לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-12-2010, 21:45
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "הוא לא ביקש את כל המילים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
הוא לא ביקש את כל המילים שמגדירות אותך, רק לאיזה זרם אתה משתייך. למשל "אורתודוקס" לא רלוונטי כי כבר אמרתי חרדי, ואין חרדי רפורמי או קונסרבטיבי. אמרתי תורני וזה גם כן משתלב עם שאר ההגדרות.
חרדי-לאומי וליברלי קצת סותרים אחד את השני בעיני.
בכל מקרה, מהתיאור שלך לא הצלחתי לדמיין אותך או את הגישות שלך אפילו קצת. (לעומת זאת משאר ההודעות שלך כן קיבלתי איזשהו ציור בראש, אז זה בסדר.)

אני משתייכת לזרם הדתי לאומי, ובתת הזרמים אני משתייכת לאלה שאינם חרדים לאומיים אבל אינם דתיים לייט. נדמה לי שזה פשוט דתי לאומי.

שחף, שלום!
מצד אחד אני דתי-חרדי. מצד שני אני לאומי-ציוני. מצד שלישי אני ליברלי-ראש פתוח. אני לא רואה סתירה בין השלושה.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 14:48
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
הוא יתן לך תשובה...
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "???"

http://ravsharki.org/content/view/173/742/
הוא ידע לתת לך חז"ל לכל שאלה (כמובן בלי לסלף את דבריהם בדרך....).

ההבדל התהומי ביני לבינך, זה שאני לומד את הדברים מהגמרא, מהפוסקים, בלי נקודת הנחה, שאני לומד את הגמרא, אלא הגמרא מלמדת אותי(מצא את ההבדל).
ישנה מציאות של רב שיודע את כל התורה, פשט,רמז,דרש,סוד, בבקיאות עצומה, אבל רמת העיון ובעקבות זה נגיעות ברוב שטחי הפסיקה ירודה.
על המושג עיון ובקיאות אין אני מתכוון להתווכח פה(כי אני מאמין שאתה תנסה להוכיח לי שהוא מעיין רציני), אז נקידם תרופה למכה, אצלי מעיין זה לא אותו מעיין כמו אצלך, ואני לא לבד כי החזו"א רומז את זה כבר במקום אחר: "עיקר סגולות התורה נאמרו על עמלה"(בערך לשונו).
עיון זה לא להביא פוסקים אחרונים מכל מיני מקומות ולנסות לסלף דבריהם, אלא הוצאת הדינים מהגמרא, מושג שצריך ללמוד כמה שנים בישיבה בשביל להבין אותו
הרבנים שאני מכיר לא תואמים את הרבנים שלך, ולא בגלל שהצורה והמבנה של הכיפה גורמים לי לסלידה, אלא פשוט רמת הלימוד שלהם אחרת.

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 16:07
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

אני לא, רבותי כן
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "הבנתי - אתה ברמה שאתה יכול לבקר רבנים"

ורבותי לא רק מבקרים מזרח'ניקים כמו הרב שלך, גם רבנים חרדים הדוקים, כאלו שלא תעלה במחשבתך שהם לא בסדר, האמנם, ישנם דקויות שבהם הם לא עומדים.
ישנו רב גדול מאוד בציבור האשכנזי(אתה לא מכיר אותו), שמתיר כתמים של נדה ע"פי חזות, מה שגדולי האמוראים לא ידעו לזהות...
ואין מה לדבר על "רבך"...
אנשים גסי שכל יכולים לראות את זה כחלוקה על רקע צבע כיפה, האמנפ כמה חבל שזה לא כך

לגבי חוצפא ישגא: חזור כמה תגובות אחורה ורא מה שאמרתי: "לישיב'שייר יש איזה חז"ל שירצה"
עיין מסילת ישרים:

פרק ג' בביאור חלקי הזהירות
ציטוט:

והטעות השניה והיא קשה מן הראשונה היא שמטעה ראייתם עד שרואים הרע כאלו הוא ממש טוב, והטוב כאילו הוא רע, ומתוך כך מתחזקים ומחזיקים מעשיהם הרעים. כי אין די שחסרה מהם ראיית האמת לראות הרעה אשר נגד פניהם, אלא שנראה להם למצוא ראיות גדולות ונסיונות מוכיחים לסברותיהם הרעות ולדעותיהם הכוזבות, וזאת היא הרעה הגדולה המלפפתם ומביאתם אל באר שחת. והוא מה שאמר הכתוב (ישעיה ו): השמן לב העם הזה ואזניו הכבד ועיניו השע פן וגו', וכל זה מפני היותם תחת החושך וכבושים המה תחת ממשלת יצרם. אך אותם שכבר יצאו מן המאסר הזה, הם רואים האמת לאמיתו ויכולים ליעץ שאר בני אדם עליו.

לכל המופתעים, יש לדעת שישנו מכתב של אחד מגדולי הדור הרב ניסים קרליץ שליט"א שאפשר לדבר בענייני השקפה(רבנים פסולים דעות כוזבות), כך שלמי שנראה שזהו לשון הרע, אין לו מה לדאוג אבל צריך להזהר על מי מדברים, בדר"כ רק גדולים יכולים להחליט מי פסול ומי לא.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 16:36.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 17:55
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

צריך לדבר פחות ולעשות יותר
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "אז עכשיו אתה טוען שרבותיך אמרו לך"

אם תרצה באמת לדבר עם רב כזה, יסביר לך את הכל מא' עד ת', פנה אלי בפרטי ואני אפגיש אותך עם ראש ישיבה כזה(תלמיד של ר"ח גריינמן, לא יודע אם אתה יודע מי זה).
דבר אחר, לגבי הטענה שאתה לא מקבל שרב פוסל רב אחר, מפה היתה תחילת המפלה עד אשר כל אחד שמקבל תואר "רב", נחשב קודש קודשים ואין לנו רשות להשתמש בהם אלא לראותם בלבד, עד אשר כל מי שיוצא נגדו ניהיה כופר בעיקר וכו' וכו'...
הרבה עשתה מדינת ישראל להעמיד רבנים כאלו(ראה ערך "הרב" גורן), לתת להם תואר רב מוסמך ופוסק, ואח"כ כל מי שאומר משהו עליהם נאמר עליו אל תגעו במשיחי וכו'...
שים לב אני לא מדבר על "רבנים" מזרח'ניקים דמוי רבך, הרב שלמה אבינר, הרב ניר בן ארצי וכו' על הדרך, אני מדבר על חרדים בעלי השקפה נכונה, גם אז נזעקו גדולי הדור האמיתיים, שכל ראשי הישיבות כפופים להם לא בגלל שהמדינה נתנה להם תואר גדול הדור, אלא בגלל עמלם ויגיעתם בתורה זכו לזאת.

לעוד בנושא ראה ספר "דת הציונות" מאת יואל יוחנן, ואני כבר יודע שלרבך יש השגות על הספר הזה, כמה חבל שגדולי הדור תואמים הם את השקפותיו(של הספר).
ב)אתה יכול להפגש עם ר"ח קנייבסקי שליט"א או עם הגראי"ל שטיינמן ולשאול אותם אם אומרים הלל ביום העצמאות(דעת רבך), ותמצא שאין דעת חכמים נוחה הימנו.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 18:05.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 18:52
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
לא אמרתי שרב לא יכול לחלוק על רב
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "צריך לדבר פחות ולעשות יותר"

אמרתי שא ת ה לא יכול לזלזל ברב קל וחומר ברבנים.
ועכשיו גם פתחת את פיך על הרב גורן זצ"ל וטענת שמדינת ישראל היא שהסמיכה אותו לרבנות. ובכן אני לא יודע מאיזה מקור אתה שואב את שקריך (אולי מספר השקרים "דת הציונות" הכותב גם שקרים על הרב קוק) אבל כדאי שתקרא קצת על הרב גורן זצ"ל לפני שאתה מעז לנעור כך.
המשכת וזלזלת ברב אבינר שליט"א ועוד.
אני מציע שתתיעץ עם רבך לפני שאתה ממשיך הלאה מפני שאתה עושה בכך מעשה חמור.
אה כן ויש לי חדשות בשבילך גדולי הדור רוכשים כבוד גם לרבנים שלא מהזרם שלהם, זה רק אזובי הקיר הבורים ועמי הארצות שמעזים לזלזל כך.
אל תעז לערבב מחלוקת בעניינים הלכתיים שבה גם לך (אחרי שתשתה הרבה מים) מותר להביע דעה, עם זלזול ברבנים ותלמידי חכמים.

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 19:05
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

כן...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "לא אמרתי שרב לא יכול לחלוק על רב"

חבל על הזמן, חשבתי שאולי אעזור אבל לקרוא "לרב" גורן זצ"ל בעוד כל הגדולים יצאו עליו, נגד פסק התרת הממזרים, פסק שמצאו אותו גדולי הדור שטחי במיוחד.
ואתה עוד קורא לאדם שמסלף את התורה זצ"ל?! שומו שמים מחילול שמו יתברך...(טוב אני אלמד עליך זכות, המקור היחידי שלך לדעת מי זה הרב גורן זה מויקיפדיה, תקרא קצת עליו מספרו של הרב אלישיב שליט"א)
אאחל לך רק חזרה בתשובה שלמה, ולא מתוך שנאה אלא מתוך רחמים, והאמת שלא רציתי לפתוח את הדיון הזה, כי ידעתי לאיפה הוא יגיע(למרות שלא שיערתי שתדרג את "הרב" גורן זצ"ל, וזה בהחלט הפתעה בשבילי, אולי כדאי שתקרא קצת ספרים ותפסיק לגלוש באינטרנט מלא האתרים נוגדי דעת תורה), אבל ראיתי לנכון להראות לציבור המשתמשים פה בפורום את ההשקפה הנכונה, שכל אחד יחליט
יום טוב

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 19:07.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 19:59
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "ועוד דבר אחרון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
בוודאי שגדולי הדור יתייחסו יפה לרבנים כאלו, אפילו למפכ"ל המשטרה הם מתייחסים יפה,
למה אפילו?
אין זו ראיה, שכן גדולי הדור הם מעל ההשגות שלנו, אצלהם יש הבדל גדול בין אדם לבין מעשיו אפילו ברמה הרגשית.
או שהם,(בניגוד אליך?) יכולים לעכל את העובדה שאדם חושב אחרת מהם וזה עדיין לא הופך אותו ללא-רב?
גם אצלי אישית יש הבדל בין יהודי לבין השקופותיו ודעותיו, דעת גדולי ישראל שהמזרחי יש לוהשקפות פסולות, אבל הם יהודים, ויש לי חובה לכבד אותם כמו כל יהודי אחר.
אם אפגוש את הרב שלך, לא אסלוד מללחוץ לו יד, אבל אין זה מראה שאסכים עם השקפותיו.
בין לא להסכים עם השקפות לבין ביזוי ת"ח עוד רחוקה הדרך.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 20:08
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

מה לעשות שדעת גדולי התורה לא כך
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "[QUOTE=kkr3]בוודאי שגדולי..."

אלא שצריך כן למחות באדם שהציבור חושב שיש לו סמכות שבאמת אין לו(למחות בציבור במידה והרב לא יקשיב).
ואני חושב שלא הבנת אותי נכון, אני לא הולך ומוחה בסתם אדם שאין לי שום ידיעה כלפיו, מדובר בדעת ת"ח הגדולים נגד המזרחי(החזו"א, הרי"ז הלוי וכהנה וכהנה גדולים), שהשקפות המזרחי פסולות.(ואין בזה שום לשון הרע ראה לעיל מה שכתבתי באדום).

א)אני חושב שהבחור למעלה ענה לך...
ב)אני חושב שכדאי שתקראו קצת ספרים שרוח חכמים נוחה מהם(ביניהם גורן שהרב ש"ך זצ"ל אמר בין היתר עם הרב עובדיה יוסף שפסקיו אינם פסקים והוא לא רב).
ג)צריך לדעת מיהו הת"ח ומי לא, ומי שלא יודע זאת מחלל של ת"ח(הופך אותו לחולין בעיני ההמון), וגם מי שהוא רב, צרי להבדיל בין רב לת"ח ובין ת"ח לפוסק לבין ת"ח וגדול הדור.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 20:13.
חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 21:17
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

...
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "א. לא ראוי לבזות אף אדם,..."

א)אתה לא עונה לי לגופו של ענין.
ב)עכשיו אתה כן.
אני אוחז שפרופסורים הם ת"ח כמו שאתה אוחז שהרבנים שהזכרתי הם ת"ח, וכמו שת"ח לא מודדים ע"פי ידע בקיאותי, אלא גם לפי יראת שמים שלו(שבעצם מאופיינת ע"י הכיפה, וזה עדין לא מספיק לאפיין בן אדם), כך גם לא מודדים ת"ח ע"פי הבקיאות שלו, כי מאמרי חז"ל רבים, וכפי שציינתי לעיל, ולסלף אותם זה מאוד קל, אפשר לקחת דברי חז"ל ולעשות בהם כחומר ביד היוצר.
לכן ישנה דרך בלימוד הגמרא הנקראת, דרך חסרת נגיעות בה, אתה לומד גמרא בלי סילופים, לימוד הגמרא כפי שבורא עולם ציווה, כפי שאמרתי לעיל לבחור, אני לא לומד גמרא, הגמרא מלמדת אותי(ויש הבדל).
הבעיה היא שאתה חושב שרבנים חרדים(המושג החיצוני שאתה מכיר), הם בעלי השקפות אנטי מדיניות בכוונת תחילה, היינו, ישר כשראו מדינה חילונים, נוגדת את האינטרסים שלהם, יצאו נגדה, האמנם כמה חבל שזו בדיוק ההגדרה של גסות השכל, החרדים מתנגדים למדינה בגלל שזו דעת תורה, כך הורו גדולי הדור במחשבתם העמוקה(להבדיל מהשכל הגס), ואילו הורו גדולי הדור לתמוך במדינה ולצאת לצבא, היית רואה גדודוים של חרדים מתגייסים לחטיבות הכי מעולות, ושוב פעם שלא תשכח, הסיבה שמניעה גדולי תורה, זה דעת תורה.
מה שא"כ אדם שמגיע עם טענות שהם בכלל לא הגיוניות(הרצל זצ"ל, גולדא זכותה תגן עלינו, בנימין נתניהו שליט"א), ובכוונת תחילה לומד את הגמרא עם אותם מחשבות לא הגיוניות שציינתי, ומחליט שהרצל זה משיח בן יוסף, ובן גוריון זה "דויד אחר"(ראה למטה את הדיון), ויאללה נלביש מה שרוצה את התורה הקדושה רח"ל, זה סילוף האמת שאין כדוגמתו, ואני שלא תבין לא נכון, באמת ובכנות אין לי שום דבר אישי נגד הבחור שהתווכחתי איתו או איתך או עם כל גורם אחר, אם בשכלי הייתי יכול לקבל טענות כאלו לא הייתי מהסס לשבח את השקפת הדת"לים.

נ.ב.(תוסף לתגובה לעיל)
לא משנה, זה שחרדי "יבזה" או לא, אתה מגדיר אדם שלא מסכים עם דעות הדת"ל כצר ראיה, ואין שוב סברא לחלק בין מבזה ללא מבזה, הביזוי לא עושה אותו צר ראיה.

חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 23:15
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

כן, הרמב"ן....כבר אמרתי לך שאתה חוזר על אותו תקליט?
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב ""דעת תורה""

אז אני חושב שכן...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ck5760
הגמרא אומרת את זה בפירוש:

(סנהדרין צח)

כלומר שמי שיעמוד בראש האומה בזמן הגאולה שמו יהיה דוד, אבל אחר מדוד המלך. המלה אחר היא מלה רגישה. אצל חז"ל המלה אחר משמעותה היא בדרך כלל אפיקורס. זוהי תוכניתו של הקב"ה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
איך שמעתי מראש ישיבה אחד, לישיב'שייר יש חז"ל לכל דבר.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ck5760
עם טענות קונקרטיות אפשר להתמודד, אבל עם חוצפה לא.
אבל איך אמרו חז"ל (אל תדאג זה לא מהאחרונים עליהם אינך סומך):
בעקבתא דמשיחא חוצפא יסגא

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
לגבי חוצפא ישגא: חזור כמה תגובות אחורה ורא מה שאמרתי: "לישיב'שייר יש איזה חז"ל שירצה"

וממש תגובה מעליך(אולי היית טורח לקרוא אותה ולנסות לברר מה אמרתי:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
מה שא"כ אדם שמגיע עם טענות שהם בכלל לא הגיוניות(הרצל זצ"ל, גולדא זכותה תגן עלינו, בנימין נתניהו שליט"א), ובכוונת תחילה לומד את הגמרא עם אותם מחשבות לא הגיוניות שציינתי, ומחליט שהרצל זה משיח בן יוסף, ובן גוריון זה "דויד אחר"(ראה למטה את הדיון), ויאללה נלביש מה שרוצה את התורה הקדושה רח"ל,

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 19-05-2011 בשעה 23:17.
חזרה לפורום
ישן 20-05-2011, 17:30

אתה טוען שמכיוון שהדברים "לא הגיוניים" וכו' עלי ההוכחה
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "כן, תוציא לי מהפה מילים שלא אמרתי..."

ובכן:

גדולי ישראל על הקמת מדינת ישראל (רשימה חלקית):

1. רבי משולם ראטה: "ואני תפילה, כאשר זכיתי אחרי השואה הנוראה לראות באתחלתא דגאולה כן יזכני ה' לשמוע קול מבשר גאולתינו השלמה... בב"א" (הקדמה לשו"ת קול מבשר).
2. רבי אליעזר וולדנברג: "... מדינת ישראל שזכינו להקמתה בעזרת צור ישראל וגואלו ויראים ושלמים רואים בה בצדק ראשית צמיחת גאולתנו..." (ציץ אליעזר)
3. הרב עובדיה יוסף: "... רבים ועצומים מגדולי ישראל רואים בהקמת המדינה 'אתחלתא גאולה'... והגר"מ כשר הביא כרוז שחתומים עליו כמעט כל גדולי הדור וקוראים את הקמת מדינת ישראל בשם 'אתחלתא דגאולה', ""... רבים ועצומים מגדולי ישראל רואים בהקמת המדינה 'אתחלתא גאולה'... והגר"מ כשר הביא כרוז שחתומים עליו כמעט כל גדולי הדור וקוראים את הקמת מדינת ישראל בשם 'אתחלתא דגאולה',
4. הרב יוסף משאש (רבה של תלמסאן וחיפה): "שאלת על יום העצמאות, שיש אומרים בו תחנון וסליחות וכו' וכו'. תשובה: אין לך לסכסך דעתך בעניינים אלו. אתה ספרדי חרד, עשה מה שאנחנו עושים, עושים אותו יום טוב בהלל גמור ובהודאה למלך הכבוד ברוך הוא, ואוכלים ושותים ושמחים, ואין לנו עסק עם אחרים". "לדעתי הדבר פשוט וברור שיסוד מדינה יהודית היא חיי היהודים ודתם... ועל ה'חלוקה', כל מי שיש בידו יכולת ראוי להלחם בכל האמצעים ולא נוותר אף שעל אחד ברצון...".
5. רבי מאיר אבוחצירא (בנו של הבבא סאלי): "יסד ארץ על בלימה, גרש נא את בן האמה, דגל ישראל הרימה, דין איהו הדר, יפה מהודר". פיוט שחיבר מעט לפני שהוכרז על הקמת המדינה. ונוסיף, כי גיסו מסר שכאשר הוקמה המדינה ואכן הונף הדגל, אמר על כך ה"בבא סאלי": תפילת בני עשתה רושם גדול בשמים.
6. רבי שלום משאש (רבה של ירושלים): "ראיתי את הספר, והוא סידור נפלא השייך ליום העצמאות, מסודר היטב מכל התפילות והברכות השייכים... לחזק ולקיים תקנת הרבנות הראשית... לומר הלל שלם ביום העצמאות...". שנהג לבוא ביום העצמאות, לבוש בגדי שבת, לבית הכנסת, לתפילה החגיגית, ולאחר מכן קיים סעודת חג בשיר והלל לשם יתברך. ואכן בסידור 'מזרח שמש' שיצא בפיקוחו האישי, הקפיד להביא את כל נוסח התפילות ליום העצמאות וליום ירושלים
7. רבי צבי פסח פראנק: "זכינו לראות ניצני גאולה בוקעים כשחר... הישוב מתגדל ומתרחב..."; "בדורות האחרונים עם תחילת הקץ המגולה... לעינינו הולכים ומתקיימים יעודי הנביאים...".
9. רבי יעקב פרידמן מהוסיאטין וחותנו רבי ישראל מהוסיאטין שאמר "היא אתחלתא דגאולה"; האדמו"ר רבי אברהם יעקב פרידמן מסדיגורא ואחיו האדמו"ר רבי שלמה חיים מסדיגורא שכתב כי "הגענו בעזרת השם אל סף הגאולה השלישית ואנו נמצאים בתור עם עצמאי במדינתו"; וכן האדמו"ר רבי שמואל אליהו טאוב ממודז'יץ שכתב כי "מי שמסתכל בעיניים בהירות, בעין חודר ובוחן אמונתית את כל מה שמתרחש ומתקיים מסביבנו... רואה בעליל שכל היעודים של חכמינו ז"ל בנוגע לגאולתנו השלימה, הממשמשת ובאה, מתקיימים ב"ה באופן נפלא מאוד ובדייקנות מקפידה ונמרצת... אתחלתא דגאולה יש כאן ועוד יותר מאתחלתא".

ענין אתחלתא דגאולה (רשימה חלקית):

1. מלחמה נמי אתחלתא דגאולה היא (מגילה יז:)
2. ובפרט עתה שראינו התשוקה הגדולה הן באנשים פחותי ערך הן בבינוניים הן בישרים בלבותם, קרוב לודאי שנתנוצץ אור הגאולה (רבי יהושע מקוטנא – שו"ת ישועות מלכו)
3. כי הקיבוץ הוא אתחלתא דגאולה (שם).
4. "ואצלי כבר ברור שאם יקיימו ישראל שיתחילו לעבוד אדמת הקודש בסך ק"ל משפחות – שתהיה התחלת הגאולה, גם כשלא יהיו ישראל ראויים לכך. (נדפס בראש ס' "נפש חיה" – רבי אליהו גוטמאכר).

רמזים ליום העצמאות (רשימה חלקית):

1. האר"י הקדוש בפירוש הפסוק: "ליני הלילה והיה בבוקר אם יגאלך טוב יגאל ואם לא יחפוץ לגאלך וגאלתיך אנכי חי ה’ שכבי עד הבוקר"
"ואמר: "חי השם" - "חי" הוא בסוד "יסוד", ו"השם" הוא סוד "תפארת". ויש בכאן רמז גדול שלא ניתן לכתוב באשר שנוגע אל זמן הגאולה"
יום העצמאות חל בעשרים לעומר, הספירה של אותו יום הינה "יסוד שבתפארת".

2. ב-א"ת ב"ש של ז' ימי פסח, חל יום העצמאות באותו יום השבוע של שביעי של פסח, שהיה חסר בן זוג עד זמנינו.

א"ת – א' של פסח חל בשבוע ביום בו יחול תשעה באב.
ב " ש - ב’ של פסח חל בשבוע ביום בו יחול חג שבועות.
ג " ר - ג’ של פסח חל בשבוע ביום שבו יחול ראש השנה.
ד " ק - ד’ של פסח חל בשבוע ביום בו יחול חג תחילת קריאת התורה (שמחת תורה בחו"ל).
ה " צ - ה’ של פסח חל בשבוע ביום בו יחול צום כפורים.
ו " פ - ו’ של פסח חל בשבוע ביום בו יחול חג פורים.
ז " ע - ז’ של פסח חל בשבוע ביום בו יחול יום העצמאות

3. עפ"י דברי רמב"ן שכל אלף שנה מקביל ליום אחד בבריאת העולם, שנת תש"ח מקביל לסוף שעה חמישית של יום השישי, שבאותה שעה נופח נשמה באדם וקם לתחייה (עפ"י המדרש המדבר על יצירת אדם הראשון).

4. וכן באותה שנה הגיע מספר היהודים בא"י לשישים ריבוא. (ובשנת תשכ"ז, מלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים הגיע מספר הגברים למעלה מגיל עשרים לשישים ריבוא.)

5. ומה שמפליא ביותר הוא, שתאריך זה של ה' באייר תש"ח לא נקבע ע"י ישראל בכלל, אלא ע"י פקיד בריטי באופן שרירותי, שבתאריך 14 במאי 48' למניינם יסתיים המנדט, ולא ידע מכל רמזים הנ"ל.

6. ובאותה שנה יצא תאריך זה בה' אייר, וליל שבת קודש היה, וכל זה מורה על ההשגחה האלוקית שבדבר.

7. הרב מרדכי אליהו שליט"א: "רצית ה’ ארצך שבת שבות יעקב". המלה "שבות" - קרי "שבית", וכתיב "שבות". "שבות" מלשון שיבה, תשובה. ובגימטרייה שווה 708 - רמז לשנת תש"ח (708). בשנת תש"ח השיב הקב"ה את "שבות יעקב" עם קוממיות ישראל במדינתנו.

8. תאריך היום קובע את הנס הגדול: "זה היום עשה ה’ נגילה ונשמחה בו". ראשי תיבות: "זיו ה". "זיו" הוא השם של חדש אייר בתנ"ך, וביום ה’ בחדש זיו (אייר) נקבע יום העצמאות.

9. בעל התניא: ה’ באייר – הכנה לקבלת התורה - יום זה הוא תחילת שלושים יום שלפני חג מתן תורה, חג השבועות. אמרו חכמים בתלמוד (מגילה דף לב): "משה תיקן להם לישראל שיהיו שואלים ודורשים בעניינו של יום... בהלכות חג בחג - שלושים יום לפני החג". וביום ה’ באייר, יום עצמאותנו, אנו זוכים להתחיל ללמוד בענייני יום מתן-תורה.

10. גם בבחינת הכתוב במשלי (טז, ז): "בִּרְצוֹת ה’ דַּרְכֵי אִישׁ גַּם אוֹיְבָיו יַשְׁלִם אִתּוֹ", ומה שהחל בהסכמת העמים בהצהרת בלפור וכו’ נשלם במלאך רע העונה בעל כורחו "אמן", אלו גם דברי ה"אור שמח" בסגנון אחר.

11. ספירת העומר ויום מתן תורה וקדושת ירושלים, על נושא זה דרש בעל קול ישועה ר' יוסף הסופר בשבת תרכו, ימי הספירה איפה הם הימים המסוגלים ביותר להתעלות בקדושה, אך לעומת זאת הם רגישים יותר להתדבקות בקליפות הטומאה, כי כלל ידוע הוא שכל המקודש ביותר הן במקום, הן בזמן, בכל נושאי הקדושה, עלול להפגע ע"י הסטרא אחרא שיונקת את תינתנה רק מהקדושה, וזהו הטעם שבימי הספירה צריך להזהר יותר מפגע עם חברותא רעה ומרברי סכנה. זולת שני ימים מסוימים בימי הספירה שאין הקליפה יכולה לשלוט בהם, והם יום העשרים בעומר (ה' אייר, יום העצמאות) ויום הארבעים ושניים בעומר (כ"ז אייר) כידוע ליודעי ח"ן ועובדת היסטורית מופלאה היא שתלמידי הגר"א ביום העשרים בעומר בזמן תחילת פעולתם ביסוד הישוב בירושלים בשנת תקע"ב אותה שנה הניחו את היסוד של בית מדרש אליהו על שם רבנו הגר"א בירושלים. ראו ברוח קדשם שנפתח חלון הראשון במחיצה הברזל להחזרת החבור של זכות אבות שהיה נפסק מאז זמן חורבן בית המקדש. תלמידי הגר"א ותלמידי תלמידיהם הבאים אחריהם נצלו את שני הימים האלה להנחת יסוד למפעלי קדושת שונים בירושלים.

12. בסוף החמשת אלפים ושבע מאות שנה לבריאת העולם, בקירוב, אם מעט קודם או מעט אחר כך, יבוא קיצנו בעזרת ה', למען יוכלו לשבת בני ישראל בטח על אדמתם, בשלש מאות שנה מהאלף הששי, למען יתראה לעין כל היות האמת אתם, ויהנו בגוף ובנפש מן העולם הזה, תחת אשר נענשו בעול גלות האומות בגוף ונפש. (פירוש חמש מגילות להרב דון יוסף ב"ר דוד אבן יחייא ז"ל מגולי ספרד)

13. אדם-אדם, דוד משיח מאדם עד דוד - 2854 שנה. מדוד עד תש"ח-2854 שנה.

14. בשנת היובל הזאת תשבו (=תש"ח) איש אל אחוזתו"

15. בקול התור פרק א אות ט: שאלתי את פי רבנו (הגר"א) אם יהיה האפשרות במציאות הגשמית להעביר את כל ישראל בפעם אחת לארץ-ישראל, כיצד לעשות הרי יעמדו לפנינו שאלות רבות וקשות בנוגע לסידור הישוב. אחרי עיון רב בשאלה זו ענה לנו רבנו. אם יהיה אפשר להעביר לארץ ישראל ששים רבוא בפעם אחת צריכים לעשות זה מיד כי מספר זה של ששים רבוא כחו גדול ושלם להכריע את הס"מ בשערי ירושלים, ואז תשתלם מיד הגאולה השלמה בענני שמיא בדרך נסית. ועפ"י חז"ל (שבת פח) בפסוק זה נכלל המספר ששים רבוא.

16. והנה בשנת תש"ח כשנאספו בארץ יותר מששים רבוא יהודים זכינו לקום המדינה. ובשנת תשכ"ז כשנאספו בארץ יותר מששים רבוא גברים בני עשרים ומעלה, זכינו להנסים של ששת ימי המלחמה, ולעיל פ"ג אות המדף מא הבאתי גירסא נפלאה בילקוט שמעוני שכן מפורש בגמרא סנהדרין שכניסתן לארץ בימות המשיח בששים רבוא כמו יציאתן ממצרים וכמו שששים רבוא יציאתן ממצרים הכוונה לגברים בני עשרים ומעלה כן המונה בשיבתם לציון, וכן מן הראיה שהביא מגמ' שבת הרי מדבר מששים רבוא גברים למעלה מעשרים.

17. ובחזון דניאל נאמר: ויאמר אלי עד ערב בקר אלפים ושלש מאות ונצדק קדש (ח, יד).

ועתה צא וחשוב: נבואתו היתה בבבל בתחלת הבית השני, והנה הבית השני עמד ארבע מאות ועשרים שנה, ומחורבנו עד שנת ה'תש"ח עברו אלף ושמונה מאות ושמונים שנה, והרי הן יחד אלפים ושלש מאות. ונצדק קדש - ישראל שנקראו קדש נצדקו בעמים להחזיר להם את נחלתם, ארץ קדש.

18. אייר – בו הושיעם הקב"ה מיד עמלק, שנאמר (שמות יז, יג) ויחלוש יהושע את עמלק.

בלילי שביעי של פסח עברו ישראל את ים-סוף. שביעי של פסח הוא ראש-השנה למסירות-נפש. כשהודיע משה רבינו ע"ה את מאמר השי"ת "דבר אל בני ישראל ויסעו", מיד קפץ נחשון בן עמינדב לתוך הים בכח של מסירות נפש. אדמו"ר בעל "צמח-צדק" זצ"ל

גדולי ישראל על מרן הרב קוק (רשימה חלקית):

1. הרב שלמה עלישאוו (אלישיב) - בעל ספר הקבלה "לשם שבו ואחלמה", שאמר על הרב קוק, שהוא "כליל השלמות: שלמות בגאונות, שלמות בצדקות, שלמות במחשבה ושלמות בהנהגה", וכן שהוא איננו שיטה מסוימת בקבלה אלא כולל את כל השיטות, "ועליו ניתן לומר 'כל רז לא אניס ליה!

2. הנצי"ב אמר עליו לתלמידי ישיבתו: "ראו ידיעותיו של זה שגדול בתורה ויראה, אתם מתיימרים בהשכלתכם, והרי גם בזה אינכם מגיעים לקרסוליו".

3. חותנו האדר"ת אמר עליו: "לקחתי חתן לבתי, שאינני מגיע לקרסוליו".

4. הרב מרדכי אליאשברג, רבה של בויסק אמר עליו: "בטוחני בו כי יחולל גדולות בארץ ישראל"

5. בהספדו אמר עליו הגר"מ חסקין רבה של פרילוקי: "הרב היה הרמב"ם של דורנו".

6. החפץ חיים עזב את הכינוס של אגודת ישראל בתרפ"ג בוינה בטריקת דלת, לאחר שהשמיצו והכפישו שם את הרב קוק, וסירב להיפגש עם המכפישים שביקשו להתנצל, וכן סירב ללחוץ את ידיהם של בני המשלחת הירושלמית ואמר להם: "לאלה שעושים מחלוקת נגד רבה של ירושלים איני נותן שלום!" והוסיף: "דעו לכם כי הוא קדוש וטהור, וכל הנוגע בו לא יינקה!".

7. האדמו"ר מגור, שבחמש הפעמים שבהן ביקר בארץ ישראל ביקר אצלו, אמר עליו: "בעל מוח כזה לא היה במאה השנים האחרונות" וכאשר חזר לפולין לאחר ביקורו הראשון, זימן אליו את עורכי העיתון האגודאי "דער יוד" והזהירם שמכאן ולהבא לא יצטטו סיפורים ושמועות שיש בהם פגיעה ברבה של ירושלים.

גאולה ע"י פחותי ערך:

1. עיין במהר"ל שפירש את דברי הגמ', "כלבים נובחים – אליהו בא לעיר." (ב"ק ס.) למה ביאתו מתבשרת דווקא ע"י כלבים? שאילו היה מתבשר ע"י אדם גדול היו אומרים שהגאולה תלויה בחכמת אדם לחשבו. אלא דווקא "כלי ריק מביא גאולה," ולכן הכלבים נובחים לבשר את בואו של אליהו. וכן הראשון שהמציא את השם "עם בני ישראל" הוא פרעה (שמות א:ט), והשם "ישראל" עצמו הוא דווקא ע"י שרו של עשיו.

2. רחם זו שרקרק א"ר יוחנן למה נקרא שמו רחם כיון שבא רחם באו רחמים לעולם אמר רב ביבי בר אביי והוא דיתיב אמידי ועביד שרקרק וגמירי דאי יתיב אארעא ושריק אתא משיחא שנאמר (זכריה י) אשרקה להם ואקבצם (חולין סג.)

ופירש"י שכשהוא מצפצף נשמע כאומר שרקרק. ואומרת שם הגמ': "גמירי, דאי יתיב אארעא ושריק-אתא משיחא, שנאמר "אשרקה להם ואקבצם" (זכריה י', ח'), ונקרא רחם, שאז באו רחמים לעולם.

ומדוע גילוי המשיח צריך להיות ע"י עוף טמא? ופירש שזה דרכו של משיח להתגלות דווקא בדרך לא כשרה, והשריקה הזאת? עומק גדול יש בה, שהיא מורה על הסדר ההפוך מהרגיל, תשר"ק בניגוד לאבג"ד, וכך תהיה דרך הגאולה דווקא ע"י עוף טמא ובסדר הפוך, עד שיתגלה האור הגדול.

זהו שאמר המגיד (מגיד מישרים) לב"י, שע"י שבא דוד מרות, יש לו תוקף להתגבר על הסט"א.

וזהו שאמרו חז"ל (סנהדרין צז.) שמשיח בא בהיסח הדעת, היינו בהיסח הדעת של המקטרגים, שיש ענין להעלים מהם, עד שהענין מתפתח, ושוב אינם יכולים לעכב בעדו.

-הגר"א ז"ל אמר לתלמידיו שבזמן שיהיו 600,000 יהודים בא"י תהיה הגאולה. זה המספר בזמן הקמת המדינה. -לגבי טענת הכותב, 'טועים לחשוב', 'בגלל השותפות עם המוסדות' (ציטוט לא מדוייק): דברי הרב קוק נוקבים עד השיטין ומיוסדים על דברים מפורשים של התנ"ך, הזוהר ותיקוני זוהר, הרמח"ל והגר"א, ובקיצור נמרץ: ישנם שני צדדים, הגוף והנשמה, שבהם יש לעבוד, כנגדם מצוות לא תעשה ומצוות עשה, והתפקיד של משיח בן יוסף, לגבור על הס"א, לעומת התפקיד של משיח בן דוד, להרבות קדושה. בחינת שתי נשי יעקב אבינו, רחל שבנה הוא יוסף לתיקון החיצוניות, הגוף, ולאה שממנה יהודה, ומשיח בן דוד לעבוד על הפנימיות. כנגד זה- הפילוג בין עשרת השבטים ושבט יהודה בבית ראשון, ועוד העניינים עמוקים. אך לענייננו, ישנם כיום שני צדדים בעם ישראל, ובעצם- שני שלבים בגאולה המתמשכת והולכת, החומר, גוף, טבע; והרוח, שבאה על גבי החומר ומשלימה אותו. כללו של דבר, מי שאין לו יד ורגל ואינו מבין דבר, ישמור פיו ולשונו ויתן לגדולים לומר דברם.

חזרה לפורום
ישן 20-05-2011, 17:43
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

לא קראתי את הכל, ויש סיבה
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "אתה טוען שמכיוון שהדברים "לא הגיוניים" וכו' עלי ההוכחה"

ואני חוזר למה שאמרתי בתחילה, אתה תמצא חז"ל לכל מה שתרצה, גם הכהניסטים מצאו חז"ל לאמונתם...
לגבי הגדולים שאתה מזכיר, אמרתי לך, ושוב אני אומר לך, כבר החזו"א אמר מה שאמר, ודבריו ברורים כשמש בצהרים, ישנם גדולים שטעו אחרי המדינה, וזה ללא ספק ברור(כגון נכדו של החת"ס,הראי"ה קוק), אני לא צריך להמשיך את הדיון הזה, הוא סובב סביב אותה נקודה, כנהניסט יביא ראיות מחז"ל שצריך להשמיד את כל הערבים, נטורי קרטא יביאו ראיה מחז"ל שצריך להתחבר עם השונאים שלנו, ואתם(הדת"לים) תביאו ראיה שצריך להאמין שמדינת ישראל "ראשית צמיחת גאולתנו".
אין לי כוח לנסות להסביר לך שהדבר סובב סביב אותה נקודה, אתה תמשיך להביא ראיות ואני אמשיך, להסביר לך שאתה מגיע עם אותם מטענים כמו כל שפריץ אחר ביהדות(כהניסטים, נטורי קרטאים, וכו'), מטענים לסילוף דברי חז"ל הקדושים, וראית המציאות בצורה עקומה.

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 16:31
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "לא קראתי את הכל, ויש סיבה"

אני לא מבין. אם אפשר למצוא בחז"ל כל דעה, אז איך אתה יודע מהי הדרך הנכונה לדרוש את דבריהם?
אם אתה אומר שחובה לדרוש את חז"ל ע"פ גדולי ישראל-נהדר. אבל מי הם גדולי ישראל? החזו"א? החתם סופר? הגרי"ד? הגר"א? ריע"א? גם כאן יש רשימה אין סופית של רבנים שאפשר לבחור מהם.
או שפשוט הרבנים שאתה מעריך יותר הם "גדולי הדור" והשאר לא?
כי בזמן שאתה קובע שהחזו"א היה גדול הדור, החב"דניקים יטענו שהאדמו"ר מלובביץ' היה גדול הדור, והבריסקרים יטענו שרב חיים מבריסק היה גדול הדור, והספרדים בכלל יטענו שהרב עוזיאל הוא גדול הדור.
אני מקווה שאתה מבין שהתואר "גדול הדור" וסגנון הלימוד/דרישה שנגזרים ממנו הינם סלקטיווים לחלוטין ותלויים לגמרי בקהילה שסביבם. מי אתה שתחליט שרב אחד מלמד בדרך "עקומה" ורב אחר לא?
ובעניין זה- האם אתה חושב שהרב עובדיה יוסף הוא כופר ומלמד בדרך עקומה? הרי הוא פוסק על חמץ גמור (מצה עשירה) שהוא מותר!
בקיצור, אני לא מבין למה הפתרון שהיה טוב מספיק לתנאים, "עשה לך רב", הוא לא מספיק טוב בשבילך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 21:08
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

אתה צריך לדעת
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אני לא מבין. אם אפשר למצוא..."

שלא כל הת"ח שווים בגודלם, החזו"א כותב באיגרת, שלדעת את גודלם של חכמי ישראל הן הן גופי תורה.
והחזו"א עצמו היה מסווג גדולים מתקופתו(ראה את סיווגו לר"ח קנייבסקי בספר מעשה איש), החזו"א היה מורה לכולם ללמוד את המהרש"א, לשונו: "לא עשו טוב דור אחרון שעזבו את לימוד המהרש"א", הוא ידע דרך הכתבים של הגדולים את עמלם בתורה(ראה ספר מעשה איש).
ולדעת מי אלו גדולי ישראל, ומי הם הת"ח ומי הם הצדיקים ומי השאר זה חלק מדברי תורה, כי אחרת כל רב שצץ(ויש המון כאלו), ניהיה רב, למשל הרב אליעזר פיהרר(זה שעוסק ברפואה), זכה לשם רב מערוץ 1 ו-2 ע"י כתבה שעשו עליו, כל חרדי שעושה טוב נקרא רב, אני לא בא לזלזל חס ושלוש אבל אני מאוד סקפטי, אחרת אתה הופך את המושג רב לחולין.
ולהבדיל הבדל או שתיים, רבנים כמו הרב משולם ראטה ועוד רבנים שהזכיר, הם לא בסדר גודל של החזו"א, והרי"ז הלוי, זה כמו להגיד שהחזו"א הוא כמו הגר"א, את הסיווגים האלו תמצא את הת"ח המופלגים, והם גם יטרחו להסביר לך למה(לי למשל הסבירו על הרב עובדיה יוסף טענות שפשוט לא היה לי להתווכח איתם, הניתוח שנעשה הוא פשוט עמוק)

לגבי הרבנים שהזכיר:
א)הבחור לא טרח להביא את דעת הרבנים שמדינת ישראל בשבילהם זה האסון הגדול שהיה, ולא מדוברים על רבנים מהשורה מדובר על ת"ח שספריהם נלמדים קבוע בישיבות (רי"ז הלוי על הרמב"ם, החזו"א ועוד) .
ב)הרב משולם ראטה, שאותו הבחור הזכיר, אפילו שהיה בהשקפת הראי"ה קוק, תלה אמירת ההלל בהסכמת רוב גדולי ישראל(שו"ת קול מבשר, חלק א', כ"א), וזה לא בא.
-הוא זכה לביקורת לא קטנה.
ג)הרב עובדיה יוסף- לא אנאל פה פולמוס, בגלל שישנם אנשים שלא יבינו את דברי, אבל בעולם הישיבות לא מקבלים את פסקיו, לכן לא אתייחס.
ד)הרב יוסף משאש- הרבה מפסיקותיו היו דעת יחיד, ראה התרתו של אשה ללכת בלי כיסוי ראש, ביטול חזרת הש"ץ וכו' בספר שו"ת מים חיים.
וכן על הדרך(פשוט אין לי כוח להתייחס לכולם)...
אבל מה שבודאי ברור, זה שדעת מעבירי התורה (החזו"א והרי"ז הלוי הרב אלחנן וסרמן, הסטייפלר ועוד), אלו שלומדים את ספריהם בקביעות בישיבות(חזו"א, רי"ז הלוי על הרמב"ם, קובץ שיעורים, הקהילות יעקב ועוד).
וישנם עוד רבנים שספריהם לא נלמדים בקביעות בישיבות: הרב יואל טילטלבאוים, שהביא את הרמב"ם שבמקום שהרוב חוטאים יש לברוח למדבר(חו"ל), והחזו"א השיג עליו שהמדבריות הם הישיבות הקדושות.
הרב עמרם בלוי, ועוד...

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 23:11
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

החזו"א בדעותיו כלפיו היה ברור, והוא לא היה גזען
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "אתה שם לב מה המוטיב החוזר אצלך?"

כשהראי"ה קוק היה צריך להכנס לבית הכנסת שהחזו"א היה, החזו"א עמד מלפני שהוא נכנס, כדי שלא ישימו לב שהוא נותן לו כבוד.
החזו"א(כמו שאמרתי לעיל) אמר שהגהינום של הראי"ה קוק זה שיראו לו מה הוא עשה פה.

וכלפי "הגזענות" שאתה מייחס לי ולרבותי, כבר ידעתי מראש שתגיע לזה לכן, היית צריך לראות תגובות לפני:
ציטוט:

אנשים גסי שכל יכולים לראות את זה כחלוקה על רקע צבע כיפה, האמנפ כמה חבל שזה לא כך

דבר אחר, כפי שאמרתי לך לעיל, רבותי כבר נקטו ביקורת כלפי אחד מהרבנים שמיוחס ליהיות אחד מגדולי ת"ח שבדור, והוא אשכנזי.
ורבותי מעריכים מאוד את הרב טולדנו זצ"ל(הוא מרוקאי), ואת פסקיו, הסטייפלר אמר לר"ח קנייבסקי שצריך לראות אותו פעם אחת לקבל יראת שמים.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 22-05-2011 בשעה 23:17.
חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 23:20

עדיין אני לא מבין
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "אתה צריך לדעת"

שלא כל הת"ח שווים בגודלם, החזו"א כותב באיגרת, שלדעת את גודלם של חכמי ישראל הן הן גופי תורה.
והחזו"א עצמו היה מסווג גדולים מתקופתו(ראה את סיווגו לר"ח קנייבסקי בספר מעשה איש), החזו"א היה מורה לכולם ללמוד את המהרש"א...
מה שאתה אומר לי זה ש הדרך לדעת מי גדול הדור הוא ללכת לשאול את הרב שלך. ברור לך שאם תלך לשאול את החזו"א תקבל תשובה אחת ואם תלך לשאול את הגרי"ד תקבל תשובה אחרת?א)הבחור לא טרח להביא את דעת הרבנים שמדינת ישראל בשבילהם זה האסון הגדול שהיה, ולא מדוברים על רבנים מהשורה מדובר על ת"ח שספריהם נלמדים קבוע בישיבות (רי"ז הלוי על הרמב"ם, החזו"א ועוד).
ברור שלא, הוא יודע שחולקים עליו! מאז הסנהדרין העובדה שחולקים על הרב שלך לא אמורה להניע אותך מללכת אחריו, אם גם לו לא מפריעה העובדה שחולקים עליו (בין אם בגלל שהוא מפני גדולתו רשאי לחלוק ובין אם הוא סומך על פסיקת רבותיו). ממש לא מפריע לנו שיש דעות אחרות של רבנים. "עשה לך רב".
ג)הרב עובדיה יוסף- לא אנאל פה פולמוס, בגלל שישנם אנשים שלא יבינו את דברי, אבל בעולם הישיבות לא מקבלים את פסקיו, לכן לא אתייחס.
אתה שוב מראה את ההסתכלות הסלקטיבית שלך. בעולם הישיבות לא מקבלים את פסיקותיו של הרב עובדיה? אולי בעולם הישיבות החרדי-אשכנזי. תתפלא לדעת שיש עולם ישיבות רחב מאוד מחוץ לתחום זה, שדווקא מאוד מקבל את פסיקותיו של הרב עובדיה. אגב, לא הסברת לי איך גדולתו של הרב עובדיה מסתדרת לך עם הפסיקה הספרדית לגבי מצה עשירה, שמתירה חמץ מדאורייתא לאשכנזים, דבר שהוא חמור בהרבה מכל תמיכה במדינת ישראל.
הרב יוסף משאש- הרבה מפסיקותיו היו דעת יחיד
שוב, אז מה? ממתי אכפת לי מדעת רבים ודעת יחיד אם אני לא בבית דין או במקום שנמנו וגמרו?
אבל מה שבודאי ברור, זה שדעת מעבירי התורה (החזו"א והרי"ז הלוי הרב אלחנן וסרמן, הסטייפלר ועוד), אלו שלומדים את ספריהם בקביעות בישיבות(חזו"א, רי"ז הלוי על הרמב"ם, קובץ שיעורים, הקהילות יעקב ועוד
בפעם המיליון, על איזה ישיבות אתה מדבר? בישיבת מיר ילמדו בקביעות ספרים מסוימים, בישיבת הר עציון ילמדו ספרים מסוימים ובישיבתו של הרב עובדיה ילמדו ספרים מסוימים.
העולם לא מתחלק על פי מה שאתה ורבניך קובעים. לא בגלל שכל האחרים כופרים, אלא כי גם להם יש דעת תורה, ולא כולם בהכרח חושבים כמוך. לך יש שתי אפשרויות: לקבל את דעתם השונה, כפי שעשו גדולי ישראל בכל הדורות לדעות שחלקו עליהם מתוך עמדה תורנית מוכחת, או לנסות להוכיח שהם כופרים ושכל דבריהם הינם דברי חז"ל "מעוקמים".

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 23:27
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

ושוב פעם, אותה נקודה
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "עדיין אני לא מבין"

אתה לא רחוק מלהגדיר את הפרופסור למדעי הגמרא כגדול הדור
אם היית רואה מה שאמרתי על הרב עובדיה היית שם לב שזו לא ביקורתיות גרידא בלא טעם, יש לזה טעם גדול בהלכה, ואת זה פירטו לי בפרטי פרטים עם הבאת מקרים, וכן לגבי כל אחד מהרבנים שאתה מכיר.
אתה בוחר ליהיות פסיבי, ולקבל כל אחד שעונה להגדרה "רב" כגדול דור, בחירה שלך, אבל את הדין אתה תתן, לא על זה שאתה פוסק או הולך כמוהו, אלא על הפסיביות בחקירת הדברים.
ושוב פעם אני חוזר וזה דבר ברור שמעצבן לחזור עליו, מדינה שקמה בשביל השמדה רוחנית היא בן בנו של הק"ו השנואה ביותר על הקב"ה, כמו שהאינקויזציה לא היתה אהובה על הקב"ה בגלל שנהרגו שם יהודים, כך במדינת ישראל, הריגה רוחנית של היהודים(הכנסתם לגהנום), היא ק"ו בן בנו של ק"ו הדבר השנוא ביותר על הקב"ה, הגם שזה נפלא שזו מדינת היהודים, והשכל הישר אומר זאת

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 23:49

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "ושוב פעם, אותה נקודה"

אני מודה שכל אדם שהוסמך לרבנות בידי רב רציני ועמד בכל הדרישות ההגיוניות שהועמדו ע"י אותו רב הוא רב בעיני. זה לא אומר שאני אלך אחריו, אבל אני אקבל את הסמכתו.
אני מודה שאין לי תקשורת כל כך ישירה עם הקב"ה, ואני לא יודע מה שנוא עליו ומה לא.
אני יודע שמדינת ישראל מאפשרת לי לחיות כאדם דתי על אדמת א"י, לקיים את המצוות התלויות בארץ ולהסיר מעלי שעבוד מלכויות.
לפני אלפיים שנה קראו לצורת חיים כזו "ימות המשיח"...
ועוד דבר שאני לא מבין זה את הדוגמה מהאינקוויזיציה. הגבתי על זה בתחתית האשכול. אשמח אם תגיב לי גם על זה.

חזרה לפורום
ישן 23-05-2011, 00:30

"מדינה שקמה בשביל השמדה רוחנית"- מדהים
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "ושוב פעם, אותה נקודה"

אם כך כדאי לך לעזוב את המדינה ש"קמה בשביל השמדה רוחנית" הזו.
אבל רגע - אבוי - באמריקה לא תוכל לקבל כסף מהמדינה כדי שיהיה לך זמן ללמוד מפי רבותיך (שגם הם ממומנים ע"י המדינה הנוראה הזו) עד כמה המדינה ש"קמה בשביל השמדה רוחנית" נוראה.

כפיות טובה כזו לא נראתה בהיסטוריה עוד מימי חטא אדם הראשון (חטאו השני, היותר חמור כידוע - של כפירה בטובה).

כדאי באמת להציע למחוקק - לחוקק חוק המפסיק את התמיכה הכספית בכאלה המשתמשים בכסף על מנת (קשה לתפוס אני יודע) להתלונן כמה הקב"ה שונא את המדינה. או אז יכנע לבבם הערל ויגידו הלל שלם עם ברכה לא פעמיים אלא 3 פעמים ביום העצמאות (כדי להשלים את החסר משנים עברו) ובא לציון גואל.

חזרה לפורום
ישן 23-05-2011, 01:09
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

כן, תרתי דסתרי
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "וודאי שאומרים הלל לקב"ה"

הקב"ה לא שמח בהקמת המדינה, אבל בוא נאמר לו הלל(נו נו אותו תקליט של מעשי ידי טובעים בים ואתם רוצים לומר שירה).
וראיתי את ההשגות שלך על המדרש, לך יפה ולך נאה להכניס דברים שהם רחוקים מליהיות הפשט(איזה חילוקים נפלאים:
ציטוט:

למלאכי השרת אסור לומר שירה משום שזה לא נוגע להם אבל ישראל מחוייבים לומר הלל על הגאולה.

נפלא ביותר את הוורט הזה אפשר להגיד לפני בירכות התורה, אבל אח"כ אסור.
רק תזכורת:
ציטוט:
מעשי ידי טובעים בים ואתם רוצים לומר שירה?

בדיוק במילים המודגשות מופיע הבכיה של הקב"ה, וזאת הסיבה, בגלל שהוא יצר אותם, ועכשיו משמיד אותם ולא מהסיבה שלך, לשיטתך המילים המודגשות מיותרות.

חזרה לפורום
ישן 21-05-2011, 19:49
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

וחלילה לך מלסלף דברי הגר"א הקדושים
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "אתה טוען שמכיוון שהדברים "לא הגיוניים" וכו' עלי ההוכחה"

מניסיון של קריאת הרבה מהספרים עליו, אני יכול להגיד לך בבירור שהוא היה יוצא בשתף קצף על המדינה לו היה חיי, ואם היית יודע את כל דברי הגר"א, היית מביא את דבריו, שבאחרית הימים תיהיה גלות ביד ערב רב(מדינת ישראל).
והגר"א עצמו כשבאו לפניו את מהחסידויות בשביל לדבר איתו(מטרתם הוגדרה, שהם באו בשביל להתווכח גרידא, בלי שהגר"א ידע), הוא לא פתח להם את הדלת, ר"ח מוולוז'ין מסביר שהוא חשש לביטול תורה, ולכן לא פתח(לאחר מכן התברר שצדק, שכל מטרתם היתה "להוכיח לו שהוא טעה" בפולמוס החסידי ליטאי.
ועוד שיטת הגר"א שדיבור דברים בטלים זה ביטול תורה, ותעשה לי טובה, אל תייחס לגר"א אהדה למדינת ישראל, שהוא האחרון שיעשה זאת.

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 21:40
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

לא הייתי טורח להסביר אם כשהייתי שואל אותך
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "עוד לא הסברת למה מדינת ישראל..."

אם זה יעזור לך לשנות דעתך במידה ותמצא בשכל שהדברים אמת,לא היית עונה תשובה ברורה, אך מכיוון שיש פה אנשים שבתמימות לא מבינים למה הקב"ה לא רצה את הקמת המדינה, אטרח להסביר:

א)פוק אייתי וחזי מי הם מקימי המדינה, ומה הם כתבו בספרם(גילוי מלתא):

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
(ומי שבא ללמד עליהם זכות שיזכור דברי דויד המלך "הלא משנאיך ה' אשנא ובתקוממיך אתקוטט, תכלית שנאה שנאתים, לאויבים היו לי", ודברי החפץ חיים שמצווה לשנוא רשעים, ולהגדרת רשעים ראה רמב"ם...)
ב)ראה מה קרה לעליות היהודים לארץ:
עלית התימנים מתימן, שלא היה שם אחד בלי 'סימונים', תראה רח"ל מה עשו להם בקיבוץ עין שמר, שואה רוחנית.
עולי אירן.
מקור: ספרו של הגאון ר' אליהו לופיאן(היו שולחים אברכים להציל יהודים משם, עד כדי כך שזה הגיע לבתי משפט)
כרוז של השומר הצעיר לטיפול בעולים הדתיים(נמצא בסרטון שנתתי).
ג)המדינה לא בעלת אופי יהודי(היינו במושגים שאתה מכיר, דתי)
ד)גם כאלו שנמצאים ברבנות נתונים תחת לחצים אדירים של בג"ץ וכל מיני אירגוני חריט בריט וכו'...

ואני שואל אותך, אם הקב"ה את האינקוויזיצה לא רצה, הקמת מדינה שמהווה שואה רוחנים שזה מן החמור שבחמורות שכן:
ר' שמעון אומר: שכל המחטיא את האדם יותר (חמור) מן ההורגו, שההורגו הורגו בעולם הזה, ויש לו חלק לעולם הבא, והמחטיאו הורגו בעולם הזה ולעולם הבא" (תנחומא פינחס ד).
לא ק"ו שהקב"ה לא רוצה מקום כזה?

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 22:01

הרצל והציונות
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "לא הייתי טורח להסביר אם כשהייתי שואל אותך"

הרב אורי שרקי

הרצל והציונות

כ' בתמוז תשס"ב

סיכום השיעור - עוד לא עבר את עריכת הרב

היום כ' בתמוז הוא יום פטירתו של הדוקטור בנימין זאב הרצל זצ"ל, אשר אישיותו ודמותו מצריכות הבהרה ובאור. ישנם דברים שבשנים הרחוקות היו ברורים ופשוטים ואילו כיום הפכו למטושטשים והרבה פחות ברורים. דורנו הוא דור של שבירת מיתוסים ולכן לעיתים יש לחזור על הראשונות על מנת לשוב ולברר את האמת.
שיעור זה יעסוק בשני נושאים: הרצל והציונות. על מנת להבין במה מדובר נתרכז תחילה באישיותו של הרצל ואחר כך נעבור לציונות בכללה.

שורשיו של הרצל
לפני שנעסוק בהרצל עצמו, תחילה יש לברר מהם שורשיו, שכן ממקורו של אדם ניתן ללמוד רבות על אופי רעיונותיו וההתפתחות שהם עברו.
פרט ראשון על מוצאו של הרצל: בניגוד לדעה הרווחת, הרצל לא היה ממוצא אשכנזי, אלא דווקא ממוצא ספרדי. הרב צבי יהודה היה מדגיש את העובדה שמוצאו של הרצל היה ספרדי, וכי יש לכך ערך מיוחד. כיון שהרב צבי יהודה הבין שבחלקים הספרדיים של העם היהודי נשארו רגשות לאומיים חזקים, ולכן ברור היה שמיסד הציונות יבוא מחלקים אלו של העם היהודי.
הרצל הינו צאצא ישיר של רבנו יוסף טייטיצ'אן, שהיה גדול חכמי סלוניקי לפני כחמש מאות שנה. הוא היה בן דורו של רבי יוסף קארו, והיחיד שרבי יוסף קארו היה רועד מפניו. מסופר שהמגיד שהיה נגלה לרבי יוסף קארו ומגלה לו סתרי תורה, היה נגלה קודם לכן לרבי יוסף טייטיצ'אק, וכן שהוא היה אחד מהשלושה שהיו ראויים לכתוב את השולחן ערוך. לא נשארו בידינו ספרים שהוא כתב, אך תלמידו הנאמן המהרשד"מ – רבי משה דמדינה, שהיה פוסק גדול מספר שרבי יוסף קארו העריך מאד את רבי יוסף טייטיצ'אק.
סבו של הרצל היה החזן של קהילת סרייבו ביוגוסלביה. מנהיג הקהילה שם היה הגאון רבי יהודה חי אלקלעי. הרב אלקלעי כתב כבר שישים שנה לפני הציונות תוכנית שלמה לשיבת ציון. התוכנית הייתה מבוססת על מספר שלבים:

1. לאסוף יהודים מכל העולם
  2. להקים קונגרס יהודי מרכזי
  3. להקים בנק יהודי
עיקר התוכנית התבסס על בניית זרוע פוליטית יהודית שתפנה למעצמות על מנת שיעניקו את ארץ ישראל לעם ישראל כמדינה. זו הייתה האווירה בה חי סביו של הרצל, וככל הנראה הוא הושפע ממנה, למרות ההתרחקות הרבה שחלה במשפחתו של הרצל.
הוריו של הרצל היו מתבוללים (למרות ששניהם היו יהודים). הם, כחלק גדול מהעם היהודי באותה תקופה, האמינו שהדרך הנכונה לחיות את חייהם היא על פי התרבות הכללית של אותם הימים. הרצל גדל בסביבה חילונית קיצונית. למרות שהוא עשה בר מצוה בבודפשט בהיותו בן שלוש עשרה, לא היתה הרבה יהדות במשפחה. היתה מעט גאווה לאומית אך היא הסתתרה עמוק בפנים מטעמים חברתיים.
מראשית דרכו כעיתונאי צעיר בוינה הרצל דאג לגורלו של העם היהודי. הרעיון הראשון שעלה במוחו כפי שמופיע ביומנו הוא התנצרות גורפת והמונית של כל העם היהודי. זהו רעיון נורמלי לחלוטין על פי חינוכו ודרך חייו של הרצל. הרצל ראה בהתנצרות אקט פורמלי בלבד המהווה שער כניסה לחברה הנוצרית חילונית, דבר שבאותה תקופה היה פותר את בעיית האנטישמיות על פי השקפתו. בכל אופן ניתן לראות שכבר בתחילת דרכו, ניסה הרצל לחשוב על פתרונות. שאלת גורלו של עם ישראל הטרידה אותו, והוא ניסה למצוא דרכים לגאול את עם ישראל.
הרצל עבר התפתחות מחשבתית במהלך חייו. להרצל היה בן שכאשר הוא נולד הוא החליט שלא למול אותו, כיון שלא רצה לכפות עליו את הדת היהודית ורצה לתת לו את האפשרות להחליט בעצמו. כאשר בנו היה בן חמש עשרה, התחרט הרצל והחליט למול את בנו. ממעשה זה ניתן ללמוד שהרצל עבר שינוי כלשהו בדרך חשיבתו, עבר תהליך של התפתחות.
השיא בתהליך זה התרחש בתקופה בה היה הרצל עיתונאי בפריס. הרצל נחשב לעיתונאי וינאי מוכשר, כותב מחזות מצליחים, והיה נציג מושלם של התרבות המערבית המודרנית של אותם ימים. וביום אחד הרצל מגלה שכל מה שחשב על החברה בה הוא חי אינו נכון, וכל תוכניותיו לגבי עתיד העם היהודי התנפצו. הדבר קרה כאשר הרצל ראה איש נוצרי מכה איש יהודי, דרייפוס. בעקבות מקרה זה הרצל יצא מבית פרעה ועבר לצד בני ישראל. לאחר משפט דרייפוס הרצל כותב את ספרו מדינת היהודים.
הרצל הגיע למסקנה כי תוכניתו המדברת על התבוללות של העם היהודי לא תצא לפועל, כיון שלמרות שהיהודים רוצים ומוכנים להתבולל, הגויים לא רוצים שהיהודים יתבוללו בתוכם. ולכן הגיע הרצל למסקנה שעל מנת לפתור את בעיית האנטישמיות, על היהודים לעזוב את אירופה ולשוב לארץ ישראל.
הרצל החליט להקים הסתדרות ציונית עולמית, על מנת להקים כוח פוליטי שיפעל להגשמת רעיונותיו. זו היתה מעין חזרה בתשובה לציונות. על ידי מאורע בודד הבחין הרצל מהו הפתרון האמיתי והתחיל לפעול למימושו.
חשוב לזכור כי הרצל שאף להקמת מדינה בעלת אופי מערבי חילוני. לא היה זה תפקידו של הרצל להקים מדינה דתית, תפקיד זה נועד למישהו אחר.

הרצל ומשה רבנו
יש דמיון גדול בין דמותו של הרצל לדמותו של מנהיג יהודי אחר – משה רבנו. גם משה רבנו גדל באווירה שונה לחלוטין משאר אחיו המדוכאים, אך למרות זאת הוא דאג להם. וגם משה רבנו בעקבות מאורע בודד, כאשר רואה איש מצרי מכה איש עברי, מבין שאין תקווה לעם היהודי במצרים ושיש צורך לצאת משם. ומאוחר יותר במעמד הסנה משה מבין שהפתרון הוא להביא את עם ישראל לארץ ישראל. גם אצל משה רבנו וגם אצל הרצל ישנה התעוררות מוסרית בעקבות אירוע בודד.
דמות נוספת שיש לה מן המשותף עם הרצל היא יוסף הצדיק. יוסף הוא המתבולל הראשון בהיסטוריה היהודית. הוא משתלב היטב בתרבות המצרית ועולה לגדולה. ניתן לראות זאת משהמות שיוסף נותן לבניו (בראשית מא, נא – נב):
"ויקרא יוסף את שם הבכור מנשה כי נשני אלוקים את כל עמלי ואת כל בית אבי. ואת שם השני קרא אפרים כי הפרני אלוקים בארץ עוניי"
יוסף נראה כמתבולל המושלם, הוא שוכח את בית אביו (נשני – מלשון נשיה ושכיחה). ואף הוא מצליח ופורה בין הגויים (כמובן בעזרת ה', יוסף לא מתבולל מבחינה דתית). נראה שיוסף כלל לא חשב שאחיו יבואו אליו. הוא עסוק בתיקון העולם במצרים. יוסף מכלכל את כל העולם בשנות הרעב על ידי הקמת משטר קומוניסטי במצרים. זוהי תופעה החוזרת על עצמה פעמים רבות בהיסטוריה, שיהודים ממציאים אידיאולוגיות כלכליות על מנת לגאול את העולם.
כמובן שבסוף יוסף חוזר לחיק משפחתו, ומשביע את אחיו (בראשית נ, כה):
"וישבע יוסף את בני ישראל לאמור פקוד יפקוד אלקים אתכם והעליתם את עצמותי מזה"
רש"י במקום מסביר שיוסף ראה שמתחיל השעבוד במצרים. יוסף הבין שההתמזגות של בני ישראל במצרים נועדה לכישלון, ועתידה שואה לבוא על עם ישראל, ולכן הוא משביע את אחיו: "פקוד יפקוד אלוקים אתכם והעליתם את עצמותיי מזה להר הרצל". יוסף ומשה הם האבטיפוס של תינוק שנשבה בין הגויים, ושניהם מחליטים שצריך לעזוב את הגויים.
יש הבדל חשוב בין משה רבנו להרצל. למשה רבנו היה תפקיד נוסף על הוצאת עם ישראל מהגויים. על משה רבנו הוטלה השליחות לתת את התורה לעם ישראל. תפקיד זה לא הוטל על הרצל. בתהליך הגאולה הנוכחי התפקידים חולקו בין שני אנשים. את החלק המדיני של הוצאת עם ישראל מהגויים והחזרה לארץ ישראל קיבל הרצל, ואילו את הנחלת תורת הגאולה לעם ישראל קיבל הרב קוק.

בית גידולו של הגואל
נשאלת השאלה מדוע יש צורך שהגואל יבוא דווקא מתוך הגבול שבין שתי התרבויות. מדוע הצורך שהגואל יגדל דווקא אצל המשעבד ויתחנך בתרבות הגויים?
יש להבין שיש באופן זה כוונה עמוקה. תהליך גאולת ישראל הוא למעשה תהליך של גאולת האנושות כולה, ולכן יש צורך שהאנושות תשתתף בתהליך זה. ולכן מבית פרעה, התרבות המובילה והמעצמה העולמית באותה תקופה, צומח משה רבנו. ולכן גם מאירופה שהיתה בעלת מעמד דומה בסוף המאה התשע עשרה צומחת הציונות והרצל בראשה. זוהי זכות לאומות העולם שמהם נולדת גאולת ישראל. אחד הסופרים הידועים אמר פעם: הציונות היא מתת אירופה לעם ישראל.
הכשרון הפוליטי הדרוש להקמת מדינה, צבא וממשלה מקורו לא בבית ישראל כי אם בתרבות אדום, כפי שלמדנו שדווקא עשו הוא איש השדה, איש המעשה. כאשר רוצים להיגאל יש צורך ללמוד מאומות העולם את אומנות הפוליטיקה. לכן יש צורך שהגואל יגדל בתוך התרבות הפוליטית המפותחת של תקופתו, ובאופן זה הוא יוכל להטביע את החותם הפוליטי בתוך האומה הישראלית. (גם בכניסה לארץ בפעם הראשונה, המנהיג היה יהושע בן נון משבט אפרים מבני יוסף, וכן בני מנשה כובשים את הגלעד).
הרצל כותב ביומניו שבזמן שכתב את ספרו מדינת היהודים הוא הרגיש מעל ראשו משק כנפיים ומנורה בת שבעה קנים דלוקה. כלומר יש כאן מהלך המלווה בהשגחה אלוקית, הרצל יסד בעזרת הקב"ה את תקומת עם ישראל (גם פירוש השם תיאודור הוא מתת האלוקים). גם על המשפט המפורסם שלו "בבאזל יסדתי ת מדינת היהודים", הוא כותב שהיום לא מאמינים לו, ואולי גם לא בעוד חמש שנים, אך בעוד חמישים שנה כולם יראו שהוא צדק.
שאלה: הרי הרצל הלך נגד הדת, אז כיצד ניתן לשבח אותו?
תשובה: יש להבין שהרצל לא הלך נגד עמו. הדרך הכללית באותה התקופה היתה של התבוללות בגויים, והדת נתפסה כדבר מיושן המעכב את השתלבות היהודים וכמי שגורמת לאנטישמיות. גם אצל משה רבנו לא ידוע איך הוא גדל וכיצד חשב להציל את עמו בתחילת דרכו. גם אצל משה רבנו היה תהליך של השתנות והתפתחות מחשבתית, שנאמר (שמות ב, יא):
"ויהי בימים ההם ויגדל משה וייצא אל אחיו וירא בסבלותם"
כלומר ראשית משה רבנו גדל בבית פרעה, ורק אחר כך הוא השתנה מבחינה מחשבתית ויצא אל אחיו.
ניתן לציין עוד מספר עובדות מופלאות הקשורות להרצל. לאחר שהחל להקים את ההסתדרות הציונית, הרצל כותב את המשפטים הבאים:
- השיבה אל היהדות קודמת אל השיבה לארץ היהודים.
- אין אומתנו אומה אלא באמונתה.
- אנו מכירים עצמותינו ההיסטורית אך ורק באמונת אבותינו.
זוהי התפתחות מעניינת שהרצל עבר. ברור שהאמונה והיהדות שהרצל מדבר עליהן אינן זהות בדיוק למה שכתוב במשנה ברורה, ואולי כך היה צריך להיות. שכן אם הרצל היה "נתקע" עם ההלכה הוא לא היה יכול להשקיע את כל מרצו בתהליך הגאולה.
בגמרא נאמר (סנהדרין צח:
אמר רב יהודה אמר רב עתיד הקב"ה להעמיד להם דוד אחר.
כלומר שמי שיעמוד בראש האומה בזמן הגאולה שמו יהיה דוד, אבל אחר מדוד המלך. המלה אחר היא מלה רגישה. אצל חז"ל המלה אחר משמעותה היא בדרך כלל אפיקורס. זוהי תוכניתו של הקב"ה. גם בית המקדש השני נבנה על פי החלטתו של מלך גוי שביקש רק את טובתו האישית, ולמרות זאת נאמר עליו בישעיהו (מה, א):
"כה אמר ה' למשיחו לכורש"
הצהרתו של כורש היתה פוליטית, וכלל לא בטוח שהוא האמין במה שאמר. אך כאשר הקב"ה רוצה לגאול את עמו, הוא נותן את השליחות בידי מי שהוא רוצה, ואז גם גוי נקרא משיח ה', כיון שהוא מגשים את השאיפות הגאוליות של עם ישראל.

אין לנו על מי לסמוך
בספרו מדינת היהודים (ספר מעניין מאוד, כדאי לקרוא!) הרצל דן בשאלה כיצד יעלו היהודים לארץ ישראל ומי יגרום להם לרצות לעלות. הרצל עונה כי על הרבנים מוטלת האחריות לבצע תעמולה ציונית ולהעלות את קהילותיהם לארץ ישראל. אמנם הרצל לא היה מעוניין בהקמת מדינה דתית, אך הוא נתן אמון גדול בהנהגה הרבנית שהרי הוא מגשים הלכה למעשה את נבואות נביאי ישראל. רק בהמשך כאשר גילה הרצל את התנגדות הרבנים לדרכו הוא הבין את סיפור חטא המרגלים, שהוא למעשה רעיון הפרדת הדת מהמדינה.
כיום רבים מסתמכים על הרצל ותוכניותיו כאשר מדברים על מדינת ישראל כמדינה חילונית. יש בזה משהו מאופיה של הגאולה. חז"ל מספרים על בר כוכבא (שגדול הדור, רבי עקיבא סבר שהוא המשיח), שכאשר היה יוצא למלחמה היה עומד לפני חייליו ואומר: "לא תסעוד ולא תכסוף", כלומר היה פונה לקב"ה ואומר לו: אל תעזור ואל תפריע. מה היתה כוונתו במשפט זה?
הרב קוק מסביר שכוונתו של בר כוכבא היתה לחזק את הרוח הלאומית של עם ישראל. אסור להסתמך כל הזמן על הקב"ה שיעשה לנו נסים, דרך חשיבה זו מעודדת בטלנות וחוסר עשייה. לכן למרות שבר כוכבא אמר משפטים מחוצפים כלפי הקב"ה, רבי עקיבא תמך בו. שכן רבי עקיבא ידע שבימות המשיח החוצפה תגבר. אמנם בר כוכבא לא היה כליל השלמות, אך רק מנהיגים מסוג זה, בעלי רוח לאומית חזקה יכולים לגאול את עם ישראל. המוטו של בר כוכבא היה: אין לנו על מי לסמוך, אפילו לא על אבינו שבשמים. וכאשר אין על מי לסמוך, אז נלחמים בעצמנו. השיר "אנחנו מאמינים בני מאמינים, ואין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמים", הוא למעשה קללה.
הגמרא במסכת סוטה (סט אומרת:
רבי פנחס בן יאיר אומר: משחרב בית המקדש בושו חברים ובני חורין, וחפו ראשם, ונדלדלו אנשי מעשה, וגברו בעלי זרוע ובעלי לשון, ואין דורש ואין מבקש ואין שואל, על מי לנו להישען על אבינו שבשמים... בעקבות משיחא: חוצפה סגיא, ויקר יאמיר, הגפן תיתן פריה והיין ביוקר, והמלכות תיהפך למינות, ואין תוכחה. בית ועד יהיה לזנות, והגליל יחרב, והגבלן ישום, ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו, וחכמת סופרים תסרח, ויראי חטא ימאסו, והאמת תהא נעדרת. נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו מפני קטנים, בן מנבל אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה, אויבי איש אנשי ביתו, פני הדור כפני הכלב, הבן אינו מתבייש מאביו. ועל מי יש לנו להישען על אבינו שבשמים.
הרב גורן זצ"ל הסביר מדוע הצרות באות עלינו. הסיבה לכך היא שבכל פעם שיש צרה במקום לקום ולעשות מעשה, לא עושים דבר אלא אומרים "אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמים". לכן יש בזמנים מסוימים חשיבות לגישה קצת שונה, אותה מייצגים בר כוכבא והרצל.

יחס הרבנים להרצל
חשוב גם לזכור את יחסם של חלק מחשובי הרבנים להרצל, ולהלן כמה דוגמאות:
הרב משה שמואל גלזנר מגדולי ישראל בהונגריה, נכדו של החת"ם סופר, שהיה רבה של קהילת קלויזנבורג, דרש פעם בשבת בבוקר בבית הכנסת. בדרשתו הוא אמר שהוא מתפלל שבגן עדן הוא יזכה לשבת למרגלותיו של הרצל. בתפילת מנחה של אותה שבת הוא כבר לא היה רבה של הקהילה. תחתיו מינו את בנו ר' עקיבא גלזנר (שהיה "בסדר"). לאחר השואה, הגיע ר' עקיבא גלזנר לארץ ישראל לאחר שניצל על ידי הציונים ברכבת של קסטנר. כאשר הגיע לארץ פרסם מכתב ובו וידוי גדול על כך שכל גדולי רבני הונגריה טעו בגישתם להרצל ולציונות.
כאשר הרצל ביקר בוילנא מרכז התורה באירופה, יצא לקראתו רבה הראשי של העיר, ר' משה הכהן עם ספר תורה בידו ורקד לפניו. כלומר גדולי ישראל זיהו בהרצל את דמות מנהיג האומה הישראלית. כאשר הקב"ה רוצה לשלוח את משה רבנו למצרים, משה רבנו מתנגד בתוקף ואומר (שמות ד, א):
"והן לא יאמינו לי ולא ישמעו בקולי"
משה רבנו אומר שבני ישראל לא יאמינו שדווקא הוא, שנראה כמו מצרי שגדל בבית פרעה, נשלח על ידי הקב"ה לגאול אותם. ולכן משה רבנו אומר (שמות ד, יג):
"שלח נא ביד תשלח"
כלומר משה מבקש מהקב"ה שישלח בידי מי שהוא רגיל לשלוח בידו – אהרון. שכן אהרון היה תלמיד חכם ונביא ויושב בתוך עמו. בעיני משה אהרון הוא השליח המתאים. הקב"ה כועס על משה ואומר לו (שמות ד, יד):
"וייחר אף ה' במשה ויאמר הלא אהרון אחיך הלוי ידעתי כי דבר ידבר הוא וגם הנה הוא יוצא לקראתך וראך ושמח בליבו"
אהרון הוא דמות הרב היהודי שגדל בתוך הגטו. הוא אכן יודע לדבר, אך זה כל מה שהוא יודע וזה לא מספיק. משה הוא היחיד שיש לו את הכשרון הפוליטי שרכש בבית פרעה, ולכן הוא זה שצריך להיות השליח. לאחר שמשה מבין זאת הוא חושש שהרבנים לא יקבלו אותו, ולכן הקב"ה אומר לו: "... וגם הנה הוא יוצא לקראתך וראך ושמח בליבו".
ישנו מימד קבוע בציונות מראשיתה ועד ימינו. לא היה גוף ציוני או ממשלתי שלא שילמו כסף רב לדתיים. הרצל לקח את הרב ריינס, בן גוריון את הרב מימון. הגוף הציוני תמיד מחפש את הלגיטימציה הדתית.
שאלה: הרי הרב קוק התרחק מהציונות, ואף הקים את הסתדרות ירושלים שהיה מעין גוף מתחרה?
תשובה: אכן בתחילת הציונות הרב קוק היסס, אך לבסוף הוא התקרב אל הציונות. הקמת הסתדרות ירושלים לא נועדה להתחרות בהסתדרות הציונית אלא מטרתה היתה לתת מימד רוחני דתי לציונות.
שאלה: מה לגבי תוכנית אוגנדה?
תשובה: חשוב לזכור כי מי שתמך בתוכנית אוגנדה היו דווקא הדתיים. הרב ריינס חיזק את ידיו של הרצל בנושא זה. המתנגדים הגדולים לתוכנית אוגנדה היו החילונים מרוסיה ובראשם ויצמן ואוסישקין. וברוך ה' שהם הצליחו לנצח את הדתיים ולסכל את התוכנית. מצב זה נוצר כיון שמה שהחזיק את היהדות הדתית היתה התורה. בבוא הזמן תקום מדינה יהודית בארץ ישראל, ובינתיים נקים ישיבות באוגנדה. אך אצל היהדות החילונית ללא ציון אין ציונות, יש רק התבוללות. אצל החילונים הציונות היא החזרה בתשובה, ואילו אצל הדתיים בדיוק להיפך. כמו כן ראוי לזכור שבאותה תקופה היה מצב קשה מאוד ליהודים באירופה, ושערי ארך ישראל היו חסומים, לכן תוכנית אוגנדה היה פתרון זמני שנראה הטוב ביותר.
הרב קוק בהספדו להרצל אומר (מאמרי הראי"ה, עמוד 94): והנה בתור עיקבא דמשיח בן יוסף נתגלה חזיון הציונות המדינית בדורנו, מצד השפעתו על החפץ הגדול של תחיית האומה במובן הכללי. (ניתן לומר שתפקידו של משיח בן יוסף הוא להוציא את ישראל מהגלות, ואילו תפקידו של משיח בן דוד הוא להוציא את הגלות מישראל).
הרב צבי יהודה ב"נתיבות ישראל" כותב:
"הרצל, זה התינוק הגדול (לא סתם תינוק שנשבה, אלא גדול) ששב אלינו מבין הגויים, מלא הוד חלומות ועוז געגועים האדירים. זו האישיות של הטבעת הצורה הלאומית הכללית, צורת עם על שאיפותיו..."
בתקופה מאוחרת יותר בחייו של הרצל, כאשר מאמציו להקים מדינה יהודית עלו בתוהו, הוא כותב רומן בשם "אלטנוילנד", או בתרגום לעברית: ארץ ישנה חדשה, או תל אביב. בספר זה מתאר הרצל את מדינת היהודים העתידית. ארץ מודרנית ומפותחת, ארץ יפה ונקיה שיש בה מעט ערבים (אירופאים) שאוהבים את הציונות. זוהי מחשבה קולוניאליסטית המתאימה לאותה תקופה. בסוף הספר מתאר הרצל אסיפה של כל ראשי המדינה, כאשר כל אחד מהם נשאל בזכות מי קמה המדינה. ישנן תשובות שונות: בזכות ההסתדרות, הסוכנות, התורמים, העולים, המעצמות וכו'. האחרון שנשאל מה דעתו הוא הרב. ותשובתו של הרב היא: "מאת ה' היתה זאת". וכך מסתיים ספרו של הרצל.
שאלה: מה בדבר עונש הכרת של הרצל, שלא נשאר ממשפחתו אף אחד?
תשובה: גם בנו של משה רבנו עבד עבודה זרה, ובניו לא הלכו בדרכו (ולהרצל נותר נין אחד). גם הרצל כמו משה רבנו רצה שבנו ימשיך אחריו, ואצל שניהם נבחרו ממשיכים אחרים. יש כאן הקרבה אישית גדולה מאוד לטובת האומה. וככלל אין ללמוד מהעובדה שלא נשאר שריד מהמשפחה על האדם ופועלו. הרי הרמח"ל וכל משפחתו מתו במגיפה כשהיה בן ארבעים ולא נשאר מהם נצר. על דברים מסוג זה נאמר: "כי לא מחשבותיי מחשבותיכם"

התנועה הציונית
ישנו שקר גדול הקשור לתנועה הציונית והוא: התנועה הציונית היא תנועה חילונית. זהו שקר וכזב. הציונות אינה חילונית ואינה דתית, הציונות היא תנועה פוליטית שמנהיגיה היו חילונים. אין זה קשור כלל לשאלה הדתית. הדבר בא לידי ביטוי ב"שאלת הקולטורה". שאלת הקולטורה היתה למעשה ויכוח שהתנהל בקונגרס הציוני. היתה תביעה של חלק מהצירים לעסוק גם בענייני תרבות ולא רק בפוליטיקה. הגופים הדתיים התנגדו להצעה זו בכל תוקף (כיון שהם חששו שיאמרו שהדתיים נותנים את הסכמתם לפעולות חילוניות בעיקרן). לאחר שההצעה נדחתה והתקבלה ההחלטה שהציונות דבר אין לה עם הדת, ראה בכך הרב ריינס, ראש המזרחי באותם ימים ניצחון גדול לציונות הדתית. הרב קוק תקף נמרצות את המזרחי על תמיכתם בהחלטה זו, וטען בתוקף שיש קשר הדוק בין הדת לציונות. הרב צבי יהודה היה אומר שלא ניתן להעלות על הדעת תחייה לאומית ללא תחייה תרבותית. להיפך, כאשר יש תחייה לאומית ברור שיהיה ויכוח על התרבות.
הציונות אינה חילונית. על פי הז'רגון הרבני הציונות היא למעשה מצוות עשה מהתורה. הרמב"ן בהוספותיו לספר המצוות מצווה ד' אומר שהחזקת ארץ ישראל בידי יהודים זו מצוות עשה. הקמת המדינה והחלת ריבונות יהודית על ארץ ישראל זו מצוות עשה, שהרי לא ניתן להקים מדינה בדרך אחרת. אלא שבעיני חלקים בעם היהודי, מעשה מסוים הוא מצווה רק עם עשו אותו יהודים דתיים, וכיון שמנהיגי הציונות היו חילוניים, ברור שהציונות אינה מצווה, אלא אפילו עבירה. הציונות הינה תנועה פוליטית כיון שמטרתה היא פוליטית – הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. את המצווה הזאת יקיים מי שירצה בכך. היהודים הדתיים ל רצו לקיים מצווה זו, אך המצווה נשארת גם אם לא רוצים לקיימה (חטא המרגלים אינו חדש לעם היהודי).
במרוצת הדורות היהדות הגדירה את עצמה מחדש, התרגלנו לראות ביהדות דת. זוהי ירידת מדרגה מבחינת תפישת היהדות. הקב"ה לא בחר בנו להיות קבוצה של אנשים דתיים, אלא הקב"ה בחר בנו כעם מכל העמים. למעשה הראשון שהגדיר את בני ישראל כעם היה פרעה מלך מצרים (שמות א, ט):
"ויאמר אל עמו הנה עם בני ישראל רב ועצום ממנו"
רק לאחר מכן, במעמד הר סיני הקב"ה מכנה את בני ישראל בשם עם (שמות יט, ט – י):
"ויאמר ה' אל משה הנה אנוכי בא אליך בעב הענן בעבור ישמע העם בדברי עמך וגם בך יאמינו לעולם ויגד משה את דברי העם אל ה'. ויאמר ה' אל משה לך אל העם וקידשתם היום ומחר וכיבסו שמלותם"
חשוב להבין שהתורה ניתנה לאומה בכללותה, כישות מדינית פוליטית. אלא שבמהלך הזמן שכחנו את הגדרתנו כאומה והצטמצמנו לגדר של דת בלבד. באחת ההרצאות נשאלה השאלה: מה המשמעות הדתית של יום העצמאות? התשובה לכך היא שהמשמעות הדתית של יום העצמאות היא זהה למשמעות הדתית של פסח, שבועות ושאר המצוות. לכולן אין משמעות דתית. כל המצוות הן מצוות בעלות משמעות לאומית שניתנו לכלל האומה כאומה ולא כאוסף של פרטים דתיים. כאשר הקב"ה החליט שהוא משיב את שכינתו לציון, לא ניתן להגדיר זאת במונחים דתיים בלבד, שכן מעורבת כאן גם תחייתה של כל האומה הישראלית.
עם תחילת ההתעוררות הציונית הביאו החילוניים רעיון "חדש", והוא להגדיר את היהדות כאומה ולא כדת ועל ידי כך להקים את המדינה היהודית. למעשה זוהי הכוונה האלוקית המקורית כפי שהסברנו. אלא שבפועל דווקא הדתיים התנגדו למהלך זה. כל צד הבין רק חצי מהזהות הישראלית והתנגד לחצי השני. אילו היו מנהיגי היהדות הדתית מעמיקים בתורה היה ניתן למנוע תופעה זו, אלא שלא היו אז הכוחות הרוחניים הדרושים לכך, כפי שכותב הרב קוק.
למרות זאת, ישנם מספר רבנים דתיים שהצילו את הכבוד האבוד של היהדות הדתית. יש ציונות דתית – גם ציוני וגם דתי. גוף כזה קרוע בין שני אידיאלים שונים ולכן בהכרח אינו מצליח להתרומם. לעומת זאת קיימת תנועת הגאולה של הרב קוק הגורסת כי: אין ציונות דתית אלא הציונות היא הדת, וכך מתבטלת מאליה הסתירה הפנימית הקיימת בציונות הדתית. ואכן ניתן לראות שכיום תנועת הגאולה היא זו שמובילה את התחייה הלאומית, ואנשיה תופסים את עמדות המנהיגות הפוליטית הצבאית והמדינית.
למרות ניסיונותיה של הציונות להתנתק מהדת הדבר לא עלה בידה, ולמעשה הציונות נושאת בתוכה את המעצורים להתרחקותה מהדת. דוגמא טובה היא דגל ישראל, אשר קיבל את השראתו מהטלית. וכמובן תחיית השפה העברית – לשון הקודש. בניגוד לתהליך שעבר על מדינות אירופה, שם עברו מהשפה הלטינית לשפות בנות זמננו בכדי להתרחק מהדת. אצל העם היהודי התרחש תהליך הפוך, חזרה אל לשון הקודש. אמנם זה היה תחת מעטה של הציונות החילונית, אך בפועל זה חיזק את הקשר של הציונות אל הדת.
[הערה: חשוב לציין שגם ליהודים הספרדים יש חלק גדול בציונות. מקובל לחשוב שהציונות הינה תנועה אשכנזית בלבד, אך אין זה נכון. גדולי רבני צפון אפריקה תמכו בציונות: הרב יוסף משאש, הרב יוסף חלפון. גם השר משה מונטיפיורי היה ספרדי מליוורנו, אשר חשב על יסודות מדיניים לאומה עוד לפני הרצל והקונגרס הציוני, ואף פעל לקידום הישוב היהודי בארץ ישראל.]

סיום
הגמרא (סנהדרין צח.) מתארת ויכוח שנערך בין החכמים האם כדי לחיות בתקופת המשיח. עולא ורבה אומרים שאינם רוצים לחיות בתקופה זו ("ייתי ולא איחמיניה"). ואילו רב יוסף אמר: ייתי ואזכה דאיתיב בטולא דכופיתא דחמריה. כלומר הלוואי ואזכה לחיות בתקופתו של המשיח ואפילו אם רק לשבת בצל של גללי החמור שלו. והרי גללי החמור אינם גדולים כל כך עד שאפשר לשבת בצל שלהם? אלא כאשר תהליך הגאולה נתקע ולא מתקדם, אזי למעשה החמור עומד במקום ואז גלליו מצטברים עד שהם נעשים הר. ולכך התכוון רב יוסף, שהוא מוכן להיות בצל ההר הזה, שכן גם זה הוא חלק מתהליך הגאולה.

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 22:35
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

ה' ירחם הרצל?!?! זצ"ל?!?
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "הרצל והציונות"

ציטוט:

בערך לפני שנתיים חפצתי לפתור את שאלת היהודים בעזרת הכנסייה הקתולית. ביקשתי להבטיח לעצמי בראשונה את עזרת נסיכי הכנסייה באוסטריה ולהשיג על־ידיהם ראיון אצל האפיפיור, כדי להגיד לו: עזור לנו מפני האנטישמים, ואני מחולל תנועה כבירה בין היהודים שיעברו באופן חופשי ונאה לנצרות. חופשי ונאה במובן זה, שמנהיגי התנועה - בייחוד אני - יישארו יהודים ובתור יהודים יטיפו לקבלת הדת השלטת. בעצם היום, בראשון בשבת, בשעה 12 בצהריים, תצא לפועל ההמרה בתהלוכה חגיגית ובצלצול פעמונים בכנסיית סטפן. לא בבושת פנים, כמו שעשו יחידים עד כה, כי אם בגאון. והעובדה שהמנהיגים יקיימו בידם את יהדותם, ובלוותם את העם עד מפתן הכנסייה יישארו בעצמם בחוץ - תרומם את כל העניין ותשווה לו קו של כנות רבה.(יומן הרצל עמוד 14)

http://www.brainkingdom.com/ans1019.asp
דסנהדרין דף ע"ד (ע"א) "אמר ר' יוחנן משום ר"ש בן יהוצדק: נמנו וגמרו בעליית בית נתזה בלוד, כל עבירות שבתורה אם אמורים לו לאדם עבור ואל תהרג - יעבור ואל יהרג, חוץ מעבודה זרה וגלוי עריות ושפיכות דמים "

רח"ל אתה קורא לאדם שרוצה להעביר יהודים על דתם, היינו לגרום ליהודים לעשות את העבירה הכי חמורה שיש, שאסור גם בפיקוח נפש לגרום להם לעשות, היינו למחטיא הרבים(עיין רמב"ם פ"ג מהל' תשובה ה"י), זכר צדיק לברכה.
אני מיציתי את הדיון איתך, אני לא יודע כמה זמן אתה מתכוון לכתוב פה דברים שהם יותר מעל גבול הכפירה, אלא הם כפירה ממש, כל טוב.

וכן...בטח הוא חזר בתשובה, יש ראיות? מה פתאום! הוא חזר בתשובה, אנחנו לא פתים כמובן...
וגם גולדה חזרה בתשובה, רגע לפני מותה היא עשתה וידוי של הרמב"ם, וכיוונה לצאת יד"ח מצוות עשה.
ואריק שרון? מה קרה לך רגע לפני שהוא מת מוות קליני הוא חשב כיצב הוא מביא צדקה לישיבות...
ויצמן? מה קרה לכם, ויצמן החליט שעה לפני הפטירה שהוא יקרא חצי מסילת ישרים לפשפש במעשיו.
ביבי נתניהו הוא ת"ח שאסור לערער עליו אם עשה עבירה, כי כתוב בחז"ל לא לערער על ת"ח שראית אותו עושה עבירה, ומי לנו ת"ח כהרב הגאון ביבי נתניהו שליט"א.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 22:45.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 23:01

באותו מקור שהבאת
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "ה' ירחם הרצל?!?! זצ"ל?!?"

ממש שורה אחרי הציטוט שהבאת:
"אולם דעתו של הרצל לגבי ההתנצרות וההיטמעות בעמי העולם השתנתה כאשר הוא סיקר את משפט דרייפוס עבור עיתון אוסטרו-הונגרי, והיה עד לצעקות ההמון "מוות ליהודים!", כל אלו שיכנעו אותו שהיהודים יוכלו לשרוד רק אם תהיה להם מדינה משלהם וכך החל להתגבש אצלו הרעיון הציוני."

אני מניח שמכיוון שהבאת את הציטוט משם וזה היה שורה אח"כ קראת את השורה שהבאתי גם.

אם כן נשאלת השאלה:
מדוע לא המשכת לצטט?
משום שזה סותר את מה ששמעת מהשקרן החרדי שכתב את הרצל והציונות?

עכשיו - לו גם היית טורח לקרוא את מה שהבאתי היית רואה שהרצל אכן חזר בתשובה מהרעיון של ההתנצרות.
ציטוט:
ניתן לציין עוד מספר עובדות מופלאות הקשורות להרצל. לאחר שהחל להקים את ההסתדרות הציונית, הרצל כותב את המשפטים הבאים:
- השיבה אל היהדות קודמת אל השיבה לארץ היהודים.
- אין אומתנו אומה אלא באמונתה.
- אנו מכירים עצמותינו ההיסטורית אך ורק באמונת אבותינו.

עכשיו מה דינו של מי שמזכיר לחוזר בתשובה את מעשיו הראשונים?
אני מניח שאתה יודע.

נערך לאחרונה ע"י ck5760 בתאריך 18-05-2011 בשעה 23:03.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 23:09
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

כן, אינשי דלא חכימא
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "באותו מקור שהבאת"

זה מה שהיית רוצה שיהיה כתוב:

ציטוט:

"אולם דעתו של הרצל לגבי ההתנצרות וההיטמעות בעמי העולם השתנתה כאשר הבין שחטא בעוון החטאת הרבים

וזה מה שבאמת כתוב
ציטוט:

"אולם דעתו של הרצל לגבי ההתנצרות וההיטמעות בעמי העולם השתנתה כאשר הוא סיקר את משפט דרייפוס עבור עיתון אוסטרו-הונגרי, והיה עד לצעקות ההמון "מוות ליהודים!"

כלומר לולי משפט דרייפוס הרצל היה נשאר בדעותיו, ולו יצוייר שדעת העולם היתה משתנת הוא היה חוזר לרעיון הנצרותי, שכן כל הסיבה שהוא חזר בו, זה מחמת שזה לא יפטור את בעית היהודים ולא בגלל שחזר בתשובה.
חזר, הוא חזר, השאלה מה הסיבה שהוא חזר.
אני מחטיא הרבים שנוהג למכור ליהודים חזיר, אבל כיוון שלא השתלם לי חזרתי בי מהרעיון, והיום אני בעל תשובה גמור, יחי השכל הישר

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 23:40

תגיד השתגעת?
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "כן, אינשי דלא חכימא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
כלומר לולי משפט דרייפוס הרצל היה נשאר בדעותיו, ולו יצוייר שדעת העולם היתה משתנת הוא היה חוזר לרעיון הנצרותי, שכן כל הסיבה שהוא חזר בו, זה מחמת שזה לא יפטור את בעית היהודים ולא בגלל שחזר בתשובה.
חזר, הוא חזר, השאלה מה הסיבה שהוא חזר.
אני מחטיא הרבים שנוהג למכור ליהודים חזיר, אבל כיוון שלא השתלם לי חזרתי בי מהרעיון, והיום אני בעל תשובה גמור, יחי השכל הישר

גם כשהרצל זי"ע רצה שהיהודים "יתנצרו" הוא רצה זאת מפני שחשב שזה יגן עליהם מן האנטישמיות כלומר - המטרה (בניגוד גמור לדוגמא שהבאת) לא הייתה החטאת הרבים אלא הגנה על עם ישראל (לפי מיטב הבנתו אל תשכח שהוא היה חילוני).

אולי הרעיון של דאגה לכלל עם ישראל זר לך משום שזו איננה גישה חרדית השמה דגש יותר על קדושת הפרט ואפס דגש על קדושת הכלל.

הוא אכן היה בעל תשובה גמור מרעיון ההתנצרות וכנראה יותר מזה.

חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 23:48
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

קטעים רגע הוא לא זיע"א?
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "תגיד השתגעת?"

ציטוט:
(לפי מיטב הבנתו אל תשכח שהוא היה חילוני)

הוא בור זיע"א, אז, איפה ומתי ההילולא?
רגע! לא עדיף לעבור קודם אצל הקבר של גולדה זכותה תגן עלינו?
או אולי נארגן סיור בקברות הצדיקים בהר הרצל.

כן, הוא רצה להגן עליהם מפני האנטישמיות, נעמיד אוקימתא(אני מקווה שאתה מכיר את המושג), שהוא לא ידע שיש עוון של יהרג ובל יעבור ביהדות כנגד ע"ז, וכמובן נניח שאתה שאלת אותו לפני שהוא מת.

אתה מסלף את כל היהדות, הגישה של החרדים לא לדאוג לפרט וכו', אתה סלפן ממדרגה ראשונה, הגר"ח קנייבסקי שליט"א כשבא אליו יהודי עם צרות כולו כמעט דומע(מסיפור של מקורביו), העמותות החרדיות הם אלו ששולטות בחסד, ישנם הרבה עמותות שעושות חסד נטו.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 18-05-2011 בשעה 23:52.
חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 00:02

כמו שכבר נאמר מושג קדושת הכלל אכן זר לך
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "רגע הוא לא זיע"א?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
הוא בור זיע"א, אז, איפה ומתי ההילולא?
רגע! לא עדיף לעבור קודם אצל הקבר של גולדה זכותה תגן עלינו?
או אולי נארגן סיור בקברות הצדיקים בהר הרצל.

כן, הוא רצה להגן עליהם מפני האנטישמיות, נעמיד אוקימתא(אני מקווה שאתה מכיר את המושג), שהוא לא ידע שיש עוון של יהרג ובל יעבור ביהדות כנגד ע"ז, וכמובן נניח שאתה שאלת אותו לפני שהוא מת.

אתה מסלף את כל היהדות, הגישה של החרדים לא לדאוג לפרט וכו', אתה סלפן ממדרגה ראשונה, הגר"ח קנייבסקי שליט"א כשבא אליו יהודי עם צרות כולו כמעט דומע(מסיפור של מקורביו), העמותות החרדיות הם אלו ששולטות בחסד, ישנם הרבה עמותות שעושות חסד נטו.

והתשובה שהשבת מחזקת זאת.
מדובר כאן על קדושת הכלל ולא קדושת הפרטים (מה שהחרדים כן שמים עליו את הדגש).
בנוסף כנראה שגם המשנה באבות "הוי דן את כל האדם לכף זכות" זרה לך.

יום ההילולה הוא כ' בתמוז.
וכנראה שהחמצת את זה:
ציטוט:
הרב משה שמואל גלזנר מגדולי ישראל בהונגריה, נכדו של החת"ם סופר, שהיה רבה של קהילת קלויזנבורג, דרש פעם בשבת בבוקר בבית הכנסת. בדרשתו הוא אמר שהוא מתפלל שבגן עדן הוא יזכה לשבת למרגלותיו של הרצל. בתפילת מנחה של אותה שבת הוא כבר לא היה רבה של הקהילה. תחתיו מינו את בנו ר' עקיבא גלזנר (שהיה "בסדר"). לאחר השואה, הגיע ר' עקיבא גלזנר לארץ ישראל לאחר שניצל על ידי הציונים ברכבת של קסטנר. כאשר הגיע לארץ פרסם מכתב ובו וידוי גדול על כך שכל גדולי רבני הונגריה טעו בגישתם להרצל ולציונות.
כאשר הרצל ביקר בוילנא מרכז התורה באירופה, יצא לקראתו רבה הראשי של העיר, ר' משה הכהן עם ספר תורה בידו ורקד לפניו.

חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 08:07
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

אני לא חרדי במובן שאתה מכיר
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "טוב עצרתי פה"

הדבר היחיד שאני חרדי אליו, זה לדבר ה', ומתי שיוצאים נגד התורה אני חייב למחות.
אתה יכול להמשיך להתלבש באיצטלא שכולה תכלת, שאסור לבזות "ת"ח", ואסור לדבר לשון הרע, היהדות יש מושג שנקרא שביל הזהב, כתוב בחז"ל, כל שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר לרשעים, תשתמש במידת הרחמנות שלך איפה שצריך, ואל תסלף דברי ה' חיים.
כמה חבל שיושבי הפורום מקשיבים להבלים שלך, אני לעומתך לא מסתמך על רבנים כאלו ואחרים, אלא יוצא לבדוק, ובמיוחד רבנים שלומדים את חז"ל כפי שהמוח שלהם מורה להם, מה שקרוי נגיעות.
ולגבי יראת ת"ח, יש לי יראה מאלו שבאמת כאלו, ראשי ישיבות למיניהם, גדולי דור וכו'...

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 19-05-2011 בשעה 08:16.
חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 08:48

איזו דמגוגיה זולה
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "אני לא חרדי במובן שאתה מכיר"

ציטוט:
הדבר היחיד שאני חרדי אליו, זה לדבר ה', ומתי שיוצאים נגד התורה אני חייב למחות.

איפוא ראית שמישהו באשכול יצא נגד התורה?

ציטוט:
כמה חבל שיושבי הפורום מקשיבים להבלים שלך, אני לעומתך לא מסתמך על רבנים כאלו ואחרים, אלא יוצא לבדוק, ובמיוחד רבנים שלומדים את חז"ל כפי שהמוח שלהם מורה להם, מה שקרוי נגיעות.

ושוב ביזית תלמידי חכמים ועשית מעצמך עם הארץ על הדרך ("אני לעומתך לא מסתמך על רבנים כאלו ואחרים, אלא יוצא לבדוק") ע"פ מסכת ברכות.

ציטוט:
ולגבי יראת ת"ח, יש לי יראה מאלו שבאמת כאלו, ראשי ישיבות למיניהם, גדולי דור וכו'...

אז יש לך קטלוג של ת"ח שאתה מתחזק ובו אתה קובע מי תלמיד חכם ומי לא? (הקריטריון די פשוט - מי שציוני הוא לא תלמיד חכם).

כבר אמרתי אבל אומר שוב
רפואה שלמה.

חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 01:14
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

זה לשון הרע עסיסי
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "תגיד השתגעת?"

ציטוט:

אולי הרעיון של דאגה לכלל עם ישראל זר לך משום שזו איננה גישה חרדית השמה דגש יותר על קדושת הפרט ואפס דגש על קדושת הכלל.

וגם הוצאת דיבה, כנראה שחסר לך המון ידיעות ביניהם, הרבנים בקהילות באירופה דאז שהיה בידם כלל ישראל, הצלתם מבחינה נפשית ורוחנית, כמו ברוסיה למשל, שהחפץ חיים היה מוסר נפשו להוציא יהודים מהצבא שם, ע"י שוחד ועוד כהנה וכהנה רבנים בתקופתו ולפני כן, רבה של אמסטרדם שהציל את יהודי א"י בתקופת השילטון העותמני מפני שמד שכמעט גרם אותו ידידך הצדיק יסוד בניין אליעזר בן יהודה זצ"ל רח"ל שר"י. ועוד ועוד....

חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 00:09

נו אז אתה רוצה לטעון שבן גוריון היה אפיקורוס?
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "החזו"א עצמו מסופר בספר "מעשה איש""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי kkr3
וזה דבר שהיה ידוע(ואני מניח שאתה אפילו מכיר), שפגש את בן גוריון, והוריד את המשקפים(בקבוקי ערק בערך), בזמן שהוא נכנס ואני לא צריך להסביר לך למה, עיין מגילה כח ע"א

יש הבדל בין ראשי המדינה לבין האנשים הפשוטים.

לגבי החלשים באמונתם...החפץ חיים(אותו אחד שמזכיר בספרו שישנה מצווה לשנוא רשעים), היה חלש אמונה לשיטתך.

הגמרא אומרת את זה בפירוש:
(סנהדרין צח)
ציטוט:
אמר רב יהודה אמר רב עתיד הקב"ה להעמיד להם דוד אחר.

כלומר שמי שיעמוד בראש האומה בזמן הגאולה שמו יהיה דוד, אבל אחר מדוד המלך. המלה אחר היא מלה רגישה. אצל חז"ל המלה אחר משמעותה היא בדרך כלל אפיקורס. זוהי תוכניתו של הקב"ה.

חזרה לפורום
ישן 22-05-2011, 23:48
צלמית המשתמש של סוכן שקט
  משתמש זכר סוכן שקט סוכן שקט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.02
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "הרצל והציונות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ck5760
הרב אורי שרקי

הרצל והציונות

כ' בתמוז תשס"ב

סיכום השיעור - עוד לא עבר את עריכת הרב

.....
הרצל ומשה רבנו
יש דמיון גדול בין דמותו של הרצל לדמותו של מנהיג יהודי אחר – משה רבנו. גם משה רבנו גדל באווירה שונה לחלוטין משאר אחיו המדוכאים, אך למרות זאת הוא דאג להם. וגם משה רבנו בעקבות מאורע בודד, כאשר רואה איש מצרי מכה איש עברי, מבין שאין תקווה לעם היהודי במצרים ושיש צורך לצאת משם. ומאוחר יותר במעמד הסנה משה מבין שהפתרון הוא להביא את עם ישראל לארץ ישראל. גם אצל משה רבנו וגם אצל הרצל ישנה התעוררות מוסרית בעקבות אירוע בודד.
דמות נוספת שיש לה מן המשותף עם הרצל היא יוסף הצדיק. יוסף הוא המתבולל הראשון בהיסטוריה היהודית. הוא משתלב היטב בתרבות המצרית ועולה לגדולה. ניתן לראות זאת משהמות שיוסף נותן לבניו (בראשית מא, נא – נב):
"ויקרא יוסף את שם הבכור מנשה כי נשני אלוקים את כל עמלי ואת כל בית אבי. ואת שם השני קרא אפרים כי הפרני אלוקים בארץ עוניי"
יוסף נראה כמתבולל המושלם, הוא שוכח את בית אביו (נשני – מלשון נשיה ושכיחה). ואף הוא מצליח ופורה בין הגויים (כמובן בעזרת ה', יוסף לא מתבולל מבחינה דתית). נראה שיוסף כלל לא חשב שאחיו יבואו אליו. הוא עסוק בתיקון העולם במצרים. יוסף מכלכל את כל העולם בשנות הרעב על ידי הקמת משטר קומוניסטי במצרים. זוהי תופעה החוזרת על עצמה פעמים רבות בהיסטוריה, שיהודים ממציאים אידיאולוגיות כלכליות על מנת לגאול את העולם. ....
כ

הרצל=שווה= למשה רבינו יוסף= המתבולל הראשון

וליברמן = לבר כוכבא??? והאדמו"ר מסאטמר= לציוני הראשון???
במקור נכתב על ידי יחזקאל
וקראתי עליו לכל הרי חרב נאם אדני אלןהים חרב איש באחיו תהיה

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

נערך לאחרונה ע"י סוכן שקט בתאריך 22-05-2011 בשעה 23:53.
חזרה לפורום
ישן 18-05-2011, 22:18

שו"ת
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "לא הייתי טורח להסביר אם כשהייתי שואל אותך"

שאלה 1:
האם נכונה הטענה של חרדים בשם יומנו של הרצל שהרצל רצה לנצר את כל עם ישראל ולהעבירם על דתם ורק בגלל שהאפיפיור לא קיבל אותו הוא לא עשה את זה?

ואם כן האם זה לא מהווה סתירה לדרך הציונית שמתבססת על אדם כזה?
תשובה 1:
הרצל רצה את טובת עמו הנרדף. בטרם העלה בדעתו את רעיון הציונות סבר שכדאי לארגן התנצרות המונית על מנת להסיר מעליהם את האנטישמיות. במאה ה-19 לא היתה להתנצרות שום משמעות דתית אלא היווה הדבר כרטיס כניסה לחברה הליבראלית. כשהחליט על הציונות היה זה אחרי שזנח את הרעיון הזה, כך שלעניין זה הרי הוא בעל תשובה שיש איסור דאורייתא להזכיר לו את מעשיו הראשונים. מלבד זאת הציונות אינה מבוססת על אדם כי אם על רעיון, יהיה ההוגה אותו אשר יהיה.

שאלה 2:
אני חוזר בתשובה כבר מספר שנים, כרגע בן 17. אני לא חרדי, מאוד רציתי לשרת בצבא כחייל קרבי אבל לא הצליח, ומאוד חשובה לי המדינה.

אבל בכל זאת אני חושב שהאנשים שמנהלים את המדינה ובעיקר מקימיה, ברובם אינם ראויים להערכה רבה.

בהרבה מהשיעורים שלך אתה משבח את הציוניים, בעיקר את הרצל. אתה מביא כמה מגדולי ישראל שהעריכו אותו, אבל בכל זאת הרוב הגדול ממש לא אהב אותו.

ועוד אמרת שמגלגלים זכות לידי זכאי ולכן הוא צדיק. אולם, אם נמשיך כך, ניתן להגיד לדוגמא שהמשטר הקומוניסטי היה צדיק כי התגלגל לידו שחרור מחנות ההשמדה (דוגמא קיצונית, אבל זה מה שעולה לי לראש כרגע).

אין לי שום כוונה לעזוב את המדינה, אלא אני חושב שהמדינה קמה בחטא, וכשנתקדם בתהליך נצטרך הרבה מאמצים לתקן את הפגום.

אשמח אם תסביר לי למה מקימי הציונות ראויים להערכה.
תשובה 2:
אכן לא כל ראשי המדינה ראויים להערכה רבה. הרצל יוצא דופן מפני עוצמת חזונו. המשטר הקומוניסטי לא הוקם כדי לשחרר את המחנות, אבל הציונות קמה כדי להקים מדינה. איני מבין מה החטא שבו קמה המדינה לדעתך.

שאלה 3:
רציתי לדעת מה עמדתך לגבי מיסדי המדינה והרצל? בהרצאותך אתה מתיחס אלהם באופן חיובי. אתה כבר יודע את מה שאני גיליתי לא מזמן בהקשר של הכפיה החילונית שהייתה בקום המדינה, איך קהילות שלמות איבדו את המסורת ובמיוחד הרצל שמבחינתו להמיר את דתם לנצרות. איך זה מתישב עם עמדתך?
תשובה 3:
הרצל חזר בו מרעיון נעוריו להמרה המונית, שגם לא היתה מתוך אמונה אלא בתור כרטיס כניסה לחברה האירופית באותם הימים. אם כן הוא לעניין זה בעל תשובה, שאין מזכירים לו מעשיו הראשונים. לגבי מקימי המדינה בפועל, ברור שהם לא היו מושלמים אלא שמגלגלים זכות על ידי זכאי, ואם כן יש להניח שזכויות רבות עמדו להם. הכפיה החילונית אינה קשורה לעניין. הציונות, כלומר הקמת מדינה רבונית לעם ישראל בארץ ישראל, היא מצוה, והחילונות היא עבירה. ומה בכך שהמצוה והעבירה נעשו על ידי אותם אנשים? היש בכך לבטל את המצוה?

שאלה 4:
לפי מה ששמעתי מתוך הרבה שיעורים שלך שמצד אחד אתה מתייחס לשיבת ציון כאתחלתא דגאולה וכו' ומעודד את שיטת הרב צבי יהודה לאמירת הלל גם בליל יום העצמאות וכו'. ולא מתבייש להגיד על הרצל ז"ל זי"ע וכדומה. אני מבין את הגישה שזה בנוי על תורת הרב שישנם שני חלקים בשיבת ציון ישנה הלאומיות שחזרה אלינו ע"י הציונים שהרצל ועוד עמדו בראשם ואם נקבל את היסוד ששיבת ציון תלך באופן הדרגתי והחיצוניות לא יבנה רק עם אנשים ששייכים לתרבות וכו', יתכן להסתכל על כל אלו שהקימו את המדינה עם העיניים שהיה הרב קוק מסתכל עליהם שהם בעיניים טובים, דהיינו העיניים של הקב"ה שמסבב סיבות לאט לאט שעם ישראל ישוב לציון ויבנה את ארצו מחדש ואנחנו נמצאים באמצע התהליך והעיקר עוד חסר לנו שזה יהיה בביאת משיח בן דוד התלוי בעיקר בחזרת הנבואה וכו'. קצרתי הרבה אבל אני מוכן להתמודד עם זה.

השאלה שלי:

אם מסתכלים בעניים של הקב"ה הרי אנחנו יודעים שאפילו היטלר יש"ו עשה תיקונים גדולים בעולם שעוד יתוודע אלינו כשהכל יתוקן אבל לא מטעם זה נגיד זי"ע, אני מבקש מחילה מראש על שאני מעיז לדמות היטלר ימ"ש ליהודים חילוניים המתכוננים לחזור לארץ ישראל ולהחזיר עטרה ליושנה ח"ו לדמות אותם בכלל אני רק רוצה ליקח הדוגמא הקיצוניית ביותר להראות שיש ענינים בעולם שאע"פ שאנחנו יודעים שכל מה דעביד רחמנא לטב עביד וכמו שאתה בעצמך מדייק בשיעורים ל-טב עביד ולא שעכשיו זה טוב, אבל לצדיקים כמו הרב קוק זצ"ל ובדומה לו שהם ראו איך שהבריאה מתקדמת לקראת התיקון בכל שלב יכול למצוא הנקודות הטובות גם בעת החשך שרוב העם עדיין מבולבל בבחי' היינו כחולמים, ובכן השאלה שלי זה שאני לא מסוגל למצוא את קו החוצץ בין אמירת הלל ביום העצמאות ותוארים של זי"ע על הרצל ז"ל באותו רגע שיושבים על הארץ בתשעה באב ובוכים על החורבן כמו שהרב זצ"ל היה בוכה בשעדיין משיח בן דוד לא בא, דהיינו אם הצפייה למשיח בן דוד כל כך חשוב שהצומות לא מתבטלים, אז איך נתמודד בזה שאנחנו אומרים הלל בשם ומלכות והערכות של זי"ע על אנשים שלא היו שייכים לדת ישראל.

אני לא יודע אם ביררתי את השאלה מספיק אין כוונתי להתקיף ח"ו, אני פשוט רוצה להבין את הציור שבלב שיש לאדם פשוט שעוד לא זכה להסתכל על הבריאה עם העיניים של הרב קוק זצ"ל מסוגל לומר הלל באותו רגע שעדיין משיח בן דוד לא בא. כמו שלא נוכל לומר הטוב והמטיב במקום דיין האמת וכו'.
תשובה 4:
הרצל זי"ע היה גם מתוקן מצד הנפש למרות שלא היה מתוקן מצד הרוח. כך שיש בו צד טוב גלוי ולא רק מצד המבט של השי"ת. מה שאין כן היטלר ימ"ש שרק מצד שורשו יש מקום לראות את תפקידו בעולמו של הקב"ה ולא בשום צד גלוי. בפרק חלק מובאת ברייתא, שמבארת שכל מי שאמרו עליו במשנה שאין לו חלק לעולם הבא, יש לו בכל זאת חלע"ה, כגון אחאב ש"שקול היה", חוץ מבלעם, שהוא המבקש לערוך "פתרון סופי". הלל ביום העצמאות הוא על שיבת המלכות, בעוד שתענית תשעה באב הוא על חורבן המקדש.

חזרה לפורום
ישן 19-05-2011, 08:49

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "שוב פעם, גם אני שמח שמתו מצרים"

אני חושב שאתה מפריז במשמעות המדרש. אין כוונת המדרש לומר שהקב"ה מצטער על קריעת ים סוף, אלא שרחמיו של הקב"ה על כל מעשיו, גם על המצרים. זה המסר שהמדרש מנסה להעביר.
אם אתה רוצה להקיש זאת למדינת ישראל, נדמה לי שיש לומר שהקב"ה גאל את ישראל (שבשעת יציאת מצרים היו במצב רוחני גרוע בהרבה ממצבם של הציונים, ואם לא נמנעה גאולתם במצרים מדוע יגרע חלקה של מדינת ישראל?) אולם צר לו על הערבים שנהרגו תוך כדי התהליך.
להבהרה, אני דתי ציוני. אני לא רואה איך אפשר לראות את קיבוץ הגלויות האדיר והקמת לאומיות יהודית בארץ ישראל מבלי לראות בכך מהלך דתי מובהק.

חזרה לפורום
ישן 23-05-2011, 14:21
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אני חושב שאתה מפריז במשמעות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
אני חושב שאתה מפריז במשמעות המדרש. אין כוונת המדרש לומר שהקב"ה מצטער על קריעת ים סוף, אלא שרחמיו של הקב"ה על כל מעשיו, גם על המצרים. זה המסר שהמדרש מנסה להעביר.

נגיד...נו, אז למה לא להגיד שירה, בגלל שהקב"ה מרחם עליהם, ולשיטך הוא כן שמח, אז למה לא להגיד שירה.
ובפשטות משמעות המדרש זה שהקב"ה לא מרוצה: "מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה", היינו לא רוצה שיגידו שירה, נשאלת השאלה, אם רחמיו על כל מעשיו, אבל הוא כן שמח שהרג את המצרים, למה לא להגיד שירות ותשבוחות, וכי אם תשבח את הקב"ה זה יפגע ברחמים שלו, אולם אם נאמר שהוא לא שמח, לא שייך לומר שירה(הודאה) לקב"ה על דבר שלא רצה.

ציטוט:
אם אתה רוצה להקיש זאת למדינת ישראל, נדמה לי שיש לומר שהקב"ה גאל את ישראל (שבשעת יציאת מצרים היו במצב רוחני גרוע בהרבה ממצבם של הציונים, ואם לא נמנעה גאולתם במצרים מדוע יגרע חלקה של מדינת ישראל?) אולם צר לו על הערבים שנהרגו תוך כדי התהליך.

סגנון התגובה שלך, הוא מאוד דומה לאותו מהלך לימוד של הבחור למעלה, אתה יוצא מנקודת הנחה שמדינת ישראל זה טוב, ואח"כ אתה מנסה להסביר את המדרש מכורח הקושיא, זה מאוד דומה למה שהערתי לבחור כלפי בן גוריון(דויד אחר) והרצל(משיח בן יוסף), שרצה להסביר את דברי חז"ל מתוך נקודת הנחה זו.
אבל ללמוד את דברי חז"ל, זה לא מכורח ידיעות שנוספו לך מההיסטוריה.
ולגופו של עניין, מדינת ישראל היא לא תחילת הגאולה, ואפילו לא אמצע, אם תרצה לומר שהיתה תחילת גאולה זה מיד לאחר חורבן בית שני, ועדין אנו מתפללים לגאולה(וגאלנו מהרה למען שמך, שמונה עשרה).
הגר"א אומר שבאחריתם הימים תיהיה גלות ביד ערב רב, לדברי הגר"א זה לא רק שזה לא גאולה, זו גלות.
ויש הבדל "דק דק דק דק", בין גאולת מצרים ל"גאולת מדינת ישראל", זה שאחרי "הגאולה של מדינת ישראל" המצב הרוחני מחמיר, ואילו בגלות מצרים, המצב הרוחני היה מושלם.

ציטוט:
להבהרה, אני דתי ציוני. אני לא רואה איך אפשר לראות את קיבוץ הגלויות האדיר והקמת לאומיות יהודית בארץ ישראל מבלי לראות בכך מהלך דתי מובהק.

אפשר...לך לראש העין תראה מה הולך שם...
ושוב פעם אתה חוזר לטענת המלאכים, לא כל דבר שיש בו קמצוץ טוב(שלך זה נראה שזה הכי טוב), הוא גובר על הרע הגדול(שמד רוחני).

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 23-05-2011 בשעה 14:42.
חזרה לפורום
ישן 24-05-2011, 22:08

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "[QUOTE=yishain11]אני חושב..."

ציטוט:
נגיד...נו, אז למה לא להגיד שירה, בגלל שהקב"ה מרחם עליהם, ולשיטך הוא כן שמח, אז למה לא להגיד שירה.
ובפשטות משמעות המדרש זה שהקב"ה לא מרוצה: "מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה", היינו לא רוצה שיגידו שירה, נשאלת השאלה, אם רחמיו על כל מעשיו, אבל הוא כן שמח שהרג את המצרים, למה לא להגיד שירות ותשבוחות, וכי אם תשבח את הקב"ה זה יפגע ברחמים שלו, אולם אם נאמר שהוא לא שמח, לא שייך לומר שירה(הודאה) לקב"ה על דבר שלא רצה.

מי זה ה"אתם"?
אתם זה לא עם ישראל אלא המלאכים (כלומר התפרטות רצונותיו של הקב"ה כי מלאך = רצון).
בקריעת ים סוף הייתה כביכול התלבטות של הקב"ה (כלומר הכרעה בין הרצון שתהיה אומה מצרית (כלומר המלאך של מצרים) ובין הצלת עם ישראל) לבסוף הוחלט שבהתנגשות בין שני הרצונות הללו - הרצון בהצלת עם ישראל הוא חשוב יותר.
רחמים של הקב"ה = מתן זמן (לחזור בתשובה). לכן הקב"ה אכן ריחם על מצרים אך למצרים נגמר הזמן.

ציטוט:
סגנון התגובה שלך, הוא מאוד דומה לאותו מהלך לימוד של הבחור למעלה, אתה יוצא מנקודת הנחה שמדינת ישראל זה טוב, ואח"כ אתה מנסה להסביר את המדרש מכורח הקושיא, זה מאוד דומה למה שהערתי לבחור כלפי בן גוריון(דויד אחר) והרצל(משיח בן יוסף), שרצה להסביר את דברי חז"ל מתוך נקודת הנחה זו.
אבל ללמוד את דברי חז"ל, זה לא מכורח ידיעות שנוספו לך מההיסטוריה.

ודאי שצריך להתחשב בהיסטוריה - ארכיאולוגיה וכו' (לא כדעת הריקים שבאוניברסיטה שקופצים למסקנות נמהרות אך מדברים מבוססים אסור להתעלם (אלא אם כן לא אכפת לך מהאמת ואז עצום את עיניך כאוות נפשך)).
לא אמרתי מעולם שהרצל הוא משיח בן יוסף אלא הציונות היא משיח בן יוסף (שאכן מת בהסכמי אוסלו ועכשיו על משיח בן דוד להחיותו).

ציטוט:
ולגופו של עניין, מדינת ישראל היא לא תחילת הגאולה, ואפילו לא אמצע, אם תרצה לומר שהיתה תחילת גאולה זה מיד לאחר חורבן בית שני, ועדין אנו מתפללים לגאולה(וגאלנו מהרה למען שמך, שמונה עשרה).

לא בכדי השמטת כמה מילים חשובות מהנוסח - חסרות לך שתי מילים וגאלנו גאולה שלמה מהרה למען שמך. לפי תורת הגר"א הגאולה מתחלקת לשלושה שלבים: אתחלתא דגאולה (שנת ת"ר), גאולה (שנת תש"ח), וגאולה שלמה (בנין בית המקדש).
ואנחנו מתפללים לגאולה שלמה.
ציטוט:
הגר"א אומר שבאחריתם הימים תיהיה גלות ביד ערב רב, לדברי הגר"א זה לא רק שזה לא גאולה, זו גלות.

לא מכיר את זה תביא מקור בבקשה.

ציטוט:
ויש הבדל "דק דק דק דק", בין גאולת מצרים ל"גאולת מדינת ישראל", זה שאחרי "הגאולה של מדינת ישראל" המצב הרוחני מחמיר, ואילו בגלות מצרים, המצב הרוחני היה מושלם.

ודאי שיש הבדל - בגאולת מצרים יצאנו מארץ אחת לאחר 210 שנים. בגאולת תש"ח יצאנו מ200 ארצות לאחר 2000 שנה. לכן ברור שגאולת תש"ח לאין ערוך יותר גדולה.
ותגיד אתה באמת לא יודע תורה שאתה אומר שלאחר יציאת מצרים המצב הרוחני היה מושלם????
(מעשה העגל, מאיסה בארץ חמדה, תקופת השופטים ועוד...)

אני מציע לך לקרוא ברצינות את המסמך הבא

נערך לאחרונה ע"י ck5760 בתאריך 24-05-2011 בשעה 22:31.
חזרה לפורום
ישן 31-12-2010, 01:28
  makaveli_il makaveli_il אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אז איפה אתם על הסקאלה של החברה הדתית?"

אני די סולד מההגדרות והשיוכים הללו.

אמנם אם מישהו יאמר לי "עומד לפגוש אותנו מישהו, הוא דתי לאומי / חרדי / מסורתי" אדע למה לצפות, אך אני ממש מסתייג מכך.

אם ישנו אדם שהולך עם כיפה על הראש, אתם יודעים מה הוא עושה ולא עושה בזמנים כאלה או כאלה?
אני חושב שהסיווג הזה נובע משאיפה כלשהי להתחבר לקבוצות.

זה מרכזניק, זה דתי-לאומי, זה דתי-לדעתי, חבר'ה כולנו מנסים להיות שומרי מצוות בסך הכל ומאמינים באותו בורא עולם. אל תתנו לחזות החיצונית לבלבל אתכם.

אגב, אני דתי-לאומי..נראה לי.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:16

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר