לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-03-2008, 12:51
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
עיסקת מל"טים ראשונה לאלביט מערכות בצרפת

עיסקת מל"טים ראשונה לאלביט מערכות בצרפת: קיבלה הזמנה מצבא צרפת בהיקף של מיליוני דולרים
13:15 | 24.3.2008 נתן שבע
עסקת מל"טים (מטוס ללא טייס) ראשונה של אלביט מערכות
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.themarker.com/tmc/i/c/iconStock.gif]
בצרפת. אלביט מערכות תספק מערכות מזל"ט סקיילארק I ליחידות מיוחדות של צבא צרפת, זאת לאחר שזכתה במכרז בהשתתפות עשר מיצרניות המל"טים הגדולות בעולם. על פי ההערכות, מסתכמת ההזמנה של אלביט במיליוני דולרים בודדים.

מערכת הסקיילארק הינה מערכת ייחודית הנישאת על גבו של הלוחם בכוחות היבשה, ומיועדת לתצפית יום ולילה ולאיסוף מודיעין "מעבר לגבעה" עד לטווח של כ-10 ק"מ. המל"ט הזעיר מצויד במנוע חשמלי שקט במיוחד, יכולת טיסה אוטונומית לחלוטין ואיכות תצפית גבוהה המאפשרים תפעול והתמצאות טובים.

המל"ט ניתן להפעלה על ידי הלוחם בשטח לאחר הכשרה קצרה. מערכת סקיילארק מיועדת לשפר את ביצוע המשימות של כוחות היבשה ברמה הטקטית, תוך התאמה מלאה לתרחישי הפעילות המבצעית.

"בעולם קיימת דרישה גוברת לשימוש במל"טים בקרב כוחות מיוחדים, כוחות ללוחמה בטרור ועוד כוחות שונים המתמקדים באבטחת גבולות ומתקנים אסטרטגים", אמר חיים קלרמן, מנכ"ל חטיבת כלי טייס בלתי מאוישים וסגן נשיא אלביט מערכות.

"אלביט מערכות רואה בהסכם עם הכוחות המיוחדים של צבא צרפת פריצת דרך לשוק הצרפתי ומעריכה כי תביא בעקבותיה הסכמים נוספים עם מדינות השוק האירופי החברות בנאט"ו", אמר קלרמן.

אלביט מערכות איבדה 13% מתחילת השנה, ירידה פחותה מזו של מדד המעו"ף שבו היא נסחרת, שירד ב-16%.

http://www.themarker.com/tmc/articl...xml&log=newsmap

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-03-2008, 05:51
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
אני יודע שזה עדיין צעיר
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "האירבוס...."

לא שאני עוקב כל כך מקרוב אחרי הרכש האמריקאי או סיפור האירבוס - אבל אתן לך דוגמאות לכך שזה כן עשוי להיות אפשרי:

בישראל הופעלו\מופעלים שני כלים צרפתיים שעברו "גיור" אמריקאי לטובת FMS - הסוקטה טרינידד והדולפין\עטלף. שניהם במקור של תאגיד אירוספטיאל הצרפתי ש"הורכבו" ע"י מרכיב אמריקאי שהעניק להם פלומבה של יצור מקומי...

עפ"י התקנות האמריקאיות - רכש מערכת נשק - דורש ייצור ע"י יצרן אמריקאי במקביל. לעיטים הפתרון מזכיר את הפתרונות ההלכתיים ביהדות, שנועדו להכשיר את השרץ - וזה כנראה יהיה הדין גם לגבי האירבוס (אם יוחלט סופית להצטייד בו).

ישן 26-03-2008, 10:46
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
מבלי להיות בקיא בנושא
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "שת"פ עם נורת'רופ גרומן"

הרי שאם גרומן תחשב ליצרנית המטוס - ולאור התקדימים שכבר הבאתי (הטרינידד והמסוקים הימיים) - הרי שאין מניעה ליצור את התנאים גם לכך.

נתחיל בכך שח"א מעביר מטוס נוסף בימים אלה לשם הסבתו לתידלוק - כך שלא בטוח שהמהלך הזה בכלל נשקל (גם היתה הצעה להקים צי נחשוני תידלוק).

מצד שני - ישנה חברץ ץעופה ישראלית שכבר מפעילה איירבוס, ופרצה בכך את ההגמוניה של בואינג, ובעצם סללה את הדרך לאיירבוס להציג הצעות שגם ישקלו באהדה (ואולי תוך קריצה לאל על). מצד שני - בואינג עשויה להילחץ ולשפר הצעות עבור ח"א, על בסיס המשך שת"פ עם אל על (לא מזמן סגרו על רכש 4 מטוסי 777 חדשים לאל על)...

ישן 26-03-2008, 16:02
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
על מה זעקתא...?
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "גם הם! הם יודעים כשהם ספק..."

הם מונופול משום שלמדינה אין כסף לצאת לשוק ולבחור לה מטוס צרפתי, בריטי או השד יודע איזה.... איש בעולם , מלבד הדוד סאם איננו מחלק לנו מתנות בסדרי גודל שכאלה.

נכון, לוקהיד ובואינג יודעות שאין להן מתחרה בנושא הזה בשוק הישראלי ולכן קשה ל"כופף" אותן. אבל גם הדוד סאם על המשמרת, ולא כל מחיר אותו נוקבת לוקהיד וכל תנאי חוזה המוכתב ע"י בואינג, מתקבלים ע"י הממשל בהתקשרויות כאלה.

ואנחנו צריכם לפעמים לעצור ולומר "תודה" ולא למהר ולירוק לבאר ממנה אנו שותים לרוויה. איזה עוד מדינה בעולם מקבלת F-16 בחינם אין כסף ומעמידה תנאי offsett לנותן המתנה.... ????

הם לא טיפשים, ויש לזכור כי לא "לעולם חסדו..."
ישן 26-03-2008, 20:08
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "על מה זעקתא...?"

אי לא מתלונן.
אני רק אומר שאנחנו רוכשי שטיחים כי אנחנו קונים ממוכרי שטיחים
בכל ניסיוני במסחר גיליתי שאין דבר כזה "חנות הוגנת" שבה אסור להתווכח על המחיר. כל עיסקת רכש היא שוק עם כל מה שזה אומר. אפילו ברכישת מוצרי יוקרה.

ישן 26-03-2008, 15:46
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

כוחה של בואינג...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תוסיף לתקדימים שלך את משאית..."

אינך מעריך נכון את עוצמתה וכוחה של בואינג. You underestimate את המנגנון התעשייתי והפוליטי הזה.

בואינג אינה "טמבל" שנבהל מאיומים כאלה.... יחד עם זאת רכישה ישראלית היפוטטית כזאת הינה קטנה ביחס ואין לה לכשעצמה משמעות על עסקי בואינג.

אני חוזר ואומר - אם (ואינני מאמין שכך יקרה...) תקבל גרומן את העיסקה הענקית הזאת לצבא ארה"ב, או אז תוכל ישראל לעלות על העגלה ולקבל (לא "לקנות"!!) גם היא פרור אחד או שניים מגרומן....

אבל אני חייב לנסות ולהחזיר את הדיון למסלולו - דובר כאן (במקור העלה זאת Soloavia) באפשרות רכישה מהאירופאים ולא מארה"ב.

אם אני טועה והאמריקאים עצמם יחליטו לרכוש את האיירבאס, הרי שניתן יהיה להשתמש בכספי האשראי האמריקאים לרכישה דומה - מארה"ב.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 26-03-2008 בשעה 15:49.
ישן 26-03-2008, 15:10
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

דוגמאות...?
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "אני יודע שזה עדיין צעיר"

יש מספר רב של דוגמאות. דוקא אלה שהבאת הן ב"שוליים". רכב פה ורכב שם אין לזה משקל רב. בעיקרון השימוש ב- FMF הוא לציוד מייצור אמריקאי תיקני או לחילופין ל"רכש" (ואצלנו זה לא ממש "רכש" כמו ב- FMS רגיל אלא מתנות מהדוד סאם) ציוד שצבא ארה"ב משתמש בו גם כן. במידה ודרושה מערכת ספציפית שאינה עונה על הדרישות הללו - יש להוכיח לממשל מדוע תחליף אמריקאי איננו מועדף. זה החוק. מעבר לכך וכמו בכל חוק יש "פינות" של יוצאים מן הכלל.

ותמיד יש יוצאים מן הכלל - ולכל יוצא מן הכלל כזה חייבים להגיש בקשות והסברים מיוחדים ולקבל אישורים מתאימים מהממשל.

מציאת "Front" אמריקאי שמוסיף כמה ברגים וצובע את הציוד.... אינה כה פשוטה כפי שהעם חושב. אחוזי התכולה האמריקאית הממשית, מוגדרים היטב בחוק. בעיקרון, אף אם התקבל לכך אישור, במידה וקיים מתחרה אמריקאי של ממש הרואה בתהליך הזה "התחכמות" הפוגעת בעסקיו, הוא יעלה על בריקאדות וינסה לעקב או לעצור את ההתקשרות הזאת. במקרים רבים יצליח, במקרים אחרים ירים ידיים במיוחד כשמדובר בעיסקאות קטנות.

זכורים לרע נסיונות התעשייה המקומית הישראלית בשנות ה- 80 להעביר "עיסקאות סיבוביות" (קראנו לזה "ישראבלוף") תחת המסווה של פרושי פילפולים לחוקי ה- FMS של אז. עד שיום אחד, קם הדוד סאם, התנער והכריז - "עד כאן רבותי..." ואז כאב לכולנו... כאב מאד....

מיכליות מסוג האירבוס - הינן עניין פוליטי ורגיש הרבה יותר מרכב או אף מכמה מסוקים יעודיים או ממנועי המרכבה ועוד ועוד.... בואינג לא תוותר בקלות. כבר בעתירות שהוגשו כנגד גרומן הוסבר ופורט מדוע להתקשרות עם האירופאים יש טעם מר של 'Front אמריקאי פיקטיבי, למרות הבטחות להעסקת כך וכך עובדים בארה"ב.

לא מכבר בוטל פרויקט ענק אחר בארה"ב בשם ACS בו זכתה חברה ברזילאית בשת"פ עם חברה אמריקאית. אני לא חושב שהתוצאה שלפנינו תהיה שונה. אני צופה שינוי מהותי בהחלטות הללו. ימים יגידו.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 26-03-2008 בשעה 15:14.
ישן 26-03-2008, 15:33
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

דוגמאות לא טובות...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אז דוגמאות נוספות ודווקא של..."

פיתוח ה"חץ" נעשה מלכתחילה בין Government ל- Government, מה שקרוי "G to G". , שתי המדינות מימנו את הפיתוח, מהנדסי שתי המדינות עסקו בפיתוח ובייצור ומלכתחילה היתה התחייבות אמריקאית לאפשר רכישה ישראלית תחת תקציבי ה- FMF. ואגב - אינני זוכר כרגע אם הכל ממומן או רק החלק האמריקאי היחסי.

לגבי התבור - בדיוק כפי שנאמר, היה צורך באישור מיוחד המפרט מדוע זקוקים דווקא לכלי הזה.

אין עיסקת רובים כעיסקת מטוסי תידלוק מבחינת מתן היתרים "מוחדים". למרות שהחוק ברור ושווה לכל המערכות.

לא יימכר טנק הלאופרד הגרמני לישראל תחת FMF אפילו אם יגרזו אותו בגריז יינקי תיקני ב- GD בארה"ב....
ישן 26-03-2008, 19:21
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

תגובות לתגובות...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "עוד אלמנט היפוטטי"

האם ע"י עיסקה מול איירבאס לא ניתן יהיה לרכוש מוצר מדף "מותאם" לתקנים אמריקאיים?
אפשרות בלתי מציאותית כרגע - לא ייכנסו לעיסקה כזאת, לא אנחנו ולא EADS. שני הצדדים יודעים היטב מי המנצח בתזמורת הזאת - האמריקאים, ולמי אין כסף לכך - הישראלים. חבל"ז (במובן הישן של המונח הזה: A waste of time ואנשי EADS אינם כה נאיבים כדי לבזבז זמן על תרגילים שסופם ידוע.

אני מניח שיצטרכו למכור די הרבה מזל"טים כדי לממן איירבאס אחד או שניים
נכון - יצטרכו למכור בסיטונות ולהוסיף כמה עבמ"ים גם כן....

ואם כבר מזל"טים (כטב"מים) - גרומן היא ה"צד האמריקאי" של תע"א עם ההאנטר...
כן - חוזה שבמקורו, עוד בתחילת שנות ה- 90 נחתם עם TRW. אבל מה הנקודה ידיד ?
ישן 28-03-2008, 18:40
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

משנה מאד...!
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "שלום"

חוקי הרכש של צבא ארה"ב וחוקי מימון FMS ו - FMF אינם זהים.

צבא ארה"ב יכול לרכוש עבור עצמו כלים שמסיבה זאת או אחרת הוא זקוק להם. בדרך כלל חייבת להיות תחרות (לא תמיד - ניתן לרכוש כ- Sole Source אבל אז צריך Case רציני המסביר מדוע פונים למקור כזה או אחר כיצרן בלעדי...)

רכש ממדינות אחרות אפשרי וגם קיים אולם בדרך כלל חלים עליו כללי ייצור מקומי ותכולה אמריקאית.

כמה "דינגו" ו"בושמאסר" נרכשו עבור צבא ארה"ב? - אלה השוליים. זה לא הכלל - אלא היוצא מן הכלל - ולכל סיפור כזה יש הסבר, סיבות וכיוב'.

לגבי רכש FMS/FMF עבור מדינות אחרות קיימים מקרים של רכש ציוד ממקורות זרים, אולם במרבית המקרים, חייבת להיות תכולה אמריקאית גדולה ורצינית בכל מערכת כזאת, ואם המערכת איננה בשימוש הצבא האמריקאי ואין לה מספר תיקני NSN, יהיה צורך להוכיח לממשל האמריקאי, מדוע דוקא כלי זה או אחר (ולא כלים אמריקאים דומים אחרים) נבחרו.

השטן מצוי תמיד בפרטים ואין להקיש משולי "פעמון ההסתברות" על הכלל...
ישן 29-03-2008, 10:47
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
?
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "משנה מאד...!"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל

השטן מצוי תמיד בפרטים ואין להקיש משולי "פעמון ההסתברות" על הכלל...

נכון. מצד שני אמר יהודי חכם ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים..."

אגב,למיטב ידיעתי FMS הוא חלק/מרכיב מתוך FMF ולכן משפט הפתיחה שלך לא ברור.
אשמח מאד ,ברשותך , להסבר קצר ברמת "נפנופי ידיים" בנוגע לFMS , FMF .

באופן כללי - תגובותיך מרתקות ומחכימות אך יש לך נטיה להפוך הטיה בכל פעם שאתה נשאל משהו שסותר את משנתך הסדורה . ולבקש ממך דוגמאות /התייחסויות ספציפיות? הס מלהזכיר...
ראה מקרה ייצור F16 במצרים. דרשת מגולש בפורום אישור/מקור לנושא ייצור הכלים אך הפכת הטיה באלגנטיות כשנתבקשת לספק מקור דומה בנוגע לח"א...

אה..כמעט שכחתי לסיים בחיוך ובנימה חברותית ==> כל טוב , ידיד .
ישן 29-03-2008, 19:34
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

תגובות לתגובות לתגובות...
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "?"

ואחאד... ואחאד....

בנושא "אלוהים ופרטים..." - למיטב ידיעתי לא היה זה יהודי חכם שתווה את האימרה הזאת אלא דווקא גרמני שחי בארה"ב, אדריכל במקצועו. בשם Ludwig Mies Van Der Rohe . יגעתי ומצאתי:
http://thinkexist.com/quotes/ludwig_mies_van_der_rohe

ככלל יש לנו נטייה לשייך לעצמנו זכויות יוצרים לא לנו - אבל זהו נושא מעניין שאיננו קשור לצו"ב.

בהתייחס להערתך בנוגע ל"נטייה שזיהית אצלי להפוך הטיה.... וגו'" - אני מעריך את ניתוח האופי הזה, אולם טעות בידך (ואל תבקש ממני סימוכין לקביעתי זאת..... ). השאלה ששאלתי בהקשר הסימוכין לכך שמצרים "מקבלת" ולא "רוכשת" את מטוסי ה- F16 שלה, הינה שאלה הנובעת מכך שלי לעצמי, כמי שעוסק שנים רבות בנושאים הללו, לא ידוע על כך. הינה לך "סימוכין עצמי" האומר - "ייתכן ואני טועה - נא לתקן אותי ועדיף עם סימוכין..."

מי שמבקש "להוכיח" נושא טריויאלי במערכת הבטחון, נושא הידוע והנמצא ומפורסם ברשות הרבים שנים רבות, נושא הידוע היטב לכל אדם במערכת (גם לך - אני בטוח בזה !!!), כל מה שהוא מבקש למעשה זה ל"אתגר" לשם הוויכוח והפילפול.... לכך אני לא מוכן. אין לי זמן ורצון להפוך את הנושא למדור "לחיפוש טריויה...."

נושא ה- FMS - לעומת ה- FMF, אתה צודק באומרך שהאחד נגזר מהשני אולם במערכת הבטחונית, נוהגים להפריד בין שיטת הסיוע לישראל והעוסקים במלאכה יקראו לה FMF, לבין שיטות אמריקאיות לתיקצוב וניהול פרויקטים עבור מדינות זרות אחרות - יוון, פולין, מרוקו, ירדן ועוד....

אכן קיים בילבול במונחים. מקובל להתייחס לסיוע שנותנת ארה"ב לישראל כסיוע FMF שפרושו Foreign Military Funding ובעיקרו מתן כספים מכיסו של משלם המסים האמריקאי, לרכש ע"י משרד ביטחון שלנו בארה"ב בכפוף להסכמי תכולה, נוהלים ואישורים למיניהם. מאידך מקובל להתיחס לרכש מארה"ב תחת FMS שפרושו Foerign Military Sales כרכש שמנהלת זרוע כזאת או אחרת של צבא ארה"ב מהייצרן, עבור מדינה זו או אחרת אולם מתקציבה של המדינה הזאת ולא מכספי "מתנות סיוע".

כך למשל, רכש מטוסי ה- F16 הפולנים, נעשה ע"י חיל האויר האמריקאי הרוכש את המטוסים מLockheed עבור ממשלת פולין, בודק ומבטיח שהמוצר מוכן למכירה, ואז מטיס אותם לפולין ורק בנחיתה על אדמת פולין הופך העסק הזה לרכש. הכספים הם פולנים !!!! לא אמריקאים כמו במקרה שלנו. חיל האויר האמריקאי כמובן "גוזר קופון" (די נכבד) מכורח היותו ה- Program Manager לרכישה הזאת. אגב תהליך מסירת המטוסים לישראל הינו זהה כמעט לחלוטין, ההבדל העיקרי נובע מכך שחיל האויר האמריקאי איננו מעורב כ"רוכש" במקרה שלנו ואין לו שום מעמד של Program Manager לרכישה הזאת.

אגב - כדי להבין את מקור הבילבול במינוחים כדאי לשם דוגמא להציץ לקישור הבא:
http://www.ciponline.org/facts/fmf.htm

המונח "ידיד" - הוא מונח בו אני משתמש מדי פעם להדגיש את ההבדל מ"אחי" שלצערי שגור בפי הנוער ברחוב, או מ"חבר" שהוא רמה אחרת של יחסים בין אישיים. תרצה - קח אותו בחיבה, לא תרצה התעלם ממנו.

ערב - נעים !

ואין לי סימוכין לכך ....

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 29-03-2008 בשעה 19:47.
ישן 30-03-2008, 10:03
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
OK
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "תגובות לתגובות לתגובות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
ואחאד... ואחאד....

בנושא "אלוהים ופרטים..." - למיטב ידיעתי לא היה זה יהודי חכם שתווה את האימרה הזאת אלא דווקא גרמני שחי בארה"ב, אדריכל במקצועו. בשם Ludwig Mies Van Der Rohe . יגעתי ומצאתי:
http://thinkexist.com/quotes/ludwig_mies_van_der_rohe

ככלל יש לנו נטייה לשייך לעצמנו זכויות יוצרים לא לנו - אבל זהו נושא מעניין שאיננו קשור לצו"ב.

בהתייחס להערתך בנוגע ל"נטייה שזיהית אצלי להפוך הטיה.... וגו'" - אני מעריך את ניתוח האופי הזה, אולם טעות בידך (ואל תבקש ממני סימוכין לקביעתי זאת..... ). השאלה ששאלתי בהקשר הסימוכין לכך שמצרים "מקבלת" ולא "רוכשת" את מטוסי ה- F16 שלה, הינה שאלה הנובעת מכך שלי לעצמי, כמי שעוסק שנים רבות בנושאים הללו, לא ידוע על כך. הינה לך "סימוכין עצמי" האומר - "ייתכן ואני טועה - נא לתקן אותי ועדיף עם סימוכין..."

מי שמבקש "להוכיח" נושא טריויאלי במערכת הבטחון, נושא הידוע והנמצא ומפורסם ברשות הרבים שנים רבות, נושא הידוע היטב לכל אדם במערכת (גם לך - אני בטוח בזה !!!), כל מה שהוא מבקש למעשה זה ל"אתגר" לשם הוויכוח והפילפול.... לכך אני לא מוכן. אין לי זמן ורצון להפוך את הנושא למדור "לחיפוש טריויה...."

נושא ה- FMS - לעומת ה- FMF, אתה צודק באומרך שהאחד נגזר מהשני אולם במערכת הבטחונית, נוהגים להפריד בין שיטת הסיוע לישראל והעוסקים במלאכה יקראו לה FMF, לבין שיטות אמריקאיות לתיקצוב וניהול פרויקטים עבור מדינות זרות אחרות - יוון, פולין, מרוקו, ירדן ועוד....

אכן קיים בילבול במונחים. מקובל להתייחס לסיוע שנותנת ארה"ב לישראל כסיוע FMF שפרושו Foreign Military Funding ובעיקרו מתן כספים מכיסו של משלם המסים האמריקאי, לרכש ע"י משרד ביטחון שלנו בארה"ב בכפוף להסכמי תכולה, נוהלים ואישורים למיניהם. מאידך מקובל להתיחס לרכש מארה"ב תחת FMS שפרושו Foerign Military Sales כרכש שמנהלת זרוע כזאת או אחרת של צבא ארה"ב מהייצרן, עבור מדינה זו או אחרת אולם מתקציבה של המדינה הזאת ולא מכספי "מתנות סיוע".

כך למשל, רכש מטוסי ה- F16 הפולנים, נעשה ע"י חיל האויר האמריקאי הרוכש את המטוסים מLockheed עבור ממשלת פולין, בודק ומבטיח שהמוצר מוכן למכירה, ואז מטיס אותם לפולין ורק בנחיתה על אדמת פולין הופך העסק הזה לרכש. הכספים הם פולנים !!!! לא אמריקאים כמו במקרה שלנו. חיל האויר האמריקאי כמובן "גוזר קופון" (די נכבד) מכורח היותו ה- Program Manager לרכישה הזאת. אגב תהליך מסירת המטוסים לישראל הינו זהה כמעט לחלוטין, ההבדל העיקרי נובע מכך שחיל האויר האמריקאי איננו מעורב כ"רוכש" במקרה שלנו ואין לו שום מעמד של Program Manager לרכישה הזאת.

אגב - כדי להבין את מקור הבילבול במינוחים כדאי לשם דוגמא להציץ לקישור הבא:
http://www.ciponline.org/facts/fmf.htm

המונח "ידיד" - הוא מונח בו אני משתמש מדי פעם להדגיש את ההבדל מ"אחי" שלצערי שגור בפי הנוער ברחוב, או מ"חבר" שהוא רמה אחרת של יחסים בין אישיים. תרצה - קח אותו בחיבה, לא תרצה התעלם ממנו.

ערב - נעים !

ואין לי סימוכין לכך ....

תודה על תשובה מעניינת ומחכימה.

הקטנוניות שלי בנוגע ל "ידיד" מיותרת ואבקש למחוק אותה מהפרוטוקול.

יום טוב
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:03

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר