לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-02-2014, 20:34
  ה"שמל" ה"שמל" אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.06
ירי "באוויר": שימוש, סיכונים ובעיות אחרות

אני חושש שהדיווח שהבאתי מאלון בן דוד על פרטי אירוע הדו"צ שבו נהרג סרן טל נחמן ז"ל קצת נעלם, ורציתי מאוד שהנושא יעלה כאן לדיון-

ציוץ מהטוויטר של אלון בן דוד-
ציטוט:
Alon Ben-David ‏@alonbd
2 בלילה אזור בארי: חייל גבעתי שאבטח משימת איסוף זיהה דמות חשודה נכנסת לנגמ"ש שאותו אבטח, ירה ירי אזהרה באוויר והרג קצין שישן על סיפון הנגמ"ש

גם בכתבה הערב בחדשות 10 אלון בן דוד חוזר על הסיפור ככה- כנראה שי לו מקורות כאלה.
http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1035747

כבר לפני שנים, כנער בתקופת האינתיפדה השנייה, אני זוכר שאבא שלי היה מתדרך אותי כל פעם (הייתי יושב מאחורה, ושם היה הרובה) לא יורים לעולם באוויר. אין דבר כזה. ירי יכול להיות רק לעבר מטרה מוגדרת.
בסדיר היו כמה מפקדים שככה היו מתדרכים ב"נוהל מעצר חשוד" ירי אזהרה לחומת מפגע.

אבל הם היו המיעוט.

כך אני מתדרך עד היום.

אבל זה כנראה לא המצב, ולא הנורמה , וזה הורג.
לפעמים פלשתינים
לפעמים גם את כוחותינו.

אפשר כבר להוציא את צירוף המילים הנוראי הזה מצה"ל?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-02-2014, 23:14
צלמית המשתמש של Fxtrage
  Fxtrage Fxtrage אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "ירי "באוויר": שימוש, סיכונים ובעיות אחרות"

אם נסתמך על הפרסומים עד כה:
לדעתי השאלות שצריכות לעלות כאן ולא נקבל עליהן תשובה כלכך מהר
פחות קשורות לירי עצמו אלא יותר לנוהל הקרב ולשפה המשותפת\נוהלי העבודה של שני הכוחות.
אני מנסה לחשוב מדוע קצין ישן מחוץ לנגמ"ש בעת פעילות מבצעית על גבול הרצועה (לובש מיגון או לא). האם הוגדר לכוח המאבטח במפורש שאסור לו לבצע ירי לכיוון הנגמש אם הוא מזהה תנועה (לגיטימי לחלוטין לאור אירוע שליט).
האם היה תאום בין הכוחות כשמישהו יצא מהנגמ"ש החוצה, זיהוי וויזואלי ע"י הכוח המאבטח ודיווח מתי הוא חוזר\מתכנן לחזור לתוך הנגמ"ש כמו גם הגדרה שבשלב הזה הם "סגורים לאש" לכיוון הזה. האם הדיווחים עברו ממפקד כוח האבטחה אל החיילים או נשארו רק אצלו..

ואלו רק מספר נקודות קטנות שמחזירות אותי לשאלה הראשונה, למה הקצין ישן על סיפון הנגמ"ש?
לא היו מספיק תאונות בצה"ל עם שינה על גבי כלים מבצעיים כדי שהדבר יהיה אסור?
ישן 05-02-2014, 14:53
  יוסי ב. יוסי ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.08
טרגדיה נוראית שמציבה שאלות קשות
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "ממה שידוע בינתיים- דווקא זה..."

גם אחרי שנצא מהנחה שמדובר בגזרה חמה, בעייתית, מפחידה ומסוכנת, קשה להכיל את מה שקרה שם.
לא בוודאות הקצין ישן. לפי חלק מהדיווחים, הוא הרי ירד שנייה לפני כן לתוך הנגמ"ש לקחת דבר מה ועם עלייתו חזרה השתקף כצללית ואז נורה, קשה להאמין שהספיק להירדם על הסיפון משך השניות מאז שעלה מהנגמ"ש ועד שנורה.
הבאמת חשב החייל שירה - צעיר ככל שיהיה - שעלה מחבל על הנגמ"ש ושני הכדורים שירה הם שיסיימו את האירוע? בכזאת קלות חודרים מחבלים את הגדר ועולים על נגמ"ש? לא התקדמנו מאז אירוע חטיפת שליט? יש שוב סיכוי שמחבל יחדור את הגדר ללא שום התראה?
זאת בכלל דרך החשיבה במרחב הגדר? נדמה לך שיש חדירה, דפוק כדור במטרה להרוג?
זה נורא ואיום שחיילים שתפקידם לאבטח את נגמ"ש המודיעין יורים בו ממרחק של 10 מטר.
10 מטר ! חייל עובר אותם ב-3-4 שניות. למה לא להתקרב לנגמ"ש לוודא השתלטות עויינת?
איפה היו שאר החיילים באירוע? איפה היו המפקדים? ככה מנהלים אירוע חדירה? ואולי יש כל כך הרבה חדירות לא מדווחות?
נקרע הלב על הקצין שנהרג ואני מרגיש מבוכה גדולה על השאלות שהריגתו הציפה.
יוסי
ישן 05-02-2014, 16:14
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי יוסי ב. שמתחילה ב "טרגדיה נוראית שמציבה שאלות קשות"

ממה שאני הבנתי (וייתכן שאני טועה) הקצין ישן על הסיפון, החייל היורה זיהה דמות חשודה אחרת ובעקבותיה ירה שני כדורים שפגעו בטעות בקצין.

אם אכן זה המצב לא צריך לפגוע בחייל היורה. השגיאה היחידה שלו הייתה מקצועית, מבחינה ערכית הוא פעל כראוי.
לפגוע בו לא רק יהיה בבחינת להאשים את הש.ג אלא להעניש חייל על לקיחת יוזמה וחתירה למגע.

אני לא הייתי באירוע ואני לא מכיר אותו, עם זאת יש פה הרבה בעיות חמורות אחרות שאף אחד לא מצביע עליהם.
הדוגמא הבולטת ביותר היא כנראה העובדה שמדובר בכח חביר. מי שיודע איך מתנהגים בד"כ כוחות חברים מבין את בעיית התקשורת והתיאום אתם. אני די בטוח שזה היה גורם שתרם ישירות לתאונה- פרט, כאמור, לגורמים אחרים.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 05-02-2014, 20:44
  דורון 2 דורון 2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.10
חומת מפגע בלילה חשוך שמסביבך לוחמים נוספים?
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Reshef914 שמתחילה ב "כי אחרי שכדור עובר את מה..."

אני לא יודע מה אומר לך המושג לילה חשוך(בלי זלזול) בשעה 0200,נא לבדוק אחוז ירח,אבל אני יודע מה זה אומר עבורי,חושך! ומסביבך כוחות נוספים,אם תהיה לך חומת מפגע שתהיה מסוגל לזהות אותה בברור כאחת שאפשר לירות לעברה אזי אתה קרוב מידי אליה עבור ירי מבלי לפגוע(אולי)בעצמך או בחבריך,אם לא תהיה מסוגל לזהות אותה בברור אז איך תדע שזה לא איזה בית\דיר\חבר\נגמ"ש וכו',יש לך שניות בודדות לעשות זאת,אני בספק...אך ירי בשישים מעלות או כל זווית קרובה אחרת לכיוון מסויים רצוי החוצה יהיה הכי מהיר וכמעט מבלי לעזוב את המטרה והכי בטיחותי יחסית לסיטואציה.בכל מקרה זוהי דעתי זה מה שאני מעביר יצא לי בעבר לקבל נתזים רבים בפנים מירי ממרחק של 10 מטר בערך במזל לא איבדתי עין,עדיין לא הבנתי למה הלוחם הצעיר במרחק של 10 מטר לא מצמצם מרחק או צועק לכיוון???!!!
ישן 05-02-2014, 21:00
  Reshef914 Reshef914 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.12
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי דורון 2 שמתחילה ב "חומת מפגע בלילה חשוך שמסביבך לוחמים נוספים?"

אם אתה מוסיף עוד נתונים ותנאים שונים, ברור שדרכי הפעולה שונות. מה שאמרתי היה הנחה כללית ואכן כל מקרה יש לשקול לגופה.

קודם כל, גם במטווחים סגורים, יש חומת מפגע ומניסיון של ירי מטרים ספורים בו הקליע פגע בחומת מפגע, הכדור לא ניתז. הוא "נתקע" ונבלם בחומת מפגע.
מין הסתם, אם חושך, שטח פתוח, אתה לא בטוח, יש רוח, סנטה קלאוס הגיע או אנא ערף מה, יכול להיות שירי באוויר יהיה יותר יעיל ובטוח. אני לא אומר שלא.
סתם לדוגמא, ירי אזהרה למשל בלב ים, יבוצע לאוויר.
אתה יודע מה הטווח של נק"ל או כל נשק אחר, אתה יודע אם הגזרות שלך פנויות, בים נוח יש לך ראייה שאתה יכול לוודא שאתה באמת יורה לטווח נקי ויהיה הרבה יותר בטוח ויעיל לירות באוויר מאשר לירות לכיון המים ולקחת את הסיכון שהכדור יקפוץ. אגב, לרוב, הוא קופץ במסלול ימינה (עקב סלילי הקנה).

מה שאמרתי התייחס למצב יחסית סטרילי להסביר את ההיגיון הפשוט והסביר למה עדיפה חומת מפגע מאשר ירי באוויר. אבל כמובן שיש לשקול את התנאים והסיטואציה.

ישן 06-02-2014, 08:16
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
אני מתחיל להרגיש כמו איזה מורה לדקדוק או לפיסיקה...
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Reshef914 שמתחילה ב "הוא נופל, אבל עדיין, תירה ב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Reshef914
הוא נופל, אבל עדיין, תירה ב 60 מעלות, הכדור יתפס 100-200 מטר? אולי יותר?

הרבה הרבה יותר!

הצניחה החופשית תגרום לו לצבור תאוצה והמסה שלו תגדל,

א. הכדור כל הזמן מושפע מהחיכוך באוויר, כך שגם בעת הטיפוס (אם ירית כלפי מעלה, וגם בעת הצניחה, הוא נתקל בהתנגדות. התוצאה - המהירות המירבית של הקליע היא בצאתו מן הלוע. מהירות הפגיעה היא בהכרח נמוכה יותר. אגב - המינוח הנכון, במקרה זה, הוא מהירות ולא תאוצה.
ב. המסה של הקליע אינה גדלה! בסיכומו של דבר, היות והמסה נשארת יציבה (פרט למקרה של קליע נותב, שבו המסה קטנה), והיות והמהירות קטנה, אזי האנרגיה הקינטית הולכת וקטנה ככל שהקליע מתרחק מהלוע.

בעת פגיעה בגולגולת, זה יכול להיות הרסני.

בעניין הזה - אין מחלוקת: שום דבר טוב לא יכול לצאת מפגיעת קליע, ואפילו קליע "עייף", וכבר היו דברים מעולם.

ישן 06-02-2014, 09:32
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אצל בני דודנו - גם בתוך הארץ - נפוץ מאוד המנהג לירות באוויר בשמחות (בעיקר בחתונות)
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Reshef914 שמתחילה ב "הוא נופל, אבל עדיין, תירה ב..."

מתי בפעם האחרונה שמעת על מישהו שנהרג מזה? כן, לעיתים יש פצועים, במיוחד לאור העובדה שבני דודנו יורים בתוך אזורים מיושבים בצפיפות, ונוטים לכוון את הנשק ב-90 מעלות - אבל מקרי הפציעה הם יחסית נדירים, ומקרי המוות נדירים עוד יותר.
בקיצור, אם בשטחי אש - שהם כמעט כלל לא מיושבים - תירה ב-60 מעלות לעבר איזור לא מיושב, סביר מאוד להניח שהדבר היחיד שתפגע בו הוא חול...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 06-02-2014, 12:40
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "ירי "באוויר": שימוש, סיכונים ובעיות אחרות"

יש חיה כזאת "ירי באוויר". חייל שלימדו אותו היטב איך לבצע את התרגיל הזה בלי להזיק לאחרים, כנראה שגם לימדו אותו טוב איך לפעול במצב של חשד לפיגוע חטיפה על נגמ''ש של כוח חביר שנמצא צמוד אליו בעמדה במהלך מארב.

לא מעניין אותי דיון בטכניקה של ירי באוויר, כי הוא פרק משני ולא חשוב בנוהל עצירת חשוד, שהוא פרק בעל משמעות מוגבלת לאירוע כאן.
אגב, אם כבר לבצע נוהל עצירת חשוד במתאר הזה, החייל הער שעלה להביא ציוד ועורר את החשד היה אמור להיות מסוגל לשמוע את החייל החושד צועק לו מספר צעקות מנוהל עצירת חשוד המפורסם, קודם לירי. זה היה נותן לו הזדמנות לנצח את האירוע בלי דם.

אבל נראה בינתיים שאין מדובר כאן שחייל שלימדו אותו טוב, אלא בחייל שלימדו אותו לא טוב. יכול להיות שיש מה להאשים את החייל. אבל מקרי ירי כוחותינו על כוחותינו החוזרים ומתרחשים בצבא ההגנה מלמדים שאין מנוס מלהכיר בבעייה כבעייה שמאפיינת את צבא היבשה. סליחה, זרוע היבשה.
תוציאו מימון חריג למשלחת שתלמד את הנושא של חקר תאונות בחיל האויר הישראלי, ותתחילו לחסוך בדם.
נכון שכבר יש יותר מששה מליון יהודים בארץ הקודש, אבל כל בן אדם הוא יקר. אולי חוץ מבני האדם של האויב, בעצם.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:36

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר