לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-01-2008, 17:03
  nip4 nip4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.07.05
עזרה ביצירת קשר עם אדם אשר היה מעורב בסיטואציה של הקרבת חייו כדי להציל אחרים

שלום, שמי גילעד ואני חניך במכינת עמי-חי (מכינה קד"צ) שבמושב ארגמן שבבקעת הירדן.

כבר הרבה זמן אני צופה כאן מהצד בשקט ומנסה ללמוד ולהעשיר את הידע שלי ולשמחתי אני לומד המון!
השבוע התפתח בין כמה חברה והמדריך במכינה דיון מעניין מאוד על "מה אדם שמקריב את חייב (למשל רב סר"ן רועי קליין שסיפורו השפיע עלי אישית מאוד) חושב בשניה האחרונה לפני ההחלטה על המעשה.
ויותר מזה, האם בסיטואציה כזו אדם חושב על מה שהוא עומד לעשות או שהגוף פועל על פי דחפים פנימיים שאולי אצל אנשים כאלו בנויים בצורה טובה יותר מאנשים אחרים?

תוך כדי השיחה שלנו נזכרתי שלפני לא הרבה זמן ראיתי כאן בפורום קישור לסרטון של מפקד בגולני
שבהתקלות ברצועת עזה הסתער על מחבל עם רימון בידים חשופות והחלטתי שאני יעשה מאמץ ליצור עם
אותו מפקד קשר ולנסות לברר את העניין מפיו.

אני ישמח אם תוכלו לעזור לי! קודם כל ביצירת קשר עם אותו מפקד, אך גם אם תוכלו להפנות אותי
לאנשים נוספים עם סיפור דומה ולא דווקא מהשנים האחרונות.

אני מודה לכם מראש על כל עזרה שהיא!
(גם סיפורים ללא קצה חוט ליצירת קשר עם האדם יתקבלו בברכה!)

-גילעד-
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-01-2008, 17:17
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nip4 שמתחילה ב "עזרה ביצירת קשר עם אדם אשר היה מעורב בסיטואציה של הקרבת חייו כדי להציל אחרים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nip4
האם בסיטואציה כזו אדם חושב על מה שהוא עומד לעשות או שהגוף פועל על פי דחפים פנימיים שאולי אצל אנשים כאלו בנויים בצורה טובה יותר מאנשים אחרים?

לאנשים האלו יש דפיקות מסויימת ובטח שהם לא בנויים טוב מאחרים. הם מוכנים להקריב את החיים שלהם ו/או של אחרים) עבור ערך שאותו הם מגדירים נעלה.
אם אני חושב שלנסוע באאודי אדומה זה הערך הנעלה ביותר ובשביל לממש את הערך הזה אני מוכן לעשות הכל כולל לההרג עבור זה אז אני מאמין שתחשוב שאני אדיוט.
עכשיו תחליף את "לנסוע באאודי אדומה" ב"תחיית העם היהודי בארצו" או כל ערך אחר שנראה לך נעלה. האם אני עדיין נראה לך אדיוט?

אני מרשה לעצמי לדבר כך כאחד שיותר מידי פעמים הסתכן סיכון מיותר עבור "ערך נעלה".

שמו של הקצין שאתה מחפש הוא עוקשי חיפוש על השם הזה, כולל כאן בפורום, יתן לך מספיק תוצאות.

ישן 06-01-2008, 19:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אם כי, יש הטוענים,"

ואולי...
ישובים מסויימים בישראל הפכו לספרטה מודרנית שבה אם חייל חוזר מהמלחמה אימו תולשת את שערותיה מרוב צער...
אהבתי את רועי וחשבתי שהוא גיבור עוד הרבה לפני שהוא נהרג. הייתי ממשיך לחשוב כך גם אם לא היה קופץ על הרימון הזה. גם אם כולנו גאים בו על המעשה הזה וילדיו יגדלו מלאי גאווה על האבא שהיה להם אני מניח שהיה עדיף אם הוא עדיין היה עימנו היום.

גלעד, פותח האשכול, בדוק "מעשי גבורה והקרבה" קטנים יותר. שאולי לא הפכו מספיק למיתוס. לדוגמא: מעשהו של נועם אפטר הי"ד בפיגוע בישיבה בעתניאל. תוכל לנסות להגיע אל החבר'ה מפלס"ר צנחנים שהשתתפו ב"צמצום טווח" ולהשוות בין ההתנהגות של דוד גרניט הי"ד לעופר שרון (אגב, ככל שאני חופר בזה יותר עופר דווקא תיפקד לא רע).

קשה לי להאמין שתצליח להגיע לתוצאות מדעיות. רבים כבר חקרו את הנושא ולא הגיעו לתוצאות.
מה גרם לאנשים מסויימים בקיץ 2006 להתגייס למילואים ולהיכנס ללבנון למרות שלא קראו להם ולאחרים לברוח בלילה כדי לא להיכנס למרות שקראו להם וכבר היה להם תפקיד מוגדר?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 07-01-2008 בשעה 13:35. סיבה: תיקון שגיאות
ישן 06-01-2008, 20:44
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
כמה הגיגים בנושא
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ואולי... ישובים מסויימים..."

כששמעתי על הקרבתו של רועי קליין ז"ל התעוררו בי כמה תהיות שהעיקרית ביניהן הייתה מה מביא אדם להקריב באופן ודאי את חייו?
אמנם, באותן נסיבות, ללא צל של ספק, זהו היה הדבר האצילי ביותר לעשות אך האם זה הדבר הנכון ביותר לעשות? כיצד ניתן לדעת בשבריר הזמן שיש לך, מהרגע שראית את הרימון ועד שהוא יתפוצץ, לעשות שיקולים טקטיים,מוראליים וערכיים? יכול להיות שלהקריב את חייו של המפקד הבכיר בכח בקרב שהסתבך אינו דווקא הדבר הנכון טקטית שכן הוא יכול להביא לסיומו המהיר יותר והמוצלח יותר של הקרב ולעומת זאת יכול להיות שהרג חמישה לוחמים נוספים (פוטנציאלית) בנוסף על אלה שכבר נהרגו היה פוגע אנושות במוראל הפלוגה מה שיכול היה להביא בסופו של דבר לפניאקה והסתבכות נוספת (לא הייתה סכנה של הפסד בקרב הרי הייתה עליונות בכל הפרמטרים לטובתנו אבל בסיטואציות אחרות פגיעה מוראלית אנושה עלולה לגרום להפסד בקרב).
בעצם לא ניתן בזמן המעשה לקבוע האם הוא המעשה הנכון לעשות או לא והכלי היחידי, לדעתי, שעומד לרשותך במצב קשה שכזה הוא הערכים עליהם גדלת וחונכת (הרי אף אחד לא מלמד אותך בטירונות לקפוץ על רימון שנזרק לעבר הכח) ויתרה מזאת, לדעתי, ההחלטה להקריב את חייך בסיטואציה כזאת או אחרת כבר נגמלה בליבך הרבה לפני שהיה צורך שבאמת תצטרך לעשות זאת רק כך תוכל ללכת אל מותך בעיניים פקוחות וללא שמץ של הרהור או חרטה ולו רק בגלל שאין לך זמן להרהר או להתחרט.
סביר להניח שרועי קליין ז"ל ראה לנגד עניו את ערך הרעות ואחוות הלוחמים בלבד ויותר מסביר להניח שמישהו שלא התחנך וגדל כמוהו היה זועק רימון, רץ וסופר כמו שלמד מהרגע שהגיע לצבא. קשה לדבר על המקרה בצורה קרה ועניינית אבל באמת שאני לא יודע אם זה היה הדבר הנכון ביותר לעשות באותו הרגע מה שכן זה היה דבר אצילי ואמיץ מאין כמוהו לעשות ועל כך רועי קליין ז"ל יזכר כאחד מלוחמיה הדגולים של מדינתנו הקטנה.

נ.ב.
אני חושב שהנושא (המרתק) הנ"ל ראוי לאשכול משל עצמו ויכול להוביל לדיון מעניין מאוד.

יואב.
ישן 06-01-2008, 22:44
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
האינסטינקט המיידי שלנו הוא לברוח מפני סכנה. זוהי השאיפה לחיים והשרדות.
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי קוני שמתחילה ב "ואולי זו לא רק פטאלוגיה.."

אימונים צבאיים כהלכתם אמורים לכפות על החייל משמעת עצמית וקבלת מרות, בדיוק כדי שיוכל לכבוש את היצר הזה שאומר לו לקחת את הרגליים ולהתחפף.
בנימה אישית, בכל סיטואציה בה היה איום ישיר או מרומז על חיי, האינסטיקנט המיידי שלי היה להתחפף משם מה יותר מהר. הניסיון מלמד להוריד ראש, לקחת נשימה עמוקה, ואז לפעול כדי להגיע למגע.
הסתערות מול אש היא ארוע המנוגד לכל אינסטינקט השרדותי, וכמו שהזכירו כאן למעלה, מונעת מהרבה מניעים רגשיים כמו רעות, סולידאריות (אחוות לוחמים) ועוד. את זה אפשר לטפח תמיד במסגרת היחידה, וזה טוב ויפה וחשוב מאוד, אבל הבסיס הוא פעולות אוטומטיות, תרגולות בסיסיות, מה-"קדימה הסתער", "תנועה בדילוגים", "איגוף" וכו'... ואת זה מטמיעים רק בהרבה אימונים ומשמעת שטובעים אותה בנפשם של הלוחמים.
ישן 06-01-2008, 22:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "האינסטינקט המיידי שלנו הוא לברוח מפני סכנה. זוהי השאיפה לחיים והשרדות."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
בנימה אישית, בכל סיטואציה בה היה איום ישיר או מרומז על חיי, האינסטיקנט המיידי שלי היה להתחפף משם מה יותר מהר. הניסיון מלמד להוריד ראש, לקחת נשימה עמוקה, ואז לפעול כדי להגיע למגע.

תפסיק להצטנע!
אל תטעו בfreedom_fighter עם כל יפיפיות הנפש שלו מדובר בלוחם אמיתי שמסתער כשצריך ומתפקד מעולה תחת אש.
כבר היו לי מפקדים שתחת אש רעדו ולא תפקדו. מפקד שכדי להתחמק מטילים הפקיר עמדה בלי לדווח והסתיר את הטנק בתוך מצבור תחמושת כשפצמ"רים נופלים מסביב. freedom_fighter שונה מהם גם אם מחר חלוץ חוזר להיות הרמטכ"ל ופרץ שר הביטחון ומחרתיים פורצת עוד מלחמה איתו אני מוכן לחזור לטנק.

ישן 06-01-2008, 23:07
צלמית המשתמש של HotChillis
  HotChillis HotChillis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.05.07
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "האינסטינקט המיידי שלנו הוא לברוח מפני סכנה. זוהי השאיפה לחיים והשרדות."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
אימונים צבאיים כהלכתם אמורים לכפות על החייל משמעת עצמית וקבלת מרות, בדיוק כדי שיוכל לכבוש את היצר הזה שאומר לו לקחת את הרגליים ולהתחפף.
הסתערות מול אש היא ארוע המנוגד לכל אינסטינקט השרדותי, וכמו שהזכירו כאן למעלה, מונעת מהרבה מניעים רגשיים כמו רעות, סולידאריות (אחוות לוחמים) ועוד. את זה אפשר לטפח תמיד במסגרת היחידה, וזה טוב ויפה וחשוב מאוד, אבל הבסיס הוא פעולות אוטומטיות, תרגולות בסיסיות, מה-"קדימה הסתער", "תנועה בדילוגים", "איגוף" וכו'... ואת זה מטמיעים רק בהרבה אימונים ומשמעת שטובעים אותה בנפשם של הלוחמים.

חסרים לך הרבה נתונים בכדי להגיע למסקנה כזו.
אחד מהם הוא חדוות הקרב שכמה מהלוחמים לוקים בה.
אחד הסממנים המלווים את החיילים הנ"ל עירנות מוגברת וראיה מרחבית שלא פוסחת על הפרט הקטן ביותר.
ישן 06-01-2008, 20:07
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
למה נשבענו?
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=nip4] האם בסיטואציה..."

ציטוט:
שבועת אמונים בצה"ל

פקודת צה"ל, התש"ח-1948, קובעת כי כל אדם המשרת בצה"ל חייב להישבע אמונים למדינת ישראל, לחוקיה ולשלטונותיה המוסמכים (סעיף 3).

פקודת מטכ"ל 33.0915, "שבועת אמונים לצה"ל וחלוקת נשק לטירונים", מסדירה את נוהל השבועה בשני שלבים כדלהלן:

א. השבועה האישית נעשית בבקו"ם באמצעות חתימה על טופס 500 – "שבועה לצה"ל";

ב. השבועה ביחידה נעשית בטקס חגיגי המשולב בקבלת הנשק האישי.

נוסח שבועת האמונים
הנני נשבע(ת) ומתחייב(ת) בהן צדקי לשמור אמונים למדינת ישראל, לחוקיה ולשלטונותיה המוסמכים, לקבל על עצמי ללא תנאי וללא סייג עול משמעותו של צבא ההגנה לישראל, לציית לכל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי המפקדים המוסמכים ולהקדיש כל כוחותיי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת ולחירות ישראל.

לאחר שהמפקד מקריא את נוסח השבועה כל טירון עונה "אני נשבע(ת)"; חיילים דתיים עונים "אני מצהיר(ה)". אחר כך ניתן נשק לכל טירון.

בסיום טקס ההשבעה הטירונים מקבלים שי מצה"ל: הרבנות הצבאית מנפקת ליחידות ספרי תנ"ך לחיילים יהודים, ספרי הברית החדשה לנוצרים, ספרי קוראן למוסלמים ומדליה לדרוזים. כל חייל מקבל במעמד השבועה ספר על-פי אמונתו ועל-פי בקשתו.

כל אחד שמתייחס ברצינות לשבועתו / הצהרתו צריך להבין למה הוא התחייב ולמה התחייבו חבריו
ישן 07-01-2008, 06:46
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
הקרבה עצמית בראי האבולוציה: פרדוקס הדבורה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nip4 שמתחילה ב "עזרה ביצירת קשר עם אדם אשר היה מעורב בסיטואציה של הקרבת חייו כדי להציל אחרים"

נושא ההקרבה העצמית נידון בהרחבה במסגרת ענף מדעי שניקרא סוציוביולוגיה. לכאורה, הקרבה עצמית מנוגדת לעיקרון השרידות שמרכזי לתיאורית האבולציה. לפי ה"הגיון" האבולציוני, ייצור ששומר על עצמו ושורד יעביר את הגנים שלו הלאה וכך אותם גנים "אגואיסטיים" יעברו הלאה בעוד הגנים האחראים להקרבה עצמית ייעלמו מהעולם. אולם, איך ניתן להסביר מה שרואה כל מי שחי במשק חקלאי: את התרנגולת שנלחמת ללא סיכוי בנחש על מנת להציל את אפרוחיה? את העדרים שיחצצו בין הטורפים ובין הצעירים?
יותר מזה, איך ניתן להסביר את עקיצתהדבורה בהתחשב בכך שהיא תמות בוודאות בעיקבות העקיצה?
ובכן, יש סויציביולוגיים שטוענים שמין שלם שורד בעקבות זאת שיש בו גנים שמאפשרים הקרבה של פרטים לטובת הכלל. מין שמשמר גנים כאלה יאפשר הגנה על הצאצים חסרי המגן גם במחיר מוות של אחדים וכך יועברו הגנים לדור הבא. מין שאין בו גנים כאלה יעבור מהעולם כי החזקים יברחו ויפקירו את הצאצאים ואת הנקבות ההרות.
ובאותו עניין: אורי מילשטיין כתב פעם שגברים אמיצים אין הרבה ובכל מקרה אין אומץ כמו אומץ של אם שמגנה על ילדיה. אני נוטה להסכים איתו בנקודה זו.
ישן 07-01-2008, 11:52
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הקרבה עצמית בראי האבולוציה: פרדוקס הדבורה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
יותר מזה, איך ניתן להסביר את עקיצתהדבורה בהתחשב בכך שהיא תמות בוודאות בעיקבות העקיצה?

בגלל שהדבורה בכל מקרה לא מעבירה את הגנים שלה הלאה, רק המלכה היא שמולידה את הדור הבא.

אני לא חושב שדיבור על גנים אלטרואיסטים מתאים לדיון הנוכחי. כל הדיון הביולוגי בנושא מניח קרבה גנטית משמעותית בין הפרטים בהם מדובר - הורים שמקריבים את חייהם עבור צאצאיהם למשל, או הקרבה בתוך קבוצה קטנה שבה כל הפרטים קשורים אחד לשני באופן הדוק. לא הייתי משליך מכך על הקרבה בסיטואציות הרבה יותר מופשטות כגון קרב אנושי, כאשר האיום על הקרובים הגנטיים שלך כלל אינו מוחשי אלא תיאורטי בלבד. הרבה יותר סביר שפועלים פה כוחות חברתיים כלשהם מאשר עקרונות גנטים תיאורטים.

ישן 07-01-2008, 11:18
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מוזר שבכל הדיון עד כה, בין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
מוזר ש...נזנח המימד המיתי/דתי...
אדם שמאמין באמונה שלמה כי מובטחים לו חיי נצח בעולם הבא, גלגול נשמות או אפילו מימד מיתי-חילוני לחלוטין נוסח תהילה בה שמו יחיה לעד, עשוי לקחת סיכונים גדולים יותר מהרגיל.

למה אתה אומר נזנח? לפחות נרמז:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
ואולי...
ישובים מסויימים בישראל הפכו לספרטה מודרנית שבה אם חייל חוזר מהמלחמה אימו תולשת את שערותיה מרוב צער...

וגם:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי YoavG
והכלי היחידי, לדעתי, שעומד לרשותך במצב קשה שכזה הוא הערכים עליהם גדלת וחונכת (הרי אף אחד לא מלמד אותך בטירונות לקפוץ על רימון שנזרק לעבר הכח) ויתרה מזאת, לדעתי, ההחלטה להקריב את חייך בסיטואציה כזאת או אחרת כבר נגמלה בליבך הרבה לפני שהיה צורך שבאמת תצטרך לעשות זאת רק כך תוכל ללכת אל מותך בעיניים פקוחות וללא שמץ של הרהור או חרטה ולו רק בגלל שאין לך זמן להרהר או להתחרט.

אני לא לגמרי מסכים עם התפישה שלך את אמונות הרקע. אך בהחלט חושב שיש להן תרומה מכריעה למונות להקרבה.

לא סתם הצעתי לחקור את "צמצום טווח". אני מאמין שמחקר שישווה בין ההתנהגות של עופר שרון להתנהגות של דוד גרנית בארוע הזה וישווה בעיקר את הרקע שעליו גדלו והתחכנו יכול למצוא סיבות להקרבה של גרנית (שאפשר אפילו לתאר אותו כ"אפליפלט" או "דודו" של ימינו). היו לוחמים אחרים (כולל מפקדים) חובשי יפות ומתנחלים בארוע שתיפקדו שונה מגרנית. אבל אפשר, די בקלות, לראות רקע /שונה אצלם (יצויין שהצורה שבה נהרג גרנית שונה מאד מהצורה שבה נהרגו שני ההרוגים האחרים בארוע הזה: איתן בלחסן ולירז טיטו).
תוכלו לעיין בקטעי ההספדים לגרניט שמובאים כקישור לעיל ולראות כיצד צומח רגש הקרבה שכזה. א0ם אני זוכר נכון אז רועי היה בהלוויה של גרניט (גם אם לא הוא בטח קרא את הדברים של הרב סדן).

אגב, יש לי הרגשה שפותח האשכול, כבר בעצם הרצון לחקור את הנושא הלא פתיר הזה, כבר נמצא בתוך אותם אלו שמוכנים להקריב.

במאמר מוסגר אציין שאני לא בא בתלונות לאורח החיים/חשיבה אמונה הזה. אך כן מעוניין לחקור אותו ואת פירותיו יותר .
אנחנו רחוקים מספרטה. אצלנו לא זורקים את הנכים מראש הצוק כדי להתנפץ על הסלעים. להפך.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 07-01-2008 בשעה 13:36.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:01

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר