לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-09-2005, 16:40
צלמית המשתמש של danielco2
  danielco2 danielco2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.01
האם החרדית כן עברה בדיקות היריון כנדרש - ומה הלאה ?

כצפוי, רבים לא הצליחו להתאפק כשהודיעו שהאם שלא עברה את בדיקות ההיריון היא חרדית, ומיד סיפרו לנו עד כמה החרדים הם פרימיטיבים שלא דואגים לעצמם ולילדיהם. אחרי זמן קצר הסתבר שהיא כן עברה את הבדיקות, אבל שונאי החרדים סירבו לאכול את הכובע, והמשיכו להאשים את האם החרדית, כאילו ביה"ח לא אשם לא רק בכך שלא גילה את המום, אלא גם בשקר מכוער - "ואם היה מתגלה המום - האם הייתה האם מבצעת הפלה?"

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer/141002/228030/1_a.jpg]

ובעצם, בדיוק בנושא הזה לא התקיים שום דיון. האם מחוייב המציאות לבצע תמיד הפלה כאשר מתגלה מום אצל עובר? האם כאשר מגלה אם שהיא נושאת ברחמה עובר עם תסמונת דאון - חובה עליה לבצע הפלה? האם לתינוק כזה אין זכות להיוולד? ואם נולדים תאומים סיאמיים - האם גם אז מחוייב המציאות לבצע הפלה?

כבר היו מקרים בעבר של תינוקות שנולדו כתאומים סיאמיים - ושרדו. אצל חלקם התבצע הניתוח תוך כדי ההיריון, חלקם נולדו ומיד לאחר הלידה התבצע בהם הניתוח, ואצל חלק אחר, הם חיו כתאומות סיאמיות עד הבגרות, למדו, מילאו את חייהן תוכן, עד שהחליטו בעצמן לבצע ניתוח.

מדוע בעצם תוקפים את החרדים במקרה הזה? מעבר לנושא חילונים-דתיים, מעניין מדוע דבקים החילונים רק באופציית ההפלה, ולא נשמעים קולות אחרים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-09-2005, 17:02
צלמית המשתמש של minimax
  משתמשת נקבה minimax minimax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל minimax Facebook profile
שאלת פה שאלה עם הרבה מאד רבדים :
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי danielco2 שמתחילה ב "האם החרדית כן עברה בדיקות היריון כנדרש - ומה הלאה ?"

1. האם מחוייב המציאות לבצע תמיד הפלה כאשר מתגלה מום אצל עובר? בוודאי שלא! יש מומים פעוטים כמו אצבע חסרה שניתן לתקן בקלות ולחיות בתיפקוד מלא. לעומת זאת,יש מומים אחרים כמו טיי זאקס שבהם התינוק נותר בחיים,אבל הוא יחיה בבתי חולים ויעבור אין סוף ניתוחים ולעולם לא יאכל,יעמוד וידבר. השיקול העיקרי בהפלת תינוק עם מום צריך להיות איכות החיים הצפויה לתינוק.
2. האם כאשר מגלה אם שהיא נושאת ברחמה עובר עם תסמונת דאון - חובה עליה לבצע הפלה? אז תסמונת דאון היא מחלה של "רולטה רוסית". התינוק יכול להיוולד נורמלאי כמעט לחלוטין,והוא יכול להיוולד בלי תפקוד מינימאלי. הרופאים יכולים להגיד שיש תסמונת דאון,אבל הם לא יכולים לדעת איך זה יתפתח. ולכן,ההורים יכולים לקחת את הסיכון ולשמור על ההריון.
3. ואם נולדים תאומים סיאמיים - האם גם אז מחוייב המציאות לבצע הפלה? לדעתי אין טעם להפיל תאומים רק בגלל שהם סיאמיים,מכיוון שתיתכן אפשרות להפריד אותם בעתיד.
4. חילונים תמיד דבקים אוטומטית באופצית ההפלה? ברור לך שבפיסקה האחרונה אתה מכליל בצורה גורפת.

ישן 01-10-2005, 19:28
צלמית המשתמש של minimax
  משתמשת נקבה minimax minimax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל minimax Facebook profile
תפסיק עם המשוואה הפופוליסטית של הפלה=תמיד רצח
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "איזו צביעות, מיני..."

אתה חייב להבין שיש מצבים מסויימים שמחייבים הפסקת הריון,ולא רק במקרה של סכנה לחיי האם.
כאני מדברת על איכות חיים של תינוק,אני לא מדברת על "באסה של חיים" ברמה של רגל אחת קצרה יותר מהשניה. אני מתכוונת למצבים שבהם התינוק לא אוכל,לא הולך,לא רואה ולא שומע. הוא מבלה את כל החיים בבתי חולים,עובר אין סוף ניתוחים,ומת אחרי 3-4 שנים במקרה הטוב. במקרה כזה,ממש אין טעם להביא את התינוק לעולם. תקרא קצת על מחלות גנטיות כמו טיי-זקס.

ואגב,אם כבר הזכרת בעלי חיים. אז רפואה וטרינרית זאת הרפואה היחידה שמותר בה המתת חסד. אני בהחלט חושבת שזה מוסרי לסיים את הסבל של בעל חיים שסובל ממחלה סופנית.

נערך לאחרונה ע"י minimax בתאריך 01-10-2005 בשעה 19:30.
ישן 01-10-2005, 19:56
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
הפלה היא תמיד הריגה, ואין זה פופוליזם, אלא עובדה.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "תפסיק עם המשוואה הפופוליסטית של הפלה=תמיד רצח"

הריגה יכולה להיות מוצדקת, או בלתי-מוצדקת.
רובנו מסכימים שהריגת אדם המאיים על חייך היא מוצדקת, ולכן הריגת אדם
המכוון אליך אקדח, או עובר המסכן את חיי האם היא מוצדקת.
עכשיו השאלה היא מתי עוד הריגה מוצדקת. לדוגמה, רובנו מסכימים שאין זה
מוצדק להרוג אדם שחייב לך כסף, ולכן זה אמור להיות בלתי לגיטימי באותה
מידה להפיל עובר, מכיוון שהוא יאלץ את האם להשקיע בו כסף.

וכמו שאין זה מוסרי להרוג אדם הסובל ממחלה סופנית(או לפחות יש על כל
ויכוח), כך אין זה מוסרי להפיל עובר הסובל ממחלה סופנית(או לפחות יש
להודות בקיומה של עמדה זו ולא להסתפק בדמגוגיה של "הדבר היחיד
שחשוב הוא איכות חייו, למרות שאנחנו כבר יודעים שזה לא כזה פשוט
מהדיון על 'המתת החסד'...")
ישן 30-09-2005, 21:29
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
זו שאלה מאד טעונה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי danielco2 שמתחילה ב "האם החרדית כן עברה בדיקות היריון כנדרש - ומה הלאה ?"

משום שהיא נוגעת בזכות (או העדר הזכות לדידו של חלק מהציבור) של אישה על גופה, ושל הורים לתכנן את משפחתם. נצא מנקודת הנחה (שאיני יודע עד כמה היא נכונה) שהכל מסכימים שיש להתיר הפלות כאשר ההריון מסכן את האם. בכל המקרים האחרים השאלה היא האם הפלה היא לגיטימית, ואם כן באילו תנאים.

לגבי החלק הראשון האם להתיר הפלות, הרי שזו במידה רבה שאלה מוסרית שבדרך כלל נגזרת מאמונה דתית. אני מרשה לעצמי להגיד שזו בעצם שאלה דתית, מכיוון שטרם ראיתי ארגון זכויות אדם למשל שנלחם בהפלות. כלומר ניצבת פה תפישה על פיה מרגע שביצית הופרתה נוצרו חיים שלהם זכות קיום בלתי תלויה שוות ערך לזו שעומדת לבן אדם רגיל מהישוב. (אתה שאלת האם לתינוק בעל מום אין זכות להוולד, ולכן אני מעריך שאתה שייך לתפישה הזאת.) מרגע שזה המצב, על כל הריון להמשך עד תומו, ואם התינוק נולד בעל מום יש להלחם על חייו, ומאידך הפלה היא רצח.

אני גורס שעד שהתינוק נולד אין לו זכות קיום בלתי תלויה, והוריו, וביחוד האם הנושאת אותו ברחמה, הם הקובעים מה יהיה גורלו. לפיכך, כאשר מתגלה מום בילד, או אם ההריון בלתי רצוי, ניתנת להורים הזכות להחליט על הפסקת ההריון. עמדתי היא כי הסוגייה היחידה הנותרת היא המנגנון שיסייע להורים לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי. לדוגמא, אם המניע הוא מום שהתגלה, צריך לדאוג שתהיה אפשרות פשוטה לקבלת חוות דעת נוספת - הן מבחינת איתור המום והן מבחינת אפשרויות הטיפול בו. צריך לידע הורים על מגוון השרותים התומכים שהם יקבלו אם יחליטו להביא לעולם ילד בעל מום. אם השיקולים הם סוציואקונומיים, שוב צריך לסייע למשפחה לקבל תמונת מצב אמיתית. ההתניה היא שהסיוע יהיה כשמו - סיוע ולא מסע שכנוע.

אני יודע שיש אנשים רבים שהם איפשהו באמצע בין הקצוות הללו. יש כאלה שיאמרו לך שהפלה היא לגיטימית רק אם מתגלים מומים מסויימים, ואילו הפלה משיקולי תכנון משפחה וכדומה צריך להתיר רק עד שלב מסויים בהריון. אני מוצא שהגישה הזאת היא לא קוהרנטית מבחינה מוסרית, ומבחינה פרקטית היא קטסטרופלית.

אם לנקוט בהכללה החילוניים, ואני בתוכם, אינם מחייבים הפלה, אלא הם משאירים אותה כאופציה לגיטימית ובשאיפה פשוטה למימוש.
ישן 30-09-2005, 22:40
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
החלפת פעם גלגל מפונצ'ר?
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי danielco2 שמתחילה ב "אז אני מציע שתקרא שוב את ההתייחסויות לאותה אישה חרדית"

תמיד יימצאו אלה שיודעים הכי טוב וייתנו לך עצות. כך גם במקרה הזה.

אבל מעבר לכך, כמעט מובן מאליו שבקרב הציבור שלא פוסל הפלה באופן גורף יהיו מקרים שייצרו קונצנזוס מוחלט על כך שהפלה היא נחוצה. זה בהחלט היה מקרה כזה מכיוון שתוחלת החיים של התאומות היתה אפסית. תמצא קונצנזוס כזה גם במקרים קיצוניים אחרים - נניח עובר שבראשו מתפתח רק גזע המח. גזע המח יוכל לבצע את הפעולות החיוניות לגוף לפחות בימים הראשונים לחייו של התינוק (היניקה, למשל, הופכת מרפלקס הנשלט על ידי גזע המח לפעולה "מתוחכמת" יותר הנשלטת על ידי האונות אחרי מספר ימים), אבל תינוק כזה יהיה בן אנוש רק מבחינה חיצונית. במקרים אחרים, לא תמצא קונצנזוס כזה - למשל במקרה של תיסמונת דאון, או במקרה של מום בלב, או בכליות כאשר אלה ברי טיפול.

אגב אני בהחלט חושב שבמקרים קיצוניים מסויימים אין לחייב אבל בהחלט צריך לעודד ביצוע הפלה. אם עובר נדון לחיי אומללות ותלות ללא סיכוי לשיפור יש בהחלט לראות את טובתו בבצוע הפלה.
ישן 01-10-2005, 00:27

גם לכאלו שלא נתנו להם שום סיכוי - כבר היו מקרים שבכל זאת חיו.
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "תאומים סיאמיים יכולים להיות מחוברים באופנים שונים"

ונניח שהרופאים היו מגלים את המום, ונניח שהיו אומרים שאין שום סיכוי להצילן, ונניח שהיו גם צודקים - האם אז היו ההורים חייבים להפיל? ואם היו בוחרים ללדת את הילדות?

התחושה שלי היא שאם היה מדובר בהורים חילונים - לא משנה מה הייתה החלטתם, זה היה נשאר ברמת הויכוח האם ההחלטה היא ראוייה או לא. אבל כאשר מדובר בהורים חרדים, הפכו אותם לפרימיטיבים, פתאום הם חייבים להחליט על הפלה (כי זה הרי מה שכולם מצפים מהם), ואני כלל לא מסכים עם זה.

גם כאשר ברור לכל שהילדות היו מתות מיד לאחר לידתן - שמורה לטעמי הזכות להורים ללדת את הילדות.

ישן 01-10-2005, 22:24

אני אופתע מאוד אם יש במשפחתך הקרובה אדם דתי אחד
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "מוותר ובכוונה תחילה"

שהרי אחרת לא היית כותב דבר כזה. לאדם דתי יש המון אפשרויות בחירה, אפילו בתוך מסגרת הדת.

פעמים רבות חושבים החילונים שאם אדם דתי יש רק דרך פעולה אחת לפיה עליו לנהוג, ואין זה כך. אדם דתי יכול לבחור לו את הרב שפסיקותיו תואמות את עמדותיו שלו, וכך בד"כ נעשה. ולראיה, תאר לך מצב שרב מסויים יאמר שמותר ליהודי לראות סרטים כחולים. אתה מתאר לך שיישארו הרבה אנשים שימשיכו ללכת אחריו? אני מניח שלא! ולמה לא? כיוון שהוא פסק דבר שבעיני כל מאמיניו לא מתאים לאורח חייהם. כנ"ל גם בענייני יום יום. האדם הדתי בוחר לו את הרב שעמדותיו נוחות לו פחות או יותר, ומשקפות במידה הרבה ביותר את עמדותיו שלו.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:25

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר