לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-12-2009, 22:02
  ערן פולק ערן פולק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.05
חוויות משירות מילואים

אפילוג

ביטלתי את החתימה על טופס ההתנדבות לשרות מילואים.

כבר חתמתי ןפיקססתי לקצינת קישור פעם אחת (למעשה פעמיים) והאישור התעכב, נשלח למז"י ולאוגדה ועדיין לא הגיע ולא נשלח צו.

אחרי לבטים רבים ובעצה עם בת זוגי החלטתי שאני לא מתנדב.

למה? למעשה למה כן? נכון, התחייבתי לעשות חפיפה למחליף שלי (אני רס”פ של הפלוגה שלי), יש הרבה צעירים בפלוגה, קו לא מוכר וכו' אבל אני מכיר אותו הוא יסתדר יותר טוב ממני. התקשרתי לקצינת קישור ביררתי אם אפשר לבטל את החתימה, היא ביקשה שאעביר לה את הבקשה בכתב. לא עברו 5 דקות והפקס היה מונח לה בידיים. לא עברה חצי שעה וקיבלתי טלפון מהמ"פ שלי: איך אתה עושה לי את זה? סיכמנו דברים, אתה יודע מה הולך להיות בקו, למה אתה לא מתאם איתי קודם... אתה צודק אבל קיבלתי החלטה בין היתר כי מותר לי לא להתנדב. כשהייתי חייב נתתי את כולי, כשאני כבר לא חייב...אני נותן את כולי בבית.

עכשיו הם בקו, קצת קר להם, קצת רטוב להם, עומס עבודה גדול, יציאות מטכ"ליות. לא פשוט.הם יסתדרו, הם ילדים גדולים.

השתחררתי ב1991 והחלתי לעשות מילואים ב1993.

עשיתי מילואים בגדוד שהתחיל את דרכו כגדוד שריון, עבר הסבה לחי"ר קל והולך ןמשדרג את רמת המבצעיות. עשיתי כמעט כל שנה תעסוקה ואימון. יצא לי לעשות תעסוקות מרמת הגולן דרך ג'נין, קלקיליה, מחנה עופר ועד דרום ים המלח והערבה. בנוסף אין ספור חד יומיים ואימונים – אימוני סגל ואימוני גדוד במטווח גולן, בג'וליס, בצאלים, בבית ג'וברין ובאלייקים.

ישנתי במוצבים ממוגנים מתחת לאדמה, באוהלים חדשים עם רדיאטורים וגם ישנים מחוררים ונוטפי גשם, בטנקים, על בט"שיות, סופ"שיות, סופות ממוגנות, מגדלי שמירה, פריקסטים. הייתי בבוץ עד הברכיים, בגשם שוטף, ברד, סופות חול,אובך כתום, שרב כבד. התרחצתי במקלחות מאולתרות על גבי קרשים, במקלחות מסודרות עם מקלחוני זכוכית, מתחת לעוקב מים. נשפטתי פעם אחת ע"י מח"ט הגזרה, נשפטתי 3 פעמים מת"שים על אובדן ציוד. נסעתי בנוסף גם בג'פ"ס, אביר, נ"נ, פורד, ריאו, טרקטור, בהמון רכבים פרטיים. דיברתי בטלפון מטכ"לי ירוק, טלפון נל"נ, מ"ק 77, מ"ק 624 ובעיקר המון בטלפון סלולרי.

עשיתי 16 שנה מילואים ולא יריתי פעם אחת בפעילות מבצעית.

אני אנסה להעלות מדי פעם חוויות נוספות ממהלך אותן שנים כולל תמונות . אתם מוזמנים להוסיף חוויות משלכם
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-12-2009, 00:09

לבקשת הצופים - המשך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ערן פולק שמתחילה ב "חוויות משירות מילואים"

דצמבר 1993 – תעסוקה ראשונה – קו רמת הגולן

חזרתי משנה בחו"ל, עבדתי, טיילתי ואחרי חודשיים קיבלתי צו. לא נורא, החלומות על הרס"ר באליקים כבר נשכחו. כנראה שהסדיר לא השאיר טראומה בנפשי הרכה.

מגיע למתקן גולן. הכל חדש, אנשים לא מוכרים, רובם נראים לי זקנים. הו הנה חמו, מסוף הצמ"פ לא נפגשנו, מה נשמע? ארה"ב? כן איפה? סנט לואיס? אני הייתי ביוסטון. אחים לעבודה בארץ האפשרויות. הוא ניקה ספות ושטיחים בבתים של אנשים. אני רק מכרתי לילדים שלהם גלידה. הוא יחזור לשם אחרי המילואים ויותר לא אראה אותו.

חותמים על ציוד, מזל שזכרתי להביא נעליים. חותם על גלילון. היה חבר שלי 3 שנים, אני מכיר כל בליטה, פינה, חספוס בכלי הזה. יריתי איתו בלי סוף בסדיר, פגעתי איתו בתפוח מ50 מ', יריתי איתו אחרי שבוע מסלולים בקמ"ט כשבקושי הצלחתי לדרוך אותו והוא המשיך לירות בלי בעיה.

מגיע למטווח, אטמים באוזניים, שומעים את הלב פועם בחוזקה. התרגשות מחלחלת פנימה ומגבירה את קצב הלב והנשימה. מקצה יורים על רצפת הבטון הקרה בסככה. "אל המטרה, בזמנכם החופשי, 5 כדורים, אש!" מכוון, נימה לבנה, משחרר נשימה, סוחט את ההדק. יצא כדור, ההדף לא נורא, עוד כדור ועוד כדור, ריח אבק השריפה מתפשט, תרמיל מנשק של שכן נופל לידי, עוד שני כדורים. נצירה. מרים רגל ימין. עברתי את זה. בפעם הראשונה בטירונות היה יותר קשה. הירי משחרר ונוטע בטחון, בנשק, ביכולות שלי (יצא מקבץ לא רע). הירי מייצר את המעבר האמיתי מאזרח לחייל. עד עכשיו באתי, דברתי, עליתי על מדים. הירי עשה אותי חייל.

למחרת אימון פריקה מבטשית. כל הלילה ירד גשם ולכן מתרגלים לאט, נוסעים לאט, ירידה זהירה מהבטשית, אפילו נשכבים בזהירות אולי המדים לא יתלכלכו, זה לא עוזר. עוברים לתרגול ברטוב, יש קצת יותר אדרנלין, בתרגול הראשון אני בעמדת מאג סוריה, מכניס שרשיר למאג, סוגר את המכסה במכה. נוסעים, נתקלתם! דורך, משחרר ניצרה ופורק את כל השרשיר על מטרות הראש מקרטון. אוף זה משחרר! כולי מחויך. תרגול נוסף הפעם אני יושב על כסא הגשש. נתקלתם! קפיצה מהירה מגובה הכסא על הבוץ הרמת גולני, החלקה מהירה, עיקום הקרסול, הנשק צולל עם הקנה לתוך הבוץ ואני מדדה ונשכב כדי לתפוס מחסה מאחורי הבטשית. "אל תירה" צועק עלי וולף, אני ממש לא מתכוון לירות עם קנה סתום בבוץ. התחקיר ארוע של וולפסון חקוק לי במוח ולא משנה ששם מדובר בקנה 105 מ"מ ואצלי הקנה הוא רק 5.56. עיקום הקרסול סידר לי קצת מנוחה והבטיח שפתיחות ציר אני כבר לא אעשה בקו הזה.

כך הגעתי ל112. מוצב קטן מתחת לערימות שכפץ. 10 חיילים בלי טבח. מי מתנדב. סחבק מתנדב להיות טבח. הורידו לי את שמירת היום ובמקום זה הכנתי שלוש ארוחות. עסקה משתלמת, לא לי. על שמירת הלילה לא ויתרו לי. גם לא על כוננות עם שחר בקור המקפיא של חורף ברמת הגולן. לפחות הרווחתי קצת זמן איכות עם חמו שהפליג בסיפורים על מעלליו באמריקה. איתי במוצב היה אוסף של דמויות שיכול היה להכיל פרק נוסף של גבעת חלפון. אחד לפי הטענה עוד שרת ביום כיפור, תורג'מן המטורלל שהיה מתעלל באותו זקן, זורק על העמדה שלו אבנים בלילה וקופץ על עמדת התצפית הקדמית תוך כדי ריקוד דבקה ונפנוף ידיים כשהסיור עבר לידינו. את הצבא הסורי רואים רק דרך משקפות. מי שמסתובב ליד הגדר הם חיילים של הגדוד הפולני. חיילים? לא ממש, יורדם מהרכב שלהם, הופ נופל לאחד מהם הנשק, בסילבסטר הם ירו כמות זיקוקים כמו שיורים כדורים בחתונה ערבית. כך ביליתי לי בנעימים שבוע וחצי ואחרי שיצאתי הביתה חזרתי לתל פארס. למזלי פספסתי ביקור של מח"ט הגזרה שמצא את אסידו יושב בלי נעליים ,משתזף בעמדת הש"ג ומתפלא למה לא תיאמו איתו את הביקור. בתל פארס פגשתי לראשונה את זהבי שפיקד על המוצב. הוא סיפר לי וולף שנמאס לו מפתיחת הציר של 10 ק"מ כל בוקר והחליט לעשות אותה בנעלי ספורט. על התל עצמו ישב ענן כל הזמן. התחושה היתה שהענן חודר לכל מקום לעמדות, למגורים, לחדר האוכל. על התל גיליתי את מה שעושים הכי הרבה במילואים – מדברים. מדברים על הכל, עבודה, זוגיות, שאיפות, אכזבות, ממש ציפורי לילה עם גדעון רייכר. הגיע יום השחרור כולם מגיעים למטווח גולן לזיכויים. עומדים ליד הנשקיה מרוקנים מחסניות לארגזי 105 שחורים. יריה. מה קרה? נפלט למישהו כדור. אף אחד לא נפגע? טוב. רק הבחור כנראה לא ישתחרר היום וימשיך את המילואים בכלא. הביתה.
ישן 13-12-2009, 07:12
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ערן פולק שמתחילה ב "לבקשת הצופים - המשך"

ערן, אתה כותב מקסים ומתאר סיטואציות שמציפות כל כך הרבה זכרונות מהעבר.
אנחנו, ככל הנראה, בדיוק בני אותו גיל. רק שממני, בינתיים, נחסכת הדילמה: עוד שש שנים למנייאק. עוד משהו שאתה לא מסוגל לתפוס בגיל 19, שכל מה שעומד לך מול העיניים זה סיכת המ"מ ודרגות הסג"ם.
אני רק רוצה להוסיף מהתרשמותי האישית: בעוד שהמילואים הראשונים שלי - כמו מה שאתה מתאר פה - נראו גם לי כמו התגשמות מהסיוטים של "גבעת חלפון", עם השנים רואים יותר ויותר התמקצעות ושיפור, לצד העובדה הפשוטה והעצובה שמי שלא רוצה - לא עושה מילואים, מה שהפך את היחידות למגובשות ואיכותיות יותר. בייחוד אחרי סטירת הלחי של לבנון 2.
תמשיך לכתוב!
ישן 13-12-2009, 07:40
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "כל הכבוד והיקר למי ששירתו שרות קרבי בצה''ל"

את הקושי בהליכה למילואים הבנתי רק כשהפכתי לעצמאי.
למזלי הפכתי עצמאי רק בגיל 43 , שנה אחרי ששלחו לי מכתב מחט' חוד החנית בו קבעו איתי במקום מסוים כדי לתת לי מגן מעץ. (לא יצא לי אפילו ללכת לטקס).
כשהייתי שכיר כל צו מילואים מילא אותי שמחה. זה כמו חופשה, משנה לך את האוירה, לא חשוב אם זה היה בשטחים , חרמון או אימון בצאלים.
אח''כ כשהפכתי לעצמאי הבנתי את המושג שתמיד היו אומרים החבר'ה העצמאיים איך שהעסק קורס כשהם במילואים ולא תמיד ידעתי למה..
כל הכבוד למי שעושה מילואים. להפך, מי שלא עושה מפסיד לדעתי הרבה יותר.

ישן 13-12-2009, 08:13
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
קשה - לא רק לעצמאים
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "את הקושי בהליכה למילואים..."

גם לשכירים - כאשר אתה נמצא בתפקיד אחראי ואין מי שיגבה אותך, גם לסטודנטים שמתמודדים עם מקצועות קשים ועומס עבודות, או כשנמצאים בקורס קצר ומרוכז ומילואים של שבוע גורמים להפסד של המון חומר שקשה להשלים.- הייתי בכל המצבים האלו ונפגעתי לא מעט - למרות הבטחות המפקדים ש-"תבוא ויהיה בסדר".
שירתתי בסדיר וקבע מ-1979 עד 1983 ובמילואים מ-83 עד 2004, לא בתפקיד קרבי אבל במקצוע טכני שהצריך הרבה עבודה פיזית קשה. בשנות המילואים האחרונות הייתי חוזר מכל תרגיל עם גב שבור והודעת הפטור הגיעה שכבר רציתי להוריד פרופיל ולהשתחרר מהסיוט הזה. אני חושב שתרמתי לא מעט בשירות הסדיר ובמילואים אבל לא יודע אם זה שווה את הנזק שנגרם לי (גם הנזק הגלוי לגב ועוד לא דיברתי על הקרינה שנחשפתי אליה ולא ברור למה תגרום בעתיד - לפני כמה שנים נפטר חבר ששירת באותו מקצוע ולא ברור אם המחלה קשורה לשירות).
ישן 13-12-2009, 23:45

נמשיך - והפעם אימון טנקים

אימון טנקים- זכיתי להשתתף בשלושה. אני כותב זכיתי כי במרחק של עשור הם נשארו חקוקים כזכרונות טובים. נכון הם לא היו קלים האימונים, הכלים האלו דורשים המון עבודה – לזווד, למלא תחמושת, דלק, לבדוק שמנים, טל"ת, טא"ת, טפ"ש, תאום כוונות עם בורסייט, פייר נו פייר וגו נו גו ל0.5. הנדסת האנוש לפני 50 שנה כשתכננו את הטנקים האלו היתה מושג ארטילאי. השוט גבוה לטיפוס, הפתחים קטנים מידי וממילואים למילואים מקטינים אותם עוד ועוד. גם לפגזים הוסיפו המון משקל והם פתאום נורא כבדים (בצמ"פ טענתי סדרות של חלולים בלי להרגיש אותם) אבל היום... נו שוין. אפילו הפטיש 5 כבר מזמן לא שוקל 5 ק"ג.

אימון ראשון היה במטווח גולן. המט"ק בטנק שלי הוא אשכנזי שהיה סמ"פ שלי בצוקי עובדה כשהייתי שם מ"כ. אנחנו מכירים כבר הרבה זמן ומעבירים חוויות על הפעם הקודמת שהיינו ביחד בטנק בהדגמת יכולת לטירונים. הוא מט"ק, אני טען את השם של התותחן אני כבר לא זוכר אבל הוא עוד חייב לי תיק שקיבלנו בגיוס מהאגודה למען החייל. אנחנו עולים לעמדת אש בקנה חלול על אש! החלול פוגע קצרצר ממש 5 מ' לפני המטרה. אבינועם המג"ד משתולל בקשר "שנה בלי תיקונים" (חלול בקנה קר שפוגע קצר – יורים באותו כינון בלי תיקונים לטווח). אשכנזי נעמד על כסא המפקד ומסמן בידיו בתנועות של "חדל אין יותר ירי היום". עכשיו נחזור כמה שניות אחורה... אני עומד עם פגז בידיים, דחוק לקיר הצריח מנסה להיות הכי דק שאני יכול כדי לא לחטוף את הסדן הרותע לאחור. שומע "אש" בקשר פנים אחריו "יורה" של התותחן. בום! התותח רותע לאחור כל הטנק מתנדנד איתו, מעט עשן נכנס לצריח ממלא אותו בריח אבק שריפה. התרמיל נתקע. לא נשלף במלואו. אני מניח את החלול על רצפת צריח ומנסה לפתוח את הסדן. מאחורי מגן התותחן אני שומע קול קללה עסיסי מהול בשמן בולמים. אני מציץ ורואה את התותחן מכוסה מכף רגל ועד ראש בשמן.מתברר שהבולם רתע בצד שלו התפוצץ והעיף עליו את כל ה 5500. פדיחה! ועוד לפני הטירונים. הוא אוסף את הבגדים המשומנים שלו שם אותם בתיק החום של האגודה למען החייל שלי ומאז נעלמו עקבות התיק.

נחזור למטווח גולן. האימון התחיל ואחרי בוקר של מט"זים עולים התותחנים על טנק זונה ומבצעים ירי כבדה. כדי לחסוך בזמן לא מחליפים את שאר הצוות וכך יצא שעזריה טען איזה 15 סדרות לכל התותחנים בפלוגה ולמרות מראהו הצנום הוא עמד יפה במשימה. למחרת אימון פלוגה ברטוב בציר הררי. אשכנזי מוביל את הפלוגה ואני על המושכות של ה0.5 מקבל את כל המטרות נקיות וחלקות לפני שכל הפלוגה תטחן אותן. אני מצליח בעזרת התותחן לפגוע בלא מעט מטרות פלדה שמפוזרות לאורך הציר ומשמיעות צליל מתכתי קצר בעת הפגיעה בהן. נגמר האימון וחוזרים למשטח לטפ"ש וזיכויים. אני חתום על כל הזיוודים בטנק וכדי שלא יעלם לנו כלום לא פתחנו את ארגזי ה105 והשארנו אותם בתוך התאי זיווד. אחרי הטפ"ש מורידים את הארגזים הולכים להזדכות והאפסנאי עובר על רשימת הזיווד. פתאום חסר מפתח כזה וחלק אחר וכלים שלא ידעתי על קיומם. מה אני יכול לעשות? איזה יאוש עכשיו לחכות עד סוף הזיכויים לעלות למת"ש מתי אני אצא הביתה? אשכנזי ניגש אל האפסנאי ומשכנע אותו שככה קיבלנו את הזיווד ולא נגענו בו. הוא לבסוף מתרצה ונותן לנו להפליג דרומה ברנו של אשכנזי.
ישן 14-12-2009, 10:04
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
מזכיר נשכחות...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "וואללה נכון, זה היה הדבר..."

למרות שהייתי בח"א - הסיוט של היום האחרון למילואים - קיפול הציוד בשטח, נסיעה לבסיס, הזדכות על הציוד והנשק, פריקת משאיות ציוד חזרה לאפסנאות - כאשר אף אחד לא משתחרר עד שהכל חוזר לאפסנאות - לא פלא שהייתי חוזר גמור...

ולגבי הציוד הטכני בארגזים - אצלי (לפחות בחלק מהשרות - עד שעברתי הסבת מקצוע) לא היתה בעייה כזו - פשוט כשהתמנתי למ"ע, החלטתי לשנות דברים ולארגן ארגז כלים עם מה שבדיוק צריך להיות בו (וירשתי דברים משונים - למשל ארגז עם שתי מקדחות יד - קטנה וגדולה שלא ברור למה היה צריך אותן וכמובן שלא היו מקדחים עבורן אבל אף רצ'ט, בוקסה או מברג שהיו דרושים להקמה וקיפול - דברים שהכנסתי לארגזים ומאז היו שם עד ליציאת הציוד משירות)
ישן 27-12-2009, 23:10

יום השחרור - ולא לא משתחררים בבקו"ם
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ערן פולק שמתחילה ב "נמשיך - והפעם אימון טנקים"

אפילוג 2

סמס קצר "איפה אתה? רוצים להתחיל", איזה כבוד כל האוגדה מחכה רק לי? אני למדתי שלמילואים לא מגיעים בזמן הנקוב. פעם אחת הגעתי לאליקים ב9 בבוקר כמו שהיה רשום בצו וקצינת הקישור הגיעה ב11. מאז אני לא מגיע בזמן הנקוב גם לא לטקס שחרור משרות מילואים. נכון אני מאחר אבל הדבר היחיד שמדאיג אותי זאת נורית האין דלק בלוח שעונים. הגעתי דילוג מהיר במדרגות שעולות למצודה בלטרון. שלום לשוט- מכר ותיק.ניגש לשולחן הקבלה, רשימת המוזמנים לטקס השחרור היא ארוכה והאולם רבע מלא. כנראה שלא רק למילואים לא מגיעים אלא גם לשחרור ממילואים לא טורחים להגיע. קיבלתי ורד אדום.

נכנס לאולם, האוגדונר נואם. אני לא מכיר אותו את המח"ט דווקא כן, ביולי האחרון קיבל ממני אחלה קפה ב"שיקגו" באימון סגל והזכרתי לו איך קו קודם כשהוא עשה ראיון רוחב אצל סגל הפלוגה, אני הצגתי את עצמי וציינתי שאני במקור מדגניה ב', ירדני לידי הוסיף שהוא מבית זרע וקלדני צקי סיים בציינו שהוא מאפיקים. ערן המח"ט חייך ואמר שאשתו מדגניה א', עולם קטן, אחיה היה איתי בשכבה מכיתה א', הקרח נשבר. אבל הוא לא נמצא כאן היום. מרחוק צץ לו החיוך של כלפון חיוך הצ'שייר קט מרוח לרוחב פרצופו, הוא מחכה לרגע הזה מגיל 19 מאז שנפגשנו בטירונות. מאגף מאחור, אומר שלום לביטון הסמג"ד הנצחי, לניר השליש הנצחי, ליהודה האפסנאי הנצחי וחיבוק לכוכב המלך. מתיישב ליד כלפון, גם צפוני וצביקה פה. "הפסדתי משהו?" "היה קצת כיבוד" "הא לא הפסדתי כלום". עוד כמה משפטים מהאוגדונר, שלושה שירים מלהקת "שקר כלשהוא" ועוברים לחדרים הקטנים לחלוקת השי והתעודה. היינו שמונה שבאו להשתחרר מהחטיבה, מתוכם חמישה מהגדוד שלי. מספר משפטים לקוניים מהסמח"ט החדש, את הקודם הכרתי קצת יותר טוב ופעם הלכתי עם אשתי בקניון וראיתי אותו שם עם משפחתו על אזרחי, שאלתי אותה במה לדעתה הוא עוסק האיש הזה? אי אפשר לטעות הוא בטוח בקבע היא ענתה. צודקת. הסמח"ט קורא בשמי, אמירת תודה מנומסת, לחיצת יד, סביבון ממתכת (אולי כסף?) ותעודת שחרור ממילואים (17 שנה ו8 חודשים למי שניסה לחשב). עוד חיבוק גדול לכוכב ולכלפון שמתרה בי לשמור על קשר "אתה תמיד מוזמן לצפון" "כן אני יודע מתי שהוא נגיע".

נכנס לאוטו מדרדר אותו לתחנת הדלק שלמרגלות המבצר, מתדלק מתניע ומפליג הביתה. אזרח.
ישן 28-12-2009, 00:23

תעסוקה דרום ים המלח
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי ערן פולק שמתחילה ב "יום השחרור - ולא לא משתחררים בבקו"ם"

קו דרום ים המלח

תחילת ספטמבר, עוד מעט חגים, אני מנסה לשפר מתמטיקה ולוקח קורס 5 נקודות (אופטימי). אני כבר לגמרי אזרח והמילואים פתאום באמצע החיים לא הכי מתאימים לי ועוד חודש ועוד בים המלח ועוד על החגים. מגיע לאל"ת בבסיס החטיבה בערבה. מרחוק מופיעה לה באור הבוהק צללית גבוהה ורזה, עם חיוך גדול באמצע ראש ענק, מזכירה נשכחות. כלפון. אף אחד לא יוכל למחוק לו את החיוך מהפנים, אפילו אני לא הצלחתי, גם כשהוא חטף ממני בטעות קת של גלילון לפה במהלך תיזוז בצוקי עובדה ושבר קצה שן, גם אז הוא המשיך לחייך (קיבל אחר הצהריים חופשי במרפאת שיניים של הבסיס אז למה לא לחייך?). כלפון שבצמ"פ שבר שיאים ורוקן בטן ב 10 דקות, דרך פתח "המתן דקה" ועוד עם צידוד ידני. הוא הצליח להעלם לי אחרי שהודח בקמ"ט הראשון שלו. כששמו צץ לו מדי פעם: היה בצוות מח"ט, סמח"ט, עשה בית זונות. יפה לו. חיבוק גדול "לאן נעלמת שלוש שנים?" "הייתי ביפן" "איך היפניות?" חיוך גדול והרמת גבות כפולה מהירה ורבת משמעות.

יורד הערב, נגמר הלו"ז. עמית המ"פ קורא לי ורוצה שאצטרף לסיור קו עם הסגל למחרת ב6 בבוקר. סגל - כבוד.אותי מעניין רק שאפשר לנסוע לאילת, רק לחזור מוקדם. נוסעים לאילת, מעלים זכרונות, משלימים פערים, מרוקנים כוסות, חוזרים שפוכים, לא מתעוררים לסיור קו. המבט הנוזף והמאוכזב של עמית מבהיר לי שלסגל בקו הזה אני לא אצטרף. במקום זה הוא מצוות אותי עם עזריה, יאיר ואדם במחסום הערבה. עובדים בזוזגות, 8 – 8, יש מזגן בפריקסט מגורים, השמש קופחת והשמשיות עוזרות במעט, אין כובעי פטריה ומסתובבים עם כובעי מצחיה אזרחיים (כחול במקרה שלי), רק יאיר מסתובב עם כובע מצחיה צבאי. הוא עו"ד הוא מכבד חוקים. אני אז קצת פחות. עוברים מספר ימים, האויב הוא השעמום, החום המעיק והזבובים. בעצם רק הזבובים כי עם הכמות שיש פה לא משעמם לרגע ונגד החום אי אפשר לעשות כלום.

צהריים, אני ויאיר במשמרת, מגיע המח"ט ועוצר במחסום (היה שבוע בחו"ל חזר מלא מרץ). אני ניגש אליו "מה נשמע?" "זקוקים למשהו?" "כן אולי לתגבר את התאורה ההיקפית בלילה, אולי איזה זרקור קצת חשופים פה בחושך" "טוב שיהיה לכם המשך תעסוקה מוצלח ותוריד את הכובע האזרחי" אני חצי מתעלם מתחיל ללכת לכיוון הציליה, הוא אומר לי שוב "תוריד את הכובע האזרחי". אני רק רוצה להגיע לצל ולהוריד את הכובע. הוא נוסע מטר עם הג'יפ, מסובב אלי את הראש ואומר לי "אמרתי לך להוריד את הכובע", אני מאבד את קור הרוח תופס את הכובע ומטיח אותו ברצפה, מישיר אליו מבט ואומר "טוב לך?" הוא בלי הנד עפעף "מחר אצלי ב8 בבוקר בלשכה" וממשיך לנסוע. למחרת הסרס"פ לוקח אותי לחטיבה למשפט. אני נכנס חמשפט עם כובע ב' מצחיה שבקושי מכסה לי את הראש וממשיך ברצף הטעויות מאמש, אתה מוכן להשפט בפני? כן (טעות!). אתה התחצפת ומי יודע מה יקרה באירוע אמיתי עוד תיתן סטירה למ"מ שלך. אני מנסה לענות לו (טעות!). גזר הדין 14 יום מחבוש (למדתי שאסור לשחק משחקי כבוד עם דרוזי- הוא תמיד ינצח בייחוד אם הוא המח"ט שלך). אני לא כל כך מבין, מעולם לא נשפטתי במשפט משמעתי ואני לא מכיר את המונחים, שואל את חיים הסרס"פ מה המשמעות הוא אומר לי "כלא". נמחק האגו בשניה. למזלי עמית המ"פ ואמנון המג"ד מגיעים לחטיבה להתחנן על חיי. המח"ט מתרצה ומסייג את החלטתו בכך שאני אוגלה מהמחסום לטובת עמדות אחרות. נשמתי לרווחה. כלא ממש לא מתאים עכשיו באמצע החיים. הפכתי להיות הבדיחה של הפלוגה, כל מי שרואה אותי מטיח את הכובע ברצפה.

חזרתי למשמרות של 8 – 8 רק שעכשיו זה על בטשית. אם חשבתי שבמחסום היה זוועה, הנסיעה בבטשית מגמדת את תחושת הזוועה. המושב ליד המאגים תוכנן כך שלא תרדם במשמרת, הוא פשוט כל כך לא נוח שאין לך אפשרות לנמנם, גם לא כשאתה מאג ישראל. כשנגמרת המשמרת הולכים לנוח במגורים ואני מדגיש לנוח כי לישון אי אפשר: חם, אין מזגן רק דזרט קולר וחג'ג' נוחר. חג'ג' שהיה נהג חג'ג'ית היה מעיף את הגג של הפריקסט מהנחירות. אני ישן עם אטמים – תודה לאשכנזי על הפטנט. אחרי שבוע במשמרות של 8-8. 8 בטשית ו 8 חג'ג', עמית מחליט שסבלתי מספיק ומעביר אותי למוצב באמצע בריכות האידוי של מפעלי ים המלח. במוצב יש תנאים – מזגן בחדרים (אם הוא עובד), בידוד – ניתן לראות מקילומטרים כל מי שמתקרב וקנסטה. קנסטה זאת מסורת וכמו כל מסורת מעבירים אותה מאב לבן בעל פה. רביעיות של קנסטה לא שוברים. כך מצאתי את עצמי במוצב עם שפורן, בויום, יעיש וקלברינו. רביעית קנסטה שרק אחרי הרבה שנים נשברה. שגרת המוצב כללה: משחק קנסטה, צפיה במשחק קנסטה ושמירה במגדל שמירה. השומר במגדל שמירה היה מצויד בעיקר במשרוקית (חוץ מהנשק) ותפקידו היה להודי אם מגיע כלי רכב בשריקה. אז הש"ג היה מתלבש מהר וניגש לעמדת הש"ג לפתוח את השער. בצורה כזאת הצליחו לרווח את סבב השמירות. הכל רק לא להפריע לקנסטה. דמות צבעונית נוספת שהיתה במוצב הוא תורג'מן הזכור לטובה(?) ממוצב 112. יום אחד הוא החליט שהוא הולך לשחות בבריכות מלח. לבש בגד ים, הצטייד במגבת וכפכפים וצעד לבריכה הקרובה. התקרב לשפת המים וקפץ קפיצת ראש לתוך המים. עד היום קול הצעקה שלו מהדהד בהרי אדום. הוא יצא מהבריכה צולע ונשכב על הרצפה צועק מכאבים "העיניים, העיניים".

הצלחתי לקצר את התעסוקה עקב לימודי המתמטיקה שלי ולכן השתחררתי שבוע לפני כולם. במבחן במתמטיקה נכשלתי, המח"ט נביה מרעי ז"ל נהרג שנתיים אחר כך בארועי מנהרת הכותל.
ישן 14-12-2009, 13:12
  מקליין מקליין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.08
זה מה שאני כתבתי שהשתחררתי ממילואים - יום שבא פעם בחיים

לא אשאף עוד אדי אבק שריפה לאחר מטח מקלעים אל תוך בית חשוך.

לא אשלשל יותר רימונים אל חלונות בתים מטים ליפול במחנות פליטים.

לא אבנה "אלמנות קש" ואמתין דרוך להופעת הדמות והראש בכוונת.

לא אביט עוד בזריחות אפופות הוד מעל פסגת הר גריזים.

לא אתעורר עוד אל בקרים אפופי ערפל למרגלות הר קרן.

לא אנקר עוד על קת קרה של מא"ג בעודי מפנטז לי, נים לא נים, כי זהו השד הרך של...

לא אצנח.

לא אנעל יותר נעליים אדומות (אבל הן על הכוננית בבית).

לא אהרוג.

לא אשטוף כלים אפופי שמן בן שלושה דורות.

לא אגלוש מעדנות על דיונות בתולות בעודי דוהר לי על ג'יפ עתיק ומופלא.

לא אכרע למרגלות סלעי ענק בעודי מגיר את נפלאות המטבח הצה"לי מתוכי.

לא אטוס ביסעור, בינשוף ובשאר בעלי כנף הצבועים בכוכב הכחול.

לא אוכל אבק אנשום בוץ ואשתה חול במישור הרוחות.

לא אשתזף בעירום תוך כדי חדירה לבסיס נבטים

לא אנווט

לא אציין אף אחד בעזרת קרני לייזר שונות

ובעיקר לא איאלץ להקשיב לאידיוטים עם ברזלים על הכתף

ותבן בין האוזניים.

ומה כן תשאלו?

את החברים, אותם כן. לתמיד.
ישן 29-03-2010, 07:59

אימון טנקים בצאלים קיץ 1995

לקח לי קצת זמן אבל בסוף יצא לי משהו. אני מקווה שזה יזכיר נשכחות לחללק מהאנשים ויגלה נשכחות לחלק אחר. חג שמח.

אימון טנקים – צאלים - קיץ

הגעתי לצאלים, ערב רב של אנשים בש"ג, אני מצליח אפילו לזהות מספר פרצופים מהגדוד והולך עם זרם האנשים לענף שריון. עובר מימין את האוניברסיטה שלא נותנת תארים ומשמאל את השקם עם ריח השומן השרוף המסתלסל מהדוכן הבשרי. לפני פרוסים משטחים מלאי נגמ"שים, פונה ימינה עם הדרך המתעקלת ורואה מרחוק את שורת הטנקים, עומדים בגאון כאילו לא עברו 40 שנה מאז שיצאו משערי המפעל. עוד מרחוק ניתן לזהות את הפודרה הדקיקה שמכסה אותם לאחר סופשבוע שבו הם ניקלו בחום הנגב. חותם על קיטבג שכולל: שק"ש, 2 זוגות מדים, כובע, אפוד חיר, 2 מימיות, חגורה ש"כ, תחבושת אישית, 5 מחסניות, כפפות נומקס ומשקפי אבק. בנשקיה זה שוב הגלילון המוכר משכבר הימים ואפילו מחלקים קצת פלנלית לספוג את שאריות ה9105 וגם זה לא עוזר. אני מכין את עצמי ש 9105 זה עוד בקטנה, ביום חמישי יש טפ"ש ולפני זה צריך עוד לתדלק ולבדוק שמנים ולאכול חול ולנשום אבק שריפה כך ש 9105 זה הרע במיעוטו. אני חובר לפלוגה שוב הפרצופים המוכרים שהופכים להיות יותר ויותר נעימים עם חלוף המילואים. תחושת ההיכרות המחודשת, המה נשמע? מה חדש? ממלאת את כל יום הגיוס ועוזרת להתרגל למדים, לנשק, לעייפות, לרעב, לחרמנות. אני מצוות כטען עם וולף המ"מ, עם אדאטו התותחן ועם רועי שנוהג. מתחיל תהליך הזיווד. אני חותם על 3 מאגים, 0.5, קשר (שלא צריך לסחוב אותו לטנק למזלי), 4 ג'נטקסים, 2 מע"דים, 1 מיק, רמ"ק, בנוסף 2 שכפצים. מסדר את המאגים בכנות, במקביל אף פעם אין מקום ותמיד חוטפים מכות מכל מיני חלקים בולטים בצריח. צריך לארגן מתקון לארגזי הפעולה של המקביל. חיפוש מהיר במשטח ומצאתי שני שטרלינגים שבעזרתם אקבע ארגז פעולה ריק ליד המקביל. גם ככה אין יותר מידי הקצבות ככה שלא צריך לדאוג ליותר מידי שרשירים. מארגן ערכת אנטנות מחבל וטבעת פלדה ובודק שהאנטנות יורדות במהירות. מסדר את הקשר בכל התאים מחבר את החוטים, נאבק בחיבורים הנוקשים מאבק של הג'נטקס, בודק יציאה לשידור וגם את מיק החרום שאמור להציל אותנו אם מתנתק לנהג הקשר ואם הוא זכר שקיים מיק חרום ושאפשר להשתמש בו.

תמיד יש איזשהוא חלק בפזל הקשר שלא עובד, פעם זה מע"ד, לפעמים הפומית של הג'נטקס מדלדלת לה. מזל שיש את לוצקי שמסדר את הקשר בסבלנות ותמיד עם חיוך. לוצקי שכבר מגייס את הבן שלו לצבא ונראה שתמיד הוא יהיה חלק מהנוף של הגדוד, לוצקי שבא ביום הראשון מחתים על קשר וחוזר לזיכויים ככה תמיד זה נראה מרחוק כאחד שחותם ומזדכה, אבל הוא תמיד ברקע, עם מתקלקל משהו הוא יגיע גם באמצע הלילה לסדר אותו. אני עוזר להעמיס את הזיוודים עם השמות המוזרים לתאים שלהם, קושר מזרוני צוות לאוזן אחת ורשת הסוואה לאוזן השניה של צריח השוט.

"נהג תניע", הרעם המוכר של המנוע על הנפח של 28 הליטרים שלו, מלווה בשריקת המאווררים. מרגישים את 750 הסוסים שמתעוררים לחיים. ריח הדיזל השרוף ממלא את האויר. טל"ת – סיבוב מהיר של הצריח עם קנה מונמך, מחכים שהקנה יקפוץ בהתקרבו לסיפון האחורי, שידלג מעל קרני הפליטה, זה קורה. וולף עוצר את הצריח עם הקנה מופנה ימינה בשעה 3. שנינו יוצאים מהפתחים שלנו מדלגים מעל מזרוני הצוות וניגשים לפתחי האיוורור מצידו הימני של המנוע. הנפה מהירה של שלושת הכנפיים הכבדות ובדיקת רמת שמן המנוע, כמו ברכב הפרטי רק גדול פי 10. תקין. לדרך. רועי נותן גז מנסה לשבור "סכינים" כדי לא להעמיס על המזקו"ם העייף של הטנק. לרוב זה לא ממש משנה והטנק מתג'ע'ג'ע לכל עבר. אני נצמד עם השכפץ לדפנות הפתח, מנסה להאחז במדף הקדמי של פתח הטען, נהנה מהנוף המדברי של צאלים, מהאויר הנקי של שעת אחר הצהריים, פחות נהנה מאלפי גרגרי הקוורץ שמותכים בפנים שלי, צורבים בעיניים, סותמים את דרכי הנשימה העליונות. כיף. באמת, כיף. תחושת עוצמה מחלחלת לגוף במהלך הנסיעה, עוצמה בלתי ניתנת לעצירה. לפחות בתחושה. מגיעים לשטח שהוקצה לפלוגה ונערכים לשנת לילה. מחר מתחילים מט"זים ואחר כך מסלולי צוות. פורסים מזרוני צוות על הסיפון החם שמצליח לחמם את השק"שים מצינת הלילה של הקיץ המדברי. מדי פעם צועקים לרועי שמתכרבל לו על כסא הנהג שיניע כדי לחמם שוב את הסיפון שמתקרר. נרדמים, השינה נינוחה, בטח יותר נינוחה מהשינה החטופה בקמ"ט הכוללת 20 דקות שמירה מתוך שלוש שעות שינה ומי שישן קיצוני על הסיפון גם זוכה בתענוג לרדת בלילה מהטנק לצעוד לטנק השכן ולהעיר את הבא אחרין ברשימה. השינה חמימה יותר מהשינה בצמ"פ שגם היא כללה שעה שמירה, אמנם בצמ"פ ישנתי על אלונקה אבל הקור של רמת הגולן חודר לכל מקום, לא משאיר לגוף פינה חמימה לנוח בחיקה. בוקר מדברי עולה מעל החניון הפלוגתי. פרצופים מאובקים נאבקים במים שהתקררו להם בעוקב בנסיון לצחצח שיניים. רועי פותח את ערכת הקפה שלו ומכין לנו את התה המצויין שלו עם עשבי לואיזה שהביא מהבית. אני איש של נס קפה בבוקר, אבל התה שלו מבטיח התחלה טובה ליום נפלא. מט"זים – וולף מוודא גו/ נו גו ופייר/ נו פייר ב0.5 הישן והטוב. אני מסדר את השרשירים בארגז פעולה הירוק הצמוד למקלע, מותח את המושכות עד לפתח הטען. עולים לקו עמדות, מדוממים, אני מטפס מהפתח, פותח את המכסה העליון של המקלע, מניח את השרשיר על טס ההזנה, סוגר בתנופה מלווה במכת אגרוף על המכסה. מתיישב מאחורי המקלע עם הרגליים מפוסקות משני צדדיו, דורך את הסדן לאחור בשתי ידיים את המקלע ומחזיר את ידית העזר לפנים (בקמ"ט יצא לי לראות את גונן הענק מצליח לדרוך 0.5 ביד אחת – לא משהו שבן אדם רגיל מהישוב יכול לעשות). קם בזהירות שלא לדרוך על הכבלים, כל משיכה בהם תגרום לשחרור הסדן לפנים ולשחרור כדור. אדאטו מתחיל לתרגל, בכל פעם שהוא אומר "יורה" בקשר פנים אני מושך בכבל שמאל כדי לשחרר את הסדן לפנים ולאחר מכן את כבל ימין כדי לשחרר נקירה. אדאטו הוא תותחן טוב שיודע לכוון אבל לפעמים הוא משתעמם ואוהב לשחק ולכן הוא לא תמיד עובד מדויק, מה שמזכה אותו בבעיטה קלה מוולף. מסיימים מת"זים, אני פורק את המקלע, וולף מוודא שאין כדור בקנה. מעירים את רועי ויורדים חזרה לחניון הפלוגתי להערך למסלולי צוות. מעמיסים ח"שים וחלולים למתקוני הפגזים התורנים בתא הטען. אני מסדר את ההקצאות של ה0.5 ושל המקביל. תמיד חסרה תחמושת למאגים כי זהו הכלי הכי יעיל בטנק, בעיקר המקביל שתותחנים אוהבים לנגן איתו במסלולים. משרשר 2 ארגזי פעולה למקביל. לפני תחילת המסלולים עמית המ"פ אוסף את כל הפלוגה לתתל"ג וגבולות גזרה. מי שהמציא את התתל"ג הזה צריך לירות בו, ההליכה חסרת המשמעות אף פעם לא היתה ברורה לי, לא פודרה המדברית ולא בקוליסים מלאי הבוץ של הרמה. לקראת המסלול וולף מכין רימון לתרגולת בזוקה. תמיד קיים פחד מהרימון או יותר נכון ממה יקרה אם הוא יפול לתוך הצריח ולא לתוך החבית המדמה ארפיגיסט. אמצע הצהריים של החום הקייצי בצאלים – מסלול צוות.

"2 רשאי". "צוות, אנו עולים לעמדת תצפית נהג קדימה אנטנות". מזנק על פק"ל האנטנות מושך בכל הכוח ותופס עם הטבעת שהכנתי מבעוד מועד. האנטנות מורדות. מדווח "אנטנות למטה". "נהג עצור". אני עומד בתוך התא מלטף את החלול שעומד לממש את יעודו בעולם הזה. "צוות בחזית 1500 פיתה סורית, על הפיתה 3 כבדים, אנחנו מבצעים על הימני, נהג התקדם".אדאטו מוודא 8 אלפיות הנמכה. "על". "נהג עצור". אני פותח סדן בשתי ידיים, מכניס את החלול לקנה, הסדן נסגר. לוקח חלול נוסף בידיים, סוגר נצרת טען ונצמד בכל הכוח כנגד תא 2000, מנסה לצמצם את הנוכחות שלי לשני מימדים כשעובי הוא לא אחד מהם, מוודא שמסלול הרתיעה של התותח פנוי מחלקי גוף סוררים, מתנשם מפחד וממאמץ ש21 הקילואים כופים עלי. "יורה". "בום!", התותח מוטח לאחור במהירות עצומה מותיר אחריו עננת אבק שנצבר בכל פינה בצריח, ניחוח חריף של אבק שריפה וסדן פתוח. אני ממהר להכניס חלול נוסף לקנה ולאסוף חלול נוסף אלי, סגירת נצרה וצמצום נוכחות למינימום. "יורה". "בום!" שוב הסדן עובר לי מול העיניים במהירות מפחידה. שוב דוחף פגז לקנה ומתכופף לאסוף חלול נוסף. "מטרה! תותח חדל נהג אחורה מהר". אני פותח את הסדן עם ידית הפתיחה שלו, שולף משם את החלול מניח אותו במקום שלו וסוגר את הסדן בעזרת לחיצה מהירה על שתי הלשוניות הקטנות ואיבטוח עם ידית הפתיחה של הסדן. מחייך לאדאטו, מסמן לו עם האגודל למעלה. מתכונן ליציאה להתקפה מחכה ליד המקביל לוודא טעינה רציפה של השרשיר.יוצאים להתקפה, צרור ארוך של המקביל. "תשאיר לאחר כך" אני אומר לו, הוא מתלהב מנגן עם המקביל בצרורות קצרים, תא הטען מתמלא בריח חם ודחוס של אבק שריפה. הטנק מתנדנד לכל כיוון ואני מנסה להזין את המקביל כדי שלא יתקע וזה לא פשוט, מי שתכנן את אזור המקביל הסתמך על נתונים אנטומיים של נמלה עבור תפקיד הטען. פשוט אין מקום לזוז והכל בתנועה, המקביל עולה ויורד בהתאם לתנועת מערכת היצוב. מגיעים למעבר הכרחי כשביציאה ממנו מחכה הבזוקה, אני רואה את וולף שולף את הרימון ואומר לו "דיר באלאק". "צוות בזוקה מימין" אני מוטח שמאלה וימינה, וולף יורה מהמאג שלו, אני רואה אותו מתרומם מעבר לפתח שלו ומיד יורד לתוך הצריח סופר בלב 3 שניות ופיצוץ עמום מאחורינו. חוזר לנשום. עבודה על היעד – מכלים את יתרת תחמושת המאגים על מטרות הראש בקצה הפיתה. הכדורים מעלים בעיקר אבק, לפגוע הם לא כל כך פוגעים אבל העיקר שנסיים את ההקצאות ולא נעביר לאף טנק אחר את מה שישאר. ברגע הזה אף אחד לא חושב על הטפ"ש של סוף האימון ועל הגירוד האין סופי של שושנות המאגים – אבל גם תורו יגיע. חוזרים לשטח הכינוס של הפלוגה מחויכים, מאובקים ובוערים מחום. "דומם מנוע", תא"ט מהיר לחפש פינים שנשברו (יצאנו זול הזחל ריחם עלינו) וריצה מהירה לעוקב. קילוף מהיר של שכבות הלבוש ומתיישבים מתחת לעוקב. המים שנשפכים עלינו מהברז קרים במיוחד לשמחתנו הרבה - מישהו מילא את העוקב בקרח. תודה באמת היינו צריכים את זה. חוזרים לרשת צל (מי החליט לקרוא לה "אסום"?) לנוח מהשמש ולחכות לאימון לילה. רועי מתפעל את ערכת הקפה המקצועית שלו שמשמשת אותו גם ביום יום בתפקידו כמדריך טיולי ג'יפים. בערכה יש תמיד קופסאות עם עלי לואיזה ונענע ומרווה ועוד הפתעות שהוא שומר לארועים מיוחדים. כוסות הזכוכית תמיד ארוזות בגרב עבודה אפורה דהויה. שמן של חליטות התה שלו יצא למרחוק ומהר מאוד נאספים חברים נוספים מהפלוגה. מישהו פותח ופלים פתיחה צבאית ומחלק לכולם. התה מלווה מיד בסיפורים מהמסלולים ובהעלאת זכרונות מימים רחוקים על מסלולים ומטווחים ו"מטרה" ו"קצר" ו"ארוך ימין 2". מגיעה ארוחת צהריים צהלית משובחת מטובלת בהרבה חול. לאחריה מגיע תור הקפה כי מזמן לא שתינו והגרון יבש. וכאן מתחילות מורשות הקרב על איך להכין קפה וכמה פעמים הוא צריך לרתוח ולא משנה מי מכין תמיד הקפה השחור המר עם קצת סוכר, הקפה הרותח ששותים אותו בשאיפות קצרות וקולניות הוא הקפה הכי טעים שיש. הוא יותר טעים מההפוך הנינוח בבתי הקפה התל אביביים, יש לו טעם של צחוקים ארוכים אל תוך הלילה, של בוקר קריר, של חברות.

אימון הלילה דומה במטווה שלו וירי הפגזים זורק אותי לזכרון שנצרב בי מימי סיירים הלא עליזים. מטווח לילה ראשון, אני במגמת טענים – לפי המלצת ויגמסטר שהוא בן כיתתי,שותפי לחדר בקיבוץ והתגייס 9 חודשים לפני ל 188. כדי להגיע לתפקיד הטען פיברקתי תיקון הפוך להוראה שקיבלתי בתרגול תותחן דבר שזיכה אותי מידית בתפקיד ה"נכסף" של טען. איזה טעות זאת היתה להקשיב לו, מי צריך את כל העבודה הקשה שטען עושה, עם המשקלים של הפגזים והמקום המצומצם והויוורס טען שאף אחד לא יודע מה הוא ומה התפקיד שלו. איך אהבתי לעשות מסלולים בקמ"ט בתור תותחן להדחס לתא הקטן ולא לעשות יותר מידי, קצת להסתכל בכוונת, מידי פעם ללחוץ על כפתור בישל"ט או להרים ולהוריד מתג תותח. פעם בתרג"ד אפילו ביליתי 24 שעות כתותחן שהדבר שהכי זכור לי הוא שישנתי 23 מתוכן. נחזור למטווח בסיירים, כל הטנקים של הפלוגה עומדים על משטח מרוצף במטווחים בשורה אחת. אני נמצא בטנק הלפני אחרון בשורה ואנחנו מחכים, יורים לפי הסדר, אנחנו לפני אחרונים לבצע, אני כבר לא זוכר מי היה התותחן במטווח הזה או מי היה המט"ק שלי בסיירים (עברו 21 שנים מותר לי). אני עומד עם הראש בחוץ, טנק ראשון יורה, להבה לבנה מפלחת את הלילה השחור, גל הדף מלטף את הפנים בנעימות חמימה או בחמימות נעימה. חורף. אחד אחד הטנקים יורים ואני צופה בהם מהופנט, נהנה משטפי האור והחום שמתקרבים אלי לאיטם. בטנק החמישי כבר התרגלתי וקצת התחלתי להשתעמם ואז הוא ירה. גל הדף חזק הוטח בפני כמו פלסמה לוהטת. צנחתי לתוך הצריח והתיישבתי על מושב הטען המום. מישהו החנה את הטנק מעט לאחור ביחס לשאר הטנקים ואני הייתי בערך בקו הקנה שלו וחטפתי את כל ההדף לפנים. את שאר המטווח ביליתי בתוך הצריח ולא הוצאתי את הראש עד שהוא הסתיים.

טעינת פגזים תמיד זורקת אותי לזכרון של ירי פלאשטים בהכנה ללבנון שעשינו בסוף הצמ"פ. במהלך הצמ"פ הגדוד(53) עלה ללבנון לשער עגל ואנחנו פלוגת הצמ"פ (א) נשארה להמשיך את הצמ"פ. לקראת סוף הצמ"פ הוחלט לשלוח 3 צוותים לתגבר את הגדוד, כך מצאתי את עצמי בהכנה לקו לבנון במטווח פלאשטים שתירגל ירי סדרה הכי מהר שאפשר. אנחנו בעמדת אש מקבלים את הדיווח בקשר על המטרה. אני עם מכוון את הטווח בשלושת הפגזים ע"י לחיצה על הכפתור בראש המסתובב של הפגז וסיבוב זהיר עד למספר המציין את הטווח אליו נורה הפגז (הפגז כבר ידע להפחית 70 מ', להפתח ולרסס את נקודת היעד באלפי מסמרים מכונפים). טוען פגז אחד לקנה, פגז שני דוחף בויוורס טען (מי המציא לו את השם ?) ופגז שלישי בידיים, לידי במיתקון שלו מחכה המעיך שמסיים את הסדרה. רוני מכוון, "יורה", בום, טוען פגז, בום, תופס את הפגז האחורי ודוחף לסדן, בום, גם המעיך מוצא עצמו בדרכו להגשים את יעודו. 14 שניות. לא רע. גולת הכותרת של אימון העליה לקו לא היה מטווח הפלאשטים אלא השריפה שפרצה בעקבות ירי הנק"ל שבצענו לאחר מכן שכלל גם נותבים. ירי שבעקבותו נאלצנו לרוץ כמה שעות אחרי האש התפשטת ברחבי האיזור, מתקרבת לגדוד, מבעירה את כל התחמושת ספייר שהפלוגות הותיקות הסתירו בשדות ליד הגדוד, מפוצצת פגז חץ שעובר לסמ"פ שלנו ליד הרגל, גורמת לדרור (מונגו) להתנפח משאיפת עשן ולפינויו לבי"ח ולאחר שירד מהקו גורמת להדחתו מהגדוד ושליחתו לצוקי עובדה של מיכה המ"מ שלי ששכח להגיד לנו להוציא את הנותבים מהמחסניות. אני עוד אפגוש אותו שם אחרי הקמ"ט. את היום הארוך סיימתי בהליכה בשטח כשהתותחנים מתרגלים צפיה באנשים הולכים דרך המערכת הטרמית, התייבשות ואינפוזיה נעימה שהחובש של הפלוגה הכניס לי. למחרת עליתי עם גבי היפה (שהיה המט"ק שלי בצמ"פ), רוני כתותחן שמלווה אותי עד היום במילואים ושלשתי בנותינו יש שמות זהים וגיל (בזנט – למה? סיפור אחר לגמרי) כנהג.

בכלל סיפרתי על אימון גדוד בצאלים אבל כנראה אי אפשר להגיע לשם בלי להבין מהן החוויות שמעצבות אצלי את התחושות שעוברות עלי במהלך האימון.

תרג"ד – זה היה התרג"ד הראשון שהשתתפתי בו (אם לא סופרים את התרג"ד שישנתי בו 23 שעות). אפילו תרפ"ל אמיתי לא יצא לי לעשות בסדיר (בצמ"פ הייתי בלבנון כשפלוגת הצמ"פ עשתה תרפ"ל ובקמ"ט שעה לפני היציאה לתרפ"ל עבר המח"ט ליד המשטח של הפלוגה ומצא קופסאות שימורים סגורות זרוקות בפח אשפה, התעצבן וביטל לנו את התרפ"ל – החלטה הגיונית).

את התרג"ד התחלנו בקו עמדות צופים על יעדי רינה (או ניצה או כל שם נשי אחר משנות ה 60). ב12 בלילה ניתנה פקודת אש גדודית ו30 קנים ירו בו זמנית על רינה המסכנה. זה היה מרשים לראות את המחזה הזה. פסים אדומים חותכים את חשכת הליל מלווים בקולות פיצוץ, בשרשראות של נותבי מקביל שעפות להן איטיות יותר. רינה זרמה איתנו והיתה קלה להשגה. ממנה המשכנו לניצה (כנ"ל) שהיתה קצת יותר רחוקה. היא כבר זכתה למעט חום ארטילרי שחורר את שכבות החול מהם היא עשויה וכיסה אותן ברסיסי מתכת לוהטים. לאחר המנה הזאת גם ניצה לא גילתה יותר מידי התנגדות. כך מצאנו את עצמנו בסביבות 3 בלילה מעשנים סיגריה של אחרי על הסיפון מחכים לבלת"ם. הבלת"ם התעכב ואני מיד התחפ"שתי לי על הסיפון הרותח, נהנה מהשילוב הנדיר של צינת הלילה הנגבית מעורבבת בחום הישיר העולה מהסיפון. לילה בהיר מכסה את השמים מאפשר לראות כוכבים ששמי העיר המוארים מעלימים. השמיים הפרושים מעל ממלאים את ההוויה וכמו שואבים אותך אליהם, מקיפים אותך מכל עבר, מסובבים אותך כמו עלה נידף ברוח. הבלת"ם הגיע, נסענו קצת ונגמר התרג"ד. עכשיו כולם בשיא המהירות (שהיא לא מי יודע מה בכל זאת שוט) חזרה לצאלים, כבר יום חמישי ויש עוד טפ"ש שמפריד ביננו לבין הבית.

טפ"ש – לכל איש צוות יש את הסיוט שלו מהטפ"ש בהתאם לתחום אחריותו. לנהג יש את הגירוז שהוא לכל הפחות אינסופי, לטען יש את ניקוי המאגים ובעיקר את השושנות, שכל תפקידן הוא לצבור פיח כך שאי אפשר יהיה לנקות אותו. לתותחנים יש את הסיוט שנקרא מיגלור ישל"טים. הוא שאמרתי חלוקה שווה בשווה. למעשה עיקר העבודה היא על המזקו"ם, בדיקת ומילוי שמן בולמים, גירוז עשרות פיות גירוז. פעולת הגירוז היא כל כך סיזיפית שהתפתח סביבה הווי מיוחד החל ממשיח שבצמ"פ צחקנו עליו שהיה פורק גריז מהגבות, על זה שלאחר פמפום אינסופי של גריז לתוך טבורי הבוגים היינו מורחים גריז בצידו הפנימי של הבוגי לדמות יציאת גריז ועד לסיפורים של גרי על כך שבעת הבדיקה של הבוחן של צאלים היה אחד החיילים מגרז וחייל אחר לידו עושה קולות של יציאת אויר לדמות פריקת גריז.

את תחילת הטפ"ש מלווה בדיקה של הבוחן מצאלים שמחזיק בידו כרטיס בדיקה עשוי קרטון כחול שעליו נרשמות כל ההערות – ריג'קטים. הפעם הבוחן מתעלה על עצמו ופוסל לנו שני בוגים וגלגל מתח, למזלנו באותו צד. עדיין הרבה עבודה. פורסים את הזחל – הרפית המתח בצד אחד ע"י נתינת היגוי הפוך בניוטרל. חילוץ הטבעת הקפיצית ע"י החולץ המוזר שלה, מכה ראשונה עם הפין הקטן המחובר לידית (מי זוכר את השם שלו?), הכנסת פין דק יותר שבמספר מכות עם הפטיש 5 מעיף את הפין הרגיל של הזחל ומאפשר את ניתוק הזחל. כעת נותר לנסוע בזהירות תוך אבטוח של הזחל עם חבל פריסה כדי שהזחל ישתרע בשלמותו על הקרקע ללא קיפולים מיותרים. כדי לפרק את הבוגי צריך להעלות אותו על ג'ק שהוא מעין פין מעובה שנתקע בזחל ודוחף את הזרוע עליה מחובר הבוגי כלפי מעלה כך שיהיה אפשר לפתוח את כל 10 הגוז'ונים שמהדקים את הבוגי לזרוע. לאחר כל זה מורידים את הבוגי ומכניסים במקומו אחר כשההנפה שלו מתבצעת בעזרת המאריך של מפתח הכיס. לאחר שסיימנו עם הבוגים עוברים לגלג המתח שהוא מחובר ע"י אותם גוז'ונים לזרוע שנושאת אותו. הבעיה בפרוק שלו היא שבתוך הציר של הגלגל יש מיסבים שאסור שהגלגל יפגע בהם ויהרוס אותם מה שמצריך הורדה זהירה של המשקולת הענקית הזאת.כעת נותר רק לחכות שיביאו גלגל מתח אחר ממחסן ח"ח. סיימנו את הטפ"ש, כל שאר הכלים בפלוגה סגורים, הצוותים שלהם הזדכו על הזיוודים ועל הציודים האישיים ואנחנו שומעים את הצעקות וההמולה מכיוון המקלחות.אני רואה שוולף מתחיל להאדים מעצבים, מתחילים לנסות לברר לאן נעלמו הנגדים ואיפה גלגל המתח האבוד. השמש נוטה מערבה, הצללים מתארכים ואנחנו נותרנו עם טנק נטול גלגל מתח פרוס במשטח. "יאללה, תעזוב אותו, הולכים הביתה שישברו את הראש ויסגרו אותו לבד" וולף צועק. אנחנו בריצה למקלחות להתקלף מנשל החול והגריז החום והמסריח שעוטף אותנו. למזלנו אין על המקלחות הצהליות בעוצמת החום שהן מפיקות, המים חורכים כל נקודה בגוף בה הם נוגעים, מנקים ושוטפים כל נקבובית ונקבובית בעור הצרוב מהשמש. כמו חדשים אנחנו פוסעים בזריזות אל השער הרחוק, מבט מהיר אחורה מעבר לכתף שמאל לוודא שהוא עוד שם ועם קצת תחושת אכזבה אצלי על זה שלא סגרנו אותו אני יוצא מצאלים, עד הפעם הבאה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:05

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר