לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-12-2012, 00:12
  מודרן-סקיור מודרן-סקיור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.12
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי elimetayel שמתחילה ב "אם מישהו מהמנהלים ימצא לנכון"

בנקודת מבט מהירה, קצת מוזר ומביך לראות את הסירטון הזה.
זה בטח לא משהו שמעיד על הכלל, מאיך שאני מכיר את הלוחמים שנמצאים בשטחים.
ברגעים האלה הרגש יכול בקלות לגבור על השכל ויש לי הרגשה שהמפקדים הורו להתגבר על הרגש הזה ופשוט להמנע מפגיעות חמורות, שבקלות יכלו לגלוש אליהם.
אולי מהחשש של איך זה יראה בעולם שחיילים יורים על אזרחים החמושים "רק באבנים".
(מחשבה שגויה כמובן- תקיפה באבנים בכזו אינטנסיביות דינה תקיפה לכל דבר)

אחת הבעיות שאפשר לראות בסירטון מהסוג הזה היא שאין מספיק היערכות לחיילים (מסויימים), לגבי איך להתנהל מול "מופרעים" שזו הגדרת ביניים, בין האזרח הערבי הפסיבי לבין חשוד או מחבל.
במילים אחרות: מחסור באמצעים לפיזור הפגנות וכדומה.

במצב כזה, מצד אחד קשה לתת פקודה לירות על "מופרע" שלא ברור עד כמה מסכן אותך, מצד שני לא יתכן מצב כזה בו חיילים עם כל הנשק והכוח האירגוני, נסוגים ככה ולא אוספים את כולם שם בשבי לתחקיר, אחד אחד.

קל לכולנו לנתח זאת מהצד בקור רוח אבל בזמן מעשה, יש לקחת החלטה מהירה וזו היתה ההחלטה שלהם, החלטה שגויה שהתקבלה לדעתי לא מתוך פחד, אלא מתוך חוסר הידע להרתיע/לעצור מבלי לירות במה שנתפס אולי כ-"לא כוחות".

מה דעתכם?

נערך לאחרונה ע"י מודרן-סקיור בתאריך 09-12-2012 בשעה 00:16.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-12-2012, 02:34
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
ממה אתם מזדעזעים?זאת סיטואצייה כמעט יום יומית.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי elimetayel שמתחילה ב "07/12/12 כוח צה"ל מול המון פלסטיני מיידה אבנים בכפר קדום"

כוח קטן של 7-8 חילים,מותקף ע"י המון רב יחסית מטווח קרוב,בסמוך יש גם עיתונאים. אם הוא יפעיל כוח אגרסיבי מדי,ירי גומי,ספוג,אלפה אחר ,ייתכן שיגרום לנפגעים רבים-סיטואצייה לא רצוייה.
הפתרון היחידי זה ניתוק מגע.נכון שהחייל האחרון רץ בבהילות ומאבד פריטי ציוד,וזה לא נראה טוב.
אבל החייל האחרון שמנסה להדביק את הכוח תמיד לא נראה טוב,במסע,בלחימה ,בהקפצה ובריצה למסדר.
כמו תמיד,הבעייה היחידה לדעתי בסיטואצייה,זה שהכוח קטן מדי ביחס למתפרעים ובעיקר למול האגרסיביות והאמצעים,אותם הוא רשאי להפעיל.
המ"כ שבשטח מתנהל לדעתי נכון,גם אם אני אישית הייתי מתנהל אחרת [אני תמיד בוחר להתווכח עם המערכת ולא עם המציאות-בעייתי] ומנתק מגע.
הטעות היחידה לדעתי ,היא של מפקדיו שבמקום לרכז כוח גדול ומאמץ מרוכז,מאפשרים לכוח קטן מדי לעמוד מול
מתפרעים וזה תמיד מתכון לכישלון.
ישן 09-12-2012, 14:40
  מודרן-סקיור מודרן-סקיור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.12
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לא הבנתי, מה לא טוב או נכון בלפתוח בירי באוויר לאזהרה?"

אני מניח שהסתכלות הצבא על מיידה אבנים היא שונה בין יידוי לעבר אזרח, לבין לעבר חיילים.
לא רואה מצב בו התגובה היא אותה תגובה אם זריקות האבנים היו לעבר אזרחים,
אז היתה ניתנת הוראה אוטומטית לטפל כראוי באותם אנשים.

כשמדובר בזריקת אבנים, גם אם פראית כמו בסירטון, זה מצב בעייתי (שלא בצדק לדעתי)
בו הצבא הוא הכוח העליון והסמכותי, שעומד מול כמה "מסכנים" שהנשק שלהם מסתכם ב- אבנים.
תוסיף לזה מצלמות משוטטות ומחפשות בכל הזדמנות לצלם את החייל הישראלי "הרע".

יכול להיות שבמצבים בהם אין סיכוי לסכנת חיים יש העדפה להמנע מפגיעה ישירה באותם אנשים,
אני מניח שעוקבים אחרי האנשים האלה ולא יעבירו את זה ככה הלאה. כמעט בטוח.

לגבי ירי באוויר, במצב בו צריך להחליט מידית, וכשהמקום מוקף בניינים, דעתי האישית, ירי צריך להיות לכיוון המתפרעים, או שבכלל לא.
בכל מקרה מניח שיש תידרוך מסויים להתנהלות מול הפגנות, על שלל מצביהם,
נוצר מצב בו הכוח שעמד מול מיידי האבנים איבד שליטה על האירוע, עקב הפרת איזון הרתעתי.
אני מניח שינסו לבדוק את שני האופציות הבאות:
1. הכוח לא היה מתורגל למצבי פיזור הפגנות וזה בלט באירוע אגרסיבי כמו בסירטון.
2. אפשרות לחוסר זמינות של אמצעי אלפ"ה.

מה שאני כותב הוא בתאוריה בלבד.
ישן 10-12-2012, 00:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "אתה צודק ברוב דבריך. היה..."

מורל האויב צריך ועוד איך לעניין אותך - הוא חלק נכבד מהגדרת המשימה שלך.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 10-12-2012, 09:55
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מורל האויב צריך ועוד איך..."

מורל ה'אויב' אכן פרמטר חשוב.
מי הוא האוייב?
אוייב נושא נשק חורש מזימות נמצא מולך על קו גבולך.
כאן מדובר בהמון של אזרחים, אכן אספסוף, אבל הדרך ל'טפל' בו אמורה להיות אחרת.
לכן המורל שלו לא חשוב אא"כ אתה עסוק בניסיון למשטר מחשבות.
לא ניתן להיכנס למוח שלהם וגם לא צריך.
לצערי ההרתעה נמוגה וצריך לחשוב על קו חשיבה מהפכני חדש באיזה דרכים לנקוט כדי לשמור על הסדר. ויש עוד דרכים חוץ מלשוטט עם חיילים בחוץ.
דוגמאות: חשמל, תקשורת, פעילות סמויה, הפרד ומשול, ותחבולות כאלה ואחרות.
חבל שלא מיישמים אותן, כמו שצריך.
אם כי במחשבה שנייה ייתכן מאוד שיציאת חיילים אלה הייתה במטרה לצלם לתעד ולזהות כמה ג'וחות רציניות שם.

נערך לאחרונה ע"י noamlaw בתאריך 10-12-2012 בשעה 09:58.
ישן 09-12-2012, 19:11
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
לכל הכותבים והקוראים,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי elimetayel שמתחילה ב "07/12/12 כוח צה"ל מול המון פלסטיני מיידה אבנים בכפר קדום"

הכתיבה כאן יוצרת הרושם כי איכפת מה שרואים בסרט,
האומנם חשוב ?
ע"פ מה שאני קורא ב-וואלה ופה, אנשים לא ממש הבינו הסרט,
אז אסדר כרונולוגית מה שהתבלבל,
תחילה נראו 6 חיילים מסתתרים מפני מטח אבני האספסוף, ואח"כ,ראיתם אותם מסתלקים בריצה.
לאחר מכן הופיע כח אחר של 2 חיילים שמסתער על אותו אספסוף[- ממנו ברחו החיילים זמן קצר קודם]עד שמחליט להסתלק גם הוא,
לדעתי רצוי מאד להבין מה ראיתם, לפני שכותבים כאן את דעתכם על הסרט.
ויש לי שאלה שתעזור לי להבין מה ראיתי,
האם לדעתכם הסרט כפי שרואים הוא עריכה פלסטינאית,
או גם לנו יש יד בעריכה של מה שאנחנו רואים,
אני שואל זאת כי לדעתי קיצצו כמה קטעים שזה לא האינטרס הפלסטיני לקצצם.

נערך לאחרונה ע"י sh_woll בתאריך 09-12-2012 בשעה 19:19.
ישן 10-12-2012, 17:11
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
בפרספקטיבה של בוגר אינתיפאדה #1

התקרית הזו, והתקרית יום לפני כן בחברון באו בדיוק כשציינו 25 שנים לפרוץ האינתיפאדה הראשונה ואני שקעתי בזכרונות מהימים ההם..

התגייסתי קרוב לשנה אחרי פרוץ האינתיפאדה, ובשלב הזה הצבא כבר ידע לא רע איך להתנהל מול הפס"ד, ואיך לאמן חיילים לקראת ירידה לתעסוקה. לפני כל תעסוקה היו מעבירים אותנו השתלמות די חפיפית אבל לגמרי מספקת שכללה:
1. שימוש ברוס"ר כנשק קר.
2. "סימולציה" של פיזור הפרת סדר, כשכל פעם חצי מהקבוצה מגלם פלסטינים וחצי מפזר.
3. סקירה של האלפ"ה השונים שיעמדו לרשותנו, טווחי ביטחון וכו' (זו היתה התורה שבכתב. התורה שבעל פה גרסה: למי אכפת, בטוח שיתנו לנו גיבוי).

צפיתי בסרט, וראשית עלי לומר שאין לי שום ביקורת על החיילים ועל מפקדם - הם תפקדו בקור רוח, במסגרת הפקודות שניתנו להם. אם יש איתם בעיה כלשהי, היא ברמת ההכשרה, הפקודות והגיבוי שלטעמי מוביל כל הדרך עד הדרג המדיני.
עם זאת,קשה לי להשתחרר מההרגשה שחבריי ואני של 1989 או 1990 היינו מפזרים את הפרת הסדר הזו, ואני אומר את זה על בסיס אירועים אינסופיים, יומיומיים, שעברתי באותם ימים.
אגב, ברוב הפעמים היינו יוצאים לסיורים - גם בלב ליבה של עזה - בכוחות של 8-10, כולל מפקד צוות, כשרוב הכוח "קל" - נע רק עם צולבת בנשק, ללא אפוד - ומיעוטו סוחב תחמושת בשביל כל השאר. היינו מצוידים במגוון אלפ"ה - רומה "טמפונים", ררנ"ג, רימוני 400, כמובן אלות (לא נעים להשתמש בהן, אולם פחות נעים לחטוף אותן - קשה להאמין כמה הן אפקטיביות פסיכולוגית) וברמת המ"מ כדורי פלסטיק.
אני חושב שמבחינת הוראות פתיחה באש, כשיש מסה כזו של זריקת אבנים המינימום שהיה צריך לראות פה - במונחים של האינתיפאדה הראשונה - זה מטח נאה של ררנ"ג + גז + הסתערות באלות מונפות. כפי שכתבתי, הייתי באינספור אירועים כאלה - אפשר לפזר כך הפרת סדר בדיוק מהסוג הזה.
ישן 10-12-2012, 18:17

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "בפרספקטיבה של בוגר אינתיפאדה #1"

שלא תיווצר תמונה לא נכונה,
על פי סרטים אחרים שראיתי,
בכפר הזה אותו סוג הפגנות חוזר על עצמו,
וממה שהבנתי, קיים ריטואל של פיזור המתבצע לפחות ע"פ מה שראיתי, ע"י ריצה לעבר המפגינים אפילו ללא שימוש באלפ"ה,והמפגינים מתפזרים,
האלימות בכפר זה לא נראת קשה, נראה כי החיילים מכירים זאת,בד"כ הם הרודפים, במקרה זה נוצרה בעיה, ששת החיילים החליטו מסיבה כל שהיא לנתק מגע, מה שהביא להיפוך תפקידים של רדיפה,
אם שמים לב לסרט שלפננו רואים שני חיילים עם ביטחון עצמי ,עושים השגרתי עבורם,ורצים לעבר האספסוף, רק הפעם זה לא עבד, העדר היה כבר בתנופה שהבריחה מקודם את ששת החיילים,
העצות שניתנות פה הם מתוך מחשבה כי יש בעיה לפזר,
אך זו לא הנקודה,
מה שרואים בסרט היא בעיה בניהול הכוחות באותו קטע של זמן,שהביא את התמונות הלא סימפטיות,
למרות שבד"כ החיילים הם הרודפים,מה שרואים בסרט אסור שיקרה.
ישן 10-12-2012, 22:58
  ה"שמל" ה"שמל" אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.06
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "שלא תיווצר תמונה לא נכונה, על..."

סתם כתושב קדומים כיום (איזה אווטינג..)

כל יום שישי אני משתדל לעשות את הנסיעות לגנים וכו' דרך הכביש הפנימי המתאים- ממנו רואים את הסיפור הזה

כל יום שישי, תקופה מאוד ארוכה, ההפס"ד הזה קורה (אולי רק במזג אוויר מאוד קשה הם מוותרים)
לפעמים יש ריכוז גדול של מג"ב, לפעמים אפילו מביאים מראש שופל גם הצעקה מככבת לה.

ולענייניו- זה לא "מודיעין" זאת ממש שיגרה.
המצב שאילו החיילים האילו הגיעו בפרוש לא היה צריך לקרות.
כוח קטן, בלי יכול ירי אלפ"ה (או יכולת ובלי אישור- זה לא משנה).
זאת תקלה, כישלון טקטי. מזל שזה רק מול אבנים.

מפקד שנלחם את אותו הקרב כל שבוע לא יכול לעשות כאלה טעיות.

השאלה היחידה שנשארת היא מה הדרג שבו יש לתלות את התקלה?
ישן 10-12-2012, 19:26
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
אכן כבוגר אינטיפאדה 1,אירוע כזה היה "ארוחת בוקר".עבורינו

אבל זכורים לי גם זמנים קשים בשנת 1990 בגבלייה,לאחר הרצח של עמי פופר ,שבעקבותיו נאסר שימוש בררנ"ג ופלסטיק אלא לאחר קבלת אישור מח"ט הגיזרה-בפועל אין אישור.
מהר מאד "החברה" למדו שאנחנו פחות מסוכנים עבורם ויידו חלוקים ענקיים מטווחים קרובים.
החיילים היו מסתתרים מתחת לספסלי האביר הממוגן והאביר היה חוטף בכול פעם שנאלץ להאיט כדי להסתובב,מטח חלוקים לחלק האחורי הפתוח.היו פצועים 2 אפילו בינוני [שבר דחוס בגולגולת] ובכל זאת אף אחד
בפיקוד לא חשב שבנתונים אלה של איסור ירי,אולי לא יעיל "להפגין נוכחות" ב12:00 בשוק של גבלייה.
אני שסופחתי לכוחות כסמל בהמתנה לקורס,מצאתי עצמי מתלבט מה לעשות?והחלטתי,על דעת עצמי לבצע ירי ררנ"ג למרות האיסור הגורף [ככה זה אנחנו-בעייתיים!!].מה אגיד לכם תענוג!יריתי תמיד בהפתעה עבורם יושב עם
נשק ב"תלה צוואר" ררנ"ג [16 גולות] מורכב ותחמיש בקנה.הייתי מחכה להסתערות בסיבוב עם מבט של שוקיסט
בעיניים וברגע הנכון הייתי מפנה את הקנה למרכז ההמון המסתער [שהורכב כולו מגברים צעירים]פותח נצרה ובום.
עד היום אני זוכר את הבום,המבט ההלום של המתפרעים [במיוחד אחד בריון ומזוקן] ו2-3 כאלה שנופלים,אנחנו המשכנו הלאה בנסיעה.
אחרי כמה ימים כבר נקראתי לתחקיר ,הודתי ישר,תיארתי את הסיטואצייה וכנשאלתי מדוע יריתי ?הוצאתי במופגן את 3 הפנקסים[1.הוראות א.הפיקוד2.הוראות הרמטכ"ל 3.??20 שנה לך תזכור] בחרתי את הפנקס הנכון וקראתי מתוכו "כי למיטב שיקול דעתי אני וחיילי היינו בסכנת-חיים שחייבה ירי גומי" כמו כן "שבגמר הסכנה חדלתי"
[גם כה זה ררנ"ג אחד בכול פעם] ודיווחתי [אחרי דקה כולם עלו בקשר "מי ביצע ירי?"]. בתחקיר העשירי לערך נשאלתי לאיזה טווח יריתי?[אמרתי תשובה נכונה!] ולמה אני היחיד שתמיד יורה?עניתי כי אולי שיקול הדעת שלי לא מוצלח?[די נמאס לי ובעיקר חששתי מהפללה,טיפשות לעומת זאת היא לא עבירה].שלחו אותי להיות סמב"צ
עד סוף הקו.הסמבציות היו מתוקות.
לקק"צ לא הגעתי.

רק רציתי להגיע הבית בשלום!

עמי-ברווז אינטיפאדה1
ישן 10-12-2012, 20:25
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
ג'בליה היתה תמיד חריגה בקיצוניות
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "אכן כבוגר אינטיפאדה 1,אירוע כזה היה "ארוחת בוקר".עבורינו"

זה סוג של אוף-טופיק, אבל הזכרונות, הזכרונות...
ג'בליה היתה גם אז מובלעת של טירוף, עם רמת נחישות ואלימות שלא ראיתי בכל מקום אחר באזח"ע או איו"ש, ומעטים המקומות שלא הייתי בהם (לצערי). גם אני הייתי בג'בליה ב-1990, ועקב ריבוי אירועים של הסתערות המונית על המאחז תוך פירוק הגדר שלו ויידוי הבז"נטים כרומחים מסוכנים, בפרק הזמן שבו הייתי שם הועלו אל עמדות השמירה קצינים (הסג"מים הצעירים, איזו אומללות) כדי שיפעילו שיקול דעת לגבי פתיחה באש. גם ככה - ואולי דווקא משום שמדובר בסג"מים מוכי סגמ"ת - היה שבוע שבו כל יום נורה למוות אדם תוך כדי ההסתערות המטורפת הזאת.

ברוב המקומות האחרים, הפרות הסדר היו נשלטות. היה קל ללמוד את הגזרה במהירות, ללמוד את הלו"ז והשגרה שלה (מתי נגמרים הלימודים, מתי ואיפה מחכים המתסיסים בני ה-17-18 לילדים זורקי האבנים), וכמובן חשוב לציין שלעתים במשך תקופה ארוכה היה מוטל עוצר - מה שאוטומטית היה מבדיל בין אנשים שלא רוצים לעשות בעיות, רוב האוכלוסייה, לבין מי שהולך לחפש צרות.

מוסיף בעריכה:
לגבי הוראות פתיחה באש, מגבלות, טווחים וכדומה. כפי שרמזתי קודם, בשטח היתה מציאות של "איש הישר בעיניו יעשה". וזה התחיל בשפצור מאוד מאוד בעייתי של האלפ"ה כדי להפוך אותם לכואבים יותר - מבלי שראיתי אפילו פעם אחת מפקד מעיר על זה, ולדעתי כולם ידעו; וזה נגמר במתן גיבוי במקרים שבהם בוצע ירי של רומה/פלסטיק/ררנ"ג בטווחים, אהמממ, יצירתיים.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 10-12-2012 בשעה 20:32.
ישן 14-12-2012, 08:34
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
מטרה, משימה, שיטה:
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי ser11 שמתחילה ב "בתחילה ההפגנה היתה יוצאת מהכפר לכיוון קדומים והחיילים היו עצרים אותה על הכביש"

מטרה: למנוע מההפגנות להגיע לקדומים.
משימה: לעצור אותן עוד בתוך קדום כדי למנוע מהן להגיע לקדומים.
איך בדיוק השיטה שהוצגה בסרטון מקדמת את המשימה בהתאם למטרה?

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 12-12-2012, 17:50
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06

השנקל שלי:

כל ה"כבילת ידי החיילים" על ידי כל מיני גורמים קונספירטיביים עלומים היא בעיקר אגדה מסוג האגדות על טמפלרים ובונים חופשיים.

במקום לנהל לחימה אקספרסיבית (שזה בתכל'ס "בואו נראה לעצמנו משהו ונדמיין שהראנו להם ונקרא לזה הפגנת נוכחות, השבת ההרתעה וכו'") ולזרוק אחריות על מש"קים בשטח (שמגלים באופן מפתיע שכמו שקל להיות גיבורים כשמחלקת חי"ר שלמה עוצרת צורב דיסקים אחד, גם קל להימלט בריצה כשהבריונים פוגשים בריונים מרובים ונחושים יותר) הבו לנו לחימה אינסטרומנטלית, ציוד מספיק ותו"ל מקומי לטיפול בהפס"דים שנראה כמו משהו שקמב"ץ ישב עליו עם קמ"ן ולא כמו משהו שמתבסס על מכות בדשא בהפסקת בית הספר.

ישן 13-12-2012, 16:50
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
איך הגענו למצב שמותר לתקוף חיילים בנשק קר - בנוסף לאפשרות להשפיל את לובשי מדינו

מזמן מקננת בי המחשבה מה יקרה אם מחר במקום כוחות מג"ב וחיילי החי"ר בשלל מקומות בהם מדי יום שישי ערבים מיידים אבנים כבדות בחיילים - צה"ל יאסוף את צבא עו"ד במשטרה צבאית והפרקליטות לרובם סיכת מ"מ וישלח אותם לעמוד 10 שעות מול ההפגנות הללו - לחזור על זה מדי שבת, במקום שעובדי המשרדים המשפטים יצאו חמשושים מדי חמישי - שבוע אחרי שבוע, חודש אחרי חודש ישלחו אותם העו"דינים לעמוד בקו האש ולבלום את ההמון - ולא לשכוח ברוח החלטות בג"צ :-).

בתקופתי בסדיר, היה אסור להשפיל חייל - האם לובשי המדים הישראלים הם חתולי אשפתות?

בנוסף להבט ההשפלתי, האם משהו היה מגיב בשוויון נפש לו מנדהו היה לוקח אלה כבדה ומנסה להכות בה חייל? אולי סכין? מה ההבדל בין כל אלו לאבנים במשקל של מאות גרמים? ובכלל, האם משהו מהחיילים בטוח שמיידים בהם אבן או רימון יד.

אני חושב שהגיע זמן לשנות את נוהלי פתיחה באש בצורה דה-פאקטו - כל מי שמזהה משליך אבן ירה על מנת להרוג. אז בהתחלה יהיו מהומות, בסופו של דבר גם הצד השני יפנים - מי שמשליך אבן כבדה אל חייל יכול להירות בו במקום.

המדיניות צריכה לבוא מלמעלה עם גבוי מלא לכל שרשרת הפיקוד.

אגב, אני בשום אופן לא מוכן שחייל יחזיק אלה, חייל הוא לא שוטר, הוא לא אמור להיות מאומן להשתמש באלה ופזור הפגנות מטווח קצר- חייל צריך לנהוג בשני אופנים: לירות או לא לירות זה הכל.

מקום שהמשטרה מאבדת שליטה ראוי שהטפול יעשה בידי הצבא - אבל בכלים של צבא.
ישן 14-12-2012, 08:01
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

משיב
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "שתי נקודות : - ירי חי על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
שתי נקודות :

- ירי חי על משליחי אבנים- יביא לנו נזק, ולכן רצוי להמנע מכך.

אבן זה נשק, סקילה זו השפלה - אתה מוכן שלובשי מדיך יושפלו אני לא.
גם חייל שמכה באלה מי שבעריכה נראה "חסר ישע" יראה הרבה פחות טוב. אבקש להזכיר לך את מראות האינתיפאדה הראשונה - חיילים מכים עציר משך דקות ארוכות יסבו לך נזק הרבה יותר גדול מתמונה של חייל יורה ואדם נופל - האלימות בכל העולם כבר לא מרגשת אף אחד - מאות אנשים מתים בכל יום מאלימות. תמונה כמו נחיל חיילים מכים באלות תסב לך נזק הרבה יותר גדול מ- 10 כדורים שיפגעו ב- 10 אנשים ויגרמו למותם.
החיילים המכים יראו על המסכים כמו תחקיר כלבוטק בעניין משחטת אדום - אדום.

מה גם, ברגע שתכנס לראשי הצד השני התודעה שהיהודים הפסיקו להיות מטומטמים והפסיקו לאכול את הדג המסריח וגם להיות מגורשים מהעיר זה יעצר - אף אחד לא רוצה למות - מי שיבין שזריקת אבן אל לובש מדים יכולה להגמר בהלוויה שלו - ישקול זאת הרבה פעמים טרם שישליך את האבן.

קיים הבדל מהותי בהכשרה של שוטר אל מול חייל. חייל לא קיבל את הכלים כיצד להתמודד עם אוכלוסיה. אתה שולח אנשים אל משימה שהם לא מסוגלים לבצע לאור ההכשרה שלהם.

כח משטרתי מגיע עם כמות גדולה יותר של אנשים מבוגרים עם ראיה והכשרה מתאימה - על כן, שלח מג"ב -> במידה ואבדו את השליטה ויש צורך להכניס צבא הכנס צבא עם כלים של צבע.

- חייל צריך להצטייד בציוד שיעזור לו במשימתו, הכל כשר בשביל המטרה.

אני יכול לשלוח אותך
להיות מנתח מח אם לא למדת רפואה? או אולי נהג בולדוזר כשאין לך כל הכשרה לציוד צמ"ה? מאוד יתכן כי כשתזדקק תמצא את הדרך לעשות שמוש במה שיש מסביב - האלטור הוא לא צריך להיות מדיניות מכוונת.

ישן 14-12-2012, 10:12
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
על אינטיפאדה בצד המצרי ובצד הישראלי....
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "משיב"

ב1987 למי שזוכר, האינתיפאדה התחילה אצלנו ומיד גם בצד המצרי של רפיח שהיתה חצויה...

כך פעלה ישראל: עם אלות ומגיני פלסטיק.
אח''כ המצאנו את החצצית, את קליעי העץ ורימוני ההלם..
אח''כ יצאו קליעי הפלסטיק (קודם מכניסים דיבל ורק אח''כ את הבורג) .
ואז מיגנו את הנ''נ ואת האבירים עם הפלסטיק המסריח שכל אבן שפגעה בו עשתה אותך חרש לשעתיים.
ואפשר להמשיך את הרשימה עד אין סוף...
התוצאה אחרי כמה שנים , אלפי הרוגים פלסטינים, מאות ישראלים הרוגים..

כך מצרים פעלה: 3-4 שריוניות עם דאשקות או גורינובים, 100-150 הרוגים פלסטינים ואחרי יומיים נגמר הסיפור..

ישן 14-12-2012, 14:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "ה"אינטיפאדה" שמתחוללת עכשיו..."

לא היא לא. למעשה היא רק מוכיחה שהפעלת כוח רב מאוד בהתחלה היא הנכונה. בשאר לא עשה זאת, ונגרר למלחמת אזרחים בעצימות נמוכה במשך זמן רב. חאפז האב כן עשה זאת, וגמר את הסיפור בשבועות ספורים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-12-2012, 15:27
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

ואולי המסקנה המתבקשת היא עוד 10 פלוגות מג"ב?
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לא היא לא. למעשה היא רק..."

ביטיס, דברנו על זה פעם והנה זה שוב אקטואלי.

ממצב שיו"ש שקטה מגיעים למצב של עליה בלהבות בתוך ימים וזה יכול להמשך חודשים עד שנים.

במצב שהשטח נדלק מייד מתחילים לשלוח פלוגות של הנדסה, שיריון, ארטילריה שהכשרתן יקרה על כלים ששעות המנוע שלהם יקרים על מנת להיות מג"ב ב - החיילים הללו לא הוכשרו לעשות את עבודת השטור, הכשרתם אחרת ושחיקה ביו"ש יכולה להוביל למראות שראינו במלחמת לבנון 2.

האם המסקנה המתבקשת היא הקמת עוד 10 פלוגות מג"ב סדירות בעיקרן שעלות הכשרתן זולה יחסית, זמינותן יכולה לשמש כ- buffer של הדלקות גזרתית ביו"ש או אפילו בתוך ישראל של לפני קווי שביתת הנשק מ- 1949.

הכוחות הללו עם הסמכויות המוקנות להם ע"פ דין יחד עם ההכשרה שניתנה להם יעשו את העבודה טוב יותר ובהרבה יותר בזול מאשר 2 פלוגות מילואים שיזומנו מעשיו לעוד חודש וחיילהן הם עו"ד ורו"ח ואנשי היטק בשכר גבוה.

האם אתה מקבל את ההנחה לצורך?
ישן 14-12-2012, 16:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "ואולי המסקנה המתבקשת היא עוד 10 פלוגות מג"ב?"

אין לי ויכוח על הצורך, וגם טענתי בעבר את זה. השאלה הנשאלת היא האם יש בכלל יכולת לקיים עוד 10 פלוגות מג"ב - גם תקציבית וגם מבחינת כ"א, כאשר יש מחסור בשניהם ביחידות הסדירות בצבא.

בינתיים השיפור הכי מהיר (והכי מועיל באופן כללי) ינתן במישור הפיקודי הזוטר והבכיר - פקודות ברורות לגבי מגבלות הכוח, ופיקוד זוטר שמבין איך להכין כוח למשימה ואיך להוציא אותה לפועל.
זה לא שמדובר בבעיה חדשה (אם כי היתה ירידה באיכות הפיקוד החל מ-2001) - הבעיה היא ישנה מאוד, אבל המצב עצמו רק הולך ומסתבך, ולכן רמת כשירות שהיתה מספיקה בקושי לפני 20 שנה, לא מספיקה בכלל היום.

ישן 15-12-2012, 17:09
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

משיב
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אין לי ויכוח על הצורך, וגם..."

שבוע טוב,

ביטיס, אני מנסה לחשוב על הטענה: "גם תקציבית וגם מבחינת כ"א" - אני מדבר על סדר גודל של 1000 איש נוספים על פני 3 שנות גיוס חובה - מדובר במספרים קטנים להבנתי.

מבחינת תקציב, מדובר על הכשרה זולה בהרבה מהחזקה שנתית של גדוד טנקים סדיר. בסה"כ מדובר בכלי רכב, נק"ל, כח אדם.

לא רואה שזה משהו שהוא מעבר ליכולתה של מדינת ישראל.

תחשוב על עלות של הקפצה של גדוד מילואים למטרת בט"ש למשך שנה - 10 פלוגות מג"ב סדירות יכולות בקלות להחליף שהיה של עשרות גדודי מילואים שנקראים בשוטף לפעולות שאינם מוכשרים לעשות.

במצב בו השטח שקט - תוספת הכח אדם הזאת יכולה לתגבר את תפקודה הקלאסי של המשטרה - בקרות ארוע ועליית כוננות ואפילו "סתם" ברדק בעיר העתיקה בירושלים, התגברות פח"ע ביו"ש, מבצע מעצרים של משפחות פשע, מבצע הריסות של בניה בלתי חוקית, .... יש למערכת את ה- buffer של כח אדם לטפל ולהכיל את הארועים.
ישן 15-12-2012, 17:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "משיב"

1. מדובר ב-1000 בפרופיל שגם כך יש חוסרים ממנו.
2. מג"ב נשענים על שלד קבע הרבה יותר משמעותי מאשר צה"ל, כך שתקציבית מדובר בלפחות 200 תקני קבע ראשוניים נוספים.

כך שמדובר בשווה ערך של שלושה גדודי חי"ר נוספים, שהמקום היחיד להביא אותם הוא במקום היחידות הסדירות הקיימות, ולכן לא מדובר בעוד גדודי מילואים חופשיים, אלא מג"ב במקום חי"ר/תותחנים/שריון/מוד"ש.
אני אישית הייתי שמח יותר, אם כבר מפרקים יחידות סדירות לטובת משהו, הוא למלא את היחידות האחרות שנמצאות בתת-תקן. יכול להיות שאתה צודק ועדיין שווה להחליף סדיר לטובת מג"ב - אני כבר לא במצב שאני יכול להעיר בבטחון לגבי דבר שכזה, למרות שיש כמה אפשריות נוספות שינצלו את הסד"כ הזמין בצורה מיטבית.

ולכן, אני שוב אומר: התיקון שיתן את מקסימום התוצר הוא שיפור הכשרת המפקדים בשלב הזה. זה יביא לכך שיחידה כזו לא תצא מהבסיס ללא הבנה של מטרה-משימה-שיטה, והוא יוכן בצורה מתאימה למשימה ע"י המפקדים.

ישן 15-12-2012, 20:21
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

השאלה איזה אתגר צפוי בטווח הנראה?
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. מדובר ב-1000 בפרופיל שגם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
1. מדובר ב-1000 בפרופיל שגם כך יש חוסרים ממנו.
2. מג"ב נשענים על שלד קבע הרבה יותר משמעותי מאשר צה"ל, כך שתקציבית מדובר בלפחות 200 תקני קבע ראשוניים נוספים.

כן, 200 אנשי קבע זה לא מעט ומבין את עניין העלות.

כך שמדובר בשווה ערך של שלושה גדודי חי"ר נוספים, שהמקום היחיד להביא אותם הוא במקום היחידות הסדירות הקיימות, ולכן לא מדובר בעוד גדודי מילואים חופשיים, אלא מג"ב במקום חי"ר/תותחנים/שריון/מוד"ש.

השאלה היא מה האתגר? האם התרחיש הסביר הוא מלחמה מול קומנדו סורי ברמה"ג או פלישה של ארמיה משוריינת מצרית או שתיים לסיני או התפרעות המונית בחברון את שכם או ניסיונות פיגוע על כביש 446 (הכביש המחבר את מודיעין עלית לברקן) - אגב, סתם שלפתי כביש שעליו יש תנועה ישראלית רחבת היקף או כביש 90 מבית הערבה ועד בית שאן.

כמובן שאני לא מדבר על בטול של אחד על פני השני - אני מדבר על התמהיל, האם בעת הנוכחית נכון יותר להגדיל את כמות הטנקים שחלקם נוסעים משנות ה- 70, שותים סולר כמו גמל צמא או לחילופין יש צורך בגוף שיש לו הכשרה בטיפול בהפרות סדר צבורי ביו"ש - להבנתי, פלוגת מג"ב תעשה שם עבודה טובה יותר מאשר גדוד תותחנים בסדיר או במילואים.

אני אישית הייתי שמח יותר, אם כבר מפרקים יחידות סדירות לטובת משהו, הוא למלא את היחידות האחרות שנמצאות בתת-תקן.

יתכן וההחלטה הנכונה כפי שכתבתי לך בעבר היא להחליט על מה לא מתחזקים בשל התיישנות, אי קריאה למילואים לאנשים של אותם כלים ולתת להם להרקב בימ"ח בתקווה שלא נאלץ להשתמש בהם ולתגבר ביתר בכח אדם (לרבות טכני) של מערכים חשובים יותר.

יכול להיות שאתה צודק ועדיין שווה להחליף סדיר לטובת מג"ב - אני כבר לא במצב שאני יכול להעיר בבטחון לגבי דבר שכזה, למרות שיש כמה אפשריות נוספות שינצלו את הסד"כ הזמין בצורה מיטבית.

ולכן, אני שוב אומר: התיקון שיתן את מקסימום התוצר הוא שיפור הכשרת המפקדים בשלב הזה. זה יביא לכך שיחידה כזו לא תצא מהבסיס ללא הבנה של מטרה-משימה-שיטה, והוא יוכן בצורה מתאימה למשימה ע"י המפקדים

פקוד לא אחת הוא ההבדל בין כשלון והצלחה - מקבל.

.
ישן 14-12-2012, 17:49

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "משיב"

מטרת הפעולה כנגד מפגינים מיידי אבנים הינה הפסקת האלימות, ע"י פגיעה ברצון וביכולת שלהם להפעיל אלימות.
החכמה לעשות זאת בדרך אלגנטית [השגת התוצאה עם מעט השקעה/אלימות] ,
תחמושת חיה הינה המוצא האחרון [לעיתים, כשהכנסת עצמך לפינה מסוכנת] להגנה על חייך,
פגיעה לא נחוצה במפגינים, היא קודם כל נזק לנו, לרעיון שאנחנו רוצים להיות אנשים/חברה טובים יותר,
מה יחשבו עלינו אחרים זה בונוס,
ובד"כ יכולת מקצועית,ביטחון עצמי,כבוד לאדם -המביא לשימוש באמצעים אחרים מאש חיה ,יביא לך דיבדנדים בצורת רספקט מה'אויב' והצופים.
יכולת מקצועית תביא לשימוש מושכל באחד מהאמצעים הרבים שיש לפיזור הפגנות,
אלות זה אחד האמצעים, וצריך לדעת מתי ואיך להשתמש בהם.
השיח פה ,המתחיל ונגמר בכן ירי/לא ירי, הוא שגוי,
כי יש אמצעים רבים ומקובלים יותר.
ושוב,אנחנו תלויים במקצועיותם של משיבי הסדר - כי בכל אמצעי אפשר לעבוד טוב ואפשר לעבוד רע- אם שוטרים מתאימים יותר,אז כמובן צריך לשאוף לשלוח שוטרים,
וכמובן, לא התכוונתי בתגובתי הקודמת לאילתור,התכוונתי כי אין לפסול אלות.
ו
ישן 14-12-2012, 10:40
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

מדור דעות Ynet היום - בדיוק בנושא

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4319361,00.html

לוחמים עם ידיים קשורות

הוראות הפתיחה באש הופכות למחמירות יותר ונותנות פחות מענה להתפרעויות. הגיבוי והסובלנות מצד הדרגים הבכירים בצבא, התקשורת והעם הולכת ופוחתת. אל תפקירו את החיילים

יוסי, לוחם משוחרר

פורסם: 14.12.12, 08:43

לפני כחצי שנה ניצבתי בפני החלטה חשובה לגבי המשך חיי. בתור קצין מוערך בחטיבת חי"ר, ולקראת סיום תפקיד בתור סגן מפקד פלוגה, הופעל עליי לחץ ממפקדיי בדרגות השונות לצאת לקורס מפקדי פלוגות ולהמשיך להתקדם בצבא. בסופו של דבר, לאחר התלבטויות רבות החלטתי להשתחרר, ואת אחת הסיבות המרכזיות לכך ראינו בסרטונים שפורסמו באינטרנט - קשה מאוד להיות היום לוחם באיו"ש.

בתור תושב יהודה ושומרון, ראיתי מקרוב את התקופה הקשה של האינתיפאדה השנייה. ירי על הצירים, חדירות ליישובים, פיגועים יצירתיים וקטלניים פרי מוחם הקודח של המחבלים שגרו רק כמה קילומטרים מביתי. כשצה"ל יצא ל"חומת מגן", מסוקי קרב באוויר ושיירות של מובילי טנקים על הכבישים היו מחזה תדיר. בתור נער, הייתי מלא הערצה כלפי החיילים הללו, שנלחמים כדי שאני אוכל לחיות בשקט. ידעתי שכשיומי יגיע, גם אני אתגייס לקרבי.

עוד בערוץ הדעות של ynet:

היום זאת זועבי, מחר ישתיקו אותך / סמי אל-עלי

לשנות גישה כלפי הרשעות השווא בישראל / אפרת פינק

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer3/2012/12/09/4324613/shomron_p.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/flowplayer/fpPlayButtonBig.png]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/video/sharingfooter/sf_vbar.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/video/sharingfooter/sf_vbar.jpg]

פלסטינים יידו אבנים והבריחו חיילים בכפר קדום
הוראות ללוחם-על

כשהגיע יום הגיוס שובצתי בחטיבת חי"ר. סיימתי תקופת הכשרה אינטנסיבית ומלאת אתגרים, שייעדה אותי ללוחמה מול כל אויב רלוונטי, מצבא זר ועד למחבלים בודדים המסתתרים בתוך אוכלוסייה אזרחית. בסוף ההכשרה, הגעתי לאחד הקווים ביו"ש חדור שליחות ומוטיבציה. עמדתי במחסומים, עצרתי מחבלים מתאבדים וגם פלסטינים שניהלו תשתיות טרור. הרגשתי שאני עושה עבודה חשובה.

כשנתיים לאחר מכן חזרתי לקו נוסף ביו"ש, הפעם אחרי קורס קצינים, כמפקד מחלקה. מאז הקו הראשון שלי ב-2008, הוחמרו מאוד הוראות הפתיחה באש. אם ב-2008 נחשב כל אדם עם בקבוק תבערה ליד הציר לסכנת חיים, שנתיים אחר כך - בעקבות יותר מדי מקרים של לוחמים עם אצבע קלה מדי על ההדק - הוחמרו ההוראות כך שמותר לירות לזורק הבקבוק ברגליים אך ורק אם הבקת"ב דולק והזורק עומד לפגוע ברכב שנוסע על הציר. רק לוחם-על מסוגל לעשות אבחנות שכאלה בעודו רץ בהרים עם ציוד כבד וצריך לפגוע במטרה קטנה ממרחק של 50 מטרים. נגד זורקי אבנים הייתה הוראה שלא לירות. כל הפלוגה קיבלה על עצמה את ההוראות הללו בהבנה, אך התסכול החל לצוף באחת ההפגנות הקבועות של יום שבת.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer3/2012/12/13/4335531/43355030100799408258no.jpg]

ההוראה המפורשת: לא לירות במיידי אבנים (צילום: EPA)

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer3/2012/12/06/4321607/EPA03498916555674_wa.jpg]

חיילים מול פלסטינים בחברון (צילום: EPA)

בכל שבת נערכנו בכוחות גדולים נגד כ-15 מפגינים שיצאו מהכפר הסמוך לעבר היישוב היהודי. ההוראות היו פשוטות - יש להיערך בתצפיות, לבלום את המפגינים, ולא ליצור תמונות שיש בהן פרובוקציה תקשורתית. נוצר מצב אבסורדי שבו פעם בשבוע הייתי עומד עם החיילים שלי מול כ-15 מפגינים שיידו עלינו אבנים. לא יכולנו לרדוף אחריהם ולתפוס אותם. אנחנו לבושים בכ-20 ק"ג של ציוד. לא יכולנו לירות לעברם אמצעים לפיזור הפגנות, כגון כדורי גומי או רימוני גז, מכיוון שהדבר היה רק מלבה את היצרים. עמדנו והבטנו בהם זורקים עלינו אבנים, עד שהם השתעממו והלכו הביתה. אחרי ההפגנות הללו התחלתי לקבל גלי מרמור מהחיילים: האם בשביל זה התגייסנו לקרבי? אנחנו לוחמים, מטרתנו להילחם, לירות, לכבוש, לא לעמוד בחוסר מעש מול ערבים שזורקים עלינו אבנים.

שלושה מג"בניקים - והמפגינים בורחים

בתור קצין לוחם המשרת בשטחים, הסמכויות שלי על הנייר היו נרחבות - היכולת לעצור כל אדם שמאיים על ביטחון האזרחים, תוך שימוש בכוח פיזי סביר לצורך המעצר. בפועל כל שימוש באמצעי לפיזור הפגנות (אלפ") או מעצר חשוד היה טעון אישור של רמה ממונה, אישור שלא תמיד היה ניתן. לעומתנו עמדו לוחמי מג"ב, בעלי תעודת השוטר. המג"בניקים התמחו בשימוש באלפ"ה, והיו בעלי סמכות לעצור כל אדם ולעכב אותו. נוצר מצב הזוי שכשמחלקת חי"ר עמדה מול מפגינים, המפגינים זרקו עליה אבנים, וכשהגיח ג'יפ של מג"ב עם שלושה מג"בניקים בלבד, המפגינים נסו על נפשם. הם ידעו שמאיתנו אין ממה לפחד - אנחנו רק נעמוד מולם ונחכה שיילכו. המג"בניקים הם אלו שלא יבחלו בכוח פיזי כדי לעצור אותם, ויעכבו אותם לכמה שעות בתא המעצר הסמוך.

כיום הלוחמים בשטחים אינם מאומנים להתמודד עם הפגנות ואוכלוסייה אזרחית. יש לציין באותה הנשימה כי ההירתמות של החיילים להתמודד עם מצבים אלו ראויה להערכה. גם הלוחמים הכי בעייתיים והכי פחות ממושמעים מפגינים שיקול דעת ואיפוק, ועושים כמיטב יכולתם לסיים את האירועים עם מינימום פגיעה לכוחותינו, למפגינים ולתדמית המדינה. מדי שבוע מסתיימות עשרות הפגנות והפרות סדר בלי שתשמעו עליהן. מדי פעם, כשאחד החיילים טועה, הוא יקבל פרסום בתקשורת שלא יבייש שר או ראש ממשלה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer3/2012/12/12/4333252/paper_IMG_5132_wa.jpg]

לוחמת מג"ב שירתה בפלסטיני והפכה מטרה בעצמה (צילום: גיל יוחנן )

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer3/2012/12/13/4334976/433497401000100408273no.jpg]

תופסים מחסה בחברון (צילום: AFP)

ניקח לדוגמה את סגן-אלוף שלום אייזנר. אחי הגדול מכיר את אייזנר היטב מתקופת שירותו הצבאי, והוא מספר על קצין מוערך, שסיכן את חייו אינספור פעמים במהלך שירותו למען אחיו לנשק ולמען עמידה במשימתו. לוחם בדם. והנה, אייזנר ניצב מול עשרות מפגינים שחסמו כביש ראשי בישראל, ולו - בתור מפקד הגזרה - אין סמכות לעשות דבר בנושא, אין לו אפילו סמכות לאזוק אותם. אני לא מצדיק את מכת הנשק שאייזנר החטיף למפגין הדני, אבל אני מבין לחלוטין את תחושת חוסר האונים שלו. מיד לאחר שהסרטון הקצר פורסם ברשת, התפוגגה כל תרומתו לביטחון המדינה כלא הייתה, ומקצין מוערך עם עתיד מזהיר הוא הפך ל"חייל שהביא מכת נשק לדני".

מקווה שלא אטעה

ולמרות הדברים האלו, לא תשמעו אף חייל מהפלוגה שלי מתלונן. הם מבינים את המורכבות. הם יודעים שהם לא משרתים כדי להשוויץ לחברים שלהם, אלא כדי למלא כל משימה שמדינת ישראל תיתן להם, גם אם האמצעים הניתנים להם מוגבלים מאוד. גם אני יכול לספר לכם שאמשיך ללכת למילואים, ואעודד כל אדם שאני מכיר ללכת לקרבי ולתת מעצמו למען ביטחון המדינה שלנו. אבל אני מקווה מאוד שאני לא אטעה כשאהיה בתעסוקה מבצעית. הוראות הפתיחה באש הופכות למחמירות יותר, נותנות פחות מענה לבעיה, והתחושה הרווחת היא שהגיבוי והסובלנות מצד הדרגים הבכירים בצבא, התקשורת והעם הולכת ופוחתת.

לדעתי, הפתרון למצב אבסורדי זה הוא מצד אחד להגדיל את הסמכויות של הלוחמים באיו"ש, ומצד שני לתגבר את נוכחות מג"ב. לוחמי מג"ב עוברים הכשרה שעוסקת בדיוק בתחום הזה - פיזור הפגנות ומעצר של מפרי סדר, ויש להם סמכות של שוטרים בכל הנוגע לסמכויות מעצר ועיכוב לחקירה. כך, הלוחמים ירגישו חסרי אונים פחות ויוכלו לפעול במצבים כאלו ללא חשש. הגידול במספר המג"בניקים יאפשר להם להיות זמינים יותר וגמישים לטיפול באירועים כאלו. ברגע שניתן לחיילים ולשוטרים באיו"ש את הסמכות והגיבוי הנדרשים לצורך מילוי תפקידם, נרוויח שקט, הרתעה וביטחון.

בינתיים, עלינו לחזק את ידיהם של הלוחמים היקרים באיו"ש, שעובדים יומם ולילה ומקריבים מעצמם כדי לתת לנו ביטחון, גם במצבים המורכבים שאליהם לא הוכשרו. עלינו להראות להם שאנחנו סומכים עליהם, ולגבות אותם גם כאשר הם טועים.

יוסי שירת ארבע שנים וחצי בתור לוחם ומפקד באחת מחטיבות החי"ר, מתוכם שירת במצטבר כשנה וחצי ביהודה ושומרון.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:33

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר