לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-05-2010, 10:06
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הנושא נדון כאן לא אחת. הבעיה..."

למה רק מוט אחד? למה לא עשרות או מאות מוטות, במשקלים קטנים יותר (נניח, 15 או 20 ק"ג האחד)? הרי ממילא מהגובה שמוט כזה נופל, הנזק שיגרום יספיק כדי להרוס בתים, כלים משוריינים ואולי אפילו ביצורים או בונקרים תת-קרקעיים (טוב, אולי בשביל בונקרים תת-קרקעיים צריך משהו יותר כבד).

בכל מקרה, אני תמיד חשבתי שהבעיה להעלות נשק כזה למסלול היא שהעקרון במוטות האלה הוא שהם ישארו במסלול למשך זמן מה, עד שידרשו לפעולה - וזה נוגד את העיקרון שאסור להכניס ולאכסן במסלול כדוה"א נשק כלשהוא.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-05-2010, 10:29
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "למה רק מוט אחד? למה לא עשרות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
למה רק מוט אחד? למה לא עשרות או מאות מוטות, במשקלים קטנים יותר (נניח, 15 או 20 ק"ג האחד)? הרי ממילא מהגובה שמוט כזה נופל, הנזק שיגרום יספיק כדי להרוס בתים, כלים משוריינים ואולי אפילו ביצורים או בונקרים תת-קרקעיים (טוב, אולי בשביל בונקרים תת-קרקעיים צריך משהו יותר כבד).

למה לא לחשב קצת לפני שמפריחים אמירות כאלה? 20 ק"ג מהחלל יהרסו בית?

בכל מקרה, אני תמיד חשבתי שהבעיה להעלות נשק כזה למסלול היא שהעקרון במוטות האלה הוא שהם ישארו במסלול למשך זמן מה, עד שידרשו לפעולה - וזה נוגד את העיקרון שאסור להכניס ולאכסן במסלול כדוה"א נשק כלשהוא.

איזה עיקרון בדיוק? אמנת החלל החיצון מ - 1967, מסמך היסוד העוסק בסוגיות הפעילות האנושית בחלל, קובעת כי יש איסור להציב בחלל סביב כדור הארץ נשק גרעיני או נשק להשמדת המונים. אין איסור על "נשק כלשהו".

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 22-05-2010 בשעה 10:47.
ישן 22-05-2010, 11:44
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]למה רק מוט אחד?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
למה לא לחשב קצת לפני שמפריחים אמירות כאלה? 20 ק"ג מהחלל יהרסו בית?

טוב, באמת הגזמתי עם להשמיד בית בעזרת משקל נמוך כזה - אבל להרוס כלים משוריינים וכלי טיס על הקרקע (או בהאנגר) - כן.
בנוגע למשקלים - ניתן להעלות למסלול כמה מוטות במשקלים שונים ולמטרות שונות, וכמובן מחומרים שיעמדו במסע ויתכלו כמה שפחות (אורניום מדולדל?).

ציטוט:
איזה עיקרון בדיוק? אמנת החלל החיצון מ - 1967, מסמך היסוד העוסק בסוגיות הפעילות האנושית בחלל, קובעת כי יש איסור להציב בחלל סביב כדור הארץ נשק גרעיני או נשק להשמדת המונים. אין איסור על "נשק כלשהו".

כלומר, אין שום מניעה להעלות למסלול סביב כדוה"א נניח לווין עם טילים קונבנציונלים? טוב, תמיד הנחתי שהאיסור הוא גורף על כל סוגי הנשק...

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 22-05-2010, 12:31

לא, לא שוב.....
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "בוודאי שישנה אופציה אחרת, אבל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
בוודאי שישנה אופציה אחרת, אבל אם אתה מציב כאלה נשקים בחלל הם הרבה יותר זמינים לשימוש מהיר מאשר לשגר אותם ממטוס (במיוחד אם הצלחת לשמור אותם במיקום סטטי מעל שטח מסויים), לא ניתנים לירוט (?) ובוודאי מפתיעים מאוד לכשהופעלו.

כדי לשמור לוויין בחלל מעל אזור מסוים בכדור הארץ יש לשגרו לגובה צנוע של 36000 ק"מ, ובמיקום מעל קו המשווה. שם מצויים לווייני התקשורת. לוויין היפוטתי עם נשק קינטי (מין חרוז) יוצב - אם בכלל - במסלול נמוך, בגובה של מאות ק"מ. על מנת שתהיה זמינות מיידית לירי, יש צורך במערך של מספר לוויינים.

אגב, עלויות השיגור למסלול גיאוסטציונרי גבוהות הרבה יותר מאשר שיגור למסלול נמוך.
ישן 22-05-2010, 14:14
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "לא, לא שוב....."

כמובן טל, למדתי הרבה מהפורום הנכבד הנ"ל ואכן התכוונתי - כשציינתי להעמיד לווין במקום סטטי - ללווין (או מערך לווינים) במסלול גיאוסטציונרי. החלופה (שיגור למסלול נמוך יותר) תהיה כמובן זולה משמעותית, אך עדיין שני התרחישים אפשריים מבחינה טכנולוגית, כולל שליחה של מערך לווינים קטנים למסלול גיאוסטציונרי כאשר כל אחד מהם מתפקד כ-KV (ואולי גם עוד תפקוד קטן כלשהו, שיתן לו ערך מוסף) ש"מפיל" את עצמו על מטרות איכות לפי פקודה - לאו דווקא מוטות כלשהם.
היישום של מערך כזה לא נשמע מסובך מאוד מבחינה טכנולוגית (מבחינה כספית זה כמובן משהו אחר) - לא משהו שלא היה ניתן לעשות כבר מלפני 20 שנה, ומה שמפליא אותי זה איך יתכן שלא נודע האם בכלל אחת מהמעצמות הקימה מערך כזה עד עכשיו (לפחות כמובן מהמידע הגלוי שקיים)...
זה נשמע כמו נשק שימושי מאוד, ואני יודע שהרעיון הזה קיים כבר הרבה מאוד שנים, כדי שאף אחת מהמעצמות לא תתפתה ליצור אותו - הרי לא פעם ולא פעמיים בזבזו כספים לריק על פרוייקטים הגיוניים הרבה פחות...

ציטוט:

ישן 22-05-2010, 14:26

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "כמובן טל, למדתי הרבה מהפורום..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
כמובן טל, למדתי הרבה מהפורום הנכבד הנ"ל ואכן התכוונתי - כשציינתי להעמיד לווין במקום סטטי - ללווין (או מערך לווינים) במסלול גיאוסטציונרי. החלופה (שיגור למסלול נמוך יותר) תהיה כמובן זולה משמעותית, אך עדיין שני התרחישים אפשריים מבחינה טכנולוגית, כולל שליחה של מערך לווינים קטנים למסלול גיאוסטציונרי כאשר כל אחד מהם מתפקד כ-KV (ואולי גם עוד תפקוד קטן כלשהו, שיתן לו ערך מוסף) ש"מפיל" את עצמו על מטרות איכות לפי פקודה - לאו דווקא מוטות כלשהם.

"סתם" לוויין שיפול? ואיך תבטיח שלא ישרף? ושידייק בנפילה? ובינתיים ימלא עוד תפקיד? נגיחד לוויין תקשורת? אז נדמיין לנו שלפתע צץ טנק מאוד חשו באיראן - תפיל עליו לוויין? כמה זמן זה יקח?

היישום של מערך כזה לא נשמע מסובך מאוד מבחינה טכנולוגית (מבחינה כספית זה כמובן משהו אחר)

נראה לי שנישאר חלוקים בנקודה זו.

זה נשמע כמו נשק שימושי מאוד,

עד כה לא בדיוק הסברת למה...
ישן 22-05-2010, 15:51
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]כמובן טל, למדתי..."

ציטוט:
"סתם" לוויין שיפול? ואיך תבטיח שלא ישרף? ושידייק בנפילה? ובינתיים ימלא עוד תפקיד? נגיחד לוויין תקשורת? אז נדמיין לנו שלפתע צץ טנק מאוד חשו באיראן - תפיל עליו לוויין? כמה זמן זה יקח?

אז קודם כל disclaimer - אני לא מבין גדול בלשון המעטה
עכשיו, מה שאני חשבתי זה על לווין שישמש לצורכי תקשורת מוגבלים או לגיבוי שלהם, ובמקום נניח שישקול 50 ק"ג, להוסיף לו עוד משקולת ומערכת ניהוג קטנה ומשנית שיביאו את משקלו לנניח 100 ק"ג.
ברגע הצורך הלווין יגיע אל מעל שטח מסויים ויתחיל בנפילה, במהלכה רובו יתכלה ותשאר ממנו רק המשקולת ומערכת הניהוג המשנית. לאחר הכניסה לאטמוספירה, מערכת הניהוג המשנית תכוון את המשקולת בדיוק גבוה אל עבר המטרה שנבחרה - מכ"מ נ"מ, משגר טילים בליסטים שמתכונן לשיגור וכד' - בוודאי שלא סתם טנק (זולפיקאר?) או הג'יפ החדש של קולונל זה או אחר (אבל אולי איזה רכב משוריין של אישיות בכירה ביותר?).

ציטוט:
עד כה לא בדיוק הסברת למה...

ההסבר לעיל - לא ניתן להתגונן מפני נשק כזה, במיוחד אם אתה לא יודע שהוא קיים... ואפילו אם האוייב יודע שהנשק קיים, זו תהיה פגיעה מורלית גדולה מאוד בו ובכוחותיו לדעת שברגע שהם מעמידים אמצעי כלשהו במקום אחד לכמה דקות, הוא מיד יושמד ואין שום דבר שהם יכולים לעשות בנידון...
אני סתם משער, ומקווה שאני לא מחפש לבנות "טנק מקלעים"

ציטוט:

נערך לאחרונה ע"י efekt בתאריך 22-05-2010 בשעה 15:55.
ישן 22-05-2010, 16:51

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי הקשקשן שמתחילה ב "אני לא מצליח להבין את היתרון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הקשקשן
אני לא מצליח להבין את היתרון של שיגור מהחלל.

שניים לפחות: זמן התראה קצר לצד המותקף, ומהירות גבוהה של החימוש (מהירות התחלית כ - 8000 מטר בשניה)

זה נכון שמתחילים עם אנרגיה קינטית מאוד גבוהה, אך היא נבעה מאנרגיה של המנועים. חלק נכבד מאנרגיה זאת הלך לאיבוד בגרר בשיגור ובחזרה לאטמוספירה.

המשפט הזה עלום וסתום בעיני. לא הצלחתי להבינו. גרר בשיגור? מה הקשר?

כמובן שנשארת הבעיה של להביא את הפצצה לאיזור הדרוש. אבל גם כאן שיגור מחלל בעיתי כי לא ניתן לשגר לכל נקודה ולא ניתן לשנות מסלול.

על ידי הצבה של מערכות במסלולים שונים ניתן לכסות את מרבית אזורי העניין בקלות
.
ישן 22-05-2010, 17:12
  משתמש זכר הקשקשן הקשקשן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.06.09
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=הקשקשן]אני לא מצליח..."

ציטוט:
שניים לפחות: זמן התראה קצר לצד המותקף, ומהירות גבוהה של החימוש (מהירות התחלית כ - 8000 מטר בשניה)

זמן - נכון .
מהירות אפשר להשיג עם מאיץ רקטי.

ציטוט:
המשפט הזה עלום וסתום בעיני. לא הצלחתי להבינו. גרר בשיגור? מה הקשר?

היתכוונתי שאותם 8000 מטר לשנייה (לדעתי בפגיעה בקרקע זה פחות משמעותית) הושגו ע"י אנרגית המנועים שהיביאו את המוט ל LEO .
אבל אם נבדוק את ס"כ התנע של המנועים לעומת המהירות בפגיעה, נגלה שהרבה מאוד הלך לאיבוד. ההפסד הבולט הוא בגרר reentry , אך גם הגרר בשיגור איננו זניח.

ציטוט:
על ידי הצבה של מערכות במסלולים שונים ניתן לכסות את מרבית אזורי העניין בקלות.

זה נכון, אבל האם זה לא אומר לשגר הרבה יותר מוטות מאשר נדרש ?
או לחלופין לחכות שעות עד ימים להיזמנות שיגור ?
ישן 22-05-2010, 12:27
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
אין בזה כל פוטנציאל מול תכנית הגרעין האיראנית. אולי התימנית.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "Rods of god ושימוש פוטנציאלי מול תוכנית הגרעין האיראנית"

כי אין שום אפשרות להיערך ולהעלות לאויר למסלולים נמוכים מספר עשרות טונות. אין בידינו את האמצעים לעשות זאת במהלך השנה הקרובה.

לגבי משרד הבטחון - תנוח דעתך. גם במשרד הבטחון, ולא רק בפורום, יש אנשים שמתמצאים בטכנולוגיות נשק מסוגים שונים. הם גם עושים שיקולים כלכליים מול שיקולים טכניים ואחרים ביישומים של טכנולוגיות.

ישן 22-05-2010, 19:17
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "Rods of god ושימוש פוטנציאלי מול תוכנית הגרעין האיראנית"

פעם בכמה זמן אנחנו נפגשים באשכול "הנשק המושלם נגד הנדסה"
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%EC#post3358721
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...989#post3490224

1) בגלל סיבוב כדור הארץ יחסית למסלול הלווין, לווינים עוברים מעל אותה מטרה רק פעם בכמה ימים.
התוצאה היא שאתה יכול לתקוף בצורה מוגבלת מאוד מבחינת תזמון ואפשר לשכוח ממטרות מזדמנות.
(כאן יצוץ רעיון של למקם מאות מוטות כאלו במסלול שעוד מעט יפסל מסיבות כלכליות)
כדי לתקוף בצורה יעילה הרבה יותר פשוט לירות את הנשק בעזרת טיל בליסטי ולא קודם להיכנס למסלול.
אמנם מקבלים קצת פחות אנרגיית חדירה אבל אפשר לתקוף כשרוצים ולא פעם ביום.

2) חישוב כלכלי. נניח שבתע"ש יש מבצע סוף עונה ואתה מקבל משגרים בעלות של 5000 דולר לקילו במטרה.
אם נניח שהנשק שלך שוקל 100 קילו תקבל חימוש עם עלות שיגור של חצי מיליון דולר למטרה. וזה בלי עלות
החימוש עצמו שתהיה יקרה מאוד בגלל שתצטרך מערכת הנחייה שיכולה לעמוד בטמפרטורת הכניסה לאטמוספירה.
כמובן שכדי להשמיד מטרה מבוצרת תצטרך יותר ממאה קילו והמחירים בהתאם.

יש כאן חימוש חד פעמי בעלות של מליוני דולרים שיכול לתקוף במועדים ידועים בתדירות נמוכה.

קח מטוס ותוסיף מאיץ רקטי לחימוש.

* יש עוד עניין. בגלל מגבלות של חומרים, תוספת של מהירות מגדילה את כושר החדירה עד לגבול מסויים.
מעבר למהירות מסוימת כושר החדירה לא יגדל כי החודרן ישחק בדרך. התוצאה היא שאני לא בטוח שמהירות
מסלולית תשפר בכלל את יכולת החדירה לאותו גודל חודרן.
ישן 22-05-2010, 20:36
  yanivib137 yanivib137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
אתם חסרי מעוף..כדאי לכם לקרוא קצת ספרות מדע בדיוני..הנה דוגמא
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "פעם בכמה זמן אנחנו נפגשים..."

לא חייבים להעלות עשרות טונות לחלל.
יש בחלל לא מעט סלעים (להלן אסטרואידים) שחלקם בגודל קטן יחסית וקרוב יחסית לכדור הארץ.
מספיק ללכוד עצם כזה באמצעות חללית בלתי מאויישת (לפי שאתם מכנים אותי "דבקה" נא לעיין
בערכים Deep Impact ו- StarDust מבית נאסא - פרויקטים מוצלחים משנות ה-90...),
זאת כמובן לאחר בחינה ספקטראלית של הרכבו באמצעות טלסקופים, והבאתו למסלול שירסק אותו על מטרה נבחרת באיראן.

תעשיית החלל הישראלית הוכיחה כיצד במעט כסף (יחסית לתוכניות מקבילות בעולם) ניתן להגיע להישגים
מהשורה הראשונה.
ולכן, במחיר של 2-3 טייסות F-35 ניתן יהייה לגמור את הסיפור האיראני בזבנג וגמרנו ללא שימוש באטום.
ישן 22-05-2010, 20:58
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "אתם חסרי מעוף..כדאי לכם לקרוא קצת ספרות מדע בדיוני..הנה דוגמא"

1) אני אוהב מאוד מדע בידיוני ואני מניח שהרעיון שלך מגיע ממדרך-רגל ואם לא אז כדי לך לקרוא אותו.
2) יש פטנט אחד או שניים +כמה חורים בטכניון שיוכיחו שאני גם משתמש במה שאני קורא.

3) כנס לאתר של נאסא, תמצע את הסלע הכי קרוב לכדור הארץ, תחשב כמה דלק צריך כדי להביא אותו
לכדור הארץ, תחשב כמה יעלה לשלוח לחלל את הדלק הזה ואז תתפלל שאתה יודע לכוון טוב.
נראה לי שתהיה מאוד מופתע מהתשובה. אתה תגלה שיותר זול לשגר את הסלעים מכדור הארץ ואז לזרוק
אותם בחזרה.

4) מה ההבדל בין סלע כזה לפצצה גרעינית שכנראה אולי יש כבר באיזה מחסן?

נערך לאחרונה ע"י הפ.ב. בתאריך 22-05-2010 בשעה 21:00.
ישן 22-05-2010, 22:29
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי הקשקשן שמתחילה ב "[QUOTE=הפ.ב.]1) אני אוהב מאוד..."

מדרך-רגל זה שם הספר. הסופר הוא לארי ניבן שהוא סופר מדע בדיוני טכני מאוד.
הסיפור הוא סיפור קלאסי של חייזרים פולשים ובני אדם מתגוננים. היחוד של הספר הוא שהפעם
שני הצדדים יחסית באותה הרמה הטכנולוגית אבל אחד עובד מהמסלול והשני מהקרקע.
בספר יש הרבה בליסטיקה, שימוש בהשלכת מטאורים בגדלים שונים, פרויקט טור (זה השם המקורי
של מה שמוצע באשכול הזה) ופרויקט אוריון המפורסם.
בסך הכל ספר טוב מאוד בגבול שבין הנדסה למדע בדיוני.

לגב החורים. לא הבאתי סלעים אבל בוא נגיד שאחד הקירות במעבדה שלי כבר לא נראה כמו ביום שנפגשנו
(טוב... אולי יותר מאחד ).

נערך לאחרונה ע"י הפ.ב. בתאריך 22-05-2010 בשעה 22:45.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:41

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר