לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-03-2008, 17:44
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע ישראל תקבל גישה לארכיון הסובייטי עד 1967

ישראל תקבל גישה לארכיון הסובייטי עד 1967
שרת החוץ, ציפי לבני, ועמיתה הרוסי, סרגיי לברוב, חתמו על הסכם לפתיחת הארכיונים הסובייטיים לתקופה שבין השנים 1953-1967. פתיחת הארכיונים תאפשר לישראל גישה לחומרים מתקופה רגישה ביחסים עם ברית המועצות לשעבר
אטילה שומפלבי ורוני סופר
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/ynet.gif]
20.03.08, 22:52

לכל שאלה תשובה. שרת החוץ, ציפי לבני, ושר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, חתמו הערב (יום ה') על הסכם לפתיחת הארכיונים הסובייטיים בפני ישראל. השניים קיימו מסיבת עיתונאים במלון בתל-אביב והודיעו על פתיחת הארכיב הסובייטי לתקופה שבין השנים 1953-1967.
פתיחת הארכיונים הסובטיים מאפשרת לישראל גישה לחומרים שנאספו בתקופה רגישה ביותר ביחסים עם ברית המועצות לשעבר. השנים המדוברות מתייחסות לתקופה שבה אירע מבצע קדש, באוקטובר 1956, ומלחמת ששת הימים, ביוני 1967. בתקופה זאת עברו הסובייטים לתמוך במדינות ערב וחימשו, בין היתר, את מצרים ואת סוריה.
תהליך פתיחת הארכיונים הסובייטיים יתבצע בשני שלבים. בשלב הראשון יועבר הנושא לטיפול טכני על-ידי הממשלות, ואחריו, לא ברור באיזה טווח זמן, תהיה אפשרות לגשת לארכיון הסובייטי מהתקופה האמורה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-03-2008, 17:48
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ישראל תקבל גישה לארכיון הסובייטי עד 1967"

אני מניח שיש כמה ישראלים שמחכים לאפשרות העיון בארכיונים הללו בכליון עיניים. למשל בני הזוג גינור ישמחו לקבל הוכחה לתזה שלהם שטוענת שבריה"מ אחראית לפתיחת מלחמת ששת הימים, וכמה אנשים שאני מכיר ישמחו להפריך אותה.
גינור טענו שבריה"מ הסיתה את המצרים והסורים לפתוח במלחמה: את מצרים הם שיכנעו לסגור את מיצרי טיראן, לסורים הם דיווחו שישראל מרכזת כוחות ליד הגבול שלהם. לענתם "באותן שנים החלו בבריה"מ לחשוש מהצלחתה של ישראל להפוך למדינה גרעינית, ולכן חשבו כי פריצתה של מלחמה באזור תביא לסיכול המהלך כולו".
גינור התראיין לגלעד כץ במקור ראשון והביע ספקות
ציטוט:
במקור נכתב על ידי גלעד כץ
לדבריו, נסיונו האישי מלמד כי הרוסים מעולם לא פתחו את הארכיונים שלהם בפני אף אחד, ולכן קשה לי להאמין שהם יעשו זאת בפעם הראשונה מול ישראל.
מעבר לכך הוא טוען כי "מקור רוסי יודע-דבר אמר לי שכל עוד אין שלום במזרח התיכון, התיקים הקשורים למזרח התיכון הם אופרטיביים - קרי מבצעיים - ולכן הם ישארו חסויים".
בנוסף לכך מציין גנור כי בניגוד למדינות מערביות, תיעוד לא היה בהכרח הצד החזק של בריה"מ "סטאלין למשל אסר על כתיבת פרוטוקול לדיונים של הפוליטבירו. נוסף על כך מה שתועד תועד כדי לכפות על המציאות יותר מאשר לתאר אותה. למשל יש מסמכים שבהם מופיע דיון בשאלה 'מה יקרה אם יפתחו את הארכיונים בעתיד'. במהלך עבודתנו דיברנו עם קולונל בקג"ב המשמש היום כפרשן צבאי-מודיעני, והוא סיפר לנו כי לאחר שפרש משירות פעיל בשנת 2000 ביקש לקבל לידיו, לצורך כתיבת מחקר, מסמכים מדיונים שהתקיימו לפני מלחמת ששת הימים שבהם השתתף ושקשורים למלחמה עצמה.התשובה שהוא קיבל היתה כי תיקים משנת 1967 הושמדו בשנות השבעים".
מכל האמור ניתן בהחלט להטיל ספק בפרסום או בקיום עתידי של ההסכם בין שתי המדינות. יחד עם זאת, גנור מציין כי ייתכן שהרוסים ישחררו מסמכים בנושאים אחרים, דוגמת יהדות בריה"מ. "מסמכים מהסוג הזה אינם מפריעים להנהגה הנוכחית ולכן אין להם בעיה אמיתית לשחרר כאלה. לעומת זאת, מסמכים הקשורים למזרח התיכון מאד בעיתיים להנגה הנוכחית של פוטין ויורשו מדבדב ועלולים להזיק להם, ולכן קטנים הסיכויים שהם יפורסמו".

רק לי נראה שגינור מתחיל להכין צרור של תירוצים?
אולי ניתן יהיה גם למצוא מסמכים באשר לראול ולנברג...
פרשות ריגול סובייטי בישראל כמו מרקוס קלינברג, זאב אבני, ישראל בר ואחרים. אולי אפילו יתגלו מרגלים חדשים או שישפך אור על פעילות מק"י בכלל ומשה סנה בפרט.

אבל, למה לעצור ב67?
תארו לעצמכם מה יהיה אם וכאשר יפתחו את הארכיונים עד שנת 74...
יש כמה וכמה סוגיות שישמחו, אולי לקבל פיתרון.
למשל:
פרשת שמואל חץ וטיסות המיגים שהיו או לא מעל לדימונה
הסקאדים בהתשה ולקראת יו"כ
טילי הנ"מ לקראת מלחמת יו"כ
ועוד

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 23-03-2008 בשעה 18:15.
ישן 23-03-2008, 19:12
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני מניח שיש כמה ישראלים..."

אחד הארכיונים החשובים באמת הוא ארכיון הועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית של ברה"מ.
על פי ניסיון העבר, ספק אם הוא יפתח ובמידה וכן יפתח סביר מאד להניח שזה יהיה בצורה מאד סלקטיבית,
שלא לומר מניפוליטיבית.
השנים של המחצית הראשונה של שנות ה-90 של המאה הקודמת היו חלון הזדמנויות למחקר היסטורי
על ברה"מ. בתקופה הזאת הארכיונים התאפשרה הצצה לארכיונים הללו אבל גם אז במשורה.
על פי ההתנהלות של ממשל פוטין ושות' נראה כי הגישה לארכיונים הללו תהיה על פי האינטרס הרוסי
וכך צריך להתיחס לזה.
איזבלה גינור הינה חוקרת מוערכת של ברה"מ וככזאת צריך להתיחס אליה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:00

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר