לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-10-2008, 03:47
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
מנסים לתפוס ברקים

הייתי אצל חברים והתחיל לרדת גשם.
הדלקתי את אחד החברה' שם שננסה ללכת לתפוס ברקים אבל היתה התנגדות עקרונית מצד חלקם שנצא.
כמעט וויתרנו אבל הוא היה די נחוש שאני אסביר לו את סודות הטכניקה אז הבטחנו להם שאנחנו יוצאים ל 10 דקות, אני רק אסביר לו בגדול את התיאוריה מבלי שננסה לצלם ונחזור.
לא לקחתי איתי שום דבר מלבד את ה 700 וה-50 1.4 שמרותכת אליה.
לא חצובה, לא מעיל גשם - שום דבר.

כשהגענו לשטח, הצעד הראשון היה פשוט לחכות באוטו ולחכות לברקים. המטרה היתה לזהות נקודה בה הם יורדים הכי הרבה. כל אחד היה אחראי על צד אחר של האוטו, ולאחר זמן מה שכלל התרגשות אדירה בכל פעם שזיהינו נפילה, הבנו פחות או יותר את הכיוון הכללי שלהם.

מיקמנו מצלמות מתוך הרכב לאיזור הכללי בתקווה לתפוס נפילה כדי שנוכל לכוון במדוייק יותר את הפריימים הבאים שלנו (מסתבר שלברקים יש נטיה לחזור על מיקומי הנפילות שלהם בסטייה לא גדולה בכלל).
כמובן, שרוב הפריימים יוצאים ריקים לחלוטין (ומטושטשים כמובן... כיאה לצילום ללא חצובה):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
EXIF Information
העיגולים האדומים מסמנים את האיזור בו זיהינו פחות או יותר את נפילות הברקים. הגוש מימין זה עץ (או למעשה "התאומים", זוג עצי ברוש עם מורשת עתיקה בקיבוץ הממוקמים במרכז אחד הפרדסים שלנו) ואילו העיגול משמאל אלו זוג אורות שאין לי מושג מה מקורן. אולי גן האירועים שבשדות או מושב מרוחק... לא יודע, אבל אלו היו נקודות הייחוס שלנו. הפריים הזה היה ריק מברקים ולא תרם לנו מידע כלשהו בנוגע למיקום נפילתם המדוייק. ממשיכים לפריימים נוספים:

EXIF Information
את הנפילה הראשונה זיהינו (כאמור, לפי העיגול האדום בתמונה) ליד זוג האורות. ממשיכים לחשוף כדי לקבל עוד פריימים עם עוד יותר מידע (כאשר המצלמה מכוונת לכיוון האורות בידיעה ששם נופלים הברקים):

EXIF Information
מהנקודה הזו איבדתי פוקוס (אין צורך לציין שמדובר בפוקוס ידני), אבל הצילומים הן לצורך מדידות בלבד בכל מקרה, כך שזה ממש לא משנה לנו בשלב זה.
פה ניתן להבחין בשתי נפילות, האחת שוב ליד האורות בצד ימין, והשניה דווקא משמאל לתאומים.
ממשיכים...

EXIF Information
בפריים הזה כבר זיהינו 4 נפילות בזמן של 30 שניות (אם כי אם אני זוכר נכון, הנפילות היו רצופות בתוך שניה עד שתי שניות, ממש לקראת סיומה של החשיפה).
אוקי, אז יש לי את גבולות הגזרה שלי. אני יודע איפה הברקים נופלים (החל מקצת שמאלה לאורות הצהובים עד קצת ימינה מהעצים). עכשיו צריך לסדר ת'פוקוס כמו שצריך (משימה לא פשוטה לכשעצמה), לסדר אילתור כלשהו לייצב את המצלמה (השתמשתי בתיק הצילום של חברי בזמן שהוא היה עם חצובה) ולקוות להצליח לתפוס ברקים...
EXIF Information
כל הזמן הזה ירד עלינו גשם ולכן לא יכלנו לצאת מהרכב או אפילו לא לפתוח חלון. קצת מבאס.
בד"כ מחכים עד שהסופה עוברת את האיזור שלנו ואז יבש. יוצאים החוצה וחושפים איפה שהסופה עדיין מכה. זה מאפשר צילומים נקיים לחלוטין בלי הפרעות כמו חלונות רטובים או טיפוס שמכסות את העדשה...

EXIF Information

EXIF Information

EXIF Information

EXIF Information

בסופה הבאה צריך להביא:
חצובה (חובה!!)
מעיל גשם למצלמה (רצוי)
שלט רחוק (או להשתמש ב D70 לה יש לי שלט או לקנות ל 700 אחד חדש - מאוד עוזר)

מקווה שעזרתי למישהו - ובהצלחה בסופות!
אם מישהו מהאיזור שלי והוא שומע בחדשות שעומדת להתחולל סופת ברקים, הוא כנראה ימצא אותי בשדות (ואני תמיד שמח לעוד חברה איתי =)).

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-10-2008, 16:34
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "מנסים לתפוס ברקים"

אוקי, אז תגובה מרוכזת (לוקח אוויר...):
ננק: כיוונתי את ה WB לפלאש ואח"כ לשמש, בהנחה שברק הוא אור לבן והצבע שלו יהיה דומיננטי בפריים.
בדיעבד אני חושב שזו אולי טעות ואולי הייתי צריך לכוון את ה WB לנורת להט כיוון שכל הסביבה בלילה מוארת בתאורה צהובה. זה היה גורם לפלאש להיראות מאוד כחול שזה ממש מגניב. בפעם הבאה אני אכוון ל WB של נורת להט - ללא ספק.

את נקודת הפוקוס, כיוונתי בהתחלה בגדול לאין סוף. אח"כ ניסיתי להשתמש ב LIVE-VIEW כדי לקבוע את הפוקוס מהאורות אבל לא הצלחתי לעבוד איתו בסצינה של 0% אור. אז פשוט התאמצתי לראות בעין את 2 נקודות האור ולפקס ידנים עליהן.

לא ניסיתי לתפוס ברקים ביום. אני מעריך שהטכניקה תהיה זהה, רק שכדי לקבל חשיפה של 30 שניות ביום צריך להשתמש ב ND ולסגור צמצם יפה מאוד. צריך לראות איך ברקים מתמודדים עם תנאים של צמצם מאוד סגור + ND.
אם הם לא מתמודדים עם זה טוב, אפשר לפתוח צמצם ולחשוף חשיפות קצרות יותר.

WhiteStyle: הברק מכה לשבריר שניה. להערכתי זמן המכה שלו הוא כמו של הבזק פלאש (בסביבות ה 1/10,000 שניה). אין שום סיכוי בעולם לראות ברק בעין ולצלם אותו מיד לאחר מכן. הפטנט שלי היה להתחכם לברקים. דבר ראשון אני בכלל לא מנסה לצלם. אני פשוט יושב באוטו, מסתכל על איזור מסויים ומחכה לראות אם נופלים שם ברקים. הייתי עם חבר באוטו אז כל אחד מאיתנו הסתכל לכיוון אחר. ברגע שזיהינו מקום בו נופלים הרבה ברקים, מיקמנו שנינו את המצלמות לאותו כיוון.

תומר: השתמשתי באמת בטיימר של ה 2 שניות. אבל אין דבר יותר מבאס מלראות 3 ברקים ברצף בדיוק בזמן של ה 2 שניות האלה שכבר לחצת על הכפתור, אבל המצלמה לא מצלמת כלום =)

אסף: אילתרתי 'חצובה' שעשויה מתיק הצילום של החבר שהיה איתי. איכשהו העמדתי אותו כך שיגיע לחלון של הרכב והשתמשתי במכסה העדשה כדי לייצב אותה בצורה שתהיה כמה שיותר מאוזנת. אגב, מאוד קשה להיות ברכב עם עוד בנאדם בגובה 190 ששוקל 100 קילו. כל פעם שהוא מזיז את היד שלו, כל הרכב רועד =)
בערך 50% מהזמן אני רק צועק עליו "עודד! תפסיק לזוז!!!"

בן: תומר כבר ענה לך בנוגע לפוקוס (והאמת שגם עניתי למעלה). בנוגע למדריך של גליץ - הוא נחמד, אבל פה יש דיון שאפשר לשאול שאלות וכולם מקבלים תשובות, אז יוצא שהדיון הזה יותר טוב מהמדריך של גליץ (רועי, אתה יודע שאני אוהב אותך, זה לא אישי ).

קובי שמיר: ארז צילם ברקים באמע העיר. אם אתה קיבוצניק / מושבניק - לך לשדות. מקומות פתוחים הם האידיאלים לצילומי ברקים.
אם אתה עירוני, טפס על גג של בניין גבוה, קח לך מטריה וחצובה ותנסה לחשוף על העיר בכיוון ממנו אתה מזהה הכי הרבה נפילות.
אין מקום שלא רואים ממנו את הברקים, ותמיד יש חבר שגר בבניין קומות שאצלו אפשר להגיע לגג =)
ואם אתה שומע על סופה שמתקרבת, פשוט דבר איתי, כפי שאמרתי, ונצא לצלם ביחד בשדות שלנו

TheShield: הצמצם היה די שרירותי. ראיתי בתמונות הראשונות שכשהייתי על צמצם 4, התמונה קיבלה המון תאורה סביבתית אדומה ולא כל כך אהבתי את זה. כיוון שברק הוא דבר בהיר מאוד, הוא יצרב בתמונה בכל מקרה, ללא תלות משמעותית בצמצם (כמובן שצריך להשאר בגדר הנורמל ולא לחפש לסגור אותו למקסימום, אם כי אולי גם אז זה יעבוד). אז שרירותית סגרתי ל 7.1.

איך אתה קובע את הצמצם? תראה שהתאורה הסביבתית שאתה מקבל לא משתלטת לך יותר מדי על הפריים. או אולי אתה בכוונה רוצה שהיא כן תשתלט לך... בגדול זה לא באמת משנה מה הצמצם שלך. בחשיפה של 30 שניות אתה יכול לקבל טווח צמצמים של 4 עד 7.1 כמו שראית אצלי, ואפילו יותר.
הברקים יתפסו בכל מקרה בתמונה שלך - לא משנה מה הצמצם. קבע את הצמצם לפי מה שמתאים לך לסביבה. גם אין פה "נכון או לא נכון" כי לפעמים נרצה הרבה מהסביבה ולכן נפתח צמצם, ולפעמים נרצה להחשיך דווקא את הסביבה...

moozes, זו לא אדמה חרושה, זו הכנת ניילון לחממות של חצילים

שמחתי לענות על שאלות, אם יש עוד - אל תתביישו =)

ישן 25-10-2008, 16:55
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Thedarkdragon שמתחילה ב "לא פחדתם שברק יפגע דווקא בכם?..."

למה לפחד? זה דווקא מגניב לגמרי שברק פוגע בך.
אתה מרגיש כמו שיש לך סוכריות קופצות בלשון... זה עושה זרם מגניב כזה שחורך את הלב ומטגן את הריאות =)

וברצינות - לא, לא פחדנו בגלל שבזמן הסופה עצמה (כשירד עלינו גשם) היינו בתוך הרכב. רכב כידוע מבודד מהאדמה בזכות הצמיגים שלו.
ראיתי פעם תוכנית טלוויזיה (אני כמעט בטוח ב 100% שזה היה בטופ-גיר), שם לקחו רכב לתחנת כוח, והעבירו כאילו ברקים דרך הרכב לאדמה. היה שם מתח אדיר - אני לא זוכר מספרים.
ואתה רואה את החשמל נוגע בגג של הרכב והולך לאדמה דרך חוט הברזל שמאחוריו והבנאדם שהיה בתוך הרכב, היה מבודד לחלוטין. לא קרה לו שום דבר.

אנחנו יוצאים מהרכב כאשר נפסק הגשם בדיוק באיזור שלנו, ואז זו הזדמנות לצלם את הברקים שבמרחק (איפה שבפועל כן מתקיימת הסופה).

ישן 26-10-2008, 19:22
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי yitzy שמתחילה ב "יפה מאד מתן תודה על..."

1. זה כי אני אישית שונא RAW ואני לעולמי עד אמנע מלהשתמש ב RAW אלא אם ממש אין ברירה.
התיאוריה שלי אומרת שכל צילום טוב אפשר לצלם גם ב JPG. ואם טעיתי ב WB, אז הייתי צריך בשטח לתקן את זה שיהיה נורמלי. האמת שבשטח כבר ראיתי שהתמונות שלי אדומות אבל מה לעשות שלא חשבתי לשנות WB? אתה מבין, זו אפילו לא הפעם הראשונה שאני מצלם ברקים, וכמו טירון לא חושב לשנות WB... לא נורא, זו טעות שלא אחזור עליה יותר
בנוגע ל"למה לא RAW?", יש מספיק חומר באשכולות בפורום הטכני (אפילו יש אחד בדף הראשון).

2. בשביל לצלם ב BULB עם ה D700 אני חייב להחזיק את הכפתור לחוץ כמה זמן שאני רוצה.
קצת בעייתי (כואב באצבע ולא נוח). עם ה D70 הייתי חושף בעזרת שלט. היתרון של השלט הוא שלא רק שהוא מאפשר לי לצלם עד שאני רואה ברק (אפילו אם יותר מ 30 שניות) אלא הוא מאפשר לי גם להפסיק את החשיפה בכל שלב (גם אם לא עברו 30 שניות).
נניח שאני רוצה רק ברק אחד בפריים ולא סלט ובלאגן של ברקים... לחשוף 2 דקות אמנם יבטיח לי ברק כלשהו בתמונה, אבל כנראה שגם יהיו ברקים אחד על השני וחבל... אפשר לחלק את הברקים למספר תמונות ואז לתפוס אותם עם כמה שיותר פרטים.
כך שגם אם תפסתי ברק אחרי 5 שניות, אני לא צריך להמשיך לחכות עוד 25 שניות כדי שתסתיים החשיפה.. אפשר מיד להפסיק.

אין לי שלט, לצערי, עדיין, ל D700. רק ל D70 (מה שאולי אומר שאני צריך לצלם איתה וזהו... לפחות עד שאקנה שלט ל 700).

ישן 26-10-2008, 22:32
צלמית המשתמש של genisher
  משתמש זכר genisher genisher אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.06
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "1. זה כי אני אישית שונא RAW..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narxx
היתרון של השלט הוא שלא רק שהוא מאפשר לי לצלם עד שאני רואה ברק (אפילו אם יותר מ 30 שניות) אלא הוא מאפשר לי גם להפסיק את החשיפה בכל שלב (גם אם לא עברו 30 שניות).
נניח שאני רוצה רק ברק אחד בפריים ולא סלט ובלאגן של ברקים... לחשוף 2 דקות אמנם יבטיח לי ברק כלשהו בתמונה, אבל כנראה שגם יהיו ברקים אחד על השני וחבל... אפשר לחלק את הברקים למספר תמונות ואז לתפוס אותם עם כמה שיותר פרטים.
כך שגם אם תפסתי ברק אחרי 5 שניות, אני לא צריך להמשיך לחכות עוד 25 שניות כדי שתסתיים החשיפה.. אפשר מיד להפסיק.
אבל אז יכול להווצר מצב שהתמונה תהיה חשוכה מאוד מאוד, וכל מה שיראו זה הברק.
מה שאני שואל בעצם, זה איך אתה יכול להמשיך ולשלוט במצב זה על החשיפה הסופית (בהנחה שהפסקת ברגע שתפסת בה ברק), אם אתה לא יודע מראש מה יהיה משכה...?

"Take only Photographs, leave only Footprints"

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:50

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר