לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2008, 13:52
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי i640 שמתחילה ב "חייל התאבד"

מחקרים בעבר הוכיחו שפירסום על התאבדויות מוביל להתאבדויות נוספות (מתאבד פוטנציאלי שהתלבט מקבל עידוד לבצע את המהלך). המחקרים הללו חוזקו במחקרים של ממד"ה (מחלקת מדעי ההתנהגות של חיל הרפואה).
לכן, בסוף שנות השמונים, בהחלטה משותפת נענתה וועדת העורכים לבקשה מפורשת של הרמטכ"ל שלא לפרסם כל התאבדות. ההחלטה נשמרה בקפדנות עד לפני כשנתיים (בעיקר ע"י ידיעות והארץ) והתאבדויות פורסמו רק במקרים חריגים (התאבדות בשל משהו שמאד קשור לצבא, כמו התעלולות של מפקדים/חיילים ותיקים, התאבדות של כמה חיילים מאותה יחידה תוך זמן קצר, התאבדות בצורה משונה וכו').
הטאבו נשמר עד לסידרת הכתבות של עמיר רפפורט במעריב שהתחילה באמצע 2005 (זו כתבת השיא, במוסף שבת. אני לא מוצא כרגע את האשכול הארוך שעסק בכתבה הזו) וחשפה מחדש את היקפה העצום של התופעה (חוץ מידיעה שאני פירסמתי בטעות כי לא ידעתי על קיום הטאבו והעורך באותו יום היה חדש בתפקידו. ורדי השתולל והעורך כמעט פוטר).

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-02-2008, 15:04
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי priest שמתחילה ב "אני יודע את שמו .. אבל אני לא..."

לא המקום לפרסם
שימו לב שכם אם יהיה פירסום על מותו של החייל לא סביר שיפורסם השם ולא סביר שייכתב בפירוש שמדובר בהתאבדות.
אם מהטעם שלא רוצים לפגוע במשפחה ובזכר הבן (לפעמים לא כולם במשפחה מודעים לנסיבות, תארו לעצמכם מה מעדיפים לספר לסבא קשיש מאד וחולה לב, האם שהנכד שלו התאבד, או שהוא נהרג בצבא בלי לפרט?) ואם מהטעם ההלכתי (נותנים קרדיט להרוג שאולי ברגע האחרון התחרט ולא רצה להתאבד, אך התהליך היה כבר בלתי הפיך ולכן לא חייבים לנהוג בו כמתאבד. ההלכה קצת יותר נאורה ממה שרואים בסרטים).

ישן 25-02-2008, 02:35
  mikiller mikiller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.07
ידידי סליחה אבל אתה קונה את זה?
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "לא תמיד זה קשור לצה"ל"

כי אני ממש לא קונה את זה !!!!
תחשוב אחי יש לך חברה 3 שנים נפרדתם באיזה סופ"ש אחרי שסגרת 21 יום בבסיס חזרת לבסיס שבוז שברת שמירה פתאום ריתוק של 28 ?? איזה חיים אהה? ממש כל האירופאים/אמריקאים ובכל מקום בעולם בגיל 18-21 עוברים דברים כאלה ? לא נראה לי ..
זה צבא חובה לא עבודה וכמו שאתם יודעים לא קיטנה של ילדים בגן ומה לעשות זה משפיע על אנשים בנקודות משבר בחיים ועוד החמור מכל יש להם נשק!!

אני בשירות הצבאי שלי עברתי מקרים שבהם היתי מדוכא עמוקות ושובז ולא היה לי כוח "להעביר תימים" והנה משפט ריתוק(טוחן מחסומים 28 יום בבסיס) נכון שבעיות נפשיות לא נוצרו ולא חשבתי לשם קץ לחיי אבל אין ספק שבמדינה מתוקנת ילדים בגיל 18-21 לא מתמודדים עם דברים שחיילים

בקיצור
צהל מקבל חומר אנושי טוב!!
ולא תמיד יודע לשמור עליו!!
ואין מה לעשות צבא ושלא יסתירו תמקרים האלה .

ישן 25-02-2008, 14:09
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06

התאבדויות לא נגרמות "בגלל" הצבא, כמו שהן לא נגרמות בגלל בנות שעוזבות את החברים שלהן או מקומות עבודה שפשטו את הרגל.

חשוב להבין שהתאבדות היא תוצאה של מצב נפשי קשה, אשר לא נגרם בגלל אירוע כזה או אחר, אלא נבנה לאורך תקופה (יש שיאמרו חיים שלמים). עם זאת, אין ספק כי מצבי דחק עשויים להוות זרז להתאבדות אצל מי שסובל ממה שניתן להגדיר כנטייה אובדנית - ושירות צבאי (בעיקר בשלבי ההסתגלות - טירונות, מעבר בסיס, קורס) בהחלט מהווה מצב שכזה. בנוסף, יש לזכור כי הצבא מספק אמצעי זמין ומהיר למתאבד הפוטנציאלי - הנשק האישי.

אבל, חשוב להכיר את הסטטיסטיקה: ע"פ הערכות, אחד מכל מאה בני אדם ילקה במה שיכונה "התקף פסיכוטי" בין הגילאים 18-21, בלי קשר לשירות או אי שירות בצבא. שיעור ההתאבדויות בקרב הנוער הישראלי (כולל בגילאי צבא) אינו גבוה משמעותית, למיטב ידיעתי, מהנורמה העולמית ונמוך בהרבה מזה של ארצות כמו יפן, שוודיה, שוויץ והונגריה ("שיאנית" העולם לפני כעשור, אאל"ט).

אגב, אני מכיר אישית ארבעה שהתאבדו ושניים שניסו להתאבד. רק שניים מתוכם פגעו בעצמם במהלך שירותם הצבאי, היתר במהלך תקופת התיכון. לא זכורות לי קריאות לפטר את שרת החינוך בגלל נתונים שכאלה....

בנוסף, צריך להבין שיש קושי אמיתי לזהות מתאבד פוטנציאלי. הסיבה לכך היא שמי שמגיע למצב שבו, מבחינתו, אין מוצא מלבד המוות, לא טורח לבקש עזרה (מאחר והוא אינו מסוגל לקבל שניתן לעזור לו)- לעתים גם לא בדרכים עקיפות.

הדרך היחידה לצמצם את היקף התופעה - ע"י זיהוי מוקדם של חיילים המועדים לפורענות והפנייתם לטיפול בזמן - היא באצעות מעקב קפדני של המפקדים אחר חייליהם, בניסיון לאתר סימני מצוקה. מטבע הדברים, קל יותר לבצע מעקב שכזה בבסיס טירונות או במהלך קורס וקשה יותר בשלבים אחרים של השירות. בנוסף, יש לדאוג שלמפקד יהיה יועץ מקצועי, קב"ן (=עובד סוציאלי, אגב), שידע לכוון את המפקד לסימני מצוקה (למשל, למדתי שחייל שקט מדי צריך להדאיג הרבה יותר מחייל שמאיים להתאבד אם לא ישחררו אותו לבר-מצווה של האחיין שלו).

לגבי סוגיית הפרסום: אכן הוכח שהתאבדות היא "מחלה מדבקת" וכי במקום שבו אירעה התאבדות יש סבירות גבוהה יחסית להישנות המקרה בזמן קצר. מעבר לכך, אינני חושב שיש בכך שחייל התאבד עניין לציבור - בדיוק כפי שאין בהתאבדותו של תיכוניסט.

http://www.baking.co.il

נערך לאחרונה ע"י shlomz בתאריך 25-02-2008 בשעה 14:11.
ישן 26-02-2008, 10:52
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06

שתי נקודות כלליות לאשכול:

1) בהרבה מקרים, המשפחות לא מוכנות לקבל את זה שיקירן התאבד. אני מכיר מקרה של חייל שדי ברור ששלח יד בנפשו - אנשים ששירתו איתו העידו שהיה מדוכא, הוא ברח מהבסיס ונמצא במצב שדי מעיד בבירור על התאבדות - אך המשפחה לא מוכנה לקבל את המסקנות הללו, ומבחינתה הוא נרצח בפעולת טרור. מטעמי רגישות, הצבא שיתף פעולה עם המשפחה וטענתה בדבר היותו קורבן לרצח מופיעה גם בפירסומי הנצחה רשמיים.

2) צעירים בכל העולם מתאבדים בשנות העשרים המוקדמות לחייהם. במאה ה19 האשימו את הספר "יסורי ורתר הצעיר" בכך שעודד התאבדות כמשהו שכל צעיר סטייליסט חייב לנסות, בשנת 1900 אווירת "סוף המאה" יצרה מועדוני מתאבדים והפכה את זה לטרנד רומנטי, כל מוסיקאי לבוש-שחורים וארך-שיער מפגניני ואילך הואשם בקשרים עם השטן ובעידוד התאבדות (זוכרים את "אביב גפן מעודד התאבדות?" שמעתם על מישהו שהתאבד בגללו? אני לא). וכן הלאה. מכיוון שהמתאבדים בדרך כלל לא נמצאים כאן כדי לענות על שאלות בנוגע למניעיהם, ניתן להניח שחלק מהמניעים קשורים לצבא וחלק לא - ה"תרומה" העיקרית של צה"ל להתאבדויות היא בכך שהוא נותן שפע אמצעים לנסות אותן - כלי נשק זמינים, כלי עבודה מסוכנים וחומרים רעילים (בגדוד הסדיר שלי חייל מפקדה ניסה להתאבד בשתיית נוזל ניקוי רב שימושי מסוג "דנה" עליו כתוב בגדול "לא רעיל") - ספק אם אותם מתאבדים היו מזדרזים להיעזר באמצעים הלא-נוחים והלא אמינים שקיימים באזרחות כמו סכיני גילוח, קפיצה מחלונות או בליעת כדורים.
ישן 26-02-2008, 12:12
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "שתי נקודות כלליות לאשכול: 1)..."

ציטוט:
גדוד הסדיר שלי חייל מפקדה ניסה להתאבד בשתיית נוזל ניקוי רב שימושי מסוג "דנה" עליו כתוב בגדול "לא רעיל"

ואני מכיר מקרה של חייל שניסה להתאבד ע"י בליעת 3 נמלים (בחיי!). הוא נשפט על התאכזרות לבעלי חיים (נשבע לכם שאני לא ממציא את הסיפור).
מקרים שכאלה הם בד"כ לא "ניסיון התאבדות", אלא ניסיון להשיג תשומת לב (כמו חיתוך פרק היד בסכין אכילה - גם מקרה שפגשתי). לא צריך להתעלם מהם, צריך לוודא למה האדם פונה דווקא לדרך הזו ובוודאי שאסור לזלזל בהם כקריאת מצוקה.
ציטוט:
זוכרים את "אביב גפן מעודד התאבדות?" שמעתם על מישהו שהתאבד בגללו?

אם תשמיע לי את התקליטים שלו ברצף, אני בהחלט עשוי לשקול את העניין...

http://www.baking.co.il

ישן 26-02-2008, 14:13
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "[QUOTE=shlomz]מקרים שכאלה הם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
מכיוון שאני מכיר מקרה כזה באופן מאוד אישי, אני חייב להעלות כאן משפט שאמר לי אדם שהתמחה בנושא: "מי שרוצה להתאבד - מתאבד. כל השאר צועקים 'איי כואב לי'".

לצערי ניסיוני הלא מועט בנושא גורם לי להסכים עם ההצהרה הזו.
הבעיה היא שאחרי 15-20 איש שצועקים "אי כואב לי", אתה ממש לא שם לב לחבר שלך שקומל לאט עד שהוא מחליט שזו הדרך בה הוא רוצה לצעוד.
חבר טוב שלי פעם כתב על זה "אין לי אלא לכבד החלטה שאני מעולם לא הייתי מסוגל לקחת".

אדם אחר, לפני הרבה זמן, הגיב בצורה אחרת...

קליע

אבנים.
תמיד יש שם אבנים.

בד"כ הם גם מחליקים אותן שיראו יפות.

פרחים.
תמיד מביאים לשם פרחים.

בד"כ הם שמים אותם על האבנים שיראו חיות.

שמות.
תמיד רשומים שם שמות.

בד"כ עם כל מיני סיומות שמעידות כי המוות פה שולט.

בתי קברות.

נ.ב. – 26/01 זה יום שני הבא. לדעתך מישהו עוד זוכר?

ישן 26-02-2008, 13:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "שתי נקודות כלליות לאשכול: 1)..."

לגבי 1 - אני מכיר לפחות ארבעה מכרים כאלו שהמתאבד מונצח כמי שמת בנסיבות אחרות, החל מתאונה וכלה ב"נהרג בקרב" או "נפל בפעילות מבצעית"!
מקרה שדווקא פורסם חלקית לא כ"כ מזמן היה של התאבדות חייל בפילבוקס שהוצגה כפיגוע.
כמובן שבדפי היזכור לא כתוב בפרוש על אף חייל שהתאבד...

ישן 26-02-2008, 14:37
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מי שיש לו לב חזק שיצפה בסרט התעודה "קדיש מאוחר""

איש אחד כתב בשיר "החיים לא דומים לסרטים".
הוא צדק. בטח כשהתסריט נכתב ע"י בור שהריגוש חשוב לו יותר מאשר העובדות.
אני מקווה שלא תשלח אף אחד ללמוד על יחס הרבנות לקבורה מהסרט "שושלת שוורץ"

ישן 26-02-2008, 19:37
  i640 i640 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.04.07
כפותח האשכול , הערה

ראשית תודה על ההתיחסויות , הם בהחלט הוסיפו.
אני די מחובר לנושא ההתאבדויות מכיון שזה כל כך כואב להורים לגדל ילד עד גיל כזה ולאבד אותו בד"כ בגלל שטות.
אני מכיר היטב את הצבא וסיימתי בימים אילו תפקיד מג"ד מיל'.
טפלתי בבעיות פרט רבות והייתי מחובר גם לסדיר ולכן אני יכול להעיד כי תשומת לב של מפקד , חבר ובכלל , תוריד את כמות ההתאבדויות בצבא לכמעט אפסיות.
אין בעיה שלא ניתן לפתור אותה ורגישות של מפקדים , היא שתעשה את השוני.
לנושא הפרסום , אני סבור כי דוקא הוצאה החוצה של המקרה , הצגת הנסיבות (שבד"כ יכלו להפתר) , הצגת כאב המשפחה תוך העברת הכאב והשוק למתבונן , היא שתעשה את האפקט.
קראו ביזכור על החייל פלינט ז"ל (איני זוכר את שמו הפרטי) וראו נא איזה עלם חמודות נקטף בשל סיבה שיכלה להפתר בשנייה שלישותית אחת.הוריו לא הסתירו ויצאו עם המקרה כדי להשיג את ההרתעה.
אין בושה בהתאבדות , הבושה היא שלנו , כל אחד במקומו , שראה ואולי זיהה , אך לא עזר.
ישן 05-02-2010, 15:55
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי תמיר20 שמתחילה ב "נוהל הסתרת התאבדויות-קיים?"

ראשית - זה "לא חדשות". אלא אם כן יש סיפור חדשותי מסביב להתאבדות, הרקע שלה או המתאבד/ת, הרי שעד שזה יגיע מחקירת מצ"ח ואחרי עדכון המשפחה לחדשות זה כבר יתיישן.

שנית - הרבה משפחות לא מעוניינות שיקירן יפורסם כמי ששלח יד בנפשו. צה"ל קשוב לכך, וגם במקרים שבהם יש פרסום תמצא את הנוסח "נמצא ירוי כשנשקו לידו". לפחות במקרה אחד שאני מכיר, בו לפי כל החקירות, דברים שהמתאבד אמר טרם מעשה, הנסיבות והמיקום מדובר בהתאבדות, המשפחה טוענת עד היום שמדובר ברצח ע"י מחבלים, ואף תבעה פעם חבר של המתאבד שפירסם בבלוג שלו דברים לזכר המנוח מהם נרמז שהנ"ל "ירה בעצמו".

שלישית - פרטיהם האישיים של חיילים שהתאבדו נמצאים באתר "יזכור", ובחלק מהמקרים המשפחה מציינת בדברים לזכרם במפורש את ההתאבדות.

ישן 07-02-2010, 23:07
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Hacham_Maimon שמתחילה ב "נדמה לי שהתאבדות מוגדרת כ-"מוות בנסיבות שיש עמן קלון""

חשד להתאבדות?
אני מכיר בו הבחור ירד מתפקיד ק. תורן, פרק את הנשק לפני כולם, דיבר עם קצין מקביל לו בדרגה על זה שהוא יום אחד ירה בעצמו (בוודאות לא הייתה מחסנית בנשק) ומספר דקות לאחר מכן הוא ירה בעצמו.
חקירת מצ"ח הגיעה למסקנה ש"למרות השמועות" אין שום הוכחה ברורה לכך שזה התאבדות, ולכן זה מוגדר כ"תאונה בנשק".
וההחלטה הזו הייתה אחת מהחכמות ביותר שראיתי בחיי.
להורים ולחברים שלו יש מספיק על מה לבכות, הם לא צריכים עוד סיבה להאשים את עצמם.

ישן 07-06-2012, 01:20
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
שיעור בהצלת חיים: דפני אסף רוצה למנוע את הההתאבדות הבאה

לפני חמש שנים התאבדה דורון אסף בת ה-18 עקב מצוקות וקשיים שהתעוררו בשירותה בצבא. אמה דפני בחרה לא להצניע את סיבת המוות כדי לשבור את קשר השתיקה בסוגיה. כיום האם מעבירה הרצאות בנושא ומדגישה: "אעשה הכל כדי שעוד אנשים לא ישלמו את המחיר"

זה שנים רבות מספר ההרוגים בתאונות דרכים הולך וגדל, ובשנת 2011 הגיע מספר ההרוגים ל-165. במקביל למגמה זו, גם מספר המתאבדים הופך לבלתי נתפס. לא הרבה יודעים, אך בישראל מתאבדים בכל שנה כ-450 אנשים, כמעט פי שלושה מהרוגי התאונות. נתון מדאיג נוסף מגלה כי התאבדות הינה גורם המוות מספר אחת בעת רגיעה צבאית. למעשה, בכל 40 שניות מת בעולם אדם כתוצאה מהתאבדות. הסיבה לחוסר המודעות לנושא היא קשר השתיקה סביבו, שנובע ממבוכה, הדחקה ודעות קדומות. אותו קשר מונע מהסוגיה להפוך לחלק מהשיח הציבורי.

ביום חמישי הקרוב ב-20:00 תתקיים ברחבי תל אביב צעדה ייחודית שתתנהל בדממה בשעות החשכה ותסמל את האפלה שבה מצויים האנשים הסובלים ממצוקה או דיכאון, כמו גם את החשכה שאופפת את הנושא. עמותת "בשביל החיים", שתומכת במשפחות שיקיריהן התאבדו ופועלת למניעת התאבדויות, אחראית על המיזם.

להמשך הכתבה במעריב:

http://www.nrg.co.il/online/17/ART2...tml?hp=17&loc=8

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:43

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר