לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-09-2011, 15:27
  בני לפיד בני לפיד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.11
מלחמה אזורית ומוכנות העורף - מאת: ד"ר עודד עמיחי

ביום שני 5.9.2011 התקיים הכנס הרביעי להיערכות העורף למלחמה. בכל אמצעי
התקשורת צוטטו בהרחבה דבריו של אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג, על הסיכון
הגובר למלחמה אזורית. אזהרות דומות הושמעו בעבר ע"י גורמים בכירים בצה"ל
ובמערכת הביטחון. ברור לכולם שזהו תסריט אפשרי, שבאם יתממש אוכלוסיית המדינה
כולה עלולה להיות בחזית.
משום מה, לא נסקרה הרצאה מרתקת של אל"מ (מיל') יוסי ארזי, שפירטה איך ניתן להגן
ביעילות על החזית האזרחית, ובהוצאה נסבלת. חישוב פשוט מראה שמגננה אקטיבית
באמצעות טילי יירוט, שבעת מלחמה תוצרך ליירט סדר גודל של כאלף טילים, רקטות
ופצמ"רים ליום, תעלה כמיליארד דולר ליום, לערך! לאורך מספר שבועות לחימה כזו
מדינת ישראל תפשוט רגל, במקרה הטוב, ועלולה להיפגע קשות עקב חיסול מלאי
האמצעים להתגוננות, במקרה הגרוע.
פתרון אפשרי הוא שילוב תותחי לייזר. שרשרת קליפים שהוצגה בכנס הראתה הצלחה
מדהימה בניסויים שנעשו לפני מספר שנים, בו השמיד הנאוטילוס – הגירסה הראשונה
של תותח הלייזר, מגוון איומים החל מפגזי תותחים, פצצות מרגמה וכלה ברקטות שונות.
יותר מדהים, זה שמערכת זו פותחה ביוזמה ישראלית, חברות ישראליות היו שותפות
לפיתוחה, והוכן לה מקום ליד קריית שמונה – אך מסיבות עלומות היא לא הוצבה באתר
ונשארה ארוזה בארה"ב. ועוד יותר מדהים, שישנה תוכנית מפורטת לאספקת מערכות
לייזר מתקדמות יותר, סקייגארד, כך שכל מרחבי האוכלוסייה והאתרים האסטרטגיים
ירושתו בהגנה קרובה להרמטית – וכל זה בעלות של אחוזים בודדים בהשוואה לשימוש
בטילי יירוט כדוגמת כיפת ברזל, שרביט קסמים, הפטריוט והחץ - יום לחימה יעלה מספר
מיליוני דולרים בלבד!
עוד הוצג בכנס, שבשילוב טילי יירוט ניתן להשיג מגננה אקטיבית יעילה גם בימים
מעוננים במיוחד שבהם הלייזר הקרקעי יתקשה לפעול. יצוין שגם מערכות נשק אחרות
הנמצאות בשימוש שוטף בצה"ל מתקשות לתפקד במזג אוויר כזה. הלייזר המוטס
(אריאל) לא סובל ממגבלה זו של עננות כבדה היות והוא טס מעל תקרת עננים, והוא יוכל
ליירט כל איום הנורה מטווח של כ- 30 ק"מ למעלה. היות ולרוב שמי הארץ לא מעוננים,
אפשר יהיה להסתפק באחוזים בודדים מכמות טילי היירוט, לעומת שימוש בטילי יירוט
בלבד.
אז מה קורה פה? מדוע הפתרון הנ"ל לא נבחן? מדוע הוא לא מובא לידיעת הציבור?
האם מערכת הביטחון קיבלה החלטה להפקיר את מרכזי האוכלוסיה? והאם לא מוטב
לחסוך מיליארדי דולרים כדי להפנותם לטובת פרויקטים של צדק חברתי?
השאלה עלתה בכנס ולא זכתה לשום התייחסות ומענה מבכירי מערכת הביטחון ששהו
שם ושתפקידם אמון על ביטחון כולנו. הגנה יעילה בעלויות סבירות היא המפתח לקיומינו
לאורך זמן, ותאפשר הפניית משאבים גם לצדק חברתי שיעשו את חיי כולנו קלים יותר.
הציבור הדומם, שמקבל את התנהלות מערכת הביטחון בעיניים עצומות נקרא להתעורר
כדי להביא נושא תמוה ועגום זה למודעות, לבחינה וליישום מהר ככל האפשר, לפני
שיתגשם החזון המר של ראשי מערכת הביטחון.
הערה: כדי למנוע לזות שפתיים, אנו חוזרים ומצהירים שחברי הנהלת עמותת "מגן
לעורף" חפים מכל אינטרס אישי או טובת הנאה כלשהי, ופעילותנו היא כולה בהתנדבות,
לטובת ביטחון ישראל.
הכותב הוא יו"ר עמותת "מגן לעורף"
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-09-2011, 15:46
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי בני לפיד שמתחילה ב "מלחמה אזורית ומוכנות העורף - מאת: ד"ר עודד עמיחי"

אהבתי את המספרים המנופחים... מיליארד דולר ליום, מה?

בלבנון 2.0, בימים הכי גרועים שלה, לא הגיע חיזבאללה למאה שיגורים מוצלחים ביום. לפי החישוב המהיר של 40,000 דולר למיירט, אפילו נאמר שחיזבאללה יירה 200 ביום אחד וכולם עד אחד ידרשו ירי מיירטים, עדיין נעמוד על 800,000 (וזה בהנחה שחיזבאללה מצליח להגיע ל100% דיוק ב200 שיגורים).

יש קבוצה של אנשים שהרעיון של יירוט לייזר הוא נורא סקסי עבורם. עצם העובדה שהטכנולוגייה עדיין לא בשלה, שהמערכות עדיין לא מוכנות באמת לפריסה מבצעית, שיעילותה של קרן לייזר תלוייה בליזור רציף שנמשך זמן רב (ABL, למשל, נדרשה ל30 שניות כדי להצית את הפח של רכב חונה)...

ורק במאמר מוסגר: היו פה כבר לא מעט דיונים בענייני ירוט באמצעות טילים (כיפת ברזל ודומיה) לעומת ירוט לייזר ואפילו הרעיון שכמו כל רעיון רע מסרב למות של יירוט באמצעות מערכות CIWS....

ישן 07-09-2011, 16:44
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי בני לפיד שמתחילה ב "אנא שים לב: "חישוב פשוט מראה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי בני לפיד
אנא שים לב:
"חישוב פשוט מראה שמגננה אקטיבית באמצעות טילי יירוט, שבעת מלחמה תוצרך ליירט סדר גודל של כאלף טילים, רקטות ופצמ"רים ליום, תעלה כמיליארד דולר ליום"

על כך בנוי החישוב עלות, ולא על הכמויות ששוגרו במהלך לבנון 2.0

לגבי פצמ"רים - אין ירוט שלהם. תוריד אותם מהמשוואה. אם הם רק רבע מהאש הנורית על ישראל, אתה עדיין מוריד את מספר היירוטים ל750 ביום.

רק"ק וטק"ק - החישוב הזה מתבסס כנראה על 100% דיוק (ואחוז הדיוק אפילו לא יהיה קרוב לכך) ועל מספר פנומנלי של שיגורים מוצלחים... אבל אפילו אם לא היה פנטסטי למדי, נוח להתעלם מנקודה אחת פשוטה:

נאוטילוס מסוגלת להעסיק מטרה אחת בכל רגע נתון, וזמן ההריגה של מטרה הוא בערך חצי דקה (ואני נדיב בעניין זה). כמה מטרות תוכל מערכת אחת ליירט אם האויב יורה מטחים? (והחישוב הפנטסטי של 1000 ליום דורש שיגור מטחים גדולים). אז אחת תוריד שניים, שלושה מכל מטח של עשרה? אז מה עושים... עוד "קנים" פר סוללה? כמה מערכות כאלה תצטרך? בהתחשב בטווח המוגבל, זמן ההריגה הנדרש פר מטרה וכמות השיגורים המדוברת, אני בספק רב אם הגעה לאחוזי היירוט המוצלחים של כיפת ברזל תהיה ריאלית בלי הוצאה בסדר גודל מקביל...

ישן 07-09-2011, 19:43
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "נא לא להכניס עובדות לדיון - תודה."

ציטוט:
מה שמדהים הוא שוב ושוב ושוב (ושוב) הנושא נלעס בפורום ברמת מעורבות רגשית בלתי מובנת.
ועדיין, זה הויכוח העמוק ביותר בארץ בנושאי צבא וביטחון. בנושאים אחרים (אפשרות לתקיפה באיראן, אופן הלחימה בארגונים כמו החיזבאללה והחמאס, מבנה מערך המילואים, מעבר בפועל לגיוס חובה סלקטיבי, שירות נשים מול שירות חרד"לים וכו') אין כלל ניסיון להביא עובדות ולבסס דעות.

דעתי היא שמערכות היירוט ממילא אינן מיועדות ליירט מאות רקטות ביום על ערי ישראל. במצב כזה, האזרחים יישבו בממ"דים והצבא יילחם. המערכות נועדו לאפשר שיגרת חיים בד"כ, ולהגן על מתקנים אסטרטגיים בזמן מלחמה. ממילא, הן לא צריכות ליירט יותר מעשרות רקטות ביום.
ישן 07-09-2011, 18:20
  בני לפיד בני לפיד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.11
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=בני לפיד]אנא שים..."

אלוף מיל. דוד עברי - כנס מכון פישר לחקר התעופה והחלל 9.05.07
"מערכת הנאוטילוס מהווה נשק אידיאלי כנגד רקטות קצרות טווח.
אחד מיתרונותיה העיקריים הוא ביצוע הירוט במהירות האור. כל תמונת מלחמת לבנון השנייה היה נראית כאחרת לו היו בידינו מספר מערכות להגנת נהריה וקריית שמונה לדוגמא"

ח"כ פרופ' אלוף מיל. יצחק בן ישראל, ראש מפא"ת - ראיון לעיתון מקור ראשון 29.12.06
"שתי הסוגיות הללו מובילות בהכרח למסקנה כי אין מנוס משימוש בנשק הלייזר. מהירות הקליע בנאוטילוס היא מהירות האור. הקרן מתייצבת על המטרה, מיירטת אותה בשתיים עד שלוש שניות, ומיד מוכנה למטרה נוספת. בעיית הטווח הקצר נעלמת והמערכת מאפשרת הפעלות רצופות בזו אחר זו"

אלוף מיל. עמוס ירון מנכ"ל משהב"ט - כנס עי"ט אוקטבור 2007
"מעורבותה של ישראל בפרוייקט הנאוטילוס הופסקה עקב בעיות תקציב"

אז יסלחו לי המומחה ענבר והמומחה רוג, דעתם של האישים הנ"ל אמונה עלי יותר מדעתכם.
ישן 07-09-2011, 19:24
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי בני לפיד שמתחילה ב "הנה בשביל שתוכל להרחיב את..."

ציטוט:
אל"מ מיל. יוסי ארזי 052-2755514

אם אתקשר אליו, אצטרך להביא איתי כובע, על מנת שיאכל אותו על דבריו (הלא נכונים בעליל) לגבי כיפת ברזל.

ציטוט:
עמותת מגן לעורף -דרך אגב הם לא מקבלים שכר ועובדים בהתנדבות.

את הטענה הזו יכולה לטעון גם דפני ליף.

מעבר לכך, עצם כך שאדם פועל מפטריוטיות לא אומר שאותו אדם לא יטעה.

ואפילו יותר מזה, אני זוכר רופא משפחה אחד שתחום ההתמחות שלו הוא מחסור בויטמינים, עם דגש על ויטמין B12. הויטמינים היו הבייבי שלו, ובמשך שנתיים אובחן כמעט כל חולה שטופל על ידיו כסובל ממחסור בויטמין B12, דבר שבסופו של דבר הביא לתביעה משפטית לאחר שאבחן אדם שחש אי-בהירות, קושי בראייה ותחושת סחרוחורת כסובל ממחסור בויטמין B12. חודש מאוחר יותר אותו אדם אושפז במצב קשה ואובחן עם גידול במוח....

לפעמים אנשים נתפסים לרעיון והופכים להיות נורא מונוגמיים כלפיו... הוא הרעיון, והוא הרעיון היחיד. חלק ניכר מהתומכים של הנאוטילוס נשמעים לי ככה...

אני אקח את דבריו של המומחה טל על דבריהם, ולו רק בגלל שיש לדברים שהוא כותב פה בפורום נטייה להתברר כנכונים עד העצם...

ישן 07-09-2011, 20:27
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "לכיפת ברזל אין 100 אחוז הצלחה..."

אף אחד לא דיבר על 100% הצלחה לכיפת ברזל. אין שום מערכת בעולם עם 100% הצלחה. אחוזי הירוט של כיפת ברזל עומדים על משהו כמו 90% וזה מוצלח בכל קנ"מ שהוא.

דובר כבר כאן על עצם העובדה ששיגורים מרובים בעימות האחרון נבעו בחלקם בשל חוסר פעילות מנע של צה"ל (בשל החלטה של הדרג המדיני), וזה בכלל בלי לציין שהמערכת הגיעה ל90% יירוט כשהיא לא במאה אחוז תפקוד מבצעי.

מה לעומתה עשתה הנאוטילוס? יירטה כמה פגזים בתנאים אופטימליים (דבר שלעולם אתה לא מקבל בפעילות מבצעית)? לכיפת ברזל הוכחות בשטח (בדמות בניינים עומדים ואנשים חיים באשקלון ובאר-שבע) ליעילותה המבצעית.

באותה מידה יכולים לקום פה דור חדש של דורשים שבמקום הF-35, נשיג עבור חיה"א את ה-A-12 כמטוס התקיפה של העתיד.

ישן 07-09-2011, 20:44
  OFERWW2 OFERWW2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי בני לפיד שמתחילה ב "מלחמה אזורית ומוכנות העורף - מאת: ד"ר עודד עמיחי"

מידע זה פורסם בידיעות אחרונות, ערוץ 2 וערוץ 10

דבר שני אני גר בדרום ויש לי חברים רבים בכל הערים המופגזות, כך שחלק מהמידע גם מידיעה אישית
בהסלמה הראשונה בחודש אפריל חבר שלי שגר באשקלון אמר לי שהמערכת החטיאה טיל אחד במטח הגדול שהיה (4 טילים כאשר רק 3 יורטו) זה אומת לאחר כמה ימים בערוץ 10 (זה דוגמא לידיעה אישית אנו חיים באזורים מופגזים ולכן אי אפשר לעבוד עלינו)
לגבי המטחים הייתה ביקורת רבה על חוסר היכולת לעמוד במטחים בעיתונות בארץ וכתבה נרחבת באתר בחול על בעיה שהייתה ידועה ליירט מטחים, עדיין המטחים שנורו בהסלמה האחרונה היו קטנים מאוד 4-5 טילים והמערכת פספסה כנראה בכולם (את רוב הטילים היא יירטה אין לזלזל בזה) לפי ביצועייה סביר להניח שבמטחים גדולים יותר פי כמה מספר ההחטאות יהיה רב בהרבה הגיון פשוט שכנראה גם מדוייק לאור ההסלמה האחרונה אם עובדות אי אפשר להתווכח.
ישן 07-09-2011, 21:12
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "במקרה האופטימאלי ביותר המערכת..."

טוב, ראשית, אני חייב להעיר - אתה לא משרשר נכון וזה מקשה על הדיון. כשאתה מגיב למישהו ספציפי, לחץ על כפתור ה"תגובה" בתחתית ההודעה שלו ולא על כפתור התגובה בתחתית או בראש העמוד.

מעבר לכך, כמה נקודות:

א) על סמך מה אתה אומר שהמערכת לא יירטה יותר מ30 רקטות?

ב) האם לא שמעת מעולם דיווחים שגויים של כתבים בכירים בתקשורת (כמו ניר דבורי)?

ג) כפי שTaurus ציין, כישלון של המערכת מסתיים בפגיעה בעיר. היו שתי פגיעות כאלה בסיבוב האחרון (שתיהן בבאר שבע) ואף לא אחת בסיבוב הקודם. אמנם אני לא מומחה במתמטיקה אבל איכשהו נדמה לי שחסרות ארבע פגיעות.

ישן 07-09-2011, 21:19

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "טוב, ראשית, אני חייב להעיר -..."

אתה אומר שאלון בן דויד, ניר דבורי, וידיעות אחרונות טועים? אז מי צודק PREES TV (ערוץ אירני)

דבר שני יש לך חוסר הבנה בסיסי במה שנוגע לירי טילים.

אתן לך הסבר קצר- התקשורת מסקרת רק את מה שמעניין הרוג בבאר שבע, בית ספר שנפגע יש בזה הרבה בשר, חלק גדול מהטילים שנופלים בערים נוחתים בשטחים פתוחים בעיר וגורמים לנזק מועט, התקשורת לא מדווחת על זה בכלל היא לא מגיעה לזירות האלו רק כמה חבלני משטרה.
אתן לך דוגמא אני גר באשדוד בירי האחרון נפל טיל בשכונה שלי באמצע רחוב במרחק 300 מטר ממקום מגוריי הפיצוץ היה אדיר הרעיד את הבית שלי, לא הגיע תקשורת לזירה אולי בגלל שלא היו נפגעים, אולי בגלל שבזירה אחרת מחוץ לעיר היו כמה פצועים, עד לפני 3 ימים לא ידעתי שנפל שם טיל עד שפגשתי חבר שגר ברחוב סמוך והוא סיפר לי.
מקווה שהבנת את הנקודה.
ישן 07-09-2011, 21:36

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "300 מטר זה יכול להיות המרחק..."

אני מבין שלא הבנת כלום ממה שכתבתי

אני גר באשדוד אין שם כיפת ברזל בכלל

מה שהתכוונתי לומר שהידע שלך על המצב מוזן מהתקשורת בלבד אלה אם כן אתה חי באזורים האלו
אז מתווספת גם ידיעה אישית

הטיל המדובר (שנפל באשדוד) נפל במרכז העיר באמצע רחוב, וזה לא דווח בתקשורת, יש מקרים רבים כאלו, אין לי כוח ואין סיבה שאפרט על כולם. 2 טילים פגעו בבאר שבע אחד אם נפגעים ואחד בבית ספר, לכן זה דווח בתקשורת, זה פשוט מעניין, יתר הטילים פגעו בשטחים פתוחים בעיר וגרמו כנראה לנזק מועט אם בכלל, ולכן לא דווחו בתקשורת (הם דווחו מאוחר יותר בידיעה שקשורה בבצועים של כיפת ברזל מכיוון שאמרו שש רקטות המערכת פספסה, אבל לא צלמו את הזירות)
אני מקווה שעכשיו הבנת
ישן 07-09-2011, 21:33
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "אתה אומר שאלון בן דויד, ניר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי OFERWW2
אתה אומר שאלון בן דויד, ניר דבורי, וידיעות אחרונות טועים? אז מי צודק PREES TV (ערוץ אירני)

לא יודע לגביהם. אני יודע שאשתי תמיד צודקת.

ציטוט:
דבר שני יש לך חוסר הבנה בסיסי במה שנוגע לירי טילים.

אכן. זה ידוע שפיזיקלית, בלתי אפשרי להגן על אשקלון באמצעות כיפת ברזל.

ציטוט:
אתן לך הסבר קצר- התקשורת מסקרת רק את מה שמעניין הרוג בבאר שבע, בית ספר שנפגע יש בזה הרבה בשר, חלק גדול מהטילים שנופלים בערים נוחתים בשטחים פתוחים בעיר וגורמים לנזק מועט, התקשורת לא מדווחת על זה בכלל היא לא מגיעה לזירות האלו רק כמה חבלני משטרה.
אתן לך דוגמא אני גר באשדוד בירי האחרון נפל טיל בשכונה שלי באמצע רחוב במרחק 300 מטר ממקום מגוריי הפיצוץ היה אדיר הרעיד את הבית שלי, לא הגיע תקשורת לזירה אולי בגלל שלא היו נפגעים, אולי בגלל שבזירה אחרת מחוץ לעיר היו כמה פצועים, עד לפני 3 ימים לא ידעתי שנפל שם טיל עד שפגשתי חבר שגר ברחוב סמוך והוא סיפר לי.
מקווה שהבנת את הנקודה.

קיבלתי הסבר מעניין על איך עובדת התקשורת, שרק פוגע בטענה שלך שלא ייורטו יותר משלושים רקטות (כיוון שלפי דבריך התקשורת בכלל לא מדווחת על חלק מהטילים). שום הסבר על שיגור טילים או מדוע כיפת ברזל לא יעילה.
קצת קשה לטעון שכיפת ברזל כשלה בהגנה על אשדוד כשלא הייתה פרוסה באשדוד, לא?

ישן 07-09-2011, 22:00
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "לא אמרתי שכיפת ברזל נכשלה..."

ציטוט:
לזאת הייתה דוגמא לנפילה בעיר אם נזק שהתקשורת לא מסקרת אותה, כך את הדוגמא ותלביש אותה על ב"ש ואשקלון שגם שם זה קורה

לקחתי. אתה אומר שיש נפילות לא מדווחות בשל, בהיעדר ביטוי הולם יותר, "חוסר עניין תקשורתי".

ציטוט:
יש דברים שכן התקשורת מדווחת כמו אחוזי ירוט של כיפת ברזל, מספר פספוסים, זה דווח ומשום מה אתה מתווכח על זה

אבל הרגע אמרת שאם יש "חוסר עניין תקשורתי" אין דיווח. על כמה יירוטים של כיפת ברזל לא דווח?

מעבר לכך, Taurus הביא לך דיווחי תקשורת (כמו אלה שאתה מסתמך עליהם) שמדברים על 90%... ומשום מה אתה מתווכח

ציטוט:
התקשורת לא תתן לך מידע על איפה כל טיל נפל, ולא תסקר זירה של טיל שנפל בתוך העיר ללא נפגעים או נזק רב, זה שלא מסקרים ארועים כאלו לא אומר שהם לא מתרחשים, תרד בהסלמה הבאה לדרום מבטיח לך שכיפת ברזל תפספס ותבין על מה אני מדבר

לפני שאתה מתחיל להתלהם, בוא וארגיע אותך... כיפת ברזל פספסה כבר, היא תפספס בעתיד עוד פעמים. ועדיין אחוזי היירוט נעים בכיוון ה90% עד כמה שאני יודע (ואני לא מסתמך רק על נתונים שהתקשורת נותנת לך).

כל זה לחלוטין לא משנה את העובדה שהיא מערכת שיעילותה גבוהה ומוכחת, לעומת המערכת שאמורה להיות עיקר אשכול זה, THEL, הידועה יותר בכינוי נאוטילוס.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:16

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר