לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-11-2007, 22:26
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
טוב... היות ואני לא מכיר את המושג הזה אתייחס ל 52 מ"מ המוכרת...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי SPYKER שמתחילה ב "בין היתר"

מרגמת ה 52 מ"מ היתה מהנפוצות בשימוש בצה"ל עד שהוצאה משימוש בתחילת שנות התשעים (כיום ה 60 מ"מ היא ה"קטנה" ביותר).....

מרגמת ה 52 מ"מ היתה בשימוש צה"ל (גם במג"ב) וצבא ירדן והיא למעשה בריטית במקורה.
ההסטוריה של המרגמה הזו מתחילה אי שם בתחילת שנות הארבעים (אולי אפילו שלהי ה שלושים) כשבצבא בריטניה נוצר צורך מבצעי במרגמה קלה אשר תינשא ותתופעל ע"י חייל בודד ולה יהיה טווח יעיל של מאות מטרים בודדים (הטווח היעיל נאמד על כ 300 מטר), אגב - המרגמה הזו ידועה יותר בכינוייה מרגמת 2 אינטש.

למרגמת ה 2 אינטש פותחה במהלך השנים תחמושת מגוונת החל מתחמושת נפיצה (פצצה שכזו הכילה 100 ג"ר חנ"ם), תאורה, עשן קילוח, זרחן ואימונים.
בתקופת המחתרות טרום הקמת המדינה יוצרו הן קנים והן תחמושת ע"י התע"ש של ה"הגנה" וכשהוקם צה"ל ותע"ש הפכה להיות מפעל "רשמי" המשיכו לייצר את התחמושת כמעט על פי אותו מפרט בריטי ישן (כולל המרעום שהיה מרעום הקשה מכאני פשוט בשם מ.י 12), עם השנים שופרה בתע"ש התחמושת ולפצצה הנפיצה הוסף אלמנט של רסס מבוקר (דומה מאוד לרסס רימון ה 26) ובשלב מסויים הוחלף המרעום למרעום הקשה מכאני יעיל, חדיש ואמין יותר המכונה "דיל 111".

כאמור - מרגמת ה 52 מ"מ (2 אינטש) היתה נפוצה ביותר בשימוש צה"ל וכן בצבא ירדן (גם בקרב ארגוני המחבלים בדר' לבנון עד מבצע של"ג) אך כיום היא הולכת ונעלמת ומפנה את מיקומה למרגמת ה 60 מ"מ.

ואגב - תחמושת המטול מחליפה כיום את השימוש ברימוני רובה ולא בפצמרי"ם....

אלו היו שישים שניות על מרגמת ה 52 מ"מ...

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 04-11-2007 בשעה 22:34.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-11-2007, 22:29
  קוני קוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.06
נזכרתי במקרה מענין..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי SPYKER שמתחילה ב "מרגמות ברך"

בשרות מילואים, לפני די הרבה שנים תפסנו קו באיזור אבן גבול 14.
שגרת סיורים, אני יוצא לסיור לילה ומצמיד לעצמי פקל מרגמה. שבה לא יריתי מאז הטירונות(15 שנה)
פתאום פרה אדומה. חור בגדר.אני יורד עם המרגמה. ומקבל הוראה מאחד, אמיר מיטל(היה בעבר מפקד סירת גולני)להרים תאורה.
אימה גדולה תפסה אותי-איך אבדיל בין נפיץ לתאורה, הדבר היחידי שזכרתי היה שיש ת בולטת על התאורה, מגשש עם האצבע ולא מוצא את ה אות הבולטת.
היסטריה, עוד פעם פקודה להרים תאורה, נזכרת שאי אפשר להכניס חנ"ם בלי להוריד את כיפת הבטחון, ומכיוון שלא מצאתי כיפה, הסקתי שמקסימום יצא זרחן, הכנסתי פצצה ויריתי, באלכסון גדול כדי למנוע הפתעות.
עברו מעט שניות והרבה פחד עד שנפתחה הפצצה( כמובן שהיתה תאורה.
רק אחר כך התברר לי שהפקל היה רק תאורה.
אגב, אותו מיטל נהרג זמן קצר אח"כ בפשיטה בנועיימה.
ישן 18-11-2007, 23:31
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי SPYKER שמתחילה ב "מרגמות ברך"

שווה לציין שהצבא הבריטי הוציא לגמלאות את מרגמת ה52 מ"מ, אבל המחשבה להישאר עם מטולי רימונים נזנחה אחרי בחינה מבצעית של הצרכים ובמקומה הוכנסה מרגמה מודרנית יותר בקוטר 51 מ"מ, שהיא קלה יותר ובעלת טווח גדול יותר (אני מעריך שגם התחמושת קצת יותר מודרנית ויעילה).
לפעמים יש לי הרגשה שיש איזה שהוא ניוון של הרתק בצה"ל, וחסר נשק כזה. בדיווחי הקרבות מהמלחמה האחרונה דיברו בדרך כלל על העסקה של האוייב במקלעים בלבד ופה ושם מרנ"ט לאו (שלא יעיל במיוחד נגד חוליות בשטח פתוח).
לנו היה רגם די מוכשר ובתרגילים זה היה די מרשים. איזה רתק יש היום? מטוליסטים יודעים לתת מקבץ בטווח גדול מ-200 מ' לאורך זמן? יש מענה לעשן ברמת המחלקה מעבר לטווח רימונים?
וזה לא רק רתק, יש משימות כמו לדוגמא הגנת חפ"קים או משימות רכובות שבהן מרגמה עם כמה ארגזי תחמושת יכולה לתת מענה גם באש וגם בהנרה בקצב מצויין ולאורך זמן.

לדעתי לא היה צריך לוותר על המרגמות הקלות ברמת המחלקה\פלוגה כל כך מהר. מרגמה מודרנית (לא מבוססת על תכנון שכבר כשההגנה העתיקה היה מיושן) יכולה להיות פק"ל פחות כבד ויותר יעיל.
ישן 19-11-2007, 09:00
  _el _el אינו מחובר  
היסטוריה צבאית, בדגש על ישראלית

חבר מתאריך: 30.03.04
המרגמה ה"חדשה" אצל הבריטים
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "שווה לציין שהצבא הבריטי הוציא..."

היא דווקא 60 מ"מ.

דיון בנושא כאן:
http://63.99.108.76/forums/index.php?showtopic=22567

מרגמות 60 מ"מ מודרניות מגיעות לטווחים ארוכים ועשויות להחליף את המרגמות 81 מ"מ בחלק ממשימותיהן, אבל אינן יכולות לבוא במקום המרגמה בקוטר 50 - 52 ברמת המחלקה, בעיקר בגלל משקל התחמושת.

בתחילת 1995 היינו יוצאים למארבי 36 מעיישיה עם מרגמה 52, 3 פצצות נפיצות ו- 3 פצצות עשן. ביחד זה 12 ק"ג - מספיק בשביל להפוך אחד מהחיילים לכבד מדי בשביל להסתער, אבל לא מספיק בשביל להשיג מטרה עם הנפיץ או למסך עם העשן.

M203 לא מהווה תחליף ראוי - לא בכינון ישיר ולא בכינון עקיף - לפחות לא בלי כוונת מודרנית.

תחליף חלקי למרגמה המחלקתית ניתן לראות במטול רימונים רב קני, כמו ה- M32 החדש של המרינס. הייתי שמח לראות פיתוח של נשק כזה, שיורה תחמושת מקל"ר (40X53). עם קנה ארוך יותר, דורגל וכוונת שכוללת מד טווח, זה עשוי להיות שימושי למדי - נותן למחלקה נשק שמשגר HEDP לטווח של מעל 1000 מטר. הנשק ישקול קצת יותר ממרגמה 52 אבל התחמושת שוקלת שליש מתחמושת המרגמה.

את בעיית העשן אפשר לפתור במספר אמצעים, שאף אחד מהם לא מוצלח בתפקיד זה כמו המרגמה 52: ררנ"ט, 40 מ"מ, קארל גוסטב, ופצצה ידנית (כמו תאורה ידנית - פתרון שהוצע עוד בשנות השבעים, אבל לא יושם, למיטב ידיעתי).
ישן 19-11-2007, 10:50
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי _el שמתחילה ב "המרגמה ה"חדשה" אצל הבריטים"

הדיון בפורום הבריטי מעניין (למרות שרובו עוסק בכלל בנגמ"שים).
מרגמת 60 שהם מדברים עליה אמורה להכנס או שנכנסה בזמן האחרון וברמת הפלוגה ומעלה. ה-51 מ"מ עליה אני מדבר (נקראת L9A1) נכנסה לשירות בשנות השבעים ואמורה הייתה לצאת משירות למרות שבאפגניסטן החיילים הבריטים מסרבים להיפרד ממנה ולוותר על סיוע ברמת המחלקה (כמה אנשים בפורום הבריטי גם כן מעלים את הנקודה הזו).
יש היום מרגמות (כמו ה FLY-K הבלגית\צרפתית) ששוקלות פחות מ-5 קילו ומספקות אפשרות לסיוע אש בקצב מהיר בטווחים של בין עשרות ספורות ועד מאות רבות של מטרים ובמגוון תחמושות (כולל אגב, תחמושת תאורה א"א שעליה לא שמעתי אף פעם). והכי חשוב - הן נשארות ברמת המחלקה.

אם צה"ל אכן מתקדם לכיוון של "נחילים" (ולא צריך לפסול את זה רק בגלל שהמערכה האחרונה הייתה רצופה כשלים כאלו ואחרים) אז סיוע אש אינטגרלי ברמות הנמוכות הוא דבר חיוני לדעתי.
ישן 19-11-2007, 11:47
  _el _el אינו מחובר  
היסטוריה צבאית, בדגש על ישראלית

חבר מתאריך: 30.03.04
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "הדיון בפורום הבריטי מעניין..."

סליחה על התיקון שלא במקומו - כשכתבת על הכנסת מרגמה מודרנית, הנחתי שאתה מתייחס למודרנית להיום, ולא ללפני 30 שנה.

כן, קיימות מרגמות 60 מ"מ "קומנדו", שניתנות לשימוש ברמת המחלקה. המרגמות קלות בהרבה מהמרגמות הישנות בקוטר זה - בעיקר הודות לויתור על הבסיס והדורגל, ופחות בגלל שיפורים טכנולוגיים. בשל הויתורים הללו, המרגמות מאבדות את הדיוק (הלא רע בכלל) שיש למרגמות 60 מהסוג המוכר בצה"ל. בשל משקל התחמושת, נשיאת המרגמה ברמת המחלקה הופכת ללא כדאית, כמעט בכל מצב.

כמו שמישהו בפורום Tanknet כתב: סחיבת נשק מסייע כבד כמו מק"כים ומקל"רים בפעולות רגליות, שהיתה טפשית בעבר, הפכה למטורפת לחלוטין בעידן השריון הקרמי.

כשצריך לחשוב על כל גרם שסוחבים, נשיאת נשק סטטיסטי שהפצצות שלו שוקלות כמעט שני קילו, היא לא הגיונית בדרג המסתער, והמחלקה, בעיני, צריכה לשמור על היכולת להסתער גם ב"נחילים".

אני בהחלט רואה מקום למרגמה 60 בחי"ר, אבל השימוש בהן מוגבל כמעט-רק למצבים בהן ניתן להביא את התחמושת לעמדה באמצעים ממונעים\מכניים\גלגליים. אולי זו הזדמנות להחתמה על עצומה למען רכש עגלות נגררות קטנות לחי"ר - אמצעי שיכול להפוך את נשיאת הנשק מסייע, שהיה חסר בקיץ שעבר, לאפשרית.

בעבר הלא-מאוד רחוק היו בצה"ל מרגמות של 52, 60, 81, 120, ו- 160 מ"מ (בעבר הרחוק יותר היו עוד סוגים, למשל 6" תוצרת). המגמה של הפחתת מספר הסוגים ראויה בעיני. בסופו של תהליך רב שנתי, הייתי רוצה לראות מרגמת 60 מ"מ ארוכת קנה ברמת הפלוגה ומחלקת 120 מ"מ ברמת הגדוד.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:12

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר