לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-11-2007, 16:08
צלמית המשתמש של נחש מורעל
  משתמש זכר נחש מורעל נחש מורעל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.06
שלח הודעה דרך ICQ אל נחש מורעל שלח הודעה דרך MSN אל נחש מורעל Facebook profile
שאלה החלפת בלאי בצבא - שאלה הלכתית

המקרה: חייל בצבא קיבל נעליים צבאיות. הנעליים הללו התבלו עם הזמן בגלל פעילות צבאית. בלאי הנעליים הגיע למצב שעשיית פעילות איתם גורמת לפציעה ואי נוחות לרגליים. החייל ביקש שיחליפו לו אותם אך נענה בשלילה. מכיון שהחייל לא יכל להשאר באותו מצב עם הנעליים הוא החליט לעשות מעשה:

הוא לקח את הנעליים וחתך אותם עם סכין ברוב התפרים הקריטיים כך שאפשר לנעול אותם אבל ניכר מאוד עליהם שהם בלויות ולא כשירות לעבודה בתנאים צבאיים.

כך הוא הלך לאפסנאי וזה החליף לו אותם בגלל המצב הגרוע שלהם.

השאלה: האם הלכתית מותר לחייל "להשחית" במכוון רכוש צה"ל בכדי לקבל חדשות.

צריך לציין שהנעליים הבלויות נמסרות לבתי מלאכה שם הם עוברות תהליך מיחזור וניתנות לחייל אחר כחדשות.
חזרה לפורום
ישן 07-11-2007, 17:48
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "אם לאדם אין מה לאכול, מותר לו..."

השיטה שלך מדהימה. מותר לגנוב בגלל שאין עבודה משום "פיקוח נפש". אני לא מבין מה לא מובן בהקשר בין הדוגמות לשאלה. אתה רוצה הלכה 'נקייה'? הדבר אסור כי הוא גזל הרבים(ואפילו אם התיקון בסוף הוא רק שרוך של נעל - בגלל שהוא מעל שווה פרוטה). ניסיתי להביא משל קטן כדי להבין הקבלה דומה לגזל הרבים שאותו, אני חושב, כולם יאסרו(בהיגיון). לגופו של עניין: לא יודע מה הייתי עושה. אני מניח שהייתי 'משגע' את האפסנאי שיחליף, ומנסה לדבר עם חברים שלו שישכנעו אותו. הפיתרון הוא לא גזל, ובטח ובטח לא מהרבים. יכול להיות, ולזה אין לי מקור, אבל אולי משום 'כוח דהיתרא עדיף', יהיה ניתן להתיר לו לגזול את הרבים(בגלל שזה לוחץ ומטעמים נוספים שהיריעה קצרה מלהכיל) - ולאחר מכן להשיב את הגזלה(בתוספת חומש) לצה"ל, בערך של נעל חדשה(צריך לשאול כמה עולה באמת למשרד הביטחון קניית נעליים חדשות או תיקון של נעליים). אין לי לזה מקור, ואין להסתמך על ההיתר שלי כלל וכלל.
חזרה לפורום
ישן 05-11-2007, 20:24
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי נחש מורעל שמתחילה ב "החלפת בלאי בצבא - שאלה הלכתית"

זו שאלה שמצריכה דעתו של רב פוסק. כאן בפורום תוכל לשמוע הרבה דעות, אבל אין לפסוק מהם הלכה.

דעתי האישית היא שלחייל אין ברירה; הוא לא יכול להשיג נעליים בדרכים כשרות; הוא לא יכול "להתפטר" מהצבא (כמו ממקום עבודה); והוא חייב ללכת עם נעליים צבאיות.
מכיוון שהנעליים לא ראויות ללבישה במצבן הנוכחי, יש ספק אם פרימה של כמה תפרים (ובפרט שניתן להחזירם למצבם מקורי) נקראת השחתה. גם בתיקון אין גזל זמן של ממש, כי הוא מתבצע בתוך הצבא, ושעות עבודה של חיילים לא מתורגמות לכסף אמיתי.

אני לא הייתי משווה את זה ל"גזל הרבים" אלא יותר לזריקת בדל סיגריה בבסיס, בידוע שחייל אחר ירים את זה מתישהו במסגרת עבודות רס"ר.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:48

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר