לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-04-2009, 07:34
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
סביר להניח שמדובר על ה"קרב" בקבר יוסף
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Eli173 שמתחילה ב "נפגעי צה"ל באירועי מהומות 1996"

ומה שאני דולה מהזכרון (הייתי ברצועה בכלל אז, אז זה ממה שראיתי בטלוויזיה או קראתי בעיתון):

שישה הרוגים לצה"ל - חמישה מכוח תגבורת (חרמ"ש?) שנשלח בנגמ"שים לקבר יוסף, אחד מהכוח ששהה בקבר עצמו (או שמא היה זה פצוע שפונה לקבר ונפטר שם?). פצוע אחד "חולץ" באמבולנס ערבי, לכאורה בתיווך של כמה מהגנגסטרים שאז נחשבו לחברים של קצינים ופוליטיקאים (ג'יבריל רג'וב) ולמיטב זכרוני נפטר מאוחר יותר.

הכוח בנגמ"שים נכנס תחת אש קלעים וחלקו התפזר רגלית, ללא סדר, ונורה מחוץ לכלים.

היו הרבה כתבות על העניין בזמנו, ואפילו תיעוד חלקי בכתבת טלוויזיה שצולמה בזמן הקרב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-04-2009, 08:06

לפחות שני חיילים נהרגו מחוץ לנגמ"שים
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כל ההרוגים היו מגדוד חרוב ונפלו בעת ניסיון התיגבור הכושל"

אני זוכר עדות של חייל שלישי שהיה אתם, מתאר את שניהם כנראים כיושבים ליד קיר, אחרי שנורו בידי קלע/צלף. לוחם שישי, אני די בטוח, נפטר בתוך הקבר. בתיעוד המצולם ראו נגמ"ש עם מדף אחורי מורד ובתוכו חייל מחזיק בחולצה של חייל אחר הרוג ומסמן לצלם משהו.

אגב, פחות קשור, אבל אני כן יודע שעבור כמה וכמה קצינים (כולל מופז) הביזיון ההוא, ותחושת הבושה, היו מניע חזק מאוד לתכנון תגובה אגרסיבית "בפעם הבאה", מה שאכן בא לידי ביטוי בשנת 2000. מופז אפילו ציין את זה בגאווה לא מוסתרת בשיחה שעשה לפלוגה שלי בקיץ 2001 בגבול הרצועה. אאל"ט לערבים לא היו כלל אבידות של אוחזי נשק ב"קרב" ההוא, מה שאפילו הגביר את תחושת הבושה והמבוכה.

ישן 22-04-2009, 08:52
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
על הקרב והנפגעים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "סביר להניח שמדובר על ה"קרב" בקבר יוסף"

בבוקר 26.6.96 היו במתחם הקבר 35 חיילים ושוטרי מג"ב. בשעה 11:30 החלה מחוץ למתחם הקבר התפרעות של 200 צעירים פלסטינים, כהמשך ישיר לתהלוכה שהחלה במרכז העיר. שוטרי מג"ב ניסו לפנות את המפגינים עם אלפ"ה, ללא הצלחה - וכפועל יוצא, הם עוברים לשימוש באש חיה. שו"פ שהיו אמורים לפזר את המפגינים התערבו בתוך ההמון והחלו לירות על מתחם הקבר. המפגינים עצמם השתמשו בבקת"בים ובאמצעי אלפ"ה גנובים (בעיקר רימוני גז מדמיע).

לאחר שמדווח בקשר על שלושה מג"בניקים פצועים, נכנסת לעיר שיירה המובלת ע"י מג"ד חרוב וכוללת סופת מג"ב וארבעה נגמ"שים "עירומים" (חלקם נגמ"שי פינוי רפואי). בדרך לקבר השיירה סופגת אש מכל הכיוונים, אך מגיעה לקבר ללא נפגעים. החיילים פורקים מהנגמ"שים, מעמיסים את הפצועים על שני נגמ"שים שיוצאים מיד מהעיר. שני הנגמ"שים האחרים נשארים מחוץ למתחם הקבר, וחיילי חרוב משתמשים במאגים שלהם - בשלב מסויים הנגמ"שים נפגעים מבקת"בים, והחיילים נאלצים לנטוש אותם ולטפס על חומת אבן סמוכה שם נהרגים שניים מהם (איתמר סודאי ואורי בן-טוב).

בתגובה למותם ופציעתם של חיילי חרוב, נכנסת לעיר שיירת נגמ"שים שניה בפיקוד מח"ט הגזרה. שיירה זו נלחמת ברציפות החל מהכניסה לעיר ועד ההגעה למתחם הקבר - בכניסה לעיר נהרג בני ביטון, מעט לפני ההגעה לקבר נהרג ארז שרעבי וחלק מהחיילים נפצעים. השיירה מגיעה לקבר והחיילים פורקים ממנה, בתוך הבלאגן גופתו של ביטון נשארת בתוך הנגמ"ש. הפצועים מועמסים על הנגמ"שים והשיירה יוצאת אל מחוץ לעיר תחת אש תופת, ממנה נהרגים מיכאל דדוש וסרן ניר ברז'נסקי.

בצהריים המאוחרים נעשה נסיון להשיג הפסקת אש, ללא הצלחה. לקבר מגיעים מושל העיר ומפקד מש"פ, והם נפגשים עם המח"ט. בפגישה מתברר שפלסטינים גילו את גופתו של בני ביטון בתוך הנגמ"ש, ומתוך חשיבה שהוא פצוע קשה פינו אותו אל אחד מבתי החולים בעיר - לפי הסיכום גופתו מפונה מהעיר החוצה ע"י אמבולנס פלסטיני, שמותקף בדרך ע"י מפגינים שמנסים ללא הצלחה לחטוף את הגופה.

החל משלב זה מתחילה ההתדרדרות שהביאה בסופו של דבר לנטישת הקבר. למרות שמחוץ לעיר ממתין גדוד שריון ויש לפחות מסק"ר אחד לטובת האירוע, המח"ט מחליט שלא לעשות בהם שימוש כדי למנוע התדרדרות נוספת. עקב החשיפה לאש, המח"ט מחליט לנטוש את רחבת הקבר ולהסתגר בתוך הקבר עצמו שבנוי אבן - החלטה זו מביאה לאובדן שליטה במתחם כולו. תחילה המפגינים שורפים את שלושת הג'יפים של מג"ב שחונים מחוץ למתחם, ולאחר מכן חודרים למתחם הקבר. הם שורפים את מתחם מג"ב ואת הישיבה, והדבר היחיד שמונע מהם להיכנס לקבר עצמו הוא שו"פ. החיילים ממתינים בקבר ממשך כל הלילה, ולפנות בוקר מפונים בליווי שו"פ שמחליפים אותם בשמירה על הקבר.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 22-04-2009 בשעה 08:58.
ישן 22-04-2009, 11:21
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
ממש לא פוליטיקה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא מסכים איתך"

אני האחרון שיכנס למונולוגים נוסח "תנו לצה"ל לנצח" ו"ערבי גבר זה ערבי בקבר".
צה"ל הופתע ולא ידע להתמודד עם מצב וזהו בהחלט כישלון מודיעיני ואג"מי. בעת האירועים בקבר יוסף המח"ט היה חייב להבין כבר מול מה הוא עומד ולעשות שימוש בכוחות המתאימים. לתפקוד הלקוי באירועים האלה היו לדעתי השלכות אסטרטגיות שבאו לי ביטוי כעבור 4 שנים. מאידך גיסא, צה"ל בהחלט הפיק לקחים. אני זוכר שירות מילואים זמן מה לאחר האירועים, כשהרוחות כבר נרגעו לחלוטין, ובו תודרכנו בפירוט על תסריטים אפשריים במקרה של התלקחות ועל התגובות שלהם הצבא נערך. בסופו של דבר, צה"ל באמת היה די מוכן לאירועים שהחלו בשנת 2000.
ישן 22-04-2009, 11:37

הייתה סיסמא שטבע איזה ערבי, ובצה"ל אימצו
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ממש לא פוליטיקה"

"אתם שופטים אותנו בדקות - תשפטו אותנו בשנים" (אאל"ט נטבעה אחרי אירועי מחסום ארז ב 1995). זו לא פוליטיקה: הייתה תחושת אופוריה עד ספט' 1996: תחושה שבונים כאן משהו חיובי שצריך לטפח אותו - כמו זאטוט שלא צורחים עליו כי הפיל איזה כוס, אלא מלטפים אותו ומסבירים לו. זה מה שחילחל לדרגים פיקודיים.

אצל הסדירים - שאז לא היו הרבה יותר צעירים ממני - מה שהיה זו פשוט מין תחושה של "קץ ההיסטוריה" והרגשה שכל הז פרפורי הגסיסה של הסכסוך הערבי ישראלי בכסותו האלימה. אנשים הרגישו שאוט-טו-טו הכל נגמר. אל תשכח שאלה אנשים שכבר קראו עיתונים בזמן השלום עם ירדן והסכמי אוסלו והתגייסו לצה"ל עם הלך מחשבה מאוד שונה ממה שאני הכרתי "בזמני", או זה שבא אחרי שנת 2000.

יצא לי במקרה להיות בקו מילואים בעזה, כשה"מאורעות" האלה בדיוק נפלו באמצע. אני זוכר את ההתרשמות שלי הזאת מחיילי גבעתי שהיו שם. אנשים פשוט הרגישו כאילו הם נאט"ו ביוגוסלביה - איזה כוח שלום במשימת שיטור. לא היה שום רצון ליזום ולהלחם. זה חזר על עצמו בצומת נצרים, כפר דרום, מחסום טול כרם (שם זה היה מג"ב) וככל הנראה בשכם.

עכשיו אני בטוח שיקומו אנשים ויגידו "אתה לא יודע על מה אתה מדבר" ואני מניח שקשה מאוד לשחזר תחושות מדוייקות. מצידי באותה תקופה גרתי בחו"ל ובאתי ל 25 ימי מילואים. כתבתי כמעט כל יום לחברה בחו"ל מכתבים, ואלה נשמרו. לפני כמה שנים קראתי אותם ודי נדהמתי למצוא תיואר נדהם שלי מרוח חיילי סדיר שפגשתי כשבוע לפני המהומות - כתבתי בפירוש שזה לא הצבא שאני מכיר. מנסיוני כל אירועי המנהרה נתפסו במשך כארבע שנים כ"פאדיחה" לכל דבר אצל לא מעט. אנשים פשוט הסתובבו עם משהו כבד על הבטן. האמת שאני חושב שצה"ל של 1996-2000 צריך להיות נושא למחקר רחב היקף, משום שרבים נוטים להתעלם מכל הנושא והשפעתו העצומה על כל מהלך ההיסטוריה.

ישן 22-04-2009, 11:55
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

אתה לא יודע על מה אתה מדבר :)
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הייתה סיסמא שטבע איזה ערבי, ובצה"ל אימצו"

תודה שזה התבקש...
וברצינות: החוויה שלי הייתה שונה. הייתי בסדיר עד 1995 והתחושה שלי הייתה דווקא שתהליך השלום לא מורגש. כשהיינו באיזור ג'נין אפילו טענתי בחוצפתי נגד מח"ט הגיזרה שהיוזמות הלוחמניות שלו באיזור נוגדות את מדיניות אוסלו של הממשלה (על כך אויימתי במשפט צבאי, ובצדק). הקו האחרון של בחברון בחורף 1995 היה סוער יותר מהקו הראשון שלי בעיר בסוף 1992 ובשום אופן לא הרגשת בשטח זחיחות או פעמי שלום. הפעם הראשונה (והיחידה) שבה כן הרגשתי את זה הייתה בשירות מילואים בגיזרת רמאללה כשנה אחרי אירועי המנהרה. זה הרגיש באמת כמו עולם אחר אבל כאמור, אז כבר הכינו אותנו לחזרה של התסריטים השחורים שאכן התממשו.
ישן 22-04-2009, 12:05

אני מדבר על רוח החייל, לא על התחושה בשטח
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה לא יודע על מה אתה מדבר :)"

או במילים אחרות: מה שהביא אותו התיכוניסט מהבית. אתה לא יכולת להרגיש זאת, משום שהיית חייל עוד לפני אוסלו וכל האופוריה. מי שבא מהתיכון בסביבות 1994-5 נכנס למציאות שבה כל יומיים ורבע דיברו על עוד הסכם שלום, או התקדמות, שתביא לקץ של עשרות שנים של איזה באלגן זה או אחר. תחושה של הפסקת אש שכבר נחתמה, ועכשיו רק מחכים לחצות שתכנס לתוקף.

פרט לכך אצל ה"צעירים" זיהיתי מין חשש מסויים מערבי עם רובה, דבר שכלל לא היה מוכר אצל בני המחזור שלי. הייתה תחושה שהערבים החמושים נחושים יותר, מה שלי היה נראה כעורבא פרח לחלוטין.

יכול להיות שנקודת המבט שלי לא רגילה: עשיתי המון שטחים, כולל מהיבטים של מעבר לגדודניק. הכרתי גם את השטחים היטב, וטיילתי בהם די בחופשיות החל מתחילת שנות ה-90 (ממש בעצם הימים האלה אני חוזר לזה) ואפילו פעמיים נתקלתי בקני הרובים של הייבוא מטוניס (פעם אחת במואסי - לפני ה"מנהרה", ופעם שניה אחרי, בוואדי ליד חברון). הפרספקטיבה שלי הייתה מאוד דומה לזו של מתיישב בכפר דרום שלקח אותי טרמפ שבוע אחרי המהומות "אני לא מבין איך זה שלא ריסקו אותם באותו הרגע וזהו. אבל אני אזרח וסרן במיל', מה אני מבין אני?".

ישן 22-04-2009, 14:02

לחיילי מילואים מיחידה מיומנת זה אכן לא היה קורה!
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אבל מצד שני, מי שהתגייס ב1994/1995 הגיע ממציאות של פיגועים קשים ביותר"

ומכאן באה ההישתוממות שלי אז.

אחרי שכתבתי את ההודעות חשבתי בעצם על אנלוגיה די מתאימה, שב 1996 לא יכולתי לחשוב עליה מחוסר ידע:

צה"ל שטחים של 1996 נדמה בעיני כצבא האמריקאי במעבר קוסטרין בצפון אפריקה: חיילים טובים ומאומנים, אבל לגמרי לא מבינים לאן הם נפלו ושלחימה זה משהו שצריך לעשות מעבר ללהיות בורג. זו לא הייתה התסמונת של לבנון-2, אלא פשוט תחושה שכל המערכת מהמח"טים ועד החפ"שים לא הבינו מה קורה בשטח. אחי היה אז באזור טול כרם ואת מה שהלך שם (והסתיים ברציחתם של שני אנשי מג"ב) הוא תיאר לי פשוט כאיוולת שמקורה בחוסר הבנה כי מה שבא מן הצד השני מכוון ומוכוון. מה שלי היה ברור כבר יום-יומיים לפני תחילת המהומות (שהצד השני מגביר את הלהבות בכוונה תחילה, גם אם בשיטה המזרח תיכונית הידועה של יד אחת יורה ויד שניה מרגיעה: "שוטר טוב-שוטר רע" בגרסא לבנטינית) לא הצליחו לקלוט אנשים בכירים ממני אפילו תוך כדי המהומות. ובטח יחשבו שבשל מיקומי על הסרגל הפוליטי אני תמיד ממנבאי השחורות, שבמקרה הצליח לו אז, אבל האמת היא שכמי ש"חי" את השטחים כמעט עד שנת 2000, האבחנות שלי היו די נייטרליות וכלל לא מוטות מדעה פוליטית.

ישן 22-04-2009, 16:05
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

מצד שלישי, ברוב הזירות במהלך המהומות היה פער יכולות מקצועי עצום בין צה"ל והפלסטינים
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "לחיילי מילואים מיחידה מיומנת זה אכן לא היה קורה!"

אני זוכר את המראות מהטלוויזה באותה תקופה ופרט לאירועים הבזיוניים בשכם וחילוץ צוות הטלוויזיה מהמגדל ברצועת עזה, היו מספר הסצינות כמעט זהות:
המון פלסטיני היסטרי, חלקו במדים וחלקו על אזרחי, אלו ואלו חמושים בחלקם ברוס"רים ותת מקלעים ויורים בתנוחות שונות ומשונות שהתחרו בגיוון רק עם תנוחות הסקס של הקאמה סוטרה ובין לבין מבצעים כל מיני גלגולים ביזריים ורצים באמוק הנה ואנה עם נפגעים ובלעדיהם. מולם קומץ חיילי צה"ל שכובים בנחת מאחורי מחסות ויורים ירי תכליתי ומדוד מרוס"רים עם התקנים אופטיים. זה נראה לי כמו מחזה אנארכוניסטי, בו ההמון מאחורי הבריקדות מחליף אש עם השורות הזקופות והמדוגמות של אנשי הצבא המקצועיים-סצינה מ"עלובי החיים" שאתה בטוח מכיר.
מאז הפלסטינים התקדמו עשרים דורות מבחינה מקצועית וישראל עברה לשימוש תדיר בכלי נשק כבדים מולם. במובן מסוים זה היה תום עידן הנאיביות לגבי ההתנהלות הצבאית בשטחים.
ישן 22-04-2009, 17:10
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "היה קרב בשטח פתוח עם הרוגים ופצועים של כח צנחנים דומני"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
באיזור רמאללה. כמו כן היה קרב באיזור נח"ל אלישע ב-27 לספטמבר שבו נפצעו 2 אנשי נח"ל ויכול אולי להתאים לתיאור שלך. אולי זה יתן דחיפה קטנה לחיפוש.

תודה לך, אתה נותן לי קצה חוט. אני באמת לא יודע אם הקרב שאני מתכוון אליו נגמר עם הרוגים. אם לא מתועד שום מקרה של פטירה מפצעים בבי"ח באותן מהומות ואם הפצוע שאני מחפש לא נפטר בבי"ח אז כנראה שמדובר באחת משתי הקרבות שאתה מציין.
אני מצמצם את האפשרויות לרמאללה, וג'נין.
ידוע לך באיזה תאריך התרחש הקרב באיזור רמאללה?

נערך לאחרונה ע"י Eli173 בתאריך 22-04-2009 בשעה 17:12.
ישן 23-04-2009, 14:51
צלמית המשתמש של Eli173

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי אל-בחאר שמתחילה ב "חפש ברשימת הצל"שים (אתר הגבורה וכו')"

אני יודע בוודאות שאותו רופא לא עוטר. אני מכיר את הרופא אישית. הוא היה במיל' והוא סופח ליחידת סדיר.

כמו כן אם הפרטים של סירפד אכן מתאימים לאותו מקרה שאני מתכוון אז יש לנו בינגו.
השלב הבא מבחינתי זה לאמת את זה עם בי"ח רמב"ם ולדלות את שם החייל.
ושוב אני מציין שאין אף איזכור למקרה הזה בעיתונות הכתובה.
ואין לי עדיין את שם היחידה (לא לשלוח בפורום אלא בפרטי...)

ובקשר לזה שהרופא לא עוטר, אשמח אם מישהו כאן יוכל לעזור לי לארגן לו איזה צל"ש. שמעתי שבמלחמת לבנון השניה מישהו עשה משהו דומה וקיבל צל"ש או עיטור או משהו.

תודה
ישן 24-04-2009, 15:34
צלמית המשתמש של Eli173

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Eli173 שמתחילה ב "נפגעי צה"ל באירועי מהומות 1996"

לאחר שליקטתי את הפרטים על הקרב, הנה הוא לפניכם:

במהלך מהומות 1996 היה קרב ב27 לספט', ערב חג הסוכות.
קבוצת חיילים מחיל שיריון בסדיר (כנראה גדוד אדם) נתקלו בחמושים והתפתח קרב.
הקרב התרחש בשטח פתוח סמוך ליישובים גנים וכדים, בגזרת ג'נין.
במהלך הקרב שני חיילים (כנראה) נפצעו קל. כמו כן חייל אחד נפצע קשה\אנוש מפגיעת כדור בגרון.
רופא שהיה במיל' וסופח ליחידה ניתח אותו תחת אש שנמשכה עוד מספר דקות. הרופא החדיר לגרון החייל צינור וכך הציל את חייו. אני לא מבין בדברים האלה אבל אני יודע שמדובר ניתוח ידוע וקריטי...
לאחר שמצבו של החייל התייצב קמעה, ועדיין תחת אש תופת, הרופא, בעזרת מס' חיילים פינו את החייל הפצוע למסוק שהטיס אותו לבי"ח רמב"ם.
חיי החייל ניצלו.
האירוע לא הוזכר באף עיתון של אותם ימים, הרופא לא השתתף באף תחקיר לאחר האירוע, ולא קיבל אף תעודת הוקרה, צל"ש או עיטור.
אלה הפרטים הידועים לי. אשמח אם מישהו ישלים פרטים חסרים.
כמו כן, אשמח אם מישהו יוכל להפנות אותי למפקדים של החייל (מג"ד בשריון?) או למפקדים של הרופא (קרפ"ר) כדי לנסות ולארגן לרופא האמיץ, צל"ש.
תודה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:50

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר