לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-10-2012, 12:25
צלמית המשתמש של David_d
  David_d David_d אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.10.12
רימון מימי המחתרות ?

שלום חברים,
היות וזו ההודעה הראשונה שלי כאן - אציג את עצמי:
שמי דוד, ואני "שותף שקט" בפורום (קורא בו אך לא כותב, לפחות לא עד היום) זמן רב.
תחום העניין והידע שלי הינו נק"ל (מתעניין בעיקר בנק"ל מזרחי), אם כי אני תמיד שמח ללמוד דברים חדשים בנושאים שונים.

אתמול, בזמן טיול בטבע בשעת הערב הגעתי לשטח שנראה שעלה באש לפני זמן קצר, ממש עד אפר.
לא רחוק משם, בסביבה שנראה שהאש הגיעה אליה "רק" באופן חלקי (בקושי נשאר צומח עונתי על הקרקע ) נתקלתי בעצם מתכתי שבצבץ (וכמעט שנפלתי ), ולאחר שהסתובתי לראות מה העז לנסות להפיל אותי, צורתו הכללית העלתה בי חשד שמדובר במשהו "מעניין" והחלטתי להסתכל מקרוב.
כשהצצתי בו - הסתבר שמדובר במעטפת ישנה של רימון לא-משומש, כאשר מנגנון ההצתה והחנ"מ חסרים (ניתן היה לראות זאת בקלות מבלי לגעת בו מעבר למה שכבר קרה).

הרמתי אותו וחיפשתי סימון כלשהו, חותמת, או כל דבר אחר שעשוי להעיד על מקורו ולא מצאתי דבר.
אני לא מכיר כ"כ רימונים ישנים, אך יש לי הרגשה שמדובר ברימון שפשוף כלשהו מתקופת המחתרות.
לרימון התצורה הבסיסית של רימון "אננס / שוקולד", אבל הקוביות מסודרות בצורה מסויימת שעשויה להסגיר את המקור - מדובר במבנה עגלגל שעליו מסודרות הקוביות בקבוצות של 3 טורים מכל צד נגדי, ועוד טור בודד משני הצדדים האחרים, בחלק בו מתחברים שני חצאי התבנית שאליה יוצקים אותו בעת הייצור (מבט בתמונה הימנית התחתונה יראה במה מדובר).

מצורפות תמונות של מעטפת הרימון מזוויות שונות - אשמח אם מישהו (לבני, אולי ? ) יוכל לזהות אותו, את המקור, ואולי לתת רקע בנוגע לסיפור שמאחורי המודל.

תודה !

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://i.cubeupload.com/TykNph.jpg]

נערך לאחרונה ע"י David_d בתאריך 24-10-2012 בשעה 12:32.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-10-2012, 15:50
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי David_d שמתחילה ב "רימון מימי המחתרות ?"

הנה חברים שלו...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אני אטעה אם אנחש שהטיול שלך היה באזור ירושלים?....
אכן מדובר ברימונים שיוצרו בתקופה של טרום הקמת המדינה כשהסבירות הגבוהה כי מדובר בייצור שלנו ולא ערבי.
עד כה נתקלתי מספר פעמים בדגם הזה אך עד כה לא הצלחתי למצא במדוייק מי ייצר אותו (ה"הגנה"/אצ"ל/לח"י) ומה היה כינויו.
כחלק מפרוייקט שנמשך כבר שנים אחדות, אני מנסה להתחקות אחר מירב סוגי האמל"ח שפותחו ויוצרו כאן בארץ בתקופת הנדט כשיש מספר פריטים "מרגיזים" ע"ע דגם זה של רימוני יד...אשר עליהם עדיין אין לי פרטים...
מה שכן ניתן להעריך הוא שרימונים אלה הופעלו באמצעות מנגנון חיכוך הזהה למנגנו שהותקן על דגמים נוספים של רימונים שיוצרו כאן.

ו... אני מניח שאתה יודע היטב לאיזה מנגנון אני מתכוון....

ישן 24-10-2012, 16:28
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

כמה תשובות....
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי David_d שמתחילה ב "תודה לבני יקר ! הטיול אכן היה..."

ראשית, נתון מעניין הוא שלמיטב זכרוני, כמעט כל הרימונים מהסוג הזה שבהם נתקלתי נמצא דווקא באזור ירושלים, אחד מהם נמצא בשעתו באזור הסטף.
למיטב הבנתי, הרימון השחור לא צבוע בצבע המקורי, זה בכל אופן לא נראה כך ולדעתי גם הרימון השני לא צבוע בצבע המקורי.
אם תסתכל על הרימון השמאלי, מרכב עליו מנגנון חיכוך מהסוג המוכר מה שמחזק את ההשערה שזה היה המנגנון שמותקן עליהם.
להערכתי (אולי יותר מדויק ....״לתחושתי") רימונים אלו הם מייצור האצ״ל ומשום מה מאפיינים את אזור ירושלים..... תחושה בלבד.....

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 24-10-2012 בשעה 16:54.
ישן 24-10-2012, 17:26
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

תהייה מובנת והגיונית אך לא ממש מסתדרת עם כמה עובדות....
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי David_d שמתחילה ב "תגובתי בנוגע ל"אני מתפלא"..."

למיטב זכרוני אכן אזור ירושלים הוא האזור בו נמצאו מירב הרימונים הללו. ירושלים בתקופת המצור היתה סוג של ״אוטונומיה״ בכל הקשור לייצור אמל״ח והנטייה הייתה לצייד את העיר בנשק ותחמושת ולא ״לייצא״ אמל״ח ממנה החוצה . נתון מעניין נוסף הוא שהיו פריטי תחמושת שהיו מזוהים עם ירושלים ע״י הרימון הירושלמי/המוקש הירושלמי ועוד וכן, חלק מהפריטים הללו יוצרו בכלל מאלומיניום ולא מברזל יציקה....בקיצר, רימון שדוגמתו נמצאו בעיקר באזור ירושלים...ולא ממש מתאים לאזור....מעניין לא?....

ישן 24-10-2012, 18:00
צלמית המשתמש של David_d

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תהייה מובנת והגיונית אך לא ממש מסתדרת עם כמה עובדות...."

יותר ממעניין. אולי בסופו של דבר כן מדובר ממשהו מייצור אוייב, או משהו שלא יוצר באיזור ומצא את דרכו דווקא לשם מסיבות לא ידועות. מצד שני - יכול להיות שזה היה המקום העיקרי בו נעשה בו שימוש / אליו יועד, ופשוט במקומות אחרים הייתה כמות פריטים קטנה יותר, מעט יותר שרדו - ועוד מעט יותר נמצאו. מה שבטוח - לפריט הזה כנראה יש רגשות טריטוריאיליים מסויימים כלפי עיר הקודש..

אגב, כרגע אני מסיר ממנו את החלודה (מתחיל בהדרגתיות בחומצה עדינה מאוד - תערובת לימון ואציטון - להסרת שכבה קטנה וכדי לראות כיצד הפריט יגיב). מעניין אם ייחשפו פרטים שלא ראיתי קודם לכן.

ישן 25-10-2012, 17:14
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

אני מבין....
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Pilon שמתחילה ב "לבני, מצטער שאני לא יכול..."

וזה גם אחד הדברים המתסכלים שאני חווה במהלך העיסוק בתחום זה....
אני ממש מרגיש שהתחלתי את העבודה בדקה ה 99 ! חלק מהאנשים הרלוונטיים כבר לצעירינו לא עמנו, חלק עדיין כאן אך הזכרון והבריאות כבר לא ממש מאפשרים גביית עדויות באופן אמין או מפורט וחלק... עדיין לא אותר כלל וקיים סיכוי רב שגם לא יאותר....
מבין האנשים שעמם כבר נפגשתי (הכוונה היא לאנשים ששרתו באחת מהמחתרות ושהיתה להם זיקה לייצור אמל״ח) יש מטבע הדברים חלק נכר שהם מיוצאי ההגנה/פלמ״ח (״חלק נכר״ משמע בכל זאת בודדים) מאנשי האצ״ל באופן משמעותי פחות ומהלח״י ....אחד בלבד...
את המקרה של ציונה יפת אני מכיר אך לא ידעתי על מקרה החתול... אין לי ספק שאמך היא בהחלט מסוג האנשים אותם אני מחפש בנרות..... חבל.

ישן 25-10-2012, 18:05
צלמית המשתמש של David_d

בנוגע למנגנון ולחנ"מ,
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אכן זה המנגנון היחידי שיכל לענות לתיאור אלא ששם יש קפיץ אחד...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
עוד פרט ששכחתי לציין עד כה, כל הרימונים מדגם זה שנמצאו עד כה היו ללא חנ״מ וללא מנגנון ! הרימון היחידי מדגם זה שיש עליו שריד של מנגנון הוא אחד מאלה שצילמתי שם נראה כאילו מתאם למנגנון החיכוך או לחליפין...הכימי....

הרימון שמצאתי היה ללא חנ"מ, אך שארית מהמנגנון - או יותר נכון - המתאם, היה בתוכו (ללא החלק שבולט החוצה - רק חלקו הפנימי - ההברגה, נמצאה.).
יש לציין שנראה שהחלק עבר "התעללות", היה במצב שבור ומעוך (בעוד על המעטפת לא היה כל סימן - משמע שאולי מישהו / ארגון "טיפל" בו במכוון מלמעלה, ניטרל את הרימונים הללו באופן סדרתי, ומצא דרך קלה להיפטר בהם ע"י השלכה בשטח בהזדמנויות נקרות שונות. אני לא יודע דבר בנוגע להימצאות הרימונים האחרים - אך אם רימונים כאלה לא נמצאו בסליקים כאלה ואחרים מהתקופה, אלא רק בתיפזורות רימונים בלבד - הדבר יכול לתמוך בהשערה שהועלתה. אולי עקב ריבוי תאונות / כמעט תאונות / מעבר למנגנון או דגם בטוח יותר לשימוש (ושנינו יודעים כמה רימונים כאלה בוודאי היו "בטוחים") הוחלט להפטר מהרימונים הנ"ל באופן "מבוקר" ע"י הסרת המנגנון והשמדתו, היפטרות ואולי מחזור של החנ"מ, והשלכת המעטפות בשטח ברנדומליות.
חשבת על זה בצורה כזו ? מה דעתך ?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:39

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר