לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-07-2009, 20:12
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע כתב אישום חדש וחמור יותר נגד המג"ד והחייל היורה על הפלסטיני הכפות בנעלין

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, הורה על תיקון כתב האישום נגד מפקד גדוד השריון והחייל שהשתתפו באירוע בנעלין, בהתאם לפסק הדין של בג"ץ.
בג"ץ הורה, לפני מספר שבועות, על החמרת כתבי האישום שהוגשו נגד המג"ד והחייל שנטלו חלק באירוע בנעלין במהלכו נורה כדור גומי לעבר רגלו של מפגין פלסטיני כפות, ועל ייחוס עבירות חמורות יותר לשניים.
בפסק הדין נקבע, כי שיקול הדעת לבחירת סעיפי האישום המדויקים, נתון לפרקליט הצבאי הראשי. בעקבות פסק הדין, קיים הפצ"ר התייעצויות בנושא, לרבות עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. בסופן של התייעצויות אלה, גובשה החלטה על דעתם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, והיום הוגש כתב אישום מתוקן נגד המג"ד והחייל על בסיס העמדה שגובשה.
בכתב האישום המתוקן מואשם המג"ד בעבירה של איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין. והחייל מואשם בעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק, לפי סעיף 85 לחוק השיפוט הצבאי. לשני הנאשמים יוחסה גם עבירה של התנהגות שאינה הולמת (אשר הופיעה גם בכתב האישום המקורי).
עם הגשת כתב האישום המתוקן, יחלו מחדש ההליכים המשפטיים בעניינם של השניים בפני בית הדין הצבאי (כזכור, ההליכים הופסקו בעקבות צו ביניים שהוציא בית המשפט העליון).
אשכול קודם בנושא
הדיון הקודם ננעל אחרי שנדד למחוזות שאסורים לדיון בפורום. אלל תתנו לנו לנעול גם את הדיון הזה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-07-2009, 21:23
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "יכול להיות שהבנתי לא נכון,..."

זה מה שאמרו שופטי בג"צ :

ציטוט:
בשיקוליו של הפצ"ר לא יוחס משקל ראוי לאכזריות וליסוד ההתעללות שאפיינו את מעשי המג"ד בעצם ניסיון ההפחדה שכוון כלפי אדם כפות ידיים וקשור עיניים, בדרך של איומים ממשיים שהיו מכוונים להפחידו בכך שהוא עומד להיות קורבן ירי מטווח קרוב, כשהוא נטול כל יכולת להתגונן", כתבה השופטת פרוקצ'ה.

עוד הוסיפה בפסק הדין כי על-פי עובדות כתב האישום, במידה שיוכחו, המג"ד התכוון להפחיד את העצור כי עומדים לירות בו מטווח קצר ולפגוע בו פגיעה קשה.

"מעשה הפחדה זה כשלעצמו, שהופנה כלפי עצור חסר ישע כשהוא אזוק ומכוסה עיניים, גובל באכזריות והתעללות, האסורים בתכלית על חיילי צה"ל, ולא כל שכן על מפקדיו. לחייל מיוחס מעשה הירי מתוך הבנה כי קיבל פקודה לירות, פקודה שעל פניה הינה בלתי חוקית בעליל", לשון פסק הדין.

ההדגשות הן שלי.

הבג"צ מתייחס ישירות לכתב ההגנה של המג"ד, ולמעשה נותן החלטה לגביו, ולפיכך מייתר לכאורה את עצם המשפט הצבאי.

ישן 21-07-2009, 22:45
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "איך בדיוק הבג"צ התייחס לכתב..."

איש אינו מכחיש את המעשה עצמו, הוא תועד במצלמות הטלוויזיה והחייל והמג"ד שניהם הודו שהמקרה אכן קרה. טענת המג"ד (אם אתה לא רוצה שאשתמש במילים "כתב הגנה") הינה שהוא התכוון רק להפחיד את הפלסטינאי, ולא התכוון שהחייל באמת ירה, זו טענתו וטענת עורכי דינו, אין טענה אחרת.

כאשר בג"צ מתייחס לטענה זו עצמה, ואומר שמדובר בהתנהגות אכזרית וכו' וכו' הוא למעשה מחווה דעתו לגבי טענות שאמורות לעלות במשפט עצמו, ואף חורץ את דינו לגביהן. השופט הצבאי יודע מראש איך שופטי בג"צ רואים את המקרה, וכי לדעת שופטי בג"צ מדובר בעבירה חמורה, ואף משתמע מדבריהם שיש לתת כאן עונש חמור.

שים לב שהפצ"ר קיבל את משמעת הבג"צ ושינה את כתב האישום, למרות שמדובר במערכת שיפוטית נפרדת ועמצאית ולא היה מחוייב לקבל את החלטת הבג"צ, קל וחומר אם הפצ"ר קיבל את דעת בג"צ מה יחשוב השופט.

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 21-07-2009 בשעה 22:47.
ישן 21-07-2009, 23:46
  אחוול אחוול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.08
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "איש אינו מכחיש את המעשה עצמו,..."

תסלח לי אם אני מצטט אותך פשוט יותר נוח לכתוב ככה את התגובה שלי למספר נקודות שהעלת .

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
איש אינו מכחיש את המעשה עצמו, הוא תועד במצלמות הטלוויזיה והחייל והמג"ד שניהם הודו שהמקרה אכן קרה.
כמדומני המג"ד בהתחלה הכחיש שנתן פקודה בכלל לחייל ,אתה זוכר משהו בנושא ?
טענת המג"ד (אם אתה לא רוצה שאשתמש במילים "כתב הגנה") הינה שהוא התכוון רק להפחיד את הפלסטינאי, ולא התכוון שהחייל באמת ירה, זו טענתו וטענת עורכי דינו, אין טענה אחרת.
ייתכן,אני לא בקיא בפרטי כתב ההגנה של המג"ד ולא אשלול זאת ,אך הדבר סותר את הצהרותיו הקודמות לא ?
כאשר בג"צ מתייחס לטענה זו עצמה, ואומר שמדובר בהתנהגות אכזרית וכו' וכו' הוא למעשה מחווה דעתו לגבי טענות שאמורות לעלות במשפט עצמו, ואף חורץ את דינו לגביהן. השופט הצבאי יודע מראש איך שופטי בג"צ רואים את המקרה, וכי לדעת שופטי בג"צ מדובר בעבירה חמורה, ואף משתמע מדבריהם שיש לתת כאן עונש חמור.
פה הנקודה העיקרית,בג"צ לא התייחס לטענה עצמה של המג"ד אלא לכתב האישום - שבו מופיעה הכוונה של המג"ד להפחדת העצור .
בג"צ גם סייג לחלוטין את דבריו לגבי האשמה .
שים לב שהפצ"ר קיבל את משמעת הבג"צ ושינה את כתב האישום, למרות שמדובר במערכת שיפוטית נפרדת ועמצאית ולא היה מחוייב לקבל את החלטת הבג"צ, קל וחומר אם הפצ"ר קיבל את דעת בג"צ מה יחשוב השופט.
אני לא משפטן אבל ממה שאני יודע אם בג"צ היה רוצה היה יכול לכפות את החלטתו את הפרקליט הצבאי הראשי כי לפי מה שאני יודע בית המשפט העליןו בשבתו כבג"צ הוא המוסד המשפטי העליון בארץ,אבל יכול להיות שאני טועה פה ונחכה למשפטן שיסתור אותי אם כך הדבר .
לגבי השופט ,לרוב השופטים הצבאיים ממש לא מתרגשים מבג"צ וצריכים לחשוש ,אולי מפני שהקידום שלהם הוא במערכת הצבאית בעיקר (למעט חריגים) ולכן אינם מרגישים כפופים .
מה גם שישנם שופטים שאינם משפטנים אלא קצינים בכירים אחרים שבאים מתוך המערכת ואז בכלל אין להם שום סיבה להרגיש מאוימים\מודאגים .
אגב בנוגע להחלטה הזו (לא שאני מסכים איתה יותר מדי) אבל יש לזה אח ורע במערכת האזרחית ,פעמים רבות בתי משפט כופים על הפרקליטות והתביעה המשטרתית את כתבי האישום בהם הם רואים את העבירה ע"פ חומר הראיות ,אז זה לא כזה רחוק .

Kill Them All, Let God Sort Them Out

ישן 23-07-2009, 23:12
  אחוול אחוול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.08
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כלומר אם החייל היה מדווח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
כלומר אם החייל היה מדווח למח"ט אזי הוא היה יכול לטעון את קו ההגנה הזה? או שהיה עליו לדווח למ"צ או פרקליטות?

ממש לא, דיברתי באופן כללי על ההבדל בינהן ולא על המקרה הנ"ל ,בתשובה להודעה שלך על ההבדלים בין פקודה בלתי חוקית לבין פקודה בלתי חוקית בעליל .

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ענקנמן
אם אני זוכר נכון, תנאי הכרחי לפקודה בלתי חוקית זה שהיא גורמת נזק בלתי הפיך. זה לא המקרה המדובר, עד כמה שאני מבין

ממש לא ,אין שום תנאי שכזה .

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ענקנמן
אם זאת ההגדרה המשפטית, אנחנו אכן בצרות. לפי המשפט הפואטי דלעיל, כל פקודה שלא מוצאת חן העיני החייל יכולה להיחשב כבלתי חוקית בעליל.

שים לב לציטוט שהביא NehemiaG אאל"ט ממשפט הארוע בכפר קאסם :
"אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם"

כלומר פקודה הסותרת באופן ברור את החוק ומהווה עבירה פלילית - פגיעה בגופו של אדם,במיוחד עציר שהינו כפות עונה לעניות דעתי להגדרה זו ,מה שכן בית הדין יצטרך לקבוע האם המג"ד נתן פקודה לירות או שהוא נתן רק פקודה לאיים בירי והאם פקודה של איומים נחשבת לבלתי חוקית בעליל ,כך או כך החייל שירה אוכל אותה מכל הכיוונים - בכל מקרה אסור היה לו לירות גם אם קיבל פקודה שכזו .
לא כל פקודה שלא מוצאת חן בעיני החייל יכולה להיחשב כבלתי חוקית בעליל אלא רק פקודה המהווה עבירה פלילית וברורה על החוק יכולה להיחשב ככזו .

Kill Them All, Let God Sort Them Out

ישן 23-07-2009, 21:09
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "אם אני זוכר נכון, תנאי הכרחי..."

טראומה נפשית יכולה להחשב לנזק בלתי הפיך. בכל מקרה למיטב ידיעתי ההגדרה היא הציטוט הבא:
"סימן היכרה של פקודה "בלתי חוקית בעליל" - מן הדין שיתנוסס כדגל שחור מעל לפקודה הנתונה, ככתובת אזהרה האומרת: "אסור!". לא אי חוקיות פורמלית, נסתרת או נסתרת למחצה, לא אי חוקיות המתגלה רק לעיני חכמי משפט חשובה כאן, אלא: הפרת חוק גלויה ומובהקת, אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת - זוהי מידת אי החוקיות הדרושה כדי לבטל את חובת הציות של חייל ולהטיל עליו את האחריות הפלילית למעשיו."
כל השאר (לגבי אי ההפיכות) לידיעתי לא נקבע בשום מקום..

בכל מקרה, לפי ההגדרה של השופט בנימין הלוי, הרבה דברים יכולים להיות בלתי חוקיים בעליל.
פקודה לתת לילד ללא רשיון לנהוג בכלי צבאי יכולה להתפרש כפקודה בלתי חוקית בעליל (מסכנת את הילד, מסכנת את הרכב).

ישן 23-07-2009, 23:06
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "אם זאת ההגדרה המשפטית, אנחנו..."

העיקר הוא זה:
"לא אי חוקיות פורמלית, נסתרת או נסתרת למחצה, לא אי חוקיות המתגלה רק לעיני חכמי משפט חשובה כאן, אלא: הפרת חוק גלויה ומובהקת, אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב,".
לדוגמה פקודה לחצות צומת ברמזור אדום כאשר הכביש ריק ואין סכנה - זאת פקודה בלתי חוקית.
להשאר שבת בניגוד לפקודות שקובעות במפורש איך כמה ולמה - בלתי חוקית.
לגנוב מהמטבח - בלתי חוקית.
לפרוץ לבית פרטי כדי להשיג שטיח ליחידה - בלתי חוקית בעליל.... בלי שהרגת מישהו. כך להבנתי הלא משפטית בעליל.

ישן 24-07-2009, 01:16
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
מעשה היה באינתיפאדה הראשונה,
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "עשו לנו בדיוק את הדוגמה עם..."

ובה הורשעו כמה חיילים בביצוע פקודה בלתי חוקית בעליל והתעללות בפלסטינים, שכחתי את הפרטים המדוייקים.
הקטע המשעשע למדי היה שההחלטה התקבלה ברוב של 2 נגד 1. זאת אומרת, אחד השופטים חשב שזה לא בלתי-חוקי בעליל, סתם בלתי חוקי. והשאלה היא כמובן, האם העמדה שלו לא הופכת את ההרשעה לבלתי-אפשרית?

(התשובה היא לא, אבל נדרש להטוט משפטי קצר כדי להסביר את זה).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:22

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר