לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-11-2011, 04:30
  War_Machine War_Machine אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.05.07
שאלה יכולת ההגנה של ישראל מפני טילים בליסטיים - שאלה

אני קורא יותר ויותר בחדשות ואט-אט בפורום על נושא ישראל-איראן וכל הפאניקה והפסימיות שאפילו במשפחה שלי נכנסים אליה ויש משהו קטן שאולי יעשה לי קצת סדר בבלאגן. יודע שהעניינים האלה נטחנים הרבה.פז"מניקים, סבלנות בבקשה.

במקרה של תקיפה של ארה"ב\כוחות הקואליציה\ישראל בלבד את מתקני הגרעין באיראן, התגובה של איראן כנראה תתבטא במתקפת טילים בליסטיים על ישראל (כי זאת האופציה היחידה של איראן לתגובה. כידוע חיל האויר שלה קטן ולא מפותח. אבל הטוב בעולם ).
טילים בליסטיים הם לא קסאמים, לא צריך לפתח איזו מערכת טכנולוגית חדשה מטורפת כדי ליירט אותם הרי יש לנו את מערך החץ ומערך הפטריוט ואני עוד לא מדבר על תמיכה אמריקאית ופרישת סוללות נ"מ אמריקאיות לתגבור ומכ"מים עוצמתיים כדוגמת X BAND שמוצבים בנגב ובתורכיה שנותנים התראה על שיגורים ועוד הרבה יכולות מרגיעות.

אז ממה הלחץ??? | הרי זה לא בעיה ליירט מתקפת טילים איראנים, גם אם 200 משוגרים באותה דקה (אם בכלל יש להם את היכולת לשגר כל כך הרבה בבת אחת ואם בכלל רוב היכולת הזאת לא תשותק בד בבד עם התקפה על מתקני הגרעין)
האם הרעש קשור במתקפת נגד כימית איראנית שכל כשלון בירוט באמת עלול לגרום לאבדות רבות? (בהנחה שאיראן בכלל תתקוף בנשק כימי ותיתן לכל העולם ואשתו סיבה טובה לתקוף עד הסוף)
מאיפה באה הדאגה?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-11-2011, 17:49
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי War_Machine שמתחילה ב "סתם נתתי את המספר 200"

אז בו אני אענה לך ככה: יש סיכוי טוב לדעתי החובבנית שהאיראנים יכולים לשגר יותר טילים מאשר מערכות "חומה" מסוגלות ליירט. בנוסף יש גם סיכוי טוב לדעתי החובבנית שסוללות "חומה" הקיימות לא מכסות את כל ערי הארץ. לציבור אין מידע על יכולות וביצועי המערכת "חומה", יש שיגידו שמוטב כך. לדעתי זאת בעיה חמורה - הציבור נמצא בחשיכה גמורה בעניין הזה, ואין לזה הצדקה ביטחונית. כפי שקרה עם מערכת "כיפת ברזל", שלציבור לא היה שום מוסג מה היעדים והיכולות שלה (ועדיין אין הבנה מלאה), אותו הדבר, לדעתי, לגבי "חומה". אנחנו, הציבור חיים בהשליות ואפילו שקרים שהפוליטיקאים מוציאים לאור היום. ככל שהזמן עובר, ככה אני מתחיל להבין יותר ויותר עד כמה באמת אני לא יודע כלום. ומה שאני כן יודע, אלו לרוב סיסמאות ואמירות תדמיתיות של הפוליטיקאים, גנרלים ואנשי תעשיות ביטחוניות אשר מקדמים את האינטרסים שלהם ומכופפים את האמת בלי שום בושה.

יחד עם זאת, אני גם ספקן לגבי האיום הטילים הבליסטיים האיראניים לטווח בינוני. כדי שהטיל כזה יהיה יעיל, הוא מצריך רש"ק גרעיני\כימי\ביולוגי או מערכת הנחייה מדוייקת ביות. טיל בליסטי עם רש"ק קונבנציאונלי ודיוק (CEP) של, נגיד, קילומטר, יהיה נשק טרור בלבד. בדיוק כמו ה"סקדים" העירקיים. קשה להאמין שהאיראנים ישגרו טילים עם רשק"ים לא קונסנציאונליים לישראל, וגם היכולת האיראנית לספק דיוק פגיות רב מאוד לא קיימת לדעתי. לכן האיום הזה של טילים בליסטיים המשוגרים מאיראן הוא משני. לפחות עד שהאיראנים יצליחו לייצר רשק"ים גרעיניים. במצב כזה עדיין יהיה יתרון גדול לישראל למשך שנים רבים, ראשית הודות לעצם קיום המערכת הגנה נגד טילים בליסטיים, ושנית הודות ליתרון הכמותי של רשק"ים הגרעיניים.

אם רוצים להתעמק בשאלת מלחמת הטילים, יש כמה דוגמאות ידועות: שיגור הטילים ע"י הנאצים לעבר בריטניה, מלחמת איראן-עירק בה שוגרו מאות טילים לעבר ערים, ומלחמת המפרץ בה עירק שיגרה עשרות טילים לעבר ערי ישראל ומדינות המפרץ. בכל המקרים הללו, שימוש בטילים, אפילו שימוש מסיבי כמו במלחמת איראן-עירק, לא הביא למפנה משמעותי כלשהו במלחמה. במקרים האלה הטילים היו אמצעי התרדה והפעלת לחץ פסיכולוגיה על האכלוסיה האזרחית בעורף, התרומה הצבאית שלהם הייתה מזערית, להבנתי.

ישן 10-11-2011, 21:00
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "אז בו אני אענה לך ככה: יש..."

ציטוט:
אם רוצים להתעמק בשאלת מלחמת הטילים, יש כמה דוגמאות ידועות

אני מנתח את הדוגמאות כך: כשיש מלחמה קרקעית בהיקף מלא במקביל, איום הטילים אינו משמעותי*. כשהעימות מוגבל, איום הטילים/רק"ק יכול להיות בעל השפעות מדיניות וצבאיות ממשיות. הרי אצלנו, מאז 94' לפחות אופן הלחימה שלנו בחיזבאללה ובפלסטינים - וחלק גדול מההתייחסות המדינית- היא סביב הרק"ק שלהם. אם לחיזבאללה לא היו קטיושות, היינו מגיבים באופן נרחב יותר לתקריות איתם, וקרוב לוודאי שעדיין היינו ברצועת הביטחון. זה הבדל צבאי ומדיני משמעותי.

* לגבי מלחמת איראן-עיראק, זכורים לי ניתוחים לפיהם "מלחמת הערים" כן השפיעה על איראן להסכים להפסקת אש.
ישן 10-11-2011, 13:21
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "לישראל יש יכולת ליירט מספר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Taurus84
אם טיל אחד יחדור את ההגנה (לא כימי, רגיל לגמרי), הוא עלול להרוג לא מעט אנשים ולזרוע הרס רב - תלוי איפה יפגע.
ב-1991 שוגרו לעבר ישראל 39 טק"קים ונהרג אדם אחד. לעבר סעודיה שוגרו 46 טק"קים שמפגיעתם נהרגו פחות מ-30 איש בשני אירועים - רובם ככולם בפגיעה ישירה אחת במגורי חיילים אמריקאים בדהראן, ואחד בלבד מפגיעה נוספת.
מסקנה - מספר ההרוגים לכל טיל שנוחת היה לרוב אפס, אחוז זעיר מהטילים גרם לפגיעות בנפש, פגיעה אחת חסרת מזל בריכוז צפוף גרמה למספר הרוגים דומה לפיגוע התאבדות באוטובוס.

אגב, אם נלך יותר אחורה ל"מלחמת הערים" בין איראן לעיראק שנמשכה זמן ארוך ושוגרו במהלכה מאות רבות של טילים למרכזי ערים - מספר ההרוגים הממוצע בה היה פחות מעשרה לכל נחיתה של טיל.
אם נלך ממש ממש אחורה להתקפות טילי V-2 במלחה"ע השנייה, כשלא היה שום זמן התרעה (אפס! הרי אפילו את הטיל לא שמעו לפני שפגע) ושבהן הרש"ק היה גדול פי כמה - בלונדון הן גבו מחיר של כשני הרוגים לכל טיל ובהתקפות על אנטוורפן כשלושה הרוגים (מתוכם באנטוורפן פגיעה יחידה בבית קולנוע הרגה מאות רבות).

מסקנה שלי - לא להכנס לפאניקה.
ישן 10-11-2011, 13:48
  erangh1 erangh1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.06.05
ההשוואה לא מדוייקת..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי War_Machine שמתחילה ב "יכולת ההגנה של ישראל מפני טילים בליסטיים - שאלה"

קשה להשוות את גוש דן והערים הגדולות לאיראן/עירק של שנות השמונים. היום הבנייה היא לגובה וכבר לא מדובר בטיל שהורס 4 בניינים עם 2-4 דיירים לבניין....יש היום בניינים של 8-10 קומות ויותר. פגיעה בכזה ללא ספק תגרור יותר נפגעים, נזק כבד יותר ו-30 משפחות (תכפיל בזוג+ שניים ורבע ילדים ושתי שמיניות כלב בממוצע...) מחוסרות בית....לא יודע כמה טילים ינחתו אם בכלל אבל זה יותר בעייתי בוודאי ממלחמת העולם (גם לדעתי החנ"מ שונה והאפקט שונה).

אני מאמין שהם לא יכוונו לסביון (שם יש מרחק לא מבוטל בין בית לבית...) אלא למרכזים צפופים בערים הגדולות כדי למקסם את הנזק...

אגב למישהו יש סטטיסטיקה על היכולות של ספינות ההגנה מטק"ק של האמריקאים?..
ישן 10-11-2011, 14:06
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.07
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי War_Machine שמתחילה ב "ספינות הנ"מ של האמריקאים..."

הפחד הוא בד"כ מהלא ידוע ובמיוחד מזה שמבלבלים לך עליו את השכל תקופה ארוכה.

לדוגמה: בבית הספר לשריון הייתי טען. במהלך המקצועות, לפני שחזרנו למגורים, היה מסדר בטיחות ובו, כל ערב, יצאו מהמסדר כל התותחנים שירו בסימולטור רפא"ל ללא פקודת ירי ודיווחו שהיום הם הרגו טען (וירטואלי).
בנוסף, בכל אימוני הטעינה הקפידו שנצמד לדופן הצריח כדי "שלא לההפך לפיתה בין הסדן למכלול".
חודשיים רק הלעיטו אותנו בסיפורים על רתיעתו של הסדן כך שאתה יכול להבין שבמטווח התותחים הסטטי שקשקו לי הביצים כמו 2 כדורים סינים (לא עזר שהתותחן שלי היה חסר ביטחון ולקח לו 13!!! דקות, שבהן אני נצמד לדופן הצריח עם חץ 6 בידיים, עד שהוא ירה). אבל אני זוכר שאחרי הירי חשבתי לעצמי, זה הכל?! על זה שגעו לי את השכל חודשיים?!

זה בערך אותו דבר רק עם טילי שיהאב, אזרחים ישראלים ותקשורת.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 10-11-2011, 14:07
  OFERWW2 OFERWW2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי War_Machine שמתחילה ב "יכולת ההגנה של ישראל מפני טילים בליסטיים - שאלה"

ראש הנפץ של טילי הסקאד ששיגר סאדם היו במשקל 300 קילו
אלה שנפלו בשטחים בנויים גרמו לנזק אדיר אני מניח שרוב הבתים באזור בעת הפגיעה היו ריקים,
ולכן לא היו הרבה נפגעים. ההרוג היחיד נפגע מטיל פטריוט ולא מסקאד עד כמה שידוע לי.

מנגד שיהאב וסקאד בי בעלי ראש נפץ של טון (למיטב ידיעתי), M 600 וזלזל חצי טון, כך שהנזק מהם יהיה הרבה יותר גדול. כמו כן טילים אלו הרבה יותר מדוייקים מהסקאדים ששיגר סאדם חוסיין.

אל תשכח שבמלחמת המפרץ הטילים שוגרו בלילה, כאשר הרחובות ריקים לחלוטין, רוב ההרוגים מטילים נפגעים בחוץ, סביר להניח שהפעם טילים יפלו בתל אביב ביום, דבר שיכול לגרום להרבה מאוד נפגעים.
ישן 10-11-2011, 16:09
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "ראש הנפץ של טילי הסקאד ששיגר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי OFERWW2
אל תשכח שבמלחמת המפרץ הטילים שוגרו בלילה, כאשר הרחובות ריקים לחלוטין, רוב ההרוגים מטילים נפגעים בחוץ, סביר להניח שהפעם טילים יפלו בתל אביב ביום, דבר שיכול לגרום להרבה מאוד נפגעים.
ואולי זה הפוך? אולי ביום יש דווקא פחות סיכוי לנפגעים כי אנשים עירניים יכולים להכנס מהר יותר לאיזורים מוגנים מאשר אנשים עפוצים שלפני שנייה ישנו שינה עמוקה?
בכל מקרה, קשה לי להאמין שבהישמע אזעקה אנשים ימשיכו להסתובב ברחובות.

באשר לרש"קים - אל תשכח שהבנייה היום יותר רצינית מזו של 91 וגם בבתים הישנים של אז - לפי הזכרון העמום שלי, אני לא זוכר בניינים שקרסו לחלוטין אלא משהו יותר ברמה של צד של בית שקרס, וליבת הבניין שנשארה שלמה.

וגם אם תהיה פגיעה חמורה בהרבה מכל מה שהיה בעבר, ועל כל טיל שיחדור את מערכות ההגנה האקטיביות ייהיו לנו בממוצע עשרה הרוגים - עדיין יצטרכו לחדור עשרים טילים (מתוך כמה מאות ששוגרו?) כדי להגיע למניין ההרוגים שהיה לנו בפיגועים בשנת 2002 לבדה.
ישן 10-11-2011, 18:00
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי OFERWW2 שמתחילה ב "לכל הקואליצייה של אירן יש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי OFERWW2
לכל הקואליצייה של אירן יש לפחות 1000 טילים כך שסביר להניח שהרבה יותר מ20 יפלו
כמו כן בנוגע לאנשים אתה מציג תאוריה אני הצגתי מצב עובדתי, יורים על ישראל טילים ומנסיוני בתור אחד שגר בעיר מוכת גראדים, רוב האנשים כולל אני בדרך כלל מזלזלים בהוראות של פיקוד העורף (במיוחד אם יש טפטוף של טילים, ולא ירי מאסבי), אנשים לא יתעלמו לחלוטין, אבל להצמד לחומה כאשר הצד השני חשוף לחלוטין זה לא נקרא בדיוק להגן על עצמך.

אל תשכח שבעזה יש כנראה מאות רקטות שמגיעות לתל אביב שאותם ספק אם יהיה ניתן ליירט בכלל.

אני מציג סטטיסטיקות ורקע היסטורי, אתה מציג הגיגים על בסיס אקסטרפולציות של עוטף עזה למלחמת טילים עם איראן.
אולי באיזור שזוכה לטיפטופים של קסאמים לאורך שנים ושזמן ההתרעה עומד על שניות, אנשים מזלזלים בהוראות פקע"ר ומתקשים למצוא מחסה סביר. בפעם האחרונה שעמדנו מול טפטוף של טק"ק על גוש דן במשך כחודש וחצי אנשים לקחו את זה מאוד ברצינות. ועם זמן התרעה של מספר דקות לרק"ק ומעל עשר דקות לטק"ק בגוש דן יהיה לאנשים את הזמן הנדרש להגיע למחסה יותר רציני מחומה. הוראות פקע"ר מאוד מפורטות באשר להיכן אפשר למצוא מחסה בהתאם למצוי ובמצב מתיחות יטחנו אותן טוב טוב לראש של כל אחד. לפי חק"ב של פגיעות טק"ק, נסיון העבר של היענות האוכלוסיה בגוש דן וההנחיות המפורטות - רוב הסיכויים ששיעורי ההרוגים פר פגיעה לא יהיו גבוהים מבעבר.

באשר למספר הטילים והרק"ק הכבד שמכסה את גוש דן - איך הגעת למספר של 1000 טילים? אני אתפלא אם לאיראן יש יותר מעשרות טילי שיהאב 3 ואולי בודדים מהם יחדרו את מערך ההגנה שלנו, איום הרק"ק הכבד מתחלק לכמה בודדים בעזה, ובלבנון - לא יותר ממאות בודדות שיש לשגרן מדרום לאוואלי כדי שיגיע לגוש דן ולדעתי (וכאן אני משער) בעיקר ישוגר למטרופולין חיפה והקריות. במקרה הזה ניאלץ לקוות שח"א יעשה לרק"ק הכבד מה שעשה לו ב-2006 (השמדה מלאה) או לפחות יצליח בכך באחוזים גבוהים.
ישן 11-11-2011, 08:16
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
כמו בדיונים אחרים - חלק ניכר מהכתוב אינו קשור למציאות בעבותות

שעור הזליגה של מערכות הגנה אקטיביות נגד רק"ק/טק"ק (כיפה, שרביט, חץ לסוגיו) אינו נתון גלוי. כך גם היבטים של מערכות השו"ב, והתו"ל המבצעי.

בנוסף, אפשרויות הגילוי של שיגורים נגד ישראל מוכרות פומבית רק בחלקן, וגם לא בביצועי האמת של החלק הזה. לכן, דיון בשאלות שעלו כאן ותשובות נחרצות עליהן הוא מוגבל במקרה הטוב, ולא רציני במקרה הפחות טוב.

ורק להזכיר, גם המספר המוכר לישראל של טילי אויב אינו גלוי, והערכות הנעות בפי דוברים שונים בין 200 ל - 400 משפיעות מאוד על המסקנות שניתן לגזור על יכולות התמודדות.
ישן 11-11-2011, 14:52
  War_Machine War_Machine אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.05.07
צודק
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "כמו בדיונים אחרים - חלק ניכר מהכתוב אינו קשור למציאות בעבותות"

זאת אשליה שנגרמת ע"י הסקרנות כנראה.
עם זאת, לפי הנתונים היבשים שיודע הציבור לא צריכה להיות סיבה לפאניקה. לאויב יש את האמצעים לשלוח לפה רק"ק\טק"ק ולנו יש את האפשרות לענות בהגנה ובמניעה ע"י מתקפה כנראה (לפי כל הרמזים שנותנת התקשורת בגלל דברים שקורים בשטח כמו תרגילי חיל האויר עם מדינות ידידות שיאפשרו דימוי מרחק גדול וניסויים של ירי טק"קים)
לשני הצדדים יש דברים שהצד השני כנראה לא יודע ובטח שהציבור לא יודע.

אבל טל, שואל לדעתך האישית - אתה לא חושב שלפי ההערכות של אנשי המודיעין, אי שם בחדרי חדרים, בונים את הכמות של טילי הנ"מ? כלומר, יש איום של רק"קים\טק"קים ממדינה מסוימת ולהערכתינו יש X טילים, בהתאם לכך היעד שלנו הוא Z טילי נ"מ מסוג כזה או אחר? מה גם שטילי הנ"מ המסוימים האלה הם לא פרויקטים חדשים והיה זמן להצטייד בהם אם ע"י יצור של מערכות מקומיות או רכישה מארה"ב.

עריכה: אפילו לא דיברנו על פרישה של מערכות נ"מ אמריקאיות כמו שקרה בעבר ונראה סביר גם במקרה הזה. מה גם שלארה"ב יש עדיין בסיסים בעיראק ובתורכיה אני מאמין שגם שם יש להם סוללות וברקע שישוגר לישראל טק"ק\רק"ק המערכות הללו יוכלו להגיב גם, לא?

נערך לאחרונה ע"י War_Machine בתאריך 11-11-2011 בשעה 14:54.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:56

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר