לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-01-2009, 23:29
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מסכים איתך לחלוטין שהכינוי "קטיושה" הפך לגנרי עבור כמעט כל מה שמשוגר לעבר תחום המדינה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא יודע כמה נכון לבוא בטענות..."

בדיוק כמו שכל רקטה מאולתרת היא "קסאם" !
מסכים גם עם עניין ה"פלאפון"...
אבל תסכים איתי שעדיין מכתב צבאי שזה מקצועו היית מצפה "קצת" יותר מאותו אזרח הדיוט, לא?...

ובעניין התימוכין /אי תימוכין שהבאת, קראתי את מה שכתוב בקישור ואני חייב לציין שלפחות ההתחלה נראית מדוייקת, אולם משהו קצת השתבש לי כשמשום מה בהסטורית השימוש ברקטות כנגד עורף מדינת ישראל הושמטו מספר אירועים חשובים ואפילו "מכוננים" דוגמת שיגור מטח רקטות ה 107 מ"מ לעבר אילת בשנת 69 (בעקבות האירוע הזה הופצצה עקבה ע"י חיל האויר) , שיגור שתי רקטות "גראד" לעבר פתח תקווה באמצע שנות השבעים (אירוע שגרם להרג של ילדה וללא מעט נזק) ועוד כמה אירועים ...
היות ומצד אחד מוצגת שם כביכל סקירה מפורטת אך מאידך לא מוזכרים שם מס' אירועים שהייתי בהחלט מצפה שיוזכרו הרשה לי גם לפקפק במעט באותו נתון לגבי בית שאן !

למיטב ידיעתי הרקטות "הפופולריות" בהן נעשה שימוש באותן שנים הן מירדן והן מלבנון הן רקטות ה 107 מ"מ ורקטות ה"גראד" בקוטר 122מ"מ !

לי בכל אופן (כאחד שבכל זאת עסק קצת בנושא הזה) לא ידוע על שום מקרה בו שוגרה "קטיושה" ואם אדייק - "רקטת 132 מ"מ " לעבר עורף המדינה !

ואשמח לדעת באם כן היה אירוע שכזה !
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-01-2009, 00:27
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

טוב...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "מסכים איתך לחלוטין, אתה מדבר..."

שם כבר בכלל הפליאו לעשות והחליטו שכל מה שמשוגר זה "קטיושות" וכך כנראה בא לציון גואל !

למה להתעסק עם שמות מפוצצים דוגמת "גראד" או TYPE 63 ?....
יאללה, נקרא להכל "קטיושה" ושיעזבו אותנו באמ'א שלהם.....

אז כנראה שכאן טמון שורש העניין !
כנראה שהצלחת למצא את המקור שאותו אני מחפש כבר שנים (לא ידעתי על האנציקלופדיה של "ידיעות"... בחיי שלא) !.....

אז אני יכל להגיד לך שאולי מבחינת הכתבים/תקשורת/אזרחים מן השורה זה בסדר וממש וומש לא עקרוני (ואולי גם טרחני /מציק/טפשי) להתעקש על דיוק בפרטים שכאלה אבל לי עצמי זה "טיפטיפה" מציק לשמוע את כל אותם כתבים צבאיים שמהם דווקא כן הייתי מצפה לקצת יותר מעדיפים להשתמש בכינוי גורף לכל מה שעף במסלול בליסטי מעבר לגבול....

ויודע מה?...
אם הם כבר נתפסו לשם "גראד" אז לפחות שידיקו !
אף "גראד" לא הגיע/נפל עד כה באשדוד/איזור יבנה וכו'... !
אף "גראד" לא מגיע לטווח שכזה אלא רק רקטות "מבוססות "גראד" שעברו שיפורים עם השנים במדינות שונות (כפי שכתב "FourAces" באחת מהודעותיו באשכול הזה) !

עכשיו בימים האחרונים כבר בכלל נראה לי שהעולם ע"פ התקשורת מתחלק לשניים, ל"גראדים" ו "קסאמים" .....
ישן 15-01-2009, 19:18
  FourAces FourAces אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.09
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני לא יודע אם אתה רציני או ציני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
בכל אופן מה שלי יותר מפריע הוא העובדה המעניינת שבגלי צה"ל יש הבחנה מאוד מעניינת בין מה שנופל בדרום ("טילי גראד" ) לעומת ה"טילי קטיושה" שמאפיינים את גזרת הצפון !

מתי לעזאזל כבר יפנימו בתחנה הצבאית הזאת ש:

1. לא משוגרים טילים לעבר ישראל אלא רקטות !

נכון.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
2. לא כל רקטה היא "גראד" ולא כל "גראד" הוא "קסאם" !

אכן, לא כל רקטה היא "גראד".
"גראד" (ברוסית "Град") הוא כינויה של מערכת ארטילריה מתוצרת ברה"מ שסימונה BM-21 שפותחה בשנות ה-60 (שזה אומר 1960) לשיגור רקטות 122 מ"מ. מאז עברו רקטות ה-122 מ"מ מגוון פיתוחים על ידי מדינות שונות בעולם, שכללו הגדלת טווח (על ידי שיפור המנוע) והתאמת מגוון רחב של סוגי רש"ק (רסס, רסס משופר, רסס כדוריות, מצרר, חל"כ, חל"ב, ועוד).
כינויה של המערכת דבק ברקטות וכמובן אומץ על ידי הפרשנים והכתבים השונים. הרבה יותר קל וקצר להגיד "גראד", "במקום רקטת קרקע-קרקע בקוטר 122 מ"מ".
המינוח טיל כמובן שגוי ממקורו, מחוסר קיומה של מערכת הנחייה שתנווט את הנשק למטרתו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
3. "קטיושות" לא שוגרו מעולם לעבר מדינת ישראל !

שלילי פלילי!!!
קטיושות שוגרו גם שוגרו על מדינת ישראל.
"קטיושה", או ברוסית Катюша הוא כינוי ה"חיבה" הכוללני שהעניקו החיילים הסובייטים למערכות רקטות הארטילריה שימשו את הצבא האדום. (הסברה שמקור השם מהשיר "קטיושה" של מיכאיל איזקובסקי).
רקטות הקטיושה קיימות במגוון קטרים, החל מ-80 מ"מ, דרך ה-107 הנפוצה, ה-122 (גראד), 160 מ"מ ו-240 מ"מ.
עיקר הרקטות ששוגרו על ישובי הצפון מלבנון היו קטיושות 107 ו-122 מ"מ.
רקטות ה-122 מ"מ שמשוגרות כיום מהרצועה הן "קטיושות" לכל דבר, גם אם הן לא יוצרו רשמית בברית המועצות.
ישן 15-01-2009, 19:53
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לצורך העניין, החלוקה הנהוגה..."

ומה בדיוק ההגדרה שלך ל"חלל"? בקיצור זה לא ממש נגמר. בסוף מה שמשנה זה טווח ,דיוק, נזק, מהירות תפעול ועוד כמה גורמים. השם והסיווג משניים. ובכלל כל מילה היא מלאכותית, לא רק ההבחנה בין שתי מילים דומות.

כל הויכוח הזה הוא לא על פירוש של מילה אלא על הז'רגון שבו משתמשים. missile באנגלית יכול להיות כל חפץ שמועף באויר, זו היתה המשמעות של המילה לפני שמישהו בכלל דמיין מנועים רקטיים או מע' הנחייה/ייצוב.

אם אכן יש שיקול פוליטי בבחירת המילים זה חמור אבל לא שייך לפורום הזה. ואם זה נובע מסתם בלבול, חוסר הבנה ורידוד הנתונים ולעיסתם "לטובת" הציבור אז זה בסך הכל הסטנדרט הרווח בתקשורת.

ישן 15-01-2009, 20:13

ההבחנה חדה מאד
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לצורך העניין, החלוקה הנהוגה..."

רקטה = מערכת נשק המורכבת מרש"ק + מנוע.

טיל = מערכת נשק המורכבת מרש"ק + מנוע + מערכת הנחייה + מערכת ניהוג.

ההבדל תהומי.
הרקטה מקבלת את כיוון המעוף מהמשגר ואת הדחף למעוף מהמנוע. לאחר שעזבה את המשגר, אין באפשרותה של הרקטה לבצע שינוי כיוון והיא ממשיכה במעוף בליסטי בהתאם לכיוון שקבלה מהמשגר. טווח המעוף מושג בהתאם למשך הבערה ולדחף של המנוע בשילוב עם זווית השיגור.
הטיל לעומת זאת, עוזב את המשגר בכיוון מסויים, אך יכול, באמצעות מערכת ההנחייה לבצע עקיבה אחר המטרה ולהעביר בהתאם פקודות למערכת הניהוג שתנווט אותו אל המטרה עד לפגיעה בה.

לדוגמה:
ה"לאו" וה-PG הן רקטות נ"ט. מרגע שעזבו את קנה השיגור, אין ליורה כל השפעה עליהן עד לפגיעה/החטאה.
ה"עורב" הוא טיל נ"ט שעקיבת כוונת המשגר שלו אחר המטרה מעבירה אליו פקודות הנחייה שמתורגמות על ידו לפקודות ניהוג שמשנות את מסלול המעוף בהתאם לצורך עד לפגיעה במטרה.
ישן 15-01-2009, 20:31
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
תקרא טוב את מה שכתבתי.
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי FourAces שמתחילה ב "ההבחנה חדה מאד"

מילולית, האבחנה היא מלאכותית, ואיפלו לא נתמכת מילונית. מתוך מילון אבן שושן:
"טיל, ז' [מן: טול] 1. שם כולל לכל גוף המועף למרחק דרך קנה של כלי יריה בכח חומר נפץ הודף, או בכח אוויר דחוס, קפיץ מתוח, רקטה וכדומה: קליע של רובה, פגז תותח או פצצת מרגמה הם טילים. 2. [בייחוד] קליע בליסטי, קליע בעל כח הרס רב, הנורה ממתקן מיוחד ("כן שילוח") ושעצמת תעופתו מחושבת לפי חישובים בליסטיים מדוייקים. הטילים השונים נקראים בימינו לפי מקום השילוח ומטרת הפגיעה, כגון "טיל אוויר-אוויר" (טיל שלוח ממטוס כדי לפגוע במטוס האוייב); "טיל אוויר-קרקע", "טיל קרקע-קרקע" וכדומה. - [טיל-, טילים, טילי-]."

אף לא מילה אחת על הכוונה/תיקון מסלול לאחר השיגור.
אז תגיד שאבן שושן זה לא המקור לבדיקת מונחים מקצועיים, אולי יש בלקסיקוני ביטחון הגדרות שונות. בסדר, זה עדיין לא אומר שבתקשורת טועים כשאומרים "טילי גראד".

מבחינת ההגדרות, רקטה היא אך ורק המנוע (גם זה לא נכון כמובן לכל נשק מונחה - יש פצצות בעלות מנועי סילון קטנים), ולכן מה שנקרא על ידיך "רקטת גראד" הוא למעשה "טיל קרקע קרקע לא מונחה תלול מסלול קצר טווח בעל רש"ק חנ"מ ורסס, בקוטר של 122 מ"מ".

הבהרה: גם אני מקיים את האבחנה הזאת, אבל חשוב להבין שאין מקום לצחוק/ללעוג לאנשים שלא מבצעים את האבחנה הזאת.

ישן 15-01-2009, 20:37
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "תקרא טוב את מה שכתבתי."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
אבן שושן זה לא המקור לבדיקת מונחים מקצועיים,
נכון. ולכן חבל שהשתמשת בו כתנא דמסייע
אולי יש בלקסיקוני ביטחון הגדרות שונות. בסדר, זה עדיין לא אומר שבתקשורת טועים כשאומרים "טילי גראד".
בתקשורת טועים, וגם אתה טועה. גראד איננו טיל.

מבחינת ההגדרות, רקטה היא אך ורק המנוע מבחינת ההגדרות של מי? המנוע של רקטה נקרא "מנוע רקטי" ולא "רקטה".

לכן מה שנקרא על ידיך "רקטת גראד" הוא למעשה "טיל קרקע קרקע לא מונחה תלול מסלול קצר טווח בעל רש"ק חנ"מ ורסס, בקוטר של 122 מ"מ". אולי למעשה - בעיניך. להלכה, לא.

.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 15-01-2009 בשעה 20:47.
ישן 15-01-2009, 20:55
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG] אבן שושן זה..."

טל, תביא בבקשה סימוכין מקצועיים שמראים שמאז ה-V-1/2 אמרו בעברית טיל על נשק רקטי מונחה, ולפני כן קראו לכל נשק רקטי "רקטה". אגב, הסמכות המקצועית למילים בעברית היא האקדמיה ללשון, מעניין מה הם אומרים.

גם באנגלית האבחנה מלאכותית למדי, שים לב לערך Rocket מוויקיפדיה האנגלית:
A rocket or rocket vehicle is a missile, aircraft or other vehicle which obtains thrust by the reaction of the rocket to the ejection of fast moving fluid exhaust from a rocket engine. Chemical rockets create their exhaust by the combustion of rocket propellant. The action of the exhaust against the inside of combustion chambers and expansion nozzles accelerates the gas to extremely high speed and exerts a large reactive thrust on the rocket (since every action has an equal and opposite reaction).

ושל Missile:
A guided missile (see also pronunciation differences) is a self-propelled projectile used as a weapon. Missiles are typically propelled by rockets or jet engines. Missiles generally have an explosive warhead, although other weapon types may also be used.
אין התייחסות להנחיה בעצם ההגדרה, אחר כך מתייחסים ל-Guided Missiles, ומבהירים שלטיל מונחה יש גם מערכת הנחיה.

ושל Rocket Engine:
A rocket engine or simply rocket is a jet engine[1] that uses only propellant mass for forming its high speed propulsive jet. Rocket engines are reaction engines and obtain thrust in accordance with Newton's third law. Since they need no external material to form their jet, rocket engines can be used for spacecraft propulsion as well as terrestrial uses, such as missiles. Most rocket engines are internal combustion engines, although non combusting forms also exist. Somewhat confusingly a vehicle propelled by a rocket engine is often termed a rocket also.
A rocket motor is a synonymous term that usually refers to solid rocket engines.

מכל זה משתמע שגם האבחנה בין מנוע רקטי לרקטה היא לא מחוייבת המציאות.
שום דבר לא חד משמעי כמו שנאמר כאן למעלה.

ישן 15-01-2009, 21:05
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "טל, תביא בבקשה סימוכין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
טל, תביא בבקשה סימוכין מקצועיים שמראים שמאז ה-V-1/2 אמרו בעברית טיל על נשק רקטי מונחה, ולפני כן קראו לכל נשק רקטי "רקטה".
ראשית, הויכוחים שלך עם שאר המגיבים לא ממש חשובים לי כדי שאביא ואציג בפניך "סימוכין מקצועיים". שנית, המינוח העברי הישן הוא "קליע" או "קליע מונחה", ובאנגלית התייחסו במילה Projectile גם לטילים מונחים. (אגב, V-1 אינו נשק רקטי כיוון שמנועו אינו מנוע רקטי "טהור". אם כבר הוא טיל שיוט)

מכל זה משתמע שגם האבחנה בין מנוע רקטי לרקטה היא לא מחוייבת המציאות.
שום דבר לא חד משמעי כמו שנאמר כאן למעלה.

הרבה דברים אינם חד משמעיים - אבל ההתפלפלות המיותרת שלך המציגה גראד כ"טיל בלתי מונחה וגו' " לבטח אינה נכונה.

ואם יש בלבול גם באנגלית, אז מה. זה אומר שצריך להתבלבל גם בעברית? טילים המשוגרים לחלל אינם רקטות, אבל יש שימוש במילים

Rocket
Launch Vehicle
Launcher
Booster

בהקשר החללי. אז בגלל הבלבול וריבוי המושגים תטען מעתה שמעבורת החלל היא רקטה?
ישן 15-01-2009, 22:45

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "סליחה, תיקון טעות שלי - אאל"ט..."

אתה לא טועה.
המעבורת משתמשת במאיצים רקטיים המונעים בדלק מוצק לצורך ההמראה וכן במנוע רקטי המונע בדלק נוזלי.

יש מגוון של סוגי מנועים המייצרים דחף ומשמשים בטילים:
מנוע רקטי מוצק - מורכב מיחידה או יחידות של דלק מוצק. משמש בעיקר בטילים ורקטות קטנים כדוגמת עורב, קרדום, לולב, חוח, אך גם בגדולים יותר כדוגמת טק"ק SS21, רק"ק Frog, טק"א SA3, במאיצי ההמראה העצומים של המעבורת ואפילו בכסאות המפלט של מטוסי הקרב. מייצר דחף גבוהה למשך זמן קצר (יחסית).
שיפור לטווח ומשך הבערה מושג באמצעות מנוע המגח הרקטי כדוגמת SA6.
מנוע רקטי נוזלי - גדול ומורכב יותר ומייצר דחף בינוני למשך זמן גדול יחסית. משמש לרוב בטילים בליסטיים. V-2 השתמשה במנוע כזה, כמו גם ה-SCUD שפיתחו הרוסים על בסיסה וכך גם הטק"א הרוסי מדגם SA2. הגרמנים אפילו בנו את ה-ME-163 שהיה מטוס יירוט עם מנוע רקטי נוזלי. בשימושו הצבאי, מתבסס בדרך כלל על ערבוב של שני דלקים היפרגוליים (דלק ומחמצן) שניצתים כתוצאה מהמגע ביניהם בתא הבערה של המנוע.
מנוע סילון (ומגח סילון) - מאפשר משך טיסה ארוך במהירות איטית יחסית למנועים הרקטיים וברום טיסה המוגבל לגובה שבו האויר מכיל מספיק חמצן לבערה. משמש בעיקר בטילי שיוט.

מבחינת המונחים:
Rocket = רקטה
Launch Vehicle = רכב שיגור
Launcher = משגר (שיכול להיות מותקן ע"ג רכב שיגור או להיות נייח)
Booster = מאיץ. מנוע רקטי שתפקידו להאיץ את היחידה המשוגרת ולספק את התאוצה הדרושה לה למעוף. במעבורת החלל, המאיצים בוערים במקביל למנוע הראשי על מנת לספק דחף נוסף בשלב השיגור. בטילי נ"ט, המאיץ מזניק את הטיל מזביל השיגור למרחק מסויים שלאחריו ניצת מנוע הטיסה שלו. בטילי א"א בוער המאיץ כשלב ראשון ומספק את תאוצת השיגור ולאחריו ממשיכה בערת המנוע בהספק נמוך יותר.

נערך לאחרונה ע"י FourAces בתאריך 15-01-2009 בשעה 22:54.
ישן 16-01-2009, 14:56
  Incred2 Incred2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
ברור שאתה צודק
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "טל, תביא בבקשה סימוכין..."

מקור המילה rocket הוא בשפות איטליות וספציפית באיטלקית ומשמעותו המקורית היא המשמעות של המילה projectile ( " משהו שמשגרים ") כשהמשמעות המילולית הייתה " סלע קטן ".

המשמעות המקורית של missile הייתה זהה רק שהמקור היה לטינית ולא איטלקית .במקרה הזה גם המשמעות המילולי הייתה " משהו שניתן לזרוק / לשגר לעבר יעד ".

ניתן להגיד שבז'רגון מקצועי מסוים החליטו לתת הגדרות כמו אלה שנתן FourAces אבל כמו שאמרת אי אפשר לזלזל וללעוג במי שלא משתמש בהגדרות שספציפיות לתחום מסוים ולעולם מסוים .

ומילה לסיום -לא ברור ( לפחות לי לא יודע מה עם האחרים ) שאתה צריך להתחנן לתגובה רצינית ממי שאומר לך שאתה לא מספיק חשוב כדי שהוא יענה לך .
ישן 16-01-2009, 00:09
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חן חן על הסקירה בנושא האבולוציה של ה"גראד"....
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי FourAces שמתחילה ב "[QUOTE=לבני]בכל אופן מה שלי..."

היות וכנראה שאין ממש ויכוח בינינו על שני הסעיפים הראשונים למעט אולי השגה קלה שקשורה לפסקה הזו:

...""גראד" (ברוסית "Град") הוא כינויה של מערכת ארטילריה מתוצרת ברה"מ שסימונה BM-21 שפותחה בשנות ה-60 (שזה אומר 1960) "

שנובעת מכך שאם אינני טועה הסימון BM 21 הוא של מערכת השיגור ואילו הכינוי "גראד" דווקא כן מתייחס לרקטה עצמה, אתייחס ישירות לסעיף 3 בו קיבלתי ציון של שלילי פלילי....

ולשם הנוחות להלן דבריך שהועתקו מההודעה המקורית:

..."שלילי פלילי!!!
קטיושות שוגרו גם שוגרו על מדינת ישראל.
"קטיושה", או ברוסית Катюша הוא כינוי ה"חיבה" הכוללני שהעניקו החיילים הסובייטים למערכות רקטות הארטילריה שימשו את הצבא האדום. (הסברה שמקור השם מהשיר "קטיושה" של מיכאיל איזקובסקי).
רקטות הקטיושה קיימות במגוון קטרים, החל מ-80 מ"מ, דרך ה-107 הנפוצה, ה-122 (גראד), 160 מ"מ ו-240 מ"מ.
עיקר הרקטות ששוגרו על ישובי הצפון מלבנון היו קטיושות 107 ו-122 מ"מ.
רקטות ה-122 מ"מ שמשוגרות כיום מהרצועה הן "קטיושות" לכל דבר, גם אם הן לא יוצרו רשמית בברית המועצות"

אז בטרם מוכרזת ההכרזה הנחרצת הזו :

..."קטיושות שוגרו גם שוגרו על מדינת ישראל."

הרשה לי בבקשה להתייחס:

אכן הכינוי "קטיושה" נובע כך סבורים מאותו שיר נחמד המספר על קטיה הקטנה שהלכה לקטוף תפוחים ליד הנהר...
עם זאת, יש סברה מציקה יש לומר, שהכינוי דווקא נובע מההרכב של ההודף שראשי התיבות של החומר וממציאו נכתבו כ KAT .....
סברה שלא בוססה עד כה אך עדיין קיימת ואפילו די עקשנית...

אבל לא זה העיקר כמו שלא שנת הכנסת המערכת לשימוש מבצעי שלמיטב זכרוני היתה 63....

המהות היא דווקא בשורות הללו:

..."רקטות הקטיושה קיימות במגוון קטרים, החל מ-80 מ"מ, דרך ה-107 הנפוצה, ה-122 (גראד), 160 מ"מ ו-240 מ"מ."

תרשה לי בבקשה להסתייג מהדברים בכך שאטען כי:

א. הכינוי "קטיושה"אכן התייחס למספר דגמי רקטות שפותחו בתקופת מלחמת העולם השנייה על ידי הרוסים אך למיטב ידיעתי מדובר היה ברקטות 82מ"מ (מערכת שכונתה BM 8 ) רקטות ה 132מ"מ (מערכת שכונתה BM 13 והיא היא המזוהה ביותר עם הכינוי "קטיושה") ומערכת רקטית נוספת בקוטר גדול במיוחד של 310 מ"מ (המערכת כונתה BM 31 ) !

ב. רקטת ה 107 היא בכלל מפיתוח סיני ולא רוסי (אני בספק בכלל אם הרוסים אי פעם רכשו אותה) והיא פותחה ע"י קונצרן הענק "נורינקו" אי שם בשנות השישים תחת הכינוי TYPE 63 (ע"פ מיטב המסורת הסינית)....

ג. ה"גראד" כפי שגם אתה עצמך ציינת וציינת נכון, פותחה בשנות השישים ואני מניח שאתה יודע שהיא בעלת מאפייני מבנה שונים לחלוטין מאותן רקטות מימי מלחמת העולם השנייה....

ד. מערכת ה BM 24 עבור רקטות ה 240 מ"מ פותחה גם היא לאחר המלחמה (שנות החמישים)......

מה שיותר מסקרן אותי לדעת כרגע הוא מהיא אותה רקטת 160 מ"מ אותה ציינת ברשימה !?...
אני מודה ומתוודה שאינני מכיר מערכת רוסית שכזו !
אם כוונתך היתה ל LAR 160 הישראלי דווקא הרי שעל פי ההגיון הזה השלב הבא יהיה שנכניס גם את ה MLRS האמריקאי ה"אסטרוס" הברזילאי ושאר מערכות המטל"ר לאותה קטגוריה וקדימה, נקרא כבר לכולן "קטיושות" !

לסיכום דברי עד כאן - אני חושב שטעות עקרונית היא להכליל את רקטות ה 107 מ"מ , רקטות ה"גראד" 122מ"מ ואפילו את ה 240 מ"מ לקטגוריה של "קטיושות !

אני חושב שהרבה יותר נכון יהיה להכליל תחת הכינוי הזה אך ורק את אותן רקטות רוסיות שפותחו בתקופת המלחמה (ושחלקן אף חלקו את אותם מאפייני מבנה) !
אגב - אתה בטח יודע שבמהלך השנים הכינוי "קטיושה" הפך למזוהה בעיקר עם רקטת ה 132 מ"מ שהיתה הנפוצה ביותר מאותה "משפחה" או לחליפין עם מערכת השיגור עצמה (BM 13 ) ותעיד על כך העובדה הפשוטה שאם תקיש את שם הדגם הזה ב"גוגל" עיקר התוצאות יהיו תואמות ויתמכו בכך! ....

וכפועל יוצא של דעתי ודברי תרשה לי לחלוק על הקביעה הזו:

..."עיקר הרקטות ששוגרו על ישובי הצפון מלבנון היו קטיושות 107 ו-122 מ"מ.
רקטות ה-122 מ"מ שמשוגרות כיום מהרצועה הן "קטיושות" לכל דבר, גם אם הן לא יוצרו רשמית בברית המועצות"

זו דעתי בנדון.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 16-01-2009 בשעה 00:14.
ישן 16-01-2009, 11:34

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "חן חן על הסקירה בנושא האבולוציה של ה"גראד"...."

אחלה תשובה מפורטת וכתובה כהלכה.

כמה דברים קטנים מנקודת המבט שלי:

1. האם מערכת BM-1 מתוצרת ברה"מ לא התבססה על משגר רב קני של רקטות 107 מ"מ? יכול להיות שאני טועה (מפאת גילי המתקדם), אבל זכור לי היטב שטיפלתי בלא מעט רקטות כאלה בלבנון ומרביתן נשאו סימונים בקירילית. אם זכור לי נכון, הסיניות היו צבועות בירוק בהיר יותר מהרוסיות. (שוב, יכול להיות שאני טועה).

2. LAR-160 אינה תוצרת ברה"מ אלא תוצרת מערבית מקומית (תע"ש). הכוונה היתה לרקטה 160 מ"מ סובייטית משוגרת מסילה, שהתבססה על רקטת ה-132 מ"מ (BM-13) ולדעתי אפילו שוגרה באמצעות אותו משגר.
יש לי תמונות מלבנון של כמה יחידות כאלה שמצאנו. אם זכור לי נכון, מרביתן היו צבועות בצבע כסף והסימונים עליהן היו בקירילית. כמו ה-132, גם לאלו היתה מערכת זנב ייצוב קבועה.
ישן 16-01-2009, 15:50
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

הבט...
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי FourAces שמתחילה ב "אחלה תשובה מפורטת וכתובה..."

ה 107 היחידות שאני מכיר הן אלה שנעשה בהן שימוש רב על ידי ארמ"ח כנגד העורף הישראלי, כל הרקטות הללו הן מייצור סיני במקור כשבמהלך השנים הן יוצרו בעוד מספר מדינות ע"פ אותו המפרט, הרקטות הסיניות צבועות במקור בירוק זית בגוון המזרחי (הגוון המקובל ברקטות האר פי ג'י וכו'...).....
בזירה היו (וסביר כי עדיין מצויות) רקטות 107 מ"מ מייצור צ'. קוריאה (הן מתאפיינות בצבע אפור כהה) וכן גם רקטות 107 מייצור איראני ומצרי.
בכל אופן ה 107 הן סיניות במקור ולמיטב ידיעתי לא נרכשו/אומצו בדרך זו או אחרת על ידי הרוסים.

עם זאת עלי להודות שעוררת בי את הסקרנות בעניין והדבר הביא אותי לשיטוט ברשת תוך חיפוש אחר הרקטה המדוברת, בסופו של דבר הייתי מציע לך להציץ ב"דו שיח" שמופיע בקישור אל הפורום הנ"ל (שנחשב לדעתי לרציני למדי).....

http://www.militaryphotos.net/forum...ead.php?t=85112

לגבי הLAR 160 - אני מכיר את הרקטה הזו וזו הסיבה שכתבתי שאם אליה התכוונת הרי שהמרחק בינה לבין ה"קטיושה" הוא מרחק שמים וארץ !

אני לא מכיר את הרקטה הרוסית בקוטר הזה ונשמע לי קצת בעייתי לשגר אותה ממערכת שיגור "צפופה" למדי כמו ה BM 13 כך שסביר כי הן שוגרו ממערכת קצת שונה (למרות שבהחלט יכל להיות שאתה דווקא צודק )...
בכל אופן - לי לא ידוע על רקטות 160 מ"מ שנתפסו בלבנון או שנעשה שימוש ברקטות שכאלה אי פעם כך שיותר מאשמח לקבל קצת אינפורמציה בעניין זה !

קח לתשומת ליבך כי בעבר הרחוק נעשה שימוש ע"י הפח"ע בלבנון גם ברקטות 128 מ"מ יוגוסלביות (שלהי שנות השבעים כמדומני) אך רק בכמויות קטנות ולפרק זמן קצר יחסית...
הפח"ע התבסס בשלב מסויים על ה 107 וה 122 בלבד....

ו... גיל 67 זה לא כזה מתקדם.......
ישן 16-01-2009, 16:05
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

רגע רגע רגע....
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "הבט..."

יצאתי , חזרתי וחשבתי....
האם יכל להיות שאתה מתכוון לרקטות ה 140 מ"מ ולא ל 160 ?......
הכוונה שלי היא למערכת ה BM 14 שנועדה לשיגור רקטות 140 מ"מ מתוצרת רוסיה (ה"גראד" למעשה החליף את המערכת הזאת בשנות השישים).....
הרקטות מהדגם הזה היו מאוד נפוצות בצבא סוריה והן התאפיינו במקטע מה"ר כסוף (למעשה לא צבוע) ועליו לא מעט כיתובים בקירילית המתייחסים להרכב המה"ר אגב, המקטע הזה היה לרוב משוח בשעווה להגנה, רש"ק הרקטה היה בגוון שחור (מתכת כהה)...

אני אחפש תמונה ...

יש לי תחושה שלרקטות הללו אתה מתכוון ולא ל 160 מ"מ...
יכל להיות?...

והנה המערכת (שים לב שמדובר בסה"כ ברקטה קצרה למדי החולקת מרעום הזהה לרקטות ה 107 מ"מ ):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 16-01-2009 בשעה 16:09.
ישן 17-01-2009, 00:30

הלכתי, בדקתי וחזרתי
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "רגע רגע רגע...."

אכן מדובר ברק"ק 160 מ"מ תוצרת ברה"מ.
לתהייתך האם בטעות התבלבלתי עם רק"ק 140 מ"מ, התשובה שלילית.
ה-140 משוגרת מקנהומיוצבת סחרור ללא זנב מייצב, בעוד ה-160 משוגרת מסילה ומיוצבת על ידי זנב X קבוע בדיוק כמו ה-132 (בניגוד לזנב הקפיצי של הגראד). למעשה, ה-160 נראית כמו 132 מוגדלת.
מעבר לכך, מצאתי בארגז הכוננות שלי את המיתר שבאמצעותו מדדתי את היקף אחת הרקטות שמצאנו בלבנון. סימון המדידה עליו הוא כ-503 מ"מ, מה שנותן בחישוב מהיר רדיוס של 80 מ"מ, מכאן קוטר של 160 מ"מ.

מבחינת ה-107, אני אנסה לחפור באלבומים ולהביא תמונות שצילמתי. אולי יש לי שם גם תמונה של ה-160.

ואגב, 67 הוא אחלה גיל, אבל אני נמצא רק בשני שליש הדרך אליו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:10

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר