לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-10-2008, 18:33
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.07.08
שימושים אלטרנטיביים לכטב"מים

רציתי ליצור אשכול שבו ידונו בשימושים אלטרנטיביים לכלי טיס בלתי מאויישים.

תמיכה לוגיסטית

יצירה של כטב"מים גדולים, פשוטים וזולים לצורכי תספוקת לוגיסטית בשדה הקרב. ידוע שבעיה זו הייתה מאוד גדולה במלחמה האחרונה ובכלל, כאשר יש איומי נ"ט רבים לרכבים לוגיסטיים ומסוקים.
הרעיון הוא ליצור סדרה של כטב"מים זולים בעלי יכולת נשיאה גדולה. ההוזלה המשמעותית במחיר תהיה בהורדת מערכות מתוחכמות כמו מכ"מים, סיגינט, חימוש ומצלמות מתקדמות אשר לא נחוצות בכטב"ם לוגיסטי. כלים אלה ישמשו להצנחה או הפלה מגובה נמוך של ציוד בשדה הקרב כאשר איום הנ"מ עליהם הוא מאוד קטן ואין שום סיכון לחיי אדם.

כטב"ם "gunship" (מסק"ר)
מסוק קרב בלתי מאויש אשר יספק כוח אש מאוד גדול לכוחות בשטח (בניגוד למל"טים אשר משמשים בעיקר לתקיפות אסטרטגיות). אם למל"טים יש יכולת נשיאה למספר מאוד מצומצם של טילים (2?), לכלים האלו יהיה מגוון די רחב של נשקים ואולי אף טילי נ"ט (אם יש יכולת נשיאה כזאת), אשר יספקו כוח אש במיקום אסטרטגי לכוחות החי"ר והשיריון בשדה הקרב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-10-2008, 20:47
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "בסוף פיסקה א'"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
אתה טוען שאיום הנ"מ על כטב"מ יהיה קטן מאד. על בסיס מה אתה מסיק זאת?

איזה סוג של אספקה אתה מציע? אתה יכול לתת דוגמה ל"משלוח"? אני מתכוון מבחינת תכולה, גודל ומשקל.

לא יודע. ייתכן שאני טועה, אבל הנחתי שאיום הנ"מ על מל"ט קטן וזריז יהיה יותר קטן מיסעור או ינשוף שיהיו "מטרה מרחפת" בזמן הורדת אספקה. (הכוונה כאן היא לא לאספקה מוצנחת ממטוסים)

רק כדי להבהיר: לא תכננתי שהכטב"מים יבצעו אספקה שוטפת לזירת לחימה שלמה, אלא התכוונתי יותר לכוחות קטנים הנמצאים בעומק שטח האויב או באזורים שקשה להגיע אליהם עם משאיות. שימוש במשאיות בלתי מאוישות כמו שהוצע למעלה הוא פתרון עדיף לכוחות גדולים ונגישים, אשר הרבה מהם נמצאים ליד נתיבי תחבורה או שמיקומם ידוע.

שליחת משאיות בלתי מאוישות לעומק שטח האויב יכול גם לחשוף מיקום של כוחות קטנים ואסטרטגיים, וגם חשופים לאיומי נ"ט. במה יותר פשוט לפגוע מאשר במשאית גדולה שנוסעת באיטיות בשטח האויב?

אין לי דוגמאות למשלוחים ספציפיים מכיוון שלא חישבתי משקלים ויכולות נשיאה ממוצעות של כטב"מים, אך ההערכה שלי ל"משלוח" אחד הוא אוכל, מים ותחמושת ל 20-30 לוחמים למשך יומיים. משלוחים אחרים יכולים לכלול נשקים או כלים ייעודיים, אמר"לים או כל דבר אחר שנחוץ בשדה הקרב. בהתחשב בעובדה שהמערך יכלול כמה עשרות (שוב, מדובר בכטב"מים זולים אשר צריכים להיות באוויר לזמן מאוד מועט), יפעלו ברציפות ביום או אפילו מסביב לשעון, הם יתנו מענה לוגיסטי הולם מאוד לכוחות הקידמיים בלחימה.

שוב, מדובר בהשערות גסות ביותר וממש אין לי ניסיון בלחימה או תמיכה לוגיסטית. סה"כ רציתי להעלות את הרעיון לאוויר.
ישן 13-10-2008, 23:10
  yochaiTB yochaiTB אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.08.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מגחניק שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]אתה טוען שאיום..."

ומה לגבי מצב שהקפיצו את המילאומנקים למלחמה כמו במלחמת לבנון האחרונה ואחרי ששיירת השריון כבר בעומק השטח מגלים ששכחו דברים לוגסטים קטנים.
או מצב שאפשר לעשות תיקון בשטח אבל דרושים חלקים ספצפים שאינם נמצאים בהישג יד.
לב דווקא כוח חי"ר אלה גדוד שריון בשטח עוין דוגמת לבנון.
הוריאציה שאני חשבתי עליה:במקרי מלחמה,
בהתאם לעליות,מספר ויכולות של חי"א.יהיה הקצווה של תיגבור שיכול להיות בהספקת אוכל,ויכול להיות בחלקי חילוף או כל דבר אחר בהתאם ליכולת הנשיעה.
ההיתרונות על כלי רכב הם:
זמן ההגעה - במצב שבו ידרש משלוח חשוב. יהיה אפשרות להוציא אותו תוך שעה(תקנו אותי אם הזמן מוטעה, וזה בהנחה שמדברים על לבנון)
עלות-
חיי אדם - שני היתרונות פה שנובעים אחד מהשני, הראשון זה העובדה שאין סיכון של חיי אדם והדבר הנובע מכך הוא שיחרור יותר בקלות של כלי.
יכולת תנועה - תנועה דרך האויר יותר קצרה פחות מסובכתתאפשר פעילות שוטפת של מספר פעילויות גבוה יותר ביום. וכמובן הגעה למקומות מרוחקים וקשים להגעה בכלי רכב, עקב שטח עוין מזג אויר ותוואי שטח

נערך לאחרונה ע"י yochaiTB בתאריך 13-10-2008 בשעה 23:25.
ישן 14-10-2008, 10:46
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
האמת שפה כבר הרחבת את היריעה
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי מגחניק שמתחילה ב "את האמת שלא חשבתי על זה. למה..."

ואנו קופצים מספין לספין. אז קשה לתת תשובה ממוקדת.
רק לצורך העשרת הידע. מטען מועיל של כלי טיס הוא כרבע עד שליש ממשקלו. למל"ט "שובל" מוצהר על משקל של כ 1100 ק"ג ומטען מועיל של 250 ק"ג. כמובן שאי אפשר להשמש בו ליעדים שציינת (לתספק חולייה אי שם בעורף האויב) כי למיטב ידיעתי המטוס לא יודע להצניח ולא מותאם לכך.
אני מציע שתבנה מיתאר של משימה וסביבה ננסה "לבנות תצורה" מתאימה.
אח"כ כדאי גם לחשוב כמה מטוסים כאלה יידרשו, איך מחזיקים אותם, באיזו כוננות הם יעמדו ומה הסיכוי שאכן ייעשה בהם שימוש למשימה הספציפית. אח"כ גם נתמחר.......

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 14-10-2008 בשעה 10:56.
ישן 14-10-2008, 22:22
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "האמת שפה כבר הרחבת את היריעה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
ואנו קופצים מספין לספין. אז קשה לתת תשובה ממוקדת.
רק לצורך העשרת הידע. מטען מועיל של כלי טיס הוא כרבע עד שליש ממשקלו. למל"ט "שובל" מוצהר על משקל של כ 1100 ק"ג ומטען מועיל של 250 ק"ג. כמובן שאי אפשר להשמש בו ליעדים שציינת (לתספק חולייה אי שם בעורף האויב) כי למיטב ידיעתי המטוס לא יודע להצניח ולא מותאם לכך.
אני מציע שתבנה מיתאר של משימה וסביבה ננסה "לבנות תצורה" מתאימה.
אח"כ כדאי גם לחשוב כמה מטוסים כאלה יידרשו, איך מחזיקים אותם, באיזו כוננות הם יעמדו ומה הסיכוי שאכן ייעשה בהם שימוש למשימה הספציפית. אח"כ גם נתמחר.......

אני מבין שהכטב"מים הקיימים לא יתאימו למשימה וצריך ליצור פלטפורמה חדשה לחלוטין (למרות שמדובר במשימה לא כ"כ מסובכת לאור הידע הרב שנצבר בנושא).
בנוסף, תזכור שאין צורך במכ"מים, מצלמות מיוחדות ומטענים אחרים. המיקוד צריך על ליצור כטב"ם גדול ופשוט עם יכולות ניווט, מצלמות בסיסיות ומנוע גדול (ניתן בעתיד אפילו ליצור כטב"מים אוטונומיים לחלוטין שינחיתו בנ"צ שיוגדר לו ע"י הלוחמים בשטח). כאשר לוקחים את הפרמטרים האלו בחשבון, אני סבור שאפשר להגיע ליכולת נשיאה גדולה בהרבה מזאת של הכטב"מים היום.
לכל כטב"ם תהיה יכולת להצניח 2 מטענים נפרדים לכוחות שונים, או את שניהם לאותו כוח.

הכטב"מים יופעלו למשימות שונות בזמן בט"ש (צריך לחשוב בדיוק למה) ובזמן מלחמה יפעלו בהתאם לצורך, אולי אפילו מסביב לשעון, באספקה לכוחות קדמיים וכאלה שאי אפשר להגיע אליהם. לפי דעתי מספיקה טייסת אחת שתתפוס כוננות בצפון אך תוכל לפעול גם מאחד הבסיסים בזירה הדרומית.
ישן 15-10-2008, 12:43
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "מאחר ולא פורסמו פרטים לגבי כושר נשיאה"

למה להצניח ולחזור? בשביל להעביר כמה ג'ריקנים, כמה מנות קרב וכמה ארגזי תחמושת לא צריך GLOBAL HAWK.
אם נצא רגע מהקופסה של מבנה כטב"מ מוכר (פלטפורמה שלא תוכננה ללוגיסטיקה אלא למודיעין ואולי קצת לתקיפה) אז לדעתי אפשר להסתפק בכלי פשוט ויחסית זול, שממריא בעזרת רקטת דלק מוצק בפרופיל של בעירה איטית יחסית ב-G נמוך יחסית, ודואה אל היעד בהנחיית GPS או משואה.
לא צריך טווח של עשרות או מאות ק"מ, לא צריך יכולת נחיתה חיננית ולא צריך שרידות גבוהה (מספיק שיהיה בעל סכמת צביעה שמסתירה אותו קצת לעין בלתי מזויינת).

ובהערת אגב, כל הדיון הזה מעורר בי קצת אי נוחות מעצם העובדה שאנחנו מחפשים פלסטר לפאקים של המלחמה האחרונה במקום לפתור את בעיות הלוגיסטיקה שהתגלו פשוט על ידי שימוש נכון בכלים ובתו"ל המוכחים.
ישן 15-10-2008, 15:00
  YHS YHS אינו מחובר  

גם בי הדיון מעורר אי נוחות
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "למה להצניח ולחזור? בשביל..."

אבל מסיבה אחרת לגמרי. המטרה לא מוגדרת. בתחילה מדברים על "אספקה" ללוחמים, כתחליף למטוס הצנחה או יסעור או דומיו. אח"כ מדברים על חוליה בעומק האויב שצריכה אמר"ל (?) ומים ואח"כ על משימות שיטור ועכשיו את בכלל מדבר על תספוקת זריזה (ומדויקת) לטווח של כמה מאות מטרים. הצעתי כבר קודם שיוגדר היעד ואח"כ ימצא פתרון. התצורה תיגזר ממטרות המשימה. (וד"א - אני מאד מסכים עם הערה האחרונה שלך).
(סתם בהערת ביניים - "לא אוהבים" להשתמש במנועים רקטיים במל"טים וכל מי שמחפש פתרון זול טוב ומדויק - לא ימצא אותו - מזכיר לי שאלות שנשאלות בפורומי טיולים: "אנו יוצאים לירח דבש, רוצים משהו מלהיב ורומנטי במקום אקזוטי ברמה גבוהה אבל שיהיה זול..." ).
ישן 15-10-2008, 17:28
  YHS YHS אינו מחובר  

זה אולי מאפיין את מה שקורה במערכת ה"אמיתית"
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "גילוי נאות: אני חשבתי על..."

כל אחד רוצה משהו אחר. ואם עושים משהו שהוא מאד ורסטילי וג'נרי - "משלמים" בהרבה מקומות בכל מיני צורות. אחד רוצה שהייה מעל לשדה הקרב, אחד רוצה מאה קילו לטווח 10 ק"מ, לאחד יש מסלול נחיתה והשני רוצה הצנחה מדויקת. וזו רק ההתחלה. לא פשוט. כבר היו מקרים שלקוח פרסם RFP (כן, גם בארצנו הקטנטונת) ומשך אותו חזרה, כי הפרסום לא היה "על דעת כל המשתמשים". שלא לדבר על "לקוחות" שמפרסמים RFP, ללא כל כוונה באמת לרכוש פריט. היצרן משקיע בהשלמות פיתוח ואפילו בהדגמות וה"לקוח" מגיע, מסתכל, אוכל, הולך ושולח מכתב: "תודה, אבל החלטנו בינתיים להמשיך לחשוב...".
אז בטח שקשה בפורום לתת מענה לכל בעיה, חלקן בעיות שלא קיימות במציאות בכלל.
אבל מה כל הסיפור - זה רק פורום..... כמה קילו כטב"מ אתם רוצים?
ישן 15-10-2008, 17:27
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "גם בי הדיון מעורר אי נוחות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
ובהערת אגב, כל הדיון הזה מעורר בי קצת אי נוחות מעצם העובדה שאנחנו מחפשים פלסטר לפאקים של המלחמה האחרונה במקום לפתור את בעיות הלוגיסטיקה שהתגלו פשוט על ידי שימוש נכון בכלים ובתו"ל המוכחים.

אני לא חושב שאנחנו מחפשים פלאסטר לבעיות של המלחמה האחרונה. השאלה העקרונית שנשאלה על ידי היא האם התו"ל והכלים (משאיות, הצנחות ומסוקים) מתאימים לכל המתארים הפוטנציאליים ולאיומים בשדה הקרב המודרני. אני שואל זאת מכיוון שאין ברשותי כל ידע או ניסיון בלחימה ואני ניזון מדבריהם של אנשים שהיו בשדה הקרב. כלומר, האם פלוגה מסויימת שיושבת בכפר נידח בלבנון יכולה לקבל אספקה משיירת אספקה? האם שיירה כזאת היא אפילו כדאית לאור האיומים (אני רואה במשאיות כאלה ברווזים במטווח). האם לא הרבה יותר פשוט ובטוח "להוריד" לכוח את האספקה ב 2-3 גיחות? (שוב, אני לא יודע בדיוק מהי האספקה הזאת, אבל אני מניח שיש איזהשהו צורך של הלוחמים כמו שהיה חסר אוכל ומים במלחמת לבנון השנייה).

ציטוט:
אבל מסיבה אחרת לגמרי. המטרה לא מוגדרת. בתחילה מדברים על "אספקה" ללוחמים, כתחליף למטוס הצנחה או יסעור או דומיו. אח"כ מדברים על חוליה בעומק האויב שצריכה אמר"ל (?) ומים ואח"כ על משימות שיטור ועכשיו את בכלל מדבר על תספוקת זריזה (ומדויקת) לטווח של כמה מאות מטרים. הצעתי כבר קודם שיוגדר היעד ואח"כ ימצא פתרון. התצורה תיגזר ממטרות המשימה. (וד"א - אני מאד מסכים עם הערה האחרונה שלך).
(סתם בהערת ביניים - "לא אוהבים" להשתמש במנועים רקטיים במל"טים וכל מי שמחפש פתרון זול טוב ומדויק - לא ימצא אותו - מזכיר לי שאלות שנשאלות בפורומי טיולים: "אנו יוצאים לירח דבש, רוצים משהו מלהיב ורומנטי במקום אקזוטי ברמה גבוהה אבל שיהיה זול..." ).

תראה, אני מבין את התסכול שלך, אבל המטרה העיקרית שלי באשכול הייתה לדבר על מגוון רחב של שימושים אפשריים לכטב"מים חוץ מהמשימות הרגילות כיום של סיור, מודיעין ותקיפות אסטרטגיות.

מה שנדמה כ"פיזור" של רעיונות הוא בעצם תוצאה של העניין שאנחנו לא בדיוק יודעים מה הפתרון שאנחנו מחפשים. כלומר הבעיה קיימת, אבל עוד לא הגדרנו את המטרות הראשיות ואת קהל היעד של הכלי/מערך (גם בגלל שאין לי כמעט ידע או נסיון בתחום). הרעיון היה, באופן עקרוני, תחליף לאמצעי האספקה שקיימים היום והוכיחו כלא יעילים במלחמה האחרונה (וזה יכול להיות מהרבה מאוד סיבות).

בנוסף, מה שמפריע לי הוא שאתה כל פעם חוזר למפרט של כטב"מים קיימים (הרון, סרצ'ר) כאשר אני מתכוון לכלי ייעודי. יכולות הנשיאה הקיימות בכלים שהתייחסת אליהם היא לא רלוונטית מכיוון שהמשימות של כטב"ם אספקה שונים לגמרי מכטב"ם צילום ומודיעין.
ישן 15-10-2008, 17:57
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "אני?"

אני מבין את ההקבלה לכטב"מים הקיימים, ואני מודע לכך שאי אפשר להעלות בצורה כ"כ דרסטית את המטען המועיל. מה שניסיתי להגיד הוא שאני סבור שניתן ליצור כטב"ם ייעודי הרבה יותר אפקטיבי שיהיו בו השינויים הבאים:
הורדת מכ"ם, מצלמת כדור (IR, תרמי וכו') ויכולות מודיעיניות כאלו ואחרות. בנוסף ניתן לחסוך ביכולות המחשוב שעל גבי הכלי אשר לא צריך לנתח כמות מידע של כטב"ם מודיעיני. הורדת יכולות הטלת חימוש אם כאלו קיימות.

הגדלת המנוע בצורה ניכרת והקטנת קיבולת הדלק מ-~20 שעות ל 4-5 (האם זמן זה מספיק לגיחה של כמה עשרות קילומטרים לתוך לבנון או סוריה?). אופטימיזציה של מבנה הכלי לצורך נשיאת משקל מירבי (בהחלט יכול לבוא על חשבון מהירות ויכולות תמרון).

להערכתך, מה השיפור באחוזים ליכולת הנשיאה של כלי כזה ביחס לכטב"מים קיימים?

לא יודע מה היו הכוונות של כותבים אחרים, אבל שלי הייתה יכולה הצנחה או "הפלה" מגובה נמוך של ציוד (יכולת נחיתה כמובן רק בבסיס הטיסה). קהל היעד הוא כוחות שנמצאים עמוק בשטח האויב או בשטח סבוך, הרים וכו'. בנוסף, כוחות מיוחדים אשר שוהים זמן רב בעומק האויב אשר לא רוצים לחשוף את מקומם. ייתכן שבסביבה עם כטב"מים רבים במשימות צילום, תקיפה וכו' - ניתן להנחית ציוד באופן מהיר ומדויק באמצע הלילה בלי לגרום ליותר מדי התרגשות בצד האויב (שהרי מורגל לנוכחותם של הכלים).
ישן 15-10-2008, 18:08
  YHS YHS אינו מחובר  

בדיוק בשל כך נתתי את ההקבלה של מל"טים אחרים
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי מגחניק שמתחילה ב "אני מבין את ההקבלה לכטב"מים..."

המטען המועיל של ה"שובל" הוא 250 ק"ג. זה "נקי". בלי "כדורים" ומכ"מים ועוד. יש לו כנראה הרבה דלק. אז אם אתה רוצה טווחים קצרים וזמני סבב מהירים יותר - תוריד הרבה דלק. תעלה את המטען המועיל ל 500 ק"ג. (ככה, סתם, הערכה שלי) למה מנוע חזק יותר? אין צורך. עכשיו תתבצע שינויים במבנה המטוס כדי שיתאים להצנחה - וברור לך שאנו מדברים על טווחים קצרים מאד. כי אם הוא צריך לרדת נמוך, הוא גם צריך עדיין תקשורת (או שהוא אוטונומי לחלוטין, ואז אין מגבלה כזו).

אבל למה ככה? למה לא לבוא עם הרקולס, גבוה, ולהצניח מטענים שיגלשו אוטונומית לעבר נקודת היעד, בסיוע GPS - אם זה היה טוב לאמריקאים בוויטנאם - למה לא היום כשהאלקטרוניקה השתכללה? אוסף של מטענים בני 50 ק"ג, עם גלשן מעליהם ומערכת ניהוג שתשקול מספר ק"ג. גם העלות תהיה נמוכה ואפשר שהגלשנים האלו יהיו חד פעמיים. דרך אגב - לא רק מהרקולס, אפשר לחשוב גם על הגלשה גם ממטוסי קרב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:18

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר