לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-04-2006, 20:03
  משתמשת נקבה tiras777 tiras777 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.06.05
אממ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "שמירת שבת - האם זאת באמת הכוונה?"

אסורה כל מלאכה בשבת. <עבודה שמכניסה לך כסף...>
בנוסף לזאת חכמים הוסיפו ל"ט אבות מלאכה..בינהן.חפירה, דישה, זריעה, קצירה וכ"ו וכ"ו..

עכשיו לגבי כל דבר אחר: ר' יהודה הלוי אמר:
"פרי השבוע-יום השבת.
מפני שהוא מיועד להידבק הנפש בעניין האלוקי בשמחה..בעבודת הנפש עם מנוחת הגוף."

מותר בימי חול אך אסור בשבת משום כבודה וקדושתה של השבת: הנביא ישעיהו אומר: "אִם-תָּשִׁיב מִשַּׁבָּת רַגְלֶךָ, עֲשׂוֹת חֲפָצֶךָ בְּיוֹם קָדְשִׁי; וְקָרָאתָ לַשַּׁבָּת עונֶג, לִקְדוֹשׁ ה' מְכֻבָּד, וְכִבַּדְתּוֹ מֵעֲשׂוֹת דְּרָכֶיךָ, מִמְּצוֹא חֶפְצְךָ וְדַבֵּר דָּבָר. אָז, תִּתְעַנַּג עַל-ה', וְהִרְכַּבְתִּיךָ, עַל-במותי אָרֶץ; וְהַאֲכַלְתִּיךָ, נַחֲלַת יַעֲקוב אָבִיךָ-כִּי פִּי ה', דִּבֵּר".
<אם ביצעת את כבוד השבת וכבוד ה', על פי <מעשה, דיבור, מחשבה> אז ביצעת את מצוות עונג שבת.>

כי מצוות השבת מקיפה את שלושת לבושי נפש האדם:
מעשה-לא לעשות מעשה חול. <טלוויזיה, רדיו, ....>
דיבור-לא לדבר על מלאכות חול.
מחשבה-לא להרהר על מלאכות חול.

חזרה לפורום
ישן 13-04-2006, 20:23
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי tiras777 שמתחילה ב "תראי, לגבי החשמל...אני לא חזקה מספיק בשביל לענות לך על זה"

שלום לך,
את עושה את זה כאילו מותר להתכונן למבחנים בשבת, ואת קיבלת על עצמך שלא לעשות זאת.
הדבר הוא דבר שגוי המוטבע ברובנו כבר מילדות אך לאחר קריאה מרפרפת בפסקי השולחן ערוך (וגם, כמובן, ב"ילקוט יוסף") תגלי שאסור להתכונן למבחנים.
למעשה, חשבתי פעם על מקרה קצת קשה:
מחד גיסא אסור ללמוד למבחנים.
מאידך גיסא ישנה חובה לקרוא פעמיים מקרא ואחד תרגום(פרשת שבוע).
מה קורה אם שתי ההלכות הללו מתנגשות חזיתית? אם המבחן הוא על פרשת השבוע.
אכן, תהיה בעייה לקרוא את הפרשה הזו בשבת ולכן, להלכה, יש לקרוא פעמיים מקרא ואחד תרגום במהלך השבוע ולשמוע את החזן בכוונה מרובה בשבת בבוקר כשהוא קורא בתורה אך לא לקרוא פירושים ודברים כאלו העלולים לעזור למבחן.
ובקיצור, טוב עשית שלא התכוננת למבחן, אך לא מעלה היא - וחל איסור ללמוד למבחן ביום השבת(בדיוק כמו להדליק אש).
חזרה לפורום
ישן 15-04-2006, 19:36
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Mad_Tiger שמתחילה ב "בס"ד למה שספר מדעים יהיה..."

שלום,
[במאמר מוסגר: מעניין אותי לדעת מדוע, לדעתך, מותר לקרוא את המדעים שבגמרא? האם מותר לקרוא את המתמטיקה שבגמרא? ומה עם הגיאומטריה שבגמרא(צורות הנדסיות, קוטר וכו')?ולא נשכח את ההיסטוריה שמופיעה מידי פעם...
אז למה זה כן וזה לא?
טוב, אז גמרא זה גמרא, אך עדיין נפסק להלכה שחובה לדלג על קטעים כאלו בגמרא אם וכאשר ניתן והרב עובדיה יוסף מביא עוד חשש בנוגע לקריאה כזו בגמרא: "שמא יבוא לכתוב" - ולכן, אם יש שני חששות אסור לקרוא אפילו בגמרא.]
מכל-מקום, קריאה בספר מדע מקדשת את המציאות, כלומר: אדם שיִדָּע את המציאות בעולם, יוכל להבין את עולם ההלכה בצורה הרבה יותר טובה.
או, כפי שמנסחים את זה המורה למדעים והרב שעוסק בתחום:"אם גמרא זה קודש, מדעים זה קודש קדשים"...
בכל-מקרה, אכן נחלקו הפוסקים האם מותר לקרוא דברי מדעים בשבת, ובילקוט יוסף הוא פוסק שמותר.
מועדים לשמחה, זמנים לששון,
חזרה לפורום
ישן 10-04-2006, 20:28
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "שמירת שבת - האם זאת באמת הכוונה?"

אם אני מבין נכון את שאלתך, אז את בעצם לא מקשה על הצד הטכני של האיסור "למה זה אסור", אלא יותר בכיוון המתפלסף משהו, "נכון שזה אסור, אבל אולי אלו-הים בעצם לא התכוון לזה?"

וההסבר לזה הוא גם די עמוק ומתפלסף, אני מקווה שאני מבין אותו מספיק כדי להסבירו.
צורת ההתייחסות היא לא רק לשבת בצורה ספציפית, אלא יותר ליהדות כולה. התורה מורה ליהודי מה לעשות בכל רגע, בכל יום מהבוקר ועד הבוקר שלמחרת. אפשר להתייחס לזה כאל הגבלות, חוקים וסייגים שנועדו רק כדי להקשות על האדם, ואפשר ההפך.
ברגע שצורת ההסתכלות היא באופן הראשון, מיד כל החיים נהיים קשים יותר. היהודי המסכן קם בבוקר, וכל כולו סובל על כל צעד ושעל; צריך להתפלל וצריך לברך, צריך לתת צדקה וצריך לאכול כשר. אסור לאכול בשר וחלב, ואסור חמץ בפסח. אוי.. החיים הקשים.
לעומת זאת, אם היהודי יודע מה מטרתו בעולם, יודע שכל העולם הזה הוא רק מעבר לעולם הבא, ובעצם "מלאה כל הארץ כבודו" (של הקב") וברגע שהיהודי חי את זה בכל רגע ורגע, הוא בכלל לא מרגיש קושי בקיום המצוות. להפך, הוא שמח בכל רגע ורגע על כל מצווה שצצה לידו. הוא יודע שככל שהמצווה קשה יותר לקיום, כך שכרו יהיה גדול יותר. וככל שהוא יקיים יותר מצוות, הוא למעשה מתקרב יותר אל ה' (כמו שתורת החסידות מסבירה) ואצל יהודי זה, זה לא דבר פשוט; להתקרב אל הקדוש-ברוך-הוא, מלך מלכי המלכים, מי שיצר את העולם, שכל רצונו הוא בקירוב הזה.

נכון, רוב היהודים ששומרים תורה ומצוות הם לאו-דווקא מהסוג השני... כלומר, הם סובלים למדי. אלא שגם זה הוא לא דבר חד משמעי. גם ליהודים אלו יש רגעי התעלות, יום כיפור נניח, שבהם הם מרגישים איך בעומק נשמתם הם רוצים להיות יהודים טובים, ולקיים את כל המצוות. כמובן שביום-יום זה לא קורה, כי ידו של יצר-הרע בדבר, אך כל יהודי בעצם נשמתו שואף לטוב.
וגם אצל היהודים מהסוג השני זה לא חד משמעי; יש רגעים שבהם הם מרגישים שהם כאילו מתאמצים "סתם" (ח"ו) והם לא מקבלים "פידבק" מלמעלה. אבל אצלם אלו רק נפילות זמניות. כי ברוב הזמן הם שמחים ומאושרים באמונתם.

ולעניין השבת: ברגע שהיהודי "חי" את המצוות בכל רגע ורגע, הוא בכלל לא מרגיש צורך ליסוע דווקא בשבת לים. זה אפילו לא עולה על דעתו! הוא הרי יודע שבשבת מאירים אורות עליונים שלא נמצאים במשך כל השבוע, ושביום זה הוא יוכל להתעלות בעבודת ה', ומי בכלל יכול לבזבז זמן ביום כזה על נסיעות לים וצפיה בטלביזיה?

הבעייה מתחילה באלו שלא מרגישים את ההתעלות הזו, ואצלם הסיפוק הוא יותר חומרני. וממילא מתחילה אצלם ההתעסקות הזו; אוי, עכשיו שבת, אי אפשר להכנס לפורום, אי אפשר לעשות כלום..... משעמם... היהודי מהסוג הראשון הנ"ל, כמובן לא יעשה עברה כדי לספק את רצונותיו, אלא יעשה את הדברים המשעממים המותרים בשבת, שזה עיתונים, ספרים וטיולים ברגל. וכמו שאמרנו.. מסכן, סובל.

אגב, אני אומר את זה כאילו אני פשוט נהנה בשבתות, ורק מחכה לרגע שבו אוכל לכבות את המחשב ברור שזה לא ככה, אבל אני פשוט רגיל, וזה ממש לא מפריע לי. מי שלא מאמין, שיעשה נסיון קטן. שינסה לא להשתמש בטלפון/פלאפון במשך יממה שלמה 24 שעות. (רצוי שבת, אבל בתור ניסיון זה לא משנה) בהתחלה זה מטריד בטירוף; מי מחפש אותי, מי צריך אותי, ומה לעזאזל?!.. אבל לאט לאט יש בזה מין תענוג כלשהו, מעין תחושת שליטה. הנה אני אדון לעצמי, ואני לא מתעסק עם מכשירים קטנים וטרדנים. מי שיבין את הקטע הזה, יוכל גם להבין מה זו שבת בעצם.

מקווה שהבנת בערך למה התכוונתי.

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 10-04-2006 בשעה 20:31.
חזרה לפורום
ישן 16-04-2006, 21:03
צלמית המשתמש של Eran
  משתמש זכר Eran Eran אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.02
שלח הודעה דרך ICQ אל Eran
פיספסתם כאן קטע!

(או אולי אני :?)

כל הקטע הוא שאת עובדת 6 ימים כדי להגיע ליום השביעי שהוא קודש (לא צריך להסביר מה זה קודש נכון?)
זה לא, אני נח בשבת בכדי שיהיה לי כח להמשיך את השבוע...

ואחרי שחיכית 6 ימים! עבדת שישה ימים רק כדי שתוכלי להתקרב לה' בשבת, פתאום תלכי לישון במשך כל היום או תקראי עיתון!? נו באמת... :]
תחפשי ספרים על קדושת השבת, תקראי אותם בשבת זה יעזור לך להבין למה משתדלים להתרחק מהחול...

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://fresh.clanteam.com/list.png]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://fresh.clanteam.com/?https://2010-uploaded.fresh.co.il/2010/09/21/52868411.gif,http://www.boredpanda.com/blog/wp-content/themes/mimbo2.2/images/subscribe-panda-605px.png]

חזרה לפורום
ישן 23-04-2006, 23:23
  eDos eDos אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.01.06
המעלה הרוחנית

בע"ה

ביום השבת קיימת מעלה רוחנית גבוהה מאוד, כל כך גבוהה שגם אלה שאינם שומרי תורה ומצוות
מרגישים טוב יותר ביום שבת משאר ימות השבוע וזה לא נובע רק מזה שלא צריך ללכת לעבודה וכו'.

ברור שצפיה בטלויזיה, נסיעה ברכב, הדלקת חשמל וכהנה וכהנה, אינם עבודה או כרוכים במאמץ.
כמה מאמץ צריך להשקיע בלהעביר תחנות בשלט, וחוץ מזה שהתורה מתירה להתאמץ אם זה לצורך
השבת, כמו להזיז ארון כבד בכדי לפנות מקום להלין אורחים שבאו לשבת.

אבל זו לא הנקודה, כדי להתחבר באמת לאותה מעלה רוחנית גבוהה שקיימת בשבת ולהרגיש אותה ממש מבפנים, צריך עד כמה שאפשר (וכל המרבה הרי זה משובח) להתנתק מימי החול, כי כשמתנתקים מימי החול: משיחות של חולין, מעיסוק בחדשות, מעבודות של חול. אבל מצד שני צריך להתיגע בשבת - בלימוד תורה, בתפילות, בסעודות השבת כשמרכזים את כל המשאבים הרוחניים לענייני קדושת השבת, מגיעים לאותה רמה רוחנית גבוהה שקיימת בשבת.

בערך כמו העיקרון של כדור פורח:
העיסוק בדברי קודש בשבת: דברי תורה, תפילות, סעודות שבת, שגם הם עניינים רוחנים מאוד גבוהים
זהו האויר החם שמוזרם לבלון, הביטול של דברי החול - אלה שקי החול הכבדים שזורקים על מנת להקל
על העומס בסל.

חזרה לפורום
ישן 28-04-2006, 15:55
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
לא בהכרח
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "ידידי היקרים"

זה יותר שייך לפורום מדע או משהו כזה, אבל:

ציטוט:
אש היא תהליך חמצון מהיר של גזים הנפלטים מחומר דלק, תוך שחרור חום ואור, המאופיינים בדרך-כלל על-ידי להבות.
האש מתחילה כשחומר הדלק נחשף למקור אנרגיה אחר, כגון גפרור או מצית, והיא מתמשכת בעזרת שחרור נוסף של אנרגיית חום.
חשוב להדגיש כי הלהבות אינן "אנרגיה טהורה" או כל דבר מסוג זה: הלהבות הן גזים מלובנים ולוהטים המשתחררים בתהליך הבערה. חומן של הלהבות (דהיינו, חומו של הגז המשתחרר כתוצאה מהתהליך) מאפשר את המשך תהליך הבערה

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A9

ברור שמכאן אנחנו יכולים להתפלסף שעות על "מה זו אש", אבל... זה רק דיון פילוסופי. המציאות אומרת שאין כאן בכלל "יש", ואפילו אם תתעקש שכן, אז עדיין הוא לא "מאין". אם יש לך כוח אז נסה גם את זה http://66.249.93.104/search?q=cache...il&ct=clnk&cd=1

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 28-04-2006 בשעה 16:03.
חזרה לפורום
ישן 02-05-2006, 02:42
  לנה לנה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05
שלח הודעה דרך ICQ אל לנה
אין כאן "אסור ומותר" יש כאן אותך ואת החיבור שלך

הכל תלוי בגישה
גישת הדת- אומרת אסור
הגישה שאני מכירה אומרת "מומלץ לנהוג כך או אחרת"

לא עברתי על כל התגובות אבל....

בשבת יש אנרגיה מדהימה
והמטרה היא להיתחבר לאנרגיה הזו ולשמור עליה
יש כאלו שמתחברים אליה ע"י הליכה לבית הכנסת, קריאה של פרשת השבוע וכדומה
ויש שמתחברים אליה כשהם נוסעים לים עם החבר'ה, או תוך כדיי משחק כדור-סל/רגל, אחרים כשהם עושים תראפיה עם הגינה ומנקים אותה

"זכור ושמור את יום השבת"
"זכור"-ברמה בתאורתית
"שמור"- ברמה המעשית, שמור על האנרגיה הזו, המדהימה הזו ואין צורך להוציא אותה איפה שלא צריך

בסופו של עניין, השבת היא זו שנותנת לנו את הכוח לכל השבוע
אז רצוי מאוד לשמור עליה

כל אחד בדרכו שלו
כל אחד מתחבר אחרת

הכי חשוב שתעשי את שאהבה נפשך
לא בכפייה ובאיסורים
ואם את עושה משהו שיהיה מכל ה
כי אם את "שומרת" שבת, לא מדליקה חשמל, אש או נוסעת אבל את מקללת
"אוף, שתיגמר כבר השבת הזו"...... רצוי מאוד שלא "תשמרי" עליה כך

באהבה ובכייך- זה הכי חשוב

לנה

חזרה לפורום
ישן 23-05-2006, 14:57
  ישראל K ישראל K אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
כן ולא
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי לנה שמתחילה ב "אין כאן "אסור ומותר" יש כאן אותך ואת החיבור שלך"

את מכירה גישה אחרת ?

זה כמו שבנאדם יגיד לשופט "יש את הגישה של החוק שאוסר לעבור באדום, ויש את הגישה שלי שכשממהרים ואפשר לחשב שלא תהיה תאונה, מותר לי לעבור, החוק שאסור לנהוג בכביש זה מעל 30 זה המלצה, אבל אני מרגיש שהכביש נועד דווקא לטיסות במהירות נמוכה...".
בתורה כתוב שלא, אז יכול לבוא אדם ולומר שיש לו דעה שונה מדעתו של מי שברא את העולם ? הוא בכלל מתקרב להיות אלוקים שהוא בכלל מבין מה ולמה אסור או מותר כל דבר שאסור או מותר (בהתאמה) ?!
אנשים מצפים להבין את אלוקים, אך שוכחים שאוי ואבוי לנוי אם האלוקים היה בסך הכל מישהו שאנו יכולים להבין אותו...

את צודקת בסוף דברייך שצריך לעשות הכל מתוך אהבה ולא מתוך כפיה, אך כשהורים מחנכים ילד שאסור להרוג, למרות שהוא לא צריך לראות בזה כפיה, אם הוא לא מבין זה לא אומר שצריך לתת לו לעשות מה שהוא רוצה רק בשם "חופש הביטוי"...
אני לא בא לקשור בין נושא זה או אחר לרצח, רק קל יותר להבין כשמסתכלים על דוגמה קיצונית.

אני לא אחזור על כל מה שכבר כתבתי כאן.

יום טוב
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:49

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר