהן חרגו מהמבנה המקובל של בית בליעה הקולט פגז שמאחוריו מטען הודף. הכוונה ל- TRAVELING CHARGE, שמסוגל להפיק מהירות לוע גדולה משמעותית ממטען באותו משקל, עם פגז תקני. (מי שרוצה להתעמק - אני גם ממליץ מאד על הספר של RHINEMETAL).

ד. עדיין מפתחים נשק קני, אך יש הסוברים שהעתיד שייך לחימוש הרקטי (אם רקטי קלאסי, או מנועים מתקדמים יותר כגון PDE, SCRAM JET, RAM JET) שכן הוא מאפשר וויתור על התותח הכבד והמסורבל, ומעבר למשגר פשוט וזול. אמנם החימוש החכם יקר יותר ליחידה, אך בסופו של דבר יחס העלות/תועלת הוא לטובתו בחישוב הכולל של עלות השמדת המטרה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:43

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר