לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-03-2009, 19:04
  Alex33 Alex33 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.10.04
משרד הביטחון: ניסוי מוצלח ב"כיפת ברזל"

משרד הביטחון: ניסוי מוצלח ב"כיפת ברזל"
בשתי היממות האחרונות נערכה סדרת ניסויים לשיגור במערכת "כיפת ברזל". במערכת הביטחון אומרים כי הניסוי הסתיים בהצלחה ואפשר שהמערכת תוצב לפני המועד שנקבע לה חנן גרינברג ורון בן ישי פורסם: 26.03.09, 19:30
צעד נוסף בדרך להגנה על הדרום מפני איום הרקטות. משרד הביטחון הודיע הערב (יום ד') כי בימים האחרונים נערכה סדרה של ניסויי שיגור במערכת "כיפת ברזל", המיועדת ליירוט רקטות קסאם. גורמי ביטחון אמרו כי אפשר שבעקבות הצלחת הניסוי - יוקדם לוח הזמנים להצבת המערכת המבצעית.

הגורמים הבהירו כי מדובר בניסוי משמעותי, שכן לראשונה נורו רקטות הדומות באופיין לאלה המאיימות על תושבי ישראל מצד ארגוני הטרור ברצועת עזה.

עוד אומרים במערכת הביטחון כי תוצאות הניסוי אימתו את המחקר והסימולציות שהוכנו לקראת הניסוי ומציינים כי מדובר באבן דרך חשובה בדרך להבאתה של המערכת ליכולת מבצעית במועד המתוכנן - ואולי עוד לפני כן.
שר הביטחון, אהוד ברק, עודכן בתוצאות הניסוי ואמר כי פיתוח מערכת הגנה רב שכבתית נגד טילים הינה משימה לאומית.מנכ"ל משרד הביטחון, פנחס בוכריס, ברך על הצלחת הניסוי. "מערכת הביטחון מחויבת לעשות כל שביכולתה על מנת לספק לכלל תושבי ישראל הגנה מול איומי הטילים והרקטות", אמר. "כיפת ברזל" מפותחת בידי רפא"ל בהובלת המינהל לפיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון. עוד שותפות בפיתוח - חברת אלת"א וחברת "אמפרסט".

תהליך הפיתוח המואץ של המערכת זכה באחרונה לביקורת נוקבת מצד מבקר המדינה.
הדו"ח ל-2008 שהתפרסם בתחילת החודש הצביע על ליקויים משמעותיים בהליך קבלת ההחלטות בדרך לפיתוח והצטיידות אפשרית במערכת. התברר כי הפעולות שעלו מיליארדים קדמו לתכנון ולהצבת היעדים.

המבקר, מיכה לינדנשטראוס, קבע כי "למערכת הביטחון מחוייבות לחתור מוקדם ככל האפשר לפתרון בראייה כוללת של המענה ההתקפי וההגנתי, לרבות פיתוח והצטיידות או רכש מערכות להגנה". כלקח מנסיון רב שנים במערכת הביטחון בפיתוח מערכות שעלותם גבוהה ביותר, הזכיר, מוסדו תהליכים סדורים ומחייבים לצורך אופטימיזציה של התועלת המבצעית, העלות ולוחות הזמנים. אך אלו לא ממש בוצעו.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3692956,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-03-2009, 20:09
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Alex33 שמתחילה ב "משרד הביטחון: ניסוי מוצלח ב"כיפת ברזל""

שלב קריטי בניסוי מערכת כיפת ברזל בוצע בהצלחה
כחלק מסדרת ניסויים מתמשכת המתקיימת בחודשים האחרונים, ערכה מערכת הביטחון ב-48 שעות האחרונות סדרת ניסויי שיגור של מערכת "כיפת ברזל".

מערכת כיפת ברזל נועדה להגן על דרומה של מדינת ישראל וצפונה מטילים ורקטות ומפותחת כחלק מתוכנית ההגנה הרב שכבתית של מערכת הביטחון. מערכת כיפת ברזל מפותחת בהובלת מפא"ת בביצוע חברת רפאל מערכות לחימה בע"מ ובשיתוף חברת אלת"א וחברת "אמפרסט".

בניסויים שנערכו ביומיים האחרונים שוגרו רקטות וטילים מהסוג ששוגרו בשנים האחרונות לעבר מדינת ישראל, מערכת כיפת ברזל פעלה בהצלחה בהתאם ליעדי הניסוי.

במערכת הביטחון קיימת שביעות רצון מהצלחת תוצאות הניסוי, אשר אימתו את המחקר והסימולציות של המערכת שהוכנו לקראת הניסוי והמשך הפיתוח ומציינים כי מדובר באבן דרך חשובה בדרך להבאתה של מערכת כיפת ברזל ליכולת מבצעית במועד המתוכנן.

מנכ"ל משרד הביטחון מר פינחס בוכריס ברך את מפא"ת ומהנדסי המערכת ומפתחיה על הצלחת הניסוי, שמהווה נקודת ציון דרך משמעותית בפיתוח הפרויקט ואמר כי הוא מברך על העבודה המאומצת שתאפשר את הצבת המערכת בהקדם, לדבריו "מערכת הביטחון מחויבת לעשות כל שביכולתה על מנת לספק לכלל תושבי ישראל הגנה רב שכבתית מול איומי הטילים והרקטות".

שר הביטחון, אהוד ברק, עודכן בתוצאות הניסוי. שר הביטחון, ברק, אמר כי פיתוח מערכת הגנה רב שכבתית כנגד טילים הינה משימה לאומית שמטרתה להגיע למצב שרוב מוחלט של הטילים לא יגיעו למטרותיהם. שר הביטחון ומערכת הביטחון פועלים להשלים משימה זו בהקדם.

ישן 26-03-2009, 22:11
  קליפס קליפס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Alex33 שמתחילה ב "משרד הביטחון: ניסוי מוצלח ב"כיפת ברזל""

אני מבין שהניסוי היה כבר לפני יומיים (תרגום פשוט למילים "ניסוי שנערך ב-48 השעות האחרונות"), אז למה "משחררים אותו לפרסום" רק בחמישי בערב???
התשובה: מניפולציות של יחסי ציבור למערכת כיפת ברזל.
וההסבר פשוט: ביום חמישי בערב, הדיווח יכנס היישר לעמודי החדשות הראשונים בעיתוני יום שישי (כי בשעה כזו רק עמודי החדשות הראשונים עדיין אינם "סגורים").
וגם - חשוב לא פחות, מתנגדי המערכת הרבים (והבכירים) לא יספיקו להגיב ולהכניס לעיתון את טענותיהם המעיקות בעניין ההשקעה במערכת הזו, שבעדינות ניתן להגדיר אותה "שנויה במחלוקת"...

מה שבאמת עצוב בכל הסיפור הזה, שהמערכת בכלל לא אמורה להגן על שדרות...
העיר שדרות נמצאת קרוב מדי לעזה,ולכן היא מתחת לטווח היירוט המינימאלי של כיפת ברזל.
מעבר לכך, מכיוון שעלותו של כל טיל ירוט היא אסטרונומית (100,000$ לטיל בודד), הרי שגם מבין היעדים הנמצאים בטווח היעיל של המערכת, ישוגר טיל ירוט רק לעבר הטיל שממש מסכן חיי אדם.

ומילא אם לא היה פיתרון אחר אזי היינו אומרים אמן. אבל כידוע יש ויש פתרון טוב וזול הרבה יותר.

נערך לאחרונה ע"י קליפס בתאריך 26-03-2009 בשעה 22:39.
ישן 27-03-2009, 10:36
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "בקשה"

עדיין לא הבנתי מה מקור המימון. האם אלו אך ורק תרומות? אם כן - האם מתפרסמת רשימת התורמים והסכומים? האם מתפרסמת רשימת פעילי העמותה וגובה שכרם?

אני מצטער אם אני נשמע ציני, אבל פעילות מסוג זה מטבעה משפיעה על החלטות ממשלה שגוררות או יכולות לגרור עיסקאות של מיליארדי דולרים. מה שגם, פעילות כזאת אמורה להיות כרוכה בהוצאות של סכומי כסף לא קטנים.

ועוד דבר נוסף - אני מבין, שהעמותה הזאת שמה לה למטרה לקדם מערכת מאוד ספציפית, ולא לחקור את כל האפשרויות ולקדם מודעות בציבור ובממשלה כפי שהיה אפשר לצפות. אלא שכאן זה נראה ממש כמו לובי.

בלי כוונה לפגוע, כמובן.

ישן 27-03-2009, 12:43
  גאון הדור גאון הדור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.06
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי קליפס שמתחילה ב "כן. |קורץ2| והנה הלינק לאתר..."

יש לי מספר בעיות עם האתר הזה:
1. לא מוזכר שם הטווח הקצר והבעייתי של הנאוטילוס.
2. לא מוזכרת עלות הבאת המערכת לארץ.
3. לא מוזכר שיש רק מערכת אחת בינתיים וגם היא נסיונית.
4. לא מוזכר שגזי הפליטה הנפלטים רעילים ביותר (הסיבה העיקרית לביטול המערכת על ידי צבא ארה"ב).
5. לא מוזכרות בעיות של יירוט בעננות נמוכה וסופות חול.
6. לא מוזכרת אי-הניידות של המערכת.
7. לא מוזכר קצב האש הנמוך שיהווה בעיה בפגיעה במספר רקטות בו זמנית (3 שניות של ריכוז אנרגיה לרקטה אחת).
8. לא מוזכר הזמן שיקח להציב מערכת אחת בארץ והזמן שיקח לבנות עוד מערכות כדי לספק יותר מהגנה חלקית ומוגבלת על שדרות.
9. לא מוזכר שזו חברה אמריקאית. הכסף (ומדובר על כמיליארד דולר לפחות) הולך לכלכלה האמריקאית, אין לנו כל יכולת רווח ממנה אלא רק משלמים.
10. יש לה 0 שימושים צבאיים וברגע שלא יירו רקטות ניתקע עם מספר בניינים באמצע שומקום שיתקלקלו ויפסיקו לעבוד כמיטב המסורת ויקח מספר חודשים להשמיש אותם בחזרה.

יש למישהו עוד משהו להוסיף? יש לי הרגשה ששכחתי משהו.

נערך לאחרונה ע"י גאון הדור בתאריך 27-03-2009 בשעה 12:45.
ישן 27-03-2009, 15:15
  קליפס קליפס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.07
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי גאון הדור שמתחילה ב "יש לי מספר בעיות עם האתר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גאון הדור
יש לי מספר בעיות עם האתר הזה:
1. לא מוזכר שם הטווח הקצר והבעייתי של הנאוטילוס.
2. לא מוזכרת עלות הבאת המערכת לארץ.
3. לא מוזכר שיש רק מערכת אחת בינתיים וגם היא נסיונית.
4. לא מוזכר שגזי הפליטה הנפלטים רעילים ביותר (הסיבה העיקרית לביטול המערכת על ידי צבא ארה"ב).
5. לא מוזכרות בעיות של יירוט בעננות נמוכה וסופות חול.
6. לא מוזכרת אי-הניידות של המערכת.
7. לא מוזכר קצב האש הנמוך שיהווה בעיה בפגיעה במספר רקטות בו זמנית (3 שניות של ריכוז אנרגיה לרקטה אחת).
8. לא מוזכר הזמן שיקח להציב מערכת אחת בארץ והזמן שיקח לבנות עוד מערכות כדי לספק יותר מהגנה חלקית ומוגבלת על שדרות.
9. לא מוזכר שזו חברה אמריקאית. הכסף (ומדובר על כמיליארד דולר לפחות) הולך לכלכלה האמריקאית, אין לנו כל יכולת רווח ממנה אלא רק משלמים.
10. יש לה 0 שימושים צבאיים וברגע שלא יירו רקטות ניתקע עם מספר בניינים באמצע שומקום שיתקלקלו ויפסיקו לעבוד כמיטב המסורת ויקח מספר חודשים להשמיש אותם בחזרה.

יש למישהו עוד משהו להוסיף? יש לי הרגשה ששכחתי משהו.

כן, שכחת משהו, לציין את מקור ההזיות שלך.
האמת, יש לי רק בעיה אחת עם כל מה שטענת, והיא: שכל הרשימה הזו שלך פשוט איננה נכונה. לא מינה ולא מקצתה.
כמי שקרא, למד וחקר קצת את העניין (ואני אדם פרטי חסר אינטרסים לחלוטין בעניין, יש כאן בפורום כאלו שמכירים אותי), אני פשוט יודע שאף אחת מהטענות שלך אינה נכונה. הפרחת גיבוב של "עובדות" חסרות ביסוס במציאות.
ולבסוף, גם הטענה שהאתר ההוא לא מתייחס ל"עובדות" שציינת איננה נכונה, יש שם תשובות ונתונים מפורטים לגבי המערכת ויכולותיה השונות.
כל מי שיכנס לאתר ההוא יוכל לראות מאמרים ארוכים ומדעיים המתייחסים ברצינות ובאריכות לכל טענה וטענה שהעלה מאן דהו לגבי המערכת, גם כשאר הטענה משוללת יסוד.
ישן 02-04-2009, 14:08
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
סדקים גדולים בכיפה.מאמר של יוסי מלמן - הארץ

w w w . h a a r e t z . c o . i l
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
עודכן ב- 09:32 02/04/2009
סדקים גדולים בכיפה

אולי הניסוי הראשון במערכת כיפת ברזל אכן היה מוצלח, אבל כבר עתה ברור שהיא לא תועיל ליישובים הקרובים מאוד לעזה, וגם תתקשה ליירט גראדים שטוחי מסלול בדרך לאשקלון

מאת יוסי מלמן

משרד הביטחון מיהר לבשר בשבוע שעבר כי ניסוי היירוט הראשון של מערכת "כיפת ברזל", המפותחת על ידי רפא"ל, עבר בהצלחה. הצלחת ניסוי יירוט אינה מובנת מאליה, ולכן ראויים מהנדסי רפא"ל ומשרד הביטחון לברכות. עם זאת יש לציין כי הצלחה מהסוג הזה אינה דבר יוצא דופן. יירוט של מטרה שמסלולה ידוע מראש, עם נקודת יירוט ידועה מראש, הוא בהחלט בתחום היכולות של רפא"ל.

אך המרחק בין ניסוי מוצלח כזה או אחר לבין השלמת פיתוחה של מערכת מבצעית הוא רב מאוד, מה גם שלא נמסרו פרטים או נתונים נוספים, שהיו יכולים לאפשר למומחים עצמאיים לאמת ולאשש את מידת ההצלחה של המערכת.

בכל מקרה, גם אם נאמין שאין מדובר בעוד ספין מבית המדרשם של משרד הביטחון ורפא"ל ואכן הניסוי הצליח, דומה שאין סיבה לשמוח יותר מדי. תזכורת: ההחלטה לפתח את כיפת ברזל באה על רקע הירי הבלתי פוסק במהלך שבע שנים האחרונות של אלפי רקטות קסאם ופגזי מרגמה על שדרות ויישובי עוטף עזה. אבל כבר עתה אפשר לקבוע כי טווח המינימום של כיפת ברזל הוא לא פחות מכחמישה קילומטרים.

טווח זה נקבע מלכתחילה על שולחן התכנון ברפא"ל, משום שמהנדסיה התבקשו להתמודד אז עם רקטות הקסאם הראשונות שהטווח שלהן היה כחמישה קילומטר ומשך מעופן כשלושים שניות. הם גם הבינו כי לכיפת ברזל יידרשו לפחות 25 שניות מרגע שיגור הרקטה המאיימת ועד למועד יירוט.

כלומר, ברור כי כיפת ברזל לא תוכל ליירט שום רקטה שטווח מעופה קטן משלושים שניות. במלים אחרות, היא לא נותנת מענה לא לפצצות מרגמה, לא רקטות קסאם שטווחם עד חמישה קילומטרים, ותתקשה מאוד ליירט גם רקטות גראד שישוגרו במסלולים שטוחים.

וזהו החשבון: למערכת כיפת ברזל יידרשו לפחות 15 שניות כדי לגלות ירי של רקטת קסאם (או גראד), לעריכת חישובי שערוך לגבי כיוון המעוף המשוער, לקביעת נקודת היירוט העתידית וליציאה למפגש היירוט. זה לא משאיר הרבה זמן נגד רקטות שזמן מעופן קטן מ-30 שניות.

המוגבלות של כיפת ברזל תחול גם על יכולתה להתמודד עם ירי גראד המשוגר לדוגמה מבית לאהיה במסלול שטוח (שטווחו 13.2 ק"מ) לעבר אשקלון: משיגור הגראד עד פגיעתו במטרה חולפות כשלושים שניות. מכ"ם כיפת ברזל נזקק ל-4-5 שניות עד שהוא מגלה את הגראד. החל מרגע זה הוא עוקב אחריו, והתהליך נמשך כ-10 שניות.

כלומר: רק בשנייה ה-15 (בערך) למעוף הגראד יוצא טיל כיפת ברזל לדו קרב היירוט ביניהם. מתי הם ייפגשו? רגע זה נקבע על ידי גובה המינימום המותר ליירוט. לטיל המיירט של כיפת ברזל אסור לפגוע בטיל המשוגר בגובה נמוך מדי (מעל גגות הבתים). מה נחשב לגובה יירוט בטיחותי? לפי כמה מומחים יותר מק"מ אחד. אבל למרבה הצער אין לכיפת ברזל את הפריווילגיה הזאת, וגם אין לה זמן לשם כך.

נניח שהיירוט נעשה בגובה של כ-600 מטר. הגראד מגיע לגובה זה בשנייה ה-25 למעופו. כלומר: לטיל המיירט נותרו רק עשר שניות של מעוף (כזכור כבר חלפו 15 שניות מהמראת הגראד ועד שכיפת ברזל יצאה לדרכה). במצב זה הוא לא יכול להרחיק יותר מ-2 ק"מ מנקודת השיגור. נתון זה סותר את טענת רפא"ל כי לסוללת כיפת ברזל יכולת הגנה על שטח ברדיוס של 5-6 ק"מ.

אבל מה שמדאיג עוד יותר הוא שבעת היירוט נמצאה טיל כיפת ברזל בצלילה, ואם היירוט לא יצליח הוא עלולה להתרסק על הבתים שעליהם הוא אמור להגן. ועוד סכנה. אם טיל היירוט ייצא לדרך באיחור (עקב גילוי מאוחר של הגראד, שזו אגב אפשרות סבירה לאור העובדה שמסלולו מאוד נמוך), ויש לו רק 8 שניות טיסה, המצב מחמיר עוד יותר, כי היירוט עלול להתבצע בגובה נמוך מאוד (כ-500 מטרים).

הניסוי לא עונה על עוד בעיה: מה יקרה אם הגראד העתידי יבצע תמרון כלשהו? לא צריך להיות חתן פרס נובל באירונאוטיקה כדי להבין כי על ידי הוספת מקטע נוסף לרקטה (כנפונים זעירים) אפשר לייצר רקטה בעלת יכולת ביצוע של תנועת סחרור (הנקראת בשפה המקצועית: "גלגול חבית") לקראת סוף מסלול מעופה. דבר זה עלול להקשות עוד יותר על מערכת כיפת ברזל ליירט את טילי הגראד. לכן ההצהרה של משרד הביטחון ורפא"ל כי 95% מהגראדים יושמדו היא נמהרת.

האם מ"כיפת ברזל" תצמח תועלת כלשהיא להגנת העורף בישראל? כמובן. עצם העובדה שישראל תיאלץ את האויב להשתכלל היא דבר משמעותי. אם כיפת ברזל תשמיד ולו חלק מהרקטות יהיה בכך הישג. אבל מכאן ועד ההצהרה שמרגע פריסת המערכת הדרום יהיה מוגן, הדרך ארוכה. זה ודאי לא נכון לגבי יישובי עוטף עזה, שדרות וכנראה גם לא אשקלון. ההסתמכות אך ורק על מערכת אחת היא שגיאה קונצפטואלית, ושום ניסוי מוצלח לא ישנה זאת.

דובר משרד הביטחון, שלמה דרור, לא השיב לפניות "הארץ" להגיב על הנאמר בכתבה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:55

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר